Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click - en to da translation catalogue (217 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
da: Tilgængeligheds Widget af OneTap – Nem Tilgængeligheds Værktøjslinje med ét klik

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
da: OneTap er et flersproget WordPress plugin designet til sømløs webstedstilgængelighed. Med en simpel ét-klik installation sikrer det, at dit websted opfylder tilgængelighedsstandarder uden besvær. Bygget til ydeevne, der giver et inkluderende, brugervenligt webmiljø for alle besøgende.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
da: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Don't show again
da: Nicht mehr anzeigen

en: Maybe later
da: Vielleicht später

en: Leave a Review
da: Bewertung abgeben

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
da: Hej!
    					Vi er glade for, at du bruger OneTap. Vi vil gerne benytte os af denne mulighed til venligt at bede om en 5-stjernet vurdering på WordPress.

en: It would mean a lot to us.
da: Det ville betyde meget for os.

en: Ok, you deserve it
da: Ok, du fortjener det

en: Already did
da: Har allerede gjort det

en: No, it’s not  good enough
da: Nej, det er ikke godt nok

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
da: Hej! Vi er glade for, at du bruger OneTap!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
da: Hvis OneTap hjalp dig med at gøre dit websted mere tilgængeligt, ville vi virkelig sætte pris på en hurtig anmeldelse – en god vurdering ville betyde meget for os ❤️

en: No, it’s not good enough
da: Nej, det er ikke godt nok

en: Settings
da: Indstillinger

en: Missing Alt-Text
da: Manglende alt-tekst

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
da: %1$s / %2$s billeder

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
da: Alt-tekst forbedrer SEO og gør dit indhold tilgængeligt for skærmlæsere.

en: Add Alt-Texts
da: Tilføj alt-tekster

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: This is a PRO Feature
da: Dette er en PRO funktion

en:  to use this Feature.
da:  for at bruge denne funktion.

en: Upgrade to Pro
da: Opgrader til Pro

en: Mobile
da: Mobil

en: Copied!
da: Kopieret!

en: Failed!
da: Mislykkedes!

en: Copy
da: Kopier

en: Enter Custom Label
da: Indtast brugerdefineret etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Default Language
da: Standardsprog

en: Display Options
da: Visningsindstillinger

en: Disable All
da: Deaktiver alle

en: Enable All
da: Aktiver alle

en: All
da: Alle

en: With Alt Text
da: Med alt-tekst

en: Without Alt Text
da: Uden alt-tekst

en: Filter images by alt text
da: Filtrer billeder efter alt-tekst

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Alt Text
da: Alt tekst

en: Uploaded
da: Uploadet

en: Actions
da: Handlinger

en: Enter a Alt-text...
da: Indtast en Alt-tekst...

en: Generate with AltPilot.ai
da: Generer med AltPilot.ai

en: No images found in Media Library.
da: Ingen billeder fundet i Mediebiblioteket.

en: No images match this filter.
da: Ingen billeder matcher dette filter.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
da: Upload billeder til dit mediebibliotek for at begynde at administrere deres alt-tekst her.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
da: Prøv at vælge et andet filter for at se flere af dine billeder.

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Active
da: Aktiv

en: Deactivate License
da: Deaktiver licens

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Activate License
da: Aktiver licens

en: Modules
da: Moduler

en: Statement
da: Erklæring

en: Module Labels
da: Moduletiketter

en: Get PRO
da: Få PRO

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Icons
da: Ikoner

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
da: Tilpas din tilgængelighedsknap's farve, ikon og størrelse for at matche dit brand.

en: See Documentation
da: Se dokumentation

en: Widget Design
da: Widget design

en: Icon Size
da: Ikon størrelse

en: Add Border
da: Tilføj kant

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
da: Indstil dine egne brandfarver for at personalisere plugin'ens udseende.

en: Free WCAG Contrast-Checker
da: Gratis WCAG kontrast-kontrol

en: Widget Color
da: Widget farve

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
da: Vælg dit foretrukne sprog til plugin'ens interface.

en: English (UK)
da: Engelsk (UK)

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
da: Juster positionen af widgets for at passe til dine layout-præferencer.

en: Widget Position
da: Widget position

en: Widget Position
da: Widget position

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Middle right
da: Midt højre

en: Middle left
da: Midt venstre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Vertical (Default 15px)
da: Vertikal (Standard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
da: Horizontal (Standard 15px)

en: Hide On Desktop
da: Skjul på desktop

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
da: Når aktiveret, vil ikonet ikke blive vist på desktop-enheder.

en: Hide On Tablet
da: Skjul på tablet

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
da: Når aktiveret, vil ikonet ikke blive vist på tablet-enheder.

en: Hide On Mobile
da: Skjul på mobil

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
da: Når aktiveret, vil ikonet ikke blive vist på mobile enheder.

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Hide "Powered by OneTap"
da: Skjul "Powered by OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
da: Fjern "Powered by OneTap" teksten fra værktøjslinjen på frontend af dit websted.

en: Button Focus Indicator
da: Knapfokusindikator

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
da: Viser en synlig stiplet kant omkring det flydende værktøjslinjeikon, når knappen har fokus (f.eks. tastaturnavigation).

en: Hide Alt Text Feature
da: Skjul alt-tekst-funktion

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
da: Skjuler alt-tekst-undermenuen, dens navigationslink og dashboard-widgetten “Manglende alt-tekst”.

en: Open with URL
da: Åbn med URL

en: Open the OneTap Toolbar with URL
da: Åbn OneTap værktøjslinjen med URL

en: Edit Module Labels
da: Rediger moduletiketter

en: Change module name
da: Skift modulnavn

en: Edit Labels
da: Rediger etiketter

en: Alt-Text AI
da: Alt-tekst AI

en: Generate Alt-Text with Ai
da: Generer Alt-tekst med AI

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
da: Spar timer, boost SEO & Tilgængelighed

en: Start with AltPilot.ai
da: Start med AltPilot.ai

en: Accessibility Profiles
da: Tilgængelighedsprofiler

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
da: Klar-til-brug tilgængelighedsprofiler til forskellige brugerbehov.

en: Content Modules
da: Indholdsmoduler

en: Font Size
da: Ikon størrelse

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
da: Forstør nemt tekst for forbedret læsbarhed og tilgængelighed for alle

en: Readable Font
da: Læsbar skrifttype

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
da: Skift til en klarere, letlæselig skrifttype for forbedret teksttilgængelighed

en: Line Height
da: Linjehøjde

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
da: Juster linjeafstand for bedre læsbarhed og forbedret tekstklarhed

en: Big Cursor
da: Markør

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
da: Forbedre synlighed med en større markør for lettere navigation og kontrol

en: Text Magnifier
da: Tekstforstørrelse

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
da: Forstør valgt tekst for forbedret læsbarhed og tilgængelighed

en: Dyslexic Font
da: Dysleksi skrifttype

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
da: Brug en specialiseret skrifttype designet til at forbedre læsbarhed for dysleksi-brugere

en: Letter Spacing
da: Bogstavafstand

en: Adjust letter spacing for improved readability
da: Juster bogstavafstand for forbedret læsbarhed

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
da: Juster tekstjustering for forbedret struktur og læsbarhed

en: Font Weight
da: Linjehøjde

en: Adjust font weight for improved readability
da: Juster bogstavafstand for forbedret læsbarhed

en: Color Modules
da: Farve moduler

en: Dark Contrast
da: Kontrast

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
da: Juster farvemætning for en mere levende eller dæmpet visuel oplevelse

en: Light Contrast
da: Kontrast

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
da: Juster farvemætning for en mere levende eller dæmpet visuel oplevelse

en: High Contrast
da: Kontrast

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
da: Juster farvemætning for en mere levende eller dæmpet visuel oplevelse

en: Monochrome
da: Monokrom

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
da: Juster farvemætning for en mere levende eller dæmpet visuel oplevelse

en: Saturation
da: Mætning

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
da: Juster farvemætning for en mere levende eller dæmpet visuel oplevelse

en: Orientation Modules
da: Orientationsmoduler

en: Reading Line
da: Læselinje

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
da: Fremhæv den aktuelle linje for at spore læsefremskridt og forbedre fokus

en: Reading Mask
da: Læsemaske

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
da: Brug en maske til at fokusere på et specifikt tekstområde og reducere distraktioner

en: Read Page
da: Læs side

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
da: Læs automatisk sideindholdet højt for håndfri tilgængelighed

en: Keyboard Navigation
da: Tastatur navigation

en: Navigate the site using only the keyboard
da: Naviger på webstedet kun ved hjælp af tastaturet

en: Hide Images
da: Skjul billeder

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
da: Fjern distraherende billeder for en renere, mere fokuseret browsing-oplevelse

en: Mute Sounds
da: Slå lyde fra

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
da: Slå nemt webstedlyde fra for en distraktionsfri browsing-oplevelse

en: Highlight Titles
da: Fremhæv titler

en: Highlight titles for better recognition
da: Fremhæv titler for bedre genkendelse

en: Highlight Content
da: Fremhæv titler

en: Highlight elements when hovered over
da: Fremhæv elementer når der hovres over dem

en: Stop Animations
da: Stop animationer

en: Disable animations to reduce distractions
da: Deaktiver animationer for at reducere distraktioner

en: Highlight Links
da: Fremhæv links

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
da: Identificer nemt klikbare links med visuelle forbedringer for bedre navigation

en: Skip To Content
da: Spring til indhold

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
da: Lader besøgende springe til hovedindhold, navigation eller sidefod.

en: Current language
da: Nuværende sprog

en: Hide Toolbar
da: Skjul værktøjslinje

en: Accessibility Adjustments
da: Tilgængelighedsjusteringer

en: Select your accessibility profile
da: Tilgængelighedsprofiler

en: Vision Impaired Mode
da: Synshandicap Tilstand

en: Enhances website's visuals
da: Forbedrer webstedets visuelle elementer

en: Seizure Safe Profile
da: Sikker Profil mod Anfald

en: Clear flashes & reduces color
da: Fjerner blink og reducerer farver

en: ADHD Friendly Mode
da: ADHD Venlig Tilstand

en: Focused browsing, distraction-free
da: Fokuseret browsing, uden distraktioner

en: Blindness Mode
da: Blindhed Tilstand

en: Reduces distractions, improves focus
da: Reducerer distraktioner, forbedrer fokus

en: Epilepsy Safe Mode
da: Epilepsi Sikker Tilstand

en: Dims colors and stops blinking
da: Dæmper farver og stopper blink

en: Font Size (Default)
da: Skriftstørrelse (Standard)

en: Line Height (Default)
da: Linjehøjde

en: Font weight
da: Linjehøjde

en: Edit Alt Text
da: Rediger Alt tekst

en: Show Accessibility Statement
da: Vis tilgængelighedserklæring

en: Select Language
da: Vælg sprog

en: Company Name
da: Firmanavn

en: Company Inc.
da: Firma A/S

en: Business E-mail
da: Forretnings e-mail

en: Website
da: Websted

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
da: Jeg bekræfter, at den genererede tilgængelighedsstatus er baseret på min egen vurdering. Udbyderen af denne generator påtager sig intet ansvar for dens nøjagtighed eller overholdelse.

en: Generate Text
da: Generer tekst

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
da: Bemærk venligst: Generering af en ny erklæring vil automatisk overskrive den forrige version.

en: Generate Accessibility Status
da: Generer tilgængelighedsstatus

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
da: Du kan redigere eller indsætte en erklæring efter behov. Klik på "Gem indstillinger" for at gemme dine ændringer.

en: Save hours
da: Spar timer

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
da: og generer din Alt-tekst med AltPilot.ai.

en: Try 25 Images for Free
da: Prøv 25 billeder gratis

en: Generate with AI
da: Generér med AI

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
da: Hvis du nyder OneTap, ville vi virkelig sætte pris på en hurtig

en:  review – it means a lot to us.
da:  anmeldelse – det betyder meget for os.

en: Banner Bottom
da: Banner unten

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
da: Få tekst-til-tale, tastaturnavigation og ordblindeskrifttype

en: Upgrade to OneTap PRO
da: Opgradér til OneTap PRO

en: Dismiss banner
da: Luk banner

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: You’re currently editing
da: Du redigerer i øjeblikket

en: labels.
da: etiketter.

en: Choose another language to edit its translations.
da: Vælg et andet sprog for at redigere dets oversættelser.

en: Change Language
da: Skift sprog

en: Live Preview
da: Live forhåndsvisning

en: icon drop down menu
da: ikon rullemenu

en: Accessibility  Adjustments
da: Tilgængelighedsjusteringer

en: Powered by
da: Drevet af

en: Back
da: Tilbage

en: How long do you want to hide the toolbar?
da: Hvor længe vil du skjule tilgængelighedsværktøjslinjen?

en: Hide Toolbar Duration
da: Skjul værktøjslinje varighed

en: Only for this session
da: Kun for denne session

en: 24 hours
da: 24 timer

en: A Week
da: En uge

en: Not Now
da: Ikke nu

en: Cursor
da: Markør

en: Choose...
da: Vælg...

en: Main Content
da: Hovedindhold

en: Footer
da: Sidefod

en: Reset Settings
da: Nulstil indstillinger
