Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click - en to nl translation catalogue (215 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
nl: Toegankelijkheidswidget van OneTap – Eenvoudige toegankelijkheidswerkbalk met één klik

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
nl: OneTap is een meertalige WordPress‑plugin die is ontworpen voor naadloze website‑toegankelijkheid. Met een eenvoudige installatie met één klik zorgt het ervoor dat je site aan toegankelijkheidsnormen voldoet zonder gedoe. Gebouwd voor prestaties en een inclusieve, gebruiksvriendelijke omgeving voor alle bezoekers.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
nl: Bevalt OneTap? Als het uw werk gemakkelijker maakt, waarderen we een snelle beoordeling op WordPress.org – dat betekent veel voor ons en helpt ons de plugin voor u te blijven verbeteren

en: Don't show again
nl: Niet meer tonen

en: Maybe later
nl: Misschien later

en: Leave a Review
nl: Review achterlaten

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
nl: Hoi!
    					We zijn blij dat je OneTap gebruikt. We willen van deze gelegenheid gebruikmaken om vriendelijk te vragen om een 5‑sterrenbeoordeling op WordPress.

en: It would mean a lot to us.
nl: Dat zou veel voor ons betekenen.

en: Ok, you deserve it
nl: Oké, jullie verdienen het

en: Already did
nl: Al gedaan

en: No, it’s not  good enough
nl: Nee, het is niet goed genoeg

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
nl: Hoi! We zijn blij dat je OneTap gebruikt!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
nl: Als OneTap je heeft geholpen je site toegankelijker te maken, zouden we een korte review enorm waarderen – een goede beoordeling betekent veel voor ons ❤️

en: No, it’s not good enough
nl: Nee, het is niet goed genoeg

en: Settings
nl: Instellingen

en: Missing Alt-Text
nl: Ontbrekende alt-tekst

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
nl: %1$s / %2$s afbeeldingen

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
nl: Alt-tekst verbetert SEO en maakt uw content toegankelijk voor schermlezers.

en: Add Alt-Texts
nl: Alt-teksten toevoegen

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: This is a PRO Feature
nl: Dit is een PRO‑functie

en:  to use this Feature.
nl:  om deze functie te gebruiken.

en: Upgrade to Pro
nl: Upgraden naar Pro

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Copied!
nl: Gekopieerd!

en: Failed!
nl: Mislukt!

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Enter Custom Label
nl: Aangepast label invoeren

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Default Language
nl: Standaardtaal

en: Display Options
nl: Weergaveopties

en: Disable All
nl: Alles uitschakelen

en: Enable All
nl: Alles inschakelen

en: All
nl: Alle

en: With Alt Text
nl: Met alt-tekst

en: Without Alt Text
nl: Zonder alt-tekst

en: Filter images by alt text
nl: Afbeeldingen filteren op alt-tekst

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Alt Text
nl: Alt‑tekst

en: Uploaded
nl: Geüpload

en: Actions
nl: Acties

en: Enter a Alt-text...
nl: Voer een alt‑tekst in...

en: Generate with AltPilot.ai
nl: Genereren met AltPilot.ai

en: No images found in Media Library.
nl: Geen afbeeldingen gevonden in de mediabibliotheek.

en: No images match this filter.
nl: Geen afbeeldingen komen overeen met dit filter.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
nl: Upload afbeeldingen naar uw mediabibliotheek om hier hun alt-tekst te beheren.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
nl: Probeer een ander filter te kiezen om meer van uw afbeeldingen te zien.

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Active
nl: Actief

en: Deactivate License
nl: Licentie deactiveren

en: Inactive
nl: Inactief

en: Activate License
nl: Licentie activeren

en: Statement
nl: Verklaring

en: Module Labels
nl: Modulelabels

en: Get PRO
nl: PRO verkrijgen

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
nl: Pas de kleur, het pictogram en de grootte van je toegankelijkheidsknop aan zodat deze bij je merk past.

en: See Documentation
nl: Documentatie bekijken

en: Widget Design
nl: Widgetontwerp

en: Icon Size
nl: Pictogramgrootte

en: Add Border
nl: Rand toevoegen

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
nl: Stel je eigen merkkleuren in om het uiterlijk van de plugin te personaliseren.

en: Free WCAG Contrast-Checker
nl: Gratis WCAG‑contrastchecker

en: Widget Color
nl: Widgetkleur

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
nl: Kies je voorkeurstaal voor de interface van de plugin.

en: English (UK)
nl: Engels (VK)

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
nl: Pas de positie van widgets aan zodat deze bij je lay‑outvoorkeuren past.

en: Widget Position
nl: Widgetpositie

en: Widget Position
nl: Widgetpositie

en: Top right
nl: Rechts boven

en: Top left
nl: Links boven

en: Middle right
nl: Midden rechts

en: Middle left
nl: Midden links

en: Bottom right
nl: Rechts onder

en: Bottom left
nl: Links onder

en: Vertical (Default 15px)
nl: Verticaal (standaard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
nl: Horizontaal (standaard 15px)

en: Hide On Desktop
nl: Verbergen op desktop

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
nl: Wanneer ingeschakeld, wordt het pictogram niet weergegeven op desktopapparaten.

en: Hide On Tablet
nl: Verbergen op tablet

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
nl: Wanneer ingeschakeld, wordt het pictogram niet weergegeven op tablets.

en: Hide On Mobile
nl: Verbergen op mobiel

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
nl: Wanneer ingeschakeld, wordt het pictogram niet weergegeven op mobiele apparaten.

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Hide "Powered by OneTap"
nl: "Powered by OneTap" verbergen

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
nl: Verwijder de tekst "Powered by OneTap" van de werkbalk aan de voorkant van je website.

en: Button Focus Indicator
nl: Knopfocusindicator

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
nl: Toont een zichtbare stippellijn rond het zwevende werkbalkpictogram wanneer de knop focus heeft (bijv. toetsenbordnavigatie).

en: Hide Alt Text Feature
nl: Alt-tekstfunctie verbergen

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
nl: Verbergt het alt-tekstsubmenu, de bijbehorende navigatielink en de dashboardwidget "Ontbrekende alt-tekst".

en: Open with URL
nl: Openen met URL

en: Open the OneTap Toolbar with URL
nl: Open de OneTap‑werkbalk met een URL

en: Edit Module Labels
nl: Modulelabels bewerken

en: Change module name
nl: Modulenaam wijzigen

en: Edit Labels
nl: Labels bewerken

en: Alt-Text AI
nl: Alt‑tekst AI

en: Generate Alt-Text with Ai
nl: Genereer alt‑tekst met AI

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
nl: Bespaar uren, verbeter SEO en toegankelijkheid

en: Start with AltPilot.ai
nl: Begin met AltPilot.ai

en: Accessibility Profiles
nl: Toegankelijkheidsprofielen

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
nl: Kant‑en‑klare toegankelijkheidsprofielen voor verschillende gebruikersbehoeften.

en: Content Modules
nl: Inhoudsmodules

en: Font Size
nl: Pictogramgrootte

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
nl: Vergroot eenvoudig tekst voor betere leesbaarheid en toegankelijkheid voor iedereen

en: Readable Font
nl: Leesbaar lettertype

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
nl: Schakel over naar een duidelijker, gemakkelijk leesbaar lettertype voor betere teksttoegankelijkheid

en: Line Height
nl: Regelhoogte

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
nl: Pas de regelafstand aan voor betere leesbaarheid en duidelijkere tekst

en: Big Cursor
nl: Cursor

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
nl: Verbeter de zichtbaarheid met een grotere cursor voor eenvoudigere navigatie en bediening

en: Text Magnifier
nl: Tekstloep

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
nl: Vergroot geselecteerde tekst voor betere leesbaarheid en toegankelijkheid

en: Dyslexic Font
nl: Lettertype voor dyslexie

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
nl: Gebruik een gespecialiseerd lettertype dat is ontworpen om de leesbaarheid voor gebruikers met dyslexie te verbeteren

en: Letter Spacing
nl: Letterspatiëring

en: Adjust letter spacing for improved readability
nl: Pas de letterspatiëring aan voor betere leesbaarheid

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
nl: Pas de tekstuitlijning aan voor een betere structuur en leesbaarheid

en: Font Weight
nl: Regelhoogte

en: Adjust font weight for improved readability
nl: Pas de letterspatiëring aan voor betere leesbaarheid

en: Color Modules
nl: Kleurmodules

en: Dark Contrast
nl: Contrast

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
nl: Pas de kleurverzadiging aan voor een levendigere of meer ingetogen visuele ervaring

en: Light Contrast
nl: Contrast

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
nl: Pas de kleurverzadiging aan voor een levendigere of meer ingetogen visuele ervaring

en: High Contrast
nl: Contrast

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
nl: Pas de kleurverzadiging aan voor een levendigere of meer ingetogen visuele ervaring

en: Monochrome
nl: Monochroom

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
nl: Pas de kleurverzadiging aan voor een levendigere of meer ingetogen visuele ervaring

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
nl: Pas de kleurverzadiging aan voor een levendigere of meer ingetogen visuele ervaring

en: Orientation Modules
nl: Oriëntatiemodules

en: Reading Line
nl: Leeslijn

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
nl: Markeer de huidige regel om de leessnelheid te volgen en de focus te verbeteren

en: Reading Mask
nl: Leesmasker

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
nl: Gebruik een masker om je te focussen op een specifiek tekstgebied en afleiding te verminderen

en: Read Page
nl: Pagina voorlezen

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
nl: Lees de paginainhoud automatisch voor voor handsfree toegankelijkheid

en: Keyboard Navigation
nl: Toetsenbordinavigatie

en: Navigate the site using only the keyboard
nl: Navigeer op de site met alleen het toetsenbord

en: Hide Images
nl: Afbeeldingen verbergen

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
nl: Verwijder afleidende afbeeldingen voor een schonere, meer gefocuste browse‑ervaring

en: Mute Sounds
nl: Geluid dempen

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
nl: Demp eenvoudig websitesounds voor een ongestoorde browse‑ervaring

en: Highlight Titles
nl: Titels markeren

en: Highlight titles for better recognition
nl: Markeer titels voor betere herkenning

en: Highlight Content
nl: Titels markeren

en: Highlight elements when hovered over
nl: Markeer elementen wanneer je erover beweegt

en: Stop Animations
nl: Animaties stoppen

en: Disable animations to reduce distractions
nl: Schakel animaties uit om afleiding te verminderen

en: Highlight Links
nl: Links markeren

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
nl: Herken klikbare links eenvoudiger met visuele verbeteringen voor betere navigatie

en: Skip To Content
nl: Ga naar inhoud

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
nl: Laat bezoekers springen naar hoofdinhoud, navigatie of footer-ankers.

en: Current language
nl: Huidige taal

en: Information
nl: Informatie

en: Hide Toolbar
nl: Werkbalk verbergen

en: Accessibility Adjustments
nl: Toegankelijkheidsaanpassingen

en: Select your accessibility profile
nl: Toegankelijkheidsprofielen

en: Vision Impaired Mode
nl: Visueel Gehandicapte Modus

en: Enhances website's visuals
nl: Verbeterd de visuele elementen van de website

en: Seizure Safe Profile
nl: Aanval-Veilig Profiel

en: Clear flashes & reduces color
nl: Verwijdert flitsen en vermindert kleuren

en: ADHD Friendly Mode
nl: ADHD-Vriendelijke Modus

en: Focused browsing, distraction-free
nl: Gefocuste browsen, zonder afleiding

en: Blindness Mode
nl: Blindheid Modus

en: Reduces distractions, improves focus
nl: Vermindert afleidingen, verbetert focus

en: Epilepsy Safe Mode
nl: Epilepsie-Veilige Modus

en: Dims colors and stops blinking
nl: Dimt kleuren en stopt knipperen

en: Font Size (Default)
nl: Lettergrootte (Standaard)

en: Line Height (Default)
nl: Regelhoogte

en: Font weight
nl: Regelhoogte

en: Edit Alt Text
nl: Alt‑tekst bewerken

en: Show Accessibility Statement
nl: Toegankelijkheidsverklaring tonen

en: Select Language
nl: Taal selecteren

en: Company Name
nl: Bedrijfsnaam

en: Business E-mail
nl: Zakelijk e‑mailadres

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
nl: Ik bevestig dat de gegenereerde toegankelijkheidsstatus is gebaseerd op mijn eigen beoordeling. De aanbieder van deze generator aanvaardt geen aansprakelijkheid voor juistheid of naleving.

en: Generate Text
nl: Tekst genereren

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
nl: Let op: het genereren van een nieuwe verklaring overschrijft automatisch de vorige versie.

en: Generate Accessibility Status
nl: Toegankelijkheidsstatus genereren

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
nl: Je kunt een verklaring bewerken of invoegen indien nodig. Klik op "Instellingen opslaan" om je wijzigingen op te slaan.

en: Save hours
nl: Bespaar uren

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
nl: en genereer je alt‑tekst met AltPilot.ai.

en: Try 25 Images for Free
nl: Probeer 25 afbeeldingen gratis

en: Generate with AI
nl: Genereren met AI

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
nl: Als je OneTap waardeert, zouden we een korte

en:  review – it means a lot to us.
nl:  review erg waarderen – dat betekent veel voor ons.

en: Banner Bottom
nl: Banner onder

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
nl: Krijg tekst-naar-spraak, toetsenbordnavigatie en dyslexielettertype

en: Upgrade to OneTap PRO
nl: Upgraden naar OneTap PRO

en: Dismiss banner
nl: Banner sluiten

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: You’re currently editing
nl: U bewerkt momenteel

en: Choose another language to edit its translations.
nl: Kies een andere taal om de vertalingen te bewerken.

en: Change Language
nl: Taal wijzigen

en: Live Preview
nl: Live voorbeeld

en: icon drop down menu
nl: pictogram uitklapmenu

en: Accessibility  Adjustments
nl: Toegankelijkheidsaanpassingen

en: Powered by
nl: Mogelijk gemaakt door

en: Back
nl: Terug

en: How long do you want to hide the toolbar?
nl: Hoe lang wil je de toegankelijkheidswerkbalk verbergen?

en: Hide Toolbar Duration
nl: Duur van verbergen werkbalk

en: Only for this session
nl: Alleen voor deze sessie

en: 24 hours
nl: 24 uur

en: A Week
nl: Een week

en: Not Now
nl: Niet nu

en: Choose...
nl: Kiezen...

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Footer
nl: Voettekst

en: Reset Settings
nl: Instellingen resetten
