Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click - en to fi translation catalogue (223 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
fi: OneTap saavutettavuus-vidin – Helppo yhden klikkauksen saavutettavuustyökalupalkki

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
fi: OneTap on monikielinen WordPress-lisäosa, joka on suunniteltu saumattomaan verkkosivuston saavutettavuuteen. Yksinkertaisella yhden klikkauksen asennuksella se varmistaa, että sivustosi täyttää saavutettavuusstandardit ilman vaivaa. Rakennettu suorituskykyyn, tarjoten inklusiivisen, käyttäjäystävällisen verkkoympäristön kaikille vierailijoille.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
fi: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Don't show again
fi: Nicht mehr anzeigen

en: Maybe later
fi: Vielleicht später

en: Leave a Review
fi: Bewertung abgeben

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
fi: Hei!
    					Olemme iloisia, että käytät OneTapia. Haluaisimme käyttää tätä tilaisuutta pyytääksemme ystävällisesti 5-tähtistä arviota WordPressissä.

en: It would mean a lot to us.
fi: Se tarkoittaisi meille paljon.

en: Ok, you deserve it
fi: Ok, ansaitset sen

en: Already did
fi: Tein jo

en: No, it’s not  good enough
fi: Ei, se ei ole tarpeeksi hyvä

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
fi: Hei! Olemme iloisia, että käytät OneTapia!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
fi: Jos OneTap auttoi sinua tekemään sivustostasi saavutettavamman, arvostaisimme todella nopeaa arviota – hyvä arvio tarkoittaisi meille paljon ❤️

en: No, it’s not good enough
fi: Ei, se ei ole tarpeeksi hyvä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Missing Alt-Text
fi: Fehlender Alt-Text

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
fi: %1$s / %2$s Bilder

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
fi: Alt-Text verbessert SEO und macht Ihre Inhalte für Screenreader zugänglich.

en: Add Alt-Texts
fi: Alt-Texte hinzufügen

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: This is a PRO Feature
fi: Tämä on PRO-ominaisuus

en:  to use this Feature.
fi:  tämän ominaisuuden käyttämiseksi.

en: Upgrade to Pro
fi: Päivitä Pro-versioon

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Mobile
fi: Mobiili

en: Copied!
fi: Kopioitu!

en: Failed!
fi: Epäonnistui!

en: Copy
fi: Kopioi

en: Enter Custom Label
fi: Syötä mukautettu etiketti

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Default Language
fi: Oletuskieli

en: Display Options
fi: Anzeigeoptionen

en: Disable All
fi: Alle deaktivieren

en: Enable All
fi: Alle aktivieren

en: All
fi: Alle

en: With Alt Text
fi: Mit Alt-Text

en: Without Alt Text
fi: Ohne Alt-Text

en: Filter images by alt text
fi: Bilder nach Alt-Text filtern

en: Thumbnail
fi: Pikkukuva

en: Alt Text
fi: Alt-teksti

en: Uploaded
fi: Ladattu

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Enter a Alt-text...
fi: Syötä Alt-teksti...

en: Generate with AltPilot.ai
fi: Mit AltPilot.ai generieren

en: No images found in Media Library.
fi: Mediakirjastosta ei löytynyt kuvia.

en: No images match this filter.
fi: Keine Bilder entsprechen diesem Filter.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
fi: Lataa kuvia mediakirjastoosi, niin voit alkaa hallita niiden alt-tekstiä täällä.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
fi: Kokeile valita toinen suodatin nähdäksesi lisää kuviasi.

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Deactivate License
fi: Poista lisenssi käytöstä

en: Inactive
fi: Ei aktiivinen

en: Activate License
fi: Aktivoi lisenssi

en: Widget
fi: Vidin

en: Modules
fi: Moduulit

en: Statement
fi: Lausunto

en: Module Labels
fi: Moduulin etiketit

en: Get PRO
fi: Hanki PRO

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
fi: Mukauta saavutettavuuspainikkeen väri, kuvake ja koko sopimaan brändiisi.

en: See Documentation
fi: Katso dokumentaatio

en: Widget Design
fi: Vidinin suunnittelu

en: Icon Size
fi: Kuvakkeen koko

en: Add Border
fi: Lisää reunus

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
fi: Aseta omat brändivärit henkilökohtaistamaan lisäosan ulkoasua.

en: Free WCAG Contrast-Checker
fi: Ilmainen WCAG-kontrastintarkistin

en: Widget Color
fi: Vidinin väri

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
fi: Valitse haluamasi kieli lisäosan käyttöliittymälle.

en: English (UK)
fi: Englisch (UK)

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
fi: Säädä vidinien sijaintia sopimaan asettelupreferenssiesi kanssa.

en: Widget Position
fi: Vidinin sijainti

en: Widget Position
fi: Vidinin sijainti

en: Top right
fi: Ylhäällä oikealla

en: Top left
fi: Ylhäällä vasemmalla

en: Middle right
fi: Keskellä oikealla

en: Middle left
fi: Keskellä vasemmalla

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Vertical (Default 15px)
fi: Vertikal (Standard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
fi: Horizontal (Standard 15px)

en: Hide On Desktop
fi: Piilota työpöydällä

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
fi: Kun käytössä, kuvaketta ei näytetä työpöytälaitteissa.

en: Hide On Tablet
fi: Piilota tabletissa

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
fi: Kun käytössä, kuvaketta ei näytetä tabletlaitteissa.

en: Hide On Mobile
fi: Piilota mobiilissa

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
fi: Kun käytössä, kuvaketta ei näytetä mobiililaitteissa.

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Hide "Powered by OneTap"
fi: Piilota "Powered by OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
fi: Poista "Powered by OneTap" -teksti työkalupalkista verkkosivustosi etupuolelta.

en: Button Focus Indicator
fi: Button-Fokusindikator

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
fi: Zeigt einen sichtbaren gepunkteten Rand um das schwebende Symbolbild, wenn der Button fokussiert ist (z. B. Tastaturnavigation).

en: Hide Alt Text Feature
fi: Piilota alt-tekstiominaisuus

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
fi: Piilottaa alt-tekstin alivalikon, sen navigointilinkin ja ”Puuttuva alt-teksti” -hallintapaneelin vimpaimen.

en: Open with URL
fi: Avaa URL:n kanssa

en: Open the OneTap Toolbar with URL
fi: Avaa OneTap-työkalupalkki URL:n kanssa

en: Edit Module Labels
fi: Muokkaa moduulin etikettejä

en: Change module name
fi: Modulnamen ändern

en: Edit Labels
fi: Muokkaa etikettejä

en: Alt-Text AI
fi: Alt-teksti AI

en: Generate Alt-Text with Ai
fi: Luo Alt-teksti AI:n avulla

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
fi: Säästä tunteja, paranna SEO:ta ja saavutettavuutta

en: Start with AltPilot.ai
fi: Aloita AltPilot.ai:n kanssa

en: Accessibility Profiles
fi: Saavutettavuusprofiilit

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
fi: Valmiit saavutettavuusprofiilit eri käyttäjätarpeiden mukaan.

en: Content Modules
fi: Sisältömoduulit

en: Font Size
fi: Kuvakkeen koko

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
fi: Suurenna helposti tekstiä paremman luettavuuden ja saavutettavuuden saavuttamiseksi kaikille

en: Readable Font
fi: Luettava fontti

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
fi: Vaihda selkeämpään, helppolukuiseen fonttiin parempaa tekstin saavutettavuutta varten

en: Line Height
fi: Rivin korkeus

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
fi: Säädä riviväliä paremman luettavuuden ja teksti selkeyden parantamiseksi

en: Big Cursor
fi: Kursori

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
fi: Paranna näkyvyyttä suuremmalla kursorilla helpompaa navigointia ja hallintaa varten

en: Text Magnifier
fi: Tekstin suurennin

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
fi: Suurenna valittua tekstiä parannetun luettavuuden ja saavutettavuuden saavuttamiseksi

en: Dyslexic Font
fi: Dysleksia-fontti

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
fi: Käytä erikoisfonttia, joka on suunniteltu parantamaan luettavuutta dyslektisille käyttäjille

en: Letter Spacing
fi: Kirjainväli

en: Adjust letter spacing for improved readability
fi: Säädä kirjainväliä paremman luettavuuden saavuttamiseksi

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
fi: Säädä tekstin tasausta paremman rakenteen ja luettavuuden saavuttamiseksi

en: Font Weight
fi: Rivin korkeus

en: Adjust font weight for improved readability
fi: Säädä kirjainväliä paremman luettavuuden saavuttamiseksi

en: Color Modules
fi: Värimoduulit

en: Dark Contrast
fi: Kontrasti

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
fi: Säädä värikyllästymistä elävämmän tai hillitymmän visuaalisen kokemuksen saavuttamiseksi

en: Light Contrast
fi: Kontrasti

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
fi: Säädä värikyllästymistä elävämmän tai hillitymmän visuaalisen kokemuksen saavuttamiseksi

en: High Contrast
fi: Kontrasti

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
fi: Säädä värikyllästymistä elävämmän tai hillitymmän visuaalisen kokemuksen saavuttamiseksi

en: Monochrome
fi: Monokromaattinen

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
fi: Säädä värikyllästymistä elävämmän tai hillitymmän visuaalisen kokemuksen saavuttamiseksi

en: Saturation
fi: Kyllästyminen

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
fi: Säädä värikyllästymistä elävämmän tai hillitymmän visuaalisen kokemuksen saavuttamiseksi

en: Orientation Modules
fi: Orientaatiomoduulit

en: Reading Line
fi: Lukurivi

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
fi: Korosta nykyistä riviä lukuedistyksen seuraamiseksi ja keskittymisen parantamiseksi

en: Reading Mask
fi: Lukumaski

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
fi: Käytä maskia keskittyäksesi tiettyyn tekstialueeseen ja vähentääksesi häirötekijöitä

en: Read Page
fi: Lue sivu

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
fi: Lue automaattisesti sivun sisältö ääneen kädetontä saavutettavuutta varten

en: Keyboard Navigation
fi: Näppäimistönavigointi

en: Navigate the site using only the keyboard
fi: Navigoi sivustossa vain näppäimistöä käyttäen

en: Hide Images
fi: Piilota kuvat

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
fi: Poista häiritsevät kuvat siistimmän, keskittyneemmän selailukokemuksen saavuttamiseksi

en: Mute Sounds
fi: Mykistä äänet

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
fi: Mykistä helposti verkkosivuston äänet häiröttömän selailukokemuksen saavuttamiseksi

en: Highlight Titles
fi: Korosta otsikot

en: Highlight titles for better recognition
fi: Korosta otsikoita paremman tunnistamisen saavuttamiseksi

en: Highlight Content
fi: Korosta otsikot

en: Highlight elements when hovered over
fi: Korosta elementtejä kun niiden päällä viedään hiiri

en: Stop Animations
fi: Pysäytä animaatiot

en: Disable animations to reduce distractions
fi: Poista animaatiot käytöstä häirötekijöiden vähentämiseksi

en: Highlight Links
fi: Korosta linkit

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
fi: Tunnista helposti klikattavat linkit visuaalisilla parannuksilla paremman navigoinnin saavuttamiseksi

en: Skip To Content
fi: Zum Inhalt springen

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
fi: Ermöglicht Besuchern, zu Hauptinhalt, Navigation oder Footer-Sprungmarken zu springen.

en: Current language
fi: Aktuelle Sprache

en: Information
fi: Tiedot

en: Hide Toolbar
fi: Piilota työkalupalkki

en: Accessibility Adjustments
fi: Saavutettavuus säädöt

en: Select your accessibility profile
fi: Saavutettavuusprofiilit

en: Vision Impaired Mode
fi: Näkövammaisten tila

en: Enhances website's visuals
fi: Parantaa verkkosivuston visuaalisia elementtejä

en: Seizure Safe Profile
fi: Kohtauksia vastaan turvallinen profiili

en: Clear flashes & reduces color
fi: Poistaa välähdykset ja vähentää värejä

en: ADHD Friendly Mode
fi: ADHD-ystävällinen tila

en: Focused browsing, distraction-free
fi: Keskitytty selailu, häiriötekijöittä

en: Blindness Mode
fi: Sokeuden tila

en: Reduces distractions, improves focus
fi: Vähentää häiriötekijöitä, parantaa keskittymistä

en: Epilepsy Safe Mode
fi: Epilepsiaa vastaan turvallinen tila

en: Dims colors and stops blinking
fi: Tummentaa värejä ja pysäyttää vilkumisen

en: Font Size (Default)
fi: Fontin koko (oletus)

en: Line Height (Default)
fi: Rivin korkeus

en: Font weight
fi: Rivin korkeus

en: Edit Alt Text
fi: Muokkaa Alt-tekstiä

en: Show Accessibility Statement
fi: Näytä saavutettavuuslausunto

en: Select Language
fi: Valitse kieli

en: Company Name
fi: Yrityksen nimi

en: Company Inc.
fi: Yritys Oy

en: Business E-mail
fi: Yritys sähköposti

en: info@company.com
fi: info@yritys.fi

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: www.company.com
fi: www.yritys.fi

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
fi: Vahvistan, että luotu saavutettavuustila perustuu omaan arviointiini. Tämän generaattorin tarjoaja ei ota vastuuta sen tarkkuudesta tai vaatimustenmukaisuudesta.

en: Generate Text
fi: Luo teksti

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
fi: Huomioi: Uuden lausunnon luominen korvaa automaattisesti edellisen version.

en: Generate Accessibility Status
fi: Luo saavutettavuustila

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
fi: Voit muokata tai lisätä lausunnon tarpeen mukaan. Napsauta "Tallenna asetukset" tallentaaksesi muutoksesi.

en: Save hours
fi: Säästä tunteja

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
fi: ja luo Alt-tekstisi AltPilot.ai:n kanssa.

en: Try 25 Images for Free
fi: Kokeile 25 kuvaa ilmaiseksi

en: Generate with AI
fi: Luo tekoälyllä

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
fi: Jos nautit OneTapista, arvostaisimme todella nopeaa

en:  review – it means a lot to us.
fi:  arviota – se tarkoittaa meille paljon.

en: Banner Bottom
fi: Banner unten

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
fi: Hanki tekstistä puheeksi, näppäimistönavigointi ja lukihäiriöfontti

en: Upgrade to OneTap PRO
fi: Päivitä OneTap PRO -versioon

en: Dismiss banner
fi: Sulje banneri

en: Support
fi: Tuki

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: You’re currently editing
fi: Sie bearbeiten gerade

en: labels.
fi: Labels.

en: Choose another language to edit its translations.
fi: Wählen Sie eine andere Sprache, um deren Übersetzungen zu bearbeiten.

en: Change Language
fi: Sprache ändern

en: Live Preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: icon drop down menu
fi: kuvakkeen pudotusvalikko

en: Accessibility  Adjustments
fi: Saavutettavuus säädöt

en: Back
fi: Takaisin

en: How long do you want to hide the toolbar?
fi: Kuinka kauan haluat piilottaa saavutettavuustyökalupalkin?

en: Hide Toolbar Duration
fi: Työkalupalkin piilotuksen kesto

en: Only for this session
fi: Vain tälle istunnolle

en: 24 hours
fi: 24 tuntia

en: A Week
fi: Viikko

en: Not Now
fi: Ei nyt

en: Cursor
fi: Kursori

en: Choose...
fi: Auswählen...

en: Main Content
fi: Hauptinhalt

en: Footer
fi: Fußzeile

en: Reset Settings
fi: Nollaa asetukset
