Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.5.0 - en to it translation catalogue (217 entries)

en:  review – it means a lot to us.
it:  recensione – significa molto per noi.

en:  to use this Feature.
it:  per utilizzare questa funzionalità.

en: %1$s / %2$s Images
it: %1$s / %2$s immagini

en: 24 hours
it: 24 ore

en: A Week
it: Una settimana

en: ADHD Friendly Mode
it: Modalità ADHD Friendly

en: Accessibility  Adjustments
it: Regolazioni di accessibilità

en: Accessibility Adjustments
it: Regolazioni di accessibilità

en: Accessibility Profiles
it: Profili di accessibilità

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
it: Widget di Accessibilità di OneTap – Barra degli strumenti di accessibilità con un clic

en: Actions
it: Azioni

en: Activate License
it: Attiva licenza

en: Active
it: Attivo

en: Add Alt-Texts
it: Aggiungi testi alternativi

en: Add Border
it: Aggiungi bordo

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
it: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
it: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
it: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust font weight for improved readability
it: Regola la spaziatura delle lettere per una migliore leggibilità

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
it: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust letter spacing for improved readability
it: Regola la spaziatura delle lettere per una migliore leggibilità

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
it: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
it: Regola la spaziatura delle linee per una migliore leggibilità e maggiore chiarezza del testo

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
it: Regola l'allineamento del testo per una struttura e leggibilità migliori

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
it: Regola la posizione dei widget in base alle tue preferenze di layout.

en: All
it: Tutti

en: Already did
it: Già fatto

en: Alt Text
it: Testo alternativo

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
it: Il testo alternativo migliora la SEO e rende i contenuti accessibili agli screen reader.

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
it: Leggi automaticamente ad alta voce il contenuto della pagina per un'accessibilità senza mani

en: Back
it: Indietro

en: Banner Bottom
it: Banner unten

en: Big Cursor
it: Cursore

en: Blindness Mode
it: Modalità Cecità

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Business E-mail
it: E-mail aziendale

en: Button Focus Indicator
it: Indicatore focus pulsante

en: Change Language
it: Cambia lingua

en: Change module name
it: Cambia nome modulo

en: Choose another language to edit its translations.
it: Scegli un'altra lingua per modificare le traduzioni.

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
it: Scegli la lingua preferita per l'interfaccia del plugin.

en: Choose...
it: Scegli...

en: Clear flashes & reduces color
it: Rimuove i lampi e riduce i colori

en: Color Modules
it: Moduli colore

en: Company Name
it: Nome azienda

en: Content Modules
it: Moduli di contenuto

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy
it: Copia

en: Current language
it: Lingua corrente

en: Cursor
it: Cursore

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
it: Personalizza il colore, l'icona e la dimensione del pulsante di accessibilità per adattarlo al tuo brand.

en: Dark Contrast
it: Contrasto

en: Deactivate License
it: Disattiva licenza

en: Default
it: Predefinito

en: Default Language
it: Lingua predefinita

en: Dims colors and stops blinking
it: Scurisce i colori e ferma il lampeggiamento

en: Disable All
it: Disabilita tutto

en: Disable animations to reduce distractions
it: Disabilita le animazioni per ridurre le distrazioni

en: Dismiss banner
it: Chiudi banner

en: Display Options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Don't show again
it: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
it: Font per dislessia

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
it: Ingrandisci facilmente il testo per una migliore leggibilità e accessibilità per tutti

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
it: Identifica facilmente i link cliccabili con miglioramenti visivi per una navigazione migliore

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
it: Disattiva facilmente i suoni del sito per una navigazione senza distrazioni

en: Edit Alt Text
it: Modifica testo alternativo

en: Edit Labels
it: Modifica etichette

en: Edit Module Labels
it: Modifica etichette dei moduli

en: Enable All
it: Abilita tutto

en: English (UK)
it: Inglese (UK)

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
it: Aumenta la visibilità con un cursore più grande per una navigazione e un controllo più semplici

en: Enhances website's visuals
it: Migliora gli elementi visivi del sito web

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
it: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
it: Inserisci etichetta personalizzata

en: Enter a Alt-text...
it: Inserisci un testo alternativo...

en: Epilepsy Safe Mode
it: Modalità Sicura per Epilessia

en: Failed!
it: Fallito!

en: Filter images by alt text
it: Filtra immagini per testo alternativo

en: Focused browsing, distraction-free
it: Navigazione focalizzata, senza distrazioni

en: Font Size
it: Dimensione icona

en: Font Size (Default)
it: Dimensione Font (Predefinita)

en: Font Weight
it: Interlinea

en: Font weight
it: Interlinea

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Free WCAG Contrast-Checker
it: Verificatore di contrasto WCAG gratuito

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Generate Accessibility Status
it: Genera stato di accessibilità

en: Generate Alt-Text with Ai
it: Genera testo alternativo con l'AI

en: Generate Text
it: Genera testo

en: Generate with AI
it: Genera con l’IA

en: Generate with AltPilot.ai
it: Genera con AltPilot.ai

en: Get PRO
it: Ottieni PRO

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
it: Ottieni sintesi vocale, navigazione da tastiera e font per dislessici

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
it: Ciao!
    					Siamo felici che tu stia usando OneTap. Vorremmo cogliere l'occasione per chiederti gentilmente una valutazione a 5 stelle su WordPress.

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
it: Ciao! Siamo felici che tu stia usando OneTap!

en: Hide "Powered by OneTap"
it: Nascondi "Powered by OneTap"

en: Hide Alt Text Feature
it: Nascondi la funzione Testo alternativo

en: Hide Images
it: Nascondi immagini

en: Hide On Desktop
it: Nascondi su desktop

en: Hide On Mobile
it: Nascondi su mobile

en: Hide On Tablet
it: Nascondi su tablet

en: Hide Toolbar
it: Nascondi barra degli strumenti

en: Hide Toolbar Duration
it: Durata nascondi barra degli strumenti

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
it: Nasconde il sottomenu Testo alternativo, il relativo link di navigazione e il widget della bacheca «Testo alternativo mancante».

en: High Contrast
it: Contrasto

en: Highlight Content
it: Evidenzia titoli

en: Highlight Links
it: Evidenzia link

en: Highlight Titles
it: Evidenzia titoli

en: Highlight elements when hovered over
it: Evidenzia gli elementi al passaggio del mouse

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
it: Evidenzia la riga corrente per seguire l'avanzamento della lettura e migliorare la concentrazione

en: Highlight titles for better recognition
it: Evidenzia i titoli per un migliore riconoscimento

en: Horizontal (Default 15px)
it: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
it: Per quanto tempo vuoi nascondere la barra degli strumenti?Per quanto tempo vuoi nascondere la barra degli strumenti di accessibilità?

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
it: Confermo che lo stato di accessibilità generato si basa sulla mia valutazione. Il fornitore di questo generatore non si assume alcuna responsabilità per la sua accuratezza o conformità.

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: Icons
it: Icone

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
it: Se OneTap ti ha aiutato a rendere il tuo sito più accessibile, apprezzeremmo davvero una rapida recensione – una buona valutazione significherebbe molto per noi ❤️

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
it: Se ti piace OneTap, apprezzeremmo davvero una rapida

en: Inactive
it: Inattivo

en: Information
it: Informazione

en: It would mean a lot to us.
it: Per noi significherebbe molto.

en: Keyboard Navigation
it: Navigazione da tastiera

en: Leave a Review
it: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
it: Consente ai visitatori di saltare al contenuto principale, navigazione o piè di pagina.

en: Letter Spacing
it: Spaziatura lettere

en: Light Contrast
it: Contrasto

en: Line Height
it: Interlinea

en: Line Height (Default)
it: Interlinea

en: Live Preview
it: Anteprima live

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
it: Ingrandisci il testo selezionato per una migliore leggibilità e accessibilità

en: Main Content
it: Contenuto principale

en: Maybe later
it: Vielleicht später

en: Middle left
it: Centro sinistra

en: Middle right
it: Centro destra

en: Missing Alt-Text
it: Testo alternativo mancante

en: Module Labels
it: Etichette dei moduli

en: Modules
it: Moduli

en: Monochrome
it: Monocromatico

en: Mute Sounds
it: Disattiva suoni

en: Navigate the site using only the keyboard
it: Naviga il sito usando solo la tastiera

en: Navigation
it: Navigazione

en: Next
it: Successivo

en: No images found in Media Library.
it: Nessuna immagine trovata nella Libreria media.

en: No images match this filter.
it: Nessuna immagine corrisponde a questo filtro.

en: No, it’s not  good enough
it: No, non è abbastanza buono

en: No, it’s not good enough
it: No, non è abbastanza buono

en: Not Now
it: Non ora

en: Ok, you deserve it
it: Ok, ve lo meritate

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
it: OneTap è un plugin WordPress multilingue progettato per un'accessibilità del sito web senza interruzioni. Con una semplice installazione con un clic, assicura che il tuo sito rispetti gli standard di accessibilità senza complicazioni. Creato per le prestazioni, offre un ambiente web inclusivo e facile da usare per tutti i visitatori.

en: Only for this session
it: Solo per questa sessione

en: Open the OneTap Toolbar with URL
it: Apri la barra degli strumenti OneTap con URL

en: Open with URL
it: Apri con URL

en: Orientation Modules
it: Moduli di orientamento

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
it: Nota: La generazione di una nuova dichiarazione sovrascriverà automaticamente la versione precedente.

en: Powered by
it: Offerto da

en: Previous
it: Precedente

en: Read Page
it: Leggi pagina

en: Readable Font
it: Font leggibile

en: Reading Line
it: Riga di lettura

en: Reading Mask
it: Maschera di lettura

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
it: Profili di accessibilità pronti all'uso per diverse esigenze degli utenti.

en: Reduces distractions, improves focus
it: Riduce le distrazioni, migliora la concentrazione

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
it: Rimuovi le immagini distraenti per un'esperienza di navigazione più pulita e focalizzata

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
it: Rimuovi il testo "Powered by OneTap" dalla barra degli strumenti nel frontend del tuo sito web.

en: Reset Settings
it: Reimposta impostazioni

en: Saturation
it: Saturazione

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Save hours
it: Risparmia ore

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
it: Risparmia ore, migliora SEO e accessibilità

en: See Documentation
it: Vedi documentazione

en: Seizure Safe Profile
it: Profilo Sicuro per Convulsioni

en: Select Language
it: Seleziona lingua

en: Select your accessibility profile
it: Profili di accessibilità

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
it: Imposta i colori del tuo brand per personalizzare l'aspetto del plugin.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show Accessibility Statement
it: Mostra dichiarazione di accessibilità

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
it: Mostra un bordo tratteggiato visibile sull'icona della barra degli strumenti quando il pulsante è focalizzato (es. navigazione da tastiera).

en: Skip To Content
it: Salta al contenuto

en: Start with AltPilot.ai
it: Inizia con AltPilot.ai

en: Statement
it: Dichiarazione

en: Stop Animations
it: Ferma animazioni

en: Support
it: Supporto

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
it: Passa a un carattere più chiaro e facile da leggere per migliorare l'accessibilità del testo

en: Text Magnifier
it: Lente d'ingrandimento del testo

en: This is a PRO Feature
it: Questa è una funzionalità PRO

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Try 25 Images for Free
it: Prova 25 immagini gratis

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
it: Prova a scegliere un altro filtro per vedere altre immagini.

en: Upgrade to OneTap PRO
it: Passa a OneTap PRO

en: Upgrade to Pro
it: Aggiorna a Pro

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
it: Carica immagini nella tua libreria media per iniziare a gestire qui il loro testo alternativo.

en: Uploaded
it: Caricato

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
it: Usa una maschera per concentrarti su un'area specifica del testo e ridurre le distrazioni

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
it: Usa un carattere specializzato progettato per migliorare la leggibilità per gli utenti con dislessia

en: Vertical (Default 15px)
it: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
it: Modalità Ipovedenti

en: Website
it: Sito web

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
it: Se abilitato, l'icona non verrà mostrata sui dispositivi desktop.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
it: Se abilitato, l'icona non verrà mostrata sui dispositivi mobili.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
it: Se abilitato, l'icona non verrà mostrata sui dispositivi tablet.

en: Widget Color
it: Colore del widget

en: Widget Design
it: Design del widget

en: Widget Position
it: Posizione del widget

en: Widget Position
it: Posizione del widget

en: With Alt Text
it: Con testo alternativo

en: Without Alt Text
it: Senza testo alternativo

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
it: Puoi modificare o inserire una dichiarazione secondo necessità. Fai clic su "Salva impostazioni" per salvare le modifiche.

en: You’re currently editing
it: Stai modificando

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
it: e genera il tuo testo alternativo con AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
it: menu a discesa icona

en: labels.
it: etichette.
