Accessibility Checker 1.45.0 - en to pl_PL translation catalogue (1258 entries)

en:  (opens in a new window)
pl_PL:  (otwiera się w nowym oknie)

en:  total
pl_PL:  łącznie

en: %1$d of %2$d
pl_PL: %1$d z %2$d

en: %1$s of %2$s
pl_PL: %1$s z %2$s

en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
pl_PL: %1$s używa %2$s do monitorowania dostępności naszej witryny.

en: %d Dismissed | %d Dismissed
pl_PL[0]: %d odrzucony
pl_PL[1]: %d odrzucone
pl_PL[2]: %d odrzuconych

en: %d Needs Review | %d Need Review
pl_PL[0]: %d wymaga recenzji
pl_PL[1]: %d wymagają recenzji
pl_PL[2]: %d wymaga recenzji

en: %d Problem | %d Problems
pl_PL[0]: %d problem
pl_PL[1]: %d problemy
pl_PL[2]: %d problemów

en: %d issue found | %d issues found
pl_PL[0]: Znaleziono %d problem
pl_PL[1]: Znaleziono %d problemy
pl_PL[2]: Znaleziono %d problemów

en: %d total
pl_PL: %d łącznie

en: %d total issues
pl_PL: %d wszystkich problemów

en: %d%% Passed Checks
pl_PL: %d%% Pomyślnych kontroli

en: %dth
pl_PL: %d.

en: %dth grade
pl_PL: %d. klasa

en: %s grade
pl_PL: %s klasa

en: (opens in a new window)
pl_PL: (otwiera się w nowym oknie)

en: * Screen Reader Text
pl_PL: * Tekst dla czytnika ekranu

en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
pl_PL: * Prawdziwa dostępność wymaga ręcznego testowania oprócz automatycznych skanów. %1$sDowiedz się, jak ręcznie testować dostępność%2$s

en: , opens a new window
pl_PL: , otwiera nowe okno

en: ...and more
pl_PL: ...i więcej

en: 1.1 Text Alternatives
pl_PL: 1.1 alternatywy tekstowe

en: 1.2 Time-based Media
pl_PL: 1.2 media oparte na czasie

en: 1.3 Adaptable
pl_PL: 1.3 Możliwość adaptacji

en: 1.4 Distinguishable
pl_PL: 1.4 Rozróżnialność

en: 2.1 Keyboard Accessible
pl_PL: 2.1 dostępne z klawiatury

en: 2.2 Enough Time
pl_PL: 2.2 wystarczająco dużo czasu

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
pl_PL: 2.3 napady padaczkowe i reakcje fizyczne

en: 2.4 Navigable
pl_PL: 2.4 nawigowalne

en: 2.5 Input Modalities
pl_PL: 2.5 modalności wejścia

en: 3 days only • May 20–22
pl_PL: Tylko 3 dni • 20–22 maja

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
pl_PL: Tylko 3 dni: zaoszczędź 15% po uaktualnieniu do Accessibility Checker Pro z kodem kuponu

en: 3.1 Readable
pl_PL: 3.1 czytelne

en: 3.2 Predictable
pl_PL: 3.2 przewidywalne

en: 3.3 Input Assistance
pl_PL: 3.3 wspomaganie wprowadzania danych

en: 4.1 Compatible
pl_PL: 4.1 kompatybilne

en: A Simplified summary has not been included for this content.
pl_PL: Nie dołączono uproszczonego podsumowania dla tej treści.

en: A Slider is Present
pl_PL: Suwak jest obecny

en: A Video is Present
pl_PL: Obecny jest film

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
pl_PL: Problem, który wpływa na użytkowników z niepełnosprawnościami, ale nie odnosi się bezpośrednio do obecnego kryterium sukcesu WCAG.

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
pl_PL: Dostępny jest przewodnik wymowy dla nietypowych lub trudnych słów, dzięki czemu użytkownicy mogą zrozumieć, jak je wymówić.

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
pl_PL: Dla wszystkich wcześniej nagranych treści audio w zsynchronizowanych mediach musi być zapewniona interpretacja w języku migowym, gwarantująca, że użytkownicy niesłyszący, którzy posługują się językiem migowym, mogą w pełni zrozumieć treści mówione.

en: A simplified summary has been included for this content.
pl_PL: Dołączono uproszczone podsumowanie dla tej treści.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
pl_PL: Uproszczone podsumowanie nie jest konieczne, gdy poziom czytelności treści jest na poziomie 9. klasy lub niższym. Wybierz, kiedy wyświetlać monit o uproszczone podsumowanie na stronie ustawień.

en: A simplified summary is required for this content.
pl_PL: Wymagane jest uproszczone podsumowanie dla tej treści.

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
pl_PL: Ulepszenie użyteczności lub konwencja, która zwiększa dostępność, ale nie jest wymagana do zgodności z WCAG.

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
pl_PL: Dostępny jest sposób na pominięcie powtarzających się bloków treści, takich jak menu nawigacyjne, aby użytkownicy mogli szybko dotrzeć do głównej treści.

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
pl_PL: Przewodnik praktyk autorskich ARIA: Tworzenie interfejsu klawiatury

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
pl_PL: Atrybuty ARIA, takie jak aria-labelledby i aria-describedby, są używane do poprawy dostępności poprzez łączenie elementów z ich etykietami lub opisami. Jeśli cel odniesienia nie istnieje, użytkownicy technologii wspomagających stracą ważny kontekst lub instrukcje.

en: ARIA for Beginners (Webinar)
pl_PL: ARIA dla początkujących (Webinar)

en: Abbreviations
pl_PL: Skróty

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
pl_PL: Skróty i akronimy są definiowane przy pierwszym użyciu, dzięki czemu użytkownicy mogą zrozumieć ich znaczenie.

en: Accessibility
pl_PL: Dostępność

en: Accessibility Analysis
pl_PL: Analiza dostępności

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
pl_PL: Accessibility Checker &mdash; Historia audytów

en: Accessibility Checker &mdash; Free
pl_PL: Accessibility Checker &mdash; Darmowa wersja

en: Accessibility Checker &mdash; Pro
pl_PL: Accessibility Checker &mdash; Wersja Pro

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
pl_PL: Accessibility Checker (otwiera się w nowym oknie)

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
pl_PL: Accessibility Checker Pro (otwiera się w nowym oknie)

en: Accessibility Checker Settings
pl_PL: Ustawienia Accessibility Checker

en: Accessibility Checker Tools
pl_PL: Narzędzia Accessibility Checker

en: Accessibility Checker actions
pl_PL: Działania Accessibility Checker

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
pl_PL: Accessibility Checker nie może skanować żadnej zawartości, ponieważ nie wybrano typów wpisów. Bez skonfigurowanych typów wpisów żadne problemy z dostępnością nie zostaną wykryte.

en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
pl_PL: Accessibility Checker wykrył %1$s błędów i %2$s ostrzeżeń.

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
pl_PL: Accessibility Checker nie znalazł żadnych problemów w przeskanowanej zawartości.

en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
pl_PL[0]: Accessibility Checker przeskanował %s wpis pod kątem problemów z dostępnością.
pl_PL[1]: Accessibility Checker przeskanował %s wpisy pod kątem problemów z dostępnością.
pl_PL[2]: Accessibility Checker przeskanował %s wpisów pod kątem problemów z dostępnością.

en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
pl_PL[0]: Accessibility Checker jest skonfigurowany do skanowania %1$s typu wpisu: %2$s.
pl_PL[1]: Accessibility Checker jest skonfigurowany do skanowania %1$s typów wpisów: %2$s.
pl_PL[2]: Accessibility Checker jest skonfigurowany do skanowania %1$s typów wpisów: %2$s.

en: Accessibility Checker issues panels
pl_PL: Panele problemów Accessibility Checker

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
pl_PL: Wydarzenia i nowości o dostępności w Twojej skrzynce

en: Accessibility Features On Our Website
pl_PL: Funkcje dostępności na naszej stronie internetowej

en: Accessibility Policy
pl_PL: Polityka dostępności

en: Accessibility Policy page
pl_PL: Strona polityki dostępności

en: Accessibility Reports
pl_PL: Raporty dostępności

en: Accessibility Statement Preview
pl_PL: Podgląd oświadczenia o dostępności

en: Accessibility Status
pl_PL: Status dostępności

en: Accessibility Summary
pl_PL: Podsumowanie dostępności

en: Accessibility Support Contact
pl_PL: Kontakt w sprawie wsparcia dostępności

en: Accessibility issues
pl_PL: Problemy z dostępnością

en: Accessibility issues detected
pl_PL: Wykryto problemy z dostępnością

en: Accessibility scan error.
pl_PL: Błąd skanowania dostępności.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
pl_PL: Dostępne uwierzytelnianie (rozszerzone)

en: Accessible Authentication (Minimum)
pl_PL: Dostępne uwierzytelnianie (minimalne)

en: Account Connection
pl_PL: Połączenie konta

en: Actions
pl_PL: Działania

en: Activation Date
pl_PL: Data aktywacji

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
pl_PL: Aktywni posiadacze licencji płatnych planów Accessibility Checker otrzymują nieograniczone wsparcie e-mailowe w zakresie korzystania z wtyczki i rozwiązywania problemów.

en: Add "lang" & "dir" Attributes
pl_PL: Dodaj atrybuty „lang” i „dir”

en: Add Context to Linked Files
pl_PL: Dodaj kontekst do linkowanych plików

en: Add File Size & Type To Links
pl_PL: Dodaj rozmiar i typ pliku do linków

en: Add Focus Outline
pl_PL: Dodaj obramowanie fokusa

en: Add Focus Outlines
pl_PL: Dodaj obramowanie podczas fokusowania

en: Add Footer Accessibility Statement
pl_PL: Dodaj oświadczenie o dostępności w stopce

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
pl_PL: Dodaj etykietę do linków otwierających nową kartę/okno

en: Add Labels to Comment and Search Forms
pl_PL: Dodaj etykiety do formularzy komentarzy i wyszukiwania

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
pl_PL: Dodaj etykiety do nieoznakowanych pól formularza

en: Add Missing Page Title
pl_PL: Dodaj brakujący tytuł strony

en: Add Missing or Empty Page Titles
pl_PL: Dodaj brakujące lub puste tytuły stron

en: Add Size & Type To File Links
pl_PL: Dodaj rozmiar i typ do linków plików

en: Add Skip Links
pl_PL: Dodaj linki pomijające

en: Add Underlines to all non-nav Links
pl_PL: Dodaj podkreślenia do wszystkich linków spoza nawigacji

en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
pl_PL: Dodaj tag %1$s do strony, jeśli go brakuje lub jest pusty.

en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
pl_PL: Dodaj opisowy atrybut %2$s do każdego elementu %1$s w twojej mapie obrazu. Tekst powinien wyjaśniać funkcję lub cel linku, a nie to, jak wygląda obszar.

en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
pl_PL: Dodaj etykietę i ikonę do linków z %1$s informujące użytkowników, że otworzą nową kartę/okno. %2$sUwaga: To ustawienie nie będzie miało wpływu, jeśli włączona jest poprawka „Blokuj linki otwierające nowe okna”.%3$s

en: Add a missing label to the WordPress search form.
pl_PL: Dodaj brakującą etykietę do formularza wyszukiwania WordPress.

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
pl_PL: Dodaj notatkę wyjaśniającą, dlaczego ten problem jest odrzucany.

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
pl_PL: Dodaj link pomijający do wszystkich stron witryny, umożliwiając użytkownikom przejście bezpośrednio do głównej treści.

en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
pl_PL: Dodaj atrybut title do tagu %1$s, który dokładnie opisuje zawartość lub funkcję osadzonej ramki. Jeśli iframe jest dodawany przez wtyczkę i nie można bezpośrednio edytować tytułu, sprawdź ustawienia wtyczki pod kątem opcji dostępności lub skontaktuj się z deweloperem w celu uzyskania wsparcia. Rozważ przejście na osadzanie z rdzenia WordPressa.

en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
pl_PL: Dodaj widoczny element %1$s, który opisuje pole. Połącz go z odpowiednim elementem formularza za pomocą atrybutu %2$s lub użyj aria-label lub aria-labelledby, jeśli to konieczne. Aby automatycznie naprawić wszystkie nieoznakowane pola, włącz poprawkę „Oznacz pola formularza” w ustawieniach Accessibility Checker.

en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
pl_PL: Dodaj atrybut alt, który opisuje cel linku. Skup się na tym, dokąd prowadzi link, a nie na tym, jak wygląda obraz. Alternatywnie, dodaj %s do linku.

en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
pl_PL: Dodaj atrybut alt do obrazu z odpowiednim tekstem opisującym cel obrazu na stronie. Jeśli obraz jest dekoracyjny, atrybut alt może być pusty, ale atrybut HTML %1$s nadal musi być obecny.

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
pl_PL: Dodaj obramowanie do elementów, gdy otrzymują fokus z klawiatury.

en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
pl_PL: Dodaj opisowy tekst wewnątrz każdego elementu %s, który wyjaśnia cel wiersza lub kolumny. Unikaj używania pustych komórek nagłówka lub tekstu zastępczego pozbawionego znaczenia. W razie potrzeby możesz wizualnie ukryć tekst w komórce nagłówka tabeli za pomocą klasy screen-reader-text.

en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
pl_PL: Dodaj opisowy tekst wewnątrz elementu %1$s. Jeśli link używa tylko ikony (np. SVG lub czcionki webowej), ukryj ikonę za pomocą %2$s i dodaj opisowy %3$s do linku lub dołącz tekst widoczny tylko dla czytników ekranu, aby wyjaśnić, dokąd prowadzi link.

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
pl_PL: Dodaj etykiety do nieoznakowanych pól formularza, jeśli można określić cel pola.

en: Add lang & dir Attributes
pl_PL: Dodaj atrybuty lang i dir

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
pl_PL: Dodaj znaczącą treść wewnątrz tagu nagłówka, aby opisać sekcję, która następuje. Jeśli nagłówek nie jest potrzebny, usuń go całkowicie, aby uniknąć wprowadzania w błąd technologii wspomagających.

en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
pl_PL: Dodaj znaczące elementy nagłówkowe w całej treści, aby zorganizować ją w sekcje. Jako minimum, umieść jeden tag %1$s jako główny tytuł strony i dodaj podtytuły tam, gdzie to stosowne, aby podzielić treść na logiczne części.

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
pl_PL: Dodaj brakujące etykiety do formularzy komentarzy i wyszukiwania WordPress.

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
pl_PL: Dodaj brakujące etykiety do formularza komentarzy WordPress.

en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
pl_PL: Dodaj jeden lub więcej elementów %1$s, które opisują kolumny lub wiersze danych w twojej tabeli. Każda komórka %2$s powinna być powiązana z opisowym nagłówkiem, aby zapewnić właściwy kontekst dla użytkowników czytników ekranu.

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
pl_PL: Dodaj rozmiar i typ pliku do linkowanych plików, które mogą wywołać pobieranie.

en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
pl_PL: Dodaj atrybuty języka strony (%1$s) i kierunku tekstu (%2$s) do elementu %3$s.

en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
pl_PL: Dodaj widoczny tekst wewnątrz elementu %1$s, ustaw atrybut %2$s dla przycisku input lub dodaj atrybut %3$s do obrazu przycisku. Jeśli przycisk używa tylko ikony (np. SVG lub czcionki webowej), ukryj ikonę za pomocą %4$s i dodaj opisowy %5$s do przycisku lub dołącz tekst widoczny tylko dla czytników ekranu. Każdy przycisk musi mieć etykietę, która jasno opisuje jego cel lub działanie.

en: Add warning when link opens new tab/window
pl_PL: Dodaj ostrzeżenie, gdy link otwiera nową kartę/okno

en: Additional Resources
pl_PL: Dodatkowe zasoby

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
pl_PL: Dodatkowe zasoby do nauki o dostępności

en: Adjust summary prompts in settings.
pl_PL: Dostosuj podpowiedzi podsumowania w ustawieniach.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
pl_PL: Dostosuj kolory pierwszego planu i tła oznaczonych elementów, aby zapewnić współczynnik kontrastu co najmniej 4,5:1 dla normalnego tekstu. Użyj narzędzia do sprawdzania kontrastu, aby potwierdzić, że twoje kombinacje kolorów spełniają ten wymóg.

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
pl_PL: Kolumny administratora, aby na pierwszy rzut oka zobaczyć stan dostępności

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
pl_PL: Adobe: Tworzenie i weryfikacja dostępności PDF (Acrobat Pro)

en: Affected Code
pl_PL: Kod, którego dotyczy problem

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
pl_PL: Po naprawieniu każdego problemu zaktualizuj wpis, aby zobaczyć zmiany w raporcie dostępności. Twoim celem jest uzyskanie 100% zaliczonych testów na każdej stronie.

en: After the content
pl_PL: Po treści

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
pl_PL: Wszystkie funkcje są dostępne z interfejsu klawiatury, bez wyjątków.

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
pl_PL: Wszystkie funkcje są dostępne przy użyciu klawiatury, dzięki czemu użytkownicy, którzy nie mogą korzystać z myszy, nadal mogą obsługiwać treść.

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
pl_PL: Cała treść nietekstowa musi mieć alternatywę tekstową, która służy temu samemu celowi, chyba że podlega ona określonym wyjątkom, takim jak kontrolki, media, testy, treści sensoryczne, CAPTCHA lub elementy dekoracyjne. Każdy typ musi przestrzegać konkretnych wytycznych, aby zapewnić dostępność bez ingerencji w doświadczenie użytkownika.

en: All pages
pl_PL: Wszystkie strony

en: All people including those who do not identify as disabled
pl_PL: Wszyscy ludzie, w tym ci, którzy nie identyfikują się jako niepełnosprawni

en: Alt Decision Tree
pl_PL: Drzewo decyzyjne alt

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
pl_PL: Tekst alternatywny pomaga osobom korzystającym z czytników ekranu zrozumieć cel obrazu. Gdy tekst alternatywny zawiera słowa takie jak „obraz,” „grafika,” lub rozszerzenie pliku, nie dodaje to żadnych użytecznych informacji i może powodować zamieszanie lub rozproszenie uwagi. Jasny i odpowiedni tekst alternatywny poprawia zrozumienie i doświadczenie użytkownika.

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
pl_PL: Tekst alternatywny jest używany przez czytniki ekranu do opisywania obrazów osobom, które nie mogą ich zobaczyć. Jeśli atrybut alt jest nieobecny, czytnik ekranu powie tylko „Obraz” lub może odczytać adres URL pliku. Tekst alternatywny jest również używany przez wyszukiwarki do zrozumienia zawartości obrazu. Jeśli obraz nie ma tekstu alternatywnego, może to stworzyć złe doświadczenie użytkownika dla osób z wadami wzroku i może negatywnie wpłynąć na SEO twojej strony.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
pl_PL: Alternatywny tekst powinien być zwięzły i skupiony na opisaniu celu lub znaczenia obrazu. Zbyt długi tekst alternatywny może przytłoczyć użytkowników czytników ekranu, zmniejszyć czytelność i odwracać uwagę od innych treści na stronie.

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Always show screen reader text
pl_PL: Zawsze pokazuj tekst dla czytnika ekranu

en: Always show screen reader text?
pl_PL: Zawsze pokazuj tekst dla czytnika ekranu?

en: Ambiguous Anchor Text
pl_PL: Niejednoznaczny tekst kotwicy

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
pl_PL: Pusty atrybut alt w obrazie z linkiem powoduje, że użytkownicy czytników ekranu słyszą tylko „link” bez kontekstu. To sprawia, że nawigacja jest myląca i może spowodować pominięcie ważnych treści.

en: An error occurred when loading the issues.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas ładowania problemów.

en: An error occurred while clearing issues.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas czyszczenia problemów.

en: An error occurred while saving the summary.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas zapisywania podsumowania.

en: An error occurred, please try again.
pl_PL: Wystąpił błąd, spróbuj ponownie.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
pl_PL: Znaczniki kotwicy (tzw. linki) są przeznaczone do nawigacji do nowej strony lub innego miejsca na tej samej stronie. Gdy są używane do wywoływania akcji (takich jak rozwijanie akordeonów lub otwieranie modali) bez odpowiednich ról lub zachowań, wprowadzają w błąd użytkowników, szczególnie tych korzystających z czytników ekranu lub klawiatury, którzy oczekują, że linki będą nawigować, a nie wykonywać akcje. Prawdopodobnie nie będą też działać z klawiszem spacji, co jest oczekiwane w przypadku przycisku.

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
pl_PL: Animowane obrazy mogą rozpraszać, wywoływać napady u niektórych osób lub tworzyć obciążenie poznawcze. Wytyczne WCAG wymagają, aby animacje, które migają lub zapętlają się w sposób ciągły, zapewniały mechanizm do ich wstrzymania, zatrzymania lub ukrycia.

en: Animation from Interactions
pl_PL: Animacja z interakcji

en: Apply fix
pl_PL: Zastosuj poprawkę

en: Archive Scanning
pl_PL: Skanowanie archiwów

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
pl_PL: Czy myślisz sobie „Wow, ta wtyczka jest niesamowita” i czy pomaga Ci ona uczynić Twoją stronę internetową bardziej dostępną? Podziel się swoimi wysiłkami w celu uczynienia Twojej strony internetowej bardziej dostępną ze swoimi klientami i poinformuj ich, że używasz Accessibility Checker, aby zapewnić, że wszyscy ludzie mogą korzystać z Twojej strony. Dodaj mały, wyłącznie tekstowy link i oświadczenie w stopce Twojej strony internetowej.

en: Article
pl_PL: Artykuł

en: Aside
pl_PL: Panel boczny

en: Ask a Pre-Sale Question
pl_PL: Zadaj pytanie przed zakupem

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
pl_PL: Technologie wspomagające polegają na relacji jeden do jednego między polami formularza a etykietami, aby zapewnić użytkownikom dokładne wskazówki. Gdy wiele etykiet jest powiązanych z tym samym polem, może to dezorientować użytkowników czytników ekranu i utrudniać wypełnianie formularzy, ponieważ czytnik ekranu może odczytać nieprawidłową etykietę dla danego pola.

en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
pl_PL: Próba dodania etykiet do pól formularza, które ich nie mają. Uwaga: Może być konieczne dodanie niestandardowych stylów dla klasy %1$s, jeśli dodawanie etykiet wpływa na układ formularzy.

en: Attend Free
pl_PL: Weź udział za darmo

en: Audio Control
pl_PL: Kontrola dźwięku

en: Audio Description (Prerecorded)
pl_PL: Audiodeskrypcja (nagrana wcześniej)

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
pl_PL: Audiodeskrypcja lub alternatywa dla mediów (nagrane wcześniej)

en: Audio-only (Live)
pl_PL: Tylko audio (na żywo)

en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
pl_PL: Audytuj i sprawdź dostępność swojej strony internetowej przed publikacją. Skaner dostępności i wskazówki wewnątrz postów.

en: Auditing and Remediation
pl_PL: Audyt i naprawa

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
pl_PL: Procesy uwierzytelniania nie polegają na testach funkcji poznawczych, takich jak zapamiętywanie hasła lub rozwiązywanie łamigłówki, chyba że dostępna jest alternatywa.

en: Average Issue Density
pl_PL: Średnia gęstość problemów

en: Average Issues Per Page
pl_PL: Średnia liczba problemów na stronę

en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
pl_PL: Unikaj używania %1$s, chyba że jest to absolutnie konieczne. Jeśli link musi otwierać się w nowej karcie lub oknie, dodaj widoczną ikonę i tekst dla czytnika ekranu, taki jak „otwiera się w nowym oknie” lub „otwiera się w nowej karcie”, aby poinformować użytkowników. Aby zautomatyzować to i odrzucić ostrzeżenie dla całej witryny, możesz aktywować poprawkę „Dodaj etykietę do linków otwierających nową kartę/okno” w ustawieniach Accessibility Checker.

en: Banner
pl_PL: Baner

en: Before the content
pl_PL: Przed treścią

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
pl_PL: Poniżej zalecanego poziomu czytelności 9. klasy.

en: Best Practice
pl_PL: Najlepsza praktyka

en: Blind
pl_PL: Niewidomi

en: Blind and low vision people
pl_PL: Osoby niewidome i słabowidzące

en: Blinking or Scrolling Content
pl_PL: Migająca lub przewijająca się treść

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
pl_PL: Migająca lub przewijająca się treść może rozpraszać lub wywoływać napady padaczkowe u niektórych użytkowników, szczególnie tych z padaczką fotoczułą lub niepełnosprawnościami poznawczymi. Te efekty są przestarzałe i mogą negatywnie wpływać na czytelność i skupienie uwagi.

en: Block Editor Metabox
pl_PL: Metabox edytora bloków

en: Block Links Opening New Windows
pl_PL: Blokuj otwieranie linków w nowych oknach

en: Block PDF Uploads
pl_PL: Blokuj przesyłanie plików PDF

en: Blog (opens in a new window)
pl_PL: Blog (otwiera się w nowym oknie)

en: Bottom Left Corner
pl_PL: Lewy dolny róg

en: Bottom Right Corner (default)
pl_PL: Prawy dolny róg (domyślnie)

en: Brand Color Contrast Grid
pl_PL: Siatka kontrastu kolorów marki

en: Broken ARIA Reference
pl_PL: Zepsute odniesienie ARIA

en: Broken Skip or Anchor Link
pl_PL: Uszkodzony link pomijający lub kotwiczący

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
pl_PL: Przyciski muszą jasno opisywać akcję, którą wykonują. Pusty przycisk nie dostarcza żadnych informacji czytelnikom ekranu lub użytkownikom klawiatury, co uniemożliwia zrozumienie, co się stanie po kliknięciu przycisku. Tworzy to barierę dla osób korzystających z technologii wspomagających.

en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
pl_PL: Łącząc się z tą witryną, zgadzasz się na <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Politykę prywatności <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> oraz <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Umowę o przetwarzaniu danych <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> firmy Equalize Digital.

en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
pl_PL: Subskrybując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą %1$sPolityką Prywatności%2$s.

en: By:
pl_PL: Przez:

en: Bypass Blocks
pl_PL: Pomijanie bloków

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
pl_PL: Czy mogę zatrudnić Equalize Digital do naprawienia problemów z dostępnością na mojej stronie internetowej?

en: Captions (Live)
pl_PL: Napisy (na żywo)

en: Captions (Prerecorded)
pl_PL: Napisy (nagrane wcześniej)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
pl_PL: Napisy muszą być zapewnione dla wszystkich wcześniej nagranych treści audio w zsynchronizowanych mediach - takich jak filmy, w których dźwięk i obraz odtwarzane są razem - aby użytkownicy, którzy są głusi lub niedosłyszący, mogli uzyskać dostęp do informacji mówionych i ważnych dźwięków.

en: Centralized list of all open issues
pl_PL: Scentralizowana lista wszystkich otwartych problemów

en: Change on Request
pl_PL: Zmiana na żądanie

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
pl_PL: Zmiany w treści lub kontekście, które następują w wyniku działań użytkownika, nie występują nieoczekiwanie, a użytkownicy są informowani o wszelkich zmianach.

en: Character Key Shortcuts
pl_PL: Skróty klawiszowe znaków

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
pl_PL: Sprawdź wszystkie strony archiwalne terminów taksonomii zamiast reprezentatywnej próbki. Wymaga to włączenia skanowania stron archiwalnych i może dodać dużą liczbę adresów URL do listy skanowania.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
pl_PL: Sprawdź i napraw problemy z dostępnością w swojej treści.

en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
pl_PL: Sprawdź, czy element faktycznie powinien być ukryty przed użytkownikami czytników ekranu. Jeśli zawiera ważną treść lub funkcjonalność, usuń %s. Jeśli ma charakter dekoracyjny lub jest zbędny, pozostaw element bez zmian i odrzuć to ostrzeżenie w Accessibility Checker.

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
pl_PL: Sprawdza, czy widoczny tekst linku jest adresem URL, a nie opisowym tekstem zakotwiczenia.

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
pl_PL: Wybierz, czy strony archiwalne powinny być uwzględnione w pełnych skanach witryny. Domyślnie używana jest metoda próbkowania do wyboru terminów taksonomii dla danych archiwalnych.

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
pl_PL: Wybierz, które typy postów mają być sprawdzane podczas skanowania. Pamiętaj, że usunięcie wcześniej wybranego typu postu spowoduje usunięcie zeskanowanych informacji i wszelkich niestandardowych odrzuconych ostrzeżeń, które zostały skonfigurowane.

en: Choose which user roles have permission to dismiss issues.
pl_PL: Wybierz, które role użytkowników mają uprawnienia do odrzucania problemów.

en: Clear Issues
pl_PL: Wyczyść problemy

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną przed pobraniem statystyk (może być intensywne).

en: Clearing...
pl_PL: Czyszczenie...

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Close fixes modal
pl_PL: Zamknij modal poprawek

en: Cognitive
pl_PL: Poznawcze

en: Color blind people
pl_PL: Osoby z daltonizmem

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
pl_PL: Kolor nie jest używany jako jedyny sposób przekazywania informacji, wskazywania akcji, zachęcania do odpowiedzi lub wyróżniania elementu wizualnego.

en: Colorblind
pl_PL: Daltonizm

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Comment (optional)
pl_PL: Komentarz (opcjonalnie)

en: Comment and Search Form Labels
pl_PL: Etykiety formularzy komentarzy i wyszukiwania

en: Complementary
pl_PL: Uzupełniający

en: Complete issue breakdowns
pl_PL: Kompletne zestawienia problemów

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
pl_PL: Komponenty o tej samej funkcjonalności w obrębie zestawu stron internetowych są identyfikowane w spójny sposób, dzięki czemu użytkownicy mogą je łatwo rozpoznać.

en: Concurrent Input Mechanisms
pl_PL: Jednoczesne mechanizmy wejścia

en: Configure post types
pl_PL: Skonfiguruj typy wpisów

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
pl_PL: Skonfiguruj ustawienia systemowe dla wtyczki Accessibility Checker.

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
pl_PL: Skonfiguruj typy treści, które powinny być sprawdzane pod kątem problemów z dostępnością.

en: Configure which user roles have access to specific Accessibility Checker features.
pl_PL: Skonfiguruj, które role użytkowników mają dostęp do określonych funkcji Accessibility Checker.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
pl_PL: Potwierdź, że link wskazuje na prawidłowy identyfikator na stronie. Jeśli element docelowy istnieje, upewnij się, że ma pasujący atrybut id. Aby automatycznie naprawić uszkodzone linki pomijające w całej witrynie, włącz poprawkę „Włącz link pomijający” w ustawieniach Accessibility Checker.

en: Confirmed accessible
pl_PL: Potwierdzono dostępność

en: Connect Site
pl_PL: Połącz witrynę

en: Connect this site
pl_PL: Połącz tę witrynę

en: Connected as Free
pl_PL: Połączono jako bezpłatne

en: Consistent Help
pl_PL: Spójna pomoc

en: Consistent Identification
pl_PL: Spójna identyfikacja

en: Consistent Navigation
pl_PL: Spójna nawigacja

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
pl_PL: Treść powyżej 9. klasy czytelności wymaga uproszczonego podsumowania, aby spełnić wytyczne WCAG AAA.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
pl_PL: Treść na poziomie czytelności 9. klasy lub niższym nie wymaga uproszczonego podsumowania.

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
pl_PL: Treść może być przeglądana bez konieczności przewijania w więcej niż jednym kierunku, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo czytać i wchodzić w interakcję z nią na małych ekranach lub przy powiększeniu.

en: Content checked for accessibility
pl_PL: Zawartość sprawdzona pod kątem dostępności

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
pl_PL: Treść nie miga więcej niż trzy razy w ciągu jednej sekundy, zmniejszając ryzyko napadów dla osób z padaczką fotoczułą.

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
pl_PL: Treść nie ogranicza swojego widoku i działania do jednej orientacji wyświetlania, takiej jak pionowa lub pozioma, chyba że konkretna orientacja jest niezbędna.

en: Content has not been checked
pl_PL: Zawartość nie została sprawdzona

en: Content is being checked for accessibility
pl_PL: Zawartość jest sprawdzana pod kątem dostępności

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
pl_PL: Treść jest zakodowana tak, aby technologie wspomagające mogły ją dokładnie interpretować i prezentować użytkownikom.

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
pl_PL: Treść jest prezentowana w znaczącej kolejności, tak aby kolejność czytania lub nawigacji nie myliła użytkowników korzystających z technologii wspomagających.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
pl_PL: Treść jest napisana jasnym i prostym językiem i nie wymaga specjalistycznej wiedzy do zrozumienia.

en: Content on Hover or Focus
pl_PL: Treść po najechaniu lub fokusie

en: Contentinfo
pl_PL: Informacje o zawartości

en: Contrast
pl_PL: Kontrast

en: Contrast (Enhanced)
pl_PL: Kontrast (rozszerzony)

en: Contrast (Minimum)
pl_PL: Kontrast (minimalny)

en: Contrast Problem | Contrast Problems
pl_PL[0]: Problem z kontrastem
pl_PL[1]: Problemy z kontrastem
pl_PL[2]: Problemów z kontrastem

en: Contrast Problems:
pl_PL: Problemy z kontrastem:

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
pl_PL: Kontroluj, czy tekst dla czytnika ekranu pozostaje widoczny podczas edycji.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
pl_PL: Stwórz transkrypcję dla każdego oznaczonego klipu audio lub wideo. Umieść transkrypcję na tej samej stronie lub podlinkuj do pliku, który ją zawiera. Słowo „transkrypcja” powinno pojawić się w nagłówku przed transkrypcją lub w tekście linku i musi znajdować się w odległości 25 znaków od elementu audio lub wideo.

en: Critical
pl_PL: Krytyczny

en: DB Table Count
pl_PL: Liczba tabel w bazie danych

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
pl_PL: Umowa o przetwarzaniu danych (otwiera się w nowym oknie)

en: Database Version
pl_PL: Wersja bazy danych

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Deaf
pl_PL: Niesłyszący

en: Deaf and hard of hearing people
pl_PL: Osoby głuche i niedosłyszące

en: Deaf-blind people
pl_PL: Osoby głuchoniewidome

en: Deafblind
pl_PL: Głuchoniewidomi

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
pl_PL: Zdefiniuj ID głównego obszaru treści, który ma być celem linków pomijających. Wprowadź wiele ID oddzielonych przecinkami; system będzie kaskadowo przeszukiwać listę, aby znaleźć odpowiedni dla każdej strony.

en: Delete Data
pl_PL: Usuń dane

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
pl_PL: Usuń wszystkie dane Accessibility Checker podczas odinstalowywania wtyczki.

en: Delete all currently found issues
pl_PL: Usuń wszystkie aktualnie znalezione problemy

en: Detailed reporting
pl_PL: Szczegółowe raportowanie

en: Disable Email Reports
pl_PL: Wyłącz raporty e-mail

en: Disable Page Styles
pl_PL: Wyłącz style strony

en: Disable Styles
pl_PL: Wyłącz style

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Disconnect Site
pl_PL: Odłącz witrynę

en: Dismiss
pl_PL: Odrzuć

en: Dismiss & Close Modal
pl_PL: Odrzuć i zamknij modal

en: Dismiss Globally
pl_PL: Odrzuć globalnie

en: Dismiss Issue
pl_PL: Odrzuć problem

en: Dismiss Permissions
pl_PL: Uprawnienia do odrzucania

en: Dismiss issue
pl_PL: Odrzuć problem

en: Dismiss issue as:
pl_PL: Odrzuć problem jako:

en: Dismissals DB Table Count
pl_PL: Liczba rekordów w tabeli odrzuceń bazy danych

en: Dismissed
pl_PL: Odrzucono

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
pl_PL[0]: Odrzucony problem
pl_PL[1]: Odrzucone problemy
pl_PL[2]: Odrzuconych problemów

en: Dismissed Issues
pl_PL: Odrzucone problemy

en: Dismissing globally...
pl_PL: Odrzucanie globalne...

en: Dismissing...
pl_PL: Odrzucanie...

en: Dock Panel
pl_PL: Zadokuj panel

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Documentation (opens in a new window)
pl_PL: Dokumentacja (otwiera się w nowym oknie)

en: Documentation and FAQs
pl_PL: Dokumentacja i FAQ

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
pl_PL: Dokumenty w formacie Word, Excel lub PowerPoint mogą nie być dostępne dla wszystkich użytkowników, szczególnie jeśli nie są prawidłowo oznakowane lub nie przestrzegają najlepszych praktyk dostępności. Przepisy dotyczące dostępności wymagają, aby dokumenty publikowane na stronach internetowych również były zgodne z WCAG. Ponadto użytkownicy powinni być ostrzegani, gdy link otwiera plik do pobrania zamiast strony internetowej.

en: Dragging Movements
pl_PL: Ruchy przeciągania

en: Duplicate Alternative Text
pl_PL: Duplikat tekstu alternatywnego

en: Duplicate Form Label
pl_PL: Zduplikowana etykieta formularza

en: Dyslexia
pl_PL: Dysleksja

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
pl_PL: EDAC: Nie znaleziono na stronie pasującego docelowego ID dla linku pomijającego.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
pl_PL: EDAC: Błąd podczas aktualizacji historii dla linku pomijającego.

en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
pl_PL: Edytuj meta tag viewport w sekcji %3$s twojego motywu i usuń %1$s oraz wszelkie wartości %2$s mniejsze niż 2. Aby naprawić to w całej witrynie, włącz poprawkę „Uczyń viewport skalowalnym” w ustawieniach Accessibility Checker.

en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
pl_PL: Edytuj plik nagłówka swojego motywu, aby upewnić się, że tag <html> zawiera prawidłowy atrybut lang (np. %s). Jeśli twój motyw otrzymuje aktualizacje, wprowadź tę zmianę w motywie potomnym, aby zapobiec jej nadpisaniu. Aby naprawić to automatycznie w całej witrynie, włącz poprawkę „Dodaj atrybuty »lang« i »dir«” w ustawieniach Accessibility Checker.

en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
pl_PL: Albo wpis nie został jeszcze przeskanowany, albo wszystkie testy przeszły dla wpisu o ID %1$d.

en: Email support
pl_PL: Wsparcie e-mailowe

en: Email*
pl_PL: E-mail*

en: Empty Button
pl_PL: Pusty przycisk

en: Empty Heading Tag
pl_PL: Pusty znacznik nagłówka

en: Empty Link
pl_PL: Pusty link

en: Empty Paragraph Tag
pl_PL: Pusty tag akapitu

en: Empty Search Handling
pl_PL: Obsługa pustego wyszukiwania

en: Empty Table Header
pl_PL: Pusty nagłówek tabeli

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
pl_PL: Puste tagi akapitów mogą być ogłaszane przez czytniki ekranu jako puste linie lub pauzy, co może dezorientować użytkowników lub zakłócać płynność czytania. Mogą również zakłócać układ wizualny lub odstępy, szczególnie w kontekście technologii wspomagających lub urządzeń mobilnych.

en: Enable Email Reports
pl_PL: Włącz raporty e-mail

en: Enable Page Styles
pl_PL: Włącz style strony

en: Enable Skip Link
pl_PL: Włącz link pomijający

en: Enable Styles
pl_PL: Włącz style

en: Enable scanning of archive pages
pl_PL: Włącz skanowanie stron archiwum

en: Enabled
pl_PL: Włączone

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
pl_PL: Zapewnione są ulepszone metody uwierzytelniania, które nie polegają na testach funkcji poznawczych, takich jak zapamiętywanie haseł, i nie wymagają testu funkcji poznawczych.

en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
pl_PL: Podoba Ci się Accessibility Checker? %1$sZostaw nam ocenę ★★★★★.%2$s Doceniamy Twoje wsparcie!

en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
pl_PL: Upewnij się, że każde pole formularza ma tylko jeden element %1$s z nim powiązany. Jeśli obecnych jest wiele etykiet, usuń dodatkowe lub połącz je w jedną %1$s z jasnym opisem. Upewnij się, że każdy element %1$s poprawnie odnosi się do swojego pola formularza za pomocą atrybutu %2$s i że wszystkie elementy na stronie mają unikalne identyfikatory. Ten błąd występuje, gdy masz ten sam formularz osadzony na stronie dwukrotnie i można go rozwiązać, tworząc unikalne formularze dla różnych części strony, zamiast powtarzać ten sam formularz w całym dokumencie.

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
pl_PL: Upewnij się, że linki spoza nawigacji są podkreślone.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
pl_PL: Upewnij się, że połączony plik został przetestowany i naprawiony pod kątem dostępności. Gdy wiesz, że jest dostępny, odrzuć to ostrzeżenie w Accessibility Checker. Uwzględnij rozszerzenie pliku i rozmiar w tekście linku, aby poinformować użytkowników (włącz opcję „Dodaj rozmiar i typ pliku do linków” w ustawieniach Accessibility Checker, aby zrobić to dla całej witryny). Jeśli dokument jest osadzony za pomocą wtyczki, podaj również bezpośredni link do pobrania. Jeśli zapewnienie dostępności dokumentu jest trudne, rozważ umieszczenie treści na stronie internetowej.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
pl_PL: Upewnij się, że połączony plik PDF został przetestowany i naprawiony pod kątem dostępności. Gdy wiesz, że jest dostępny, odrzuć to ostrzeżenie w Accessibility Checker. Uwzględnij rozszerzenie pliku i rozmiar w tekście linku, aby poinformować użytkowników (włącz opcję „Dodaj rozmiar i typ pliku do linków” w ustawieniach Accessibility Checker, aby zrobić to dla całej witryny). Jeśli dokument jest osadzony za pomocą wtyczki, podaj również bezpośredni link do pobrania. Jeśli zapewnienie dostępności pliku PDF jest trudne, rozważ umieszczenie treści na stronie internetowej.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
pl_PL: Upewnij się, że połączony dokument jest dostępny. Gdy wiesz, że jest dostępny, odrzuć to ostrzeżenie w Accessibility Checker. Uwzględnij rozszerzenie pliku w widocznym tekście linku (np. „Notatki ze spotkania (ODT)”), aby użytkownicy wiedzieli, czego się spodziewać (włącz opcję „Dodaj rozmiar i typ pliku do linków” w ustawieniach Accessibility Checker, aby zrobić to dla całej witryny). Jeśli dokument jest osadzony, podaj również bezpośredni link do pobrania. Jeśli zapewnienie dostępności dokumentu jest trudne, rozważ umieszczenie treści na stronie internetowej.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
pl_PL: Upewnij się, że pole tytułu wpisu lub strony jest wypełnione w panelu administracyjnym. Jeśli pole tytułu nie jest puste, a błąd nadal występuje, sprawdź kod swojego motywu, aby upewnić się, że generuje prawidłowy tag <title> i/lub meta tag og:title w sekcji head dokumentu. Aby naprawić ten problem w całej witrynie, włącz poprawkę „Dodaj brakujący tytuł strony” w ustawieniach Accessibility Checker.

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
pl_PL: Upewnij się, że tag viewport pozwala na skalowanie, zwiększając dostępność na urządzeniach mobilnych.

en: Enter simplified summary...
pl_PL: Wprowadź uproszczone podsumowanie...

en: Enter your license key
pl_PL: Wprowadź swój klucz licencyjny

en: Equalize Digital Logo
pl_PL: Logo Equalize Digital

en: Error Count
pl_PL: Liczba błędów

en: Error Identification
pl_PL: Identyfikacja błędów

en: Error Prevention (All)
pl_PL: Zapobieganie błędom (wszystkim)

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
pl_PL: Zapobieganie błędom (prawnym, finansowym, danych)

en: Error Suggestion
pl_PL: Sugestia błędu

en: Error loading %s fix information.
pl_PL: Błąd ładowania informacji o poprawce %s.

en: Error loading accessibility data
pl_PL: Błąd ładowania danych dostępności

en: Error saving scan results.
pl_PL: Błąd podczas zapisywania wyników skanowania.

en: Error: Missing required parameters.
pl_PL: Błąd: Brak wymaganych parametrów.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
pl_PL: Rozwiń każdy problem, aby zobaczyć kod, lub kliknij „pokaż na stronie”, jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu elementu wymagającego poprawy.

en: Expand issues for %s
pl_PL: Rozwiń problemy dla %s

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
pl_PL: Rozszerzona audiodeskrypcja (nagrana wcześniej)

en: Failed to clear issues.
pl_PL: Nie udało się wyczyścić problemów.

en: Failed to load %s fix information.
pl_PL: Nie udało się załadować informacji o poprawce %s.

en: Failed to load accessibility data
pl_PL: Nie udało się załadować danych dostępności

en: Failed to load scanner script.
pl_PL: Nie udało się załadować skryptu skanera.

en: Failed to register command %1$s because %2$s
pl_PL: Nie udało się zarejestrować polecenia %1$s, ponieważ %2$s

en: Failed to save fix settings.
pl_PL: Nie udało się zapisać ustawień poprawki.

en: Failed to save summary. Please try again.
pl_PL: Nie udało się zapisać podsumowania. Spróbuj ponownie.

en: Failed to update the issue.
pl_PL: Nie udało się zaktualizować problemu.

en: False positive
pl_PL: Fałszywie pozytywny

en: Fast
pl_PL: Szybko

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
pl_PL: Szybsze skanowanie wymaga więcej zasobów i może powodować duże obciążenie Twojej strony.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
pl_PL: Znajdź pole metadanych Accessibility Checker pod swoją treścią. Jeśli używasz edytora stron działającego po stronie frontendu, musisz odwiedzić ekran edycji na zapleczu, aby zobaczyć wyniki Accessibility Checker.

en: First Name
pl_PL: Imię

en: Fix
pl_PL: Napraw

en: Fix Issue
pl_PL: Napraw problem

en: Fix Settings
pl_PL: Ustawienia naprawy

en: Fix issue: %s
pl_PL: Napraw problem: %s

en: Fix not found
pl_PL: Nie znaleziono poprawki

en: Fix not found.
pl_PL: Nie znaleziono poprawki.

en: Fix settings saved.
pl_PL: Ustawienia poprawki zapisane.

en: Fix:
pl_PL: Naprawa:

en: Fixes
pl_PL: Poprawki

en: Focus Appearance
pl_PL: Wygląd fokusu

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
pl_PL: Fokus nie przysłonięty (rozszerzony)

en: Focus Not Obscured (Minimum)
pl_PL: Fokus nie przysłonięty (minimum)

en: Focus Order
pl_PL: Kolejność fokusu

en: Focus Outline
pl_PL: Obramowanie fokusa

en: Focus Visible
pl_PL: Widoczny fokus

en: Follow these steps to get started checking your content:
pl_PL: Wykonaj te kroki, aby rozpocząć sprawdzanie swojej treści:

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Footer Accessibility Statement
pl_PL: Oświadczenie o dostępności w stopce

en: Footer Statement
pl_PL: Oświadczenie w stopce

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
pl_PL: W przypadku działań wymagających gestu wskaźnika, użytkownik może anulować działanie, odsuwając wskaźnik przed zakończeniem akcji.

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
pl_PL: Dla wszystkich treści wideo na żywo, które zawierają dźwięk, napisy muszą być zapewnione w czasie rzeczywistym, aby użytkownicy, którzy są głusi lub niedosłyszący, mogli uzyskać dostęp do informacji mówionych w miarę ich pojawiania się.

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
pl_PL: Dla wszystkich wcześniej nagranych treści multimedialnych muszą być zapewnione rozszerzone audiodeskrypcje, gdy jest to konieczne - oznacza to, że wideo jest wstrzymywane, aby wstawić dodatkowe opisy - tak aby użytkownicy niewidomi lub słabowidzący mogli zrozumieć ważne szczegóły wizualne, których nie można opisać podczas naturalnych przerw w ścieżce dźwiękowej.

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
pl_PL: Dla funkcjonalności, która może być obsługiwana gestem wskaźnika, spełnione jest co najmniej jedno z następujących: gest można wykonać prostym stuknięciem, gest można wykonać jednym palcem lub gest można wykonać komendą głosową.

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
pl_PL: W przypadku funkcjonalności wymagającej ruchów przeciągania, akcję można również wykonać za pomocą prostszych działań, dzięki czemu użytkownicy o ograniczonej sprawności manualnej nadal mogą korzystać z funkcjonalności.

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
pl_PL: Dla treści tylko audio nadawanych na żywo zapewniana jest alternatywa tekstowa w czasie rzeczywistym, dzięki czemu osoby, które nie mogą usłyszeć dźwięku, nadal mają dostęp do informacji.

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
pl_PL: Dla wcześniej nagranej treści tylko audio i tylko wideo musi być zapewniona alternatywa tekstowa, która przedstawia równoważne informacje. Zapewnia to, że użytkownicy, którzy nie mogą słyszeć lub widzieć mediów, nadal mogą uzyskać dostęp do ich treści poprzez tekst.

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
pl_PL: W przypadku nagranego wcześniej dźwięku, dźwięki tła są albo ciche, można je wyłączyć, albo nie występują, dzięki czemu mowa jest łatwiejsza do zrozumienia.

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
pl_PL: Dla wcześniej nagranych zsynchronizowanych mediów zapewniana jest pełna alternatywa tekstowa (np. transkrypcja), która zawiera wszystkie informacje zarówno ze ścieżki wideo, jak i audio, dzięki czemu użytkownicy, którzy nie mogą zobaczyć lub usłyszeć treści, nadal mają do niej dostęp.

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
pl_PL: Dla wcześniej nagranych treści wideo z dźwiękiem (zsynchronizowane media) musi być zapewniona audiodeskrypcja - lub pisemna transkrypcja zawierająca szczegóły wizualne - aby zapewnić, że użytkownicy, którzy są niewidomi lub słabowidzący, mogą zrozumieć ważne informacje wizualne, które nie są wypowiadane.

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
pl_PL: Dla wcześniej nagranego wideo z dźwiękiem musi być zapewniona audiodeskrypcja ważnych treści wizualnych, umożliwiająca osobom niewidomym lub słabowidzącym zrozumienie informacji wizualnych, które nie są opisane w głównej ścieżce dźwiękowej.

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
pl_PL: W przypadku stron internetowych wymagających wprowadzenia danych przez użytkownika, użytkownicy są ostrzegani o błędach i mogą je poprawić przed ostatecznym zatwierdzeniem.

en: Force Error on Empty Search
pl_PL: Wymuś błąd przy pustym wyszukiwaniu

en: Force Link Underline
pl_PL: Wymuś podkreślenie linków

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
pl_PL: Wymuś na WordPressie wyświetlenie strony wyników wyszukiwania, gdy wyszukiwanie zostanie przesłane z pustym zapytaniem.

en: Form
pl_PL: Formularz

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
pl_PL: Pola formularza muszą być wyraźnie oznaczone, aby użytkownicy czytników ekranu i technologii wprowadzania głosowego mogli zrozumieć ich przeznaczenie. Bez etykiet użytkownicy mogą nie wiedzieć, jakie informacje wprowadzić lub jak formularz będzie się zachowywać.

en: Free License Key
pl_PL: Darmowy klucz licencyjny

en: Free Plugin Support
pl_PL: Darmowe wsparcie dla wtyczki

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
pl_PL: Darmowe wsparcie dla wtyczki jest dostępne przez fora WordPress.org. Musisz utworzyć konto, a następnie możesz otworzyć nowy wątek wsparcia.

en: Frontend Accessibility Checker
pl_PL: Accessibility Checker dla frontendu

en: Frontend Accessibility Checker Position
pl_PL: Pozycja Accessibility Checker na froncie

en: Full Coverage
pl_PL: Pełne pokrycie

en: Full Site Accessibility Status
pl_PL: Status dostępności całej witryny

en: Full-site scanning enabled
pl_PL: Skanowanie całej witryny włączone

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
pl_PL: Funkcjonalność, która może być obsługiwana gestem ruchu, może być również obsługiwana prostym dotknięciem lub kliknięciem, dzięki czemu użytkownicy, którzy nie mogą wykonywać gestów ruchu, nadal mogą korzystać z funkcjonalności.

en: General
pl_PL: Ogólne

en: General Fixes
pl_PL: Ogólne poprawki

en: Get Accessibility Checker Pro
pl_PL: Zdobądź Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
pl_PL: Pobierz Accessibility Checker Pro (otwiera się w nowym oknie)

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
pl_PL: Pobierz Accessibility Checker Pro, otwiera się w nowym oknie

en: Get Detailed Accessibility Reports
pl_PL: Uzyskaj szczegółowe raporty dostępności

en: Get Pro
pl_PL: Przejdź na wersję Pro

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
pl_PL: Przejdź na wersję Pro, aby odblokować tę funkcję (otwiera się w nowym oknie).

en: Get Remediation Help
pl_PL: Uzyskaj pomoc w naprawie

en: Get a Free License Key
pl_PL: Uzyskaj darmowy klucz licencyjny

en: Get full issue breakdowns
pl_PL: Uzyskać pełne zestawienia problemów

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
pl_PL: Uzyskaj pomoc w uczynieniu swojej strony internetowej dostępną. Ekspercki audyt, testy użytkowników i wsparcie deweloperskie. Dostępne listy zgodności.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
pl_PL: Otrzymuj cykliczne raporty e-mail z przeglądem dostępności Twojej witryny, w tym liczbą wszystkich problemów, trendami w czasie, najbardziej problematycznymi stronami oraz najpoważniejszymi problemami do naprawienia w pierwszej kolejności.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
pl_PL: Otrzymuj cykliczne raporty e-mail z przeglądem dostępności Twojej witryny, w tym liczbą wszystkich problemów, trendami w czasie, najbardziej problematycznymi stronami oraz najpoważniejszymi problemami do naprawienia w pierwszej kolejności. Niektóre szczegóły, takie jak pełne pokrycie witryny i szczegółowe zestawienia problemów, są dostępne w wersji Pro.

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
pl_PL: Uzyskaj wsparcie dla Accessibility Checker (otwiera się w nowym oknie)

en: Go to Support Forum
pl_PL: Przejdź do forum wsparcia

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
pl_PL: Przejdź do ekranu edycji wpisu, który chcesz sprawdzić.

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
pl_PL: Google: Uczyń swój dokument, prezentację, arkusze i filmy bardziej dostępnymi

en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
pl_PL: Pobrane z Equalize Digital? Twój klucz znajduje się w <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">panelu sterowania</a>.

en: HTML Standard: The img element
pl_PL: Standard HTML: Element img

en: Hard of hearing
pl_PL: Niedosłyszący

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Headings and Labels
pl_PL: Nagłówki i etykiety

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
pl_PL: Nagłówki i etykiety opisują temat lub cel treści i nie są dwuznaczne ani mylące.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
pl_PL: Nagłówki pomagają wszystkim użytkownikom - zwłaszcza tym korzystającym z czytników ekranu lub nawigacji klawiaturowej - zrozumieć strukturę strony. Pomijanie poziomów nagłówków może powodować zamieszanie i utrudniać śledzenie hierarchii treści lub efektywną nawigację.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
pl_PL: Nagłówki pomagają strukturyzować treść i zapewniają ważne punkty nawigacyjne dla użytkowników czytników ekranu. Pusty nagłówek nie przekazuje żadnych użytecznych informacji i może powodować dezorientację podczas nawigacji po nagłówkach.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
pl_PL: Nagłówki zapewniają strukturę i ułatwiają skanowanie treści użytkownikom o różnych możliwościach. Pomagają również użytkownikom czytników ekranu i osobom korzystającym wyłącznie z klawiatury w nawigacji po stronie. Bez nagłówków użytkownicy muszą czytać treść liniowo, bez łatwego sposobu na przeskakiwanie między sekcjami.

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
pl_PL: Witaj! Dziękujemy za korzystanie z Accessibility Checker jako części Twojego zestawu narzędzi do dostępności. Skoro używasz go już od jakiegoś czasu, czy mógłbyś napisać 5-gwiazdkową recenzję Accessibility Checker w katalogu wtyczek WordPress? Pomoże to zwiększyć naszą widoczność, dzięki czemu więcej osób dowie się o znaczeniu dostępności stron internetowych. Bardzo dziękujemy!

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
pl_PL: Pomoc i dokumentacja są dostępne i łatwe do znalezienia, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać wsparcie w razie potrzeby.

en: Hide banner
pl_PL: Ukryj baner

en: High
pl_PL: Wysoki

en: How to Add Custom CSS in WordPress
pl_PL: Jak dodać niestandardowy CSS w WordPress

en: How to Fix
pl_PL: Jak naprawić

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
pl_PL: Jak naprawić uszkodzone linki pomijające w Elementorze

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
pl_PL: Jak uczynić swoją witrynę WordPress bardziej dostępną za pomocą linków pomijających

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
pl_PL: Jak ręcznie sprawdzić dostępność swojej strony internetowej

en: Identify Input Purpose
pl_PL: Określenie celu wprowadzania danych

en: Identify Purpose
pl_PL: Określenie celu

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
pl_PL: Jeśli skrót klawiszowy używa tylko liter, cyfr lub znaków interpunkcyjnych, użytkownicy mogą go wyłączyć, zmienić lub działa on tylko wtedy, gdy element ma fokus.

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
pl_PL: Jeśli ustawiony jest limit czasu, użytkownicy mogą go wyłączyć, dostosować lub przedłużyć, chyba że limit czasu jest niezbędny.

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
pl_PL: Jeśli element wymaga odpowiedzi w określonym czasie, użytkownicy mogą wyłączyć licznik czasu, dostosować limit czasu lub czas nie jest istotny.

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
pl_PL: Jeśli wykryto błąd wprowadzania danych i znane są sugestie poprawek, to są one przekazywane użytkownikowi.

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
pl_PL: Jeśli mechanizm wejścia wymaga określonej postawy lub ruchu, dostępny jest alternatywny mechanizm wejścia, który nie ma tego samego wymagania.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
pl_PL: Jeśli problem jest fałszywym alarmem, a element jest dostępny, możesz usunąć problemy z raportów za pomocą funkcji „Ignoruj”.

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
pl_PL: Jeśli dźwięk odtwarza się automatycznie przez ponad 3 sekundy, użytkownicy muszą mieć możliwość wstrzymania, zatrzymania lub kontrolowania głośności niezależnie od głośności systemu.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
pl_PL: Jeśli w Twoim wpisie występują błędy lub ostrzeżenia, otwórz zakładkę szczegółów w Accessibility Checker, aby uzyskać więcej informacji.

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
pl_PL: Jeśli dodatkowa treść pojawia się po najechaniu lub fokusie, użytkownicy mogą ją odrzucić, przesunąć nad nią wskaźnik, a ona pozostaje widoczna do momentu odrzucenia lub przeniesienia fokusu.

en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
pl_PL: Jeśli nie, %s, aby wygenerować klucz licencyjny i połączyć tę witrynę.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
pl_PL: Jeśli tekst alternatywny duplikuje pobliski podpis, nagłówek lub widoczny tekst, usuń redundancję, skracając lub pomijając tekst alternatywny - szczególnie jeśli otaczający tekst już dostarcza tych samych informacji. Jeśli wiele obrazów ma ten sam tekst alternatywny, zmień każdy z nich, aby był unikalny i opisywał cel tego konkretnego obrazu w jego kontekście.

en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
pl_PL: Jeśli element jest używany do wywoływania akcji, zastąp znacznik kotwicy %1$s. Jeśli nie możesz go zastąpić, upewnij się, że dodano %2$s do linku, wraz z JavaScript, który dodaje obsługę uruchamiania go klawiszem spacji, oraz że użyto odpowiednich atrybutów ARIA dla stanów przełączania lub innych funkcji.

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
pl_PL: Jeśli tę samą prezentację wizualną można wykonać używając samego tekstu, nie używaj obrazów tekstu, z wyjątkiem celów dekoracyjnych lub niezbędnych.

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
pl_PL: Jeśli użytkownicy są wylogowywani z powodu braku aktywności, są powiadamiani przed wygaśnięciem sesji i mogą kontynuować sesję bez utraty danych.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
pl_PL: Jeśli nie wiesz, co oznacza błąd lub ostrzeżenie, kliknij ikonę „i”, aby przeczytać dokumentację i dowiedzieć się, jak to naprawić.

en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
pl_PL: Jeśli pobrałeś darmową wtyczkę z Equalize Digital, masz już darmowy klucz licencyjny w swoim panelu sterowania %s.

en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
pl_PL: Jeśli twój motyw nie dodaje już linku pomijającego, który pozwala użytkownikom klawiatury ominąć nawigację i szybko przejść do głównej treści, włącz linki pomijające tutaj. %1$sDowiedz się więcej o linkach pomijających.%2$s

en: Ignore log
pl_PL: Dziennik ignorowanych

en: Image
pl_PL: Obraz

en: Image Animated GIF
pl_PL: Animowany GIF

en: Image Empty Alternative Text
pl_PL: Pusty alternatywny tekst dla obrazu

en: Image Long Alternative Text
pl_PL: Długi tekst alternatywny obrazu

en: Image Map Missing Alternative Text
pl_PL: Mapa obrazu bez alternatywnego tekstu

en: Image Missing Alternative Text
pl_PL: Brak alternatywnego tekstu dla obrazu

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
pl_PL: Mapy obrazów używają elementów area do definiowania interaktywnych regionów. Bez tekstu alternatywnego użytkownicy czytników ekranu nie będą wiedzieć, co robi każdy klikalny obszar, co uniemożliwi zrozumienie lub interakcję z mapą.

en: Images of Text
pl_PL: Obrazy tekstu

en: Images of Text (No Exception)
pl_PL: Obrazy tekstu (bez wyjątków)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
pl_PL: Obrazy tekstu są używane tylko do czystej dekoracji lub gdy konkretna prezentacja tekstu jest niezbędna, bez wyjątków.

en: Improper Use of Link
pl_PL: Niewłaściwe użycie linku

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
pl_PL: W naszych wysiłkach mających na celu dostosowanie naszej strony internetowej do standardów, skupiamy się na następujących obszarach:

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
pl_PL: Błędy dostępności InDesign i PDF oraz jak je naprawić (Webinar)

en: Include Link to Accessibility Policy
pl_PL: Dołącz link do polityki dostępności

en: Include Statement Link
pl_PL: Dołącz link do oświadczenia

en: Included in Small Business and Agency plans
pl_PL: Zawarte w planach Small Business i Agency

en: Incorrect Heading Order
pl_PL: Nieprawidłowa kolejność nagłówków

en: Info and Relationships
pl_PL: Informacje i relacje

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
pl_PL: Informacje, struktura i relacje w treści są programowo określone lub dostępne w tekście, dzięki czemu technologie wspomagające mogą je prezentować użytkownikom.

en: Insert manually
pl_PL: Wstaw ręcznie

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
pl_PL: Sprawdź atrybuty ARIA (takie jak aria-labelledby lub aria-describedby) na oznaczonych elementach i upewnij się, że każdy z nich wskazuje na prawidłowy, poprawnie oznaczony identyfikator, który istnieje w dokumencie.

en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
pl_PL: Zainstalowane z WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Utwórz darmowe konto</a>, aby go otrzymać.

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
pl_PL: Instrukcje nie opierają się wyłącznie na cechach sensorycznych, takich jak kształt, kolor, rozmiar lub dźwięk, dzięki czemu każdy może je zrozumieć.

en: Insufficient Color Contrast
pl_PL: Niewystarczający kontrast kolorów

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
pl_PL: Niewystarczający kontrast kolorów utrudnia lub uniemożliwia czytanie tekstu i elementów interaktywnych użytkownikom z wadami wzroku lub daltonizmem. Zapewnienie odpowiedniego kontrastu pomaga wszystkim użytkownikom w wyraźnym dostępie do treści.

en: Interruptions
pl_PL: Przerywanie

en: Invalid table name
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa tabeli

en: Issue
pl_PL: Problem

en: Issue #%s
pl_PL: Problem #%s

en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
pl_PL: Problem %1$d z %2$d: %3$s

en: Issue Details
pl_PL: Szczegóły problemu

en: Issue Dismissed
pl_PL: Problem odrzucony

en: Issue Dismissed — %s
pl_PL: Problem odrzucony — %s

en: Issue ID %d
pl_PL: ID problemu %d

en: Issue actions
pl_PL: Działania dotyczące problemu

en: Issue actions for %s
pl_PL: Działania dotyczące problemu %s

en: Issue dismissed successfully.
pl_PL: Problem pomyślnie odrzucony.

en: Issue not found.
pl_PL: Problem nie znaleziony.

en: Issue query returned no results
pl_PL: Zapytanie o problem nie zwróciło wyników

en: Issue related image
pl_PL: Obraz związany z problemem

en: Issue reopened successfully.
pl_PL: Problem pomyślnie ponownie otwarty.

en: Issues By Post Type
pl_PL: Problemy według typu wpisu

en: Issues cleared successfully.
pl_PL: Problemy zostały pomyślnie wyczyszczone.

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
pl_PL: Widoczne jest, gdy element ma fokus klawiatury, dzięki czemu użytkownicy nawigujący za pomocą klawiatury mogą zobaczyć, który element jest aktywny.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
pl_PL: Wyjustowany tekst może tworzyć nierówne odstępy między słowami, tworząc rozpraszające „rzeki” białej przestrzeni, które utrudniają czytanie — szczególnie osobom z dysleksją, słabym wzrokiem lub niepełnosprawnościami poznawczymi. Tekst wyrównany do lewej jest bardziej przewidywalny i łatwiejszy do czytania.

en: Keyboard
pl_PL: Klawiatura

en: Keyboard (No Exception)
pl_PL: Klawiatura (bez wyjątków)

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
pl_PL: Użytkownicy klawiatury mogą poruszać się do i od wszystkich części treści bez utknięcia.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
pl_PL: Klucze do wyświetlenia w wynikach. Domyślnie wszystkie klucze.

en: Label Comment Form
pl_PL: Oznacz formularz komentarzy

en: Label Comment/Search Fields
pl_PL: Oznacz pola komentarzy/wyszukiwania

en: Label Form Fields
pl_PL: Oznacz pola formularza

en: Label Search Form
pl_PL: Oznacz formularz wyszukiwania

en: Label in Name
pl_PL: Etykieta w nazwie

en: Labels or Instructions
pl_PL: Etykiety lub instrukcje

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
pl_PL: Etykiety lub instrukcje są dostarczane, gdy pole wprowadzania wymaga danych od użytkownika, dzięki czemu użytkownicy wiedzą, jakie informacje są potrzebne.

en: Landmark
pl_PL: Punkt orientacyjny

en: Landmark: %s
pl_PL: Punkt orientacyjny: %s

en: Language learners
pl_PL: Osoby uczące się języka

en: Language of Page
pl_PL: Język strony

en: Language of Parts
pl_PL: Język części

en: Learn Accessibility
pl_PL: Ucz się o dostępności

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
pl_PL: Dowiedz się więcej o poprawie czytelności i wymaganiach dotyczących uproszczonego podsumowania

en: Learn more about readability requirements.
pl_PL: Dowiedz się więcej o wymaganiach dotyczących czytelności.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
pl_PL: Dowiedz się więcej o uproszczonych streszczeniach i wymaganiach dotyczących czytelności (otwiera się w nowym oknie)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
pl_PL: Dowiedz się więcej o uproszczonych streszczeniach i wymaganiach dotyczących czytelności.

en: License Expired
pl_PL: Licencja wygasła

en: License Status
pl_PL: Status licencji

en: Limited Coverage
pl_PL: Ograniczone pokrycie

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
pl_PL: Oferta ograniczona czasowo • Kończy się 22 maja

en: Link Opens New Window or Tab
pl_PL: Link otwiera nowe okno lub kartę

en: Link Purpose (In Context)
pl_PL: Cel linku (w kontekście)

en: Link Purpose (Link Only)
pl_PL: Cel linku (tylko link)

en: Link Text is URL
pl_PL: Tekst linku to URL

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
pl_PL: Tekst linku powinien być opisowy, a nie tylko adresem URL.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
pl_PL: Tekst linku, który jest tylko adresem URL, może nie dostarczać znaczącego kontekstu dotyczącego miejsca docelowego linku. Dodatkowo, długie adresy URL mogą być trudne do zrozumienia, gdy są czytane przez czytnik ekranu, który może ogłaszać każdą literę, cyfrę i znak indywidualnie. Użytkownicy polegają na opisowym tekście linku, aby zrozumieć, dokąd link ich zaprowadzi; używanie adresów URL jako tekstu linku zmniejsza użyteczność, zwiększa obciążenie poznawcze i może być mylące lub wprowadzające w błąd.

en: Link to Equalize Digital Website
pl_PL: Link do strony internetowej Equalize Digital

en: Link to MS Office File
pl_PL: Link do pliku MS Office

en: Link to Non-HTML File
pl_PL: Link do pliku niebędącego HTML

en: Link to PDF
pl_PL: Link do PDF

en: Linked Image Empty Alternative Text
pl_PL: Pusty tekst alternatywny dla obrazu z linkiem

en: Linked Image Missing Alternative Text
pl_PL: Brak tekstu alternatywnego dla obrazu z linkiem

en: Loading accessibility data...
pl_PL: Ładowanie danych dostępności...

en: Loading accessibility results...
pl_PL: Ładowanie wyników dostępności...

en: Loading fix information...
pl_PL: Ładowanie informacji o poprawce...

en: Loading preference...
pl_PL: Ładowanie ustawienia...

en: Loading...
pl_PL: Ładowanie...

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: Long Description Invalid
pl_PL: Nieprawidłowy długi opis

en: Low
pl_PL: Niski

en: Low or No Background Audio
pl_PL: Niski lub brak dźwięku w tle

en: Low-quality Alternative Text
pl_PL: Niska jakość tekstu alternatywnego

en: Low-vision
pl_PL: Słabowidzący

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
pl_PL: MDN Web Docs: <table> - Nagłówki i dostępność

en: MDN Web Docs: ARIA button role
pl_PL: MDN Web Docs: Rola przycisku ARIA

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
pl_PL: MDN Web Docs: ARIA: atrybut aria-describedby

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
pl_PL: MDN Web Docs: ARIA: atrybut aria-label

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
pl_PL: MDN Web Docs: ARIA: atrybut aria-labelledby

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
pl_PL: MDN Web Docs: Element akapitu - Dostępność

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
pl_PL: MDN Web Docs: element a – Dostępne nazwy

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
pl_PL: MDN Web Docs: aria-hidden - Atrybut dostępności

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
pl_PL: MDN Web Docs: longdesc – atrybut HTML

en: MDN: <label> – The HTML Label element
pl_PL: MDN: <label> – Element etykiety HTML

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
pl_PL: MDN: Element <marquee> (przestarzały)

en: MDN: <title> element
pl_PL: MDN: Element <title>

en: MDN: HTML heading elements
pl_PL: MDN: Elementy nagłówków HTML

en: MDN: The HTML lang attribute
pl_PL: MDN: Atrybut lang w HTML

en: MDN: font-size CSS property
pl_PL: MDN: właściwość CSS font-size

en: MDN: label element
pl_PL: MDN: element label

en: Main
pl_PL: Główny

en: Main Content Target (required)
pl_PL: Cel głównej treści (wymagane)

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
pl_PL: Ustaw tag meta viewport jako skalowalny

en: Make Viewport Scalable
pl_PL: Ustaw viewport jako skalowalny

en: Manage Globally Dismissed
pl_PL: Zarządzaj globalnie odrzuconymi

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
pl_PL: Wymagane testy manualne (wiele kryteriów sukcesu)

en: Meaningful Sequence
pl_PL: Znacząca kolejność

en: Media Alternative (Prerecorded)
pl_PL: Alternatywa dla mediów (nagrana wcześniej)

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
pl_PL: Microsoft: Najlepsze praktyki dostępności w arkuszach kalkulacyjnych Excel

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
pl_PL: Microsoft: Uczyń swoje prezentacje PowerPoint dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
pl_PL: Microsoft: Uczyń swoje dokumenty Word dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami

en: Missing Form Label
pl_PL: Brakująca etykieta formularza

en: Missing Language Declaration
pl_PL: Brak deklaracji języka

en: Missing Subheadings
pl_PL: Brak podtytułów

en: Missing Table Header
pl_PL: Brakujący nagłówek tabeli

en: Missing Title
pl_PL: Brakujący tytuł

en: Missing Transcript
pl_PL: Brak transkrypcji

en: Missing postId or nonce.
pl_PL: Brak identyfikatora wpisu lub tokenu jednorazowego.

en: Missing required parameters for unregistration.
pl_PL: Brak wymaganych parametrów do wyrejestrowania.

en: Mobility
pl_PL: Mobilność

en: More Detailed Documentation
pl_PL: Bardziej szczegółowa dokumentacja

en: More dismiss options
pl_PL: Więcej opcji odrzucania

en: More features and email support is available with %1$s.
pl_PL: Więcej funkcji i wsparcie e-mailowe są dostępne z %1$s.

en: More options
pl_PL: Więcej opcji

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
pl_PL: Dostępny jest więcej niż jeden sposób na zlokalizowanie strony internetowej w zestawie stron internetowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy strona internetowa jest wynikiem zapytania.

en: Most Recent Test Summary
pl_PL: Podsumowanie najnowszego testu

en: Motion Actuation
pl_PL: Aktywacja ruchem

en: Move to Left
pl_PL: Przenieś w lewo

en: Move to Right
pl_PL: Przenieś w prawo

en: Multiple Ways
pl_PL: Wiele sposobów

en: N/A
pl_PL: N/D

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name, Role, Value
pl_PL: Nazwa, rola, wartość

en: Nav
pl_PL: Nawigacja

en: Navigation
pl_PL: Nawigacja

en: Navigation Target
pl_PL: Cel nawigacji

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
pl_PL: Mechanizmy nawigacji są spójne w całej witrynie, dzięki czemu użytkownicy mogą przewidywalnie poruszać się po stronie.

en: Needs Review | Needs Review
pl_PL[0]: Wymaga przeglądu
pl_PL[1]: Wymagają przeglądu
pl_PL[2]: Wymagających przeglądu

en: Needs Review:
pl_PL: Wymaga przeglądu:

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
pl_PL: Wymaga poprawy, podsumowanie jest powyżej 9. klasy czytelności.

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Never Ask Again
pl_PL: Nigdy więcej nie pytaj

en: New
pl_PL: Nowe

en: Next
pl_PL: Następny

en: Next report: %s
pl_PL: Następny raport: %s

en: No Keyboard Trap
pl_PL: Brak pułapki klawiatury

en: No Post ID provided.
pl_PL: Nie podano ID wpisu.

en: No Timing
pl_PL: Brak limitu czasu

en: No accessibility issues detected
pl_PL: Nie wykryto problemów z dostępnością

en: No details to return
pl_PL: Brak szczegółów do zwrócenia

en: No dismissal data to return
pl_PL: Brak danych odrzuceń do wyświetlenia

en: No dismissed issues.
pl_PL: Brak odrzuconych problemów.

en: No issues detected.
pl_PL: Nie wykryto problemów.

en: No issues found on this page.
pl_PL: Nie znaleziono problemów na tej stronie.

en: No issues found.
pl_PL: Nie znaleziono problemów.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
pl_PL: Nie znaleziono klucza licencyjnego. Aktywuj licencję przed zarejestrowaniem witryny.

en: No license key provided.
pl_PL: Nie podano klucza licencyjnego.

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
pl_PL: Żadna część treści nie miga więcej niż trzy razy na sekundę, bez wyjątków.

en: No post types selected for accessibility checking
pl_PL: Nie wybrano typów wpisów do sprawdzania dostępności

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
pl_PL: Żadne wpisy nie zostały jeszcze przeskanowane. Uruchom pełne skanowanie witryny, aby rozpocząć sprawdzanie zawartości pod kątem problemów z dostępnością.

en: No readability data to return
pl_PL: Brak danych o czytelności do zwrócenia

en: No summary to return
pl_PL: Brak podsumowania do zwrócenia

en: No violations found, skipping save.
pl_PL: Nie znaleziono naruszeń, pomijanie zapisu.

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
pl_PL: Formaty dokumentów inne niż HTML mogą nie być w pełni dostępne dla technologii wspomagających, chyba że zostaną przetestowane i poprawione. Użytkownicy powinni być ostrzegani, gdy link otwiera plik do pobrania zamiast standardowej strony internetowej.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
pl_PL: Problem z dostępnością niezwiązany z WCAG

en: Non-text Content
pl_PL: Treść nietekstowa

en: Non-text Contrast
pl_PL: Kontrast elementów nietekstowych

en: None
pl_PL: Brak

en: Normal
pl_PL: Normalnie

en: Not available
pl_PL: Niedostępne

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
pl_PL: Za mało treści, aby określić dokładny poziom czytelności.

en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
pl_PL: Nie masz pewności? Po prostu <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">utwórz darmowe konto</a>. Zajmie to tylko chwilę.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
pl_PL: Uwaga: To ustawienie nie jest zalecane dla motywów, które są już przygotowane pod kątem dostępności.

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
pl_PL: Liczba osieroconych wpisów do przetworzenia w jednej partii.

en: Object query returned no results
pl_PL: Zapytanie o obiekt nie zwróciło wyników

en: Office Hours
pl_PL: Godziny konsultacji

en: On Focus
pl_PL: Przy fokusie

en: On Input
pl_PL: Przy wprowadzaniu danych

en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
pl_PL: Na <a href="%s">Stronie ustawień</a> wybierz, które typy wpisów chcesz skanować.

en: On:
pl_PL: W dniu:

en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
pl_PL: Jeden lub więcej elementów %1$s w mapie obrazu nie ma tekstu alternatywnego.

en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
pl_PL: Jeden lub więcej elementów %1$s w mapach obrazów nie ma tekstu alternatywnego.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
pl_PL: Ciągłe wysiłki na rzecz zapewnienia dostępności

en: Open Accessibility Panel
pl_PL: Otwórz panel dostępności

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
pl_PL: Otwarte sesje Q&A na Zoomie co drugi tydzień, aby pomóc Ci w dostosowaniu Twojej strony internetowej.

en: Open Support Ticket
pl_PL: Otwórz zgłoszenie wsparcia

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
pl_PL: Otwórz szczegóły dla %1$s, %2$s z %3$s

en: Opens in a new window.
pl_PL: Otwiera się w nowym oknie.

en: Operable
pl_PL: Funkcjonalne

en: Or activate your license key here.
pl_PL: Lub aktywuj swój klucz licencyjny tutaj.

en: Orientation
pl_PL: Orientacja

en: Our Commitment to Web Accessibility
pl_PL: Nasze zobowiązanie do dostępności internetowej

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
pl_PL: Dostępność PDF w sieci: Sztuczki i pułapki (Webinar)

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
pl_PL: Pliki PDF mogą nie być dostępne dla wszystkich użytkowników, szczególnie jeśli nie są prawidłowo oznakowane lub nie spełniają wymagań WCAG. Przepisy dotyczące dostępności wymagają, aby dokumenty publikowane na stronach internetowych spełniały te same standardy dostępności co treści HTML. Ponadto użytkownicy powinni być ostrzegani, gdy link otwiera plik do pobrania zamiast strony internetowej.

en: Page Titled
pl_PL: Tytuł strony

en: Page styles disabled.
pl_PL: Style strony wyłączone.

en: Page styles re-enabled.
pl_PL: Style strony ponownie włączone.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
pl_PL: Może być konieczne ponowne zapisanie stron lub przeprowadzenie pełnego skanowania witryny, aby zobaczyć poprawki odzwierciedlone w raportach.

en: Panel docked.
pl_PL: Panel zadokowany.

en: Panel moved to the left.
pl_PL: Panel przesunięty w lewo.

en: Panel moved to the right.
pl_PL: Panel przesunięty w prawo.

en: Panel position reset.
pl_PL: Położenie panelu zostało zresetowane.

en: Panel undocked.
pl_PL: Panel odłączony.

en: Parsing
pl_PL: Parsowanie

en: Passed Checks
pl_PL: Przeszło kontrolę

en: Passed Tests
pl_PL: Testy zakończone pomyślnie

en: Pause Animated GIFs Plugin
pl_PL: Wtyczka do wstrzymywania animowanych GIF-ów

en: Pause, Stop, Hide
pl_PL: Wstrzymaj, zatrzymaj, ukryj

en: People on mobile devices
pl_PL: Osoby korzystające z urządzeń mobilnych

en: People on mobile devices in a sunny environment
pl_PL: Ludzie korzystający z urządzeń mobilnych w słonecznym otoczeniu

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
pl_PL: Osoby korzystające z urządzenia mobilnego w środowiskach, gdzie są narażone na wstrząsy (np. w transporcie publicznym)

en: People who need more time to react
pl_PL: Osoby, które potrzebują więcej czasu na reakcję

en: People who rely on keyboard control
pl_PL: Osoby polegające na sterowaniu za pomocą klawiatury

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
pl_PL: Osoby z ADHD lub trudnościami w skupieniu się na treści bez rozpraszania

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
pl_PL: Osoby z różnicami poznawczymi, które przeglądają interfejsy przy użyciu dostosowanego układu

en: People with cognitive disabilities
pl_PL: Osoby z niepełnosprawnościami poznawczymi

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
pl_PL: Osoby z niepełnosprawnościami poznawczymi i trudnościami w czytaniu

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
pl_PL: Osoby z niepełnosprawnościami poznawczymi lub ograniczoną pamięcią krótkotrwałą lub trudnościami w czytaniu

en: People with dexterity and mobility impairments
pl_PL: Osoby z upośledzeniem sprawności manualnej i ruchowej

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
pl_PL: Osoby z ograniczeniami sprawności manualnej i ruchowej, w tym z drżeniem rąk

en: People with dexterity impairments
pl_PL: Osoby z upośledzeniem sprawności manualnej

en: People with dexterity impairments using voice control
pl_PL: Osoby z upośledzeniem sprawności manualnej korzystające ze sterowania głosowego

en: People with low vision
pl_PL: Osoby słabowidzące

en: People with low vision using screen magnifiers
pl_PL: Osoby słabowidzące korzystające z lup ekranowych

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
pl_PL: Osoby z padaczką fotoczułą i innymi fotoczułymi zaburzeniami napadowymi

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
pl_PL: Osoby z poważnymi ograniczeniami ruchowymi polegające na dźwięku do nawigacji po sieci

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
pl_PL: Osoby z zaburzeniami przedsionkowymi (ucha wewnętrznego), gdzie ruch może powodować zawroty głowy/bóle głowy i nudności

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
pl_PL: Osoby z dużymi palcami lub obsługujące urządzenie tylko częścią palca lub knykcia

en: Perceivable
pl_PL: Postrzegalność

en: Permission Denied
pl_PL: Odmowa dostępu

en: Permissions
pl_PL: Uprawnienia

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
pl_PL: Zostaw nam pięciogwiazdkową ocenę (otwiera się w nowym oknie)

en: Please renew your license
pl_PL: Prosimy o odnowienie licencji

en: Plugin Support
pl_PL: Wsparcie dla wtyczki

en: Pointer Cancellation
pl_PL: Anulowanie wskaźnika

en: Pointer Gestures
pl_PL: Gesty wskaźnika

en: Policy Page
pl_PL: Strona polityki

en: Possible Heading
pl_PL: Możliwy nagłówek

en: Post Count
pl_PL: Liczba wpisów

en: Post ID %1$d does not exist.
pl_PL: Wpis o ID %1$d nie istnieje.

en: Post ID %1$s does not exist.
pl_PL: Wpis o ID %1$s nie istnieje.

en: Post Reading Grade Level: %s
pl_PL: Poziom czytelności wpisu: %s

en: Post Type
pl_PL: Typ wpisu

en: Post Types
pl_PL: Typy wpisów

en: Post Types Checked
pl_PL: Sprawdzone typy wpisów

en: Post Types To Be Checked
pl_PL: Typy wpisów do sprawdzenia

en: Post not found
pl_PL: Nie znaleziono wpisu

en: Post types are configured for accessibility checking
pl_PL: Typy wpisów są skonfigurowane do sprawdzania dostępności

en: Post types configured for accessibility checks
pl_PL: Typy wpisów skonfigurowane do sprawdzania dostępności

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
pl_PL: Praktyczne porady dotyczące spełnienia wymagań napisów, transkrypcji i języka migowego (webinar)

en: Prefer Accessible Label Attribute
pl_PL: Preferuj dostępny atrybut etykiety

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
pl_PL: Nagrany wcześniej dźwięk i wideo bez dźwięku

en: Prevent Links Opening New Windows
pl_PL: Zapobiegaj otwieraniu linków w nowych oknach

en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
pl_PL: Zapobiegaj otwieraniu linków w nowym oknie lub karcie, usuwając %1$s.

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Privacy Policy (opens in a new window)
pl_PL: Polityka prywatności (otwiera się w nowym oknie)

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
pl_PL: Zarządzanie licencją Pro jest aktywne. Zarządzaj swoją licencją z poziomu Accessibility Checker Pro.

en: Problem | Problems
pl_PL[0]: Problem
pl_PL[1]: Problemy
pl_PL[2]: Problemów

en: Problems
pl_PL: Problemy

en: Problems:
pl_PL: Problemy:

en: Prompt for Simplified Summary
pl_PL: Prośba o uproszczone podsumowanie

en: Pronunciation
pl_PL: Wymowa

en: Quick Start Guide
pl_PL: Przewodnik szybkiego startu

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
pl_PL: Oceń wtyczkę Accessibility Checker (otwiera się w nowym oknie)

en: Rate plugin
pl_PL: Oceń wtyczkę

en: Re-authenticating
pl_PL: Ponowne uwierzytelnianie

en: Read Full Documentation
pl_PL: Przeczytaj pełną dokumentację

en: Read documentation for %1$s. %2$s
pl_PL: Przeczytaj dokumentację dla %1$s. %2$s

en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
pl_PL: Przeczytaj dokumentację dla %s. Otwiera się w nowym oknie.

en: Read our %s
pl_PL: Przeczytaj nasze %s

en: Readability Analysis
pl_PL: Analiza czytelności

en: Reading Level
pl_PL: Poziom czytania

en: Reason for dismissal:
pl_PL: Powód odrzucenia:

en: Receive more detailed reports
pl_PL: Otrzymywać bardziej szczegółowe raporty

en: Redundant Entry
pl_PL: Redundantne wprowadzanie

en: Reflow
pl_PL: Przewijanie

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Register for Office Hours
pl_PL: Zarejestruj się na godziny konsultacji

en: Remediated
pl_PL: Naprawiono

en: Remind Me In Two Weeks
pl_PL: Przypomnij mi za dwa tygodnie

en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
pl_PL: Usuń atrybuty %1$s z elementów, które już mają preferowaną dostępną nazwę.

en: Remove Global Dismissal
pl_PL: Usuń globalne odrzucenie

en: Remove Tab Index
pl_PL: Usuń indeks tabulacji

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
pl_PL: Usuń tabindex z elementów, które można fokusować

en: Remove Title Attributes
pl_PL: Usuń atrybuty title

en: Remove Unnecessary Title Attributes
pl_PL: Usuń niepotrzebne atrybuty title

en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
pl_PL: Usuń wszelki kod HTML lub CSS, który powoduje efekty migania lub przewijania, takie jak %1$s, %2$s lub %3$s.

en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
pl_PL: Usuń dodatnie wartości %s (większe niż 0) z elementów, chyba że istnieje bardzo konkretny, przetestowany przez użytkowników powód do zmiany kolejności fokusu. W razie potrzeby użyj tabindex=„0”, aby włączyć niestandardowe elementy do naturalnego przepływu tabulacji bez zakłócania kolejności. Aby naprawić ten i inne elementy w całej witrynie, włącz poprawkę „Usuń indeks tabulacji” w ustawieniach Accessibility Checker.

en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
pl_PL: Usuń atrybut %1$s z elementów, które można fokusować.

en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
pl_PL: Usuń regułę CSS %s z długich bloków tekstu, szczególnie akapitów dłuższych niż 200 znaków. Zamiast tego użyj tekstu wyrównanego do lewej, aby poprawić czytelność i dostępność.

en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
pl_PL: Usuń atrybut %s z elementu obrazu. Jeśli potrzebny jest długi opis, umieść go w pobliskim widocznym tekście, takim jak podpis, użyj linku do osobnej strony z opisem lub zastosuj techniki ARIA, takie jak aria-describedby.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
pl_PL: Usuń puste tagi <p> z treści. Jeśli potrzebne są odstępy między sekcjami, użyj marginesu, wypełnienia lub wizualnego bloku odstępu zamiast wstawiania pustych akapitów.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
pl_PL: Usuń tag podkreślenia lub styl podkreślenia CSS z tekstu. Jeśli chcesz podkreślić tekst, rozważ użycie pogrubienia, kursywy lub stylizacji kolorem. Jeśli ten tekst jest częścią elementu funkcjonalnego, takiego jak link lub przycisk, zachowaj styl podkreślenia i odrzuć to ostrzeżenie w Accessibility Checker.

en: Removing...
pl_PL: Usuwanie...

en: Rename simplified summary
pl_PL: Zmień nazwę uproszczonego podsumowania

en: Renew your license
pl_PL: Odnów licencję

en: Reopen Issue
pl_PL: Ponownie otwórz problem

en: Reopen issue
pl_PL: Ponownie otwórz problem

en: Reopening...
pl_PL: Ponowne otwieranie...

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
pl_PL: Zastąp adres URL w tekście linku zwięzłym, opisowym słowem lub frazą, która wyjaśnia przeznaczenie lub cel linku (na przykład „Przeczytaj przewodnik po dostępności” zamiast „https://example.com/guide”). Jeśli adres URL jest niezbędny dla kontekstu i jest bardzo krótki, możesz odrzucić to ostrzeżenie, używając funkcji „Odrzuć” w Accessibility Checker.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
pl_PL: Zastąp animowany obraz obrazem statycznym lub filmem, który zawiera elementy sterujące. Jeśli musisz użyć animowanego obrazu, upewnij się, że nie miga więcej niż trzy razy na sekundę i zapewnij kontrolę pauzy lub zatrzymania, jeśli odtwarza się dłużej niż 5 sekund. Jeśli potwierdziłeś, że obraz jest dostępny i można go zatrzymać, możesz odrzucić to ostrzeżenie w Accessibility Checker.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
pl_PL: Zastąp pusty atrybut alt znaczącym tekstem alternatywnym, który jasno opisuje cel lub przeznaczenie linku.

en: Report Last Updated:
pl_PL: Raport ostatnio aktualizowany:

en: Reports Enabled
pl_PL: Raporty włączone

en: Rescan This Page
pl_PL: Przeskanuj ponownie tę stronę

en: Rescan already in progress.
pl_PL: Skanowanie już trwa.

en: Rescan complete.
pl_PL: Skanowanie zakończone.

en: Rescan complete. No violations found.
pl_PL: Skanowanie zakończone. Nie znaleziono naruszeń.

en: Rescanning this page.
pl_PL: Ponowne skanowanie tej strony.

en: Reset Position
pl_PL: Resetuj położenie

en: Resize text
pl_PL: Zmień rozmiar tekstu

en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
pl_PL: Ogranicz przesyłanie plików PDF dla użytkowników bez uprawnienia %1$s (domyślnie dozwolone dla administratorów).

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
pl_PL: Ograniczanie możliwości powiększania przez użytkownika tworzy bariery dla osób słabowidzących lub z innymi upośledzeniami wzroku. Ci użytkownicy mogą polegać na funkcjach powiększania przeglądarki, powiększaniu przez szczypanie na urządzeniach mobilnych lub lupach, aby wygodnie korzystać z treści.

en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
pl_PL: Przejrzyj oznaczoną treść i zdecyduj, czy powinna być nagłówkiem. Jeśli tak, zmień element na odpowiedni tag %1$s–%2$s. Jeśli nie jest przeznaczony jako nagłówek, możesz odrzucić to ostrzeżenie w Accessibility Checker.

en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
pl_PL: Przejrzyj obraz, aby ustalić, czy ma charakter dekoracyjny. Jeśli jest dekoracyjny, poprawne jest użycie pustego atrybutu %1$s i możesz odrzucić to ostrzeżenie w Accessibility Checker lub dodać %2$s lub %3$s do obrazu i ponownie zeskanować stronę. Jeśli obraz przekazuje informacje, dodaj opisowy tekst alternatywny, który komunikuje cel lub znaczenie obrazu.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
pl_PL: Przejrzyj suwak na stronie głównej swojej witryny. Upewnij się, że jest dostępny za pomocą klawiatury, można go pauzować, ma odpowiednie role i etykiety ARIA oraz dobrze współpracuje z czytnikami ekranu. Po potwierdzeniu dostępności suwaka lub naprawieniu problemów możesz odrzucić to ostrzeżenie w Accessibility Checker.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
pl_PL: Przejrzyj wideo na stronie głównej swojej witryny. Upewnij się, że zawiera dokładne (nie generowane automatycznie) zsynchronizowane napisy, transkrypcję oraz audiodeskrypcję, jeśli jest to konieczne. Po zweryfikowaniu dostępności lub wprowadzeniu niezbędnych aktualizacji możesz odrzucić to ostrzeżenie w Accessibility Checker.

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
pl_PL: Sprawdzono i zweryfikowano pod kątem spełniania wymagań dostępności.

en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
pl_PL: Popraw tekst kotwicy, aby jasno opisywał cel lub przeznaczenie linku. Na przykład, zamiast „kliknij tutaj,” użyj „pobierz raport roczny” lub „dowiedz się więcej o nas.” Dodatkowy kontekst można dodać do linków za pomocą atrybutu %1$s lub klasy screen-reader-text.

en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
pl_PL: Popraw swoje nagłówki, aby zachować logiczną kolejność bez pomijania poziomów. Na przykład, jeśli po %1$s następuje %2$s, zmień %2$s na %3$s lub dodaj pośredni %3$s, aby zachować właściwą strukturę. W razie potrzeby użyj CSS lub ustawień edytora bloków/stron do stylizacji nagłówków, zamiast ustawiać niewłaściwy poziom.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
pl_PL: Przepisz alternatywny tekst, aby dokładnie i zwięźle opisać cel obrazu w kontekście. Unikaj używania słów takich jak „obraz,” „grafika,” nazw plików lub rozszerzeń (np. .jpg, .png) lub terminów zastępczych jak „odstęp” czy „strzałka.” Jeśli obraz jest dekoracyjny, pozostaw atrybut alt pusty.

en: Robust
pl_PL: Solidne

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
pl_PL: Zaoszczędź 15% na kursach dotyczących dostępności i ArchiveWP z kodem kuponu

en: Save Summary
pl_PL: Zapisz podsumowanie

en: Save fix for: %s
pl_PL: Zapisz poprawkę dla: %s

en: Saving failed.
pl_PL: Zapisywanie nie powiodło się.

en: Saving failed: Missing REST API URL.
pl_PL: Zapisywanie nie powiodło się: Brak adresu URL API REST.

en: Saving...
pl_PL: Zapisywanie...

en: Scan
pl_PL: Skanuj

en: Scan ID
pl_PL: ID skanu

en: Scan Settings
pl_PL: Ustawienia skanowania

en: Scan Speed
pl_PL: Szybkość skanowania

en: Scan Total
pl_PL: Suma skanów

en: Scan all content types
pl_PL: Skanować wszystkie typy treści

en: Scan all post types
pl_PL: Skanuj wszystkie typy wpisów

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
pl_PL: Skanuj wszystkie terminy taksonomii zamiast tylko próbki

en: Scanner function not found.
pl_PL: Nie znaleziono funkcji skanowania.

en: Scanning...
pl_PL: Skanowanie...

en: Scope:
pl_PL: Zakres:

en: Screen Reader Only
pl_PL: Tylko czytnik ekranu

en: Screen Reader Text Format
pl_PL: Format tekstu dla czytnika ekranu

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
pl_PL: Wtyczka Screen Reader Text Format (dla edytora bloków)

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
pl_PL: Użytkownicy czytników ekranu (osoby niewidome/słabowidzące i neurodywergentne)

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
pl_PL: Użytkownicy czytników ekranu i innych technologii wspomagających polegają na znacznikach nagłówków, aby zrozumieć strukturę strony i sprawnie się po niej poruszać. Tekst, który wygląda jak nagłówek, ale nie jest zakodowany jako nagłówek, może utrudniać użytkownikom czytników ekranu poruszanie się po stronie.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
pl_PL: Użytkownicy czytników ekranu często przeglądają listę linków bez kontekstu. Jeśli linki używają niejednoznacznych fraz jak „kliknij tutaj” lub „dowiedz się więcej,” użytkownicy nie zrozumieją, dokąd prowadzi link lub co robi. Może to prowadzić do zamieszania i zmniejszyć użyteczność twojej strony internetowej.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
pl_PL: Użytkownicy czytników ekranu polegają na tekście alternatywnym, aby zrozumieć cel obrazów z linkami. Bez niego nie mogą określić, dokąd prowadzi link, co utrudnia lub uniemożliwia nawigację.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
pl_PL: Użytkownicy czytników ekranu polegają na tekście linku, aby zrozumieć cel lub miejsce docelowe linku. Pusty link nie dostarcza żadnych informacji, co utrudnia lub uniemożliwia użytkownikom podjęcie decyzji, czy go kliknąć.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
pl_PL: Czytniki ekranu i inne technologie wspomagające używają atrybutu języka do określenia, jak wymawiać i interpretować treść. Bez niego treść może być odczytana niepoprawnie, co może być mylące lub wprowadzające w błąd dla użytkowników.

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
pl_PL: Czytniki ekranu polegają na tekście alternatywnym, aby opisać obrazy użytkownikom, którzy nie mogą ich zobaczyć. Jeśli atrybut alt jest pusty, sygnalizuje to, że obraz jest dekoracyjny i powinien zostać pominięty. Jednak jeśli znaczący obraz ma pusty atrybut alt, użytkownicy z wadami wzroku stracą ważne informacje. Właściwe użycie tekstu alternatywnego poprawia dostępność i zapewnia, że wszyscy użytkownicy mogą zrozumieć treść.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
pl_PL: Czytniki ekranu polegają na atrybucie title elementu iframe, aby opisać jego cel lub zawartość. Bez tytułu użytkownicy mogą nie rozumieć, czym jest osadzona treść, co utrudnia nawigację i korzystanie ze strony.

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search for:
pl_PL: Szukaj:

en: Search …
pl_PL: Szukaj …

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
pl_PL: Sekundy uśpienia między usunięciami (domyślnie: 0).

en: Section
pl_PL: Sekcja

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
pl_PL: Section 508.gov: tworzenie dostępnych dokumentów (webinar)

en: Section Headings
pl_PL: Nagłówki sekcji

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
pl_PL: Nagłówki sekcji są używane do organizowania treści, ułatwiając jej zrozumienie i nawigację.

en: See History
pl_PL: Zobacz historię

en: See More Reports
pl_PL: Zobacz więcej raportów

en: Seizure disorders
pl_PL: Zaburzenia padaczkowe

en: Sensory Characteristics
pl_PL: Cechy sensoryczne

en: Set Page HTML Titles
pl_PL: Ustaw tytuły HTML stron

en: Set Page Language
pl_PL: Ustaw język strony

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
pl_PL: Ustaw atrybut ID elementu nawigacji. Jest to przydatne, jeśli twoja główna nawigacja zawiera akcje, które większość odwiedzających chciałaby wykonać, takie jak logowanie lub funkcje wyszukiwania.

en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
pl_PL: Ustaw, gdzie uproszczone podsumowanie jest wstawiane do treści na %s.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
pl_PL: Ustaw, gdzie chcesz, aby pojawiały się uproszczone streszczenia w stosunku do treści, jeśli są wypełnione.

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
pl_PL: Ustaw, gdzie chcesz, aby narzędzie do sprawdzania dostępności pojawiało się na stronie.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
pl_PL: Ustawienia zapisane. Aby potwierdzić i odzwierciedlić te aktualizacje w statystykach witryny, ponownie przeskanuj swoją stronę. Jeśli korzystasz z wtyczki pamięci podręcznej, pamiętaj o wyczyszczeniu pamięci podręcznej, aby zapewnić poprawne zastosowanie zaktualizowanych poprawek.

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
pl_PL: Ustawienia związane z poprawą obramowania fokusa dla lepszej dostępności z klawiatury.

en: Settings saved successfully.
pl_PL: Ustawienia zostały pomyślnie zapisane.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
pl_PL: Ustawienia zostały zapisane pomyślnie. Musisz %sodwiedzić edytor%s i zapisać wpis, aby ponownie przeskanować i usunąć naprawione problemy z raportów Accessibility Checker.

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
pl_PL: Ustawienia dodawania brakujących etykiet do formularzy komentarzy i wyszukiwania WordPress.

en: Severity
pl_PL: Waga

en: Severity:
pl_PL: Ważność:

en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
pl_PL: Skróć tekst alternatywny do mniej niż %s znaków, nadal opisując funkcję lub cel obrazu. Zachowaj proste opisy i unikaj powtarzania otaczającej treści. Jeśli tekst alternatywny obrazu nie wymaga zmiany, odrzuć to ostrzeżenie w Accessibility Checker.

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
pl_PL: Czy Accessibility Checker powinien prosić o uproszczone streszczenie tylko wtedy, gdy poziom czytelności Twojego wpisu lub strony przekracza 9 klasę, zawsze prosić o nie niezależnie od poziomu czytelności, czy nigdy nie prosić o nie niezależnie od poziomu czytelności?

en: Should you use animated GIFs?
pl_PL: Czy powinieneś używać animowanych GIF-ów?

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
pl_PL: Pokaż metabox Accessibility Checker w edytorze bloków

en: Show Affected Code
pl_PL: Pokaż zmieniony kod

en: Show code
pl_PL: Pokaż kod

en: Show explanation
pl_PL: Pokaż wyjaśnienie

en: Sign Language (Prerecorded)
pl_PL: Język migowy (nagrany wcześniej)

en: Simplified Sum Heading
pl_PL: Nagłówek uproszczonego podsumowania

en: Simplified Sum Position
pl_PL: Pozycja uproszczonego podsumowania

en: Simplified Sum Prompt
pl_PL: Zapytanie o uproszczone podsumowanie

en: Simplified Summary
pl_PL: Uproszczone podsumowanie

en: Simplified Summary Heading
pl_PL: Uproszczony nagłówek podsumowania

en: Simplified Summary Position
pl_PL: Pozycja uproszczonego podsumowania

en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
pl_PL: Uproszczony poziom czytelności podsumowania: %s

en: Simplified Summary Reading Level
pl_PL: Uproszczony poziom czytelności podsumowania

en: Simplified Summary Settings
pl_PL: Ustawienia uproszczonego podsumowania

en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
pl_PL: Uproszczone podsumowanie jest automatycznie wstawiane %s.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
pl_PL: Uproszczone podsumowanie nie jest automatycznie wstawiane do treści.

en: Simplified summary saved successfully.
pl_PL: Uproszczone podsumowanie zapisane pomyślnie.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
pl_PL: Witryna zarejestrowana pomyślnie. Twoja witryna jest teraz skonfigurowana do korzystania z dodatkowych usług dostępności.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
pl_PL: Rejestracja witryny zakończona, ale dane odpowiedzi nie były w oczekiwanym formacie. Niektóre funkcje mogą nie działać poprawnie.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
pl_PL: Witryna wyrejestrowana pomyślnie. Twoja witryna nie będzie już otrzymywać raportów e-mail.

en: Site-Wide Accessibility Reports
pl_PL: Raporty dostępności dla całej witryny

en: Skip Link
pl_PL: Link pomijający

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
pl_PL: Linki pomijające i kotwiczące są ważne dla efektywnej nawigacji za pomocą klawiatury i czytnika ekranu. Gdy te linki są uszkodzone, użytkownicy mogą być zdezorientowani lub stracić orientację na stronie, co prowadzi do frustrującego doświadczenia - szczególnie dla osób polegających na skrótach klawiaturowych lub technologiach wspomagających.

en: Skip to content
pl_PL: Przejdź do treści

en: Skip to navigation
pl_PL: Przejdź do nawigacji

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
pl_PL: Suwaki są często trudne w użyciu z czytnikami ekranu i klawiaturami. Niedostępne suwaki mogą zakłócać nawigację, blokować fokus lub poruszać się zbyt szybko, by użytkownicy mogli korzystać z treści.

en: Slow
pl_PL: Wolno

en: Slowest
pl_PL: Najwolniej

en: Sorry, you are not allowed to dismiss one or more issues in this batch.
pl_PL: Przepraszamy, nie masz uprawnień do odrzucenia jednego lub więcej problemów w tej partii.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
pl_PL: Przepraszamy, przesłanie nie powiodło się. Skróć swoje odpowiedzi i spróbuj ponownie.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
pl_PL: Przepraszamy, przesłanie nie powiodło się. Proszę spróbować ponownie.

en: Start New Scan
pl_PL: Rozpocznij nowe skanowanie

en: Start full site scan
pl_PL: Rozpocznij pełne skanowanie witryny

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
pl_PL: Rozpocznij skanowanie całej strony internetowej pod kątem problemów z dostępnością, uzyskaj raporty dla całej witryny i szybciej osiągnij zgodność z wytycznymi dotyczącymi dostępności.

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
pl_PL: Od 20 maja: zaoszczędź 15% na Accessibility Checker Pro z kodem kuponu

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
pl_PL: Od 20 maja: zaoszczędź 15% na kursach dotyczących dostępności i ArchiveWP z kodem kuponu

en: Stat key: %1$s not found in stats.
pl_PL: Klucz statystyki: %1$s nie znaleziony w statystykach.

en: Stats of %1$s deleted.
pl_PL: Statystyki wpisu %1$s zostały usunięte.

en: Status Messages
pl_PL: Komunikaty o stanie

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
pl_PL: Komunikaty o stanie są programowo określane, dzięki czemu technologie wspomagające mogą informować użytkowników o ważnych zmianach, takich jak błędy formularza lub aktualizacje.

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
pl_PL: Zapisz się do listy mailingowej Equalize Digital, aby uzyskać dostęp do darmowych webinarów i zasobów szkoleniowych dotyczących dostępności.

en: Summary not required
pl_PL: Podsumowanie niewymagane

en: Summary provided
pl_PL: Podsumowanie dostarczone

en: Summary required
pl_PL: Podsumowanie wymagane

en: Support
pl_PL: Wsparcie

en: Support Information
pl_PL: Informacje o wsparciu

en: System Settings
pl_PL: Ustawienia systemowe

en: TPGI Colour Contrast Analyser
pl_PL: TPGI Analizator kontrastu kolorów

en: Tab Order Modified
pl_PL: Zmodyfikowana kolejność tabulacji

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
pl_PL: Nagłówki tabel są używane przez technologie wspomagające, aby pomóc użytkownikom zrozumieć relacje między komórkami i nawigować po danych. Bez nagłówków tabel użytkownicy czytników ekranu mogą nie być w stanie określić, co reprezentują dane.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
pl_PL: Nagłówki tabel zapewniają kontekst dla danych w wierszach i kolumnach. Gdy nagłówek tabeli jest pusty, czytniki ekranu i inne technologie wspomagające nie mogą przekazać znaczenia powiązanych danych, co utrudnia lub uniemożliwia interpretację tabeli.

en: Target Size
pl_PL: Rozmiar celu

en: Target Size (Minimum)
pl_PL: Rozmiar celu (minimalny)

en: Taxonomy Scanning
pl_PL: Skanowanie taksonomii

en: Text Justified
pl_PL: Tekst wyjustowany

en: Text Spacing
pl_PL: Odstępy w tekście

en: Text Too Small
pl_PL: Zbyt mały tekst

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
pl_PL: Tekst i obrazy tekstu muszą mieć współczynnik kontrastu co najmniej 4,5:1, z wyjątkiem dużego tekstu, tekstu przypadkowego lub logotypów.

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
pl_PL: Tekst i obrazy tekstu muszą mieć współczynnik kontrastu co najmniej 7:1, z wyjątkiem dużego tekstu, tekstu przypadkowego lub logotypów.

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
pl_PL: Tekst można powiększyć do 200% bez utraty treści lub funkcjonalności, dzięki czemu osoby słabowidzące mogą go łatwiej odczytać.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
pl_PL: Tekst, który jest zbyt mały, może być trudny do odczytania, szczególnie dla osób słabowidzących. Zapewnienie minimalnego czytelnego rozmiaru poprawia ogólną dostępność i użyteczność, zmniejszając potrzebę powiększania przez użytkowników.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
pl_PL: Zainstalowana jest wtyczka Accessibility New Window Warnings. Poprawka dla linków otwierających się w nowym oknie, zawarta tutaj, zastąpi jej funkcjonalność. Możesz bezpiecznie usunąć tę wtyczkę i zamiast tego korzystać z tych poprawek.

en: The ID of the post to delete stats for.
pl_PL: ID wpisu, dla którego należy usunąć statystyki.

en: The ID of the post to get stats for.
pl_PL: ID wpisu, dla którego należy pobrać statystyki.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
pl_PL: Atrybut aria-hidden jest używany do ukrywania treści przed technologiami wspomagającymi. Choć jest to przydatne dla elementów dekoracyjnych lub redundantnych, może powodować problemy z dostępnością, jeśli zostanie zastosowany do ważnych treści, do których użytkownicy czytników ekranu powinni mieć dostęp.

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
pl_PL: Domyślny język każdej strony internetowej jest określony programowo, dzięki czemu technologie wspomagające mogą używać odpowiednich ustawień językowych.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
pl_PL: Element nie jest możliwy do ustawienia fokusu. Spróbuj wyłączyć style.

en: The element is not visible. Try disabling styles.
pl_PL: Element nie jest widoczny. Spróbuj wyłączyć style.

en: The element was not found on the page.
pl_PL: Element nie został znaleziony na stronie.

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
pl_PL: Poniżej znajduje się lista elementów, które uwzględniliśmy na naszej stronie internetowej, aby poprawić jej dostępność:

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
pl_PL: Funkcja opcjonalnie przyjmuje ID wpisu jako parametr.

en: The id value was not set
pl_PL: Nie ustawiono wartości id

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
pl_PL: Problem został naprawiony, ale strona nie została jeszcze ponownie przeskanowana.

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
pl_PL: Język każdej części treści może być określony programowo, dzięki czemu technologie wspomagające mogą zapewnić odpowiednie wsparcie językowe.

en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
pl_PL: Klucz licencyjny dla %1$s wydaje się być nieprawidłowy. Prosimy o <a href="%2$s">sprawdzenie klucza licencyjnego</a>, aby uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji i usług dostępności dla %3$s.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
pl_PL: Atrybut longdesc ma na celu dostarczenie adresu URL do długiego opisu obrazu dla użytkowników czytników ekranu. Jednak nie jest już obsługiwany w HTML5 i nie jest wiarygodnie rozpoznawany przez przeglądarki lub technologie wspomagające. Nieprawidłowe wartości lub puste atrybuty longdesc mogą dezorientować użytkowników lub nie przekazywać ważnych informacji.

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
pl_PL: Nazwa komponentów interfejsu użytkownika zawiera etykiety tekstowe opisujące ich cel, dzięki czemu technologie wspomagające mogą przekazać tę informację użytkownikom.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
pl_PL: Naturalna kolejność tabulacji na stronie podąża za strukturą HTML. Zmiana tej kolejności przy użyciu dodatnich wartości tabindex może powodować zamieszanie dla użytkowników korzystających tylko z klawiatury i czytników ekranu, szczególnie jeśli fokus przemieszcza się w nieoczekiwany sposób lub pomija ważną treść.

en: The post ID was not set
pl_PL: Nie ustawiono ID wpisu

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
pl_PL: Cel każdego linku można określić na podstawie samego tekstu linku, bez potrzeby dodatkowego kontekstu.

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
pl_PL: Cel każdego linku jest jasny z tekstu linku i kontekstu, w którym się pojawia, dzięki czemu użytkownicy wiedzą, dokąd link ich zaprowadzi.

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
pl_PL: Cel pól wprowadzania, które zbierają informacje o użytkowniku, może być programowo określony, dzięki czemu przeglądarki i technologie wspomagające mogą pomóc użytkownikom w ich wypełnianiu.

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
pl_PL: Cel komponentów interfejsu użytkownika, ikon i regionów może być programowo określony, dzięki czemu technologie wspomagające mogą dostosować doświadczenie dla użytkowników.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
pl_PL: Poziom czytelności uproszczonego podsumowania jest zbyt wysoki.

en: The review action value was not set
pl_PL: Wartość akcji recenzji nie została ustawiona

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
pl_PL: Skaner oznaczył to, ale nie dotyczy to tej treści.

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
pl_PL: Rozmiar celu dla gestów wskaźnika jest wystarczająco duży, aby można było go łatwo aktywować, nawet przez użytkowników o ograniczonej sprawności manualnej.

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
pl_PL: Rozmiar celu dla każdego interaktywnego elementu wynosi co najmniej 44x44 piksele, dzięki czemu może być łatwo aktywowany przez użytkowników o różnych zdolnościach.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
pl_PL: Element tytułu jest używany przez czytniki ekranu, wyszukiwarki i karty przeglądarki do identyfikacji strony. Bez tytułu użytkownicy mogą mieć trudności z określeniem celu strony.

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
pl_PL: Widoczny wskaźnik fokusu dla elementów interaktywnych jest wyraźnie widoczny i spełnia minimalne wymagania dotyczące rozmiaru i kontrastu.

en: There are no settings to display.
pl_PL: Brak ustawień do wyświetlenia.

en: There was a problem. Please try again.
pl_PL: Wystąpił problem. Spróbuj ponownie.

en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
pl_PL: Wystąpił problem z walidacją Twojego klucza licencyjnego %s. Spróbuj ponownie lub skontaktuj się z naszym zespołem wsparcia, jeśli problem będzie się powtarzał.

en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
pl_PL: Te %1$s nie mają opisowych atrybutów title.

en: These are empty %s headings that don't contain any content.
pl_PL: To są puste nagłówki %s, które nie zawierają żadnej treści.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
pl_PL: To są puste linki, które nie zawierają żadnej znaczącej treści dla technologii wspomagających.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
pl_PL: To są linki do plików Microsoft Office, takich jak dokumenty Word, Excel lub PowerPoint. Wszystkie linkowane dokumenty muszą być ręcznie przetestowane pod kątem dostępności.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
pl_PL: To są linki do dokumentów PDF. Wszystkie połączone dokumenty muszą być ręcznie przetestowane pod kątem dostępności.

en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
pl_PL: Te elementy to %1$s lub %2$s bez dostępnych etykiet lub tekstu.

en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
pl_PL: Te elementy to pola formularza %1$s, %2$s lub %3$s bez powiązanych etykiet.

en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
pl_PL: Elementy te są znacznikami zakotwiczenia, w których brakuje prawidłowych atrybutów %1$s lub są powiązane z %2$s bez %3$s.

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
pl_PL: Te elementy są animowanymi plikami obrazów (np. GIF-y lub animowane WebP).

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
pl_PL: Te elementy są linkami do formatów dokumentów innych niż HTML z jednym z następujących rozszerzeń plików: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages lub .key

en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
pl_PL: Te elementy nie mają tagów tytułu (%1$s lub %2$s). Może to się zdarzyć, jeśli pola tytułu wpisów lub stron są puste lub jeśli motyw nie generuje tagów tytułu w sekcji head dokumentu.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
pl_PL: Te elementy to suwaki lub karuzele. Ponieważ wiele problemów z dostępnością suwaków wymaga ręcznego przeglądu, to ostrzeżenie pojawia się za każdym razem, gdy jeden lub więcej suwaków zostanie wykrytych na poście lub stronie.

en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
pl_PL: Te elementy to komórki nagłówka tabeli (%s) bez zawartości tekstowej.

en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
pl_PL: Te elementy to tagi %1$s najwyższego poziomu, którym brakuje atrybutu języka, takiego jak %2$s lub %3$s, lub mają pusty atrybut języka.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
pl_PL: Te elementy to filmy wideo. Ponieważ wiele kwestii dostępności treści wideo wymaga ręcznego przeglądu, to ostrzeżenie pojawia się za każdym razem, gdy jeden lub więcej filmów jest wykrytych na poście lub stronie.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
pl_PL: Te elementy zawierają lub linkują do treści audio lub wideo, które nie mają odpowiednio oznaczonych lub umiejscowionych transkrypcji, lub mogą w ogóle nie mieć transkrypcji.

en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
pl_PL: Te elementy zawierają podkreślony tekst używający tagu %1$s lub stylów CSS %2$s i nie wydają się być linkami.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
pl_PL: Te elementy mają kolory pierwszego planu i tła, które nie spełniają minimalnego współczynnika kontrastu dla zgodności na poziomie AA.

en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
pl_PL: Te elementy używają %s, co ukrywa je przed czytnikami ekranu.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
pl_PL: Te elementy używają atrybutów ARIA, które odwołują się do innych elementów, które nie istnieją lub nie są prawidłowo oznaczone.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
pl_PL: Te elementy używają efektów migania lub przewijania, które mogą być uciążliwe dla użytkowników lub powodować napady padaczkowe.

en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
pl_PL: Te elementy używają atrybutu %s z nieprawidłowymi lub nieobsługiwanymi wartościami.

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
pl_PL: Te poprawki pomagają zwiększyć dostępność poprzez modyfikację elementów HTML i zachowań na Twojej stronie.

en: These form fields have more than one label associated with them.
pl_PL: Te pola formularza mają więcej niż jedną etykietę z nimi powiązaną.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
pl_PL: Te obrazy znajdują się wewnątrz linków i mają puste atrybuty alt, a w linkach nie ma żadnego innego tekstu.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
pl_PL: Te obrazy znajdują się wewnątrz linków, ale nie mają atrybutów alt i nie ma żadnego innego tekstu w linkach.

en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
pl_PL: Te obrazy nie mają atrybutu alt (%1$s) zawartego w ich tagach obrazu (%2$s).

en: These images have alternative text longer than %s characters.
pl_PL: Te obrazy mają alternatywny tekst dłuższy niż %s znaków.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
pl_PL: Te obrazy mają tekst alternatywny, który jest identyczny z pobliską treścią lub z innymi obrazami na stronie.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
pl_PL: Te obrazy mają tekst alternatywny, który może być niejasny, redundantny lub zawierać zbędne słowa lub nazwy plików.

en: These images have empty alt attributes (%s).
pl_PL: Te obrazy mają puste atrybuty alt (%s).

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
pl_PL: Te linki są ustawione tak, aby otwierać się w nowych kartach lub oknach przeglądarki.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
pl_PL: Te linki wskazują na kotwice na tej samej stronie, ale żadne elementy o wskazanych identyfikatorach nie istnieją.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
pl_PL: Te linki używają adresów URL jako tekstu zakotwiczenia zamiast znaczących słów lub fraz.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
pl_PL: Te linki używają ogólnego lub niejasnego tekstu kotwicy, który nie opisuje ich celu.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
pl_PL: Te strony zawierają tagi <p> bez zawartości wewnątrz.

en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
pl_PL: Te strony zawierają elementy z %1$s lub innymi dodatnimi wartościami %2$s, które modyfikują naturalną kolejność tabulacji.

en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
pl_PL: Te strony zawierają długie bloki tekstu, które są stylizowane za pomocą %s.

en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
pl_PL: Te strony wyłączają powiększanie, używając meta tagów viewport z %1$s lub wartością %2$s mniejszą niż 2. Uniemożliwia to użytkownikom powiększanie treści w celu poprawy czytelności.

en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
pl_PL: Te strony nie zawierają żadnych elementów nagłówka między %1$s a %2$s w głównym obszarze treści i mają więcej niż %3$s słów.

en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
pl_PL: Te strony używają nagłówków w niewłaściwej kolejności, pomijając jeden lub więcej poziomów nagłówków, na przykład przechodząc od %1$s do %2$s bez %3$s pomiędzy.

en: These settings enable global fixes across your entire site.
pl_PL: Te ustawienia umożliwiają globalne poprawki na całej Twojej stronie.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
pl_PL: Te ustawienia włączają globalne poprawki na całej Twojej witrynie. Aby zmiany były widoczne w raportach, może być konieczne ponowne zapisanie stron lub przeprowadzenie pełnego skanowania witryny.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
pl_PL: Te tabele zawierają komórki danych, ale nie mają wymaganych komórek nagłówka tabeli.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
pl_PL: Te elementy tekstowe wyglądają wizualnie jak nagłówki, ale nie są oznaczone znacznikami nagłówków.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
pl_PL: Te elementy tekstowe są mniejsze niż 10 pikseli i mogą być trudne do odczytania.

en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
pl_PL: Ten %1$s nie ma opisowego atrybutu title.

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
pl_PL: Ten element zawiera lub linkuje do treści audio lub wideo, która nie ma odpowiednio oznaczonej lub umiejscowionej transkrypcji, lub może w ogóle nie mieć transkrypcji.

en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
pl_PL: Ten element zawiera podkreślony tekst używający tagu %1$s lub stylów CSS %2$s i nie wydaje się być linkiem.

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
pl_PL: Ten element ma kolory pierwszego planu i tła, które nie spełniają minimalnego współczynnika kontrastu dla zgodności na poziomie AA.

en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
pl_PL: Ten element to %1$s lub %2$s bez dostępnej etykiety lub tekstu.

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
pl_PL: Ten element jest linkiem do formatu dokumentu innego niż HTML z jednym z następujących rozszerzeń plików: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages lub .key

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
pl_PL: Ten element to suwak lub karuzela. Ponieważ wiele problemów z dostępnością suwaków wymaga ręcznego przeglądu, to ostrzeżenie pojawia się za każdym razem, gdy suwak zostanie wykryty na poście lub stronie.

en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
pl_PL: Ten element to komórka nagłówka tabeli (%s) bez zawartości tekstowej.

en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
pl_PL: Ten element to tag %1$s najwyższego poziomu, któremu brakuje atrybutu języka, takiego jak %2$s lub %3$s, lub ma pusty atrybut języka.

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
pl_PL: Ten element to wideo. Ponieważ wiele kwestii dostępności treści wideo wymaga ręcznego przeglądu, to ostrzeżenie pojawia się za każdym razem, gdy wideo jest wykryte na poście lub stronie.

en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
pl_PL: Ten element to pole formularza %1$s, %2$s lub %3$s bez powiązanej etykiety.

en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
pl_PL: Ten element jest tagiem kotwicy bez prawidłowego atrybutu %1$s lub jest połączony z %2$s bez posiadania %3$s.

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
pl_PL: Ten element jest animowanym plikiem obrazu (np. GIF lub animowany WebP).

en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
pl_PL: Ten element nie ma tagu tytułu (%1$s lub %2$s). Może to się zdarzyć, jeśli pole tytułu wpisu lub strony jest puste lub jeśli motyw nie generuje tagu tytułu w sekcji head dokumentu.

en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
pl_PL: Ten element używa %s, co ukrywa go przed czytnikami ekranu.

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
pl_PL: Ten element używa atrybutu ARIA, który odwołuje się do innego elementu, który nie istnieje lub nie jest prawidłowo oznaczony.

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
pl_PL: Ten element używa efektów migania lub przewijania, które mogą być uciążliwe dla użytkowników lub powodować napady padaczkowe.

en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
pl_PL: Ten element używa atrybutu %s z nieprawidłową lub nieobsługiwaną wartością.

en: This form field has more than one label associated with it.
pl_PL: To pole formularza ma więcej niż jedną etykietę z nim powiązaną.

en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
pl_PL: Ten obraz nie ma atrybutu alt (%1$s) zawartego w tagu obrazu (%2$s).

en: This image has alternative text longer than %s characters.
pl_PL: Ten obraz ma alternatywny tekst dłuższy niż %s znaków.

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
pl_PL: Ten obraz ma tekst alternatywny, który jest identyczny z pobliską treścią lub z innym obrazem na stronie.

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
pl_PL: Ten obraz ma tekst alternatywny, który może być niejasny, redundantny lub zawierać zbędne słowa lub nazwy plików.

en: This image has an empty alt attribute (%s).
pl_PL: Ten obraz ma pusty atrybut alt (%s).

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
pl_PL: Ten obraz znajduje się wewnątrz linku i ma pusty atrybut alt, a w linku nie ma żadnego innego tekstu.

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
pl_PL: Ten obraz znajduje się wewnątrz linku, ale nie ma atrybutu alt i nie ma żadnego innego tekstu w linku.

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
pl_PL: To jest link do pliku Microsoft Office, takiego jak dokument Word, Excel lub PowerPoint. Wszystkie linkowane dokumenty muszą być ręcznie przetestowane pod kątem dostępności.

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
pl_PL: To jest link do dokumentu PDF. Wszystkie linkowane dokumenty muszą być ręcznie przetestowane pod kątem dostępności.

en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
pl_PL: To jest pusty nagłówek %s, który nie zawiera żadnej treści.

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
pl_PL: To jest pusty link, który nie zawiera żadnej znaczącej treści dla technologii wspomagających.

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
pl_PL: Jest to część naszych szerszych wysiłków, aby zapewnić wszystkim przyjemne i satysfakcjonujące doświadczenie w [NAZWA FIRMY]. Prosimy zauważyć, że chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić informacje dostępne dla wszystkich użytkowników, nie możemy zagwarantować dostępności stron internetowych osób trzecich, do których możemy linkować.

en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
pl_PL: Ten klucz licencyjny nie wydaje się być ważny dla %s. Sprawdź, czy wprowadziłeś prawidłowy klucz licencyjny.

en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
pl_PL: Ten klucz licencyjny dla %s nie jest aktywny dla tej witryny. Aktywuj go, aby uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji na tej stronie.

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
pl_PL: Ten link jest ustawiony tak, aby otwierać się w nowej karcie lub oknie przeglądarki.

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
pl_PL: Ten link wskazuje na kotwicę na tej samej stronie, ale żaden element o wskazanym identyfikatorze nie istnieje.

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
pl_PL: Ten link używa adresu URL jako tekstu zakotwiczenia zamiast znaczącego słowa lub frazy.

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
pl_PL: Ten link używa ogólnego lub niejasnego tekstu kotwicy, który nie opisuje jego celu.

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
pl_PL: Ta strona zawiera tag <p> bez zawartości wewnątrz.

en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
pl_PL: Ta strona zawiera element z %1$s lub inną dodatnią wartością %2$s, która modyfikuje naturalną kolejność tabulacji.

en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
pl_PL: Ta strona zawiera długie bloki tekstu, które są stylizowane za pomocą %s.

en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
pl_PL: Ta strona wyłącza powiększanie, używając meta tagu viewport z %1$s lub wartością %2$s mniejszą niż 2. Uniemożliwia to użytkownikom powiększanie treści w celu poprawy czytelności.

en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
pl_PL: Ta strona nie zawiera żadnych elementów nagłówka między %1$s a %2$s w głównym obszarze treści i ma więcej niż %3$s słów.

en: This page uses headings out of order, skipping one or more heading levels.
pl_PL: Ta strona używa nagłówków w nieprawidłowej kolejności, pomijając jeden lub więcej poziomów nagłówków.

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
pl_PL: Ten post nie zawiera wystarczającej treści, aby obliczyć poziom czytelności.

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
pl_PL: To podsumowanie jest automatycznie aktualizowane co 24 godziny lub po każdym pełnym skanowaniu witryny. Możesz również ręcznie zaktualizować te wyniki, klikając przycisk Aktualizuj liczniki.

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
pl_PL: To podsumowanie odzwierciedla najnowsze dane skanowania dostępne dla Twojej witryny.

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
pl_PL: Ta tabela zawiera komórki danych, ale nie ma wymaganych komórek nagłówka tabeli.

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
pl_PL: Ten tekst wygląda wizualnie jak nagłówek, ale nie jest oznaczony tagiem nagłówka.

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
pl_PL: Ten tekst jest mniejszy niż 10 pikseli i może być trudny do odczytania.

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
pl_PL: Spowoduje to wyczyszczenie wszystkich problemów dla tego wpisu. Konieczne będzie zapisanie, aby uruchomić nowe skanowanie treści wpisu. Czy chcesz kontynuować?

en: Three Flashes
pl_PL: Trzy błyski

en: Three Flashes or Below Threshold
pl_PL: Trzy błyski lub poniżej progu

en: Timeouts
pl_PL: Limity czasu

en: Timing Adjustable
pl_PL: Regulowany czas

en: To check content other than posts and pages, please
pl_PL: Aby sprawdzić treść inną niż wpisy i strony, proszę

en: Total Issues Found
pl_PL: Znaleziono wszystkich problemów

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
pl_PL: Transkrypcje zapewniają dostęp do treści audio i wideo dla osób niesłyszących, niedosłyszących lub preferujących czytanie zamiast słuchania. Bez transkrypcji ważne informacje mogą zostać pominięte.

en: Type
pl_PL: Typ

en: Type your email
pl_PL: Wpisz swój adres e-mail

en: Type your first name
pl_PL: Wpisz swoje imię

en: URLs Scanned
pl_PL: Przeskanowane adresy URL

en: URLs with 100% score
pl_PL: Adresy URL z wynikiem 100%

en: Unable to load this preference.
pl_PL: Nie można załadować tego ustawienia.

en: Unable to redirect to upgrade page.
pl_PL: Nie można przekierować na stronę ulepszenia.

en: Unable to save this preference.
pl_PL: Nie można zapisać tego ustawienia.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
pl_PL: Nie można wyrejestrować witryny. Brak wymaganych danych rejestracyjnych.

en: Underline Links
pl_PL: Podkreśl linki

en: Underlined Text
pl_PL: Podkreślony tekst

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
pl_PL: Podkreślony tekst jest powszechnie kojarzony z linkami. Gdy tekst niebędący linkiem jest podkreślony, może to być mylące dla użytkowników, szczególnie tych z niepełnosprawnościami poznawczymi lub polegających na wizualnych wskazówkach do identyfikacji linków.

en: Understandable
pl_PL: Zrozumiałe

en: Undock Panel
pl_PL: Odłącz panel

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
pl_PL[0]: Unikalny problem z kontrastem
pl_PL[1]: Unikalne problemy z kontrastem
pl_PL[2]: Unikalne problemy z kontrastem

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
pl_PL[0]: Unikalny element wymagający przeglądu
pl_PL[1]: Unikalne elementy wymagające przeglądu
pl_PL[2]: Unikalne elementy wymagające przeglądu

en: Unique Problem | Unique Problems
pl_PL[0]: Unikalny problem
pl_PL[1]: Unikalne problemy
pl_PL[2]: Unikalne problemy

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Unknown error occurred while registering the site.
pl_PL: Wystąpił nieznany błąd podczas rejestrowania witryny.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
pl_PL: Wystąpił nieznany błąd podczas wyrejestrowywania witryny.

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
pl_PL: Odblokuj szczegółowe raporty dostępności

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
pl_PL: Odblokuj funkcje Pro (otwiera się w nowym oknie)

en: Unset
pl_PL: Nieustawiona

en: Untitled issue
pl_PL: Problem bez tytułu

en: Unusual Words
pl_PL: Nietypowe słowa

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
pl_PL: Nietypowe lub rzadkie słowa są zdefiniowane lub wyjaśnione, dzięki czemu użytkownicy z niepełnosprawnościami poznawczymi lub niezaznajomieni z językiem mogą je zrozumieć.

en: Update Counts
pl_PL: Aktualizuj liczniki

en: Update option wasn't successful
pl_PL: Aktualizacja opcji nie powiodła się

en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
pl_PL: Zaktualizuj swoje style tak, aby cały tekst miał co najmniej %s rozmiaru. Używaj względnych jednostek, takich jak em lub rem, gdy to możliwe, aby wspierać preferencje użytkownika i skalowanie przeglądarki.

en: Updated
pl_PL: Zaktualizowano

en: Updating accessibility data...
pl_PL: Aktualizowanie danych dostępności...

en: Upgrade Accessibility Checker
pl_PL: Uaktualnij Accessibility Checker

en: Upgrade Now
pl_PL: Kup teraz

en: Upgrade Sale Now
pl_PL: Promocyjna sprzedaż ulepszenia już teraz

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
pl_PL: Przejdź na Accessibility Checker Pro

en: Upgrade to Pro
pl_PL: Uaktualnij do wersji pro

en: Upgrade to Pro to:
pl_PL: Zaktualizuj do wersji Pro, aby:

en: Upgrade to Scan
pl_PL: Ulepsz, aby skanować

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
pl_PL: Uaktualnij do skanowania (otwiera się w nowym oknie)

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
pl_PL: Zaktualizuj do płatnej wersji Accessibility Checker w dniach od 24 listopada do 3 grudnia i uzyskaj 30% zniżki! Pełne skanowanie witryny, raport otwartych problemów w całej witrynie, dzienniki odrzuceń i wiele więcej.

en: Use of Color
pl_PL: Użycie koloru

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
pl_PL: Użyj poniższych ustawień, aby skonfigurować narzędzie do sprawdzania dostępności na stronie.

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
pl_PL: Użyj tej funkcji, aby ręcznie dodać uproszczone streszczenie do swojego motywu w pętli.

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
pl_PL: Używane dla dokumentów, mediów i innych treści niemożliwych do skanowania, które wymagają ręcznego testowania i prawdopodobnie nie spełnią wielu kryteriów sukcesu WCAG.

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
pl_PL: Komponenty interfejsu użytkownika mają nazwy, role i wartości, które można programowo określić, dzięki czemu technologie wspomagające mogą je przekazywać użytkownikom.

en: User restrictions on ignoring issues
pl_PL: Ograniczenia użytkownika dotyczące ignorowania problemów

en: Username:
pl_PL: Nazwa użytkownika:

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
pl_PL: Użytkownicy są informowani o swojej lokalizacji w zestawie stron internetowych, na przykład poprzez nawigację okruszkową lub wyraźny tytuł strony.

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
pl_PL: Użytkownicy nie są przerywani przez nieoczekiwane zmiany w treści i mogą kontrolować przerywania, takie jak automatycznie aktualizująca się treść.

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
pl_PL: Użytkownicy nie są zmuszeni do wielokrotnego wprowadzania tych samych informacji, co zmniejsza ryzyko błędów i oszczędza czas.

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
pl_PL: Użytkownicy są ostrzegani o zbliżających się limitach czasu i mogą poprosić o więcej czasu lub zapisać swoją pracę przed upływem limitu czasu.

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
pl_PL: Użytkownicy mogą wybrać sposób prezentacji bloków tekstu, takich jak kolory pierwszego planu i tła, szerokość i odstępy między wierszami, aby ułatwić czytanie.

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
pl_PL: Użytkownicy mogą nadpisać odstępy w tekście, aby poprawić czytelność bez utraty treści lub funkcjonalności.

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
pl_PL: Użytkownicy mogą wstrzymać, zatrzymać lub ukryć ruchome, migające, przewijające się lub automatycznie aktualizujące się informacje, które uruchamiają się automatycznie i trwają dłużej niż pięć sekund.

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
pl_PL: Użytkownicy mogą wyłączyć nieistotne animacje wywołane interakcjami, co pomaga osobom wrażliwym na ruch.

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Vestibular disorders
pl_PL: Zaburzenia przedsionkowe

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
pl_PL: Filmy muszą zawierać dokładne napisy, transkrypcje i opisy dźwiękowe (lub rozszerzone transkrypcje), aby były w pełni dostępne dla użytkowników, którzy są głusi, niedosłyszący, niewidomi lub mają niepełnosprawności poznawcze.

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
pl_PL: Wyświetl %d elementów wymagających przeglądu w Analizie dostępności

en: View %d problems in Accessibility Analysis
pl_PL: Wyświetl %d problemów w Analizie dostępności

en: View %s landmark on website, opens a new window
pl_PL: Zobacz %s punkt orientacyjny na stronie internetowej, otwiera nowe okno

en: View Accessibility Checker
pl_PL: Zobacz Accessibility Checker

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
pl_PL: Zobacz dokumentację Accessibility Checker (otwiera się w nowym oknie)

en: View All Open Issues
pl_PL: Zobacz wszystkie otwarte problemy

en: View ArchiveWP Pricing
pl_PL: Wyświetl ceny ArchiveWP

en: View Course Pricing
pl_PL: Wyświetl ceny kursów

en: View Issue ID %d on website, opens a new window
pl_PL: Zobacz problem o ID %d na stronie internetowej, otwiera nowe okno

en: View Issues
pl_PL: Zobacz problemy

en: View Pricing
pl_PL: Wyświetl ceny

en: View on page
pl_PL: Zobacz na stronie

en: View reading level details: %1$s, %2$s
pl_PL: Wyświetl szczegóły poziomu czytelności: %1$s, %2$s

en: View reading level details: %s
pl_PL: Wyświetl szczegóły poziomu czytelności: %s

en: Visual Presentation
pl_PL: Prezentacja wizualna

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
pl_PL: Informacje wizualne potrzebne do identyfikacji komponentów interfejsu użytkownika i obiektów graficznych mają współczynnik kontrastu co najmniej 3:1 w stosunku do sąsiadujących kolorów.

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
pl_PL: W3 schools: dostępność przycisków i linków

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
pl_PL: Przewodnik W3C ARIA dotyczący praktyk autorskich: Wzorzec karuzeli (pokazu slajdów lub rotatora obrazów)

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
pl_PL: Samouczek W3C o strukturze strony: Nagłówki

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
pl_PL: W3C Technika H30: Dostarczanie tekstu linku, który opisuje cel linku

en: W3C Technique H44: Using the button element
pl_PL: W3C Technika H44: Używanie elementu przycisku

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
pl_PL: Technika W3C H83: Używanie atrybutu target do otwierania nowego okna na żądanie użytkownika i wskazywanie tego w tekście linku

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
pl_PL: Samouczek W3C o obrazach: Obrazy dekoracyjne

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
pl_PL: Samouczek W3C na temat obrazów: Obrazy funkcjonalne

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
pl_PL: Poradnik W3C na temat obrazów: Obrazy informacyjne

en: W3C Tutorial: Headings
pl_PL: Samouczek W3C: Nagłówki

en: W3C Tutorial: Informative Images
pl_PL: Poradnik W3C: Obrazy informacyjne

en: W3C: ARIA Authoring Practices - aria-hidden
pl_PL: W3C: Praktyki tworzenia ARIA - aria-hidden

en: W3C: Carousels Tutorial
pl_PL: W3C: Poradnik dotyczący karuzeli

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
pl_PL: W3C: Kolejność fokusu i nawigacja klawiaturą

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
pl_PL: W3C: G152: Ustawianie animowanych obrazów gif tak, aby przestały migać po n cyklach (w ciągu 5 sekund)

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
pl_PL: W3C: H44 – Używanie elementów etykiet do powiązania etykiet tekstowych z kontrolkami formularza

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
pl_PL: W3C: H51 - Używanie znaczników tabeli do prezentacji informacji tabelarycznych

en: W3C: HTML Image Maps
pl_PL: W3C: Mapy obrazów HTML

en: W3C: Labeling Controls
pl_PL: W3C: Etykietowanie kontrolek

en: W3C: Language of Page
pl_PL: W3C: Język strony

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
pl_PL: W3C: Tworzenie treści użytecznych dla osób z niepełnosprawnościami poznawczymi i trudnościami w uczeniu się

en: W3C: Media Alternatives
pl_PL: W3C: Alternatywy dla mediów

en: W3C: Tables Tutorial
pl_PL: W3C: Samouczek dotyczący tabel

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
pl_PL: W3C: Technika G91: Zapewnienie tekstu linku opisującego cel linku

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
pl_PL: W3C: Techniki dla WCAG 2.1 - Unikanie używania elementu blink

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
pl_PL: W3C: Techniki dla WCAG 2.1 - H64: Używanie atrybutu title elementu iframe

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
pl_PL: W3C: Techniki dla WCAG 2.1 – H42: Używanie h1–h6 do identyfikacji nagłówków

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
pl_PL: W3C: Techniki dla WCAG 2.1 – H45: Używanie longdesc

en: W3C: Transcripts Documentation
pl_PL: W3C: Dokumentacja transkrypcji

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
pl_PL: W3C: Zrozumienie Wytycznej 1.2

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
pl_PL: W3C: Używanie nagłówków HTML do identyfikacji nagłówków

en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
pl_PL: Chcesz więcej możliwości z Accessibility Checker? %1$sOdblokuj funkcje Pro%2$s

en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Warning Count
pl_PL: Liczba ostrzeżeń

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
pl_PL: Obejrzyj film pokazujący Accessibility Checker w użyciu.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
pl_PL: Świetna robota! Accessibility Checker nie może znaleźć żadnych problemów z dostępnością w przetestowanych treściach. Niektórych problemów nie można wykryć za pomocą automatycznych narzędzi, więc nie zapomnij

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
pl_PL: Kierujemy się <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Wytycznymi dla dostępności treści internetowych (WCAG) w wersji 2.1</a> jako naszą zasadą przewodnią przy określaniu dostępności. Są to międzynarodowo uzgodnione standardy, które obejmują szeroki zakres zaleceń i najlepszych praktyk dotyczących tworzenia użytecznych treści. Dodając nowe strony i funkcjonalności do naszej witryny, wszystkie projekty, kod i praktyki wprowadzania treści są sprawdzane pod kątem zgodności z tymi standardami.

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
pl_PL: Zachęcamy do komentarzy, pytań i opinii na temat naszej strony internetowej. Jeśli korzystasz z technologii wspomagających i masz trudności z korzystaniem z naszej strony internetowej, prosimy o wysłanie e-maila na adres [TWÓJ ADRES E-MAIL DO SPRAW DOSTĘPNOŚCI] lub zadzwonienie pod numer [TWÓJ NUMER TELEFONU]. Dołożymy wszelkich starań, aby Ci pomóc i rozwiązać problemy.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
pl_PL: Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych (WCAG) na poziomie AAA wymagają, aby każda treść o poziomie czytelności powyżej 9 klasy miała alternatywę, która jest łatwiejsza do przeczytania. Uproszczony tekst streszczenia jest dodawany w zakładce czytelności w polu metadanych Accessibility Checker na ekranie edycji każdego wpisu lub strony.

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
pl_PL: Strony internetowe mają opisowe tytuły, które pomagają użytkownikom zrozumieć temat lub cel strony.

en: WebAIM Contrast Checker
pl_PL: WebAIM Sprawdzanie kontrastu

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
pl_PL: WebAIM: Tworzenie dostępnych arkuszy kalkulacyjnych Excel

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
pl_PL: WebAIM: Tworzenie dostępnych prezentacji PowerPoint

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
pl_PL: WebAIM: Tworzenie dostępnych dokumentów Word

en: WebAIM: Links and Hypertext
pl_PL: WebAIM: Linki i hipertekst

en: WebAIM: PDF Accessibility
pl_PL: WebAIM: Dostępność PDF

en: Website
pl_PL: Strona internetowa

en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
pl_PL: Dostępność strony internetowej to ciągły proces. Nieustannie testujemy treści i funkcje pod kątem zgodności z WCAG 2.1 na poziomie AA i naprawiamy wszelkie problemy, aby zapewnić spełnienie lub przekroczenie standardów. Testy naszej strony internetowej są przeprowadzane przez członków naszego zespołu przy użyciu standardowych narzędzi branżowych, takich jak wtyczka %1$sAccessibility Checker%2$s dla WordPressa, analizatory kontrastu kolorów, techniki nawigacji wyłącznie za pomocą klawiatury oraz testy czytelności Flesch-Kincaid.

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
pl_PL: Cotygodniowe raporty dostępności dla tej witryny są wysyłane pocztą e-mail do właściciela konta klucza licencyjnego.

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
pl_PL: Cotygodniowy e-mail zawiera ogólną liczbę znalezionych problemów i zmian od ostatniego raportu, informacje o pokryciu, liczbę problemów, elementów wymagających sprawdzenia, procent pomyślnie zakończonych testów oraz informacje o najbardziej problematycznych stronach i najpoważniejszych problemach.

en: Welcome to Accessibility Checker
pl_PL: Witaj w Accessibility Checker

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
pl_PL: Co zrobić, jeśli używana wtyczka ma błędy dostępności

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
pl_PL: Co zrobić, jeśli w twoim motywie są błędy dostępności

en: When Required
pl_PL: Gdy wymagane

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
pl_PL: Gdy link otwiera się w nowej karcie lub oknie bez ostrzeżenia, może to być dezorientujące, szczególnie dla użytkowników z niepełnosprawnościami poznawczymi, użytkowników czytników ekranu lub osób polegających na nawigacji klawiaturowej. Mogą nie zdawać sobie sprawy, że otworzył się nowy kontekst lub nie rozumieć, jak wrócić.

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
pl_PL: Gdy wyszukiwanie zostanie przesłane z pustym zapytaniem, wymuś na WordPressie wyświetlenie szablonu wyników wyszukiwania, aby użytkownicy zobaczyli sensowną odpowiedź. Zakłada to, że aktywny motyw ma szablon search.php.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
pl_PL: Gdy tekst alternatywny powtarza pobliski tekst lub pojawia się identycznie w wielu obrazach, tworzy to zamieszanie dla użytkowników czytników ekranu. Powtórzenie nie dostarcza dodatkowego kontekstu i utrudnia rozróżnienie między różnymi elementami lub zrozumienie ich celu.

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
pl_PL: Gdy element otrzymuje fokus, nie powoduje to nieoczekiwanych zmian, które mogłyby zdezorientować użytkownika, i jasne jest, jak wchodzić w interakcję z elementem.

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
pl_PL: Gdy element otrzymuje fokus klawiatury, jest przynajmniej częściowo widoczny i nie jest ukryty przez inną treść.

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
pl_PL: Gdy element otrzymuje fokus klawiatury, jest w pełni widoczny i nie jest ukryty przez inną treść.

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
pl_PL: Gdy pole wprowadzania danych otrzymuje dane, nie powoduje to nieoczekiwanych zmian, które mogłyby zdezorientować użytkownika, i jest jasne, w jaki sposób dane będą wykorzystane.

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
pl_PL: Podczas nawigacji za pomocą klawiatury, fokus przemieszcza się w logicznej kolejności, która zachowuje znaczenie i funkcjonalność.

en: When to Ignore Accessibility Errors
pl_PL: Kiedy ignorować błędy dostępności

en: Where We're Improving
pl_PL: Nad czym pracujemy

en: Why It Matters
pl_PL: Dlaczego to ważne

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
pl_PL: Dlaczego mówimy o 100% zaliczonych testów, a nie o 100% dostępności?

en: WordPress Spacer Block
pl_PL: Blok odstępu WordPress

en: WordPress: Table block documentation
pl_PL: WordPress: Dokumentacja bloku tabeli

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
pl_PL: WordPress: Klasa CSS screen-reader-text

en: Write A Review
pl_PL: Napisz recenzję

en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
pl_PL: Możesz zarządzać odbiorcami i przeglądać szczegóły połączenia w swoim panelu sterowania %s.

en: You do not have permission to manage this license.
pl_PL: Nie masz uprawnień do zarządzania tą licencją.

en: You do not have permission to register this site.
pl_PL: Nie masz uprawnień do rejestrowania tej witryny.

en: You do not have permission to unregister this site.
pl_PL: Nie masz uprawnień do wyrejestrowania tej witryny.

en: You do not have permission to view this information for this post.
pl_PL: Nie masz uprawnień do wyświetlania tych informacji dla tego wpisu.

en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
pl_PL: Masz %1$d %2$s i %3$d %4$s.

en: You have %1$d %2$s.
pl_PL: Masz %1$d %2$s.

en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
pl_PL: Twoja licencja %1$s wygasła. %3$s, aby nadal mieć dostęp do dodatkowych funkcji i usług dla %2$s.

en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
pl_PL: Twój klucz licencyjny %s został wyłączony. Skontaktuj się z naszym zespołem wsparcia, jeśli uważasz, że to błąd, lub chcesz nadal mieć dostęp do dodatkowych funkcji.

en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
pl_PL: Twój klucz licencyjny %s osiągnął limit aktywacji witryn. Możesz uaktualnić swoją licencję lub dezaktywować ją na innej witrynie, aby używać dodatkowych funkcji tutaj.

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
pl_PL: Twoja licencja Pro nie jest już ważna, ale ta witryna pozostaje połączona w celu otrzymywania bezpłatnych raportów e-mail.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
pl_PL: Twoja licencja Pro jest już nieważna. Raporty e-mail pozostają połączone jako darmowe raporty e-mail. Odnów swoją licencję Pro, aby przywrócić funkcje dostępne tylko w wersji Pro.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
pl_PL: Twoja licencja Pro nie jest już ważna. Ta witryna używa ważnej licencji bezpłatnej, ale raporty e-mail nie są obecnie połączone. Połącz tę witrynę z sekcji „Licencja bezpłatna”, aby wznowić otrzymywanie bezpłatnych raportów e-mail.

en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
pl_PL: Twój monit o uproszczone podsumowanie jest ustawiony na „nigdy.” Jeśli chcesz, aby uproszczone podsumowanie było wyświetlane automatycznie, możesz to zmienić na %s.

en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
pl_PL: Twoja lokalizacja uproszczonego podsumowania jest ustawiona na „ręcznie”, co wymaga dodania funkcji do szablonu strony. Jeśli chcesz, aby uproszczone podsumowanie było wyświetlane automatycznie, możesz to zmienić na %s.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
pl_PL: Twoja treść ma poziom czytelności na poziomie 9 klasy lub niższym i nie wymaga uproszczonego podsumowania.

en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
pl_PL: Twoja licencja wygasła, a ta witryna jest nadal połączona. %s, aby przywrócić pełny dostęp, lub odłącz witrynę powyżej.

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
pl_PL: Twoja licencja wygasła. Ta witryna jest nadal połączona, ale raporty mogą przestać być generowane, dopóki licencja nie zostanie odnowiona.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
pl_PL: Twój wpis nie zawiera wystarczającej treści, aby obliczyć jego poziom czytelności.

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
pl_PL: Twój wpis ma poziom czytelności wyższy niż 9. klasa. Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych (WCAG) na poziomie AAA wymagają uproszczonego podsumowania Twojego wpisu, które jest na poziomie 9. klasy lub niższym.

en: Your reports include all post types and taxonomies.
pl_PL: Twoje raporty obejmują wszystkie typy postów i taksonomie.

en: Your reports only include part of your site.
pl_PL: Twoje raporty obejmują tylko część Twojej witryny.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
pl_PL: Uproszczone podsumowanie ma poziom czytelności powyżej 9. klasy.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
pl_PL: Uproszczone podsumowanie ma poziom czytelności na poziomie 9. klasy lub niższym.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
pl_PL: Twoja strona ma dużą liczbę problemów. Ze względu na wydajność nie wszystkie problemy zostały uwzględnione w tym podsumowaniu.

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
pl_PL: Twoja strona ma problemy z dostępnością, które powinny zostać rozwiązane tak szybko, jak to możliwe, aby zapewnić zgodność z wytycznymi dotyczącymi dostępności.

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
pl_PL: Twoje konto użytkownika nie ma uprawnień do odrzucenia tego problemu.

en: Zooming and Scaling Disabled
pl_PL: Powiększanie i skalowanie wyłączone

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
pl_PL: [MOŻE POMÓC PRZEJRZENIE ZAKŁADKI Z OTWARTYMI PROBLEMAMI, ABY ZOBACZYĆ NAJCZĘSTSZE PROBLEMY]

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
pl_PL: [TUTAJ WYMIEŃ FUNKCJE DOSTĘPNOŚCI]

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
pl_PL: [TUTAJ WYMIEŃ ELEMENTY, NAD KTÓRYMI PRACUJECIE]

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
pl_PL: [NAZWA TWOJEJ FIRMY] zobowiązuje się zapewnić w pełni dostępną stronę internetową dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich możliwości, w tym dla osób korzystających z technologii wspomagających, takich jak czytniki ekranu, oprogramowanie powiększające ekran i alternatywne urządzenia do wprowadzania danych podczas poruszania się po sieci.

en: active
pl_PL: aktywne

en: button
pl_PL: przycisk

en: click
pl_PL: kliknij

en: click here
pl_PL: kliknij tutaj

en: close ad
pl_PL: zamknij reklamę

en: continue
pl_PL: kontynuuj

en: continue reading
pl_PL: czytaj dalej

en: create a free account
pl_PL: utwórz darmowe konto

en: details
pl_PL: szczegóły

en: download
pl_PL: pobierz

en: expired
pl_PL: wygasły

en: go here
pl_PL: przejdź tutaj

en: here
pl_PL: tutaj

en: iframe Missing Title
pl_PL: Brak tytułu w iframe

en: image for issue %d
pl_PL: obraz dla problemu %d

en: issue that needs review | issues that need review
pl_PL[0]: problem wymagający przeglądu
pl_PL[1]: problemy wymagające przeglądu
pl_PL[2]: problemów wymagających przeglądu

en: keep reading
pl_PL: czytaj dalej

en: learn more
pl_PL: dowiedz się więcej

en: manually test your site
pl_PL: przetestować ręcznie swojej strony

en: more
pl_PL: więcej

en: more details
pl_PL: więcej szczegółów

en: more...
pl_PL: więcej...

en: more…
pl_PL: więcej…

en: new document
pl_PL: nowy dokument

en: new tab
pl_PL: nowa karta

en: new window
pl_PL: nowe okno

en: open
pl_PL: otwórz

en: opens a new window
pl_PL: otwiera nowe okno

en: permalink of
pl_PL: permalink do

en: permalink to
pl_PL: permalink do

en: problem to address | problems to address
pl_PL[0]: problem do rozwiązania
pl_PL[1]: problemy do rozwiązania
pl_PL[2]: problemów do rozwiązania

en: read more
pl_PL: czytaj więcej

en: settings page
pl_PL: strona ustawień

en: the content
pl_PL: treść

en: this page
pl_PL: ta strona

en: upgrade to pro
pl_PL: przejdź na wersję pro

en: version
pl_PL: wersja

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
pl_PL: ⚡️ Błyskawiczna wyprzedaż z okazji Globalnego Dnia Świadomości Dostępności

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
pl_PL: 🎉 Oferta specjalna na Black Friday! 🎉
