Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.6.3 - en to mk_MK translation catalogue (266 entries)

en:  review – it means a lot to us.
mk_MK:  преглед – тоа значи многу за нас.

en:  to use this Feature.
mk_MK:  за да ја користите оваа функција.

en: %1$s / %2$s Images
mk_MK: %1$s / %2$s Bilder

en: 24 hours
mk_MK: 24 часа

en: A Week
mk_MK: Една недела

en: ADHD Friendly Mode
mk_MK: Режим пријателски за ADHD

en: Accessibility  Adjustments
mk_MK: Прилагодувања за пристапност

en: Accessibility Adjustments
mk_MK: Прилагодувања за пристапност

en: Accessibility Profiles
mk_MK: Профили за пристапност

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
mk_MK: Виджет за пристапност од OneTap – Лесна лента за пристапност со еден клик

en: Actions
mk_MK: Акции

en: Activate License
mk_MK: Активирај лиценца

en: Active
mk_MK: Активно

en: Add Alt-Texts
mk_MK: Alt-Texte hinzufügen

en: Add Border
mk_MK: Додади граница

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагодете ја монохромната боја за пооживот или поумерено визуелно искуство

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагодете ја заситеноста на боите за пооживот или поумерено визуелно искуство

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагодете го темниот контраст за пооживот или поумерено визуелно искуство

en: Adjust font weight for improved readability
mk_MK: Прилагодете ја дебелината на фонтот за подобрена читливост

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагодете го високиот контраст за пооживот или поумерено визуелно искуство

en: Adjust letter spacing for improved readability
mk_MK: Прилагодете го растојанието помеѓу буквите за подобрена читливост

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагодете го светлиот контраст за пооживот или поумерено визуелно искуство

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
mk_MK: Прилагодете го растојанието помеѓу линиите за подобрена читливост и подобрена јасност на текстот

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
mk_MK: Прилагодете го порамнувањето на текстот за подобрена структура и читливост

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
mk_MK: Прилагодете ја позицијата на виджетите за да одговара на вашите преференции за распоред.

en: Align Text
mk_MK: Порамни текст

en: All
mk_MK: Alle

en: Already did
mk_MK: Веќе го направив

en: Alt Text
mk_MK: Алт текст

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
mk_MK: Alt-Text verbessert SEO und macht Ihre Inhalte für Screenreader zugänglich.

en: Alt-Text AI
mk_MK: AI за алт текст

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
mk_MK: Автоматски читајте го содржината на страницата на глас за пристапност без употреба на раце

en: Back
mk_MK: Назад

en: Bahasa Indonesia
mk_MK: Индонезиски

en: Banner Bottom
mk_MK: Banner unten

en: Big Cursor
mk_MK: Голем курсор

en: Blindness Mode
mk_MK: Режим за слепило

en: Bottom left
mk_MK: Долна лево

en: Bottom right
mk_MK: Долна десно

en: Business E-mail
mk_MK: Бизнис е-пошта

en: Button Focus Indicator
mk_MK: Button-Fokusindikator

en: Change Language
mk_MK: Sprache ändern

en: Change module name
mk_MK: Modulnamen ändern

en: Choose another language to edit its translations.
mk_MK: Wählen Sie eine andere Sprache, um deren Übersetzungen zu bearbeiten.

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
mk_MK: Изберете го вашиот префериран јазик за интерфејсот на додатокот.

en: Choose...
mk_MK: Auswählen...

en: Clear flashes & reduces color
mk_MK: Ги чисти светлечките и ги намалува боите

en: Color Modules
mk_MK: Модули за бои

en: Company Inc.
mk_MK: Компанија Inc.

en: Company Name
mk_MK: Име на компанија

en: Content Modules
mk_MK: Модули за содржина

en: Copied!
mk_MK: Копирано!

en: Copy
mk_MK: Копирај

en: Current language
mk_MK: Aktuelle Sprache

en: Cursor
mk_MK: Курсор

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
mk_MK: Прилагодете ја бојата, иконата и големината на вашиот копче за пристапност за да одговара на вашиот бренд.

en: Dansk
mk_MK: Дански

en: Dark Contrast
mk_MK: Темен контраст

en: Deactivate License
mk_MK: Деактивирај лиценца

en: Decrease Font Size
mk_MK: Намали големина на фонт

en: Decrease Line Height
mk_MK: Намали висина на линија

en: Default
mk_MK: Стандардно

en: Default Language
mk_MK: Стандарден јазик

en: Desktop
mk_MK: Десктоп

en: Deutsch
mk_MK: Германски

en: Dims colors and stops blinking
mk_MK: Ги пригушува боите и го запира трепкањето

en: Disable All
mk_MK: Alle deaktivieren

en: Disable animations to reduce distractions
mk_MK: Оневозможете ги анимациите за намалување на одвлекувањата

en: Dismiss banner
mk_MK: Затвори банер

en: Display Options
mk_MK: Anzeigeoptionen

en: Don't show again
mk_MK: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
mk_MK: Фонт за дислексија

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
mk_MK: Лесно зголемете го текстот за подобрена читливост и пристапност за сите

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
mk_MK: Лесно идентификувајте кликабилни врски со визуелни подобрувања за подобро навигација

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
mk_MK: Лесно исклучете ги звуците на веб-страницата за искуство на прелистување без одвлекувања

en: Edit Alt Text
mk_MK: Уреди алт текст

en: Edit Labels
mk_MK: Уреди етикети

en: Edit Module Labels
mk_MK: Уреди етикети на модули

en: Eesti
mk_MK: Естонски

en: Enable All
mk_MK: Alle aktivieren

en: English
mk_MK: Англиски

en: English (UK)
mk_MK: Englisch (UK)

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
mk_MK: Подобрете ја видливоста со поголем курсор за полесно навигација и контрола

en: Enhances website's visuals
mk_MK: Го подобрува визуелниот изглед на веб-страницата

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
mk_MK: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
mk_MK: Внесете прилагодена етикета

en: Enter a Alt-text...
mk_MK: Внесете алт текст...

en: Epilepsy Safe Mode
mk_MK: Безбеден режим за епилепсија

en: Español
mk_MK: Шпански

en: Failed!
mk_MK: Неуспешно!

en: Filter images by alt text
mk_MK: Bilder nach Alt-Text filtern

en: Focused browsing, distraction-free
mk_MK: Фокусирано прелистување, без одвлекувања

en: Font Size
mk_MK: Големина на фонт

en: Font Size (Default)
mk_MK: Големина на фонт (Стандардно)

en: Font Weight
mk_MK: Дебелина на фонт

en: Font weight
mk_MK: Дебелина на фонт

en: Footer
mk_MK: Fußzeile

en: Français
mk_MK: Француски

en: Free WCAG Contrast-Checker
mk_MK: Бесплатен WCAG проверувач на контраст

en: Gaeilge
mk_MK: Ирски

en: General Settings
mk_MK: Општи поставки

en: General settings
mk_MK: Општи поставки

en: Generate Accessibility Status
mk_MK: Генерирај статус за пристапност

en: Generate Alt-Text with Ai
mk_MK: Генерирај алт текст со AI

en: Generate Text
mk_MK: Генерирај текст

en: Generate with AI
mk_MK: Генерирај со ВИ

en: Generate with AltPilot.ai
mk_MK: Mit AltPilot.ai generieren

en: Get PRO
mk_MK: Земи PRO

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
mk_MK: Добијте претворање текст во говор, навигација со тастатура и фонт за дислексија

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
mk_MK: Hallo!
    					Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden. Wir möchten diese Gelegenheit nutzen, um höflich um eine 5-Sterne-Bewertung auf WordPress zu bitten.

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
mk_MK: Hallo! Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden!

en: Hide "Powered by OneTap"
mk_MK: Сокриј "Powered by OneTap"

en: Hide Alt Text Feature
mk_MK: Сокриј ја функцијата за алтернативен текст

en: Hide Images
mk_MK: Сокриј слики

en: Hide On Desktop
mk_MK: Сокриј на десктоп

en: Hide On Mobile
mk_MK: Сокриј на мобилен

en: Hide On Tablet
mk_MK: Сокриј на таблет

en: Hide Toolbar
mk_MK: Сокриј лента со алатки

en: Hide Toolbar Duration
mk_MK: Времетраење на сокривање на лентата со алатки

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
mk_MK: Го крие подменито за алтернативен текст, неговата навигациска врска и виџетот на контролната табла „Недостасува алтернативен текст“.

en: High Contrast
mk_MK: Висок контраст

en: Highlight Content
mk_MK: Истакни содржина

en: Highlight Links
mk_MK: Истакни врски

en: Highlight Titles
mk_MK: Истакни наслови

en: Highlight elements when hovered over
mk_MK: Истакнете ги елементите кога се преминуваат со мишецот

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
mk_MK: Истакнете ја тековната линија за следење на напредокот во читањето и подобрување на фокусот

en: Highlight titles for better recognition
mk_MK: Истакнете ги насловите за подобро препознавање

en: Horizontal (Default 15px)
mk_MK: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
mk_MK: Колку долго сакате да ја сокриете лентата со алатки?

en: Hrvatski
mk_MK: Хрватски

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
mk_MK: Потврдувам дека генерираниот статус за пристапност се заснова на мојата сопствена проценка. Доставувачот на овој генератор не презема одговорност за неговата точност или усогласеност.

en: Icon Size
mk_MK: Големина на икона

en: Icons
mk_MK: Икони

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
mk_MK: Wenn OneTap Ihnen geholfen hat, Ihre Website zugänglicher zu machen, würden wir uns wirklich über eine schnelle Bewertung freuen – eine gute Bewertung würde uns sehr viel bedeuten ❤️

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
mk_MK: Ако уживате во OneTap, навистина би ценеле брза

en: Inactive
mk_MK: Неактивно

en: Increase Font Size
mk_MK: Зголеми големина на фонт

en: Increase Line Height
mk_MK: Зголеми висина на линија

en: Information
mk_MK: Информации

en: It would mean a lot to us.
mk_MK: Тоа би значело многу за нас.

en: Italiano
mk_MK: Италијански

en: Keyboard Navigation
mk_MK: Навигација со тастатура

en: Latviešu
mk_MK: Латвиски

en: Leave a Review
mk_MK: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
mk_MK: Ermöglicht Besuchern, zu Hauptinhalt, Navigation oder Footer-Sprungmarken zu springen.

en: Letter Spacing
mk_MK: Растојание помеѓу букви

en: Lietuvių
mk_MK: Литвански

en: Light Contrast
mk_MK: Светол контраст

en: Line Height
mk_MK: Висина на линија

en: Line Height (Default)
mk_MK: Висина на линија (Стандардно)

en: Live Preview
mk_MK: Преглед во живо

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
mk_MK: Зголемете го избраниот текст за подобрена читливост и пристапност

en: Magyar
mk_MK: Унгарски

en: Main Content
mk_MK: Hauptinhalt

en: Maybe later
mk_MK: Vielleicht später

en: Middle left
mk_MK: Средна лево

en: Middle right
mk_MK: Средна десно

en: Missing Alt-Text
mk_MK: Fehlender Alt-Text

en: Mobile
mk_MK: Мобилен

en: Module Labels
mk_MK: Етикети на модули

en: Modules
mk_MK: Модули

en: Monochrome
mk_MK: Монохром

en: Mute Sounds
mk_MK: Исклучи звуци

en: Navigate the site using only the keyboard
mk_MK: Навигирајте на страницата користејќи само тастатура

en: Nederlands
mk_MK: Холандски

en: Next
mk_MK: Следно

en: No images found in Media Library.
mk_MK: Не се пронајдени слики во Медиумската библиотека.

en: No images match this filter.
mk_MK: Keine Bilder entsprechen diesem Filter.

en: No, it’s not  good enough
mk_MK: Nein, es ist nicht gut genug

en: No, it’s not good enough
mk_MK: Nein, es ist nicht gut genug

en: Norsk
mk_MK: Норвешки

en: Not Now
mk_MK: Не сега

en: Ok, you deserve it
mk_MK: Ок, заслужуваш

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
mk_MK: OneTap е повеќејазичен WordPress додаток дизајниран за бесшовна пристапност на веб-страници. Со едноставна инсталација со еден клик, обезбедува вашата страница да ги исполнува стандардите за пристапност без никакви проблеми. Изграден за перформанси, обезбедувајќи инклузивна, кориснички пријателска веб-околина за сите посетители.

en: Only for this session
mk_MK: Само за оваа сесија

en: Open the OneTap Toolbar with URL
mk_MK: Отвори ја лентата со алатки на OneTap со URL

en: Open with URL
mk_MK: Отвори со URL

en: Orientation Modules
mk_MK: Модули за ориентација

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
mk_MK: Ве молиме забележете: Генерирањето на нова изјава автоматски ќе ја препише претходната верзија.

en: Polski
mk_MK: Полски

en: Português
mk_MK: Португалски

en: Português (Brasil)
mk_MK: Португалски (Бразил)

en: Powered by
mk_MK: Овозможено од

en: Previous
mk_MK: Претходно

en: Read Page
mk_MK: Читај страница

en: Readable Font
mk_MK: Читлив фонт

en: Reading Line
mk_MK: Линија за читање

en: Reading Mask
mk_MK: Маска за читање

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
mk_MK: Готови профили за пристапност за различни потреби на корисниците.

en: Reduces distractions, improves focus
mk_MK: Ги намалува одвлекувањата, го подобрува фокусот

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
mk_MK: Отстранете ги одвлекувачките слики за почисто, пофокусирано искуство на прелистување

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
mk_MK: Отстранете го текстот "Powered by OneTap" од лентата со алатки на предната страна на вашата веб-страница.

en: Reset Settings
mk_MK: Ресетирај поставки

en: Română
mk_MK: Романски

en: Saturation
mk_MK: Заситеност

en: Save
mk_MK: Зачувај

en: Save Changes
mk_MK: Зачувај промени

en: Save changes
mk_MK: Зачувај промени

en: Save hours
mk_MK: Заштеди часови

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
mk_MK: Заштеди часови, подобри SEO и пристапност

en: See Documentation
mk_MK: Види документација

en: Seizure Safe Profile
mk_MK: Безбеден профил за напади

en: Select Language
mk_MK: Изберете јазик

en: Select your accessibility profile
mk_MK: Изберете го вашиот профил за пристапност

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
mk_MK: Поставете ги вашите брендирани бои за да го персонализирате изгледот на додатокот.

en: Settings
mk_MK: Поставки

en: Show Accessibility Statement
mk_MK: Прикажи изјава за пристапност

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
mk_MK: Zeigt einen sichtbaren gepunkteten Rand um das schwebende Symbolbild, wenn der Button fokussiert ist (z. B. Tastaturnavigation).

en: Skip To Content
mk_MK: Zum Inhalt springen

en: Slovenčina
mk_MK: Словачки

en: Slovenščina
mk_MK: Словенечки

en: Srpski
mk_MK: Српски

en: Start with AltPilot.ai
mk_MK: Започни со AltPilot.ai

en: Statement
mk_MK: Изјава

en: Stop Animations
mk_MK: Стопирај анимации

en: Suomi
mk_MK: Фински

en: Support
mk_MK: Поддршка

en: Svenska
mk_MK: Шведски

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
mk_MK: Префрлете се на појасен, лесен за читање фонт за подобрена пристапност на текстот

en: Tablet
mk_MK: Таблет

en: Text Magnifier
mk_MK: Зголемувач на текст

en: This is a PRO Feature
mk_MK: Ова е PRO функција

en: Thumbnail
mk_MK: Минијатура

en: Top left
mk_MK: Горна лево

en: Top right
mk_MK: Горна десно

en: Try 25 Images for Free
mk_MK: Пробајте 25 слики бесплатно

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
mk_MK: Обидете се да изберете друг филтер за да видите повеќе од вашите слики.

en: Türkçe
mk_MK: Турски

en: Upgrade to OneTap PRO
mk_MK: Надгради на OneTap PRO

en: Upgrade to Pro
mk_MK: Надградете на Pro

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
mk_MK: Поставете слики во вашата медиумска библиотека за да започнете да управувате со нивниот алтернативен текст овде.

en: Uploaded
mk_MK: Подигнато

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
mk_MK: Користете маска за фокусирање на одредена област на текстот и намалување на одвлекувањата

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
mk_MK: Користете специјализиран фонт дизајниран за подобрување на читливоста за корисници со дислексија

en: Vertical (Default 15px)
mk_MK: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
mk_MK: Режим за нарушена видливост

en: Việt Nam
mk_MK: Виетнам

en: Website
mk_MK: Веб-страница

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
mk_MK: Кога е овозможено, иконата нема да се прикажува на десктоп уреди.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
mk_MK: Кога е овозможено, иконата нема да се прикажува на мобилни уреди.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
mk_MK: Кога е овозможено, иконата нема да се прикажува на таблет уреди.

en: Widget
mk_MK: Виджет

en: Widget Color
mk_MK: Боја на виджет

en: Widget Design
mk_MK: Дизајн на виджет

en: Widget Position
mk_MK: Позиција на виджет

en: Widget Position
mk_MK: Позиција на виджет

en: With Alt Text
mk_MK: Mit Alt-Text

en: Without Alt Text
mk_MK: Ohne Alt-Text

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
mk_MK: Можете да уредите или да вметнете изјава по потреба. Кликнете на "Зачувај поставки" за да ги зачувате вашите промени.

en: You’re currently editing
mk_MK: Sie bearbeiten gerade

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
mk_MK: и генерирајте го вашиот алт текст со AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
mk_MK: паѓачко мени на икона

en: labels.
mk_MK: Labels.

en: Čeština
mk_MK: Чешки

en: Ελληνικά
mk_MK: Грчки

en: Български
mk_MK: Бугарски

en: Русский
mk_MK: Руски

en: Українська
mk_MK: Украински

en: ישראל
mk_MK: Израел

en: العربية
mk_MK: Арапски

en: ایران
mk_MK: Иран

en: हिन्दी
mk_MK: Хинди

en: ประเทศไทย
mk_MK: Тајланд

en: 日本語
mk_MK: Јапонски

en: 简体中文
mk_MK: Кинески (поедноставен)

en: 한국어
mk_MK: Корејски
