Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click - en to hu translation catalogue (219 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
hu: Akadálymentességi Widget OneTap-től – Egyszerű egykattintásos akadálymentességi eszköztár

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
hu: A OneTap egy többnyelvű WordPress bővítmény, amelyet a zökkenőmentes weboldal akadálymentességre terveztek. Egyszerű egykattintásos telepítéssel biztosítja, hogy az oldalad megfeleljen az akadálymentességi szabványoknak minden nehézség nélkül. Teljesítményre építve, befogadó, felhasználóbarát webkörnyezetet biztosít minden látogatónak.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
hu: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Don't show again
hu: Nicht mehr anzeigen

en: Maybe later
hu: Vielleicht später

en: Leave a Review
hu: Bewertung abgeben

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
hu: Szia!
    					Örülünk, hogy a OneTap-et használod. Szeretnénk ezt az alkalmat kihasználni, hogy kedvesen kérjük a 5 csillagos értékelést a WordPress-en.

en: It would mean a lot to us.
hu: Sokat jelentene nekünk.

en: Ok, you deserve it
hu: Rendben, megérdemled

en: Already did
hu: Már megcsináltam

en: No, it’s not  good enough
hu: Nem, nem elég jó

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
hu: Szia! Örülünk, hogy a OneTap-et használod!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
hu: Ha a OneTap segített akadálymentessé tegye az oldaladat, valóban értékelnénk egy gyors értékelést – egy jó értékelés sokat jelentene nekünk ❤️

en: No, it’s not good enough
hu: Nem, nem elég jó

en: Settings
hu: Beállítások

en: Missing Alt-Text
hu: Fehlender Alt-Text

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
hu: %1$s / %2$s Bilder

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
hu: Alt-Text verbessert SEO und macht Ihre Inhalte für Screenreader zugänglich.

en: Add Alt-Texts
hu: Alt-Texte hinzufügen

en: Save Changes
hu: Változások mentése

en: This is a PRO Feature
hu: Ez egy PRO funkció

en:  to use this Feature.
hu:  a funkció használatához.

en: Upgrade to Pro
hu: Frissítés Pro-ra

en: Desktop
hu: Asztali

en: Mobile
hu: Mobil

en: Copied!
hu: Másolva!

en: Failed!
hu: Sikertelen!

en: Copy
hu: Másolás

en: Enter Custom Label
hu: Egyedi címke megadása

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Display Options
hu: Anzeigeoptionen

en: Disable All
hu: Alle deaktivieren

en: Enable All
hu: Alle aktivieren

en: All
hu: Alle

en: With Alt Text
hu: Mit Alt-Text

en: Without Alt Text
hu: Ohne Alt-Text

en: Filter images by alt text
hu: Bilder nach Alt-Text filtern

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Alt Text
hu: Alt szöveg

en: Uploaded
hu: Feltöltve

en: Actions
hu: Műveletek

en: Enter a Alt-text...
hu: Alt szöveg megadása...

en: Generate with AltPilot.ai
hu: Mit AltPilot.ai generieren

en: No images found in Media Library.
hu: Nincs kép a Médiatárban.

en: No images match this filter.
hu: Keine Bilder entsprechen diesem Filter.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
hu: Töltsön fel képeket a médiatárba, hogy itt megkezdhesse az alt-szövegük kezelését.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
hu: Próbáljon meg másik szűrőt választani, hogy több képét lássa.

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Active
hu: Aktív

en: Deactivate License
hu: Licenc deaktiválása

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Activate License
hu: Licenc aktiválása

en: Modules
hu: Modulok

en: Statement
hu: Nyilatkozat

en: Module Labels
hu: Modul címkék

en: Get PRO
hu: PRO beszerzése

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Icons
hu: Ikonok

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
hu: Testreszabhatod az akadálymentességi gomb színét, ikonját és méretét, hogy illeszkedjen a márkához.

en: See Documentation
hu: Dokumentáció megtekintése

en: Widget Design
hu: Widget tervezés

en: Icon Size
hu: Ikon méret

en: Add Border
hu: Keret hozzáadása

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
hu: Állítsd be saját márkaszíneidet a bővítmény megjelenésének személyre szabásához.

en: Free WCAG Contrast-Checker
hu: Ingyenes WCAG kontraszt ellenőrző

en: Widget Color
hu: Widget szín

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
hu: Válaszd ki a bővítmény felületének kedvenc nyelvét.

en: English (UK)
hu: Englisch (UK)

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
hu: Állítsd a widgetek pozícióját, hogy illeszkedjen a elrendezés preferenciákhoz.

en: Widget Position
hu: Widget pozíció

en: Widget Position
hu: Widget pozíció

en: Top right
hu: Felső jobb

en: Top left
hu: Felső bal

en: Middle right
hu: Középső jobb

en: Middle left
hu: Középső bal

en: Bottom right
hu: Alsó jobb

en: Bottom left
hu: Alsó bal

en: Vertical (Default 15px)
hu: Vertikal (Standard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
hu: Horizontal (Standard 15px)

en: Hide On Desktop
hu: Elrejtés asztali gépen

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
hu: Ha engedélyezve van, az ikon nem jelenik meg asztali eszközökön.

en: Hide On Tablet
hu: Elrejtés tableten

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
hu: Ha engedélyezve van, az ikon nem jelenik meg tablet eszközökön.

en: Hide On Mobile
hu: Elrejtés mobilon

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
hu: Ha engedélyezve van, az ikon nem jelenik meg mobil eszközökön.

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Hide "Powered by OneTap"
hu: "Powered by OneTap" elrejtése

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
hu: Távolítsd el a "Powered by OneTap" szöveget az eszköztárból a weboldal frontendjén.

en: Button Focus Indicator
hu: Button-Fokusindikator

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
hu: Zeigt einen sichtbaren gepunkteten Rand um das schwebende Symbolbild, wenn der Button fokussiert ist (z. B. Tastaturnavigation).

en: Hide Alt Text Feature
hu: Alt-szöveg funkció elrejtése

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
hu: Elrejti az alt-szöveg almenüt, annak navigációs hivatkozását és a „Hiányzó alt-szöveg” vezérlőpult-modult.

en: Open with URL
hu: Megnyitás URL-lel

en: Open the OneTap Toolbar with URL
hu: OneTap eszköztár megnyitása URL-lel

en: Edit Module Labels
hu: Modul címkék szerkesztése

en: Change module name
hu: Modulnamen ändern

en: Edit Labels
hu: Címkék szerkesztése

en: Alt-Text AI
hu: Alt-szöveg AI

en: Generate Alt-Text with Ai
hu: Alt-szöveg generálása AI-val

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
hu: Órák megtakarítása, SEO és akadálymentesség javítása

en: Start with AltPilot.ai
hu: Kezdés az AltPilot.ai-val

en: Accessibility Profiles
hu: Akadálymentességi profilok

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
hu: Használatra kész akadálymentességi profilok különböző felhasználói igényekhez.

en: Content Modules
hu: Tartalom modulok

en: Font Size
hu: Ikon méret

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
hu: Könnyen nagyítható szöveg a jobb olvashatóság és akadálymentesség érdekében mindenki számára

en: Readable Font
hu: Olvasható betűtípus

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
hu: Váltás egy tisztább, könnyen olvasható betűtípusra a jobb szöveg akadálymentesség érdekében

en: Line Height
hu: Sormagasság

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
hu: Sorközök beállítása a jobb olvashatóság és szöveg tisztaság érdekében

en: Big Cursor
hu: Kurzor

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
hu: Jobb láthatóság nagyobb kurzorral a könnyebb navigáció és irányítás érdekében

en: Text Magnifier
hu: Szöveg nagyító

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
hu: Kiválasztott szöveg nagyítása a jobb olvashatóság és akadálymentesség érdekében

en: Dyslexic Font
hu: Diszlexiás betűtípus

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
hu: Speciális betűtípus használata a diszlexiás felhasználók olvashatóságának javítására

en: Letter Spacing
hu: Betűköz

en: Adjust letter spacing for improved readability
hu: Betűközök beállítása a jobb olvashatóság érdekében

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
hu: Szöveg igazítás beállítása a jobb struktúra és olvashatóság érdekében

en: Font Weight
hu: Sormagasság

en: Adjust font weight for improved readability
hu: Betűközök beállítása a jobb olvashatóság érdekében

en: Color Modules
hu: Szín modulok

en: Dark Contrast
hu: Kontraszt

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
hu: Színtelítettség beállítása egy élénkebb vagy csendesebb vizuális élményért

en: Light Contrast
hu: Kontraszt

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
hu: Színtelítettség beállítása egy élénkebb vagy csendesebb vizuális élményért

en: High Contrast
hu: Kontraszt

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
hu: Színtelítettség beállítása egy élénkebb vagy csendesebb vizuális élményért

en: Monochrome
hu: Monokromatikus

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
hu: Színtelítettség beállítása egy élénkebb vagy csendesebb vizuális élményért

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
hu: Színtelítettség beállítása egy élénkebb vagy csendesebb vizuális élményért

en: Orientation Modules
hu: Orientáció modulok

en: Reading Line
hu: Olvasási sor

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
hu: Jelenlegi sor kiemelése az olvasási haladás követésére és fókusz javítására

en: Reading Mask
hu: Olvasási maszk

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
hu: Maszk használata egy adott szövegrészletre való fókuszáláshoz és zavarok csökkentéséhez

en: Read Page
hu: Oldal felolvasása

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
hu: Oldal tartalmának automatikus felolvasása kézmentes akadálymentességért

en: Keyboard Navigation
hu: Billentyűzet navigáció

en: Navigate the site using only the keyboard
hu: Oldal navigálása csak billentyűzettel

en: Hide Images
hu: Képek elrejtése

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
hu: Zavaró képek eltávolítása egy tisztább, fókuszáltabb böngészési élményért

en: Mute Sounds
hu: Hangok némítása

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
hu: Weboldal hangok könnyű némítása zavarmentes böngészési élményért

en: Highlight Titles
hu: Címek kiemelése

en: Highlight titles for better recognition
hu: Címek kiemelése a jobb felismerés érdekében

en: Highlight Content
hu: Címek kiemelése

en: Highlight elements when hovered over
hu: Elemek kiemelése rámutatáskor

en: Stop Animations
hu: Animációk leállítása

en: Disable animations to reduce distractions
hu: Animációk letiltása a zavarok csökkentésére

en: Highlight Links
hu: Hivatkozások kiemelése

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
hu: Kattintható hivatkozások könnyű azonosítása vizuális fejlesztésekkel a jobb navigáció érdekében

en: Skip To Content
hu: Zum Inhalt springen

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
hu: Ermöglicht Besuchern, zu Hauptinhalt, Navigation oder Footer-Sprungmarken zu springen.

en: Current language
hu: Aktuelle Sprache

en: Information
hu: Információ

en: Hide Toolbar
hu: Eszköztár elrejtése

en: Accessibility Adjustments
hu: Akadálymentességi beállítások

en: Select your accessibility profile
hu: Akadálymentességi profilok

en: Vision Impaired Mode
hu: Látássérült Mód

en: Enhances website's visuals
hu: Javítja a weboldal vizuális elemeit

en: Seizure Safe Profile
hu: Rohamok ellen Biztonságos Profil

en: Clear flashes & reduces color
hu: Eltávolítja a villogást és csökkenti a színeket

en: ADHD Friendly Mode
hu: ADHD Barátságos Mód

en: Focused browsing, distraction-free
hu: Fókuszált böngészés, zavarok nélkül

en: Blindness Mode
hu: Vakság Mód

en: Reduces distractions, improves focus
hu: Csökkenti a zavarokat, javítja a fókuszt

en: Epilepsy Safe Mode
hu: Epilepszia Biztonságos Mód

en: Dims colors and stops blinking
hu: Elhalványítja a színeket és leállítja a villogást

en: Font Size (Default)
hu: Betűméret (Alapértelmezett)

en: Line Height (Default)
hu: Sormagasság

en: Font weight
hu: Sormagasság

en: Edit Alt Text
hu: Alt szöveg szerkesztése

en: Show Accessibility Statement
hu: Akadálymentességi nyilatkozat megjelenítése

en: Select Language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Company Name
hu: Cég neve

en: Company Inc.
hu: Cég Kft.

en: Business E-mail
hu: Üzleti e-mail

en: Website
hu: Weboldal

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
hu: Megerősítem, hogy a generált akadálymentességi állapot a saját értékelésemen alapul. A generátor szolgáltatója nem vállal felelősséget annak pontosságáért vagy megfelelőségéért.

en: Generate Text
hu: Szöveg generálása

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
hu: Kérjük, vegye figyelembe: Az új nyilatkozat generálása automatikusan felülírja az előző verziót.

en: Generate Accessibility Status
hu: Akadálymentességi állapot generálása

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
hu: Szükség szerint szerkeszthet vagy beszúrhat egy nyilatkozatot. Kattints a "Beállítások mentése" gombra a változások mentéséhez.

en: Save hours
hu: Órák megtakarítása

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
hu: és generáld az Alt-szövegedet az AltPilot.ai-val.

en: Try 25 Images for Free
hu: 25 kép ingyenes kipróbálása

en: Generate with AI
hu: Létrehozás MI-vel

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
hu: Ha élvezed a OneTap-et, valóban értékelnénk egy gyors

en:  review – it means a lot to us.
hu:  értékelést – sokat jelent nekünk.

en: Banner Bottom
hu: Banner unten

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
hu: Szövegfelolvasás, billentyűzetes navigáció és diszlexiabarát betűtípus

en: Upgrade to OneTap PRO
hu: Frissítés OneTap PRO-ra

en: Dismiss banner
hu: Banner bezárása

en: Support
hu: Támogatás

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: You’re currently editing
hu: Sie bearbeiten gerade

en: labels.
hu: Labels.

en: Choose another language to edit its translations.
hu: Wählen Sie eine andere Sprache, um deren Übersetzungen zu bearbeiten.

en: Change Language
hu: Sprache ändern

en: Live Preview
hu: Élő előnézet

en: icon drop down menu
hu: ikon legördülő menü

en: Accessibility  Adjustments
hu: Akadálymentességi beállítások

en: Back
hu: Vissza

en: How long do you want to hide the toolbar?
hu: Meddig szeretnéd elrejteni az akadálymentességi eszköztárat?

en: Hide Toolbar Duration
hu: Eszköztár elrejtésének időtartama

en: Only for this session
hu: Csak erre a munkamenetre

en: 24 hours
hu: 24 óra

en: A Week
hu: Egy hét

en: Not Now
hu: Most nem

en: Cursor
hu: Kurzor

en: Choose...
hu: Auswählen...

en: Main Content
hu: Hauptinhalt

en: Footer
hu: Fußzeile

en: Reset Settings
hu: Beállítások visszaállítása
