Accessibility Checker 1.45.0 - en to ro_RO translation catalogue (1252 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Checker
ro_RO: Verificator de Accesibilitate

note: Description of the plugin
en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
ro_RO: Auditați și verificați accesibilitatea site-ului dvs. Web înainte de publicare. Scanner și ghid de accesibilitate pentru postări.

en: Accessibility Reports
ro_RO: Rapoarte de accesibilitate

en: New
ro_RO: Nou

en: License Expired
ro_RO: Licență expirată

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
ro_RO: Licența dumneavoastră a expirat. Acest site este încă conectat, dar rapoartele ar putea înceta până când licența dumneavoastră este reînnoită.

en: Renew your license
ro_RO: Reînnoiți-vă licența

en: Disable Email Reports
ro_RO: Dezactivați rapoartele prin email

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
ro_RO: Primiți rapoarte recurente prin email cu o sinteză a accesibilității site-ului dumneavoastră, inclusiv numărul total de probleme, tendințele în timp, paginile cele mai problematice și cele mai grave probleme de rezolvat mai întâi.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
ro_RO: Primiți rapoarte recurente prin email cu o sinteză a accesibilității site-ului dumneavoastră, inclusiv numărul total de probleme, tendințele în timp, paginile cele mai problematice și cele mai grave probleme de rezolvat mai întâi. Unele detalii, cum ar fi acoperirea completă a site-ului și defalcările problemelor, sunt disponibile în versiunea Pro.

en: Enable Email Reports
ro_RO: Activați rapoartele prin email

en: Free License Key
ro_RO: Cheie de licență gratuită

en: Get a Free License Key
ro_RO: Obțineți o cheie de licență gratuită

note: translators: %s: dashboard URL.
en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
ro_RO: Ați obținut pluginul de la Equalize Digital? Cheia dumneavoastră se află în <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">tabloul de bord</a>.

note: translators: %s: signup URL.
en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
ro_RO: Instalat de pe WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Creați un cont gratuit</a> pentru a obține una.

note: translators: %s: signup URL.
en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
ro_RO: Nu sunteți sigur? Doar <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">creați un cont gratuit</a>. Durează doar un minut.

en: Reports Enabled
ro_RO: Rapoarte activate

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
ro_RO: Rapoartele săptămânale de accesibilitate pentru acest site sunt trimise prin e-mail proprietarului contului cheii de licență.

note: translators: %s: next report date.
en: Next report: %s
ro_RO: Următorul raport: %s

en: Full Coverage
ro_RO: Acoperire completă

en: Limited Coverage
ro_RO: Acoperire limitată

en: Your reports include all post types and taxonomies.
ro_RO: Rapoartele dumneavoastră includ toate tipurile de postări și taxonomiile.

en: Full-site scanning enabled
ro_RO: Scanare completă a site-ului activată

en: Complete issue breakdowns
ro_RO: Defalcări complete ale problemelor

en: Detailed reporting
ro_RO: Raportare detaliată

en: Your reports only include part of your site.
ro_RO: Rapoartele dumneavoastră includ doar o parte a site-ului.

en: Upgrade to Pro to:
ro_RO: Actualizați la Pro pentru a:

en: Scan all content types
ro_RO: Scana toate tipurile de conținut

en: Get full issue breakdowns
ro_RO: Obține defalcări complete ale problemelor

en: Receive more detailed reports
ro_RO: Primi rapoarte mai detaliate

en: Upgrade to Pro
ro_RO: Treci la versiunea pro

en: Accessibility Summary
ro_RO: Rezumat accesibilitate

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
ro_RO: Acest rezumat reflectă cele mai recente date de scanare disponibile pentru site-ul dumneavoastră.

en: Total Issues Found
ro_RO: Total probleme găsite

en: Account Connection
ro_RO: Conexiune cont

note: translators: %1$s: privacy link, %2$s: data processing agreement link, %3$s: privacy policy aria label, %4$s: data processing agreement aria label.
en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
ro_RO: Prin conectarea la acest site, sunteți de acord cu <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Politica de confidențialitate <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> și <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Acordul de prelucrare a datelor <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> ale Equalize Digital.

en: Privacy Policy (opens in a new window)
ro_RO: Politica de confidențialitate (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
ro_RO: Acordul de prelucrare a datelor (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
ro_RO: E-mailul săptămânal include problemele totale găsite și modificările de la ultimul raport, informații despre acoperire, numărul de probleme, elemente care necesită revizuire, procentul de teste trecute și informații despre cele mai problematice pagini și cele mai grave probleme.

en: Critical
ro_RO: Critic

en: High
ro_RO: Ridicat

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: Low
ro_RO: Scăzut

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: create a free account
ro_RO: creați un cont gratuit

en: Connect this site
ro_RO: Conectați acest site

en: active
ro_RO: activ

en: expired
ro_RO: expirat

en: Enter your license key
ro_RO: Introduceți cheia de licență

en: Disconnect Site
ro_RO: Deconectați site-ul

en: Connect Site
ro_RO: Conectați site-ul

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
ro_RO: Dacă ați descărcat pluginul gratuit de la Equalize Digital, aveți deja o cheie de licență gratuită în tabloul de bord %s.

note: translators: %s: link to create a free account
en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
ro_RO: Dacă nu, %s pentru a genera o cheie de licență și a conecta acest site.

note: translators: %s: renew license link
en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
ro_RO: Licența dumneavoastră a expirat și acest site este încă conectat. %s pentru a restabili accesul complet, sau deconectați site-ul de mai sus.

en: Connected as Free
ro_RO: Conectat ca gratuit

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
ro_RO: Licența dumneavoastră Pro nu mai este validă, dar acest site rămâne conectat pentru rapoarte gratuite prin email.

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
ro_RO: Puteți gestiona destinatarii și examina detaliile conexiunii în tabloul de bord %s.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
ro_RO: Licența dumneavoastră Pro nu mai este validă. Rapoartele de email rămân conectate ca rapoarte de email Gratuite. Reînnoiți-vă licența Pro pentru a restabili funcționalitățile Pro-only.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
ro_RO: Licența dumneavoastră Pro nu mai este validă. Acest site utilizează o licență gratuită validă, dar rapoartele prin email nu sunt conectate în prezent. Conectați acest site din secțiunea Licență gratuită pentru a relua rapoartele gratuite prin email.

en: Please renew your license
ro_RO: Vă rugăm să reînnoiți licența

note: translators: %1$s: item name, %2$s: item name, %3$s: renew license link
en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
ro_RO: Licența dumneavoastră %1$s a expirat. %3$s pentru a continua accesul la funcționalități și servicii suplimentare pentru %2$s.

note: translators: %s: item name
en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
ro_RO: Cheia de licență %s a fost dezactivată. Vă rugăm să contactați echipa noastră de asistență dacă credeți că este o eroare sau doriți să continuați accesul la funcționalități suplimentare.

note: translators: %1$s: item name, %2$s: license url, %3$s: item name
en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
ro_RO: Cheia de licență pentru %1$s pare a fi invalidă. Vă rugăm să <a href="%2$s">verificați cheia de licență</a> pentru a accesa funcționalități și servicii suplimentare de accesibilitate pentru %3$s.

note: translators: %s: item name
en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
ro_RO: Această cheie de licență pentru %s nu este activă pentru acest site. Vă rugăm să o activați pentru a accesa funcționalități suplimentare pe acest website.

note: translators: %s: the plugins item name
en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
ro_RO: Această cheie de licență nu pare a fi validă pentru %s. Vă rugăm să verificați dacă ați introdus cheia de licență corectă.

note: translators: %s: the plugins item name
en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
ro_RO: Cheia dumneavoastră de licență %s a atins limita de activare a site-urilor. Puteți actualiza licența sau o puteți dezactiva pe un alt site pentru a utiliza funcționalitățile suplimentare aici.

note: translators: %s: the plugins item name
en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
ro_RO: A apărut o problemă la validarea cheii de licență %s. Vă rugăm să încercați din nou sau să contactați echipa noastră de asistență dacă problema persistă.

en: Fixes
ro_RO: Remedieri

en: General Fixes
ro_RO: Remedieri generale

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
ro_RO: Aceste remedieri ajută la îmbunătățirea accesibilității prin modificarea elementelor HTML și a comportamentelor de pe site-ul dvs.

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
ro_RO: Obțineți versiunea Pro pentru a debloca această funcție, se deschide într-o fereastră nouă.

en: Get Pro
ro_RO: Obțineți versiunea Pro

en: Opens in a new window.
ro_RO: Se deschide într-o fereastră nouă.

note: translators: %s: the label of the fix
en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
ro_RO: Citiți documentația pentru %s. Se deschide într-o fereastră nouă.

en: Our Commitment to Web Accessibility
ro_RO: Angajamentul nostru pentru accesibilitatea web

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
ro_RO: [YOUR COMPANY NAME] se angajează să ofere o experiență de site web complet accesibilă pentru toți utilizatorii de toate abilitățile, inclusiv cei care se bazează pe tehnologii de asistență precum cititoarele de ecran, software-ul de mărire a ecranului și dispozitivele alternative de introducere a tastaturii pentru a naviga pe web.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
ro_RO: Eforturi continue pentru asigurarea accesibilității

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
ro_RO: Urmăm <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Ghidul pentru Accesibilitatea Conținutului Web (WCAG) versiunea 2.1</a> ca principiu călăuzitor pentru determinarea accesibilității. Acestea sunt standarde agreate la nivel internațional care acoperă o gamă largă de recomandări și bune practici pentru a face conținutul utilizabil. Pe măsură ce adăugăm pagini noi și funcționalități la site-ul nostru web, toate designurile, codurile și practicile de introducere a conținutului sunt verificate în raport cu aceste standarde.

note: translators: 1 - A link opening tag, 2 - link closing tag
en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
ro_RO: Accesibilitatea site-ului web este un proces continuu. Testăm în mod constant conținutul și funcționalitățile pentru conformitatea cu WCAG 2.1 Nivel AA și remediem orice problemă pentru a ne asigura că îndeplinim sau depășim standardele. Testarea site-ului nostru este efectuată de membrii echipei noastre folosind instrumente standard din industrie, cum ar fi plugin-ul WordPress %1$sAccessibility Checker%2$s, analizoare de contrast al culorilor, tehnici de navigare exclusiv cu tastatura și teste de lizibilitate Flesch-Kincaid.

en: Accessibility Features On Our Website
ro_RO: Caracteristici de accesibilitate pe site-ul nostru web

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
ro_RO: Următoarea este o listă de elemente pe care le-am inclus pe site-ul nostru web pentru a-i îmbunătăți accesibilitatea:

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
ro_RO: [LISTAȚI AICI CARACTERISTICILE DE ACCESIBILITATE]

en: Where We're Improving
ro_RO: Unde ne îmbunătățim

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
ro_RO: În eforturile noastre de a aduce site-ul nostru web la standarde, vizăm următoarele domenii:

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
ro_RO: [LISTAȚI AICI ELEMENTELE LA CARE LUCRAȚI PENTRU A LE REMEDIA]

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
ro_RO: [AR PUTEA FI UTIL SĂ REVIZUIȚI FILA CU PROBLEME DESCHISE PENTRU A VEDEA CELE MAI FRECVENTE PROBLEME]

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
ro_RO: Aceasta face parte din efortul nostru mai amplu de a face experiența tuturor la [COMPANY NAME] una primitoare și plăcută. Vă rugăm să rețineți că, deși depunem toate eforturile pentru a oferi informații accesibile tuturor utilizatorilor, nu putem garanta accesibilitatea site-urilor web terțe către care putem face trimitere.

en: Accessibility Support Contact
ro_RO: Contact pentru suport de accesibilitate

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
ro_RO: Primim cu plăcere comentarii, întrebări și feedback despre site-ul nostru web. Dacă folosiți tehnologii de asistență și întâmpinați dificultăți în utilizarea site-ului nostru web, vă rugăm să trimiteți un e-mail la [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] sau să ne sunați la [YOUR PHONE NUMBER]. Vom face tot posibilul pentru a vă ajuta și a rezolva problemele.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
ro_RO: Vă place Accessibility Checker? %1$sVă rugăm să ne lăsați o evaluare de ★★★★★.%2$s Apreciem foarte mult sprijinul dumneavoastră!

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
ro_RO: Vă rugăm să ne lăsați o evaluare de cinci stele (se deschide într-o fereastră nouă)

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
ro_RO: Doriți să faceți mai multe cu Accessibility Checker? %1$sDeblocați funcțiile Pro%2$s

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
ro_RO: Deblocați funcțiile Pro (se deschide într-o fereastră nouă)

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
ro_RO: 🎉 Ofertă specială de Black Friday! 🎉

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
ro_RO: Faceți upgrade la o versiune plătită de Accessibility Checker între 24 noiembrie și 3 decembrie și beneficiați de 30% reducere! Scanare completă a site-ului, raport de probleme deschise la nivelul întregului site, jurnale de soluționare și multe altele.

en: Ask a Pre-Sale Question
ro_RO: Puneți o întrebare pre-vânzare

en: Upgrade Now
ro_RO: Faceți upgrade acum

en: Permission Denied
ro_RO: Permisiune refuzată

en: Update option wasn't successful
ro_RO: Actualizarea opțiunii nu a reușit

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
ro_RO: ⚡️ Ofertă Flash de Ziua Globală de Conștientizare a Accesibilității

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
ro_RO: Începând cu 20 mai: Economisiți 15% la cursurile de accesibilitate și ArchiveWP cu codul cupon

en: 3 days only • May 20–22
ro_RO: Doar 3 zile • 20–22 mai

en: View ArchiveWP Pricing
ro_RO: Vedeți prețurile ArchiveWP

en: View Course Pricing
ro_RO: Vedeți prețurile cursurilor

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
ro_RO: Începând cu 20 mai: Economisiți 15% la Accessibility Checker Pro cu codul cupon

en: View Pricing
ro_RO: Vedeți prețurile

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
ro_RO: Economisiți 15% la cursurile de accesibilitate și ArchiveWP cu codul cupon

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
ro_RO: Oferta este limitată • Se termină pe 22 mai

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
ro_RO: Doar 3 zile: Economisiți 15% la upgrade-ul la Accessibility Checker Pro cu codul cupon

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
ro_RO: Bună! Vă mulțumim că utilizați Accessibility Checker ca parte a setului de instrumente pentru accesibilitate. Deoarece îl folosiți de ceva timp, v-am ruga să scrieți o recenzie de 5 stele pentru Accessibility Checker în directorul de plugin-uri WordPress? Acest lucru ne va ajuta să creștem vizibilitatea, astfel încât mai mulți oameni să poată afla despre importanța accesibilității web. Mulțumim foarte mult!

en: Write A Review
ro_RO: Scrieți o recenzie

en: Remind Me In Two Weeks
ro_RO: Amintiți-mi peste două săptămâni

en: Never Ask Again
ro_RO: Nu mă mai întreba niciodată

en: The review action value was not set
ro_RO: Valoarea acțiunii de recenzie nu a fost setată

en: The post ID was not set
ro_RO: ID-ul postării nu a fost setat

en: You do not have permission to view this information for this post.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a vizualiza aceste informații pentru această postare.

en: A Simplified summary has not been included for this content.
ro_RO: Nu a fost inclus un rezumat simplificat pentru acest conținut.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
ro_RO: Conținutul dvs. are un nivel de lectură de clasa a 9-a sau mai jos și nu necesită un rezumat simplificat.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
ro_RO: Nivelul de lectură al rezumatului simplificat este prea ridicat.

en: A simplified summary has been included for this content.
ro_RO: A fost inclus un rezumat simplificat pentru acest conținut.

note: translators: %d: percentage of passed checks
en: %d%% Passed Checks
ro_RO: %d%% Verificări trecute

en: Passed Checks
ro_RO: Verificări trecute

en: Passed Tests
ro_RO: Teste trecute

en: Problem | Problems
ro_RO[0]: Problemă
ro_RO[1]: Probleme
ro_RO[2]: Probleme

en: Contrast Problem | Contrast Problems
ro_RO[0]: Problemă de contrast
ro_RO[1]: Probleme de contrast
ro_RO[2]: Probleme de contrast

en: Needs Review | Needs Review
ro_RO[0]: Necesită revizuire
ro_RO[1]: Necesită revizuire
ro_RO[2]: Necesită revizuire

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
ro_RO[0]: Problemă ignorată
ro_RO[1]: Probleme ignorate
ro_RO[2]: Probleme ignorate

en: Reading Level
ro_RO: Nivel de citire

note: translators: 1: opening anchor tag, 2: closing anchor tag with arrow icon and screen reader text
en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
ro_RO: * Accesibilitatea reală necesită testare manuală pe lângă scanările automate. %1$sAflați cum să testați manual accesibilitatea%2$s

en: , opens a new window
ro_RO: , se deschide o fereastră nouă

en: No summary to return
ro_RO: Niciun rezumat de returnat

en: Invalid table name
ro_RO: Nume de tabel invalid

note: translators: 1: rule title, 2: "Opens in a new window."
en: Read documentation for %1$s. %2$s
ro_RO: Citiți documentația pentru %1$s. %2$s

note: translators: %s: rule title
en: Expand issues for %s
ro_RO: Extindeți problemele pentru %s

en: These settings enable global fixes across your entire site.
ro_RO: Aceste setări activează corecții globale pe întregul dvs. site.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
ro_RO: Paginile ar putea necesita resalvare sau o scanare completă a site-ului pentru a vedea corecțiile reflectate în rapoarte.

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Affected Code
ro_RO: Cod afectat

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Landmark
ro_RO: Reper

en: Actions
ro_RO: Acțiuni

en: Dismissed
ro_RO: Ignorat

en: Dismiss
ro_RO: Ignoră

note: translators: %d: issue ID number
en: Issue ID %d
ro_RO: ID problemă %d

note: translators: %d: issue ID number
en: image for issue %d
ro_RO: imagine pentru problema %d

note: Translators: %d is the issue ID.
en: View Issue ID %d on website, opens a new window
ro_RO: Vizualizați problema cu ID-ul %d pe site, se deschide o fereastră nouă

en: View on page
ro_RO: Vizualizați pe pagină

en: Fix:
ro_RO: Corecție:

en: Fix
ro_RO: Corectează

en: No details to return
ro_RO: Nu există detalii de returnat

note: translators: %s: reading grade level value e.g. "8th Grade (Flesch-Kincaid)", displayed in a <strong> element. Do not translate the %s placeholder.
en: Post Reading Grade Level: %s
ro_RO: Nivel de lectură post: %s

en: None
ro_RO: Niciuna

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
ro_RO: Postarea dvs. are un nivel de lectură mai mare de clasa a 9-a. Ghidurile de accesibilitate a conținutului web (WCAG) la nivelul AAA necesită un rezumat simplificat al postării dvs. care să fie de clasa a 9-a sau mai jos.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
ro_RO: Postarea dvs. nu conține suficient conținut pentru a-i calcula nivelul de lectură.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
ro_RO: Un rezumat simplificat nu este necesar atunci când nivelul de lectură al conținutului este de clasa a 9-a sau mai jos. Alegeți când să solicitați un rezumat simplificat pe pagina de setări.

note: translators: %s: the simplified summary grade level value (wrapped in a <strong> tag)
en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
ro_RO: Nivel de citire al rezumatului simplificat: %s

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
ro_RO: Conținut insuficient pentru a determina un nivel de citire precis.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
ro_RO: Rezumatul simplificat are un nivel de citire peste clasa a IX-a.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
ro_RO: Rezumatul simplificat are un nivel de citire la sau sub clasa a IX-a.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
ro_RO: Rezumatul simplificat nu este inserat automat în conținut.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
ro_RO: Solicitarea dvs. pentru rezumat simplificat este setată la „niciodată.” Dacă doriți ca rezumatul simplificat să fie afișat automat, puteți schimba acest lucru pe %s.

en: settings page
ro_RO: pagina de setări

note: translators: %s: position phrase wrapped in a <strong> element (e.g. "<strong>before the content</strong>"). Do not translate the %s placeholder.
en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
ro_RO: Rezumatul simplificat este inserat automat %s.

en: the content
ro_RO: conținutul

note: translators: %s: link to the settings page
en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
ro_RO: Setați unde este inserat rezumatul simplificat în conținut pe %s.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
ro_RO: Locația rezumatului simplificat este setată la „manual”, ceea ce necesită adăugarea unei funcții la șablonul paginii dvs. Dacă doriți ca rezumatul simplificat să fie afișat automat, puteți schimba acest lucru pe %s.

en: Simplified Summary
ro_RO: Rezumat simplificat

en: Save Summary
ro_RO: Salvați rezumatul

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
ro_RO: Aflați mai multe despre îmbunătățirea lizibilității și cerințele pentru rezumatul simplificat

en: No readability data to return
ro_RO: Nu există date de lizibilitate de returnat

en: No dismissal data to return
ro_RO: Nu există date de soluționare.

en: * Screen Reader Text
ro_RO: * Text pentru cititorul de ecran

en: The id value was not set
ro_RO: Valoarea ID-ului nu a fost setată

en: Post not found
ro_RO: Postare negăsită

en: Issue query returned no results
ro_RO: Interogarea problemei nu a returnat niciun rezultat

en: Object query returned no results
ro_RO: Interogarea obiectului nu a returnat niciun rezultat

en: Confirmed accessible
ro_RO: Accesibil confirmat

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
ro_RO: Revizuit și verificat pentru a îndeplini cerințele de accesibilitate.

en: False positive
ro_RO: Fals pozitiv

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
ro_RO: Scanerul a semnalat acest lucru, dar nu se aplică acestui conținut.

en: Remediated
ro_RO: Remediat

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
ro_RO: Problema a fost rezolvată, dar pagina nu a fost scanată din nou.

en: Username:
ro_RO: Nume de utilizator:

en: Date:
ro_RO: Data:

en: Reopen Issue
ro_RO: Redeschideți problema

en: Dismiss Issue
ro_RO: Ignorați problema

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Manage Globally Dismissed
ro_RO: Gestionați ignorările globale

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
ro_RO: Contul dvs. de utilizator nu are permisiunea de a ignora această problemă.

en: Dismiss issue as:
ro_RO: Ignorați problema ca:

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
ro_RO: Obține Accessibility Checker Pro, se deschide într-o fereastră nouă

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
ro_RO: Vizualizează documentația Accessibility Checker (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
ro_RO: Obține suport pentru Accessibility Checker (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Support
ro_RO: Suport

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
ro_RO: Evaluează plugin-ul Accessibility Checker (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Rate plugin
ro_RO: Evaluați plugin-ul

en: Upgrade Sale Now
ro_RO: Upgrade în ofertă acum

en: Unable to redirect to upgrade page.
ro_RO: Nu s-a putut redirecționa către pagina de upgrade.

en: Most Recent Test Summary
ro_RO: Rezumatul celui mai recent test

en: Update Counts
ro_RO: Actualizează numărătoarea

en: Start New Scan
ro_RO: Începe o nouă scanare

en: View All Open Issues
ro_RO: Vizualizați toate problemele deschise

en: See History
ro_RO: Vezi istoricul

en: Unique Problem | Unique Problems
ro_RO[0]: Problemă unică
ro_RO[1]: Probleme unice
ro_RO[2]: Probleme unice

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
ro_RO[0]: Problemă unică de contrast
ro_RO[1]: Probleme unice de contrast
ro_RO[2]: Probleme unice de contrast

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
ro_RO[0]: Element unic care necesită revizuire
ro_RO[1]: Elemente unice care necesită revizuire
ro_RO[2]: Elemente unice care necesită revizuire

en: Average Issues Per Page
ro_RO: Media problemelor per pagină

en: Average Issue Density
ro_RO: Densitatea medie a problemelor

en: Report Last Updated:
ro_RO: Raport actualizat ultima dată:

en: Never
ro_RO: Niciodată

en: URLs Scanned
ro_RO: URL-uri scanate

note: translators: %1$s is the number of post types with issues, %2$s is the number of public post types.
en: %1$s of %2$s
ro_RO: %1$s din %2$s

en: Post Types Checked
ro_RO: Tipuri de postări verificate

en: URLs with 100% score
ro_RO: URL-uri cu scor 100%

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
ro_RO: Acest rezumat este actualizat automat la fiecare 24 de ore sau ori de câte ori se finalizează o scanare completă a site-ului. De asemenea, puteți actualiza manual aceste rezultate făcând clic pe butonul Actualizează numărătoarea.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
ro_RO: Site-ul dvs. Are un număr mare de probleme. Din motive de performanță, nu toate problemele au fost incluse în acest rezumat.

en: Site-Wide Accessibility Reports
ro_RO: Rapoarte de accesibilitate pentru întregul site

en: Hide banner
ro_RO: Ascunde bannerul

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
ro_RO: Deblochează rapoarte detaliate de accesibilitate

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
ro_RO: Începeți să scanați întregul dvs. site web pentru probleme de accesibilitate, obțineți rapoarte complete pentru site și deveniți conformi cu ghidurile de accesibilitate mai rapid.

en: Upgrade Accessibility Checker
ro_RO: Faceți upgrade la Accessibility Checker

en: close ad
ro_RO: închide reclama

en: Get Detailed Accessibility Reports
ro_RO: Obțineți rapoarte detaliate de accesibilitate

en: Full Site Accessibility Status
ro_RO: Starea de accesibilitate a întregului site

en: Updated
ro_RO: Actualizat

en: Problems:
ro_RO: Probleme:

en: Contrast Problems:
ro_RO: Probleme de contrast:

en: Needs Review:
ro_RO: Necesită revizuire:

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
ro_RO: Site-ul dvs. are probleme de accesibilitate care ar trebui abordate cât mai curând posibil pentru a asigura conformitatea cu ghidurile de accesibilitate.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
ro_RO: Bravo! Accessibility Checker nu poate găsi nicio problemă de accesibilitate în conținutul pe care l-a testat. Unele probleme nu pot fi detectate de instrumentele automate, așa că nu uitați să

en: manually test your site
ro_RO: testați manual site-ul dvs

en: Issues By Post Type
ro_RO: Probleme pe tip de postare

en: Post Type
ro_RO: Tip de postare

en: Problems
ro_RO: Probleme

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
ro_RO: Actualizați la Scanare (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Upgrade to Scan
ro_RO: Actualizați pentru a scana

en: See More Reports
ro_RO: Vezi mai multe rapoarte

en: Learn Accessibility
ro_RO: Învață despre accesibilitate

en: Additional Resources
ro_RO: Resurse suplimentare

en: Blog (opens in a new window)
ro_RO: Blog (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Documentation (opens in a new window)
ro_RO: Documentație (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
ro_RO: Evenimente și știri de accesibilitate în căsuța dvs. de e-mail

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
ro_RO: Abonează-te la lista de email a Equalize Digital pentru a obține acces la webinarii gratuite despre accesibilitate și resurse de instruire.

en: Email*
ro_RO: E-mail*

en: Type your email
ro_RO: Introduceți adresa de e-mail

en: First Name
ro_RO: Prenume

en: Type your first name
ro_RO: Introduceți prenumele

note: translators: 1: link to privacy policy page. 2: link close tag.
en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
ro_RO: Prin abonare, sunteți de acord să primiți e-mailuri în conformitate cu %1$sPolitica de confidențialitate%2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
ro_RO: Accessibility Checker &mdash; Istoric Audit

en: Accessibility issues
ro_RO: Probleme de accesibilitate

en: Content checked for accessibility
ro_RO: Conținut verificat pentru accesibilitate

en: Post types configured for accessibility checks
ro_RO: Tipuri de postări configurate pentru verificări de accesibilitate

en: Accessibility
ro_RO: Accesibilitate

en: View Issues
ro_RO: Vezi problemele

en: View Accessibility Checker
ro_RO: Vezi Accessibility Checker

en: Accessibility issues detected
ro_RO: Probleme de accesibilitate detectate

note: translators: 1: error count, 2: warning count.
en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
ro_RO: Accessibility Checker a detectat %1$s erori și %2$s avertismente.

en: No accessibility issues detected
ro_RO: Nu s-au detectat probleme de accesibilitate

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
ro_RO: Accessibility Checker nu a găsit nicio problemă în conținutul scanat.

en: Content has not been checked
ro_RO: Conținutul nu a fost verificat

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
ro_RO: Nicio postare nu a fost scanată încă. Rulează o scanare completă a site-ului pentru a începe verificarea conținutului pentru probleme de accesibilitate.

en: Start full site scan
ro_RO: Începe scanarea completă a site-ului

en: Content is being checked for accessibility
ro_RO: Conținutul este verificat pentru accesibilitate

note: translators: %s is the number of posts scanned.
en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
ro_RO[0]: Accessibility Checker a scanat %s postare pentru probleme de accesibilitate.
ro_RO[1]: Accessibility Checker a scanat %s postări pentru probleme de accesibilitate.
ro_RO[2]: Accessibility Checker a scanat %s postări pentru probleme de accesibilitate.

en: No post types selected for accessibility checking
ro_RO: Niciun tip de postare selectat pentru verificarea accesibilității

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
ro_RO: Accessibility Checker nu poate scana niciun conținut deoarece nu a fost selectat niciun tip de postare. Fără tipuri de postări configurate, nu vor fi detectate probleme de accesibilitate.

en: Configure post types
ro_RO: Configurează tipurile de postări

en: Post types are configured for accessibility checking
ro_RO: Tipurile de postări sunt configurate pentru verificarea accesibilității

note: translators: 1: number of post types, 2: comma-separated list of post type names.
en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
ro_RO[0]: Accessibility Checker este configurat să scaneze %1$s tip de postare: %2$s.
ro_RO[1]: Accessibility Checker este configurat să scaneze %1$s tipuri de postări: %2$s.
ro_RO[2]: Accessibility Checker este configurat să scaneze %1$s tipuri de postări: %2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Free
ro_RO: Accessibility Checker &mdash; Gratuit

en: Version
ro_RO: Versiune

en: Database Version
ro_RO: Versiune bază de date

en: Policy Page
ro_RO: Pagina de politică

en: Unset
ro_RO: Nesetat

en: Activation Date
ro_RO: Data activării

en: Footer Statement
ro_RO: Declarație în subsol

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Delete Data
ro_RO: Șterge datele

en: Include Statement Link
ro_RO: Include link către declarație

en: Post Types
ro_RO: Tipuri de postări

en: Simplified Sum Position
ro_RO: Poziția rezumatului simplificat

en: Simplified Sum Prompt
ro_RO: Prompt pentru rezumat simplificat

en: Post Count
ro_RO: Număr de postări

en: Error Count
ro_RO: Număr de erori

en: Warning Count
ro_RO: Număr de avertismente

en: DB Table Count
ro_RO: Număr de tabele în BD

en: License Status
ro_RO: Starea licenței

en: Scan ID
ro_RO: ID scanare

en: Scan Total
ro_RO: Total scanări

en: Simplified Sum Heading
ro_RO: Titlu rezumat simplificat

en: Dismiss Permissions
ro_RO: Permisiuni de soluționare

en: Dismissals DB Table Count
ro_RO: Număr de înregistrări în tabelul Bazei de date cu soluționări

note: translators: %1$s is the site name, %2$s is a link with the plugin name.
en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
ro_RO: %1$s folosește %2$s pentru a monitoriza accesibilitatea site-ului nostru web.

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
ro_RO: Accessibility Checker (se deschide într-o fereastră nouă)

note: translators: %1$s is a link to the accessibility policy page, with text "Accessibility Policy".
en: Read our %s
ro_RO: Citește %s

en: Accessibility Policy
ro_RO: Politica de accesibilitate

en: Get Accessibility Checker Pro
ro_RO: Obține Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
ro_RO: Obțineți Accessibility Checker Pro (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Issue not found.
ro_RO: Problema nu a fost găsită.

en: Sorry, you are not allowed to dismiss one or more issues in this batch.
ro_RO: Ne pare rău, nu aveți permisiunea de a soluționa una sau mai multe probleme din acest lot.

en: Failed to update the issue.
ro_RO: Nu s-a putut actualiza problema.

en: Add Size & Type To File Links
ro_RO: Adaugă dimensiunea și tipul la link-urile fișierelor

en: Add Context to Linked Files
ro_RO: Adaugă context la fișierele linkuite

en: Add File Size & Type To Links
ro_RO: Adaugă dimensiunea și tipul fișierului la link-uri

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
ro_RO: Adaugă dimensiunea și tipul fișierului la link-urile către fișiere care pot declanșa o descărcare.

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
ro_RO: Adaugă etichete la câmpurile de formular neetichetate

en: Label Form Fields
ro_RO: Etichetează câmpurile formularului

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
ro_RO: Adaugă etichete la câmpurile de formular neetichetate dacă scopul câmpului poate fi determinat.

note: translators: %1$s: a CSS class name wrapped in a <code> tag.
en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
ro_RO: Încearcă să adaugi etichete la câmpurile de formular care nu au. Notă: Este posibil să fie nevoie să adaugi stiluri personalizate care vizează clasa %1$s dacă adăugarea de etichete afectează aspectul formularelor tale.

en: Add Missing or Empty Page Titles
ro_RO: Adaugă titluri de pagină lipsă sau goale

en: Set Page HTML Titles
ro_RO: Setează titlurile HTML ale paginilor

en: Add Missing Page Title
ro_RO: Adaugă titlu de pagină lipsă

note: translators: %1$s: a code tag with a title tag.
en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
ro_RO: Adaugă un tag %1$s la pagină dacă acesta lipsește sau este gol.

en: Add warning when link opens new tab/window
ro_RO: Adaugă avertisment când link-ul deschide o filă/fereastră nouă

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
ro_RO: Adaugă etichetă la link-urile care deschid o filă/fereastră nouă

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
ro_RO: Adaugă o etichetă și o pictogramă la link-urile cu %1$s informând utilizatorii că vor deschide o filă/fereastră nouă. %2$sNotă: Această setare nu va avea niciun efect dacă remedierea „Blochează link-urile care deschid ferestre noi” este activată.%3$s

en: opens a new window
ro_RO: deschide o fereastră nouă

en: Block PDF Uploads
ro_RO: Blochează încărcările de PDF-uri

note: translators: %1$s: a code tag with the capability name.
en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
ro_RO: Restricționează încărcările de PDF-uri pentru utilizatorii fără capacitatea %1$s (permisă implicit pentru administratori).

en: Add Labels to Comment and Search Forms
ro_RO: Adaugă etichete la formularele de comentarii și căutare

en: Label Comment/Search Fields
ro_RO: Etichetează câmpurile de comentarii/căutare

en: Comment and Search Form Labels
ro_RO: Etichete pentru formularele de comentarii și căutare

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
ro_RO: Adaugă etichete lipsă la formularele WordPress de comentarii și căutare.

en: Label Comment Form
ro_RO: Etichetează formularul de comentarii

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
ro_RO: Adaugă etichete lipsă la formularul WordPress de comentarii.

en: Label Search Form
ro_RO: Etichetează formularul de căutare

en: Add a missing label to the WordPress search form.
ro_RO: Adaugă o etichetă lipsă la formularul WordPress de căutare.

en: Name
ro_RO: Nume

en: Email
ro_RO: E-mail

en: Website
ro_RO: Site web

en: Search …
ro_RO: Căutare …

en: Search for:
ro_RO: Căutare pentru:

en: Search
ro_RO: Caută

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
ro_RO: Setări pentru adăugarea etichetelor lipsă în formularele de comentarii și căutare WordPress.

en: Force Error on Empty Search
ro_RO: Forțează eroare la căutare goală

en: Empty Search Handling
ro_RO: Gestionarea căutărilor goale

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
ro_RO: Când o căutare este trimisă cu o interogare goală, forțează WordPress să afișeze șablonul de rezultate ale căutării, astfel încât utilizatorii să vadă un răspuns semnificativ. Aceasta presupune că tema activă are un șablon search.php.

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
ro_RO: Forțează WordPress să afișeze o pagină cu rezultatele căutării atunci când o căutare este trimisă cu o interogare goală.

en: Add Focus Outlines
ro_RO: Adaugă contururi de focalizare

en: Focus Outline
ro_RO: Contur de focalizare

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
ro_RO: Adaugă un contur elementelor când primesc focalizare de la tastatură.

en: Add Focus Outline
ro_RO: Adaugă contur de focalizare

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
ro_RO: Setări legate de îmbunătățirea contururilor de focalizare pentru o mai bună accesibilitate de la tastatură.

en: Add lang & dir Attributes
ro_RO: Adaugă atribute lang și dir

en: Set Page Language
ro_RO: Setează limba paginii

en: Add "lang" & "dir" Attributes
ro_RO: Adaugă atributele „lang” și „dir”

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag. %2$s: dir attribute %3$s: html element.
en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
ro_RO: Adaugă atributele pentru limba site-ului (%1$s) și direcția textului (%2$s) elementului %3$s.

en: Add Underlines to all non-nav Links
ro_RO: Adaugă sublinieri tuturor linkurilor care nu sunt de navigare

en: Underline Links
ro_RO: Subliniază linkurile

en: Force Link Underline
ro_RO: Forțează sublinierea linkurilor

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
ro_RO: Asigură-te că linkurile care nu sunt de navigare sunt subliniate.

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
ro_RO: Fă etichetă meta viewport scalabilă

en: Make Viewport Scalable
ro_RO: Fă viewport-ul scalabil

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
ro_RO: Asigură-te că eticheta viewport permite scalarea, îmbunătățind accesibilitatea pe dispozitivele mobile.

en: Prevent Links Opening New Windows
ro_RO: Previne deschiderea linkurilor în ferestre noi

en: Block Links Opening New Windows
ro_RO: Blochează deschiderea linkurilor în ferestre noi

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
ro_RO: Previne deschiderea linkurilor într-o fereastră sau filă nouă prin eliminarea %1$s.

en: Prefer Accessible Label Attribute
ro_RO: Preferă atributul de etichetă accesibilă

en: Remove Unnecessary Title Attributes
ro_RO: Elimină atributele title inutile

en: Remove Title Attributes
ro_RO: Elimină atributele title

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
ro_RO: Elimină atributele %1$s de la elementele care au deja un nume accesibil preferat.

en: Add Skip Links
ro_RO: Adaugă linkuri de omitere

en: Skip Link
ro_RO: Link de omitere

en: Enable Skip Link
ro_RO: Activează link de omitere

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
ro_RO: Adaugă un link de omitere pe toate paginile site-ului, permițând utilizatorilor să sară direct la conținutul principal.

en: Main Content Target (required)
ro_RO: Ținta conținutului principal (obligatoriu)

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
ro_RO: Definește ID-ul(urile) zonei(lor) de conținut principal vizate de linkurile de omitere. Introdu mai multe ID-uri separate prin virgule; sistemul va parcurge lista pentru a găsi pe cel potrivit pentru fiecare pagină.

en: Navigation Target
ro_RO: Ținta de navigare

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
ro_RO: Setează atributul ID al elementului de navigare. Acest lucru este util dacă navigarea principală conține acțiuni pe care majoritatea vizitatorilor site-ului ar dori să le efectueze, cum ar fi funcții de autentificare sau căutare.

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag.
en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
ro_RO: Dacă tema ta nu adaugă deja un link de omitere care permite utilizatorilor de tastatură să ocolească navigarea și să sară rapid la conținutul principal, activează linkurile de omitere aici. %1$sAflă mai multe despre linkurile de omitere.%2$s

en: Skip to content
ro_RO: Sari la conținut

en: Skip to navigation
ro_RO: Sari la navigare

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
ro_RO: Elimină tabindex de la elementele focalizabile

en: Remove Tab Index
ro_RO: Elimină index de tabelare

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
ro_RO: Elimină atributul %1$s de la elementele focalizabile.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
ro_RO: Notă: Această setare nu este recomandată pentru temele care sunt deja pregătite pentru accesibilitate.

en: Fix not found
ro_RO: Remediere negăsită

en: Fix not found.
ro_RO: Remedierea nu a fost găsită.

en: You do not have permission to manage this license.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a gestiona această licență.

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
ro_RO: Gestionarea licenței Pro este activă. Vă rugăm să gestionați licența din Accessibility Checker Pro.

en: An error occurred, please try again.
ro_RO: A apărut o eroare, vă rugăm să încercați din nou.

en: You do not have permission to register this site.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a înregistra acest site.

en: You do not have permission to unregister this site.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a anula înregistrarea acestui site.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
ro_RO: Nicio cheie de licență găsită. Vă rugăm să activați o licență înainte de a vă înregistra site-ul.

en: Unknown error occurred while registering the site.
ro_RO: A apărut o eroare necunoscută la înregistrarea site-ului.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
ro_RO: Site înregistrat cu succes. Site-ul dumneavoastră este acum configurat pentru a utiliza servicii suplimentare de accesibilitate.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
ro_RO: Înregistrarea site-ului a fost finalizată, dar datele de răspuns nu au fost în formatul așteptat. Unele funcționalități ar putea să nu funcționeze corect.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
ro_RO: Imposibil de anulat înregistrarea site-ului. Lipsesc datele de înregistrare necesare.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
ro_RO: A apărut o eroare necunoscută la anularea înregistrării site-ului.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
ro_RO: Înregistrarea site-ului a fost anulată cu succes. Site-ul dumneavoastră nu va mai primi rapoarte prin email.

en: No license key provided.
ro_RO: Nicio cheie de licență furnizată.

en: Missing required parameters for unregistration.
ro_RO: Lipsesc parametrii necesari pentru anularea înregistrării.

en: Blind
ro_RO: Nevăzători

en: Low-vision
ro_RO: Vedere slabă

en: Deafblind
ro_RO: Surdoceci

en: Mobility
ro_RO: Mobilitate

en: Colorblind
ro_RO: Daltonism

en: Cognitive
ro_RO: Cognitiv

en: Seizure disorders
ro_RO: Tulburări convulsive

en: Vestibular disorders
ro_RO: Tulburări vestibulare

en: Deaf
ro_RO: Surzi

en: Hard of hearing
ro_RO: Cu deficiențe de auz

en: Language learners
ro_RO: Persoane care învață limba

en: Dyslexia
ro_RO: Dislexia

en: ARIA Hidden
ro_RO: ARIA Ascuns

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
ro_RO: Acest element folosește %s, care îl ascunde de cititoarele de ecran.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
ro_RO: Aceste elemente folosesc %s, care le ascunde de cititoarele de ecran.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
ro_RO: Atributul aria-hidden este folosit pentru a ascunde conținutul de tehnologiile de asistență. În timp ce acest lucru este util pentru elementele decorative sau redundante, poate cauza probleme de accesibilitate dacă este aplicat conținutului important de care utilizatorii de cititoare de ecran au nevoie să acceseze.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
ro_RO: Verificați dacă elementul ar trebui într-adevăr ascuns de utilizatorii cititoarelor de ecran. Dacă acesta conține conținut sau funcționalitate importantă, eliminați %s. Dacă este decorativ sau redundant, lăsați elementul așa cum este și soluționați acest avertisment în Accessibility Checker.

en: W3C: ARIA Authoring Practices - aria-hidden
ro_RO: W3C: Practici de creare ARIA - aria-hidden

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
ro_RO: MDN Web Docs: aria-hidden - Atribut de Accesibilitate

en: Broken ARIA Reference
ro_RO: Referință ARIA defectă

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
ro_RO: Acest element folosește un atribut ARIA care face referire la un alt element care nu există sau nu este etichetat corespunzător.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
ro_RO: Aceste elemente folosesc atribute ARIA care fac referire la alte elemente care nu există sau nu sunt etichetate corespunzător.

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
ro_RO: Atributele ARIA precum aria-labelledby și aria-describedby sunt folosite pentru a îmbunătăți accesibilitatea prin conectarea elementelor la etichetele sau descrierile lor. Dacă ținta referinței nu există, utilizatorii tehnologiilor de asistență vor pierde context sau instrucțiuni importante.

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
ro_RO: Inspectează atributele ARIA (cum ar fi aria-labelledby sau aria-describedby) pe elementele semnalate și asigură-te că fiecare dintre ele indică un ID valid, corect etichetat, care există în document.

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
ro_RO: MDN Web Docs: ARIA: atributul aria-labelledby

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
ro_RO: MDN Web Docs: ARIA: atributul aria-describedby

en: ARIA for Beginners (Webinar)
ro_RO: ARIA pentru începători (Webinar)

en: Broken Skip or Anchor Link
ro_RO: Link de salt sau ancoră defect

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
ro_RO: Acest link indică spre o țintă ancoră pe aceeași pagină, dar niciun element cu ID-ul referit nu există.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
ro_RO: Aceste linkuri indică spre ținte ancoră pe aceeași pagină, dar niciun element cu ID-urile referite nu există.

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
ro_RO: Linkurile de salt și ancoră sunt importante pentru navigarea eficientă cu tastatura și cititoarele de ecran. Când aceste linkuri sunt rupte, utilizatorii pot fi confuzi sau își pot pierde locul pe pagină, ducând la o experiență frustrantă—în special pentru persoanele care se bazează pe comenzi rapide de tastatură sau tehnologii de asistență.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
ro_RO: Confirmă că linkul indică spre un ID valid pe pagină. Dacă elementul țintă există, asigură-te că are un atribut id corespunzător. Pentru a repara automat linkurile de salt rupte pe tot site-ul tău, activează reparația „Activează Link de Salt” în setările Accessibility Checker.

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
ro_RO: Cum să faci site-ul tău WordPress mai accesibil cu Linkuri de Salt

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
ro_RO: Cum să repari linkurile de salt rupte în elementor

en: Insufficient Color Contrast
ro_RO: Contrast insuficient al culorilor

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
ro_RO: Acest element are culori de prim-plan și fundal care nu îndeplinesc raportul minim de contrast pentru conformitatea de Nivel AA.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
ro_RO: Aceste elemente au culori de prim-plan și fundal care nu îndeplinesc raportul minim de contrast pentru conformitatea de Nivel AA.

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
ro_RO: Contrastul insuficient de culoare face textul și elementele interactive dificil sau imposibil de citit pentru utilizatorii cu vedere slabă sau daltonism. Asigurarea unui contrast adecvat ajută toți utilizatorii să acceseze clar conținutul tău.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
ro_RO: Ajustează culorile de prim-plan și fundal ale elementelor semnalate pentru a asigura un raport de contrast de cel puțin 4,5:1 pentru text normal. Folosește un verificator de contrast pentru a confirma că combinațiile tale de culori îndeplinesc această cerință.

en: Brand Color Contrast Grid
ro_RO: Grilă de contrast pentru culori de brand

en: WebAIM Contrast Checker
ro_RO: Verificator de Contrast WebAIM

en: TPGI Colour Contrast Analyser
ro_RO: Analizor de Contrast de Culoare TPGI

en: Duplicate Form Label
ro_RO: Etichetă de formular duplicată

en: This form field has more than one label associated with it.
ro_RO: Acest câmp de formular are mai multe etichete asociate cu el.

en: These form fields have more than one label associated with them.
ro_RO: Aceste câmpuri de formular au mai multe etichete asociate cu ele.

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
ro_RO: Tehnologiile de asistență se bazează pe o relație unu-la-unu între câmpurile de formular și etichete pentru a oferi îndrumare precisă utilizatorilor. Când mai multe etichete sunt asociate cu același câmp, poate confuza utilizatorii de cititoare de ecran și face completarea formularului dificilă, deoarece cititorul de ecran poate citi eticheta incorectă pentru un câmp.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code>.
en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
ro_RO: Asigură-te că fiecare câmp de formular are doar un element %1$s asociat cu el. Dacă sunt prezente mai multe etichete, elimină-le pe cele în plus sau combină-le într-un singur %1$s cu o descriere clară. Asigură-te că fiecare element %1$s face referire corect la câmpul său de formular folosind atributul %2$s și că toate elementele de pe pagină au ID-uri unice. Această eroare apare când ai același formular încorporat de două ori pe o pagină și poate fi rezolvată prin crearea de formulare unice pentru diferite părți ale unei pagini, în loc să repeți același formular peste tot.

en: MDN: <label> – The HTML Label element
ro_RO: MDN: <label> – Elementul HTML Label

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
ro_RO: W3C: H44 – Folosirea elementelor label pentru a asocia etichete text cu controalele formularului

en: Empty Button
ro_RO: Buton gol

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
ro_RO: Acest element este un %1$s sau %2$s fără etichetă sau text accesibil.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
ro_RO: Aceste elemente sunt %1$s sau %2$s fără etichetă sau text accesibil.

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
ro_RO: Butoanele trebuie să descrie clar acțiunea pe care o efectuează. Un buton gol nu oferă nicio informație cititorilor de ecran sau utilizatorilor de tastatură, făcând imposibil de înțeles ce se va întâmpla la apăsarea butonului. Acest lucru creează o barieră pentru persoanele care se bazează pe tehnologii de asistare.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>value</code>, %3$s is <code>alt</code>, %4$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %5$s is <code>aria-label</code>.
en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
ro_RO: Adaugă text vizibil în interiorul elementului %1$s, setează un atribut %2$s pe un buton de tip input, sau include un atribut %3$s pe o imagine buton. Dacă butonul folosește doar o pictogramă (de ex., SVG sau webfont), ascunde pictograma cu %4$s și adaugă un %5$s descriptiv butonului sau include text doar pentru cititoarele de ecran. Fiecare buton trebuie să aibă o etichetă care descrie clar scopul sau acțiunea sa.

en: W3C Technique H44: Using the button element
ro_RO: W3C Tehnica H44: Folosirea elementului button

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
ro_RO: WordPress: Clasa CSS screen-reader-text

en: Empty Heading Tag
ro_RO: Etichetă de titlu goală

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
ro_RO: Acesta este un titlu %s gol care nu conține niciun conținut.

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: These are empty %s headings that don't contain any content.
ro_RO: Acestea sunt titluri %s goale care nu conțin niciun conținut.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
ro_RO: Titlurile ajută la structurarea conținutului și oferă puncte importante de navigare pentru utilizatorii de cititoare de ecran. Un titlu gol nu comunică nicio informație utilă și poate cauza confuzie sau dezorientare când se navighează după titluri.

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
ro_RO: Adaugă conținut semnificativ în interiorul tag-ului de titlu pentru a descrie secțiunea care urmează. Dacă titlul nu este necesar, elimină-l complet pentru a evita inducerea în eroare a tehnologiilor de asistare.

en: MDN: HTML heading elements
ro_RO: MDN: Elemente de titlu HTML

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
ro_RO: W3C: Tehnici pentru WCAG 2.1 – H42: Folosirea h1–h6 pentru a identifica titlurile

en: Empty Link
ro_RO: Link gol

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
ro_RO: Acesta este un link gol care nu conține niciun conținut semnificativ pentru tehnologiile de asistare.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
ro_RO: Acestea sunt linkuri goale care nu conțin niciun conținut semnificativ pentru tehnologiile de asistare.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
ro_RO: Utilizatorii de cititoare de ecran se bazează pe textul linkului pentru a înțelege scopul sau destinația unui link. Un link gol nu oferă nicio informație, făcând dificil sau imposibil pentru utilizatori să decidă dacă să îl urmeze sau nu.

note: translators: %1$s is <code>&lt;a&gt;</code>, %2$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %3$s is <code>aria-label</code.
en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
ro_RO: Adaugă text descriptiv în interiorul elementului %1$s. Dacă linkul folosește doar o pictogramă (de ex., SVG sau webfont), ascunde pictograma cu %2$s și adaugă un %3$s descriptiv linkului sau include text doar pentru cititoarele de ecran pentru a explica unde duce linkul.

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
ro_RO: W3C Tehnica H30: Furnizarea de text pentru link care descrie scopul unui link

en: WebAIM: Links and Hypertext
ro_RO: WebAIM: Linkuri și Hypertext

en: Empty Paragraph Tag
ro_RO: Etichetă de paragraf goală

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
ro_RO: Această pagină conține un tag <p> fără conținut în interior.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
ro_RO: Aceste pagini conțin tag-uri <p> fără conținut în interior.

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
ro_RO: Tag-urile de paragraf goale pot fi anunțate de cititoarele de ecran ca linii goale sau pauze, ceea ce poate confuza utilizatorii sau întrerupe fluxul de citire. De asemenea, pot interfera cu aspectul vizual sau spațierea, în special în contextul tehnologiilor de asistare sau pe dispozitive mobile.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
ro_RO: Elimină tag-urile <p> goale din conținutul tău. Dacă este nevoie de spațiere între secțiuni, folosește margin, padding sau un bloc de spațiere vizual în loc să introduci paragrafe goale.

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
ro_RO: MDN Web Docs: Elementul Paragraf - Accesibilitate

en: WordPress Spacer Block
ro_RO: WordPress Bloc de Spațiere

en: Empty Table Header
ro_RO: Antet de tabel gol

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
ro_RO: Acest element este o celulă de antet de tabel (%s) fără conținut text.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
ro_RO: Aceste elemente sunt celule de antet de tabel (%s) fără conținut text.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
ro_RO: Titlurile de tabel oferă context pentru datele din rânduri și coloane. Atunci când un antet de tabel este gol, cititoarele de ecran și alte tehnologii de asistență nu pot transmite semnificația datelor asociate, făcând tabelul dificil sau imposibil de interpretat.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
ro_RO: Adăugați text descriptiv în interiorul fiecărui element %s care să explice scopul rândului sau coloanei. Evitați utilizarea celulelor de antet goale sau a textului care nu are sens. Dacă este necesar, puteți ascunde vizual textul dintr-o celulă de antet de tabel cu o clasă de text pentru cititoare de ecran.

en: W3C: Tables Tutorial
ro_RO: W3C: Tutorial tabele

en: iframe Missing Title
ro_RO: iframe fără titlu

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
ro_RO: Acest %1$s nu are un atribut de titlu descriptiv.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
ro_RO: Aceste %1$s nu au atribute de titlu descriptive.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
ro_RO: Cititoarele de ecran se bazează pe atributul title al unui iframe pentru a descrie scopul sau conținutul acestuia. Fără un titlu, este posibil ca utilizatorii să nu înțeleagă care este conținutul încorporat, ceea ce face ca pagina să fie mai greu de navigat și de utilizat.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
ro_RO: Adăugați un atribut title la eticheta %1$s care să descrie cu exactitate conținutul sau funcția cadrului încorporat. Dacă iframe-ul este adăugat de un plugin și titlul nu poate fi editat direct, verificați setările plugin-ului pentru o opțiune de accesibilitate sau contactați dezvoltatorul pentru asistență. Luați în considerare trecerea la un embed de bază WordPress în schimb.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
ro_RO: W3C: Tehnici pentru WCAG 2.1 - H64: Utilizarea atributului title al elementului iframe

en: Image Map Missing Alternative Text
ro_RO: Hartă de imagine lipsește textul alternativ

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
ro_RO: Unuia sau mai multor elemente %1$s dintr-o hartă de imagini îi lipsește textul alternativ.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
ro_RO: Unuia sau mai multor elemente %1$s din hărțile de imagini îi lipsește textul alternativ.

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
ro_RO: Hărțile de imagini utilizează elemente de zonă pentru a defini regiuni interactive. Fără text alternativ, utilizatorii de cititoare de ecran nu vor ști ce face fiecare zonă pe care se poate face clic, făcând imposibilă înțelegerea sau interacțiunea cu harta.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code>, %2$s is <code>alt=""</code.
en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
ro_RO: Adăugați un atribut descriptiv %2$s la fiecare element %1$s din harta de imagini. Textul trebuie să explice funcția sau destinația linkului, nu cum arată zona.

en: W3C: HTML Image Maps
ro_RO: W3C: Hărți de imagini HTML

en: Image Empty Alternative Text
ro_RO: Imagine cu text alternativ gol

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: This image has an empty alt attribute (%s).
ro_RO: Această imagine are un atribut alt gol (%s).

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: These images have empty alt attributes (%s).
ro_RO: Aceste imagini au atribute alt goale (%s).

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
ro_RO: Cititoarele de ecran se bazează pe textul alternativ pentru a descrie imaginile utilizatorilor care nu le pot vedea. Dacă atributul alt este gol, acesta semnalează că imaginea este decorativă și ar trebui ignorată. Cu toate acestea, dacă o imagine semnificativă are un atribut alt gol, utilizatorii cu deficiențe de vedere vor rata informații importante. Utilizarea corectă a textului alternativ îmbunătățește accesibilitatea și asigură că toți utilizatorii pot înțelege conținutul.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is <code>role="presentation"</code>, and %3$s is <code>role="none"</code>.
en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
ro_RO: Examinați imaginea pentru a determina dacă este decorativă. Dacă este decorativă, este corect să utilizați un atribut %1$s gol și puteți soluționa acest avertisment în Accessibility Checker sau adăugând %2$s sau %3$s imaginii și re-scanând pagina. Dacă imaginea transmite informații, adăugați un text alternativ descriptiv care comunică scopul sau semnificația imaginii.

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
ro_RO: Tutorial W3C despre Imagini: Imagini Decorative

en: Low-quality Alternative Text
ro_RO: Text alternativ de calitate scăzută

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
ro_RO: Această imagine are un text alternativ care poate fi vag, redundant sau include cuvinte sau nume de fișiere inutile.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
ro_RO: Aceste imagini au un text alternativ care poate fi vag, redundant sau include cuvinte sau nume de fișiere inutile.

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
ro_RO: Textul alternativ ajută persoanele care folosesc cititoare de ecran să înțeleagă scopul unei imagini. Când textul alt include cuvinte precum „imagine,” „grafic,” sau o extensie de fișier, acesta nu adaugă nicio informație utilă și poate crea confuzie sau distragere. Un text alt clar și relevant îmbunătățește înțelegerea și experiența utilizatorului.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
ro_RO: Rescrie textul alternativ pentru a descrie cu acuratețe și concis scopul imaginii în context. Evită să incluzi cuvinte precum „imagine,” „grafic,” nume de fișiere sau extensii (de ex., .jpg, .png), sau termeni de substituție precum „spațiator” sau „săgeată.” Dacă imaginea este decorativă, lasă atributul alt gol.

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
ro_RO: Tutorial W3C despre Imagini: Imagini Informative

en: Image Long Alternative Text
ro_RO: Text alternativ lung pentru imagine

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: This image has alternative text longer than %s characters.
ro_RO: Această imagine are un text alternativ mai lung de %s caractere.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: These images have alternative text longer than %s characters.
ro_RO: Aceste imagini au un text alternativ mai lung de %s caractere.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
ro_RO: Textul alternativ ar trebui să fie concis și concentrat pe descrierea scopului sau semnificației imaginii. Un text alt prea lung poate copleși utilizatorii de cititoare de ecran, reduce lizibilitatea și distrage atenția de la alt conținut de pe pagină.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
ro_RO: Scurtați textul alternativ la mai puțin de %s caractere, descriind în continuare funcția sau scopul imaginii. Păstrați descrierile simple și evitați repetarea conținutului înconjurător. Dacă textul alternativ al imaginii nu trebuie modificat, soluționați acest avertisment în Accessibility Checker.

en: W3C Tutorial: Informative Images
ro_RO: Tutorial W3C: Imagini Informative

en: Image Missing Alternative Text
ro_RO: Imagine lipsă text alternativ

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
ro_RO: Această imagine nu are un atribut alt (%1$s) inclus în eticheta imaginii (%2$s).

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
ro_RO: Aceste imagini nu au un atribut alt (%1$s) inclus în etichetele lor de imagine (%2$s).

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
ro_RO: Textul alternativ este folosit de cititoarele de ecran pentru a descrie imaginile persoanelor care nu le pot vedea. Dacă atributul alt lipsește, cititorul de ecran va spune doar „Imagine” sau poate citi URL-ul fișierului. Textul alternativ este folosit și de motoarele de căutare pentru a înțelege conținutul imaginii. Dacă o imagine nu are text alternativ, poate crea o experiență de utilizare slabă pentru persoanele cu deficiențe de vedere și poate afecta negativ SEO-ul site-ului tău.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code.
en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
ro_RO: Adaugă un atribut alt la imagine cu text adecvat care descrie scopul imaginii în pagină. Dacă imaginea este decorativă, atributul alt poate fi gol, dar atributul HTML %1$s trebuie să fie prezent.

en: HTML Standard: The img element
ro_RO: Standardul HTML: Elementul img

en: Alt Decision Tree
ro_RO: Arborele decizional Alt

en: Duplicate Alternative Text
ro_RO: Text alternativ duplicat

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
ro_RO: Această imagine are un text alternativ identic cu conținutul din apropiere sau cu o altă imagine de pe pagină.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
ro_RO: Aceste imagini au un text alternativ identic cu conținutul din apropiere sau cu alte imagini de pe pagină.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
ro_RO: Când textul alternativ repetă textul din apropiere sau apare identic în mai multe imagini, creează confuzie pentru utilizatorii de cititoare de ecran. Repetarea nu oferă context suplimentar și face dificilă distingerea între diferite elemente sau înțelegerea scopului lor.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
ro_RO: Dacă textul alt dublează o legendă din apropiere, un titlu sau text vizibil, elimină redundanța prin scurtarea sau omiterea textului alt—mai ales dacă textul înconjurător oferă deja aceeași informație. Dacă mai multe imagini au același text alt, revizuiește fiecare pentru a fi unic și a descrie scopul acelei imagini specifice în contextul său.

en: Image Animated GIF
ro_RO: Imagine GIF animată

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
ro_RO: Acest element este un fișier imagine animat (de ex., GIF sau WebP animat).

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
ro_RO: Aceste elemente sunt fișiere imagine animate (de ex., GIF-uri sau WebP-uri animate).

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
ro_RO: Imaginile animate pot fi distractive, pot induce convulsii la unele persoane sau pot crea încărcare cognitivă. Ghidurile WCAG cer ca animațiile care clipesc sau se repetă continuu să ofere un mecanism pentru a le întrerupe, opri sau ascunde.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
ro_RO: Înlocuiți imaginea animată cu o imagine statică sau un videoclip care include controale. Dacă trebuie să utilizați o imagine animată, asigurați-vă că nu clipește mai mult de trei ori pe secundă și oferiți controale de pauză sau oprire dacă rulează mai mult de 5 secunde. Dacă ați confirmat că imaginea este accesibilă și poate fi pusă pe pauză, puteți soluționa acest avertisment în Accessibility Checker.

en: Should you use animated GIFs?
ro_RO: Ar trebui să folosești GIF-uri animate?

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
ro_RO: W3C: G152: Setarea imaginilor gif animate pentru a opri clipirea după n cicluri (în 5 secunde)

en: Pause Animated GIFs Plugin
ro_RO: Plugin pentru Întreruperea GIF-urilor Animate

en: Linked Image Empty Alternative Text
ro_RO: Imagine cu link text alternativ gol

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
ro_RO: Această imagine este în interiorul unui link și are un atribut alt gol și nu există alt text în cadrul linkului.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
ro_RO: Aceste imagini sunt în interiorul unor linkuri și au atribute alt goale și nu există alt text în cadrul linkurilor.

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
ro_RO: Un atribut alt gol pe o imagine cu link face ca utilizatorii de cititoare de ecran să audă doar „link” fără context. Acest lucru face navigarea confuză și îi poate determina să sară peste conținut important.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
ro_RO: Înlocuiește atributul alt gol cu un text alternativ semnificativ care descrie clar destinația sau scopul linkului.

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
ro_RO: Tutorial W3C despre Imagini: Imagini Funcționale

en: Linked Image Missing Alternative Text
ro_RO: Imagine cu link lipsă text alternativ

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
ro_RO: Această imagine este în interiorul unui link, dar nu are un atribut alt și nu există alt text în cadrul linkului.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
ro_RO: Aceste imagini sunt în interiorul unor linkuri, dar nu au atribute alt și nu există alt text în cadrul linkurilor.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
ro_RO: Utilizatorii de cititoare de ecran se bazează pe textul alternativ pentru a înțelege scopul imaginilor cu link. Fără acesta, ei nu pot determina unde duce linkul, făcând navigarea dificilă sau imposibilă.

note: translators: %s is <code>aria-label</code>.
en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
ro_RO: Adaugă un atribut alt care descrie scopul linkului. Concentrează-te pe destinația linkului, nu pe aspectul imaginii. Alternativ, adaugă un %s la link.

en: Incorrect Heading Order
ro_RO: Ordine incorectă a titlurilor

en: This page uses headings out of order, skipping one or more heading levels.
ro_RO: Această pagină folosește titluri în afara ordinii, omițând unul sau mai multe niveluri de titlu.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
ro_RO: Aceste pagini folosesc titluri în ordine incorectă, sărind unul sau mai multe niveluri de titluri, cum ar fi trecerea de la %1$s la %2$s fără un %3$s între ele.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
ro_RO: Titlurile ajută toți utilizatorii—în special cei care folosesc cititoare de ecran sau navigare cu tastatura—să înțeleagă structura paginii. Sărirea nivelurilor de titluri poate crea confuzie și face mai dificilă urmărirea ierarhiei conținutului sau navigarea eficientă.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
ro_RO: Revizuiește titlurile tale pentru a urma o ordine logică fără a sări niveluri. De exemplu, dacă un %1$s este urmat de un %2$s, schimbă %2$s într-un %3$s sau adaugă o secțiune intermediară %3$s pentru a păstra structura corectă. Dacă este necesar, folosește CSS sau setările constructorului de blocuri/pagini pentru a stiliza titlurile în loc să setezi nivelul incorect.

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
ro_RO: Tutorial W3C despre Structura Paginii: Titluri

en: Ambiguous Anchor Text
ro_RO: Text ancoră ambiguu

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
ro_RO: Acest link folosește un text de ancoră generic sau vag care nu îi descrie scopul.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
ro_RO: Aceste linkuri folosesc un text de ancoră generic sau vag care nu le descrie scopul.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
ro_RO: Utilizatorii de cititoare de ecran adesea navighează printr-o listă de linkuri fără context. Dacă linkurile folosesc fraze ambigue precum „dă click aici” sau „află mai multe,” utilizatorii nu vor înțelege unde duce linkul sau ce face. Acest lucru poate duce la confuzie și reduce utilizabilitatea site-ului tău web.

note: translators: %1$s is <code>aria-label</code>.
en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
ro_RO: Revizuiește textul de ancoră pentru a descrie clar destinația sau scopul linkului. De exemplu, în loc de „dă click aici,” folosește „descarcă raportul anual” sau „află mai multe despre noi.” Context suplimentar poate fi adăugat linkurilor cu un atribut %1$s sau o clasă de text pentru cititoare de ecran.

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
ro_RO: MDN Web Docs: elementul a – Nume accesibile

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
ro_RO: MDN Web Docs: ARIA: atributul aria-label

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
ro_RO: Plugin pentru Formatul Textului pentru Cititoare de Ecran (pentru editorul de blocuri)

en: Link Opens New Window or Tab
ro_RO: Linkul deschide o fereastră sau un tab nou

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
ro_RO: Acest link este setat să se deschidă într-o nouă filă sau fereastră de browser.

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
ro_RO: Aceste linkuri sunt setate să se deschidă în noi file sau ferestre de browser.

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
ro_RO: Când un link se deschide într-o nouă filă sau fereastră fără avertisment, poate fi derutant, în special pentru utilizatorii cu dizabilități cognitive, utilizatorii de cititoare de ecran sau oricine se bazează pe navigarea cu tastatura. Ei pot să nu realizeze că s-a deschis un nou context sau să nu înțeleagă cum să se întoarcă.

note: translators: %1$s is <code>target="_blank"</code>.
en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
ro_RO: Evită să folosești %1$s dacă nu este absolut necesar. Dacă un link trebuie să se deschidă într-o nouă filă sau fereastră, adaugă o pictogramă vizibilă și text pentru cititoare de ecran precum „se deschide într-o nouă fereastră” sau „se deschide într-o nouă filă” pentru a informa utilizatorii. Pentru a automatiza acest lucru și a elimina avertismentul pe întreg site-ul, poți activa corecția „Adaugă Etichetă la Linkurile care se Deschid într-o Nouă Filă/Fereastră” în setările Accessibility Checker.

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
ro_RO: Tehnica W3C H83: Utilizarea atributului target pentru a deschide o nouă fereastră la cererea utilizatorului și indicarea acestui lucru în textul linkului

en: Improper Use of Link
ro_RO: Utilizare necorespunzătoare a linkului

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
ro_RO: Acest element este o ancoră lipsită de un atribut %1$s valid sau este legat la %2$s fără a avea %3$s.

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
ro_RO: Aceste elemente sunt etichete de ancorare cărora le lipsesc atributele %1$s valide sau sunt legate de %2$s fără a avea %3$s.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
ro_RO: Etichetele de ancorare (a.k.a. linkuri) sunt destinate navigării către o pagină nouă sau către un loc diferit pe aceeași pagină. Atunci când sunt utilizate pentru a declanșa acțiuni (cum ar fi extinderea acordeonului sau deschiderea modalei) fără rolurile sau comportamentul corect, acestea îi derutează pe utilizatori, în special pe cei care utilizează cititoare de ecran sau tastaturi, care se așteaptă ca legăturile să navigheze mai degrabă decât să efectueze acțiuni. De asemenea, este posibil ca acestea să nu funcționeze cu bara de spațiu, care este o așteptare a unui buton.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>role="button"</code>.
en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
ro_RO: Dacă elementul este folosit pentru a declanșa o acțiune, înlocuiește eticheta ancoră cu un %1$s. Dacă nu o poți înlocui, asigură-te că %2$s este adăugat la link, împreună cu JavaScript care adaugă suport pentru declanșarea cu tasta spațiu și că sunt folosite atributele ARIA corespunzătoare pentru stările de comutare sau alte funcționalități.

en: MDN Web Docs: ARIA button role
ro_RO: MDN Web Docs: Rolul ARIA pentru buton

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
ro_RO: W3 schools: accesibilitate pentru butoane și linkuri

en: Link to MS Office File
ro_RO: Legătură către fișier MS Office

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
ro_RO: Acesta este un link către un fișier Microsoft Office, cum ar fi un document Word, Excel sau PowerPoint. Toate documentele linkuite trebuie testate manual pentru accesibilitate.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
ro_RO: Acestea sunt linkuri către fișiere Microsoft Office, cum ar fi documente Word, Excel sau PowerPoint. Toate documentele linkuite trebuie testate manual pentru accesibilitate.

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
ro_RO: Documentele în format Word, Excel sau PowerPoint pot să nu fie accesibile tuturor utilizatorilor, mai ales dacă nu sunt etichetate corect sau nu urmează cele mai bune practici de accesibilitate. Legile privind accesibilitatea cer ca documentele postate pe paginile web să se conformeze și ele standardelor WCAG. În plus, utilizatorii ar trebui avertizați când un link deschide un fișier descărcabil în loc de o pagină web.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
ro_RO: Asigurați-vă că fișierul atașat este testat și remediat pentru accesibilitate. Când știți că este accesibil, soluționați acest avertisment în Accessibility Checker. Includeți extensia fișierului și dimensiunea în textul linkului pentru a informa utilizatorii (activați remedierea „Adăugați dimensiunea și tipul fișierului la linkuri” în setările Accessibility Checker pentru a face acest lucru la nivel de site). Dacă documentul este încorporat folosind un plugin, oferiți și un link direct pentru descărcare. Dacă este dificil să faceți documentul accesibil, luați în considerare plasarea conținutului pe o pagină web.

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
ro_RO: Microsoft: Cele mai bune practici de accesibilitate pentru foile de calcul Excel

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
ro_RO: Microsoft: Fă prezentările PowerPoint accesibile pentru persoanele cu dizabilități

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
ro_RO: Microsoft: Fă documentele Word accesibile pentru persoanele cu dizabilități

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
ro_RO: Google: Fă documentul, prezentarea, foile de calcul și videoclipurile tale mai accesibile

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
ro_RO: WebAIM: Crearea de documente Word accesibile

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
ro_RO: WebAIM: Crearea de prezentări PowerPoint accesibile

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
ro_RO: WebAIM: Crearea de foi de calcul Excel accesibile

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
ro_RO: Section 508.gov: creează documente accesibile (webinar)

en: Link to Non-HTML File
ro_RO: Link către fișier non-HTML

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
ro_RO: Acest element este un link către un format de document non-HTML cu una dintre următoarele extensii de fișier: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages sau .key

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
ro_RO: Aceste elemente sunt linkuri către formate de documente non-HTML cu una dintre următoarele extensii de fișier: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages sau .key

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
ro_RO: Formatele de documente non-HTML pot să nu fie pe deplin accesibile tehnologiilor de asistare, dacă nu sunt testate și remediate. Utilizatorii ar trebui avertizați când un link deschide un fișier descărcabil în loc de o pagină web standard.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
ro_RO: Asigurați-vă că documentul legat este accesibil. Când știți că este accesibil, soluționați acest avertisment în Accessibility Checker. Includeți extensia fișierului în textul vizibil al linkului (de exemplu, „Note de ședință (ODT)”) pentru ca utilizatorii să știe la ce să se aștepte (activați remedierea „Adăugați dimensiunea și tipul fișierului la linkuri” în setările Accessibility Checker pentru a face acest lucru la nivel de site). Dacă documentul este încorporat, oferiți și un link direct de descărcare. Dacă este dificil să faceți documentul accesibil, luați în considerare plasarea conținutului pe o pagină web.

en: Link to PDF
ro_RO: Link către PDF

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
ro_RO: Acesta este un link către un document PDF. Toate documentele linkuite trebuie testate manual pentru accesibilitate.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
ro_RO: Acestea sunt linkuri către documente PDF. Toate documentele legate trebuie testate manual pentru accesibilitate.

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
ro_RO: PDF-urile pot să nu fie accesibile tuturor utilizatorilor, mai ales dacă nu sunt etichetate corect sau nu îndeplinesc cerințele WCAG. Legile privind accesibilitatea impun ca documentele postate pe site-uri web să îndeplinească aceleași standarde de accesibilitate ca și conținutul HTML. În plus, utilizatorii ar trebui avertizați atunci când un link deschide un fișier descărcabil în loc de o pagină web.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
ro_RO: Asigurați-vă că PDF-ul legat este testat și remediat pentru accesibilitate. Când știți că este accesibil, soluționați acest avertisment în Accessibility Checker. Includeți extensia fișierului și dimensiunea în textul linkului pentru a informa utilizatorii (activați remedierea „Adăugați dimensiunea și tipul fișierului la linkuri” în setările Accessibility Checker pentru a face acest lucru la nivel de site). Dacă documentul este încorporat folosind un plugin, oferiți și un link direct pentru descărcare. Dacă este dificil să faceți PDF-ul accesibil, luați în considerare plasarea conținutului pe o pagină web.

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
ro_RO: Adobe: Creează și verifică accesibilitatea PDF (Acrobat Pro)

en: WebAIM: PDF Accessibility
ro_RO: WebAIM: Accesibilitatea PDF

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
ro_RO: Accesibilitatea PDF pe Web: Trucuri și capcane (Webinar)

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
ro_RO: Greșeli de accesibilitate în InDesign și PDF și cum să le corectezi (Webinar)

en: Link Text is URL
ro_RO: Textul linkului este URL-ul

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
ro_RO: Acest link folosește un URL ca text ancoră în loc de un cuvânt sau o expresie semnificativă.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
ro_RO: Aceste linkuri folosesc URL-uri ca text ancoră în loc de cuvinte sau expresii semnificative.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
ro_RO: Un text de link care este doar un URL poate să nu ofere un context semnificativ despre destinația linkului. În plus, URL-urile lungi pot fi dificil de înțeles atunci când sunt citite de un cititor de ecran, care poate anunța fiecare literă, număr și caracter individual. Utilizatorii se bazează pe textul descriptiv al linkului pentru a înțelege unde îi va duce un link; utilizarea URL-urilor pentru textul linkului reduce utilizabilitatea, crește sarcina cognitivă și poate fi confuză sau înșelătoare.

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
ro_RO: Înlocuiți URL-ul din textul linkului cu un cuvânt sau o expresie concisă și descriptivă care explică destinația sau scopul linkului (de exemplu, „Citiți ghidul de accesibilitate” în loc de „https://example.com/guide”). Dacă URL-ul este necesar pentru context și este foarte scurt, puteți soluționa acest avertisment utilizând funcția „Soluționare” din Accessibility Checker.

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
ro_RO: W3C: Tehnica G91: Furnizarea textului linkului care descrie scopul unui link

en: Long Description Invalid
ro_RO: Descriere lungă invalidă

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
ro_RO: Acest element folosește atributul %s cu o valoare invalidă sau neacceptată.

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
ro_RO: Aceste elemente folosesc atributul %s cu valori invalide sau neacceptate.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
ro_RO: Atributul longdesc este destinat să ofere un URL către o descriere lungă a unei imagini pentru utilizatorii de cititoare de ecran. Cu toate acestea, nu mai este acceptat în HTML5 și nu este recunoscut în mod fiabil de browsere sau tehnologii de asistență. Valorile invalide sau atributele longdesc goale pot confuza utilizatorii sau pot eșua în a transmite informații importante.

note: translators: %s is <code>longdesc</code.
en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
ro_RO: Elimină atributul %s din elementul imagine. Dacă este necesară o descriere lungă, include-o în textul vizibil din apropiere, cum ar fi o legendă, folosește un link către o pagină de descriere separată sau folosește tehnici ARIA precum aria-describedby.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
ro_RO: W3C: Tehnici pentru WCAG 2.1 – H45: Utilizarea longdesc

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
ro_RO: MDN Web Docs: longdesc – atribut HTML

en: Zooming and Scaling Disabled
ro_RO: Zoom și scalare dezactivate

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
ro_RO: Această pagină dezactivează zoom-ul folosind o etichetă meta viewport cu %1$s sau o valoare %2$s mai mică de 2. Acest lucru împiedică utilizatorii să mărească conținutul pentru a îmbunătăți lizibilitatea.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
ro_RO: Aceste pagini dezactivează zoom-ul folosind etichete meta viewport cu %1$s sau o valoare %2$s mai mică de 2. Acest lucru împiedică utilizatorii să mărească conținutul pentru a îmbunătăți lizibilitatea.

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
ro_RO: Restricționarea capacității unui utilizator de a face zoom creează bariere pentru persoanele cu vedere slabă sau alte deficiențe vizuale. Acești utilizatori se pot baza pe funcțiile de zoom ale browserului, zoom-ul cu degetele pe mobil sau pe lupele de mărire pentru a accesa conținutul în mod confortabil.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>, %3$s is <head>.
en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
ro_RO: Editează eticheta meta viewport în secțiunea %3$s a temei tale și elimină %1$s și orice valoare %2$s mai mică de 2. Pentru a repara acest lucru pe tot site-ul, activează opțiunea „Fă viewport-ul scalabil” în Setările Accessibility Checker.

en: Missing Form Label
ro_RO: Etichetă de formular lipsă

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
ro_RO: Acest element este un câmp de formular %1$s, %2$s sau %3$s fără o etichetă asociată.

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
ro_RO: Aceste elemente sunt câmpuri de formular %1$s, %2$s sau %3$s fără etichete asociate.

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
ro_RO: Câmpurile formularului trebuie să fie etichetate clar, astfel încât utilizatorii de cititoare de ecran și tehnologii de introducere vocală să poată înțelege scopul lor. Fără etichete, utilizatorii pot să nu știe ce informații să introducă sau cum se va comporta formularul.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code.
en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
ro_RO: Adaugă un element %1$s vizibil care descrie câmpul. Conectează-l la elementul de formular corespunzător folosind atributul %2$s, sau folosește aria-label sau aria-labelledby dacă este necesar. Pentru a repara automat toate câmpurile neetichetate, activează opțiunea „Etichetează câmpurile formularului” în setările Accessibility Checker.

en: W3C: Labeling Controls
ro_RO: W3C: Etichetarea controalelor

en: MDN: label element
ro_RO: MDN: elementul label

en: Missing Subheadings
ro_RO: Subtitluri lipsă

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is the word count threshold.
en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
ro_RO: Această pagină nu conține niciun element de titlu între %1$s și %2$s în zona de conținut principal și are mai mult de %3$s cuvinte.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is '400' or the number defined in the setting.
en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
ro_RO: Aceste pagini nu conțin niciun element de titlu între %1$s și %2$s în zona de conținut principal și au mai mult de %3$s cuvinte.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
ro_RO: Titlurile oferă structură și fac conținutul mai ușor de scanat pentru utilizatorii de toate abilitățile. De asemenea, ele ajută utilizatorii de cititoare de ecran și pe cei care folosesc doar tastatura să navigheze pe pagină. Fără titluri, utilizatorii trebuie să citească conținutul în mod liniar, fără o modalitate ușoară de a sări între secțiuni.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code.
en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
ro_RO: Adăugați elemente de titlu semnificative în tot conținutul dvs. pentru a-l organiza în secțiuni. Includeți cel puțin o etichetă %1$s ca titlu al paginii principale și adăugați subtitluri acolo unde este cazul pentru a împărți conținutul în părți logice.

en: W3C Tutorial: Headings
ro_RO: Tutorial W3C: Titluri

en: Missing Language Declaration
ro_RO: Declarație de limbă lipsă

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
ro_RO: Acest element este o etichetă %1$s de nivel superior căreia îi lipsește un atribut de limbă precum %2$s sau %3$s, sau are un atribut de limbă gol.

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
ro_RO: Aceste elemente sunt etichete %1$s de nivel superior cărora le lipsește un atribut de limbă precum %2$s sau %3$s, sau au un atribut de limbă gol.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
ro_RO: Cititoarele de ecran și alte tehnologii de asistență folosesc atributul de limbă pentru a determina cum să pronunțe și să interpreteze conținutul. Fără acesta, conținutul poate fi citit incorect, ceea ce poate fi confuz sau înșelător pentru utilizatori.

note: translators: %s is an example of a valid lang attribute.
en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
ro_RO: Editează fișierul header al temei tale pentru a te asigura că eticheta <html> include un atribut lang valid (de exemplu, %s). Dacă tema ta primește actualizări, fă această modificare într-o temă copil pentru a preveni suprascrierea ei. Pentru a repara acest lucru automat pe întregul site, activează opțiunea „Adaugă atributele «lang» și «dir»” în setările Accessibility Checker.

en: W3C: Language of Page
ro_RO: W3C: Limba paginii

en: MDN: The HTML lang attribute
ro_RO: MDN: Atributul HTML lang

en: Missing Table Header
ro_RO: Antet de tabel lipsă

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
ro_RO: Acest tabel conține celule de date, dar nu are celulele de antet de tabel necesare.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
ro_RO: Aceste tabele conțin celule de date, dar nu au celulele de antet de tabel necesare.

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
ro_RO: Anteturile de tabel sunt folosite de tehnologiile de asistență pentru a ajuta utilizatorii să înțeleagă relațiile dintre celule și să navigheze prin date. Fără anteturi de tabel, utilizatorii de cititoare de ecran pot să nu poată determina ce reprezintă datele.

note: translators: %1$s is <code>&lt;th&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;td&gt;</code>.
en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
ro_RO: Adaugă unul sau mai multe elemente %1$s care descriu coloanele sau rândurile de date din tabelul tău. Fiecare celulă %2$s ar trebui să fie asociată cu un antet descriptiv pentru a oferi un context adecvat pentru utilizatorii de cititoare de ecran.

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
ro_RO: W3C: H51 - Utilizarea marcajului de tabel pentru a prezenta informații tabulare

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
ro_RO: MDN Web Docs: <table> - Anteturi și accesibilitate

en: WordPress: Table block documentation
ro_RO: WordPress: Documentația blocului de tabel

en: Missing Title
ro_RO: Titlu lipsă

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
ro_RO: Acestui element îi lipsește o etichetă de titlu (%1$s sau %2$s). Acest lucru se poate întâmpla dacă câmpul de titlu al postării sau paginii este gol sau dacă tema nu reușește să afișeze o etichetă de titlu în antetul documentului.

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
ro_RO: Acestor elemente le lipsesc etichetele de titlu (%1$s sau %2$s). Acest lucru se poate întâmpla dacă câmpurile de titlu ale postărilor sau paginilor sunt goale sau dacă tema nu reușește să afișeze etichete de titlu în antetul documentului.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
ro_RO: Elementul de titlu este folosit de cititoarele de ecran, motoarele de căutare și filele browserului pentru a identifica pagina. Fără un titlu, utilizatorii pot avea dificultăți în a determina scopul paginii.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
ro_RO: Asigură-te că câmpul de titlu al postării sau paginii este completat în backend. Dacă câmpul de titlu nu este gol și eroarea persistă, verifică codul temei tale pentru a te asigura că afișează o etichetă <title> validă și/sau o etichetă meta og:title în antetul documentului. Pentru a repara această problemă pe întregul site, activează opțiunea „Adaugă titlul de pagină lipsă” în setările Accessibility Checker.

en: MDN: <title> element
ro_RO: MDN: Elementul <title>

en: Missing Transcript
ro_RO: Transcriere lipsă

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
ro_RO: Acest element conține sau face legătura cu conținut audio sau video care nu are o transcriere etichetată sau poziționată corespunzător, sau este posibil să nu aibă deloc o transcriere.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
ro_RO: Aceste elemente conțin sau fac legătura cu conținut audio sau video care nu au transcrieri etichetate sau poziționate corespunzător, sau este posibil să nu aibă deloc transcrieri.

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
ro_RO: Transcrierile oferă acces la conținutul audio și video pentru persoanele surde, cu deficiențe de auz sau care preferă să citească în loc să asculte. Fără o transcriere, informații importante pot fi ratate.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
ro_RO: Creează o transcriere pentru fiecare clip audio sau video marcat. Include transcrierea pe aceeași pagină sau fă legătura către un fișier care o conține. Cuvântul „transcriere” ar trebui să apară într-un titlu înainte de transcriere sau în textul linkului și trebuie să fie la maximum 25 de caractere distanță de elementul audio sau video.

en: W3C: Transcripts Documentation
ro_RO: W3C: Documentația transcrierilor

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
ro_RO: Sfaturi practice pentru îndeplinirea cerințelor de subtitrare, transcriere și limbaj al semnelor (webinar)

en: Possible Heading
ro_RO: Posibil titlu

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
ro_RO: Acest text apare vizual stilizat ca un titlu, dar nu este marcat cu o etichetă de titlu.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
ro_RO: Aceste elemente de text apar stilizate vizual ca titlurile, dar nu sunt marcate cu etichete de titlu.

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
ro_RO: Utilizatorii de cititoare de ecran și alte tehnologii asistive se bazează pe etichetele de titlu pentru a înțelege structura paginii și pentru a naviga eficient. Textul care arată ca un titlu, dar nu este codificat ca atare, poate îngreuna navigarea pe pagină pentru utilizatorii de cititoare de ecran.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code.
en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
ro_RO: Examinați textul marcat și determinați dacă ar trebui să fie un titlu. Dacă da, schimbați elementul la eticheta corespunzătoare %1$s–%2$s. Dacă nu este destinat ca titlu, puteți soluționa acest avertisment în Accessibility Checker.

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
ro_RO: W3C: Folosirea titlurilor HTML pentru a identifica titlurile

en: A Slider is Present
ro_RO: Un slider este prezent

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
ro_RO: Acest element este un slider sau carusel. Deoarece multe probleme de accesibilitate cu sliderele necesită o revizuire manuală, acest avertisment apare de fiecare dată când un slider este detectat pe o postare sau pagină.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
ro_RO: Aceste elemente sunt slidere sau carusele. Deoarece multe probleme de accesibilitate cu sliderele necesită o revizuire manuală, acest avertisment apare de fiecare dată când unul sau mai multe slidere sunt detectate pe o postare sau pagină.

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
ro_RO: Sliderele sunt adesea dificil de utilizat cu cititoarele de ecran și tastaturile. Sliderele inaccesibile pot interfera cu navigarea, pot bloca focusul sau se pot mișca prea repede pentru ca utilizatorii să interacționeze cu conținutul.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
ro_RO: Examinați glisorul de pe front-end-ul site-ului dvs. Asigurați-vă că este accesibil la tastatură, poate fi pus pe pauză, are roluri și etichete ARIA corecte și funcționează bine cu cititoarele de ecran. După ce ați confirmat că glisorul este accesibil sau ați remediat problemele, puteți soluționa acest avertisment în Accessibility Checker.

en: W3C: Carousels Tutorial
ro_RO: W3C: Tutorial Carusele

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
ro_RO: Ghidul W3C ARIA pentru Practici de Creare: Model de Carusel (Prezentare de Diapozitive sau Rotator de Imagini)

en: Tab Order Modified
ro_RO: Ordine de tabulare modificată

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
ro_RO: Această pagină conține un element cu %1$s sau alt %2$s pozitiv, care modifică ordinea naturală a taburilor.

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
ro_RO: Aceste pagini conțin elemente cu %1$s sau alte %2$s pozitive, care modifică ordinea naturală a taburilor.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
ro_RO: Ordinea naturală a taburilor pe o pagină urmează structura HTML-ului. Schimbarea acestei ordini folosind valori pozitive pentru tabindex poate cauza confuzie pentru utilizatorii care folosesc doar tastatura și pentru cei care folosesc cititoare de ecran, mai ales dacă focusul se mută într-un mod neașteptat sau sare peste conținut important.

note: translators: %s is <code>tabindex</code>.
en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
ro_RO: Elimină valorile %s pozitive (mai mari decât 0) de pe elemente, cu excepția cazului în care există un motiv foarte specific, testat de utilizatori, pentru a schimba ordinea focusului. Dacă este necesar, folosește tabindex=„0” pentru a include elemente personalizate în fluxul natural al taburilor fără a perturba ordinea. Pentru a remedia acest lucru și alte elemente la nivel de site, activează remedirea „Elimină Index Tab” în setările Accessibility Checker.

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
ro_RO: Ghidul ARIA pentru Practici de Creare: Dezvoltarea unei Interfețe pentru Tastatură

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
ro_RO: W3C: Ordinea Focusului și Navigarea cu Tastatura

en: Blinking or Scrolling Content
ro_RO: Conținut care clipește sau derulează

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
ro_RO: Acest element folosește efecte de clipire sau derulare care pot fi deranjante pentru utilizatori sau pot cauza convulsii.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
ro_RO: Aceste elemente folosesc efecte de clipire sau derulare care pot fi deranjante pentru utilizatori sau pot cauza convulsii.

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
ro_RO: Conținutul care clipește sau se derulează poate fi distragător sau poate declanșa convulsii la unii utilizatori, în special la cei cu epilepsie fotosensibilă sau dizabilități cognitive. Aceste efecte sunt depreciate și pot afecta negativ lizibilitatea și concentrarea.

note: translators: %1$s is <code>&lt;blink&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;marquee&gt;</code>, %3$s is <code>text-decoration: blink</code>.
en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
ro_RO: Elimină orice HTML sau CSS care cauzează efecte de clipire sau derulare, cum ar fi %1$s, %2$s sau %3$s.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
ro_RO: W3C: Tehnici pentru WCAG 2.1 - Evitarea utilizării elementului blink

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
ro_RO: MDN: Elementul <marquee> (învechit)

en: Text Justified
ro_RO: Text justificat

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
ro_RO: Această pagină conține blocuri lungi de text care sunt stilizate cu %s.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
ro_RO: Aceste pagini conțin blocuri lungi de text care sunt stilizate cu %s.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
ro_RO: Textul justificat poate crea spațieri inegale între cuvinte, formând „râuri” distrăgătoare de spațiu alb care fac citirea dificilă—în special pentru persoanele cu dislexie, vedere slabă sau dizabilități cognitive. Textul aliniat la stânga este mai previzibil și mai ușor de citit.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
ro_RO: Elimină regula CSS %s din blocurile lungi de text, în special din paragrafele mai lungi de 200 de caractere. Folosește în schimb text aliniat la stânga pentru o mai bună lizibilitate și accesibilitate.

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
ro_RO: W3C: Realizarea de conținut utilizabil pentru persoanele cu dizabilități cognitive și de învățare

en: Text Too Small
ro_RO: Text prea mic

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
ro_RO: Acest text este mai mic de 10 pixeli și poate fi dificil de citit.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
ro_RO: Aceste elemente de text sunt mai mici de 10 pixeli și pot fi dificile de citit.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
ro_RO: Textul care este prea mic poate fi greu de citit, mai ales pentru persoanele cu vedere slabă. Asigurarea unei dimensiuni minime lizibile îmbunătățește accesibilitatea și ușurința de utilizare în general, reducând nevoia utilizatorilor de a mări.

note: translators: %s is <code>10px</code>.
en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
ro_RO: Actualizează-ți stilurile astfel încât tot textul să fie de cel puțin %s ca dimensiune. Folosește unități relative precum em sau rem când este posibil pentru a susține preferințele utilizatorilor și scalarea browserului.

en: MDN: font-size CSS property
ro_RO: MDN: proprietatea CSS font-size

en: How to Add Custom CSS in WordPress
ro_RO: Cum să adaugi CSS personalizat în WordPress

en: Underlined Text
ro_RO: Text subliniat

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
ro_RO: Acest element conține text subliniat folosind eticheta %1$s sau stilurile CSS %2$s și nu pare să fie un link.

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
ro_RO: Aceste elemente conțin text subliniat folosind eticheta %1$s sau stilurile CSS %2$s și nu par să fie linkuri.

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
ro_RO: Textul subliniat este de obicei asociat cu linkurile. Când textul care nu este link este subliniat, poate fi confuz pentru utilizatori, în special pentru cei cu dizabilități cognitive sau cei care se bazează pe indicii vizuale pentru a identifica linkurile.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
ro_RO: Eliminați eticheta de subliniere sau stilul CSS de subliniere din text. Dacă doriți să accentuați textul, luați în considerare utilizarea stilurilor de îngroșare, italic sau culoare. Dacă acest text face parte dintr-un element funcțional, cum ar fi un link sau un buton, păstrați stilul de subliniere și soluționați acest avertisment în Accessibility Checker.

en: A Video is Present
ro_RO: Un videoclip este prezent

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
ro_RO: Acest element este un video. Deoarece multe probleme de accesibilitate cu conținutul video necesită revizuire manuală, acest avertisment apare de fiecare dată când un video este detectat într-o postare sau pagină.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
ro_RO: Aceste elemente sunt videoclipuri. Deoarece multe probleme de accesibilitate cu conținutul video necesită revizuire manuală, acest avertisment apare de fiecare dată când unul sau mai multe videoclipuri sunt detectate într-o postare sau pagină.

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
ro_RO: Videoclipurile trebuie să includă subtitrări exacte, transcrieri și descrieri audio (sau transcrieri îmbunătățite) pentru a fi pe deplin accesibile utilizatorilor care sunt surzi, cu deficiențe de auz, nevăzători sau au dizabilități cognitive.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
ro_RO: Examinați videoclipul de pe front-end-ul site-ului dvs. Asigurați-vă că include subtitrări sincronizate precise (nu generate automat), o transcriere și o descriere audio, dacă este necesar. După verificarea accesibilității sau efectuarea actualizărilor necesare, puteți soluționa acest avertisment în Accessibility Checker.

en: W3C: Media Alternatives
ro_RO: W3C: Alternative media

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
ro_RO: W3C: Înțelegerea Ghidului 1.2

note: translators: 1: a php classname, 2: an error message that was thrown about why this failed to register.
en: Failed to register command %1$s because %2$s
ro_RO: Nu s-a putut înregistra comanda %1$s deoarece %2$s

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
ro_RO: Numărul de postări orfane de procesat într-un singur lot.

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
ro_RO: Secunde de așteptat între ștergeri (implicit: 0).

en: The ID of the post to delete stats for.
ro_RO: ID-ul postării pentru care să se șteargă statisticile.

en: No Post ID provided.
ro_RO: Nu s-a furnizat niciun ID de postare.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$s does not exist.
ro_RO: ID-ul postării %1$s nu există.

note: translators: 1: a post ID.
en: Stats of %1$s deleted.
ro_RO: Statisticile pentru %1$s au fost șterse.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
ro_RO: Cheile de afișat în rezultate. Implicit, toate cheile.

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
ro_RO: Șterge cache-ul înainte de a prelua statisticile (poate fi intensiv).

note: translators: 1: a stat key that was requested but not found.
en: Stat key: %1$s not found in stats.
ro_RO: Cheia statistică: %1$s nu a fost găsită în statistici.

en: The ID of the post to get stats for.
ro_RO: ID-ul postării pentru care să se obțină statisticile.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$d does not exist.
ro_RO: ID-ul postării %1$d nu există.

note: translators: 1: a post ID.
en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
ro_RO: Fie postarea nu a fost încă scanată, fie toate testele au trecut pentru ID-ul postării %1$d.

en: permalink of
ro_RO: permalink pentru

en: permalink to
ro_RO: permalink către

en: Attend Free
ro_RO: Participă gratuit

en: (opens in a new window)
ro_RO: (se deschide într-o fereastră nouă)

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Main
ro_RO: Principal

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Header
ro_RO: Antet

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Footer
ro_RO: Subsol

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Nav
ro_RO: Navigație

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Aside
ro_RO: Lateral

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Navigation
ro_RO: Navigație

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Contentinfo
ro_RO: Informații conținut

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Complementary
ro_RO: Complementar

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Section
ro_RO: Secțiune

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Article
ro_RO: Articol

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Form
ro_RO: Formular

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Region
ro_RO: Regiune

note: translators: %s is the landmark type (e.g., "Header", "Navigation", "Main").
en: View %s landmark on website, opens a new window
ro_RO: Vizualizați %s reper pe site-ul web, se deschide o fereastră nouă

en: Welcome to Accessibility Checker
ro_RO: Bine ați venit la Accessibility Checker

en: Accessibility Checker Settings
ro_RO: Setări Accessibility Checker

en: Scan Settings
ro_RO: Setări de scanare

en: Permissions
ro_RO: Permisiuni

en: Simplified Summary Settings
ro_RO: Setări rezumat simplificat

en: Footer Accessibility Statement
ro_RO: Declarație de accesibilitate în subsol

en: Frontend Accessibility Checker
ro_RO: Verificator de Accesibilitate Frontend

en: System Settings
ro_RO: Setări de sistem

en: Post Types To Be Checked
ro_RO: Tipuri de postări de verificat

en: Scan Speed
ro_RO: Viteza de scanare

en: Archive Scanning
ro_RO: Scanarea arhivelor

en: Taxonomy Scanning
ro_RO: Scanarea taxonomiei

en: Block Editor Metabox
ro_RO: Metabox editor de blocuri

en: Prompt for Simplified Summary
ro_RO: Solicită rezumat simplificat

en: Simplified Summary Position
ro_RO: Poziția rezumatului simplificat

en: Simplified Summary Heading
ro_RO: Titlu rezumat simplificat

en: Add Footer Accessibility Statement
ro_RO: Adaugă declarație de accesibilitate în subsol

en: Include Link to Accessibility Policy
ro_RO: Include link către politica de accesibilitate

en: Accessibility Policy page
ro_RO: Pagina politicii de accesibilitate

en: Accessibility Statement Preview
ro_RO: Previzualizare declarație de accesibilitate

en: Frontend Accessibility Checker Position
ro_RO: Poziția Verificatorului de Accesibilitate Frontend

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
ro_RO: Configurează tipurile de conținut care ar trebui verificate pentru probleme de accesibilitate.

note: translators: %1$s: link to the "Accessibility Checker Pro" website.
en: More features and email support is available with %1$s.
ro_RO: Mai multe funcționalități și asistență prin e-mail sunt disponibile cu %1$s.

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
ro_RO: Accessibility Checker Pro (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
ro_RO: Folosiți setările de mai jos pentru a configura verificatorul de accesibilitate pentru interfața frontend.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
ro_RO: Ghidurile de Accesibilitate a Conținutului Web (WCAG) la nivelul AAA necesită ca orice conținut cu un nivel de lectură peste clasa a 9-a să aibă o alternativă mai ușor de citit. Textul simplificat de rezumat este adăugat în fila de lizibilitate din caseta meta Accessibility Checker de pe ecranul de editare al fiecărui post sau pagină.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
ro_RO: Aflați mai multe despre rezumatele simplificate și cerințele de lizibilitate (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
ro_RO: Aflați mai multe despre rezumatele simplificate și cerințele de lizibilitate.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
ro_RO: Vă gândiți „Wow, acest plugin este uimitor” și vă ajută să faceți site-ul dvs. Web mai accesibil? Împărtășiți eforturile dvs. de a face site-ul web mai accesibil cu clienții dvs. și informați-i că utilizați Accessibility Checker pentru a vă asigura că toate persoanele pot folosi site-ul dvs. web. Adăugați un mic link text și o declarație în subsolul site-ului dvs. web.

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
ro_RO: Configurează setările la nivel de sistem pentru plugin-ul Accessibility Checker.

en: Fast
ro_RO: Rapid

en: Slow
ro_RO: Lent

en: Slowest
ro_RO: Cel mai lent

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
ro_RO: Scanările mai rapide consumă mai multe resurse și pot pune o încărcare mare pe site-ul tău web.

en: Enable scanning of archive pages
ro_RO: Activează scanarea paginilor de arhivă

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
ro_RO: Alege dacă paginile de arhivă ar trebui incluse în scanările complete ale site-ului. În mod implicit, se folosește o metodă de eșantionare pentru a selecta termenii de taxonomie pentru datele de arhivă.

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
ro_RO: Scanează toți termenii taxonomiei în loc de doar un eșantion

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
ro_RO: Verifică toate paginile de arhivă ale termenilor de taxonomie în loc de un eșantion reprezentativ. Acest lucru necesită ca scanarea paginilor de arhivă să fie activată și poate adăuga un număr mare de URL-uri la lista de scanare.

en: Before the content
ro_RO: Înaintea conținutului

en: After the content
ro_RO: După conținut

en: Insert manually
ro_RO: Introduceți manual

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
ro_RO: Folosiți această funcție pentru a adăuga manual rezumatul simplificat în tema dumneavoastră în interiorul buclei.

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
ro_RO: Funcția acceptă opțional ID-ul postării ca parametru.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
ro_RO: Stabiliți unde doriți să apară rezumatele simplificate în raport cu conținutul dumneavoastră, dacă sunt completate.

en: Bottom Right Corner (default)
ro_RO: Colțul din dreapta jos (implicit)

en: Bottom Left Corner
ro_RO: Colțul din stânga jos

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
ro_RO: Stabiliți unde doriți să apară verificatorul de accesibilitate pentru interfața frontend pe pagină.

en: When Required
ro_RO: Când este necesar

en: Always
ro_RO: Întotdeauna

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
ro_RO: Ar trebui ca Accessibility Checker să ceară un rezumat simplificat doar atunci când nivelul de citire al postării sau paginii dvs. este peste clasa a 9-a, să-l ceară întotdeauna indiferent de nivelul de citire, sau să nu-l ceară niciodată indiferent de nivelul de citire?

en: To check content other than posts and pages, please
ro_RO: Pentru a verifica alt conținut în afară de postări și pagini, vă rugăm să

en: upgrade to pro
ro_RO: treceți la versiunea pro

en:  (opens in a new window)
ro_RO:  (se deschide într-o fereastră nouă)

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
ro_RO: Alegeți ce tipuri de postări ar trebui verificate în timpul unei scanări. Rețineți, eliminarea unui tip de postare selectat anterior va elimina informațiile scanate și orice avertismente personalizate soluționate care au fost configurate.

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
ro_RO: Ștergeți toate datele Accessibility Checker când plugin-ul este dezinstalat.

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
ro_RO: Afișați metaboxul Accessibility Checker în editorul de blocuri

en: Choose which user roles have permission to dismiss issues.
ro_RO: Alegeți ce roluri de utilizator au permisiunea de a soluționa probleme.

en: Configure which user roles have access to specific Accessibility Checker features.
ro_RO: Configurează ce roluri de utilizator au acces la funcțiile specifice ale Accessibility Checker.

en: Non-text Content
ro_RO: Conținut non-text

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
ro_RO: Tot conținutul non-text trebuie să aibă o alternativă text care servește aceluiași scop, cu excepția cazului în care se încadrează în excepții specifice precum controale, media, teste, conținut senzorial, CAPTCHA sau elemente decorative. Fiecare tip trebuie să urmeze îndrumări specifice pentru a asigura accesibilitatea fără a interfera cu experiența utilizatorului.

en: 1.1 Text Alternatives
ro_RO: 1.1 alternative text

en: Perceivable
ro_RO: Perceptibil

en: People with dexterity impairments using voice control
ro_RO: Persoane cu deficiențe de dexteritate care folosesc controlul vocal

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
ro_RO: Utilizatori de cititoare de ecran (nevăzători/cu vedere slabă și persoane neurodivergente)

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
ro_RO: Audio și video preînregistrate doar audio și doar video

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
ro_RO: Pentru conținutul preînregistrat doar audio și doar video, trebuie furnizată o alternativă text care prezintă informații echivalente. Acest lucru asigură că utilizatorii care nu pot auzi sau vedea media pot accesa totuși conținutul acesteia prin text.

en: 1.2 Time-based Media
ro_RO: 1.2 media bazată pe timp

en: Deaf and hard of hearing people
ro_RO: Persoane surde și cu deficiențe de auz

en: Captions (Prerecorded)
ro_RO: Subtitrări (preînregistrate)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
ro_RO: Trebuie furnizate subtitrări pentru tot conținutul audio preînregistrat în media sincronizată—cum ar fi videoclipurile în care audio și vizualul rulează împreună—astfel încât utilizatorii care sunt surzi sau cu deficiențe de auz să poată accesa informațiile vorbite și sunetele importante.

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
ro_RO: Descriere audio sau alternativă media (preînregistrată)

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
ro_RO: Pentru conținutul video preînregistrat cu audio (media sincronizată), trebuie furnizată o descriere audio—sau o transcriere scrisă care include detalii vizuale—pentru a se asigura că utilizatorii care sunt nevăzători sau au vedere slabă pot înțelege informațiile vizuale importante care nu sunt rostite.

en: Captions (Live)
ro_RO: Subtitrări (live)

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
ro_RO: Pentru tot conținutul video live care include audio, trebuie furnizate subtitrări în timp real astfel încât utilizatorii care sunt surzi sau cu deficiențe de auz să poată accesa informațiile vorbite pe măsură ce acestea se întâmplă.

en: Audio Description (Prerecorded)
ro_RO: Descriere audio (preînregistrată)

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
ro_RO: Pentru conținutul video preînregistrat cu audio, trebuie furnizată o descriere audio a conținutului vizual important, permițând utilizatorilor nevăzători sau cu vedere slabă să înțeleagă informațiile vizuale care nu sunt descrise în audio-ul principal.

en: Blind and low vision people
ro_RO: Persoane nevăzătoare și cu vedere slabă

en: Sign Language (Prerecorded)
ro_RO: Limbaj mimico-gestual (preînregistrat)

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
ro_RO: Trebuie furnizată o interpretare în limbaj mimico-gestual pentru tot conținutul audio preînregistrat în media sincronizată, asigurând că utilizatorii surzi care folosesc limbajul semnelor pot înțelege pe deplin conținutul vorbit.

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
ro_RO: Descriere audio extinsă (preînregistrată)

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
ro_RO: Pentru tot conținutul multimedia preînregistrat, trebuie furnizate descrieri audio extinse atunci când este necesar—adică videoclipul este pus pe pauză pentru a insera descrieri suplimentare—astfel încât utilizatorii nevăzători sau cu vedere slabă să poată înțelege detaliile vizuale importante care nu pot fi descrise în timpul pauzelor naturale din audio.

en: Media Alternative (Prerecorded)
ro_RO: Alternativă media (preînregistrată)

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
ro_RO: Pentru media sincronizată preînregistrată, se furnizează o alternativă completă de text (cum ar fi o transcriere) care oferă toate informațiile atât din pista video, cât și din cea audio, astfel încât utilizatorii care nu pot vedea sau auzi conținutul să îl poată accesa în continuare.

en: Deaf-blind people
ro_RO: Persoane surdo-oarbe

en: Audio-only (Live)
ro_RO: Doar audio (live)

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
ro_RO: Pentru conținutul doar audio transmis în direct, se furnizează o alternativă text în timp real, astfel încât persoanele care nu pot auzi audio-ul să poată accesa informațiile.

en: Info and Relationships
ro_RO: Informații și relații

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
ro_RO: Informațiile, structura și relațiile din conținut sunt determinate programatic sau disponibile în text, astfel încât tehnologiile de asistare să le poată prezenta utilizatorilor.

en: 1.3 Adaptable
ro_RO: 1.3 adaptabil

en: People who rely on keyboard control
ro_RO: Persoane care se bazează pe controlul de la tastatură

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
ro_RO: Persoane cu diferențe cognitive care vizualizează interfețele folosind un aspect adaptat

en: Meaningful Sequence
ro_RO: Secvență semnificativă

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
ro_RO: Conținutul este prezentat într-o ordine semnificativă, astfel încât ordinea de citire sau de navigare să nu confuzeze utilizatorii atunci când folosesc tehnologii de asistare.

en: Sensory Characteristics
ro_RO: Caracteristici senzoriale

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
ro_RO: Instrucțiunile nu se bazează doar pe caracteristici senzoriale precum formă, culoare, dimensiune sau sunet, astfel încât toată lumea să le poată înțelege.

en: Orientation
ro_RO: Orientare

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
ro_RO: Conținutul nu restricționează vizualizarea și operarea sa la o singură orientare a afișajului, cum ar fi portret sau peisaj, cu excepția cazului în care o anumită orientare este esențială.

en: All people including those who do not identify as disabled
ro_RO: Toate persoanele, inclusiv cele care nu se identifică ca având dizabilități

en: Identify Input Purpose
ro_RO: Identificarea scopului introducerii datelor

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
ro_RO: Scopul câmpurilor de introducere care colectează informații despre utilizator poate fi determinat programatic, astfel încât browserele și tehnologiile de asistare să poată ajuta utilizatorii să le completeze.

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
ro_RO: Persoane cu dizabilități cognitive sau memorie pe termen scurt limitată sau dizabilități de citire

en: People with dexterity and mobility impairments
ro_RO: Persoane cu deficiențe de dexteritate și mobilitate

en: Identify Purpose
ro_RO: Identificarea scopului

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
ro_RO: Scopul componentelor interfeței utilizator, al pictogramelor și al regiunilor poate fi determinat programatic, astfel încât tehnologiile de asistare să poată adapta experiența pentru utilizatori.

en: Use of Color
ro_RO: Utilizarea culorii

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
ro_RO: Culoarea nu este folosită ca singura modalitate de a transmite informații, de a indica o acțiune, de a solicita un răspuns sau de a distinge un element vizual.

en: 1.4 Distinguishable
ro_RO: 1.4 distinctiv

en: Color blind people
ro_RO: Persoane daltoniste

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
ro_RO: Conținutul poate fi vizualizat fără a derula în mai mult de o direcție, astfel încât utilizatorii să poată citi și interacționa cu ușurință pe ecrane mici sau când se face zoom.

en: People on mobile devices
ro_RO: Persoane pe dispozitive mobile

en: People with low vision
ro_RO: Persoane cu vedere slabă

en: Non-text Contrast
ro_RO: Contrast non-text

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
ro_RO: Informațiile vizuale necesare pentru identificarea componentelor interfeței utilizator și a obiectelor grafice au un raport de contrast de cel puțin 3:1 față de culorile adiacente.

en: Text Spacing
ro_RO: Spațierea textului

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
ro_RO: Utilizatorii pot suprascrie spațierea textului pentru a îmbunătăți lizibilitatea fără a pierde conținut sau funcționalitate.

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
ro_RO: Persoane cu dizabilități cognitive și dizabilități de citire

en: Content on Hover or Focus
ro_RO: Conținut la trecerea cursorului sau focalizare

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
ro_RO: Dacă apare conținut suplimentar la trecerea cursorului sau focalizare, utilizatorii îl pot respinge, își pot muta cursorul peste el, iar acesta rămâne vizibil până când este respins sau focalizarea este mutată.

en: People with cognitive disabilities
ro_RO: Persoane cu dizabilități cognitive

en: People with dexterity impairments
ro_RO: Persoane cu deficiențe de dexteritate

en: Audio Control
ro_RO: Control audio

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
ro_RO: Dacă audio-ul se redă automat mai mult de 3 secunde, utilizatorii trebuie să poată întrerupe, opri sau controla volumul independent de volumul sistemului.

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
ro_RO: Persoane cu ADHD sau dificultăți de concentrare asupra conținutului fără distragere

en: Contrast (Minimum)
ro_RO: Contrast (minim)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
ro_RO: Textul și imaginile de text trebuie să aibă un raport de contrast de cel puțin 4,5:1, cu excepția textului mare, textului incidental sau logotipurilor.

en: People on mobile devices in a sunny environment
ro_RO: Oameni pe dispozitive mobile într-un mediu însorit

en: Resize text
ro_RO: Redimensionează textul

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
ro_RO: Textul poate fi redimensionat până la 200% fără pierderea conținutului sau a funcționalității, astfel încât persoanele cu vedere slabă să îl poată citi mai ușor.

en: Images of Text
ro_RO: Imagini cu text

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
ro_RO: Dacă aceeași prezentare vizuală poate fi realizată folosind doar text, nu folosiți imagini cu text, cu excepția scopurilor decorative sau esențiale.

en: Contrast (Enhanced)
ro_RO: Contrast (îmbunătățit)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
ro_RO: Textul și imaginile cu text trebuie să aibă un raport de contrast de cel puțin 7:1, cu excepția textului mare, textului incidental sau a logotipurilor.

en: Low or No Background Audio
ro_RO: Sunet de fundal redus sau absent

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
ro_RO: Pentru conținutul audio preînregistrat, sunetele de fundal sunt fie reduse, pot fi dezactivate sau nu sunt prezente, astfel încât vorbirea să fie mai ușor de înțeles.

en: Visual Presentation
ro_RO: Prezentare vizuală

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
ro_RO: Utilizatorii pot alege modul în care sunt prezentate blocurile de text, cum ar fi culorile de prim-plan și de fundal, lățimea și spațierea rândurilor, pentru a face citirea mai ușoară.

en: Images of Text (No Exception)
ro_RO: Imagini cu text (fără excepție)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
ro_RO: Imaginile cu text sunt folosite doar pentru decorare pură sau acolo unde o anumită prezentare a textului este esențială, fără excepții.

en: Keyboard
ro_RO: Tastatură

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
ro_RO: Toate funcționalitățile sunt disponibile folosind o tastatură, astfel încât utilizatorii care nu pot folosi un mouse pot totuși să opereze conținutul.

en: 2.1 Keyboard Accessible
ro_RO: 2.1 accesibil prin tastatură

en: Operable
ro_RO: Operabil

en: No Keyboard Trap
ro_RO: Fără capcană de tastatură

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
ro_RO: Utilizatorii de tastatură se pot deplasa către și de la toate părțile conținutului fără a rămâne blocați.

en: Keyboard (No Exception)
ro_RO: Tastatură (fără excepție)

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
ro_RO: Toate funcționalitățile sunt disponibile de la o interfață de tastatură, fără excepții.

en: Character Key Shortcuts
ro_RO: Scurtături de taste cu caractere

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
ro_RO: Dacă o scurtătură de tastatură folosește doar litere, numere sau semne de punctuație, utilizatorii o pot dezactiva, schimba sau funcționează doar când elementul are focus.

en: Timing Adjustable
ro_RO: Timp ajustabil

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
ro_RO: Dacă este setat un timp limită, utilizatorii îl pot dezactiva, ajusta sau extinde, cu excepția cazului în care limita de timp este esențială.

en: 2.2 Enough Time
ro_RO: 2.2 timp suficient

en: People who need more time to react
ro_RO: Persoane care au nevoie de mai mult timp pentru a reacționa

en: Pause, Stop, Hide
ro_RO: Pauză, oprire, ascundere

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
ro_RO: Utilizatorii pot pune pauză, opri sau ascunde informațiile în mișcare, care clipesc, se derulează sau se actualizează automat și care încep automat și durează mai mult de cinci secunde.

en: No Timing
ro_RO: Fără temporizare

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
ro_RO: Dacă un element necesită un răspuns într-un timp specific, utilizatorii pot dezactiva temporizatorul, ajusta limita de timp sau temporizarea nu este esențială.

en: Interruptions
ro_RO: Întreruperi

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
ro_RO: Utilizatorii nu sunt întrerupți de schimbări neașteptate în conținut și pot controla întreruperile, cum ar fi conținutul care se actualizează automat.

en: Re-authenticating
ro_RO: Re-autentificare

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
ro_RO: Dacă utilizatorii sunt deconectați din cauza inactivității, sunt notificați înainte ca sesiunea să expire și pot continua sesiunea fără a pierde date.

en: Timeouts
ro_RO: Expirări de sesiune

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
ro_RO: Utilizatorii sunt avertizați cu privire la expirările de sesiune iminente și pot solicita mai mult timp sau își pot salva munca înainte de expirarea sesiunii.

en: Three Flashes or Below Threshold
ro_RO: Trei flash-uri sau sub prag

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
ro_RO: Conținutul nu clipește mai mult de trei ori în orice perioadă de o secundă, reducând riscul de convulsii pentru persoanele cu epilepsie fotosensibilă.

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
ro_RO: 2.3 convulsii și reacții fizice

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
ro_RO: Persoane cu epilepsie fotosensibilă și alte tulburări de convulsii fotosensibile

en: Three Flashes
ro_RO: Trei flash-uri

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
ro_RO: Nicio parte a conținutului nu clipește mai mult de trei ori pe secundă, fără excepții.

en: Animation from Interactions
ro_RO: Animație din interacțiuni

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
ro_RO: Utilizatorii pot dezactiva animațiile non-esențiale declanșate de interacțiuni, ajutând persoanele sensibile la mișcare.

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
ro_RO: Persoane cu tulburări vestibulare (urechea internă) unde mișcarea poate provoca amețeli/dureri de cap și greață

en: Bypass Blocks
ro_RO: Ocolire blocuri

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
ro_RO: Este disponibilă o modalitate de a sări peste blocurile repetate de conținut, cum ar fi meniurile de navigare, astfel încât utilizatorii să poată ajunge rapid la conținutul principal.

en: 2.4 Navigable
ro_RO: 2.4 navigabil

en: Section Headings
ro_RO: Titluri de secțiune

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
ro_RO: Titlurile de secțiune sunt folosite pentru a organiza conținutul, făcându-l mai ușor de înțeles și de navigat.

en: Focus Not Obscured (Minimum)
ro_RO: Focus neobscurizat (minim)

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
ro_RO: Când un element primește focus de la tastatură, acesta este cel puțin parțial vizibil și nu este ascuns de alt conținut.

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
ro_RO: Focus neobscurizat (îmbunătățit)

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
ro_RO: Când un element primește focus de la tastatură, acesta este complet vizibil și nu este ascuns de alt conținut.

en: Focus Appearance
ro_RO: Aspect focus

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
ro_RO: Indicatorul vizibil de focus pentru elementele interactive este clar vizibil și îndeplinește cerințele minime de dimensiune și contrast.

en: Page Titled
ro_RO: Pagină intitulată

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
ro_RO: Paginile web au titluri descriptive care ajută utilizatorii să înțeleagă subiectul sau scopul paginii.

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
ro_RO: Persoanele cu deficiențe severe de mobilitate care se bazează pe audio pentru a naviga pe web

en: Focus Order
ro_RO: Ordinea focalizării

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
ro_RO: Când se navighează cu o tastatură, focalizarea se mută într-o ordine logică care păstrează sensul și funcționalitatea.

en: Link Purpose (In Context)
ro_RO: Scopul linkului (în context)

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
ro_RO: Scopul fiecărui link este clar din textul linkului și din contextul în care apare, astfel încât utilizatorii să știe unde îi va duce linkul.

en: Multiple Ways
ro_RO: Mai multe modalități

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
ro_RO: Există mai mult de o modalitate de a localiza o pagină web într-un set de pagini web, cu excepția cazului în care pagina web este rezultatul unei interogări.

en: Headings and Labels
ro_RO: Titluri și etichete

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
ro_RO: Titlurile și etichetele descriu subiectul sau scopul conținutului și nu sunt ambigue sau înșelătoare.

en: Focus Visible
ro_RO: Focalizare vizibilă

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
ro_RO: Este vizibil când un element are focalizarea tastaturii, astfel încât utilizatorii care navighează cu o tastatură pot vedea care element este activ.

en: Location
ro_RO: Locație

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
ro_RO: Utilizatorii sunt informați despre locația lor într-un set de pagini web, cum ar fi prin navigarea cu breadcrumb sau un titlu clar al paginii.

en: Link Purpose (Link Only)
ro_RO: Scopul linkului (doar link)

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
ro_RO: Scopul fiecărui link poate fi determinat doar din textul linkului, fără a fi nevoie de context suplimentar.

en: Pointer Gestures
ro_RO: Gesturi cu pointer

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
ro_RO: Pentru funcționalitățile care pot fi operate printr-un gest cu pointer, cel puțin una dintre următoarele este adevărată: gestul poate fi efectuat printr-o simplă atingere, gestul poate fi efectuat cu un singur deget sau gestul poate fi efectuat cu o comandă vocală.

en: 2.5 Input Modalities
ro_RO: 2.5 modalități de intrare

en: Pointer Cancellation
ro_RO: Anularea pointerului

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
ro_RO: Pentru acțiunile care necesită un gest cu pointer, utilizatorul poate anula acțiunea deplasând pointerul înainte ca acțiunea să fie finalizată.

en: Label in Name
ro_RO: Etichetă în nume

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
ro_RO: Numele componentelor interfeței utilizator include etichete text care descriu scopul lor, astfel încât tehnologiile de asistență pot transmite aceste informații utilizatorilor.

en: Motion Actuation
ro_RO: Acționare prin mișcare

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
ro_RO: Funcționalitatea care poate fi operată printr-un gest de mișcare poate fi, de asemenea, operată printr-o atingere simplă sau un clic, astfel încât utilizatorii care nu pot efectua gesturi de mișcare pot utiliza în continuare funcționalitatea.

en: Target Size
ro_RO: Dimensiunea țintei

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
ro_RO: Dimensiunea țintei pentru gesturile cu pointer este suficient de mare pentru a fi activată cu ușurință, chiar și de utilizatorii cu dexteritate limitată.

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
ro_RO: Persoanele care folosesc un dispozitiv mobil în medii în care sunt expuse la vibrații (cum ar fi transportul public)

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
ro_RO: Persoanele cu deficiențe de dexteritate și mobilitate, inclusiv tremurături ale mâinilor

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
ro_RO: Persoanele cu degete mari sau care operează dispozitivul doar cu o parte a degetului sau cu articulația

en: Concurrent Input Mechanisms
ro_RO: Mecanisme de intrare concurente

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
ro_RO: Dacă un mecanism de intrare necesită o postură sau o mișcare specifică, este disponibil un mecanism de intrare alternativ care nu are aceeași cerință.

en: Dragging Movements
ro_RO: Mișcări de tragere

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
ro_RO: Pentru funcționalitățile care necesită mișcări de tragere, acțiunea poate fi completată și prin acțiuni mai simple, astfel încât utilizatorii cu dexteritate limitată pot utiliza în continuare funcționalitatea.

en: Target Size (Minimum)
ro_RO: Dimensiunea țintei (minimă)

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
ro_RO: Dimensiunea țintei pentru orice element interactiv este de cel puțin 44x44 pixeli, astfel încât să poată fi activat cu ușurință de utilizatori cu diverse abilități.

en: Language of Page
ro_RO: Limba paginii

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
ro_RO: Limba implicită a fiecărei pagini web este determinată programatic, astfel încât tehnologiile de asistență pot utiliza setările corecte de limbă.

en: 3.1 Readable
ro_RO: 3.1 lizibil

en: Understandable
ro_RO: Ușor de înțeles

en: Language of Parts
ro_RO: Limba părților

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
ro_RO: Limba fiecărei părți a conținutului poate fi determinată programatic, astfel încât tehnologiile de asistență pot oferi suport lingvistic adecvat.

en: Unusual Words
ro_RO: Cuvinte neobișnuite

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
ro_RO: Cuvintele neobișnuite sau rare sunt definite sau explicate, astfel încât utilizatorii cu dizabilități cognitive sau care nu sunt familiarizați cu limba să le poată înțelege.

en: Abbreviations
ro_RO: Abrevieri

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
ro_RO: Abrevierile și acronimele sunt definite prima dată când sunt folosite, astfel încât utilizatorii să poată înțelege semnificația lor.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
ro_RO: Conținutul este scris într-un limbaj clar și simplu și nu necesită cunoștințe specializate pentru a fi înțeles.

en: Pronunciation
ro_RO: Pronunție

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
ro_RO: Este disponibil un ghid de pronunție pentru cuvintele neobișnuite sau dificile, astfel încât utilizatorii să poată înțelege cum să le pronunțe.

en: On Focus
ro_RO: La focalizare

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
ro_RO: Când un element primește focalizarea, nu provoacă schimbări neașteptate care ar putea confuza utilizatorul și este clar cum să interacționeze cu elementul.

en: 3.2 Predictable
ro_RO: 3.2 previzibil

en: On Input
ro_RO: La introducere

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
ro_RO: Când un câmp de introducere primește date, nu provoacă modificări neașteptate care ar putea deruta utilizatorul și este clar cum vor fi folosite datele.

en: Consistent Navigation
ro_RO: Navigare consecventă

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
ro_RO: Mecanismele de navigare sunt consecvente pe tot site-ul web, astfel încât utilizatorii să se poată deplasa previzibil prin site.

en: Consistent Identification
ro_RO: Identificare consecventă

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
ro_RO: Componentele care au aceeași funcționalitate într-un set de pagini web sunt identificate în mod consecvent, astfel încât utilizatorii să le poată recunoaște cu ușurință.

en: Change on Request
ro_RO: Schimbare la cerere

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
ro_RO: Schimbările în conținut sau context care apar ca rezultat al introducerii de date de către utilizator nu se produc în mod neașteptat, iar utilizatorii sunt notificați despre orice schimbări.

en: Consistent Help
ro_RO: Ajutor consecvent

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
ro_RO: Ajutorul și documentația sunt disponibile și ușor de găsit, astfel încât utilizatorii să poată obține asistență atunci când au nevoie.

en: Error Identification
ro_RO: Identificarea erorilor

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
ro_RO: Dacă se detectează o eroare de introducere și se cunosc sugestii pentru corectare, atunci sugestiile sunt furnizate utilizatorului.

en: 3.3 Input Assistance
ro_RO: 3.3 asistență la introducere

en: Labels or Instructions
ro_RO: Etichete sau instrucțiuni

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
ro_RO: Se furnizează etichete sau instrucțiuni atunci când un câmp de introducere necesită date de la utilizator, astfel încât utilizatorii să știe ce informații sunt necesare.

en: Error Suggestion
ro_RO: Sugestie de eroare

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
ro_RO: Prevenirea erorilor (juridice, financiare, date)

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
ro_RO: Pentru paginile web care necesită introducerea de date de către utilizator, utilizatorii sunt avertizați despre erori și le pot corecta înainte de a finaliza trimiterea.

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Error Prevention (All)
ro_RO: Prevenirea erorilor (toate)

en: Redundant Entry
ro_RO: Introducere redundantă

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
ro_RO: Utilizatorii nu sunt obligați să introducă aceleași informații de mai multe ori, reducând riscul de erori și economisind timp.

en: Accessible Authentication (Minimum)
ro_RO: Autentificare accesibilă (minimă)

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
ro_RO: Procesele de autentificare nu se bazează pe teste de funcție cognitivă, cum ar fi memorarea unei parole sau rezolvarea unui puzzle, cu excepția cazului în care este oferită o alternativă.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
ro_RO: Autentificare accesibilă (îmbunătățită)

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
ro_RO: Sunt furnizate metode de autentificare îmbunătățite care nu se bazează pe teste de funcție cognitivă, cum ar fi memorarea parolelor, și nu necesită un test de funcție cognitivă.

en: Parsing
ro_RO: Analiză

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
ro_RO: Conținutul este codat astfel încât tehnologiile de asistare să îl poată interpreta și prezenta cu acuratețe utilizatorilor.

en: 4.1 Compatible
ro_RO: 4.1 compatibil

en: People with low vision using screen magnifiers
ro_RO: Persoane cu vedere slabă care folosesc lupe de ecran

en: Name, Role, Value
ro_RO: Nume, rol, valoare

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
ro_RO: Componentele interfeței utilizator au nume, roluri și valori care pot fi determinate programatic, astfel încât tehnologiile de asistare să le poată comunica utilizatorilor.

en: Status Messages
ro_RO: Mesaje de stare

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
ro_RO: Mesajele de stare sunt determinate programatic, astfel încât tehnologiile de asistare să poată notifica utilizatorii despre schimbări importante, cum ar fi erorile de formular sau actualizările.

en: Best Practice
ro_RO: Cea mai bună practică

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
ro_RO: O îmbunătățire a utilizabilității sau o convenție care sporește accesibilitatea, dar nu este necesară pentru conformitatea WCAG.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
ro_RO: Problemă de accesibilitate non-WCAG

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
ro_RO: O problemă care afectează utilizatorii cu dizabilități, dar nu se potrivește direct cu un criteriu de succes WCAG actual.

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
ro_RO: Testare manuală necesară (criterii multiple de succes)

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
ro_RO: Folosit pentru documente, media și alt conținut care nu poate fi scanat și care necesită testare manuală și este probabil să nu îndeplinească mai multe criterii de succes WCAG.

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
ro_RO: Setări salvate. Pentru a confirma și reflecta aceste actualizări în statisticile site-ului dvs., vă rugăm să rescanați site-ul. Dacă utilizați un plugin de caching, asigurați-vă că ștergeți cache-ul pentru a vă asigura că modificările actualizate sunt aplicate corect.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
ro_RO: Pluginul Accessibility New Window Warnings este instalat. Corecția pentru linkurile care se deschid într-o fereastră nouă, inclusă aici, va suprascrie funcționalitatea acestuia. Puteți elimina în siguranță pluginul și utiliza în schimb aceste corecții.

en: Accessibility Checker issues panels
ro_RO: Panouri de probleme Accessibility Checker

en: Accessibility Status
ro_RO: Stare accesibilitate

en: Accessibility Analysis
ro_RO: Analiza accesibilității

en: Readability Analysis
ro_RO: Analiza lizibilității

en: Delete all currently found issues
ro_RO: Șterge toate problemele găsite în prezent

en: Clear Issues
ro_RO: Șterge problemele

en: Equalize Digital Logo
ro_RO: Logo-ul Equalize Digital

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
ro_RO: Actualizează la Accessibility Checker Pro

en: Scan all post types
ro_RO: Scanează toate tipurile de postări

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
ro_RO: Coloane de administrare pentru a vedea starea de accesibilitate dintr-o privire

en: Centralized list of all open issues
ro_RO: Lista centralizată a tuturor problemelor deschise

en: Ignore log
ro_RO: Jurnal de ignorare

en: Rename simplified summary
ro_RO: Redenumește rezumatul simplificat

en: User restrictions on ignoring issues
ro_RO: Restricții pentru utilizatori la ignorarea problemelor

en: Email support
ro_RO: Asistență prin e-mail

en: ...and more
ro_RO: ...și multe altele

en: Or activate your license key here.
ro_RO: Sau activați cheia dvs. de licență aici.

en: version
ro_RO: versiune

en: Link to Equalize Digital Website
ro_RO: Link către site-ul web Equalize Digital

en: Quick Start Guide
ro_RO: Ghid de pornire rapidă

en: Follow these steps to get started checking your content:
ro_RO: Urmați acești pași pentru a începe verificarea conținutului dvs.:

note: translators: %s: path to settings page.
en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
ro_RO: Pe <a href="%s">Pagina de Setări</a>, alegeți ce tipuri de postări doriți să scanați.

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
ro_RO: Mergeți la ecranul de editare pentru postarea pe care doriți să o verificați.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
ro_RO: Găsiți caseta meta Accessibility Checker sub conținutul dvs. Dacă utilizați un constructor de pagini frontend, trebuie să vizitați ecranul de editare backend pentru a vizualiza rezultatele Accessibility Checker.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
ro_RO: Dacă există erori sau avertismente în postarea ta, deschide fila de detalii în Accessibility Checker pentru mai multe informații.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
ro_RO: Extindeți fiecare problemă pentru a vedea codul sau faceți clic pe „vizualizare pe pagină” dacă aveți nevoie de ajutor pentru a găsi elementul care necesită corectare.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
ro_RO: Dacă nu știți ce înseamnă o eroare sau un avertisment, faceți clic pe pictograma „i” pentru a citi documentația și cum să o remediați.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
ro_RO: Dacă o problemă este un fals pozitiv și elementul este accesibil, puteți elimina problemele din rapoarte folosind funcția „Ignoră”.

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
ro_RO: După corectarea fiecărei probleme, actualizați postarea pentru a vedea schimbarea raportului de accesibilitate. Obiectivul dvs. este ca fiecare pagină să indice 100% Teste Trecute.

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
ro_RO: Urmărește un video cu Accessibility Checker în acțiune.

en: Documentation and FAQs
ro_RO: Documentație și Întrebări Frecvente

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
ro_RO: De ce spunem 100% Teste Trecute, Nu 100% Accesibil?

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
ro_RO: Cum să verificați manual site-ul dvs. web pentru accesibilitate

en: When to Ignore Accessibility Errors
ro_RO: Când să ignorați erorile de accesibilitate

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
ro_RO: Ce să faceți dacă un plugin pe care îl utilizați are erori de accesibilitate

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
ro_RO: Ce să faceți dacă există erori de accesibilitate în tema dvs

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
ro_RO: Pot angaja Equalize Digital pentru a remedia problemele de accesibilitate de pe site-ul meu web?

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
ro_RO: Resurse suplimentare pentru învățarea despre accesibilitate

en: Read Full Documentation
ro_RO: Citiți documentația completă

en: Support Information
ro_RO: Informații de asistență

en: Plugin Support
ro_RO: Asistență pentru plugin

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
ro_RO: Deținătorii de licențe active ale planurilor plătite Accessibility Checker primesc asistență nelimitată prin e-mail privind utilizarea și depanarea plugin-ului.

en: Open Support Ticket
ro_RO: Deschide tichet de asistență

en: Free Plugin Support
ro_RO: Asistență gratuită pentru plugin

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
ro_RO: Asistența gratuită pentru plugin este disponibilă prin intermediul forumurilor WordPress.org. Va trebui să vă creați un cont, apoi puteți deschide un nou fir de asistență.

en: Go to Support Forum
ro_RO: Mergi la forumul de asistență

en: Office Hours
ro_RO: Program de consultații

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
ro_RO: Sesiuni deschise de întrebări și răspunsuri pe Zoom la fiecare două săptămâni pentru a vă ajuta să remediați site-ul dvs. web.

en: Included in Small Business and Agency plans
ro_RO: Inclus în planurile pentru Întreprinderi Mici și Agenții

en: Register for Office Hours
ro_RO: Înregistrați-vă pentru programul de consultații

en: Auditing and Remediation
ro_RO: Auditare și remediere

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
ro_RO: Obțineți ajutor pentru a face site-ul dvs. Web accesibil. Auditare de experți, testare cu utilizatori și asistență pentru dezvoltare. Scrisori de conformitate disponibile.

en: Get Remediation Help
ro_RO: Obțineți ajutor pentru remediere

en: Saving...
ro_RO: Se salvează...

en: Saving failed: Missing REST API URL.
ro_RO: Salvare eșuată: URL REST API lipsă.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
ro_RO: Setările au fost salvate cu succes. Trebuie să %svizitezi editorul%s și să salvezi postarea pentru a rescana și a elimina problemele rezolvate din rapoartele Accessibility Checker.

en: Settings saved successfully.
ro_RO: Setările au fost salvate cu succes.

en: Saving failed.
ro_RO: Salvarea a eșuat.

en: Fix Settings
ro_RO: Setări de remediere

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
ro_RO: Aceasta va șterge toate problemele pentru această postare. Va fi necesară o salvare pentru a declanșa o nouă scanare a conținutului postării. Doriți să continuați?

en: Clearing...
ro_RO: Se șterge...

en: Issues cleared successfully.
ro_RO: Problemele au fost șterse cu succes.

en: Failed to clear issues.
ro_RO: Ștergerea problemelor a eșuat.

en: An error occurred while clearing issues.
ro_RO: A apărut o eroare la ștergerea problemelor.

en: There was a problem. Please try again.
ro_RO: A apărut o problemă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
ro_RO: Ne pare rău, trimiterea dvs. A eșuat. Vă rugăm să scurtați răspunsurile și să încercați din nou.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
ro_RO: Ne pare rău, trimiterea dvs. A eșuat. Vă rugăm să încercați din nou.

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
ro_RO: EDAC: Nu s-a găsit un ID țintă potrivit pe pagină pentru link-ul de salt.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
ro_RO: EDAC: Eroare la actualizarea istoricului pentru link-ul de salt.

en: Close fixes modal
ro_RO: Închide modalul de remedieri

en: %1$d of %2$d
ro_RO: %1$d din %2$d

en: Untitled issue
ro_RO: Problemă fără titlu

en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
ro_RO: Problema %1$d din %2$d: %3$s

en: The element is not visible. Try disabling styles.
ro_RO: Elementul nu este vizibil. Încercați să dezactivați stilurile.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
ro_RO: Elementul nu este focusabil. Încercați să dezactivați stilurile.

en: The element was not found on the page.
ro_RO: Elementul nu a fost găsit pe pagină.

en: Move to Left
ro_RO: Mută la stânga

en: Move to Right
ro_RO: Mută la dreapta

en: Panel position reset.
ro_RO: Poziția panoului a fost resetată.

en: Panel moved to the left.
ro_RO: Panoul a fost mutat la stânga.

en: Panel moved to the right.
ro_RO: Panoul a fost mutat la dreapta.

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
ro_RO: Deschideți detalii pentru %1$s, %2$s din %3$s

en: Undock Panel
ro_RO: Detașează panoul

en: Dock Panel
ro_RO: Ancorează panoul

en: Rescan This Page
ro_RO: Rescanează această pagină

en: Accessibility Checker Tools
ro_RO: Instrumente Accessibility Checker

en: More options
ro_RO: Mai multe opțiuni

en: Disable Page Styles
ro_RO: Dezactivează stilurile paginii

en: Disable Styles
ro_RO: Dezactivează stilurile

en: Close
ro_RO: Închide

en: No issues found on this page.
ro_RO: Nu au fost găsite probleme pe această pagină.

en: Loading...
ro_RO: Se încarcă...

en: Previous
ro_RO: Anterior

en: Next
ro_RO: Următorul

en: Reset Position
ro_RO: Resetați poziția

en: An error occurred when loading the issues.
ro_RO: A apărut o eroare la încărcarea problemelor.

en: Panel docked.
ro_RO: Panou ancorat.

en: Panel undocked.
ro_RO: Panou detașat.

en: Severity:
ro_RO: Severitate:

en: Show explanation
ro_RO: Arată explicația

en: Why It Matters
ro_RO: De ce este important

en: How to Fix
ro_RO: Cum se remediază

en: More Detailed Documentation
ro_RO: Documentație mai detaliată

en: Show Affected Code
ro_RO: Arată codul afectat

en: Fix issue: %s
ro_RO: Remediați problema: %s

en: Fix Issue
ro_RO: Remediați problema

en: Enable Styles
ro_RO: Activează stilurile

en: Enable Page Styles
ro_RO: Activează stilurile paginii

en: Page styles disabled.
ro_RO: Stilurile paginii sunt dezactivate.

en: Page styles re-enabled.
ro_RO: Stilurile paginii au fost reactivate.

en: There are no settings to display.
ro_RO: Nu există setări de afișat.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
ro_RO: Aceste setări activează remedieri globale pe întregul site. Este posibil ca paginile să trebuiască resalvate sau să fie rulată o scanare completă a site-ului pentru a vedea remedierile reflectate în rapoarte.

en: %d issue found | %d issues found
ro_RO[0]: %d problemă găsită
ro_RO[1]: %d probleme găsite
ro_RO[2]: %d probleme găsite

en: %d Problem | %d Problems
ro_RO[0]: %d problemă
ro_RO[1]: %d probleme
ro_RO[2]: %d probleme

en: %d Needs Review | %d Need Review
ro_RO[0]: %d necesită revizuire
ro_RO[1]: %d necesită revizuire
ro_RO[2]: %d necesită revizuire

en: %d Dismissed | %d Dismissed
ro_RO[0]: %d soluționat
ro_RO[1]: %d soluționate
ro_RO[2]: %d soluționate

en: No issues detected.
ro_RO: Nu s-au detectat probleme.

en: Landmark: %s
ro_RO: Reper: %s

en: Failed to load scanner script.
ro_RO: Nu s-a putut încărca scriptul scanerului.

en: Scanner function not found.
ro_RO: Funcția de scanare nu a fost găsită.

en: Scanning...
ro_RO: Se scanează...

en: Missing postId or nonce.
ro_RO: Lipsește postId sau nonce.

en: Rescan complete. No violations found.
ro_RO: Rescanare finalizată. Nu au fost găsite încălcări.

en: No violations found, skipping save.
ro_RO: Nu s-au găsit încălcări, se omite salvarea.

en: Accessibility scan error.
ro_RO: Eroare la scanarea de accesibilitate.

en: Error saving scan results.
ro_RO: Eroare la salvarea rezultatelor scanării.

en: Rescan already in progress.
ro_RO: Rescanarea este deja în curs.

en: Rescanning this page.
ro_RO: Rescanarea acestei pagini.

en: Rescan complete.
ro_RO: Rescanare finalizată.

en: Error: Missing required parameters.
ro_RO: Eroare: Lipsesc parametrii necesari.

en: Issue #%s
ro_RO: Problemă #%s

en: Issue Details
ro_RO: Detalii problemă

en: Type
ro_RO: Tip

en: Severity
ro_RO: Severitate

en: Failed to load %s fix information.
ro_RO: Eșec la încărcarea informațiilor despre remedierea %s.

en: Error loading %s fix information.
ro_RO: Eroare la încărcarea informațiilor despre remedierea %s.

en: Fix settings saved.
ro_RO: Setările de remediere au fost salvate.

en: Failed to save fix settings.
ro_RO: Nu s-au putut salva setările de remediere.

en: Loading fix information...
ro_RO: Se încarcă informațiile de remediere...

en: Save fix for: %s
ro_RO: Salvați remedierea pentru: %s

en: Issue related image
ro_RO: Imaginea legată de problemă

en: Issue dismissed successfully.
ro_RO: Problema a fost ignorată cu succes.

en: Issue reopened successfully.
ro_RO: Problema a fost redeschisă cu succes.

en: Dismiss Globally
ro_RO: Ignorați global

en: Dismissing globally...
ro_RO: Se soluționează global...

en: Dismissing...
ro_RO: Se ignoră...

en: Issue Dismissed — %s
ro_RO: Problemă ignorată — %s

en: Issue Dismissed
ro_RO: Problemă ignorată

en: Scope:
ro_RO: Domeniu:

en: All pages
ro_RO: Toate paginile

en: By:
ro_RO: De către:

en: On:
ro_RO: Pe:

en: Reason for dismissal:
ro_RO: Motivul ignorării:

en: Removing...
ro_RO: Se elimină...

en: Remove Global Dismissal
ro_RO: Eliminați soluționarea globală

en: Reopening...
ro_RO: Se redeschide...

en: Comment (optional)
ro_RO: Comentariu (opțional)

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
ro_RO: Adăugați o notă explicând de ce această problemă este ignorată.

en: More dismiss options
ro_RO: Mai multe opțiuni de ignorare

en: Dismiss & Close Modal
ro_RO: Ignorați și închideți fereastra

en: new window
ro_RO: fereastră nouă

en: new tab
ro_RO: filă nouă

en: new document
ro_RO: document nou

en: click
ro_RO: clic

en: click here
ro_RO: faceți clic aici

en: here
ro_RO: aici

en: go here
ro_RO: accesați aici

en: more
ro_RO: mai mult

en: more...
ro_RO: mai mult...

en: more…
ro_RO: mai mult…

en: details
ro_RO: detalii

en: more details
ro_RO: mai multe detalii

en: this page
ro_RO: această pagină

en: continue
ro_RO: continuă

en: continue reading
ro_RO: continuă să citești

en: read more
ro_RO: citește mai mult

en: open
ro_RO: deschide

en: download
ro_RO: descarcă

en: button
ro_RO: buton

en: keep reading
ro_RO: continuă să citești

en: learn more
ro_RO: află mai multe

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
ro_RO: Verifică dacă textul vizibil al unui link este un URL, mai degrabă decât un text ancoră descriptiv.

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
ro_RO: Textul linkului ar trebui să fie descriptiv și nu doar URL-ul.

en: Failed to load accessibility data
ro_RO: Nu s-au putut încărca datele de accesibilitate

en: Error loading accessibility data
ro_RO: Eroare la încărcarea datelor de accesibilitate

en: Loading accessibility results...
ro_RO: Se încarcă rezultatele accesibilității...

en: Updating accessibility data...
ro_RO: Se actualizează datele de accesibilitate...

en: problem to address | problems to address
ro_RO[0]: problemă de rezolvat
ro_RO[1]: probleme de rezolvat
ro_RO[2]: probleme de rezolvat

en: issue that needs review | issues that need review
ro_RO[0]: problemă care necesită revizuire
ro_RO[1]: probleme care necesită revizuire
ro_RO[2]: probleme care necesită revizuire

en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
ro_RO: Aveți %1$d %2$s și %3$d %4$s.

en: You have %1$d %2$s.
ro_RO: Aveți %1$d %2$s.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
ro_RO: Verificați și remediați problemele de accesibilitate din conținutul dvs.

en: Open Accessibility Panel
ro_RO: Deschideți panoul de accesibilitate

en: %dth
ro_RO: al %d-lea

en: Summary provided
ro_RO: Rezumat furnizat

en: Summary required
ro_RO: Rezumat necesar

en: Summary not required
ro_RO: Rezumat nu este necesar

en: View %d problems in Accessibility Analysis
ro_RO: Vizualizați %d probleme în Analiza Accesibilității

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
ro_RO: Vizualizați %d elemente care necesită revizuire în Analiza Accesibilității

en: View reading level details: %1$s, %2$s
ro_RO: Vizualizați detaliile nivelului de lectură: %1$s, %2$s

en: View reading level details: %s
ro_RO: Vizualizați detaliile nivelului de citire: %s

en: Issue
ro_RO: Problemă

en: Issue actions for %s
ro_RO: Acțiuni problemă pentru %s

en: Issue actions
ro_RO: Acțiuni problemă

en: Show code
ro_RO: Arată codul

en: Reopen issue
ro_RO: Redeschideți problema

en: Dismiss issue
ro_RO: Ignorați problema

en: Apply fix
ro_RO: Aplicați remedierea

en: No dismissed issues.
ro_RO: Nicio problemă ignorată.

en: No issues found.
ro_RO: Nu s-au găsit probleme.

en: %d total issues
ro_RO: %d probleme în total

en: Dismissed Issues
ro_RO: Probleme ignorate

en: Simplified summary saved successfully.
ro_RO: Rezumatul simplificat a fost salvat cu succes.

en: Failed to save summary. Please try again.
ro_RO: Nu s-a putut salva rezumatul. Vă rugăm să încercați din nou.

en: An error occurred while saving the summary.
ro_RO: A apărut o eroare la salvarea rezumatului.

en: %s grade
ro_RO: clasa %s

en: %dth grade
ro_RO: clasa a %d-a

en: Not available
ro_RO: Indisponibil

en: Warning
ro_RO: Avertisment

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
ro_RO: Această postare nu conține suficient conținut pentru a calcula un nivel de citire.

en: Adjust summary prompts in settings.
ro_RO: Ajustați solicitările de rezumat în setări.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
ro_RO: Conținutul la sau sub nivelul de citire al clasei a IX-a nu necesită un rezumat simplificat.

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
ro_RO: Conținutul peste nivelul de citire al clasei a IX-a necesită un rezumat simplificat pentru a îndeplini ghidul WCAG AAA.

en: Learn more about readability requirements.
ro_RO: Aflați mai multe despre cerințele de lizibilitate.

en: Simplified Summary Reading Level
ro_RO: Nivel de citire al rezumatului simplificat

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
ro_RO: Necesită îmbunătățiri, rezumatul este peste nivelul de citire al clasei a IX-a.

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
ro_RO: Sub nivelul de citire recomandat al clasei a IX-a.

en: Enter simplified summary...
ro_RO: Introduceți rezumatul simplificat...

en: A simplified summary is required for this content.
ro_RO: Este necesar un rezumat simplificat pentru acest conținut.

en: Unable to load this preference.
ro_RO: Nu s-a putut încărca această preferință.

en: Unable to save this preference.
ro_RO: Nu s-a putut salva această preferință.

en: Loading preference...
ro_RO: Se încarcă preferința...

en: Screen Reader Text Format
ro_RO: Format text pentru cititorul de ecran

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
ro_RO: Controlați dacă textul cititorului de ecran rămâne vizibil în timp ce editați.

en: Always show screen reader text?
ro_RO: Afișează întotdeauna textul cititorului de ecran?

en: Loading accessibility data...
ro_RO: Se încarcă datele de accesibilitate...

en: Accessibility Checker actions
ro_RO: Acțiuni Accessibility Checker

en: Scan
ro_RO: Scanează

en: Refresh
ro_RO: Reîmprospătează

en: Screen Reader Only
ro_RO: Doar cititor de ecran

en: Always show screen reader text
ro_RO: Afișează întotdeauna textul cititorului de ecran
