Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click - en to fa_IR translation catalogue (266 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
fa_IR: ویجت دسترسی‌پذیری OneTap – نوار ابزار دسترسی‌پذیری یک کلیکی آسان

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
fa_IR: OneTap یک افزونه چندزبانه وردپرس است که برای دسترسی‌پذیری بی‌درز وب‌سایت طراحی شده است. با نصب ساده یک کلیکی، بدون هیچ زحمتی سایت شما را مطابق با استانداردهای دسترسی‌پذیری می‌کند. برای عملکرد ساخته شده و محیط وب فراگیر و کاربرپسند برای همه بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
fa_IR: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Don't show again
fa_IR: Nicht mehr anzeigen

en: Maybe later
fa_IR: Vielleicht später

en: Leave a Review
fa_IR: Bewertung abgeben

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
fa_IR: Hallo!
    					Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden. Wir möchten diese Gelegenheit nutzen, um höflich um eine 5-Sterne-Bewertung auf WordPress zu bitten.

en: It would mean a lot to us.
fa_IR: این برای ما بسیار مهم است.

en: Ok, you deserve it
fa_IR: باشه، سزاوارش هستید

en: Already did
fa_IR: قبلاً انجام دادم

en: No, it’s not  good enough
fa_IR: Nein, es ist nicht gut genug

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
fa_IR: Hallo! Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
fa_IR: Wenn OneTap Ihnen geholfen hat, Ihre Website zugänglicher zu machen, würden wir uns wirklich über eine schnelle Bewertung freuen – eine gute Bewertung würde uns sehr viel bedeuten ❤️

en: No, it’s not good enough
fa_IR: Nein, es ist nicht gut genug

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Missing Alt-Text
fa_IR: Fehlender Alt-Text

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
fa_IR: %1$s / %2$s Bilder

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
fa_IR: Alt-Text verbessert SEO und macht Ihre Inhalte für Screenreader zugänglich.

en: Add Alt-Texts
fa_IR: Alt-Texte hinzufügen

en: Save Changes
fa_IR: ذخیره تغییرات

en: This is a PRO Feature
fa_IR: این یک ویژگی PRO است

en:  to use this Feature.
fa_IR:  برای استفاده از این ویژگی.

en: Upgrade to Pro
fa_IR: ارتقا به Pro

en: Desktop
fa_IR: دسکتاپ

en: Tablet
fa_IR: تبلت

en: Mobile
fa_IR: موبایل

en: Copied!
fa_IR: کپی شد!

en: Failed!
fa_IR: ناموفق!

en: Copy
fa_IR: کپی

en: Enter Custom Label
fa_IR: برچسب سفارشی وارد کنید

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Default
fa_IR: پیش‌فرض

en: Default Language
fa_IR: زبان پیش‌فرض

en: Display Options
fa_IR: Anzeigeoptionen

en: Disable All
fa_IR: Alle deaktivieren

en: Enable All
fa_IR: Alle aktivieren

en: All
fa_IR: Alle

en: With Alt Text
fa_IR: Mit Alt-Text

en: Without Alt Text
fa_IR: Ohne Alt-Text

en: Filter images by alt text
fa_IR: Bilder nach Alt-Text filtern

en: Thumbnail
fa_IR: بندانگشتی

en: Alt Text
fa_IR: متن جایگزین

en: Uploaded
fa_IR: آپلود شده

en: Actions
fa_IR: اقدامات

en: Enter a Alt-text...
fa_IR: یک متن جایگزین وارد کنید...

en: Generate with AltPilot.ai
fa_IR: Mit AltPilot.ai generieren

en: No images found in Media Library.
fa_IR: هیچ تصویری در کتابخانه رسانه یافت نشد.

en: No images match this filter.
fa_IR: Keine Bilder entsprechen diesem Filter.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
fa_IR: برای شروع مدیریت متن جایگزین، تصاویر را در کتابخانه رسانه خود بارگذاری کنید.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
fa_IR: برای دیدن تصاویر بیشتر، فیلتر دیگری را انتخاب کنید.

en: Previous
fa_IR: قبلی

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Active
fa_IR: فعال

en: Deactivate License
fa_IR: غیرفعال کردن لایسنس

en: Inactive
fa_IR: غیرفعال

en: Activate License
fa_IR: فعال کردن لایسنس

en: Widget
fa_IR: ویجت

en: Modules
fa_IR: ماژول‌ها

en: Statement
fa_IR: بیانیه

en: Module Labels
fa_IR: برچسب‌های ماژول

en: Get PRO
fa_IR: دریافت PRO

en: General settings
fa_IR: تنظیمات عمومی

en: Icons
fa_IR: آیکون‌ها

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
fa_IR: رنگ، آیکون و اندازه دکمه دسترسی‌پذیری خود را برای مطابقت با برند خود سفارشی کنید.

en: See Documentation
fa_IR: مشاهده مستندات

en: Widget Design
fa_IR: طراحی ویجت

en: Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون

en: Add Border
fa_IR: افزودن حاشیه

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
fa_IR: رنگ‌های برند خود را برای شخصی‌سازی ظاهر افزونه تنظیم کنید.

en: Free WCAG Contrast-Checker
fa_IR: بررسی رایگان کنتراست WCAG

en: Widget Color
fa_IR: رنگ ویجت

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
fa_IR: زبان مورد نظر خود را برای رابط افزونه انتخاب کنید.

en: English
fa_IR: انگلیسی

en: Deutsch
fa_IR: آلمانی

en: Español
fa_IR: اسپانیایی

en: Français
fa_IR: فرانسوی

en: Italiano
fa_IR: ایتالیایی

en: Polski
fa_IR: لهستانی

en: Svenska
fa_IR: سوئدی

en: Suomi
fa_IR: فنلاندی

en: Português
fa_IR: پرتغالی

en: Română
fa_IR: رومانیایی

en: Slovenščina
fa_IR: اسلوونیایی

en: Slovenčina
fa_IR: اسلواکی

en: Nederlands
fa_IR: هلندی

en: Dansk
fa_IR: دانمارکی

en: Ελληνικά
fa_IR: یونانی

en: Čeština
fa_IR: چکی

en: Magyar
fa_IR: مجاری

en: Lietuvių
fa_IR: لیتوانیایی

en: Latviešu
fa_IR: لتونیایی

en: Eesti
fa_IR: استونیایی

en: Hrvatski
fa_IR: کرواتی

en: Gaeilge
fa_IR: ایرلندی

en: Български
fa_IR: بلغاری

en: Norsk
fa_IR: نروژی

en: Türkçe
fa_IR: ترکی

en: Bahasa Indonesia
fa_IR: اندونزیایی

en: Português (Brasil)
fa_IR: پرتغالی (برزیل)

en: 日本語
fa_IR: ژاپنی

en: 한국어
fa_IR: کره‌ای

en: 简体中文
fa_IR: چینی ساده

en: العربية
fa_IR: عربی

en: Русский
fa_IR: روسی

en: हिन्दी
fa_IR: هندی

en: Українська
fa_IR: اوکراینی

en: Srpski
fa_IR: صربی

en: English (UK)
fa_IR: Englisch (UK)

en: ישראל
fa_IR: اسرائیل

en: Македонија
fa_IR: مقدونیه

en: ประเทศไทย
fa_IR: تایلند

en: Việt Nam
fa_IR: ویتنام

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
fa_IR: موقعیت ویجت‌ها را برای مطابقت با ترجیحات چیدمان خود تنظیم کنید.

en: Widget Position
fa_IR: موقعیت ویجت

en: Widget Position
fa_IR: موقعیت ویجت

en: Top right
fa_IR: بالا راست

en: Top left
fa_IR: بالا چپ

en: Middle right
fa_IR: وسط راست

en: Middle left
fa_IR: وسط چپ

en: Bottom right
fa_IR: پایین راست

en: Bottom left
fa_IR: پایین چپ

en: Vertical (Default 15px)
fa_IR: Vertikal (Standard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
fa_IR: Horizontal (Standard 15px)

en: Hide On Desktop
fa_IR: مخفی در دسکتاپ

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
fa_IR: وقتی فعال باشد، آیکون در دستگاه‌های دسکتاپ نمایش داده نمی‌شود.

en: Hide On Tablet
fa_IR: مخفی در تبلت

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
fa_IR: وقتی فعال باشد، آیکون در دستگاه‌های تبلت نمایش داده نمی‌شود.

en: Hide On Mobile
fa_IR: مخفی در موبایل

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
fa_IR: وقتی فعال باشد، آیکون در دستگاه‌های موبایل نمایش داده نمی‌شود.

en: General Settings
fa_IR: تنظیمات عمومی

en: Hide "Powered by OneTap"
fa_IR: مخفی کردن "Powered by OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
fa_IR: متن "Powered by OneTap" را از نوار ابزار در بخش عمومی وب‌سایت خود حذف کنید.

en: Button Focus Indicator
fa_IR: Button-Fokusindikator

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
fa_IR: Zeigt einen sichtbaren gepunkteten Rand um das schwebende Symbolbild, wenn der Button fokussiert ist (z. B. Tastaturnavigation).

en: Hide Alt Text Feature
fa_IR: پنهان کردن قابلیت متن جایگزین

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
fa_IR: زیرمنوی متن جایگزین، پیوند پیمایش آن و ابزارک داشبورد «متن جایگزین موجود نیست» را پنهان می‌کند.

en: Open with URL
fa_IR: باز کردن با URL

en: Open the OneTap Toolbar with URL
fa_IR: باز کردن نوار ابزار OneTap با URL

en: Edit Module Labels
fa_IR: ویرایش برچسب‌های ماژول

en: Change module name
fa_IR: Modulnamen ändern

en: Edit Labels
fa_IR: ویرایش برچسب‌ها

en: Alt-Text AI
fa_IR: متن جایگزین AI

en: Generate Alt-Text with Ai
fa_IR: تولید متن جایگزین با AI

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
fa_IR: صرفه‌جویی در زمان، بهبود SEO و دسترسی‌پذیری

en: Start with AltPilot.ai
fa_IR: شروع با AltPilot.ai

en: Accessibility Profiles
fa_IR: پروفایل‌های دسترسی‌پذیری

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
fa_IR: پروفایل‌های دسترسی‌پذیری آماده برای نیازهای مختلف کاربران.

en: Content Modules
fa_IR: ماژول‌های محتوا

en: Font Size
fa_IR: اندازه فونت

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
fa_IR: به راحتی متن را برای بهبود خوانایی و دسترسی‌پذیری برای همه بزرگ کنید

en: Readable Font
fa_IR: فونت خوانا

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
fa_IR: برای بهبود دسترسی‌پذیری متن به فونتی واضح‌تر و خوانا تغییر دهید

en: Line Height
fa_IR: ارتفاع خط

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
fa_IR: فاصله خطوط را برای خوانایی بهتر و وضوح بیشتر متن تنظیم کنید

en: Big Cursor
fa_IR: مکان‌نما بزرگ

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
fa_IR: قابلیت مشاهده را با مکان‌نمای بزرگ‌تر برای ناوبری و کنترل آسان‌تر بهبود دهید

en: Text Magnifier
fa_IR: ذره‌بین متن

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
fa_IR: متن انتخاب شده را برای خوانایی و دسترسی‌پذیری بهتر بزرگ کنید

en: Dyslexic Font
fa_IR: فونت دیسلکسی

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
fa_IR: از فونتی تخصصی استفاده کنید که برای بهبود خوانایی کاربران دیسلکسی طراحی شده است

en: Letter Spacing
fa_IR: فاصله حروف

en: Adjust letter spacing for improved readability
fa_IR: فاصله حروف را برای خوانایی بهتر تنظیم کنید

en: Align Text
fa_IR: تراز کردن متن

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
fa_IR: تراز متن را برای ساختار و خوانایی بهتر تنظیم کنید

en: Font Weight
fa_IR: ضخامت فونت

en: Adjust font weight for improved readability
fa_IR: ضخامت فونت را برای خوانایی بهتر تنظیم کنید

en: Color Modules
fa_IR: ماژول‌های رنگ

en: Dark Contrast
fa_IR: کنتراست تیره

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
fa_IR: کنتراست تیره را برای تجربه بصری زنده‌تر یا ملایم‌تر تنظیم کنید

en: Light Contrast
fa_IR: کنتراست روشن

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
fa_IR: کنتراست روشن را برای تجربه بصری زنده‌تر یا ملایم‌تر تنظیم کنید

en: High Contrast
fa_IR: کنتراست بالا

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
fa_IR: کنتراست بالا را برای تجربه بصری زنده‌تر یا ملایم‌تر تنظیم کنید

en: Monochrome
fa_IR: تک‌رنگ

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
fa_IR: تک‌رنگ را برای تجربه بصری زنده‌تر یا ملایم‌تر تنظیم کنید

en: Saturation
fa_IR: اشباع

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
fa_IR: اشباع رنگ را برای تجربه بصری زنده‌تر یا ملایم‌تر تنظیم کنید

en: Orientation Modules
fa_IR: ماژول‌های جهت‌گیری

en: Reading Line
fa_IR: خط خواندن

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
fa_IR: خط فعلی را برجسته کنید تا پیشرفت خواندن را دنبال کنید و تمرکز را بهبود دهید

en: Reading Mask
fa_IR: ماسک خواندن

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
fa_IR: از یک ماسک برای تمرکز روی یک ناحیه خاص از متن و کاهش حواس‌پرتی استفاده کنید

en: Read Page
fa_IR: خواندن صفحه

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
fa_IR: به طور خودکار محتوای صفحه را برای دسترسی‌پذیری بدون دست بخوانید

en: Keyboard Navigation
fa_IR: ناوبری صفحه کلید

en: Navigate the site using only the keyboard
fa_IR: فقط با استفاده از صفحه کلید در سایت حرکت کنید

en: Hide Images
fa_IR: مخفی کردن تصاویر

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
fa_IR: تصاویر حواس‌پرتی‌کننده را برای تجربه مرور تمیزتر و متمرکزتر حذف کنید

en: Mute Sounds
fa_IR: بی‌صدا کردن صداها

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
fa_IR: به راحتی صداهای وب‌سایت را برای تجربه مرور بدون حواس‌پرتی بی‌صدا کنید

en: Highlight Titles
fa_IR: برجسته کردن عناوین

en: Highlight titles for better recognition
fa_IR: عناوین را برای شناسایی بهتر برجسته کنید

en: Highlight Content
fa_IR: برجسته کردن محتوا

en: Highlight elements when hovered over
fa_IR: عناصر را هنگام قرار دادن ماوس بر روی آن‌ها برجسته کنید

en: Stop Animations
fa_IR: توقف انیمیشن‌ها

en: Disable animations to reduce distractions
fa_IR: انیمیشن‌ها را برای کاهش حواس‌پرتی غیرفعال کنید

en: Highlight Links
fa_IR: برجسته کردن لینک‌ها

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
fa_IR: به راحتی لینک‌های قابل کلیک را با بهبودهای بصری برای ناوبری بهتر شناسایی کنید

en: Skip To Content
fa_IR: Zum Inhalt springen

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
fa_IR: Ermöglicht Besuchern, zu Hauptinhalt, Navigation oder Footer-Sprungmarken zu springen.

en: Current language
fa_IR: Aktuelle Sprache

en: Information
fa_IR: اطلاعات

en: Hide Toolbar
fa_IR: مخفی کردن نوار ابزار

en: Accessibility Adjustments
fa_IR: تنظیمات دسترسی‌پذیری

en: Select your accessibility profile
fa_IR: پروفایل دسترسی‌پذیری خود را انتخاب کنید

en: Vision Impaired Mode
fa_IR: حالت اختلال بینایی

en: Enhances website's visuals
fa_IR: بصری وب‌سایت را بهبود می‌دهد

en: Seizure Safe Profile
fa_IR: پروفایل ایمن برای تشنج

en: Clear flashes & reduces color
fa_IR: فلش‌ها را پاک می‌کند و رنگ را کاهش می‌دهد

en: ADHD Friendly Mode
fa_IR: حالت مناسب برای ADHD

en: Focused browsing, distraction-free
fa_IR: مرور متمرکز، بدون حواس‌پرتی

en: Blindness Mode
fa_IR: حالت نابینایی

en: Reduces distractions, improves focus
fa_IR: حواس‌پرتی را کاهش می‌دهد و تمرکز را بهبود می‌دهد

en: Epilepsy Safe Mode
fa_IR: حالت ایمن برای صرع

en: Dims colors and stops blinking
fa_IR: رنگ‌ها را تیره می‌کند و چشمک زدن را متوقف می‌کند

en: Font Size (Default)
fa_IR: اندازه فونت (پیش‌فرض)

en: Line Height (Default)
fa_IR: ارتفاع خط (پیش‌فرض)

en: Font weight
fa_IR: ضخامت فونت

en: Edit Alt Text
fa_IR: ویرایش متن جایگزین

en: Show Accessibility Statement
fa_IR: نمایش بیانیه دسترسی‌پذیری

en: Select Language
fa_IR: انتخاب زبان

en: Company Name
fa_IR: نام شرکت

en: Company Inc.
fa_IR: شرکت Inc.

en: Business E-mail
fa_IR: ایمیل تجاری

en: Website
fa_IR: وب‌سایت

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
fa_IR: تأیید می‌کنم که وضعیت دسترسی‌پذیری تولید شده بر اساس ارزیابی خودم است. ارائه‌دهنده این تولیدکننده هیچ مسئولیتی در قبال دقت یا انطباق آن ندارد.

en: Generate Text
fa_IR: تولید متن

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
fa_IR: لطفاً توجه داشته باشید: تولید یک بیانیه جدید به طور خودکار نسخه قبلی را بازنویسی می‌کند.

en: Generate Accessibility Status
fa_IR: تولید وضعیت دسترسی‌پذیری

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
fa_IR: می‌توانید در صورت نیاز یک بیانیه را ویرایش یا درج کنید. برای ذخیره تغییرات خود روی "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید.

en: Save hours
fa_IR: صرفه‌جویی در ساعت

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
fa_IR: و متن جایگزین خود را با AltPilot.ai تولید کنید.

en: Try 25 Images for Free
fa_IR: 25 تصویر را رایگان امتحان کنید

en: Generate with AI
fa_IR: ساخت با هوش مصنوعی

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
fa_IR: اگر از OneTap لذت می‌برید، واقعاً از یک

en:  review – it means a lot to us.
fa_IR:  بررسی سریع قدردانی می‌کنیم – این برای ما بسیار مهم است.

en: Banner Bottom
fa_IR: Banner unten

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
fa_IR: تبدیل متن به گفتار، پیمایش با صفحه‌کلید و فونت مخصوص نارساخوانی را دریافت کنید

en: Upgrade to OneTap PRO
fa_IR: ارتقا به OneTap PRO

en: Dismiss banner
fa_IR: بستن بنر

en: Support
fa_IR: پشتیبانی

en: Save changes
fa_IR: ذخیره تغییرات

en: You’re currently editing
fa_IR: Sie bearbeiten gerade

en: labels.
fa_IR: Labels.

en: Choose another language to edit its translations.
fa_IR: Wählen Sie eine andere Sprache, um deren Übersetzungen zu bearbeiten.

en: Change Language
fa_IR: Sprache ändern

en: Live Preview
fa_IR: پیش‌نمایش زنده

en: icon drop down menu
fa_IR: منوی کشویی آیکون

en: Accessibility  Adjustments
fa_IR: تنظیمات دسترسی‌پذیری

en: Powered by
fa_IR: قدرت گرفته از

en: Back
fa_IR: بازگشت

en: How long do you want to hide the toolbar?
fa_IR: چقدر می‌خواهید نوار ابزار را مخفی کنید؟

en: Hide Toolbar Duration
fa_IR: مدت زمان مخفی کردن نوار ابزار

en: Only for this session
fa_IR: فقط برای این جلسه

en: 24 hours
fa_IR: 24 ساعت

en: A Week
fa_IR: یک هفته

en: Not Now
fa_IR: الان نه

en: Increase Font Size
fa_IR: افزایش اندازه فونت

en: Decrease Font Size
fa_IR: کاهش اندازه فونت

en: Increase Line Height
fa_IR: افزایش ارتفاع خط

en: Decrease Line Height
fa_IR: کاهش ارتفاع خط

en: Cursor
fa_IR: مکان‌نما

en: Choose...
fa_IR: Auswählen...

en: Main Content
fa_IR: Hauptinhalt

en: Footer
fa_IR: Fußzeile

en: Reset Settings
fa_IR: بازنشانی تنظیمات
