Accessibility Checker 1.45.0 - en to uk translation catalogue (1263 entries)

en:  (opens in a new window)
uk:  (відкривається в новому вікні)

en:  total
uk:  всього

en: %1$d of %2$d
uk: %1$d з %2$d

en: %1$s of %2$s
uk: %1$s з %2$s

en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
uk: Для моніторингу доступності нашого веб-сайту %1$s використовує %2$s.

en: %d Dismissed | %d Dismissed
uk[0]: %d відхилено
uk[1]: %d відхилено
uk[2]: %d відхилено

en: %d Needs Review | %d Need Review
uk[0]: %d потребує перегляду
uk[1]: %d потребують перегляду
uk[2]: %d потребують перегляду

en: %d Problem | %d Problems
uk[0]: %d проблема
uk[1]: %d проблеми
uk[2]: %d проблем

en: %d issue found | %d issues found
uk[0]: Знайдено %d проблему
uk[1]: Знайдено %d проблеми
uk[2]: Знайдено %d проблем

en: %d total
uk: %d всього

en: %d total issues
uk: %d всього проблем

en: %d%% Passed Checks
uk: %d%% перевірок пройдено

en: %dth
uk: %d-й

en: %dth grade
uk: %d-й клас

en: %s grade
uk: %s клас

en: (opens in a new window)
uk: (відкривається в новому вікні)

en: * Screen Reader Text
uk: * Текст для зчитування з екрана

en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
uk: * Справжня доступність вимагає ручного тестування на додаток до автоматизованих сканувань. %1$sДізнайтеся, як вручну перевірити доступність%2$s

en: , opens a new window
uk: , відкриває нове вікно

en: ...and more
uk: ...і багато іншого

en: 1.1 Text Alternatives
uk: 1.1 текстові альтернативи

en: 1.2 Time-based Media
uk: 1.2 медіа на основі часу

en: 1.3 Adaptable
uk: 1.3 адаптивний

en: 1.4 Distinguishable
uk: 1.4 розрізнюваний

en: 2.1 Keyboard Accessible
uk: 2.1 доступно з клавіатури

en: 2.2 Enough Time
uk: 2.2 достатньо часу

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
uk: 2.3 напади та фізичні реакції

en: 2.4 Navigable
uk: 2.4 навігація

en: 2.5 Input Modalities
uk: 2.5 модальності введення

en: 3 days only • May 20–22
uk: Лише 3 дні • 20–22 травня

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
uk: Лише 3 дні: заощаджуйте 15% при оновленні до Accessibility Checker Pro з промокодом

en: 3.1 Readable
uk: 3.1 читабельний

en: 3.2 Predictable
uk: 3.2 передбачуваний

en: 3.3 Input Assistance
uk: 3.3 допомога при введенні

en: 4.1 Compatible
uk: 4.1 сумісний

en: A Simplified summary has not been included for this content.
uk: Спрощений підсумок не було включено для цього вмісту.

en: A Slider is Present
uk: Наявний слайдер

en: A Video is Present
uk: Присутнє відео

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
uk: Проблема, яка впливає на користувачів з обмеженими можливостями, але не відповідає безпосередньо поточному критерію успіху WCAG.

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
uk: Доступний посібник з вимови для незвичних або складних слів, щоб користувачі могли зрозуміти, як їх вимовляти.

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
uk: Для всього попередньо записаного аудіовмісту в синхронізованих медіа має бути надана інтерпретація мовою жестів, що забезпечує користувачам, які є глухими і використовують мову жестів, повне розуміння розмовного вмісту.

en: A simplified summary has been included for this content.
uk: Спрощений підсумок було включено для цього вмісту.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
uk: Спрощене резюме не потрібне, якщо рівень читабельності контенту відповідає 9-му класу або нижче. Виберіть, коли запитувати спрощене резюме, на сторінці налаштувань.

en: A simplified summary is required for this content.
uk: Для цього вмісту потрібен спрощений підсумок.

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
uk: Покращення зручності використання або конвенція, що підвищує доступність, але не є обов'язковою для відповідності WCAG.

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
uk: Доступний спосіб пропустити повторювані блоки вмісту, такі як навігаційні меню, щоб користувачі могли швидко дістатися до основного вмісту.

en: ADHD
uk: СДУГ

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
uk: Посібник з практик авторства ARIA: Розробка інтерфейсу клавіатури

en: ARIA Hidden
uk: ARIA приховано

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
uk: Атрибути ARIA, такі як aria-labelledby та aria-describedby, використовуються для покращення доступності шляхом з'єднання елементів з їхніми мітками або описами. Якщо цільовий елемент посилання не існує, користувачі допоміжних технологій пропустять важливий контекст або інструкції.

en: ARIA for Beginners (Webinar)
uk: ARIA для початківців (Вебінар)

en: Abbreviations
uk: Абревіатури

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
uk: Абревіатури та акроніми визначаються при першому використанні, щоб користувачі могли зрозуміти їхнє значення.

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Accessibility Analysis
uk: Аналіз доступності

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
uk: Accessibility Checker &mdash; Історія перевірок

en: Accessibility Checker &mdash; Free
uk: Accessibility Checker &mdash; Безкоштовна версія

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
uk: Accessibility Checker (відкривається в новому вікні)

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
uk: Accessibility Checker Pro (відкривається в новому вікні)

en: Accessibility Checker Settings
uk: Налаштування Accessibility Checker

en: Accessibility Checker Tools
uk: Інструменти Accessibility Checker

en: Accessibility Checker actions
uk: Дії Accessibility Checker

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
uk: Accessibility Checker не може сканувати жодний вміст, оскільки не вибрано типів публікацій. Без налаштованих типів публікацій проблеми доступності не будуть виявлені.

en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
uk: Accessibility Checker виявив %1$s помилок та %2$s попереджень.

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
uk: Accessibility Checker не знайшов жодних проблем у сканованому вмісті.

en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
uk[0]: Accessibility Checker просканував %s запис на наявність проблем доступності.
uk[1]: Accessibility Checker просканував %s записи на наявність проблем доступності.
uk[2]: Accessibility Checker просканував %s записів на наявність проблем доступності.

en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
uk[0]: Accessibility Checker налаштовано для сканування %1$s типу записів: %2$s.
uk[1]: Accessibility Checker налаштовано для сканування %1$s типів записів: %2$s.
uk[2]: Accessibility Checker налаштовано для сканування %1$s типів записів: %2$s.

en: Accessibility Checker issues panels
uk: Панелі проблем Accessibility Checker

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
uk: Новини та події з доступності у вашій поштовій скриньці

en: Accessibility Features On Our Website
uk: Функції доступності на нашому веб-сайті

en: Accessibility Policy
uk: Політика доступності

en: Accessibility Policy page
uk: Сторінка політики доступності

en: Accessibility Reports
uk: Звіти з доступності

en: Accessibility Statement Preview
uk: Попередній перегляд заяви про доступність

en: Accessibility Status
uk: Статус доступності

en: Accessibility Summary
uk: Зведення доступності

en: Accessibility Support Contact
uk: Контакт для підтримки доступності

en: Accessibility issues
uk: Проблеми доступності

en: Accessibility issues detected
uk: Виявлено проблеми доступності

en: Accessibility scan error.
uk: Помилка сканування доступності.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
uk: Доступна автентифікація (розширена)

en: Accessible Authentication (Minimum)
uk: Доступна автентифікація (мінімальна)

en: Account Connection
uk: Підключення акаунта

en: Actions
uk: Дії

en: Activation Date
uk: Дата активації

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
uk: Активні власники ліцензій платних планів Accessibility Checker отримують необмежену підтримку по електронній пошті щодо використання плагіна та вирішення проблем.

en: Add "lang" & "dir" Attributes
uk: Додати атрибути „lang“ і „dir“

en: Add Context to Linked Files
uk: Додати контекст до пов'язаних файлів

en: Add File Size & Type To Links
uk: Додати розмір та тип файлу до посилань

en: Add Focus Outline
uk: Додати обведення при фокусуванні

en: Add Focus Outlines
uk: Додати обведення при фокусуванні

en: Add Footer Accessibility Statement
uk: Додати заяву про доступність у нижній колонтитул

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
uk: Додати мітку до посилань, які відкриваються у новій вкладці/вікні

en: Add Labels to Comment and Search Forms
uk: Додати мітки до форм коментарів та пошуку

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
uk: Додати мітки до полів форми без міток

en: Add Missing Page Title
uk: Додати відсутній заголовок сторінки

en: Add Missing or Empty Page Titles
uk: Додати відсутні або порожні заголовки сторінок

en: Add Size & Type To File Links
uk: Додати розмір та тип до посилань на файли

en: Add Skip Links
uk: Додати посилання для пропуску

en: Add Underlines to all non-nav Links
uk: Додати підкреслення до всіх посилань, що не є навігаційними

en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
uk: Додати тег %1$s на сторінку, якщо він відсутній або порожній.

en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
uk: Додай описовий атрибут %2$s до кожного елемента %1$s у твоїй карті зображення. Текст має пояснювати функцію або призначення посилання, а не те, як виглядає область.

en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
uk: Додати мітку та іконку до посилань із %1$s, повідомляючи користувачів, що вони відкриються у новій вкладці/вікні. %2$sПримітка: Цей параметр не матиме ефекту, якщо ввімкнено виправлення „Блокувати посилання, що відкривають нові вікна“.%3$s

en: Add a missing label to the WordPress search form.
uk: Додати відсутню мітку до форми пошуку WordPress.

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
uk: Додайте примітку з поясненням, чому цю проблему відхилено.

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
uk: Додати посилання для пропуску на всі сторінки сайту, дозволяючи користувачам переходити безпосередньо до основного вмісту.

en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
uk: Додай атрибут title до тегу %1$s, який точно описує вміст або функцію вбудованого фрейму. Якщо iframe додано плагіном і заголовок не можна редагувати безпосередньо, перевір налаштування плагіна на наявність опції доступності або зв'яжися з розробником для підтримки. Розглянь можливість переходу на вбудовування WordPress Core замість цього.

en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
uk: Додай видимий елемент %1$s, який описує поле. З'єднай його з відповідним елементом форми за допомогою атрибута %2$s, або використовуй aria-label чи aria-labelledby, якщо потрібно. Щоб автоматично виправити всі непозначені поля, увімкни виправлення „Позначити поля форми“ в налаштуваннях Accessibility Checker.

en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
uk: Додай атрибут alt, який описує призначення посилання. Зосередься на тому, куди веде посилання, а не на тому, як виглядає зображення. Альтернативно, додай %s до посилання.

en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
uk: Додай атрибут alt до зображення з відповідним текстом, що описує призначення зображення на сторінці. Якщо зображення декоративне, атрибут alt може бути порожнім, але HTML-атрибут %1$s все одно має бути присутнім.

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
uk: Додати обведення до елементів, коли вони отримують фокус клавіатури.

en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
uk: Додай описовий текст всередині кожного елемента %s, який пояснює призначення рядка або стовпця. Уникай використання порожніх клітинок заголовків або тексту-заповнювача, який не має значення. За потреби можна візуально приховати текст у клітинці заголовка таблиці за допомогою класу screen-reader-text.

en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
uk: Додай описовий текст всередині елемента %1$s. Якщо посилання використовує лише іконку (наприклад, SVG або веб-шрифт), приховай іконку за допомогою %2$s і додай описовий %3$s до посилання або включи текст, видимий лише для програм зчитування з екрана, щоб пояснити, куди веде посилання.

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
uk: Додати мітки до полів форми без позначень, якщо призначення поля можна визначити.

en: Add lang & dir Attributes
uk: Додати атрибути lang і dir

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
uk: Додай змістовний вміст всередину тегу заголовка, щоб описати розділ, який слідує за ним. Якщо заголовок не потрібен, повністю видали його, щоб уникнути введення в оману допоміжних технологій.

en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
uk: Додавай змістовні елементи заголовків у свій контент, щоб організувати його на розділи. Як мінімум, включи один тег %1$s як головний заголовок сторінки та додай підзаголовки, де це доречно, щоб розбити контент на логічні частини.

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
uk: Додати відсутні мітки до форм коментарів та пошуку WordPress.

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
uk: Додати відсутні мітки до форми коментарів WordPress.

en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
uk: Додай один або кілька елементів %1$s, які описують стовпці або рядки даних у твоїй таблиці. Кожна клітинка %2$s повинна бути пов'язана з описовим заголовком, щоб надати належний контекст для користувачів програм зчитування з екрана.

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
uk: Додати розмір та тип файлу до посилань на файли, які можуть викликати завантаження.

en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
uk: Додати атрибути мови сайту (%1$s) та напрямку тексту (%2$s) до елемента %3$s.

en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
uk: Додай видимий текст всередині елемента %1$s, встанови атрибут %2$s для кнопки введення або включи атрибут %3$s для зображення кнопки. Якщо кнопка використовує лише іконку (наприклад, SVG або веб-шрифт), приховай іконку за допомогою %4$s і додай описовий %5$s до кнопки або включи текст, видимий лише для програм зчитування з екрана. Кожна кнопка повинна мати мітку, яка чітко описує її призначення або дію.

en: Add warning when link opens new tab/window
uk: Додати попередження, коли посилання відкривається у новій вкладці/вікні

en: Additional Resources
uk: Додаткові ресурси

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
uk: Додаткові ресурси для вивчення доступності

en: Adjust summary prompts in settings.
uk: Налаштуйте підказки резюме в налаштуваннях.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
uk: Відрегулюй кольори переднього плану та фону позначених елементів, щоб забезпечити співвідношення контрастності щонайменше 4,5:1 для звичайного тексту. Використовуй перевірку контрастності, щоб підтвердити, що твої комбінації кольорів відповідають цій вимозі.

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
uk: Колонки адміністратора для швидкого перегляду статусу доступності

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
uk: Adobe: Створення та перевірка доступності PDF (Acrobat Pro)

en: Affected Code
uk: Код, що зазнав впливу

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
uk: Після виправлення кожної проблеми оновіть запис, щоб побачити зміни у звіті про доступність. Ваша мета - отримати для кожної сторінки напис "100% Пройдених тестів".

en: After the content
uk: Після контенту

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
uk: Вся функціональність доступна через інтерфейс клавіатури, без винятків.

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
uk: Вся функціональність доступна за допомогою клавіатури, тому користувачі, які не можуть користуватися мишею, все одно можуть керувати вмістом.

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
uk: Весь нетекстовий контент повинен мати текстову альтернативу, яка служить тій самій меті, якщо він не підпадає під конкретні винятки, такі як елементи керування, медіа, тести, сенсорний контент, CAPTCHA або декоративні елементи. Кожен тип повинен дотримуватися конкретних вказівок, щоб забезпечити доступність без втручання в користувацький досвід.

en: All pages
uk: Усі сторінки

en: All people including those who do not identify as disabled
uk: Усі люди, включаючи тих, хто не ідентифікує себе як особа з інвалідністю

en: Alt Decision Tree
uk: Дерево рішень для alt

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
uk: Альтернативний текст допомагає людям, які використовують програми зчитування з екрана, зрозуміти призначення зображення. Коли альтернативний текст містить такі слова, як «зображення», «графіка» або розширення файлу, це не додає корисної інформації і може створювати плутанину або відволікати увагу. Чіткий і релевантний альтернативний текст покращує розуміння та досвід користувача.

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
uk: Альтернативний текст використовується програмами зчитування з екрана для опису зображень людям, які не можуть їх бачити. Якщо атрибут alt відсутній, програма зчитування з екрана скаже лише „Зображення“ або може прочитати URL-адресу файлу. Альтернативний текст також використовується пошуковими системами для розуміння вмісту зображення. Якщо зображення не має альтернативного тексту, це може створити поганий досвід користування для людей з вадами зору та негативно вплинути на SEO твого сайту.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
uk: Альтернативний текст має бути стислим і зосередженим на описі призначення чи змісту зображення. Надто довгий альтернативний текст може перевантажити користувачів програм зчитування з екрана, зменшити читабельність і відволікати від іншого вмісту на сторінці.

en: Always
uk: Завжди

en: Always show screen reader text
uk: Завжди показувати текст для зчитування з екрана

en: Always show screen reader text?
uk: Завжди показувати текст для зчитування з екрана?

en: Ambiguous Anchor Text
uk: Неоднозначний текст посилання

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
uk: Порожній атрибут alt на зображенні з посиланням змушує користувачів програм зчитування з екрана чути лише „посилання“ без контексту. Це робить навігацію заплутаною і може змусити їх пропустити важливий вміст.

en: An error occurred when loading the issues.
uk: Виникла помилка під час завантаження проблем.

en: An error occurred while clearing issues.
uk: Під час очищення проблем сталася помилка.

en: An error occurred while saving the summary.
uk: Під час збереження резюме сталася помилка.

en: An error occurred, please try again.
uk: Виникла помилка, будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
uk: Якірні теги (також відомі як посилання) призначені для навігації на нову сторінку або в інше місце на тій самій сторінці. Коли їх використовують для виконання дій (наприклад, розгортання акордеонів чи відкриття модальних вікон) без правильних ролей чи поведінки, вони спантеличують користувачів, особливо тих, хто використовує програми зчитування з екрана або клавіатуру, які очікують, що посилання будуть переміщувати, а не виконувати дії. Вони також, ймовірно, не працюватимуть з клавішею пробілу, що є очікуваною поведінкою для кнопки.

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
uk: Анімовані зображення можуть відволікати, викликати судоми у деяких осіб або створювати когнітивне навантаження. Рекомендації WCAG вимагають, щоб анімації, які блимають або безперервно повторюються, мали механізм для призупинення, зупинки або приховування.

en: Animation from Interactions
uk: Анімація від взаємодій

en: Apply fix
uk: Застосувати виправлення

en: Archive Scanning
uk: Сканування архівів

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
uk: Чи думаєте ви „Вау, цей плагін дивовижний“ і чи допомагає він вам зробити ваш веб-сайт більш доступним? Поділіться своїми зусиллями щодо підвищення доступності вашого веб-сайту з вашими клієнтами та повідомте їм, що ви використовуєте Accessibility Checker, щоб забезпечити можливість користування вашим веб-сайтом для всіх людей. Додайте невелике текстове посилання та заяву в нижній колонтитул вашого веб-сайту.

en: Article
uk: Стаття

en: Aside
uk: Бічна панель

en: Ask a Pre-Sale Question
uk: Задати питання перед покупкою

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
uk: Допоміжні технології покладаються на взаємозв'язок один до одного між полями форми та мітками, щоб надавати точні вказівки користувачам. Коли кілька міток пов'язані з одним і тим же полем, це може заплутати користувачів програм зчитування з екрана і ускладнити заповнення форми, оскільки програма зчитування з екрана може прочитати неправильну мітку для поля.

en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
uk: Спроба додати мітки до полів форми, яким вони відсутні. Примітка: Можливо, вам доведеться додати власні стилі, націлені на клас %1$s, якщо додавання міток впливає на макет ваших форм.

en: Attend Free
uk: Відвідати безкоштовно

en: Audio Control
uk: Керування аудіо

en: Audio Description (Prerecorded)
uk: Аудіоопис (попередньо записаний)

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
uk: Аудіоопис або медіа-альтернатива (попередньо записані)

en: Audio-only (Live)
uk: Лише аудіо (наживо)

en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
uk: Перевірте доступність вашого сайту перед публікацією. Внутрішній сканер доступності та рекомендації.

en: Auditing and Remediation
uk: Аудит та виправлення

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
uk: Процеси автентифікації не покладаються на тести когнітивних функцій, як-от запам'ятовування пароля чи розв'язання головоломки, якщо не надається альтернатива.

en: Average Issue Density
uk: Середня щільність проблем

en: Average Issues Per Page
uk: Середня кількість проблем на сторінку

en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
uk: Уникай використання %1$s, якщо це не є абсолютно необхідним. Якщо посилання має відкриватися в новій вкладці або вікні, додай видиму іконку та текст для програм зчитування з екрана, наприклад, „відкривається в новому вікні“ або „відкривається в новій вкладці,“ щоб повідомити користувачів. Щоб автоматизувати це та відхилити попередження для всього сайту, ти можеш активувати виправлення „Додати мітку до посилань, які відкриваються в новій вкладці/вікні“ в налаштуваннях Accessibility Checker.

en: Banner
uk: Банер

en: Before the content
uk: Перед контентом

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
uk: Нижче рекомендованого рівня читання 9-го класу.

en: Best Practice
uk: Найкраща практика

en: Blind
uk: Сліпі

en: Blind and low vision people
uk: Сліпі люди та люди з слабким зором

en: Blinking or Scrolling Content
uk: Блимаючий або прокручуваний вміст

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
uk: Вміст, що блимає або прокручується, може відволікати або викликати судоми у деяких користувачів, особливо у тих, хто має фоточутливу епілепсію або когнітивні порушення. Ці ефекти застаріли і можуть негативно впливати на читабельність та фокусування.

en: Block Editor Metabox
uk: Метабокс редактора блоків

en: Block Links Opening New Windows
uk: Блокувати відкриття посилань у нових вікнах

en: Block PDF Uploads
uk: Блокувати завантаження PDF

en: Blog
uk: Блог

en: Blog (opens in a new window)
uk: Блог (відкривається в новому вікні)

en: Bottom Left Corner
uk: Нижній лівий кут

en: Bottom Right Corner (default)
uk: Нижній правий кут (за замовчуванням)

en: Brand Color Contrast Grid
uk: Сітка контрастності фірмових кольорів

en: Broken ARIA Reference
uk: Некоректне посилання ARIA

en: Broken Skip or Anchor Link
uk: Зламане посилання для пропуску або якірне посилання

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
uk: Кнопки повинні чітко описувати дію, яку вони виконують. Порожня кнопка не надає жодної інформації програмам зчитування з екрана або користувачам клавіатури, що унеможливлює розуміння того, що станеться при натисканні кнопки. Це створює бар'єр для людей, які покладаються на допоміжні технології.

en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
uk: Підключаючись до цього сайту, ви погоджуєтеся з <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Політикою конфіденційності <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> Equalize Digital та <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Угодою про обробку даних <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.

en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
uk: Підписуючись, ви погоджуєтеся отримувати електронні листи відповідно до нашої %1$sПолітики конфіденційності%2$s.

en: By:
uk: Ким:

en: Bypass Blocks
uk: Пропуск блоків

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
uk: Чи можу я найняти Equalize Digital для виправлення проблем з доступністю на моєму веб-сайті?

en: Captions (Live)
uk: Субтитри (в прямому ефірі)

en: Captions (Prerecorded)
uk: Субтитри (попередньо записані)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
uk: Субтитри повинні бути надані для всього попередньо записаного аудіоконтенту в синхронізованих медіа — таких як відео, де аудіо та візуальні елементи відтворюються разом — щоб користувачі, які глухі або мають вади слуху, могли отримати доступ до розмовної інформації та важливих звуків.

en: Centralized list of all open issues
uk: Централізований список усіх відкритих проблем

en: Change on Request
uk: Зміна за запитом

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
uk: Зміни в контенті чи контексті, які відбуваються в результаті дій користувача, не виникають неочікувано, і користувачі отримують повідомлення про будь-які зміни.

en: Character Key Shortcuts
uk: Комбінації клавіш символів

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
uk: Перевіряти всі архівні сторінки термінів таксономії замість репрезентативної вибірки. Для цього потрібно увімкнути сканування архівних сторінок, що може додати велику кількість URL-адрес до списку сканування.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
uk: Перевірте та виправте проблеми доступності у вашому вмісті.

en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
uk: Перевірте, чи справді елемент має бути прихований від користувачів екранних читалок. Якщо він містить важливий вміст або функціональність, видаліть %s. Якщо він є декоративним або надлишковим, залиште елемент без змін і відхиліть це попередження в Accessibility Checker.

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
uk: Перевіряє, чи є видимий текст посилання URL-адресою, а не описовим якірним текстом.

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
uk: Вибери, чи включати архівні сторінки в повне сканування сайту. За замовчуванням для вибору термінів таксономії для архівних даних використовується метод вибірки.

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
uk: Виберіть, які типи записів слід перевіряти під час сканування. Зверніть увагу, що видалення раніше вибраного типу запису видалить його відскановану інформацію та будь-які налаштовані відхилені попередження.

en: Choose which user roles have permission to dismiss issues.
uk: Виберіть, які ролі користувачів мають дозвіл на відхилення проблем.

en: Clear Issues
uk: Очистити проблеми

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
uk: Очистити кеш перед отриманням статистики (може бути інтенсивно).

en: Clearing...
uk: Очищення...

en: Close
uk: Закрити

en: Close fixes modal
uk: Закрити модальне вікно виправлень

en: Cognitive
uk: Когнітивні

en: Color blind people
uk: Люди з дальтонізмом

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
uk: Колір не використовується як єдиний спосіб передачі інформації, позначення дії, спонукання до відповіді або розрізнення візуального елемента.

en: Colorblind
uk: Дальтонізм

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment (optional)
uk: Коментар (необов'язково)

en: Comment and Search Form Labels
uk: Мітки форм коментарів та пошуку

en: Complementary
uk: Додаткова

en: Complete issue breakdowns
uk: Повна розбивка проблем

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
uk: Компоненти, які мають однакову функціональність у наборі веб-сторінок, ідентифікуються послідовно, тож користувачі можуть легко їх розпізнати.

en: Concurrent Input Mechanisms
uk: Одночасні механізми введення

en: Configure post types
uk: Налаштувати типи публікацій

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
uk: Налаштуй системні параметри для плагіна Accessibility Checker.

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
uk: Налаштуй типи вмісту, які слід перевіряти на проблеми доступності.

en: Configure which user roles have access to specific Accessibility Checker features.
uk: Налаштуй, які ролі користувачів мають доступ до певних функцій Accessibility Checker.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
uk: Підтверди, що посилання вказує на дійсний ID на сторінці. Якщо цільовий елемент існує, переконайся, що він має відповідний атрибут id. Щоб автоматично виправити непрацюючі посилання для пропуску по всьому сайту, увімкни виправлення „Увімкнути посилання для пропуску“ в налаштуваннях Accessibility Checker.

en: Confirmed accessible
uk: Підтверджено доступність

en: Connect Site
uk: Підключити сайт

en: Connect this site
uk: Підключити цей сайт

en: Connected as Free
uk: Підключено як безкоштовно

en: Consistent Help
uk: Послідовна допомога

en: Consistent Identification
uk: Послідовна ідентифікація

en: Consistent Navigation
uk: Послідовна навігація

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
uk: Вміст вище рівня читання 9-го класу потребує спрощеного резюме для відповідності рекомендаціям WCAG AAA.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
uk: Вміст на рівні читання 9-го класу або нижче не потребує спрощеного резюме.

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
uk: Вміст можна переглядати без прокручування більше ніж в одному напрямку, щоб користувачі могли легко читати та взаємодіяти з ним на маленьких екранах або при збільшенні масштабу.

en: Content checked for accessibility
uk: Вміст перевірено на доступність

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
uk: Вміст не блимає більше трьох разів за одну секунду, зменшуючи ризик нападів для людей з фоточутливою епілепсією.

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
uk: Вміст не обмежує свій перегляд та роботу однією орієнтацією дисплея, такою як портретна чи ландшафтна, якщо конкретна орієнтація не є необхідною.

en: Content has not been checked
uk: Вміст не було перевірено

en: Content is being checked for accessibility
uk: Вміст перевіряється на доступність

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
uk: Контент закодований так, щоб допоміжні технології могли точно інтерпретувати та представляти його користувачам.

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
uk: Вміст представлений у значущому порядку, щоб порядок читання або навігації не заплутував користувачів при використанні допоміжних технологій.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
uk: Вміст написаний чіткою та простою мовою і не вимагає спеціалізованих знань для розуміння.

en: Content on Hover or Focus
uk: Вміст при наведенні або фокусуванні

en: Contentinfo
uk: Інформація про вміст

en: Contrast
uk: Контраст

en: Contrast (Enhanced)
uk: Контраст (покращений)

en: Contrast (Minimum)
uk: Контраст (мінімальний)

en: Contrast Problem | Contrast Problems
uk[0]: Проблема з контрастом
uk[1]: Проблеми з контрастом
uk[2]: Проблем з контрастом

en: Contrast Problems:
uk: Проблеми з контрастом:

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
uk: Керуйте видимістю тексту для зчитування з екрана під час редагування.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
uk: Створи транскрипт для кожного позначеного аудіо- чи відеокліпу. Включи транскрипт на тій самій сторінці або посилання на файл, який його містить. Слово „транскрипт“ має з'явитися в заголовку перед транскриптом або в тексті посилання і має бути в межах 25 символів від аудіо- чи відеоелемента.

en: Critical
uk: Критичний

en: DB Table Count
uk: Кількість таблиць БД

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
uk: Угода про обробку даних (відкривається в новому вікні)

en: Database Version
uk: Версія бази даних

en: Date:
uk: Дата:

en: Deaf
uk: Глухі

en: Deaf and hard of hearing people
uk: Глухі люди та люди з вадами слуху

en: Deaf-blind people
uk: Сліпоглухі люди

en: Deafblind
uk: Сліпоглухі

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
uk: Визначте ID основної області вмісту, на яку мають вказувати посилання для пропуску. Введіть кілька ID, розділених комами; система буде каскадно проходити список, щоб знайти відповідний для кожної сторінки.

en: Delete Data
uk: Видалити дані

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
uk: Видалити всі дані Accessibility Checker під час видалення плагіна.

en: Delete all currently found issues
uk: Видалити всі знайдені проблеми

en: Detailed reporting
uk: Детальна звітність

en: Disable Email Reports
uk: Вимкнути звіти електронною поштою

en: Disable Page Styles
uk: Вимкнути стилі сторінки

en: Disable Styles
uk: Вимкнути стилі

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disconnect Site
uk: Відключити сайт

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Dismiss & Close Modal
uk: Відхилити та закрити модальне вікно

en: Dismiss Globally
uk: Відхилити глобально

en: Dismiss Issue
uk: Відхилити проблему

en: Dismiss Permissions
uk: Дозволи на відхилення

en: Dismiss issue
uk: Відхилити проблему

en: Dismiss issue as:
uk: Відхилити проблему як:

en: Dismissals DB Table Count
uk: Кількість записів у таблиці відхилень БД

en: Dismissed
uk: Відхилено

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
uk[0]: Відхилена проблема
uk[1]: Відхилені проблеми
uk[2]: Відхилених проблем

en: Dismissed Issues
uk: Відхилені проблеми

en: Dismissing globally...
uk: Відхилення глобально...

en: Dismissing...
uk: Відхилення...

en: Dock Panel
uk: Прикріпити панель

en: Documentation
uk: Документація

en: Documentation (opens in a new window)
uk: Документація (відкривається в новому вікні)

en: Documentation and FAQs
uk: Документація та поширені запитання

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
uk: Документи у форматі Word, Excel або PowerPoint можуть бути недоступними для всіх користувачів, особливо якщо вони неправильно позначені або не відповідають найкращим практикам доступності. Закони про доступність вимагають, щоб документи, розміщені на веб-сторінках, також відповідали WCAG. Крім того, користувачів слід попереджати, коли посилання відкриває файл для завантаження замість веб-сторінки.

en: Dragging Movements
uk: Рухи перетягування

en: Duplicate Alternative Text
uk: Дублювання альтернативного тексту

en: Duplicate Form Label
uk: Дублювання мітки форми

en: Dyslexia
uk: Дислексія

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
uk: EDAC: Не знайдено відповідного цільового ID на сторінці для посилання пропуску.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
uk: EDAC: Помилка оновлення історії для посилання пропуску.

en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
uk: Відредагуй мета-тег viewport у розділі %3$s твоєї теми та видали %1$s і будь-яке значення %2$s менше 2. Щоб виправити це для всього сайту, увімкни виправлення „Зробити viewport масштабованим“ у налаштуваннях Accessibility Checker.

en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
uk: Відредагуй файл заголовка своєї теми, щоб переконатися, що тег <html> містить дійсний атрибут lang (наприклад, %s). Якщо твоя тема отримує оновлення, внеси цю зміну в дочірню тему, щоб запобігти її перезапису. Щоб автоматично виправити це на всьому сайті, увімкни виправлення „Додати атрибути “lang” і “dir”“ в налаштуваннях Accessibility Checker.

en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
uk: Або допис ще не скановано, або всі тести пройдено для допису з ID %1$d.

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Email support
uk: Підтримка електронною поштою

en: Email*
uk: Електронна пошта*

en: Empty Button
uk: Порожня кнопка

en: Empty Heading Tag
uk: Порожній тег заголовка

en: Empty Link
uk: Порожнє посилання

en: Empty Paragraph Tag
uk: Порожній тег абзацу

en: Empty Search Handling
uk: Обробка порожнього пошуку

en: Empty Table Header
uk: Порожній заголовок таблиці

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
uk: Порожні теги абзаців можуть оголошуватися програмами зчитування з екрана як порожні рядки або паузи, що може заплутати користувачів або порушити плавність читання. Вони також можуть втручатися у візуальне розташування або інтервали, особливо в контексті допоміжних технологій або мобільних пристроїв.

en: Enable Email Reports
uk: Увімкнути звіти електронною поштою

en: Enable Page Styles
uk: Увімкнути стилі сторінки

en: Enable Skip Link
uk: Увімкнути посилання для пропуску

en: Enable Styles
uk: Увімкнути стилі

en: Enable scanning of archive pages
uk: Увімкнути сканування сторінок архіву

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
uk: Надаються розширені методи автентифікації, які не покладаються на тести когнітивних функцій, як-от запам'ятовування паролів, і не вимагають тесту когнітивної функції.

en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
uk: Вам подобається Accessibility Checker? %1$sБудь ласка, поставте нам оцінку ★★★★★.%2$s Ми дуже цінуємо вашу підтримку!

en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
uk: Переконайся, що кожне поле форми має лише один елемент %1$s, пов'язаний з ним. Якщо присутні кілька міток, видали зайві або об'єднай їх в одну %1$s з чітким описом. Переконайся, що кожен елемент %1$s правильно посилається на своє поле форми за допомогою атрибута %2$s і що всі елементи на сторінці мають унікальні ID. Ця помилка виникає, коли одна й та сама форма вбудована на сторінці двічі, і її можна вирішити, створивши унікальні форми для різних частин сторінки, а не повторюючи одну й ту саму форму по всій сторінці.

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
uk: Забезпечити підкреслення посилань, що не є навігаційними.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
uk: Переконайтеся, що пов'язаний файл перевірений та виправлений щодо доступності. Коли ви знаєте, що він доступний, відхиліть це попередження в Accessibility Checker. Включіть розширення файлу та розмір у текст посилання, щоб інформувати користувачів (увімкніть виправлення «Додати розмір та тип файлу до посилань» у налаштуваннях Accessibility Checker, щоб зробити це для всього сайту). Якщо документ вбудовано за допомогою плагіна, також надайте пряме посилання для його завантаження. Якщо зробити документ доступним складно, подумайте про розміщення вмісту на вебсторінці.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
uk: Переконайтеся, що пов'язаний PDF-файл перевірений та виправлений щодо доступності. Коли ви знаєте, що він доступний, відхиліть це попередження в Accessibility Checker. Включіть розширення файлу та розмір у текст посилання, щоб інформувати користувачів (увімкніть виправлення «Додати розмір та тип файлу до посилань» у налаштуваннях Accessibility Checker, щоб зробити це для всього сайту). Якщо документ вбудовано за допомогою плагіна, також надайте пряме посилання для його завантаження. Якщо зробити PDF доступним складно, подумайте про розміщення вмісту на вебсторінці.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
uk: Переконайтеся, що пов'язаний документ доступний. Коли ви знаєте, що він доступний, відхиліть це попередження в Accessibility Checker. Включіть розширення файлу у видимий текст посилання (наприклад, «Нотатки зустрічі (ODT)»), щоб користувачі знали, чого очікувати (увімкніть виправлення «Додати розмір та тип файлу до посилань» у налаштуваннях Accessibility Checker, щоб зробити це для всього сайту). Якщо документ вбудований, також надайте пряме посилання для завантаження. Якщо зробити документ доступним складно, подумайте про розміщення вмісту на вебсторінці.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
uk: Переконайся, що поле заголовка запису чи сторінки заповнене в адмінпанелі. Якщо поле заголовка не порожнє, а помилка зберігається, перевір код своєї теми, щоб переконатися, що вона виводить дійсний тег <title> та/або мета-тег og:title у заголовку документа. Щоб виправити цю проблему на всьому сайті, увімкни виправлення „Додати відсутній заголовок сторінки“ в налаштуваннях Accessibility Checker.

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
uk: Переконатися, що тег viewport дозволяє масштабування, покращуючи доступність на мобільних пристроях.

en: Enter simplified summary...
uk: Введіть спрощене резюме...

en: Enter your license key
uk: Введіть ліцензійний ключ

en: Equalize Digital Logo
uk: Логотип Equalize Digital

en: Error Count
uk: Кількість помилок

en: Error Identification
uk: Ідентифікація помилок

en: Error Prevention (All)
uk: Запобігання помилкам (усі)

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
uk: Запобігання помилкам (юридичні, фінансові, дані)

en: Error Suggestion
uk: Пропозиція виправлення помилок

en: Error loading %s fix information.
uk: Помилка завантаження інформації про виправлення %s.

en: Error loading accessibility data
uk: Помилка завантаження даних доступності

en: Error saving scan results.
uk: Помилка збереження результатів сканування.

en: Error: Missing required parameters.
uk: Помилка: Відсутні обов'язкові параметри.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
uk: Розгорніть кожну проблему, щоб побачити код, або натисніть „переглянути на сторінці“, якщо вам потрібна допомога у пошуку елемента, який потребує виправлення.

en: Expand issues for %s
uk: Розгорнути проблеми для %s

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
uk: Розширений аудіоопис (попередньо записаний)

en: Failed to clear issues.
uk: Не вдалося очистити проблеми.

en: Failed to load %s fix information.
uk: Не вдалося завантажити інформацію про виправлення %s.

en: Failed to load accessibility data
uk: Не вдалося завантажити дані доступності

en: Failed to load scanner script.
uk: Не вдалося завантажити скрипт сканера.

en: Failed to register command %1$s because %2$s
uk: Не вдалося зареєструвати команду %1$s, тому що %2$s

en: Failed to save fix settings.
uk: Не вдалося зберегти налаштування виправлення.

en: Failed to save summary. Please try again.
uk: Не вдалося зберегти резюме. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Failed to update the issue.
uk: Не вдалося оновити проблему.

en: False positive
uk: Хибне спрацювання

en: Fast
uk: Швидко

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
uk: Швидші сканування потребують більше ресурсів і можуть створювати високе навантаження на твій сайт.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
uk: Знайдіть метабокс Accessibility Checker під вашим вмістом. Якщо ви використовуєте конструктор сторінок на фронтенді, вам потрібно перейти на екран редагування бекенду, щоб переглянути результати Accessibility Checker.

en: First Name
uk: Ім'я

en: Fix
uk: Виправити

en: Fix Issue
uk: Виправити проблему

en: Fix Settings
uk: Налаштування виправлень

en: Fix issue: %s
uk: Виправити проблему: %s

en: Fix not found
uk: Виправлення не знайдено

en: Fix not found.
uk: Виправлення не знайдено.

en: Fix settings saved.
uk: Налаштування виправлення збережено.

en: Fix:
uk: Виправлення:

en: Fixes
uk: Виправлення

en: Focus Appearance
uk: Вигляд фокусу

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
uk: Фокус не прихований (покращено)

en: Focus Not Obscured (Minimum)
uk: Фокус не прихований (мінімум)

en: Focus Order
uk: Порядок фокусування

en: Focus Outline
uk: Обведення при фокусуванні

en: Focus Visible
uk: Видимість фокусу

en: Follow these steps to get started checking your content:
uk: Виконайте ці кроки, щоб почати перевірку вашого вмісту:

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Footer Accessibility Statement
uk: Заява про доступність у нижньому колонтитулі

en: Footer Statement
uk: Нижній колонтитул

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
uk: Для дій, які вимагають жесту вказівника, користувач може скасувати дію, відвівши вказівник перед завершенням дії.

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
uk: Для всього відеоконтенту в прямому ефірі, який включає аудіо, субтитри повинні надаватися в реальному часі, щоб користувачі, які глухі або мають вади слуху, могли отримати доступ до розмовної інформації в момент її виникнення.

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
uk: Для всього попередньо записаного мультимедійного вмісту мають бути надані розширені аудіоописи, коли це необхідно — тобто відео призупиняється для вставки додаткових описів — щоб користувачі, які є сліпими або мають слабкий зір, могли зрозуміти важливі візуальні деталі, які не можна описати під час природних пауз в аудіо.

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
uk: Для функціональності, якою можна керувати жестом вказівника, справедливе принаймні одне з наступного: жест можна виконати простим дотиком, жест можна виконати одним пальцем, або жест можна виконати голосовою командою.

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
uk: Для функціональності, яка вимагає рухів перетягування, дію також можна виконати простішими діями, щоб користувачі з обмеженою спритністю все ще могли користуватися функціональністю.

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
uk: Для живого аудіовмісту надається текстова альтернатива в реальному часі, щоб люди, які не можуть чути аудіо, все ще могли отримати доступ до інформації.

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
uk: Для попередньо записаного аудіо та відео без звуку повинна бути надана текстова альтернатива, яка представляє еквівалентну інформацію. Це гарантує, що користувачі, які не можуть чути або бачити медіа, все ще можуть отримати доступ до його вмісту через текст.

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
uk: Для попередньо записаного аудіовмісту фонові звуки або тихі, або їх можна вимкнути, або їх немає, щоб мову було легше зрозуміти.

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
uk: Для попередньо записаних синхронізованих медіа надається повна текстова альтернатива (наприклад, транскрипт), яка містить всю інформацію як з відео, так і з аудіодоріжок, щоб користувачі, які не можуть бачити або чути вміст, все ще могли отримати до нього доступ.

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
uk: Для попередньо записаного відеоконтенту зі звуком (синхронізовані медіа) повинен бути наданий аудіоопис — або письмовий транскрипт, який включає візуальні деталі — щоб забезпечити користувачам, які сліпі або мають поганий зір, розуміння важливої візуальної інформації, яка не озвучується.

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
uk: Для попередньо записаного відео зі звуком має бути наданий аудіоопис важливого візуального вмісту, що дозволяє користувачам, які є сліпими або мають слабкий зір, розуміти візуальну інформацію, яка не описана в основному аудіо.

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
uk: Для веб-сторінок, які вимагають введення користувачем, користувачі попереджаються про помилки і можуть виправити їх перед остаточним надсиланням.

en: Force Error on Empty Search
uk: Примусова помилка при порожньому пошуку

en: Force Link Underline
uk: Примусове підкреслення посилань

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
uk: Примусьте WordPress показувати сторінку результатів пошуку, коли пошук надсилається з порожнім запитом.

en: Form
uk: Форма

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
uk: Поля форми повинні бути чітко позначені, щоб користувачі програм зчитування з екрана та технологій голосового введення могли зрозуміти їх призначення. Без міток користувачі можуть не знати, яку інформацію вводити або як форма буде поводитися.

en: Free License Key
uk: Безкоштовний ліцензійний ключ

en: Free Plugin Support
uk: Безкоштовна підтримка плагіна

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
uk: Безкоштовна підтримка плагіна доступна через форуми WordPress.org. Вам потрібно створити обліковий запис, після чого ви зможете відкрити нову тему підтримки.

en: Frontend Accessibility Checker
uk: Accessibility Checker для фронтенду

en: Frontend Accessibility Checker Position
uk: Розташування Accessibility Checker на фронтенді

en: Full Coverage
uk: Повне покриття

en: Full Site Accessibility Status
uk: Стан доступності всього сайту

en: Full-site scanning enabled
uk: Повноцінне сканування сайту ввімкнено

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
uk: Функціональність, якою можна керувати жестом руху, також можна керувати простим дотиком або кліком, щоб користувачі, які не можуть виконувати жести руху, все ще могли користуватися функціональністю.

en: General
uk: Загальні

en: General Fixes
uk: Загальні виправлення

en: Get Accessibility Checker Pro
uk: Отримати Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
uk: Отримати Accessibility Checker Pro (відкривається у новому вікні)

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
uk: Отримати Accessibility Checker Pro, відкриється в новому вікні

en: Get Detailed Accessibility Reports
uk: Отримати детальні звіти про доступність

en: Get Pro
uk: Отримати pro

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
uk: Отримайте Pro, щоб розблокувати цю функцію, відкриється в новому вікні.

en: Get Remediation Help
uk: Отримати допомогу з виправленням

en: Get a Free License Key
uk: Отримати безкоштовний ліцензійний ключ

en: Get full issue breakdowns
uk: Отримати повну розбивку проблем

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
uk: Отримайте допомогу у забезпеченні доступності вашого веб-сайту. Експертний аудит, тестування користувачів та підтримка розробників. Доступні листи про відповідність.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
uk: Отримуйте регулярні звіти електронною поштою зі знімком доступності вашого сайту, включно із загальною кількістю проблем, тенденціями з часом, найпроблемнішими сторінками та найсерйознішими проблемами, які потрібно вирішити в першу чергу.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
uk: Отримуйте регулярні звіти електронною поштою зі знімком доступності вашого сайту, включно із загальною кількістю проблем, тенденціями з часом, найпроблемнішими сторінками та найсерйознішими проблемами, які потрібно вирішити в першу чергу. Деякі деталі, як-от повне покриття сайту та розбивка проблем, доступні в Pro-версії.

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
uk: Отримати підтримку для Accessibility Checker (відкриється в новому вікні)

en: Go to Support Forum
uk: Перейти на форум підтримки

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
uk: Перейдіть на екран редагування запису, який ви хочете перевірити.

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
uk: Google: Зробіть свій документ, презентацію, таблиці та відео більш доступними

en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
uk: Отримали плагін від Equalize Digital? Ваш ключ знаходиться у вашій <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">панелі керування</a>.

en: HTML Standard: The img element
uk: HTML-стандарт: Елемент img

en: Hard of hearing
uk: Люди з вадами слуху

en: Header
uk: Заголовок

en: Headings and Labels
uk: Заголовки та мітки

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
uk: Заголовки та мітки описують тему або призначення вмісту і не є двозначними чи оманливими.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
uk: Заголовки допомагають усім користувачам — особливо тим, хто використовує програми зчитування з екрана або навігацію за допомогою клавіатури — зрозуміти структуру сторінки. Пропуск рівнів заголовків може створити плутанину і ускладнити розуміння ієрархії вмісту або ефективну навігацію.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
uk: Заголовки допомагають структурувати вміст і надають важливі навігаційні точки для користувачів програм зчитування з екрана. Порожній заголовок не передає корисної інформації і може викликати плутанину або дезорієнтацію при навігації за заголовками.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
uk: Заголовки забезпечують структуру та полегшують сканування вмісту для користувачів з різними можливостями. Вони також допомагають користувачам програм зчитування з екрана та тим, хто користується лише клавіатурою, орієнтуватися на сторінці. Без заголовків користувачам доводиться читати вміст лінійно, не маючи простого способу переходити між розділами.

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
uk: Вітаємо! Дякуємо, що використовуєте Accessibility Checker як частину вашого інструментарію для забезпечення доступності. Оскільки ви вже деякий час користуєтеся ним, чи не могли б ви написати 5-зірковий відгук про Accessibility Checker у каталозі плагінів WordPress? Це допоможе підвищити нашу видимість, щоб більше людей дізналися про важливість веб-доступності. Дуже дякуємо!

en: Help
uk: Допомога

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
uk: Допомога та документація доступні та легко знаходяться, тож користувачі можуть отримати підтримку за потреби.

en: Hide banner
uk: Приховати банер

en: High
uk: Високий

en: How to Add Custom CSS in WordPress
uk: Як додати власний CSS у WordPress

en: How to Fix
uk: Як виправити

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
uk: Як виправити непрацюючі посилання для пропуску в Elementor

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
uk: Як зробити твій сайт WordPress більш доступним за допомогою посилань для пропуску

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
uk: Як вручну перевірити свій веб-сайт на доступність

en: Identify Input Purpose
uk: Визначення призначення введення

en: Identify Purpose
uk: Визначення призначення

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
uk: Якщо комбінація клавіш використовує лише літери, цифри або розділові знаки, користувачі можуть вимкнути її, змінити або вона працює лише тоді, коли елемент у фокусі.

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
uk: Якщо встановлено обмеження часу, користувачі можуть вимкнути його, налаштувати або продовжити, якщо обмеження часу не є важливим.

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
uk: Якщо елемент вимагає відповіді за певний час, користувачі можуть вимкнути таймер, налаштувати обмеження часу, або час не є важливим.

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
uk: Якщо виявлено помилку введення і відомі пропозиції щодо виправлення, то ці пропозиції надаються користувачу.

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
uk: Якщо механізм введення вимагає певної пози чи руху, доступний альтернативний механізм введення, який не має такої ж вимоги.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
uk: Якщо проблема є хибно позитивною і елемент доступний, ви можете видалити проблеми зі звітів за допомогою функції „Ігнорувати“.

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
uk: Якщо аудіо відтворюється автоматично більше 3 секунд, користувачі повинні мати можливість призупинити, зупинити або контролювати гучність незалежно від системної гучності.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
uk: Якщо на вашому пості є помилки або попередження, відкрийте вкладку деталей в Accessibility Checker для отримання додаткової інформації.

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
uk: Якщо додатковий вміст з'являється при наведенні або фокусуванні, користувачі можуть його закрити, перемістити на нього вказівник, і він залишається видимим, доки не буде закритий або фокус не буде переміщений.

en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
uk: Якщо ні, %s, щоб згенерувати ліцензійний ключ і підключити цей сайт.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
uk: Якщо альтернативний текст дублює підпис поруч, заголовок або видимий текст, усунь надмірність, скоротивши або пропустивши альтернативний текст — особливо якщо навколишній текст вже надає ту саму інформацію. Якщо кілька зображень мають однаковий альтернативний текст, переглянь кожне, щоб зробити його унікальним і описати призначення саме цього зображення в його контексті.

en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
uk: Якщо елемент використовується для виконання дії, заміни якірний тег на %1$s. Якщо ти не можеш його замінити, переконайся, що до посилання додано %2$s, разом з JavaScript, який додає підтримку активації клавішею пробілу, і що використовуються відповідні атрибути ARIA для станів перемикання чи іншої функціональності.

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
uk: Якщо таке ж візуальне представлення можна зробити лише за допомогою тексту, не використовуй зображення тексту, окрім декоративних чи важливих цілей.

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
uk: Якщо користувачів виходять із системи через бездіяльність, їх повідомляють перед закінченням сеансу, і вони можуть продовжити сеанс без втрати даних.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
uk: Якщо ви не знаєте, що означає помилка чи попередження, натисніть на іконку „i“, щоб прочитати документацію та дізнатися, як це виправити.

en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
uk: Якщо ви завантажили безкоштовний плагін з Equalize Digital, у вас уже є безкоштовний ліцензійний ключ у вашій панелі керування %s.

en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
uk: Якщо ваша тема ще не додає посилання для пропуску, яке дозволяє користувачам клавіатури обійти навігацію та швидко перейти до основного вмісту, увімкніть посилання для пропуску тут. %1$sДізнайтеся більше про посилання для пропуску.%2$s

en: Ignore log
uk: Журнал ігнорувань

en: Image
uk: Зображення

en: Image Animated GIF
uk: Анімоване зображення GIF

en: Image Empty Alternative Text
uk: Зображення з порожнім альтернативним текстом

en: Image Long Alternative Text
uk: Довгий альтернативний текст зображення

en: Image Map Missing Alternative Text
uk: Карта зображення без альтернативного тексту

en: Image Missing Alternative Text
uk: Зображення без альтернативного тексту

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
uk: Карти зображень використовують елементи area для визначення інтерактивних областей. Без альтернативного тексту користувачі програм зчитування з екрана не знатимуть, що робить кожна клікабельна область, що унеможливлює розуміння або взаємодію з картою.

en: Images of Text
uk: Зображення тексту

en: Images of Text (No Exception)
uk: Зображення тексту (без винятків)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
uk: Зображення тексту використовуються лише для чистої декорації або коли конкретне представлення тексту є важливим, без винятків.

en: Improper Use of Link
uk: Неправильне використання посилання

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
uk: У наших зусиллях привести наш веб-сайт до стандарту, ми націлені на наступні сфери:

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
uk: Помилки доступності InDesign і PDF та як їх виправити (Вебінар)

en: Include Link to Accessibility Policy
uk: Включити посилання на політику доступності

en: Include Statement Link
uk: Включити посилання на заяву

en: Included in Small Business and Agency plans
uk: Включено в плани для малого бізнесу та агентств

en: Incorrect Heading Order
uk: Неправильний порядок заголовків

en: Info and Relationships
uk: Інформація та відносини

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
uk: Інформація, структура та відносини у вмісті програмно визначаються або доступні в тексті, щоб допоміжні технології могли представити їх користувачам.

en: Insert manually
uk: Вставити вручну

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
uk: Перевір атрибути ARIA (такі як aria-labelledby або aria-describedby) на позначених елементах і переконайся, що кожен з них вказує на дійсний, правильно позначений ID, який існує в документі.

en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
uk: Установлено з WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Створіть безкоштовний акаунт</a>, щоб отримати його.

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
uk: Інструкції не покладаються лише на сенсорні характеристики, такі як форма, колір, розмір або звук, щоб кожен міг їх зрозуміти.

en: Insufficient Color Contrast
uk: Недостатній колірний контраст

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
uk: Недостатній колірний контраст робить текст та інтерактивні елементи складними або неможливими для читання користувачами з поганим зором або дальтонізмом. Забезпечення адекватного контрасту допомагає всім користувачам чітко сприймати твій вміст.

en: Interruptions
uk: Переривання

en: Invalid table name
uk: Недійсна назва таблиці

en: Issue
uk: Проблема

en: Issue #%s
uk: Проблема #%s

en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
uk: Випуск %1$d з %2$d: %3$s

en: Issue Details
uk: Деталі проблеми

en: Issue Dismissed
uk: Проблему відхилено

en: Issue Dismissed — %s
uk: Проблему відхилено — %s

en: Issue ID %d
uk: Ідентифікатор проблеми %d

en: Issue actions
uk: Дії з проблемою

en: Issue actions for %s
uk: Дії з проблемою для %s

en: Issue dismissed successfully.
uk: Проблему успішно відхилено.

en: Issue not found.
uk: Проблему не знайдено.

en: Issue query returned no results
uk: Запит проблеми не повернув результатів

en: Issue related image
uk: Зображення, пов'язане з проблемою

en: Issue reopened successfully.
uk: Проблему успішно повторно відкрито.

en: Issues By Post Type
uk: Проблеми за типом публікації

en: Issues cleared successfully.
uk: Проблеми успішно очищено.

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
uk: Видно, коли елемент має фокус клавіатури, щоб користувачі, які навігують за допомогою клавіатури, могли бачити, який елемент активний.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
uk: Вирівняний текст може створювати нерівномірні проміжки між словами, утворюючи відволікаючі «річки» білого простору, які ускладнюють читання — особливо для людей з дислексією, слабким зором або когнітивними порушеннями. Текст, вирівняний по лівому краю, більш передбачуваний і легший для читання.

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Keyboard (No Exception)
uk: Клавіатура (без винятків)

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
uk: Користувачі клавіатури можуть переміщатися до всіх частин вмісту і від них, не застрягаючи.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
uk: Ключі для відображення в результатах. За замовчуванням - всі ключі.

en: Label Comment Form
uk: Позначити форму коментарів

en: Label Comment/Search Fields
uk: Позначити поля коментарів/пошуку

en: Label Form Fields
uk: Позначити поля форми

en: Label Search Form
uk: Позначити форму пошуку

en: Label in Name
uk: Мітка в імені

en: Labels or Instructions
uk: Мітки або інструкції

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
uk: Мітки або інструкції надаються, коли поле введення вимагає введення користувачем, тож користувачі знають, яка інформація потрібна.

en: Landmark
uk: Орієнтир

en: Landmark: %s
uk: Орієнтир: %s

en: Language learners
uk: Ті, хто вивчає мову

en: Language of Page
uk: Мова сторінки

en: Language of Parts
uk: Мова частин

en: Learn Accessibility
uk: Вивчати доступність

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
uk: Дізнайтеся більше про покращення читабельності та вимоги до спрощеного резюме

en: Learn more about readability requirements.
uk: Дізнайтеся більше про вимоги до читабельності.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
uk: Дізнайтеся більше про спрощені підсумки та вимоги до читабельності (відкривається в новому вікні)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
uk: Дізнайтеся більше про спрощені підсумки та вимоги до читабельності.

en: License Expired
uk: Ліцензія закінчилася

en: License Status
uk: Статус ліцензії

en: Limited Coverage
uk: Обмежене покриття

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
uk: Обмежена пропозиція • Закінчується 22 травня

en: Link Opens New Window or Tab
uk: Посилання відкривається в новому вікні або вкладці

en: Link Purpose (In Context)
uk: Призначення посилання (в контексті)

en: Link Purpose (Link Only)
uk: Призначення посилання (лише посилання)

en: Link Text is URL
uk: Текст посилання є URL-адресою

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
uk: Текст посилання має бути описовим, а не просто URL-адресою.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
uk: Текст посилання, що є лише URL-адресою, може не надавати значущого контексту щодо призначення посилання. Крім того, довгі URL-адреси можуть бути важкими для розуміння при читанні програмою для читання з екрана, яка може оголошувати кожну літеру, цифру та символ окремо. Користувачі покладаються на описовий текст посилання, щоб зрозуміти, куди їх переведе посилання; використання URL-адреси як тексту посилання знижує зручність використання, збільшує когнітивне навантаження та може бути заплутаним або оманливим.

en: Link to Equalize Digital Website
uk: Посилання на веб-сайт Equalize Digital

en: Link to MS Office File
uk: Посилання на файл MS Office

en: Link to Non-HTML File
uk: Посилання на файл, відмінний від HTML

en: Link to PDF
uk: Посилання на PDF

en: Linked Image Empty Alternative Text
uk: Пов'язане зображення з порожнім альтернативним текстом

en: Linked Image Missing Alternative Text
uk: Пов'язане зображення без альтернативного тексту

en: Loading accessibility data...
uk: Завантаження даних доступності...

en: Loading accessibility results...
uk: Завантаження результатів доступності...

en: Loading fix information...
uk: Завантаження інформації про виправлення...

en: Loading preference...
uk: Завантаження переваги...

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Location
uk: Розташування

en: Long Description Invalid
uk: Недійсний довгий опис

en: Low
uk: Низький

en: Low or No Background Audio
uk: Низький або відсутній фоновий звук

en: Low-quality Alternative Text
uk: Низькоякісний альтернативний текст

en: Low-vision
uk: Слабозорі

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
uk: MDN Web Docs: <table> - Заголовки та доступність

en: MDN Web Docs: ARIA button role
uk: MDN Web Docs: роль кнопки ARIA

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
uk: MDN Web Docs: ARIA: атрибут aria-describedby

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
uk: MDN Web Docs: ARIA: атрибут aria-label

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
uk: MDN Web Docs: ARIA: атрибут aria-labelledby

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
uk: MDN Web Docs: Елемент абзацу - Доступність

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
uk: MDN Web Docs: елемент a – Доступні назви

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
uk: MDN Web Docs: aria-hidden - Атрибут доступності

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
uk: MDN Web Docs: longdesc – атрибут HTML

en: MDN: <label> – The HTML Label element
uk: MDN: <label> – Елемент HTML Label

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
uk: MDN: Елемент <marquee> (застарілий)

en: MDN: <title> element
uk: MDN: Елемент <title>

en: MDN: HTML heading elements
uk: MDN: Елементи заголовків HTML

en: MDN: The HTML lang attribute
uk: MDN: Атрибут HTML lang

en: MDN: font-size CSS property
uk: MDN: властивість CSS font-size

en: MDN: label element
uk: MDN: елемент label

en: Main
uk: Основна

en: Main Content Target (required)
uk: Ціль основного вмісту (обов'язково)

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
uk: Зробити мета-тег viewport масштабованим

en: Make Viewport Scalable
uk: Зробити viewport масштабованим

en: Manage Globally Dismissed
uk: Керувати глобально відхиленими

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
uk: Потрібне ручне тестування (кілька критеріїв успіху)

en: Meaningful Sequence
uk: Значуща послідовність

en: Media Alternative (Prerecorded)
uk: Медіа-альтернатива (попередньо записана)

en: Medium
uk: Середній

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
uk: Microsoft: Найкращі практики доступності для електронних таблиць Excel

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
uk: Microsoft: Зробіть свої презентації PowerPoint доступними для людей з обмеженими можливостями

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
uk: Microsoft: Зробіть свої документи Word доступними для людей з обмеженими можливостями

en: Missing Form Label
uk: Відсутня мітка форми

en: Missing Language Declaration
uk: Відсутня декларація мови

en: Missing Subheadings
uk: Відсутні підзаголовки

en: Missing Table Header
uk: Відсутній заголовок таблиці

en: Missing Title
uk: Відсутній заголовок

en: Missing Transcript
uk: Відсутній транскрипт

en: Missing postId or nonce.
uk: Відсутній postId або nonce.

en: Missing required parameters for unregistration.
uk: Відсутні необхідні параметри для скасування реєстрації.

en: Mobility
uk: Мобільність

en: More Detailed Documentation
uk: Детальніша документація

en: More dismiss options
uk: Більше опцій відхилення

en: More features and email support is available with %1$s.
uk: Більше функцій та підтримка електронною поштою доступні з %1$s.

en: More options
uk: Більше опцій

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
uk: Доступно більше одного способу знайти веб-сторінку в наборі веб-сторінок, за винятком випадків, коли веб-сторінка є результатом запиту.

en: Most Recent Test Summary
uk: Підсумок останнього тесту

en: Motion Actuation
uk: Керування рухом

en: Move to Left
uk: Перемістити вліво

en: Move to Right
uk: Перемістити вправо

en: Multiple Ways
uk: Кілька способів

en: N/A
uk: Н/Д

en: Name
uk: Ім'я

en: Name, Role, Value
uk: Ім'я, роль, значення

en: Nav
uk: Навігація

en: Navigation
uk: Навігація

en: Navigation Target
uk: Ціль навігації

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
uk: Механізми навігації послідовні на всьому сайті, тож користувачі можуть передбачувано переміщатися по ньому.

en: Needs Review | Needs Review
uk[0]: Потребує перегляду
uk[1]: Потребують перегляду
uk[2]: Потребують перегляду

en: Needs Review:
uk: Потребує перегляду:

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
uk: Потребує покращення, резюме вище рівня читання 9-го класу.

en: Never
uk: Ніколи

en: Never Ask Again
uk: Більше не питати

en: New
uk: Новий

en: Next
uk: Далі

en: Next report: %s
uk: Наступний звіт: %s

en: No Keyboard Trap
uk: Без пастки для клавіатури

en: No Post ID provided.
uk: ID допису не надано.

en: No Timing
uk: Без обмеження часу

en: No accessibility issues detected
uk: Проблем доступності не виявлено

en: No details to return
uk: Немає деталей для повернення

en: No dismissal data to return
uk: Немає даних про відхилення для відображення

en: No dismissed issues.
uk: Немає відхилених проблем.

en: No issues detected.
uk: Проблем не виявлено.

en: No issues found on this page.
uk: На цій сторінці проблем не знайдено.

en: No issues found.
uk: Проблем не знайдено.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
uk: Ліцензійний ключ не знайдено. Будь ласка, активуйте ліцензію перед реєстрацією сайту.

en: No license key provided.
uk: Ліцензійний ключ не надано.

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
uk: Жодна частина вмісту не блимає більше трьох разів на секунду, без винятків.

en: No post types selected for accessibility checking
uk: Не вибрано типів публікацій для перевірки доступності

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
uk: Жодних публікацій ще не скановано. Запусти повне сканування сайту, щоб почати перевірку вмісту на проблеми доступності.

en: No readability data to return
uk: Немає даних про читабельність для повернення

en: No summary to return
uk: Немає підсумку для повернення

en: No violations found, skipping save.
uk: Порушень не виявлено, пропускаємо збереження.

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
uk: Формати документів, відмінні від HTML, можуть бути не повністю доступними для допоміжних технологій, якщо їх не перевірено та не виправлено. Користувачів слід попереджати, коли посилання відкриває файл для завантаження, а не стандартну веб-сторінку.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
uk: Проблема доступності, не пов'язана з WCAG

en: Non-text Content
uk: Нетекстовий контент

en: Non-text Contrast
uk: Контраст нетекстового вмісту

en: None
uk: Немає

en: Normal
uk: Нормально

en: Not available
uk: Недоступно

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
uk: Недостатньо вмісту для визначення точного рівня читання.

en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
uk: Не впевнені? Просто <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">створіть безкоштовний акаунт</a>. Це займе лише хвилину.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
uk: Примітка: Це налаштування не рекомендується для тем, які вже готові до доступності.

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
uk: Кількість безхазяйних дописів для обробки в одній партії.

en: Object query returned no results
uk: Запит об'єкта не повернув результатів

en: Office Hours
uk: Години консультацій

en: On Focus
uk: При фокусуванні

en: On Input
uk: При введенні

en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
uk: На <a href="%s">сторінці налаштувань</a> виберіть типи записів, які ви хочете сканувати.

en: On:
uk: Коли:

en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
uk: Одному або кільком елементам %1$s в карті зображення бракує альтернативного тексту.

en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
uk: Одному або кільком елементам %1$s в картах зображень бракує альтернативного тексту.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
uk: Постійні зусилля для забезпечення доступності

en: Open Accessibility Panel
uk: Відкрити панель доступності

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
uk: Відкриті питання та відповіді в Zoom кожні два тижні, щоб допомогти вам виправити ваш веб-сайт.

en: Open Support Ticket
uk: Відкрити заявку на підтримку

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
uk: Відкрити деталі для %1$s, %2$s з %3$s

en: Opens in a new window.
uk: Відкривається в новому вікні.

en: Operable
uk: Керованість

en: Or activate your license key here.
uk: Або активуйте свій ліцензійний ключ тут.

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Our Commitment to Web Accessibility
uk: Наше зобов'язання щодо веб-доступності

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
uk: Доступність PDF в Інтернеті: Хитрощі та пастки (Вебінар)

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
uk: PDF-файли можуть бути недоступними для всіх користувачів, особливо якщо вони неправильно позначені або не відповідають вимогам WCAG. Закони про доступність вимагають, щоб документи, розміщені на веб-сайтах, відповідали тим самим стандартам доступності, що й HTML-вміст. Крім того, користувачів слід попереджати, коли посилання відкриває файл для завантаження, а не веб-сторінку.

en: Page Titled
uk: Заголовок сторінки

en: Page styles disabled.
uk: Стилі сторінки вимкнено.

en: Page styles re-enabled.
uk: Стилі сторінки повторно увімкнено.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
uk: Можливо, знадобиться повторно зберегти сторінки або запустити повне сканування сайту, щоб побачити виправлення у звітах.

en: Panel docked.
uk: Панель прикріплено.

en: Panel moved to the left.
uk: Панель переміщено вліво.

en: Panel moved to the right.
uk: Панель переміщено вправо.

en: Panel position reset.
uk: Позицію панелі скинуто.

en: Panel undocked.
uk: Панель відкріплено.

en: Parsing
uk: Синтаксичний аналіз

en: Passed Checks
uk: Пройдено перевірки

en: Passed Tests
uk: Пройдені тести

en: Pause Animated GIFs Plugin
uk: Плагін для призупинення анімованих GIF

en: Pause, Stop, Hide
uk: Пауза, зупинка, приховування

en: People on mobile devices
uk: Люди на мобільних пристроях

en: People on mobile devices in a sunny environment
uk: Люди на мобільних пристроях у сонячному середовищі

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
uk: Люди, які використовують мобільний пристрій у середовищах, де вони піддаються тряскі (наприклад, у громадському транспорті)

en: People who need more time to react
uk: Люди, яким потрібно більше часу для реакції

en: People who rely on keyboard control
uk: Люди, які покладаються на керування клавіатурою

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
uk: Люди з СДУ або труднощами зосередження на вмісті без відволікання

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
uk: Люди з когнітивними відмінностями, які переглядають інтерфейси за допомогою адаптованого макету

en: People with cognitive disabilities
uk: Люди з когнітивними порушеннями

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
uk: Люди з когнітивними порушеннями та порушеннями читання

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
uk: Люди з когнітивними порушеннями або обмеженою короткочасною пам'яттю чи порушеннями читання

en: People with dexterity and mobility impairments
uk: Люди з порушеннями спритності та рухливості

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
uk: Люди з порушеннями спритності та рухливості, включаючи тремтіння рук

en: People with dexterity impairments
uk: Люди з порушеннями спритності

en: People with dexterity impairments using voice control
uk: Люди з порушеннями моторики, які використовують голосове керування

en: People with low vision
uk: Люди з слабким зором

en: People with low vision using screen magnifiers
uk: Люди з поганим зором, які використовують екранні збільшувачі

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
uk: Люди з фоточутливою епілепсією та іншими фоточутливими судомними розладами

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
uk: Люди з серйозними порушеннями рухливості, які покладаються на аудіо для навігації в інтернеті

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
uk: Люди з вестибулярними (внутрішнє вухо) розладами, де рух може викликати запаморочення/головний біль і нудоту

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
uk: Люди з великими пальцями або ті, хто керує пристроєм лише частиною пальця чи кісточкою

en: Perceivable
uk: Сприйнятливий

en: Permission Denied
uk: У доступі відмовлено

en: Permissions
uk: Дозволи

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
uk: Будь ласка, поставте нам п'ятизіркову оцінку (відкриється в новому вікні)

en: Please renew your license
uk: Будь ласка, поновіть свою ліцензію

en: Plugin Support
uk: Підтримка плагіна

en: Pointer Cancellation
uk: Скасування вказівника

en: Pointer Gestures
uk: Жести вказівника

en: Policy Page
uk: Сторінка політики

en: Possible Heading
uk: Можливий заголовок

en: Post Count
uk: Кількість публікацій

en: Post ID %1$d does not exist.
uk: Допис з ID %1$d не існує.

en: Post ID %1$s does not exist.
uk: Допис з ID %1$s не існує.

en: Post Reading Grade Level: %s
uk: Рівень читабельності допису: %s

en: Post Type
uk: Тип публікації

en: Post Types
uk: Типи публікацій

en: Post Types Checked
uk: Перевірені типи публікацій

en: Post Types To Be Checked
uk: Типи дописів для перевірки

en: Post not found
uk: Допис не знайдено

en: Post types are configured for accessibility checking
uk: Типи публікацій налаштовані для перевірки доступності

en: Post types configured for accessibility checks
uk: Типи публікацій налаштовані для перевірок доступності

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
uk: Практичні поради щодо виконання вимог до субтитрів, транскриптів та мови жестів (вебінар)

en: Prefer Accessible Label Attribute
uk: Надавати перевагу доступному атрибуту label

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
uk: Попередньо записане аудіо та відео без звуку

en: Prevent Links Opening New Windows
uk: Запобігти відкриттю посилань у нових вікнах

en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
uk: Запобігти відкриттю посилань у новому вікні або вкладці, видаливши %1$s.

en: Previous
uk: Попередній

en: Privacy Policy (opens in a new window)
uk: Політика конфіденційності (відкривається в новому вікні)

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
uk: Керування Pro ліцензією активне. Будь ласка, керуйте своєю ліцензією з Accessibility Checker Pro.

en: Problem | Problems
uk[0]: Проблема
uk[1]: Проблеми
uk[2]: Проблем

en: Problems
uk: Проблеми

en: Problems:
uk: Проблеми:

en: Prompt for Simplified Summary
uk: Запит на спрощене резюме

en: Pronunciation
uk: Вимова

en: Quick Start Guide
uk: Короткий посібник

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
uk: Оцінити плагін Accessibility Checker (відкриється в новому вікні)

en: Rate plugin
uk: Оцінити плагін

en: Re-authenticating
uk: Повторна автентифікація

en: Read Full Documentation
uk: Прочитати повну документацію

en: Read documentation for %1$s. %2$s
uk: Прочитайте документацію для %1$s. %2$s

en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
uk: Прочитати документацію для %s. Відкривається в новому вікні.

en: Read our %s
uk: Прочитайте наші %s

en: Readability Analysis
uk: Аналіз читабельності

en: Reading Level
uk: Рівень читання

en: Reason for dismissal:
uk: Причина відхилення:

en: Receive more detailed reports
uk: Отримувати детальніші звіти

en: Redundant Entry
uk: Надлишкове введення

en: Reflow
uk: Перекомпонування

en: Refresh
uk: Оновити

en: Region
uk: Регіон

en: Register for Office Hours
uk: Зареєструватися на години консультацій

en: Remediated
uk: Виправлено

en: Remind Me In Two Weeks
uk: Нагадати через два тижні

en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
uk: Видалити атрибути %1$s з елементів, які вже мають бажану доступну назву.

en: Remove Global Dismissal
uk: Видалити глобальне відхилення

en: Remove Tab Index
uk: Видалити індекс табуляції

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
uk: Видалити tabindex з елементів, що фокусуються

en: Remove Title Attributes
uk: Видалити атрибути title

en: Remove Unnecessary Title Attributes
uk: Видалити непотрібні атрибути title

en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
uk: Видали будь-який HTML або CSS, який спричиняє ефекти блимання або прокрутки, такі як %1$s, %2$s або %3$s.

en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
uk: Видали позитивні значення %s (більше 0) з елементів, якщо немає дуже конкретної, перевіреної користувачами причини змінювати порядок фокусування. За потреби використовуй tabindex=«0», щоб включити користувацькі елементи в природний потік табуляції без порушення порядку. Щоб виправити це та інші елементи на всьому сайті, увімкни виправлення «Видалити Tab Index» в налаштуваннях Accessibility Checker.

en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
uk: Видалити атрибут %1$s з елементів, що фокусуються.

en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
uk: Видали правило CSS %s з довгих блоків тексту, особливо з абзаців довших за 200 символів. Натомість використовуй текст, вирівняний по лівому краю, для кращої читабельності та доступності.

en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
uk: Видали атрибут %s з елемента зображення. Якщо потрібен довгий опис, включи його у видимий текст поруч, наприклад, у підпис, використовуй посилання на окрему сторінку з описом або використовуй методи ARIA, такі як aria-describedby.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
uk: Видали порожні теги <p> з твого вмісту. Якщо потрібні проміжки між розділами, використовуй margin, padding або візуальний блок-роздільник замість вставки порожніх абзаців.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
uk: Видаліть тег підкреслення або стиль підкреслення CSS з тексту. Якщо ви хочете виділити текст, розгляньте використання жирного шрифту, курсиву або кольорового стилю. Якщо цей текст є частиною функціонального елемента, такого як посилання або кнопка, залиште стиль підкреслення та відхиліть це попередження в Accessibility Checker.

en: Removing...
uk: Видалення...

en: Rename simplified summary
uk: Перейменувати спрощений підсумок

en: Renew your license
uk: Поновити ліцензію

en: Reopen Issue
uk: Повторно відкрити проблему

en: Reopen issue
uk: Повторно відкрити проблему

en: Reopening...
uk: Повторне відкриття...

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
uk: Замініть URL-адресу в тексті посилання на лаконічне, описове слово або фразу, що пояснює призначення посилання (наприклад, «Прочитати посібник з доступності» замість «https://example.com/guide»). Якщо URL-адреса необхідна для контексту і дуже коротка, ви можете відхилити це попередження за допомогою функції «Відхилити» в Accessibility Checker.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
uk: Замініть анімоване зображення статичним зображенням або відео, яке містить елементи керування. Якщо ви зобов’язані використовувати анімоване зображення, переконайтеся, що воно не блимає більше трьох разів на секунду, і надайте елементи керування паузою або зупинкою, якщо воно відтворюється більше 5 секунд. Якщо ви підтвердили, що зображення доступне та його можна призупинити, ви можете відхилити це попередження в Accessibility Checker.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
uk: Замініть порожній атрибут alt змістовним альтернативним текстом, який чітко описує призначення посилання або його мету.

en: Report Last Updated:
uk: Звіт оновлено:

en: Reports Enabled
uk: Звіти ввімкнено

en: Rescan This Page
uk: Пересканувати цю сторінку

en: Rescan already in progress.
uk: Повторне сканування вже триває.

en: Rescan complete.
uk: Повторне сканування завершено.

en: Rescan complete. No violations found.
uk: Повторне сканування завершено. Порушень не виявлено.

en: Rescanning this page.
uk: Повторне сканування цієї сторінки.

en: Reset Position
uk: Скинути позицію

en: Resize text
uk: Змінити розмір тексту

en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
uk: Обмежити завантаження PDF для користувачів без можливості %1$s (за замовчуванням дозволено для адміністраторів).

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
uk: Обмеження можливості користувача масштабувати створює бар'єри для людей з поганим зором або іншими візуальними порушеннями. Ці користувачі можуть покладатися на функції масштабування браузера, масштабування щипком на мобільних пристроях або лупи для комфортного доступу до вмісту.

en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
uk: Перегляньте позначений текст і визначте, чи має він бути заголовком. Якщо так, змініть елемент на відповідний тег %1$s–%2$s. Якщо він не призначений як заголовок, ви можете відхилити це попередження в Accessibility Checker.

en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
uk: Перегляньте зображення, щоб визначити, чи є воно декоративним. Якщо воно декоративне, правильно використовувати порожній атрибут %1$s, і ви можете відхилити це попередження в Accessibility Checker або додавши %2$s чи %3$s до зображення та повторно сканувавши сторінку. Якщо зображення передає інформацію, додайте описовий альтернативний текст, який передає мету або значення зображення.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
uk: Перегляньте слайдер на зовнішньому інтерфейсі вашого вебсайту. Переконайтеся, що він доступний за допомогою клавіатури, його можна призупиняти, він має правильні ролі та мітки ARIA та добре працює з програмами для читання з екрана. Після підтвердження доступності слайдера або усунення проблем, ви можете відхилити це попередження в Accessibility Checker.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
uk: Перегляньте відео на зовнішньому інтерфейсі вашого вебсайту. Переконайтеся, що воно містить точні (не автоматично згенеровані) синхронізовані субтитри, стенограму та аудіоопис, якщо потрібно. Після перевірки доступності або внесення необхідних оновлень, ви можете відхилити це попередження в Accessibility Checker.

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
uk: Перевірено та підтверджено відповідність вимогам доступності.

en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
uk: Переглянь текст прив'язки, щоб чітко описати призначення або мету посилання. Наприклад, замість „натисни тут,“ використовуй „завантажити річний звіт“ або „дізнатися більше про нас.“ Додатковий контекст можна додати до посилань за допомогою атрибута %1$s або класу screen-reader-text.

en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
uk: Переглянь свої заголовки, щоб вони йшли в логічному порядку без пропуску рівнів. Наприклад, якщо за %1$s йде %2$s, зміни %2$s на %3$s або додай проміжний розділ %3$s, щоб зберегти правильну структуру. За потреби використовуй CSS або налаштування конструктора блоків/сторінок для стилізації заголовків, а не встановлюй неправильний рівень.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
uk: Перепиши альтернативний текст, щоб точно та стисло описати призначення зображення в контексті. Уникай слів на кшталт „зображення,“ „графіка,“ назв файлів чи розширень (наприклад, .jpg, .png) або заповнювачів як-от „роздільник“ чи „стрілка.“ Якщо зображення декоративне, залиш атрибут alt порожнім.

en: Robust
uk: Надійний

en: Save
uk: Зберегти

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
uk: Заощаджуйте 15% на курсах з доступності та ArchiveWP з промокодом

en: Save Summary
uk: Зберегти резюме

en: Save fix for: %s
uk: Зберегти виправлення для: %s

en: Saving failed.
uk: Не вдалося зберегти.

en: Saving failed: Missing REST API URL.
uk: Не вдалося зберегти: Відсутній URL-адреса REST API.

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Scan
uk: Сканувати

en: Scan ID
uk: ID сканування

en: Scan Settings
uk: Налаштування сканування

en: Scan Speed
uk: Швидкість сканування

en: Scan Total
uk: Всього сканувань

en: Scan all content types
uk: Сканувати всі типи вмісту

en: Scan all post types
uk: Сканувати всі типи записів

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
uk: Сканувати всі терміни таксономії замість вибірки

en: Scanner function not found.
uk: Функцію сканера не знайдено.

en: Scanning...
uk: Сканування...

en: Scope:
uk: Область:

en: Screen Reader Only
uk: Лише для зчитування з екрана

en: Screen Reader Text Format
uk: Формат тексту для зчитування з екрана

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
uk: Плагін Screen Reader Text Format (для редактора блоків)

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
uk: Користувачі програм зчитування з екрана (сліпі/слабозорі та нейродивергентні люди)

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
uk: Користувачі програм зчитування з екрана та інших допоміжних технологій покладаються на теги заголовків для розуміння структури сторінки та ефективної навігації. Текст, який виглядає як заголовок, але не закодований як такий, може ускладнити навігацію сторінкою для користувачів програм зчитування з екрана.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
uk: Користувачі програм зчитування з екрана часто переглядають список посилань поза контекстом. Якщо посилання використовують неоднозначні фрази на кшталт „натисни тут“ або „дізнайся більше,“ користувачі не зрозуміють, куди веде посилання або що воно робить. Це може призвести до плутанини та зменшити зручність використання твого вебсайту.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
uk: Користувачі програм зчитування з екрана покладаються на альтернативний текст, щоб зрозуміти призначення зображень з посиланнями. Без нього вони не можуть визначити, куди веде посилання, що робить навігацію складною або неможливою.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
uk: Користувачі програм зчитування з екрана покладаються на текст посилання, щоб зрозуміти призначення або пункт призначення посилання. Порожнє посилання не надає жодної інформації, що ускладнює або унеможливлює для користувачів прийняття рішення, чи слідувати за ним чи ні.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
uk: Програми зчитування з екрана та інші допоміжні технології використовують атрибут мови, щоб визначити, як вимовляти та інтерпретувати вміст. Без нього вміст може бути прочитаний неправильно, що може бути заплутаним або оманливим для користувачів.

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
uk: Програми зчитування з екрана покладаються на альтернативний текст для опису зображень користувачам, які не можуть їх бачити. Якщо атрибут alt порожній, це сигналізує, що зображення є декоративним і його слід пропустити. Однак, якщо змістовне зображення має порожній атрибут alt, користувачі з вадами зору пропустять важливу інформацію. Правильне використання альтернативного тексту покращує доступність і гарантує, що всі користувачі зможуть зрозуміти вміст.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
uk: Програми зчитування з екрана покладаються на атрибут title фрейму iframe для опису його призначення або вмісту. Без заголовка користувачі можуть не зрозуміти, що являє собою вбудований вміст, що ускладнює навігацію та використання сторінки.

en: Search
uk: Пошук

en: Search for:
uk: Шукати:

en: Search …
uk: Пошук …

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
uk: Секунд для сну між видаленнями (за замовчуванням: 0).

en: Section
uk: Розділ

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
uk: Section 508.gov: створення доступних документів (вебінар)

en: Section Headings
uk: Заголовки розділів

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
uk: Заголовки розділів використовуються для організації вмісту, полегшуючи його розуміння та навігацію.

en: See History
uk: Переглянути історію

en: See More Reports
uk: Переглянути більше звітів

en: Seizure disorders
uk: Судомні розлади

en: Sensory Characteristics
uk: Сенсорні характеристики

en: Set Page HTML Titles
uk: Встановити HTML-заголовки сторінок

en: Set Page Language
uk: Встановити мову сторінки

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
uk: Встановіть атрибут ID для елемента навігації. Це корисно, якщо ваша головна навігація містить дії, які більшість відвідувачів сайту захочуть виконати, наприклад, функції входу або пошуку.

en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
uk: Встановіть, куди вставляється спрощене резюме в контент, на %s.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
uk: Встановіть, де ви хочете, щоб з'являлися спрощені підсумки відносно вашого контенту, якщо вони заповнені.

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
uk: Встановіть, де ви хочете, щоб з'являлася перевірка доступності на фронтенді на сторінці.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
uk: Налаштування збережено. Щоб підтвердити та відобразити ці оновлення в статистиці вашого сайту, будь ласка, повторно проскануйте свій сайт. Якщо ви використовуєте плагін кешування, обов'язково очистіть кеш, щоб забезпечити правильне застосування оновлених виправлень.

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
uk: Налаштування, пов'язані з покращенням обведення при фокусуванні для кращої доступності з клавіатури.

en: Settings saved successfully.
uk: Налаштування успішно збережено.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
uk: Налаштування успішно збережено. Ви маєте %sвідвідати редактор%s і зберегти допис, щоб повторно просканувати та видалити виправлені проблеми зі звітів Accessibility Checker.

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
uk: Налаштування для додавання відсутніх міток до форм коментарів та пошуку WordPress.

en: Severity
uk: Серйозність

en: Severity:
uk: Серйозність:

en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
uk: Скоротіть альтернативний текст до менш ніж %s символів, все ще описуючи функцію або призначення зображення. Зберігайте описи простими та уникайте повторення навколишнього вмісту. Якщо альтернативний текст зображення не потрібно змінювати, відхиліть це попередження в Accessibility Checker.

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
uk: Чи повинен Accessibility Checker запитувати спрощене резюме лише тоді, коли рівень читабельності вашого посту чи сторінки вище 9-го класу, завжди запитувати його незалежно від рівня читабельності, або ніколи не запитувати його незалежно від рівня читабельності?

en: Should you use animated GIFs?
uk: Чи варто використовувати анімовані GIF?

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
uk: Показати метабокс Accessibility Checker в редакторі блоків

en: Show Affected Code
uk: Показати уражений код

en: Show code
uk: Показати код

en: Show explanation
uk: Показати пояснення

en: Sign Language (Prerecorded)
uk: Мова жестів (попередньо записана)

en: Simplified Sum Heading
uk: Заголовок спрощеного підсумку

en: Simplified Sum Position
uk: Позиція спрощеного підсумку

en: Simplified Sum Prompt
uk: Підказка для спрощеного підсумку

en: Simplified Summary
uk: Спрощений виклад

en: Simplified Summary Heading
uk: Спрощений заголовок підсумку

en: Simplified Summary Position
uk: Позиція спрощеного резюме

en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
uk: Рівень читання спрощеного резюме: %s

en: Simplified Summary Reading Level
uk: Рівень читання спрощеного резюме

en: Simplified Summary Settings
uk: Налаштування спрощеного резюме

en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
uk: Спрощене резюме автоматично вставляється %s.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
uk: Спрощене резюме не вставляється автоматично в контент.

en: Simplified summary saved successfully.
uk: Спрощене резюме успішно збережено.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
uk: Сайт успішно зареєстровано. Тепер ваш сайт налаштовано на використання додаткових послуг доступності.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
uk: Реєстрацію сайту завершено, але дані відповіді були не в очікуваному форматі. Деякі функції можуть працювати некоректно.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
uk: Реєстрацію сайту успішно скасовано. Ваш сайт більше не отримуватиме звіти електронною поштою.

en: Site-Wide Accessibility Reports
uk: Звіти з доступності для всього сайту

en: Skip Link
uk: Посилання для пропуску

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
uk: Посилання для пропуску та якірні посилання важливі для ефективної навігації за допомогою клавіатури та програм зчитування з екрана. Коли ці посилання не працюють, користувачі можуть заплутатися або втратити своє місце на сторінці, що призводить до розчарування — особливо для людей, які покладаються на клавіатурні скорочення або допоміжні технології.

en: Skip to content
uk: Перейти до вмісту

en: Skip to navigation
uk: Перейти до навігації

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
uk: Слайдери часто важко використовувати з програмами зчитування з екрана та клавіатурами. Недоступні слайдери можуть заважати навігації, захоплювати фокус або рухатися занадто швидко, щоб користувачі могли взаємодіяти зі вмістом.

en: Slow
uk: Повільно

en: Slowest
uk: Найповільніше

en: Sorry, you are not allowed to dismiss one or more issues in this batch.
uk: Вибачте, вам не дозволено відхиляти одну або декілька проблем у цій партії.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
uk: Вибачте, ваша подача не вдалася. Будь ласка, скоротіть ваші відповіді та спробуйте ще раз.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
uk: Вибачте, ваше подання не вдалося. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Start New Scan
uk: Почати нове сканування

en: Start full site scan
uk: Почати повне сканування сайту

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
uk: Почніть сканування всього вашого сайту на предмет проблем з доступністю, отримуйте звіти для всього сайту та швидше досягайте відповідності рекомендаціям з доступності.

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
uk: Починаючи з 20 травня: заощаджуйте 15% на Accessibility Checker Pro з промокодом

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
uk: Починаючи з 20 травня: заощаджуйте 15% на курсах з доступності та ArchiveWP з промокодом

en: Stat key: %1$s not found in stats.
uk: Ключ статистики: %1$s не знайдено в статистиці.

en: Stats of %1$s deleted.
uk: Статистику для %1$s видалено.

en: Status Messages
uk: Повідомлення про стан

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
uk: Повідомлення про стан програмно визначаються, щоб допоміжні технології могли повідомляти користувачів про важливі зміни, такі як помилки форми чи оновлення.

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
uk: Підпишіться на розсилку Equalize Digital, щоб отримати доступ до безкоштовних вебінарів та навчальних ресурсів з доступності.

en: Summary not required
uk: Резюме не обов'язкове

en: Summary provided
uk: Резюме надано

en: Summary required
uk: Резюме обов'язкове

en: Support
uk: Підтримка

en: Support Information
uk: Інформація про підтримку

en: System Settings
uk: Системні налаштування

en: TPGI Colour Contrast Analyser
uk: Аналізатор колірного контрасту TPGI

en: Tab Order Modified
uk: Змінено порядок табуляції

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
uk: Заголовки таблиць використовуються допоміжними технологіями, щоб допомогти користувачам зрозуміти зв'язки між клітинками та орієнтуватися в даних. Без заголовків таблиць користувачі програм зчитування з екрана можуть не зрозуміти, що представляють дані.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
uk: Заголовки таблиць надають контекст для даних у рядках і стовпцях. Коли заголовок таблиці порожній, програми зчитування з екрана та інші допоміжні технології не можуть передати значення пов'язаних даних, що робить таблицю складною або неможливою для інтерпретації.

en: Target Size
uk: Розмір цілі

en: Target Size (Minimum)
uk: Розмір цілі (мінімальний)

en: Taxonomy Scanning
uk: Сканування таксономій

en: Text Justified
uk: Вирівняний текст

en: Text Spacing
uk: Інтервал тексту

en: Text Too Small
uk: Занадто малий текст

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
uk: Текст та зображення тексту повинні мати коефіцієнт контрастності щонайменше 4,5:1, за винятком великого тексту, випадкового тексту або логотипів.

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
uk: Текст та зображення тексту повинні мати коефіцієнт контрастності щонайменше 7:1, за винятком великого тексту, випадкового тексту або логотипів.

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
uk: Текст можна збільшити до 200% без втрати вмісту чи функціональності, щоб люди з поганим зором могли легше його читати.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
uk: Текст, який занадто малий, може бути важко читати, особливо людям з поганим зором. Забезпечення мінімального розбірливого розміру покращує загальну доступність та зручність використання, зменшуючи потребу користувачів у масштабуванні.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
uk: Встановлено плагін Accessibility New Window Warnings. Виправлення для посилань, що відкриваються в новому вікні, включене тут, замінить його функціональність. Ви можете безпечно видалити плагін і використовувати натомість ці виправлення.

en: The ID of the post to delete stats for.
uk: ID допису, для якого потрібно видалити статистику.

en: The ID of the post to get stats for.
uk: ID допису, для якого потрібно отримати статистику.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
uk: Атрибут aria-hidden використовується для приховування вмісту від допоміжних технологій. Хоча це корисно для декоративних або надлишкових елементів, це може спричинити проблеми з доступністю, якщо застосовується до важливого вмісту, до якого користувачам програм зчитування з екрана потрібен доступ.

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
uk: Мова за замовчуванням кожної веб-сторінки визначається програмно, щоб допоміжні технології могли використовувати правильні мовні налаштування.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
uk: Елемент не фокусується. Спробуйте вимкнути стилі.

en: The element is not visible. Try disabling styles.
uk: Елемент невидимий. Спробуйте вимкнути стилі.

en: The element was not found on the page.
uk: Елемент не знайдено на сторінці.

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
uk: Нижче наведено список елементів, які ми включили в наш веб-сайт для покращення його доступності:

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
uk: Функція опціонально приймає ID допису як параметр.

en: The id value was not set
uk: Значення id не було встановлено

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
uk: Проблему виправлено, але сторінку ще не перескановано.

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
uk: Мову кожної частини вмісту можна визначити програмно, щоб допоміжні технології могли забезпечити відповідну мовну підтримку.

en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
uk: Ліцензійний ключ для %1$s виглядає недійсним. Будь ласка, <a href="%2$s">перевірте свій ліцензійний ключ</a>, щоб отримати доступ до додаткових функцій доступності та послуг для %3$s.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
uk: Атрибут longdesc призначений для надання URL-адреси довгого опису зображення для користувачів програм зчитування з екрана. Однак він більше не підтримується в HTML5 і не розпізнається надійно браузерами чи допоміжними технологіями. Недійсні значення або порожні атрибути longdesc можуть заплутати користувачів або не передати важливу інформацію.

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
uk: Назва компонентів інтерфейсу користувача включає текстові мітки, які описують їхнє призначення, щоб допоміжні технології могли передавати цю інформацію користувачам.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
uk: Природний порядок табуляції на сторінці слідує структурі HTML. Зміна цього порядку за допомогою позитивних значень tabindex може спричинити плутанину для користувачів, які використовують лише клавіатуру, та користувачів програм зчитування з екрана, особливо якщо фокус переміщується неочікуваним чином або пропускає важливий вміст.

en: The post ID was not set
uk: ID публікації не було встановлено

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
uk: Призначення кожного посилання можна визначити лише за текстом посилання, без потреби в додатковому контексті.

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
uk: Призначення кожного посилання зрозуміле з тексту посилання та контексту, в якому воно з'являється, тому користувачі знають, куди їх приведе посилання.

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
uk: Призначення полів введення, які збирають інформацію про користувача, може бути програмно визначено, щоб браузери та допоміжні технології могли допомогти користувачам їх заповнити.

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
uk: Призначення компонентів користувацького інтерфейсу, іконок та областей може бути програмно визначено, щоб допоміжні технології могли адаптувати досвід для користувачів.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
uk: Рівень читабельності спрощеного підсумку занадто високий.

en: The review action value was not set
uk: Значення дії відгуку не було встановлено

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
uk: Сканер позначив це, але це не стосується цього вмісту.

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
uk: Розмір цілі для жестів вказівника достатньо великий, щоб її можна було легко активувати, навіть користувачам з обмеженою спритністю.

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
uk: Розмір цілі для будь-якого інтерактивного елемента становить щонайменше 44x44 пікселі, щоб його могли легко активувати користувачі з різними здібностями.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
uk: Елемент заголовка використовується програмами зчитування з екрана, пошуковими системами та вкладками браузера для ідентифікації сторінки. Без заголовка користувачам може бути важко визначити призначення сторінки.

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
uk: Видимий індикатор фокусу для інтерактивних елементів чітко видимий і відповідає мінімальним вимогам щодо розміру та контрасту.

en: There are no settings to display.
uk: Немає налаштувань для відображення.

en: There was a problem. Please try again.
uk: Виникла проблема. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
uk: Виникла проблема під час перевірки ліцензійного ключа %s. Будь ласка, спробуйте ще раз або зв'яжіться з нашою службою підтримки, якщо проблема не зникає.

en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
uk: Ці %1$s не мають описових атрибутів title.

en: These are empty %s headings that don't contain any content.
uk: Це порожні заголовки %s, які не містять жодного вмісту.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
uk: Це порожні посилання, які не містять жодного змістовного вмісту для допоміжних технологій.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
uk: Це посилання на файли Microsoft Office, такі як документи Word, Excel або PowerPoint. Усі пов'язані документи повинні бути вручну перевірені на доступність.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
uk: Це посилання на PDF-документи. Усі пов'язані документи потрібно вручну перевірити на доступність.

en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
uk: Ці елементи є %1$s або %2$s без доступних міток чи тексту.

en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
uk: Ці елементи є полями форми %1$s, %2$s або %3$s без пов'язаних міток.

en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
uk: Ці елементи є якірними тегами, яким бракує дійсних атрибутів %1$s або вони посилаються на %2$s без %3$s.

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
uk: Ці елементи є анімованими файлами зображень (наприклад, GIF або анімовані WebP).

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
uk: Ці елементи є посиланнями на документи у форматах, відмінних від HTML, з одним із наступних розширень файлів: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages або.key

en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
uk: У цих елементах відсутні теги заголовків (%1$s або %2$s). Це може статися, якщо поля заголовків записів чи сторінок порожні, або якщо тема не виводить теги заголовків у заголовку документа.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
uk: Ці елементи є слайдерами або каруселями. Оскільки багато проблем доступності зі слайдерами вимагають ручної перевірки, це попередження з'являється щоразу, коли на сторінці виявлено один або кілька слайдерів.

en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
uk: Ці елементи є клітинками заголовка таблиці (%s) без текстового вмісту.

en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
uk: Ці елементи є тегами верхнього рівня %1$s, яким бракує атрибута мови, такого як %2$s або %3$s, або мають порожній атрибут мови.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
uk: Ці елементи є відео. Оскільки багато проблем доступності з відеоконтентом вимагають ручної перевірки, це попередження з'являється кожного разу, коли одне або кілька відео виявляються на сторінці або в публікації.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
uk: Ці елементи містять або посилаються на аудіо- чи відеоконтент, який не має правильно позначених або розміщених транскриптів, або може взагалі не мати транскриптів.

en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
uk: Ці елементи містять підкреслений текст, використовуючи тег %1$s або CSS-стилі %2$s, і не схоже, що це посилання.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
uk: Ці елементи мають кольори переднього плану та фону, які не відповідають мінімальному співвідношенню контрастності для відповідності рівню AA.

en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
uk: Ці елементи використовують %s, що приховує їх від програм зчитування з екрана.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
uk: Ці елементи використовують атрибути ARIA, які посилаються на інші елементи, яких не існує або які неправильно позначені.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
uk: Ці елементи використовують ефекти блимання або прокрутки, які можуть бути руйнівними для користувачів або викликати судоми.

en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
uk: Ці елементи використовують атрибут %s з недійсними або непідтримуваними значеннями.

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
uk: Ці виправлення допомагають покращити доступність, змінюючи HTML-елементи та поведінку на вашому сайті.

en: These form fields have more than one label associated with them.
uk: Ці поля форми мають більше однієї пов'язаної з ними мітки.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
uk: Ці зображення знаходяться всередині посилань і мають порожні атрибути alt, і в посиланнях немає іншого тексту.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
uk: Ці зображення знаходяться всередині посилань, але не мають атрибутів alt, і в посиланнях немає іншого тексту.

en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
uk: Ці зображення не мають атрибута alt (%1$s) у своїх тегах зображень (%2$s).

en: These images have alternative text longer than %s characters.
uk: Ці зображення мають альтернативний текст довший за %s символів.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
uk: Ці зображення мають альтернативний текст, ідентичний до навколишнього вмісту або до інших зображень на сторінці.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
uk: Ці зображення мають альтернативний текст, який може бути нечітким, надлишковим або містити зайві слова чи назви файлів.

en: These images have empty alt attributes (%s).
uk: Ці зображення мають порожні атрибути alt (%s).

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
uk: Ці посилання налаштовані на відкриття в нових вкладках або вікнах браузера.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
uk: Ці посилання вказують на якорі на тій самій сторінці, але елементів з вказаними ID не існує.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
uk: Ці посилання використовують URL-адреси як якірний текст замість значущих слів чи фраз.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
uk: Ці посилання використовують загальний або нечіткий текст прив'язки, який не описує їхнє призначення.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
uk: Ці сторінки містять теги <p> без вмісту всередині.

en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
uk: Ці сторінки містять елементи з %1$s або іншими позитивними %2$s, які змінюють природний порядок табуляції.

en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
uk: Ці сторінки містять довгі блоки тексту, які стилізовані з %s.

en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
uk: Ці сторінки вимикають масштабування, використовуючи мета-теги viewport з %1$s або значенням %2$s менше 2. Це заважає користувачам збільшувати вміст для покращення читабельності.

en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
uk: Ці сторінки не містять жодних елементів заголовка між %1$s та %2$s в основній області вмісту і мають більше %3$s слів.

en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
uk: На цих сторінках заголовки використовуються не по порядку, пропускаючи один або більше рівнів заголовків, наприклад, перехід від %1$s до %2$s без %3$s між ними.

en: These settings enable global fixes across your entire site.
uk: Ці налаштування вмикають глобальні виправлення на всьому вашому сайті.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
uk: Ці налаштування вмикають глобальні виправлення на всьому вашому сайті. Можливо, сторінки потрібно буде повторно зберегти або провести повне сканування сайту, щоб побачити виправлення у звітах.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
uk: Ці таблиці містять клітинки даних, але не мають необхідних клітинок заголовка таблиці.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
uk: Ці текстові елементи візуально виглядають як заголовки, але не мають розмітки тегами заголовків.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
uk: Ці текстові елементи менші за 10 пікселів і можуть бути важкими для читання.

en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
uk: Цей %1$s не має описового атрибута title.

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
uk: Цей елемент містить або посилається на аудіо- чи відеоконтент, який не має правильно позначеного або розміщеного транскрипту, або може взагалі не мати транскрипту.

en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
uk: Цей елемент містить підкреслений текст, використовуючи тег %1$s або CSS-стилі %2$s, і не схоже, що це посилання.

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
uk: Цей елемент має кольори переднього плану та фону, які не відповідають мінімальному співвідношенню контрастності для відповідності рівню AA.

en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
uk: Цей елемент є %1$s або %2$s без доступної мітки чи тексту.

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
uk: Цей елемент є посиланням на документ у форматі, відмінному від HTML, з одним із наступних розширень файлів: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages або.key

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
uk: Цей елемент є слайдером або каруселлю. Оскільки багато проблем доступності зі слайдерами вимагають ручної перевірки, це попередження з'являється щоразу, коли на сторінці виявлено слайдер.

en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
uk: Цей елемент є клітинкою заголовка таблиці (%s) без текстового вмісту.

en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
uk: Цей елемент є тегом верхнього рівня %1$s, якому бракує атрибута мови, такого як %2$s або %3$s, або має порожній атрибут мови.

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
uk: Цей елемент є відео. Оскільки багато проблем доступності з відеоконтентом вимагають ручної перевірки, це попередження з'являється кожного разу, коли відео виявляється на сторінці або в публікації.

en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
uk: Цей елемент є полем форми %1$s, %2$s або %3$s без пов'язаної мітки.

en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
uk: Цей елемент є тегом прив'язки, в якому відсутній дійсний атрибут %1$s, або він посилається на %2$s без %3$s.

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
uk: Цей елемент є анімованим файлом зображення (наприклад, GIF або анімований WebP).

en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
uk: У цьому елементі відсутній тег заголовка (%1$s або %2$s). Це може статися, якщо поле заголовка запису чи сторінки порожнє, або якщо тема не виводить тег заголовка в заголовку документа.

en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
uk: Цей елемент використовує %s, що приховує його від програм зчитування з екрана.

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
uk: Цей елемент використовує атрибут ARIA, який посилається на інший елемент, якого не існує або який неправильно позначений.

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
uk: Цей елемент використовує ефекти блимання або прокрутки, які можуть бути руйнівними для користувачів або викликати судоми.

en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
uk: Цей елемент використовує атрибут %s з недійсним або непідтримуваним значенням.

en: This form field has more than one label associated with it.
uk: Це поле форми має більше однієї пов'язаної з ним мітки.

en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
uk: Це зображення не має атрибута alt (%1$s) у тезі зображення (%2$s).

en: This image has alternative text longer than %s characters.
uk: Це зображення має альтернативний текст довший за %s символів.

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
uk: Це зображення має альтернативний текст, ідентичний до навколишнього вмісту або до іншого зображення на сторінці.

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
uk: Це зображення має альтернативний текст, який може бути нечітким, надлишковим або містити зайві слова чи назви файлів.

en: This image has an empty alt attribute (%s).
uk: Це зображення має порожній атрибут alt (%s).

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
uk: Це зображення знаходиться всередині посилання і має порожній атрибут alt, і в посиланні немає іншого тексту.

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
uk: Це зображення знаходиться всередині посилання, але не має атрибута alt, і в посиланні немає іншого тексту.

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
uk: Це посилання на файл Microsoft Office, такий як документ Word, Excel або PowerPoint. Усі пов'язані документи повинні бути вручну перевірені на доступність.

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
uk: Це посилання на документ PDF. Усі пов'язані документи повинні бути вручну перевірені на доступність.

en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
uk: Це порожній заголовок %s, який не містить жодного вмісту.

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
uk: Це порожнє посилання, яке не містить жодного змістовного вмісту для допоміжних технологій.

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
uk: Це частина наших ширших зусиль, щоб зробити досвід кожного в [COMPANY NAME] привітним та приємним. Будь ласка, зверніть увагу, що хоча ми докладаємо всіх зусиль, щоб надати інформацію, доступну для всіх користувачів, ми не можемо гарантувати доступність сторонніх веб-сайтів, на які ми можемо посилатися.

en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
uk: Цей ліцензійний ключ не виглядає дійсним для %s. Будь ласка, переконайтеся, що ви ввели правильний ліцензійний ключ.

en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
uk: Цей ліцензійний ключ для %s неактивний для цього сайту. Будь ласка, активуйте його, щоб отримати доступ до додаткових функцій на цьому вебсайті.

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
uk: Це посилання налаштоване на відкриття в новій вкладці або вікні браузера.

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
uk: Це посилання вказує на якір на тій самій сторінці, але елемента з вказаним ID не існує.

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
uk: Це посилання використовує URL-адресу як якірний текст замість значущого слова чи фрази.

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
uk: Це посилання використовує загальний або нечіткий текст прив'язки, який не описує його призначення.

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
uk: Ця сторінка містить тег <p> без вмісту всередині.

en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
uk: Ця сторінка містить елемент з %1$s або іншим позитивним %2$s, який змінює природний порядок табуляції.

en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
uk: Ця сторінка містить довгі блоки тексту, які стилізовані з %s.

en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
uk: Ця сторінка вимикає масштабування, використовуючи мета-тег viewport з %1$s або значенням %2$s менше 2. Це заважає користувачам збільшувати вміст для покращення читабельності.

en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
uk: Ця сторінка не містить жодних елементів заголовка між %1$s та %2$s в основній області вмісту і має більше %3$s слів.

en: This page uses headings out of order, skipping one or more heading levels.
uk: На цій сторінці заголовки використовуються не по порядку, пропускаючи один або кілька рівнів заголовків.

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
uk: Цей допис не містить достатньо вмісту для розрахунку рівня читання.

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
uk: Цей підсумок автоматично оновлюється кожні 24 години або кожного разу, коли завершується повне сканування сайту. Ви також можете вручну оновити ці результати, натиснувши кнопку «Оновити підрахунки».

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
uk: Це зведення відображає найновіші дані сканування, доступні для вашого сайту.

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
uk: Ця таблиця містить клітинки даних, але не має необхідних клітинок заголовка таблиці.

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
uk: Цей текст візуально виглядає як заголовок, але не позначений тегом заголовка.

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
uk: Цей текст менший за 10 пікселів і може бути важким для читання.

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
uk: Це очистить усі проблеми для цього запису. Потрібно буде зберегти, щоб запустити нове сканування вмісту запису. Ви хочете продовжити?

en: Three Flashes
uk: Три спалахи

en: Three Flashes or Below Threshold
uk: Три спалахи або нижче порогу

en: Timeouts
uk: Тайм-аути

en: Timing Adjustable
uk: Регульований час

en: To check content other than posts and pages, please
uk: Щоб перевірити контент, відмінний від дописів і сторінок, будь ласка

en: Total Issues Found
uk: Усього знайдено проблем

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
uk: Транскрипти забезпечують доступ до аудіо- та відеоконтенту для людей, які глухі, мають проблеми зі слухом або віддають перевагу читанню, а не прослуховуванню. Без транскрипту важлива інформація може бути пропущена.

en: Type
uk: Тип

en: Type your email
uk: Введіть вашу електронну пошту

en: Type your first name
uk: Введіть ваше ім'я

en: URLs Scanned
uk: Просканованих URL

en: URLs with 100% score
uk: URL з оцінкою 100%

en: Unable to load this preference.
uk: Не вдалося завантажити цю перевагу.

en: Unable to redirect to upgrade page.
uk: Не вдалося перенаправити на сторінку оновлення.

en: Unable to save this preference.
uk: Не вдалося зберегти цю перевагу.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
uk: Не вдалося скасувати реєстрацію сайту. Відсутні необхідні дані для реєстрації.

en: Underline Links
uk: Підкреслити посилання

en: Underlined Text
uk: Підкреслений текст

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
uk: Підкреслений текст зазвичай асоціюється з посиланнями. Коли непосилальний текст підкреслений, це може бути заплутаним для користувачів, особливо для тих, хто має когнітивні порушення або покладається на візуальні підказки для ідентифікації посилань.

en: Understandable
uk: Зрозумілий

en: Undock Panel
uk: Відкріпити панель

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
uk[0]: Унікальна проблема з контрастом
uk[1]: Унікальні проблеми з контрастом
uk[2]: Унікальні проблеми з контрастом

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
uk[0]: Унікальний елемент, що потребує перегляду
uk[1]: Унікальні елементи, що потребують перегляду
uk[2]: Унікальні елементи, що потребують перегляду

en: Unique Problem | Unique Problems
uk[0]: Унікальна проблема
uk[1]: Унікальні проблеми
uk[2]: Унікальні проблеми

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown error occurred while registering the site.
uk: Виникла невідома помилка під час реєстрації сайту.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
uk: Виникла невідома помилка під час скасування реєстрації сайту.

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
uk: Розблокувати детальні звіти про доступність

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
uk: Розблокувати функції Pro (відкриється в новому вікні)

en: Unset
uk: Не встановлено

en: Untitled issue
uk: Випуск без назви

en: Unusual Words
uk: Незвичні слова

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
uk: Незвичні або рідкісні слова визначаються або пояснюються, щоб користувачі з когнітивними порушеннями або ті, хто не знайомий з мовою, могли їх зрозуміти.

en: Update Counts
uk: Оновити підрахунки

en: Update option wasn't successful
uk: Оновлення опції не вдалося

en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
uk: Оновіть свої стилі так, щоб весь текст був принаймні %s розміром. Використовуй відносні одиниці, такі як em або rem, коли це можливо, щоб підтримувати налаштування користувача та масштабування браузера.

en: Updated
uk: Оновлено

en: Updating accessibility data...
uk: Оновлення даних доступності...

en: Upgrade Accessibility Checker
uk: Оновити Accessibility Checker

en: Upgrade Now
uk: Оновити зараз

en: Upgrade Sale Now
uk: Розпродаж оновлень зараз

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
uk: Оновити до Accessibility Checker Pro

en: Upgrade to Pro
uk: Оновитися до pro

en: Upgrade to Pro to:
uk: Оновіть до Pro, щоб:

en: Upgrade to Scan
uk: Оновіться для сканування

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
uk: Оновити до Scan (відкривається в новому вікні)

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
uk: Оновіть до платної версії Accessibility Checker з 24 листопада по 3 грудня та отримайте знижку 30%! Повне сканування сайту, звіт про відкриті проблеми по всьому сайту, журнали відхилень та багато іншого.

en: Use of Color
uk: Використання кольору

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
uk: Використовуйте налаштування нижче для конфігурації перевірки доступності на фронтенді.

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
uk: Використовуйте цю функцію для ручного додавання спрощеного підсумку до вашої теми в циклі.

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
uk: Використовується для документів, медіа та іншого вмісту, який не можна сканувати, що вимагає ручного тестування і, ймовірно, не відповідатиме кільком критеріям успіху WCAG.

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
uk: Компоненти користувацького інтерфейсу мають імена, ролі та значення, які можна програмно визначити, тож допоміжні технології можуть повідомляти їх користувачам.

en: User restrictions on ignoring issues
uk: Обмеження для користувачів щодо ігнорування проблем

en: Username:
uk: Ім’я користувача:

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
uk: Користувачі інформуються про своє розташування в наборі веб-сторінок, наприклад, через навігацію "хлібні крихти" або чіткий заголовок сторінки.

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
uk: Користувачів не переривають несподівані зміни вмісту, і вони можуть контролювати переривання, такі як автоматичне оновлення вмісту.

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
uk: Користувачам не потрібно вводити ту саму інформацію кілька разів, що зменшує ризик помилок і економить час.

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
uk: Користувачів попереджають про майбутні тайм-аути, і вони можуть запросити більше часу або зберегти свою роботу перед тайм-аутом.

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
uk: Користувачі можуть вибирати, як представлені блоки тексту, наприклад, кольори переднього плану та фону, ширину та міжрядковий інтервал, щоб полегшити читання.

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
uk: Користувачі можуть змінювати інтервал тексту для покращення читабельності без втрати вмісту або функціональності.

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
uk: Користувачі можуть призупинити, зупинити або приховати рухому, блимаючу, прокручувану або автоматично оновлювану інформацію, яка починається автоматично і триває більше п'яти секунд.

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
uk: Користувачі можуть вимкнути неважливі анімації, викликані взаємодіями, що допомагає тим, хто чутливий до руху.

en: Version
uk: Версія

en: Vestibular disorders
uk: Вестибулярні розлади

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
uk: Відео повинні включати точні субтитри, транскрипти та аудіоописи (або розширені транскрипти), щоб бути повністю доступними для користувачів, які глухі, мають проблеми зі слухом, сліпі або мають когнітивні порушення.

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
uk: Переглянути %d елементів, що потребують перегляду в аналізі доступності

en: View %d problems in Accessibility Analysis
uk: Переглянути %d проблеми в аналізі доступності

en: View %s landmark on website, opens a new window
uk: Переглянути %s орієнтир на веб-сайті, відкриється нове вікно

en: View Accessibility Checker
uk: Переглянути Accessibility Checker

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
uk: Переглянути документацію Accessibility Checker (відкриється в новому вікні)

en: View All Open Issues
uk: Переглянути всі відкриті проблеми

en: View ArchiveWP Pricing
uk: Переглянути ціни ArchiveWP

en: View Course Pricing
uk: Переглянути ціни на курси

en: View Issue ID %d on website, opens a new window
uk: Переглянути проблему з ID %d на сайті, відкривається в новому вікні

en: View Issues
uk: Переглянути проблеми

en: View Pricing
uk: Переглянути ціни

en: View on page
uk: Переглянути на сторінці

en: View reading level details: %1$s, %2$s
uk: Переглянути деталі рівня читабельності: %1$s, %2$s

en: View reading level details: %s
uk: Переглянути деталі рівня читання: %s

en: Visual Presentation
uk: Візуальне представлення

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
uk: Візуальна інформація, необхідна для ідентифікації компонентів користувацького інтерфейсу та графічних об'єктів, має коефіцієнт контрастності щонайменше 3:1 відносно суміжних кольорів.

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
uk: W3 schools: доступність кнопок і посилань

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
uk: Посібник з практик авторства W3C ARIA: Шаблон каруселі (слайд-шоу або ротатор зображень)

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
uk: Посібник W3C щодо структури сторінки: Заголовки

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
uk: W3C Техніка H30: Надання тексту посилання, який описує призначення посилання

en: W3C Technique H44: Using the button element
uk: W3C Техніка H44: Використання елемента button

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
uk: Техніка W3C H83: Використання атрибута target для відкриття нового вікна на запит користувача та вказування цього в тексті посилання

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
uk: Посібник W3C щодо зображень: Декоративні зображення

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
uk: Посібник W3C щодо зображень: Функціональні зображення

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
uk: Посібник W3C щодо зображень: Інформативні зображення

en: W3C Tutorial: Headings
uk: Навчальний посібник W3C: Заголовки

en: W3C Tutorial: Informative Images
uk: Посібник W3C: Інформативні зображення

en: W3C: ARIA Authoring Practices - aria-hidden
uk: W3C: Практики створення ARIA - aria-hidden

en: W3C: Carousels Tutorial
uk: W3C: Посібник з каруселей

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
uk: W3C: Порядок фокусування та навігація клавіатурою

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
uk: W3C: G152: Налаштування анімованих gif-зображень для припинення блимання після n циклів (протягом 5 секунд)

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
uk: W3C: H44 – Використання елементів label для зв'язування текстових міток з елементами керування форми

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
uk: W3C: H51 - Використання розмітки таблиці для представлення табличної інформації

en: W3C: HTML Image Maps
uk: W3C: Карти зображень HTML

en: W3C: Labeling Controls
uk: W3C: Позначення елементів керування

en: W3C: Language of Page
uk: W3C: Мова сторінки

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
uk: W3C: Як зробити контент зручним для людей з когнітивними порушеннями та труднощами в навчанні

en: W3C: Media Alternatives
uk: W3C: Медіа-альтернативи

en: W3C: Tables Tutorial
uk: W3C: Посібник з таблиць

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
uk: W3C: Техніка G91: Надання тексту посилання, що описує призначення посилання

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
uk: W3C: Техніки для WCAG 2.1 - Уникнення використання елемента blink

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
uk: W3C: Техніки для WCAG 2.1 - H64: Використання атрибута title елемента iframe

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
uk: W3C: Техніки для WCAG 2.1 – H42: Використання h1–h6 для ідентифікації заголовків

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
uk: W3C: Методи для WCAG 2.1 – H45: Використання longdesc

en: W3C: Transcripts Documentation
uk: W3C: Документація щодо транскриптів

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
uk: W3C: Розуміння Керівництва 1.2

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
uk: W3C: Використання HTML-заголовків для ідентифікації заголовків

en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
uk: Хочете отримати більше можливостей з Accessibility Checker? %1$sРозблокуйте функції Pro%2$s

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning Count
uk: Кількість попереджень

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
uk: Подивіться відео про використання Accessibility Checker.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
uk: Чудово! Accessibility Checker не виявив жодних проблем з доступністю у перевіреному вмісті. Деякі проблеми неможливо виявити за допомогою автоматизованих інструментів, тому не забувайте

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
uk: Ми дотримуємося <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Рекомендацій щодо доступності веб-контенту (WCAG) версії 2.1</a> як нашого керівного принципу для визначення доступності. Це міжнародно узгоджені стандарти, що охоплюють широкий спектр рекомендацій та найкращих практик для створення зручного контенту. Коли ми додаємо нові сторінки та функціональність до нашого веб-сайту, всі дизайни, код та практики введення контенту перевіряються на відповідність цим стандартам.

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
uk: Ми вітаємо коментарі, запитання та відгуки щодо нашого веб-сайту. Якщо ви використовуєте допоміжні технології і маєте труднощі з використанням нашого веб-сайту, будь ласка, напишіть на електронну пошту [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] або зателефонуйте нам за номером [YOUR PHONE NUMBER]. Ми зробимо все можливе, щоб допомогти вам та вирішити проблеми.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
uk: Керівні принципи доступності веб-контенту (WCAG) на рівні AAA вимагають, щоб будь-який вміст з рівнем читабельності вище 9-го класу мав альтернативу, яку легше прочитати. Спрощений текст резюме додається на вкладці читабельності в метабоксі Accessibility Checker на екрані редагування кожного посту чи сторінки.

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
uk: Веб-сторінки мають описові заголовки, які допомагають користувачам зрозуміти тему або призначення сторінки.

en: WebAIM Contrast Checker
uk: Перевірка контрастності WebAIM

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
uk: WebAIM: Створення доступних електронних таблиць Excel

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
uk: WebAIM: Створення доступних презентацій PowerPoint

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
uk: WebAIM: Створення доступних документів Word

en: WebAIM: Links and Hypertext
uk: WebAIM: Посилання та гіпертекст

en: WebAIM: PDF Accessibility
uk: WebAIM: Доступність PDF

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
uk: Доступність веб-сайту - це безперервний процес. Ми постійно тестуємо контент і функції на відповідність вимогам WCAG 2.1, рівень АА та усуваємо будь-які проблеми, щоб забезпечити відповідність або перевищення стандартів. Тестування нашого веб-сайту здійснюється членами нашої команди з використанням стандартних інструментів, таких як %1$sПлагін для WordPress Accessibility Checker%2$s, аналізатори кольорового контрасту, методи навігації з використанням лише клавіатури та тести на читабельність Флеша-Кінкейда.

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
uk: Щотижневі звіти про доступність для цього сайту надсилаються власнику облікового запису ліцензійного ключа електронною поштою.

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
uk: Щотижневий електронний лист містить інформацію про виявлені проблеми та зміни з моменту останнього звіту, інформацію про покриття, кількість проблем, які потребують перегляду, відсоток успішно пройдених тестів, а також інформацію про найбільш проблемні сторінки та найсерйозніші проблеми.

en: Welcome to Accessibility Checker
uk: Ласкаво просимо до Accessibility Checker

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
uk: Що робити, якщо плагін, який ви використовуєте, має помилки доступності

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
uk: Що робити, якщо у вашій темі є помилки доступності

en: When Required
uk: Коли потрібно

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
uk: Коли посилання відкривається в новій вкладці або вікні без попередження, це може дезорієнтувати, особливо користувачів з когнітивними порушеннями, користувачів програм зчитування з екрана або будь-кого, хто покладається на навігацію за допомогою клавіатури. Вони можуть не усвідомити, що відкрився новий контекст, або не зрозуміти, як повернутися.

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
uk: Коли пошук надсилається з порожнім запитом, примусьте WordPress відобразити шаблон результатів пошуку, щоб користувачі бачили змістовну відповідь. Це передбачає, що активна тема має шаблон search.php.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
uk: Коли альтернативний текст повторює навколишній текст або з'являється ідентично на кількох зображеннях, це створює плутанину для користувачів програм зчитування з екрана. Повторення не надає додаткового контексту і ускладнює розрізнення різних елементів або розуміння їхнього призначення.

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
uk: Коли елемент отримує фокус, це не викликає несподіваних змін, які могли б збентежити користувача, і зрозуміло, як взаємодіяти з елементом.

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
uk: Коли елемент отримує фокус клавіатури, він принаймні частково видимий і не прихований іншим вмістом.

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
uk: Коли елемент отримує фокус клавіатури, він повністю видимий і не прихований іншим вмістом.

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
uk: Коли поле введення отримує дані, це не спричиняє неочікуваних змін, які могли б збентежити користувача, і зрозуміло, як ці дані будуть використані.

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
uk: При навігації за допомогою клавіатури фокус переміщується в логічному порядку, який зберігає зміст і функціональність.

en: When to Ignore Accessibility Errors
uk: Коли ігнорувати помилки доступності

en: Where We're Improving
uk: Де ми вдосконалюємося

en: Why It Matters
uk: Чому це важливо

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
uk: Чому ми говоримо про 100% пройдених тестів, а не про 100% доступність?

en: WordPress Spacer Block
uk: WordPress Блок роздільника

en: WordPress: Table block documentation
uk: WordPress: Документація блоку таблиці

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
uk: WordPress: CSS клас screen-reader-text

en: Write A Review
uk: Написати відгук

en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
uk: Ви можете керувати отримувачами та переглядати деталі підключення у вашій панелі керування %s.

en: You do not have permission to manage this license.
uk: У вас немає дозволу на керування цією ліцензією.

en: You do not have permission to register this site.
uk: У вас немає дозволу на реєстрацію цього сайту.

en: You do not have permission to unregister this site.
uk: У вас немає дозволу на скасування реєстрації цього сайту.

en: You do not have permission to view this information for this post.
uk: У вас немає дозволу переглядати цю інформацію для цього допису.

en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
uk: У вас є %1$d %2$s та %3$d %4$s.

en: You have %1$d %2$s.
uk: У вас є %1$d %2$s.

en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
uk: Термін дії вашої ліцензії %1$s закінчився. %3$s, щоб продовжувати доступ до додаткових функцій і послуг для %2$s.

en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
uk: Ваш ліцензійний ключ %s було вимкнено. Будь ласка, зв’яжіться з нашою службою підтримки, якщо ви вважаєте, що це помилка, або бажаєте продовжувати доступ до додаткових функцій.

en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
uk: Ваш ліцензійний ключ %s досяг ліміту активацій на сайтах. Ви можете оновити свою ліцензію або деактивувати її на іншому сайті, щоб використовувати додаткові функції тут.

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
uk: Термін дії вашої Pro-ліцензії закінчився, але цей сайт залишається підключеним для отримання безкоштовних звітів електронною поштою.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
uk: Ваша Pro ліцензія більше не дійсна. Звіти електронною поштою залишаються підключеними як безкоштовні звіти електронною поштою. Поновіть свою Pro ліцензію, щоб відновити функції лише для Pro.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
uk: Термін дії вашої Pro-ліцензії закінчився. Цей сайт використовує дійсну безкоштовну ліцензію, але звіти електронною поштою наразі не підключені. Підключіть цей сайт у розділі «Безкоштовна ліцензія», щоб відновити отримання безкоштовних звітів електронною поштою.

en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
uk: Ваш запит на спрощене резюме встановлено на «ніколи.» Якщо ви бажаєте, щоб спрощене резюме відображалося автоматично, ви можете змінити це на %s.

en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
uk: Ваше розташування спрощеного резюме встановлено на «вручну», що вимагає додавання функції до шаблону вашої сторінки. Якщо ви бажаєте, щоб спрощене резюме відображалося автоматично, ви можете змінити це на %s.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
uk: Ваш вміст має рівень читабельності 9-го класу або нижче і не потребує спрощеного підсумку.

en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
uk: Термін дії вашої ліцензії закінчився, а цей сайт досі підключено. %s, щоб відновити повний доступ, або відключіть сайт вище.

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
uk: Термін дії вашої ліцензії закінчився. Цей сайт досі підключено, але звіти можуть припинитися, доки вашу ліцензію не буде поновлено.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
uk: Ваш допис не містить достатньо контенту для розрахунку рівня його читабельності.

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
uk: Рівень читабельності вашого допису вищий за 9-й клас. Рекомендації щодо доступності веб-контенту (WCAG) на рівні AAA вимагають спрощеного резюме вашого допису, що відповідає 9-му класу або нижче.

en: Your reports include all post types and taxonomies.
uk: Ваші звіти включають усі типи записів і таксономії.

en: Your reports only include part of your site.
uk: Ваші звіти включають лише частину вашого сайту.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
uk: Рівень читання вашого спрощеного резюме вище 9-го класу.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
uk: Рівень читання вашого спрощеного резюме відповідає або нижче 9-го класу.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
uk: На вашому сайті є велика кількість проблем. З міркувань продуктивності не всі проблеми було включено до цього підсумку.

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
uk: На вашому сайті є проблеми з доступністю, які слід вирішити якомога швидше, щоб забезпечити відповідність рекомендаціям з доступності.

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
uk: Ваш обліковий запис користувача не має дозволу на відхилення цієї проблеми.

en: Zooming and Scaling Disabled
uk: Масштабування та збільшення вимкнено

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
uk: [МОЖЛИВО, ВАРТО ПЕРЕГЛЯНУТИ ВКЛАДКУ ВІДКРИТИХ ПРОБЛЕМ, ЩОБ ПОБАЧИТИ НАЙПОШИРЕНІШІ ПРОБЛЕМИ]

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
uk: [ПЕРЕЛІК ФУНКЦІЙ ДОСТУПНОСТІ ТУТ]

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
uk: [ПЕРЕЛІК ЕЛЕМЕНТІВ, НАД ЯКИМИ ВИ ПРАЦЮЄТЕ, ТУТ]

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
uk: [YOUR COMPANY NAME] зобов'язується забезпечити повністю доступний веб-сайт для всіх користувачів усіх можливостей, включаючи тих, хто покладається на допоміжні технології, такі як екранні читачі, програмне забезпечення для збільшення екрану та альтернативні пристрої введення з клавіатури для навігації в Інтернеті.

en: active
uk: активний

en: button
uk: кнопка

en: click
uk: клацніть

en: click here
uk: клацніть тут

en: close ad
uk: закрити рекламу

en: continue
uk: продовжити

en: continue reading
uk: продовжити читання

en: create a free account
uk: створити безкоштовний акаунт

en: details
uk: деталі

en: download
uk: завантажити

en: expired
uk: термін дії минув

en: go here
uk: перейдіть сюди

en: here
uk: тут

en: iframe Missing Title
uk: iframe без заголовка

en: image for issue %d
uk: зображення для проблеми %d

en: issue that needs review | issues that need review
uk[0]: проблема, яка потребує перегляду
uk[1]: проблеми, які потребують перегляду
uk[2]: проблем, які потребують перегляду

en: keep reading
uk: продовжити читання

en: learn more
uk: дізнатися більше

en: link
uk: посилання

en: manually test your site
uk: вручну протестувати ваш сайт

en: more
uk: детальніше

en: more details
uk: більше деталей

en: more...
uk: детальніше...

en: more…
uk: детальніше…

en: new document
uk: новий документ

en: new tab
uk: нова вкладка

en: new window
uk: нове вікно

en: open
uk: відкрити

en: opens a new window
uk: відкриває нове вікно

en: permalink of
uk: постійне посилання на

en: permalink to
uk: постійне посилання до

en: problem to address | problems to address
uk[0]: проблема, яку потрібно вирішити
uk[1]: проблеми, які потрібно вирішити
uk[2]: проблем, які потрібно вирішити

en: read more
uk: читати далі

en: settings page
uk: сторінці налаштувань

en: the content
uk: контент

en: this page
uk: ця сторінка

en: upgrade to pro
uk: оновитися до Pro

en: version
uk: версія

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
uk: ⚡️ Блискавичний розпродаж до Всесвітнього дня обізнаності про доступність

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
uk: 🎉 Спеціальна пропозиція до Чорної п'ятниці! 🎉
