Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.5.0 - en to sv translation catalogue (219 entries)

en:  review – it means a lot to us.
sv:  recension – det betyder mycket för oss.

en:  to use this Feature.
sv:  för att använda den här funktionen.

en: %1$s / %2$s Images
sv: %1$s / %2$s bilder

en: 24 hours
sv: 24 timmar

en: A Week
sv: En vecka

en: ADHD Friendly Mode
sv: ADHD-vänligt läge

en: Accessibility  Adjustments
sv: Tillgänglighetsinställningar

en: Accessibility Adjustments
sv: Tillgänglighetsinställningar

en: Accessibility Profiles
sv: Tillgänglighetsprofiler

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
sv: Tillgänglighetswidget från OneTap – Enkel tillgänglighetsverktygsrad med ett klick

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate License
sv: Aktivera licens

en: Active
sv: Aktiv

en: Add Alt-Texts
sv: Lägg till alt-texter

en: Add Border
sv: Lägg till kantlinje

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
sv: Justera färgmättnaden för en mer livfull eller dämpad visuell upplevelse

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
sv: Justera färgmättnaden för en mer livfull eller dämpad visuell upplevelse

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
sv: Justera färgmättnaden för en mer livfull eller dämpad visuell upplevelse

en: Adjust font weight for improved readability
sv: Justera teckenmellanrummet för förbättrad läsbarhet

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
sv: Justera färgmättnaden för en mer livfull eller dämpad visuell upplevelse

en: Adjust letter spacing for improved readability
sv: Justera teckenmellanrummet för förbättrad läsbarhet

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
sv: Justera färgmättnaden för en mer livfull eller dämpad visuell upplevelse

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
sv: Justera radavståndet för bättre läsbarhet och tydligare text

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
sv: Justera textens justering för bättre struktur och läsbarhet

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
sv: Justera widgetarnas position så att den passar dina layoutpreferenser.

en: All
sv: Alla

en: Already did
sv: Redan gjort

en: Alt Text
sv: Alt‑text

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
sv: Alt-text förbättrar SEO och gör ditt innehåll tillgängligt för skärmläsare.

en: Alt-Text AI
sv: Alt‑text AI

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
sv: Läs automatiskt upp sidans innehåll för handsfree‑tillgänglighet

en: Back
sv: Tillbaka

en: Banner Bottom
sv: Banner unten

en: Big Cursor
sv: Pekare

en: Blindness Mode
sv: Blindhetsläge

en: Bottom left
sv: Nere till vänster

en: Bottom right
sv: Nere till höger

en: Business E-mail
sv: Affärs‑e‑post

en: Button Focus Indicator
sv: Knappfokusindikator

en: Change Language
sv: Byt språk

en: Change module name
sv: Ändra modulnamn

en: Choose another language to edit its translations.
sv: Välj ett annat språk för att redigera dess översättningar.

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
sv: Välj önskat språk för tilläggets gränssnitt.

en: Choose...
sv: Välj...

en: Clear flashes & reduces color
sv: Tar bort blixtar och minskar färger

en: Color Modules
sv: Färgmoduler

en: Company Name
sv: Företagsnamn

en: Content Modules
sv: Innehållsmoduler

en: Copied!
sv: Kopierat!

en: Copy
sv: Kopiera

en: Current language
sv: Aktuellt språk

en: Cursor
sv: Pekare

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
sv: Anpassa färg, ikon och storlek på din tillgänglighetsknapp så att den matchar ditt varumärke.

en: Dark Contrast
sv: Kontrast

en: Deactivate License
sv: Avaktivera licens

en: Default
sv: Standard

en: Default Language
sv: Standardspråk

en: Desktop
sv: Dator

en: Dims colors and stops blinking
sv: Dämpar färger och stoppar blinkning

en: Disable All
sv: Inaktivera alla

en: Disable animations to reduce distractions
sv: Inaktivera animationer för att minska distraktioner

en: Dismiss banner
sv: Stäng banner

en: Display Options
sv: Visningsalternativ

en: Don't show again
sv: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
sv: Typsnitt för dyslexi

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
sv: Förstora enkelt texten för bättre läsbarhet och tillgänglighet för alla

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
sv: Identifiera enkelt klickbara länkar med visuella förbättringar för bättre navigation

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
sv: Stäng enkelt av webbplatsens ljud för en distraktionsfri surfupplevelse

en: Edit Alt Text
sv: Redigera alt‑text

en: Edit Labels
sv: Redigera etiketter

en: Edit Module Labels
sv: Redigera modulers etiketter

en: Enable All
sv: Aktivera alla

en: English (UK)
sv: Engelska (UK)

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
sv: Förbättra synligheten med en större pekare för enklare navigering och kontroll

en: Enhances website's visuals
sv: Förbättrar webbplatsens visuella element

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
sv: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
sv: Ange anpassad etikett

en: Enter a Alt-text...
sv: Ange en alt‑text...

en: Epilepsy Safe Mode
sv: Epilepsisäkert läge

en: Failed!
sv: Misslyckades!

en: Filter images by alt text
sv: Filtrera bilder efter alt-text

en: Focused browsing, distraction-free
sv: Fokuserad surfning, utan distraktioner

en: Font Size
sv: Ikonstorlek

en: Font Size (Default)
sv: Teckenstorlek (standard)

en: Font Weight
sv: Radavstånd

en: Font weight
sv: Radavstånd

en: Footer
sv: Sidfot

en: Free WCAG Contrast-Checker
sv: Gratis WCAG‑kontrastkontroll

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generate Accessibility Status
sv: Generera tillgänglighetsstatus

en: Generate Alt-Text with Ai
sv: Generera alt‑text med AI

en: Generate Text
sv: Generera text

en: Generate with AI
sv: Generera med AI

en: Generate with AltPilot.ai
sv: Generera med AltPilot.ai

en: Get PRO
sv: Skaffa PRO

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
sv: Få text-till-tal, tangentbordsnavigering och dyslexitypsnitt

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
sv: Hej!
    					Vi är glada att du använder OneTap. Vi vill gärna ta tillfället i akt och vänligt be om ett 5‑stjärnigt betyg på WordPress.

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
sv: Hej! Vi är glada att du använder OneTap!

en: Hide "Powered by OneTap"
sv: Dölj "Powered by OneTap"

en: Hide Alt Text Feature
sv: Dölj alt-textfunktionen

en: Hide Images
sv: Dölj bilder

en: Hide On Desktop
sv: Dölj på dator

en: Hide On Mobile
sv: Dölj på mobil

en: Hide On Tablet
sv: Dölj på surfplatta

en: Hide Toolbar
sv: Dölj verktygsrad

en: Hide Toolbar Duration
sv: Varaktighet för att dölja verktygsrad

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
sv: Döljer alt-textundermenyn, dess navigeringslänk och instrumentpanelswidgeten ”Saknad alt-text”.

en: High Contrast
sv: Kontrast

en: Highlight Content
sv: Markera rubriker

en: Highlight Links
sv: Markera länkar

en: Highlight Titles
sv: Markera rubriker

en: Highlight elements when hovered over
sv: Markera element när du hovrar över dem

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
sv: Markera den aktuella raden för att följa läsningen och förbättra fokus

en: Highlight titles for better recognition
sv: Markera rubriker för bättre igenkänning

en: Horizontal (Default 15px)
sv: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
sv: Hur länge vill du dölja tillgänglighetsverktygsraden?

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
sv: Jag bekräftar att det genererade tillgänglighetsstatuset baseras på min egen bedömning. Leverantören av denna generator tar inget ansvar för dess riktighet eller efterlevnad.

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Icons
sv: Ikoner

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
sv: Om OneTap hjälpte dig att göra din webbplats mer tillgänglig uppskattar vi verkligen en snabb recension – ett bra betyg skulle betyda mycket för oss ❤️

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
sv: Om du gillar OneTap uppskattar vi verkligen en snabb

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: It would mean a lot to us.
sv: Det skulle betyda mycket för oss.

en: Keyboard Navigation
sv: Tangentbordsnavigering

en: Leave a Review
sv: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
sv: Låter besökare hoppa till huvudinnehåll, navigering eller sidfot.

en: Letter Spacing
sv: Teckenmellanrum

en: Light Contrast
sv: Kontrast

en: Line Height
sv: Radavstånd

en: Line Height (Default)
sv: Radavstånd

en: Live Preview
sv: Direktförhandsgranskning

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
sv: Förstora markerad text för bättre läsbarhet och tillgänglighet

en: Main Content
sv: Huvudinnehåll

en: Maybe later
sv: Vielleicht später

en: Middle left
sv: Mitten vänster

en: Middle right
sv: Mitten höger

en: Missing Alt-Text
sv: Saknad alt-text

en: Mobile
sv: Mobil

en: Module Labels
sv: Moduletiketter

en: Modules
sv: Moduler

en: Monochrome
sv: Monokrom

en: Mute Sounds
sv: Stäng av ljud

en: Navigate the site using only the keyboard
sv: Navigera på webbplatsen endast med tangentbordet

en: Navigation
sv: Navigering

en: Next
sv: Nästa

en: No images found in Media Library.
sv: Inga bilder hittades i mediabiblioteket.

en: No images match this filter.
sv: Inga bilder matchar detta filter.

en: No, it’s not  good enough
sv: Nej, det är inte tillräckligt bra

en: No, it’s not good enough
sv: Nej, det är inte tillräckligt bra

en: Not Now
sv: Inte nu

en: Ok, you deserve it
sv: Okej, ni förtjänar det

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
sv: OneTap är ett flerspråkigt WordPress‑tillägg utformat för sömlös webbplatstillgänglighet. Med en enkel installation med ett klick säkerställer det att din webbplats uppfyller tillgänglighetsstandarder utan krångel. Byggt för prestanda och ger en inkluderande, användarvänlig webbmiljö för alla besökare.

en: Only for this session
sv: Endast för den här sessionen

en: Open the OneTap Toolbar with URL
sv: Öppna OneTap‑verktygsraden med URL

en: Open with URL
sv: Öppna med URL

en: Orientation Modules
sv: Orienteringsmoduler

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
sv: Observera: När du genererar ett nytt uttalande skrivs den tidigare versionen över automatiskt.

en: Powered by
sv: Drivs av

en: Previous
sv: Föregående

en: Read Page
sv: Läs upp sidan

en: Readable Font
sv: Lättläst typsnitt

en: Reading Line
sv: Läsrad

en: Reading Mask
sv: Läsmask

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
sv: Färdiga tillgänglighetsprofiler för olika användarbehov.

en: Reduces distractions, improves focus
sv: Minskar distraktioner, förbättrar fokus

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
sv: Ta bort störande bilder för en renare och mer fokuserad surfupplevelse

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
sv: Ta bort texten "Powered by OneTap" från verktygsraden på webbplatsens framsida.

en: Reset Settings
sv: Återställ inställningar

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Save
sv: Spara

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Save hours
sv: Spara timmar

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
sv: Spara timmar, förbättra SEO och tillgänglighet

en: See Documentation
sv: Se dokumentation

en: Seizure Safe Profile
sv: Anfallssäkert profil

en: Select Language
sv: Välj språk

en: Select your accessibility profile
sv: Tillgänglighetsprofiler

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
sv: Ange dina egna profilfärger för att anpassa tilläggets utseende.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show Accessibility Statement
sv: Visa tillgänglighetsuttalande

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
sv: Visar en synlig streckad ram runt den flytande verktygsradens ikon när knappen har fokus (t.ex. tangentbordsnavigering).

en: Skip To Content
sv: Hoppa till innehåll

en: Start with AltPilot.ai
sv: Börja med AltPilot.ai

en: Statement
sv: Uttalande

en: Stop Animations
sv: Stoppa animationer

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
sv: Byt till ett tydligare, lättläst typsnitt för bättre texttillgänglighet

en: Tablet
sv: Surfplatta

en: Text Magnifier
sv: Textförstorare

en: This is a PRO Feature
sv: Detta är en PRO‑funktion

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Top left
sv: Uppe till vänster

en: Top right
sv: Uppe till höger

en: Try 25 Images for Free
sv: Prova 25 bilder gratis

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
sv: Prova att välja ett annat filter för att se fler av dina bilder.

en: Upgrade to OneTap PRO
sv: Uppgradera till OneTap PRO

en: Upgrade to Pro
sv: Uppgradera till Pro

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
sv: Ladda upp bilder till ditt mediebibliotek för att börja hantera deras alt-text här.

en: Uploaded
sv: Uppladdad

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
sv: Använd en mask för att fokusera på ett specifikt textområde och minska distraktioner

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
sv: Använd ett specialanpassat typsnitt som förbättrar läsbarheten för användare med dyslexi

en: Vertical (Default 15px)
sv: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
sv: Synskadad läge

en: Website
sv: Webbplats

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
sv: När det är aktiverat visas inte ikonen på datorer.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
sv: När det är aktiverat visas inte ikonen på mobila enheter.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
sv: När det är aktiverat visas inte ikonen på surfplattor.

en: Widget Color
sv: Widgetfärg

en: Widget Design
sv: Widgetdesign

en: Widget Position
sv: Widgetposition

en: Widget Position
sv: Widgetposition

en: With Alt Text
sv: Med alt-text

en: Without Alt Text
sv: Utan alt-text

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
sv: Du kan redigera eller infoga ett uttalande vid behov. Klicka på "Spara inställningar" för att spara dina ändringar.

en: You’re currently editing
sv: Du redigerar för närvarande

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
sv: och generera din alt‑text med AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
sv: ikonens rullgardinsmeny

en: labels.
sv: etiketter.
