Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.6.3 - en to vi_VN translation catalogue (267 entries)

en:  review – it means a lot to us.
vi_VN:  đánh giá nhanh – điều đó có ý nghĩa rất lớn đối với chúng tôi.

en:  to use this Feature.
vi_VN:  để sử dụng tính năng này.

en: %1$s / %2$s Images
vi_VN: %1$s / %2$s hình ảnh

en: 24 hours
vi_VN: 24 giờ

en: A Week
vi_VN: Một Tuần

en: ADHD Friendly Mode
vi_VN: Chế độ Thân thiện với ADHD

en: Accessibility  Adjustments
vi_VN: Điều chỉnh Truy cập

en: Accessibility Adjustments
vi_VN: Điều chỉnh Truy cập

en: Accessibility Profiles
vi_VN: Hồ sơ Truy cập

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
vi_VN: Tiện ích Truy cập của OneTap – Thanh công cụ Truy cập Một cú nhấp Dễ dàng

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Activate License
vi_VN: Kích hoạt giấy phép

en: Active
vi_VN: Đang hoạt động

en: Add Alt-Texts
vi_VN: Thêm văn bản thay thế

en: Add Border
vi_VN: Thêm Viền

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
vi_VN: Điều chỉnh màu đơn sắc để có trải nghiệm thị giác sống động hoặc dịu hơn

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
vi_VN: Điều chỉnh độ bão hòa màu để có trải nghiệm thị giác sống động hoặc dịu hơn

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
vi_VN: Điều chỉnh độ tương phản tối để có trải nghiệm thị giác sống động hoặc dịu hơn

en: Adjust font weight for improved readability
vi_VN: Điều chỉnh độ đậm phông chữ để cải thiện khả năng đọc

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
vi_VN: Điều chỉnh độ tương phản cao để có trải nghiệm thị giác sống động hoặc dịu hơn

en: Adjust letter spacing for improved readability
vi_VN: Điều chỉnh khoảng cách chữ cái để cải thiện khả năng đọc

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
vi_VN: Điều chỉnh độ tương phản sáng để có trải nghiệm thị giác sống động hoặc dịu hơn

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
vi_VN: Điều chỉnh khoảng cách dòng để cải thiện khả năng đọc và độ rõ ràng của văn bản

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
vi_VN: Điều chỉnh căn chỉnh văn bản để cải thiện cấu trúc và khả năng đọc

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
vi_VN: Điều chỉnh vị trí của tiện ích để phù hợp với tùy chọn bố cục của bạn.

en: Align Text
vi_VN: Căn chỉnh Văn bản

en: All
vi_VN: Tất cả

en: Already did
vi_VN: Đã làm rồi

en: Alt Text
vi_VN: Văn bản Alt

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
vi_VN: Văn bản thay thế cải thiện SEO và giúp nội dung truy cập được với trình đọc màn hình.

en: Alt-Text AI
vi_VN: AI Văn bản Alt

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
vi_VN: Tự động đọc to nội dung trang để truy cập không cần tay

en: Back
vi_VN: Quay lại

en: Bahasa Indonesia
vi_VN: Tiếng Indonesia

en: Banner Bottom
vi_VN: Banner unten

en: Big Cursor
vi_VN: Con trỏ Lớn

en: Blindness Mode
vi_VN: Chế độ Mù

en: Bottom left
vi_VN: Dưới trái

en: Bottom right
vi_VN: Dưới phải

en: Business E-mail
vi_VN: E-mail Doanh nghiệp

en: Button Focus Indicator
vi_VN: Chỉ báo tiêu điểm nút

en: Change Language
vi_VN: Đổi ngôn ngữ

en: Change module name
vi_VN: Đổi tên mô-đun

en: Choose another language to edit its translations.
vi_VN: Chọn ngôn ngữ khác để chỉnh sửa bản dịch.

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
vi_VN: Chọn ngôn ngữ ưa thích của bạn cho giao diện của plugin.

en: Choose...
vi_VN: Chọn...

en: Clear flashes & reduces color
vi_VN: Xóa ánh sáng nhấp nháy & giảm màu sắc

en: Color Modules
vi_VN: Mô-đun Màu sắc

en: Company Inc.
vi_VN: Công ty Inc.

en: Company Name
vi_VN: Tên Công ty

en: Content Modules
vi_VN: Mô-đun Nội dung

en: Copied!
vi_VN: Đã sao chép!

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Current language
vi_VN: Ngôn ngữ hiện tại

en: Cursor
vi_VN: Con trỏ

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
vi_VN: Tùy chỉnh màu sắc, biểu tượng và kích thước của nút truy cập của bạn để phù hợp với thương hiệu của bạn.

en: Dansk
vi_VN: Tiếng Đan Mạch

en: Dark Contrast
vi_VN: Độ tương phản Tối

en: Deactivate License
vi_VN: Hủy kích hoạt giấy phép

en: Decrease Font Size
vi_VN: Giảm Cỡ chữ

en: Decrease Line Height
vi_VN: Giảm Chiều cao Dòng

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default Language
vi_VN: Ngôn ngữ Mặc định

en: Desktop
vi_VN: Máy tính để bàn

en: Deutsch
vi_VN: Tiếng Đức

en: Dims colors and stops blinking
vi_VN: Làm mờ màu sắc và dừng nhấp nháy

en: Disable All
vi_VN: Tắt tất cả

en: Disable animations to reduce distractions
vi_VN: Tắt hoạt ảnh để giảm phiền nhiễu

en: Dismiss banner
vi_VN: Đóng biểu ngữ

en: Display Options
vi_VN: Tùy chọn hiển thị

en: Don't show again
vi_VN: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
vi_VN: Phông chữ Chứng khó đọc

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
vi_VN: Dễ dàng phóng to văn bản để cải thiện khả năng đọc và truy cập cho tất cả mọi người

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
vi_VN: Dễ dàng xác định các liên kết có thể nhấp với các cải tiến trực quan để điều hướng tốt hơn

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
vi_VN: Dễ dàng tắt tiếng của trang web để có trải nghiệm duyệt web không bị phân tâm

en: Edit Alt Text
vi_VN: Chỉnh sửa Văn bản Alt

en: Edit Labels
vi_VN: Chỉnh sửa Nhãn

en: Edit Module Labels
vi_VN: Chỉnh sửa Nhãn Mô-đun

en: Eesti
vi_VN: Tiếng Estonia

en: Enable All
vi_VN: Bật tất cả

en: English
vi_VN: Tiếng Anh

en: English (UK)
vi_VN: Tiếng Anh (Anh)

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
vi_VN: Tăng khả năng hiển thị với con trỏ lớn hơn để điều hướng và kiểm soát dễ dàng hơn

en: Enhances website's visuals
vi_VN: Tăng cường hình ảnh của trang web

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
vi_VN: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
vi_VN: Nhập nhãn tùy chỉnh

en: Enter a Alt-text...
vi_VN: Nhập văn bản Alt...

en: Epilepsy Safe Mode
vi_VN: Chế độ An toàn cho Động kinh

en: Español
vi_VN: Tiếng Tây Ban Nha

en: Failed!
vi_VN: Thất bại!

en: Filter images by alt text
vi_VN: Lọc hình ảnh theo văn bản thay thế

en: Focused browsing, distraction-free
vi_VN: Duyệt web tập trung, không bị phân tâm

en: Font Size
vi_VN: Cỡ chữ

en: Font Size (Default)
vi_VN: Cỡ chữ (Mặc định)

en: Font Weight
vi_VN: Độ đậm Phông chữ

en: Font weight
vi_VN: Độ đậm phông chữ

en: Footer
vi_VN: Chân trang

en: Français
vi_VN: Tiếng Pháp

en: Free WCAG Contrast-Checker
vi_VN: Công cụ Kiểm tra Độ tương phản WCAG Miễn phí

en: Gaeilge
vi_VN: Tiếng Ireland

en: General Settings
vi_VN: Cài đặt Chung

en: General settings
vi_VN: Cài đặt chung

en: Generate Accessibility Status
vi_VN: Tạo Trạng thái Truy cập

en: Generate Alt-Text with Ai
vi_VN: Tạo Văn bản Alt bằng AI

en: Generate Text
vi_VN: Tạo Văn bản

en: Generate with AI
vi_VN: Tạo bằng AI

en: Generate with AltPilot.ai
vi_VN: Tạo bằng AltPilot.ai

en: Get PRO
vi_VN: Nhận PRO

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
vi_VN: Nhận chuyển văn bản thành giọng nói, điều hướng bàn phím và phông chữ cho người khó đọc

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
vi_VN: Hallo!
    					Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden. Wir möchten diese Gelegenheit nutzen, um höflich um eine 5-Sterne-Bewertung auf WordPress zu bitten.

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
vi_VN: Hallo! Wir freuen uns, dass Sie OneTap verwenden!

en: Hide "Powered by OneTap"
vi_VN: Ẩn "Powered by OneTap"

en: Hide Alt Text Feature
vi_VN: Ẩn tính năng văn bản thay thế

en: Hide Images
vi_VN: Ẩn Hình ảnh

en: Hide On Desktop
vi_VN: Ẩn trên Máy tính để bàn

en: Hide On Mobile
vi_VN: Ẩn trên Di động

en: Hide On Tablet
vi_VN: Ẩn trên Máy tính bảng

en: Hide Toolbar
vi_VN: Ẩn Thanh công cụ

en: Hide Toolbar Duration
vi_VN: Thời lượng Ẩn Thanh công cụ

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
vi_VN: Ẩn menu phụ Văn bản thay thế, liên kết điều hướng của nó và tiện ích bảng điều khiển "Thiếu văn bản thay thế".

en: High Contrast
vi_VN: Độ tương phản Cao

en: Highlight Content
vi_VN: Làm nổi bật Nội dung

en: Highlight Links
vi_VN: Làm nổi bật Liên kết

en: Highlight Titles
vi_VN: Làm nổi bật Tiêu đề

en: Highlight elements when hovered over
vi_VN: Làm nổi bật các phần tử khi di chuột qua

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
vi_VN: Làm nổi bật dòng hiện tại để theo dõi tiến trình đọc và cải thiện tập trung

en: Highlight titles for better recognition
vi_VN: Làm nổi bật tiêu đề để nhận dạng tốt hơn

en: Horizontal (Default 15px)
vi_VN: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
vi_VN: Bạn muốn ẩn thanh công cụ trong bao lâu?

en: Hrvatski
vi_VN: Tiếng Croatia

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
vi_VN: Tôi xác nhận rằng trạng thái truy cập được tạo dựa trên đánh giá của chính tôi. Nhà cung cấp công cụ tạo này không chịu trách nhiệm về độ chính xác hoặc tuân thủ của nó.

en: Icon Size
vi_VN: Kích thước Biểu tượng

en: Icons
vi_VN: Biểu tượng

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
vi_VN: Wenn OneTap Ihnen geholfen hat, Ihre Website zugänglicher zu machen, würden wir uns wirklich über eine schnelle Bewertung freuen – eine gute Bewertung würde uns sehr viel bedeuten ❤️

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
vi_VN: Nếu bạn đang tận hưởng OneTap, chúng tôi thực sự đánh giá cao một

en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Increase Font Size
vi_VN: Tăng Cỡ chữ

en: Increase Line Height
vi_VN: Tăng Chiều cao Dòng

en: Information
vi_VN: Thông tin

en: It would mean a lot to us.
vi_VN: Điều đó sẽ có ý nghĩa rất lớn đối với chúng tôi.

en: Italiano
vi_VN: Tiếng Ý

en: Keyboard Navigation
vi_VN: Điều hướng Bàn phím

en: Latviešu
vi_VN: Tiếng Latvia

en: Leave a Review
vi_VN: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
vi_VN: Cho phép khách truy cập chuyển đến nội dung chính, điều hướng hoặc chân trang.

en: Letter Spacing
vi_VN: Khoảng cách Chữ cái

en: Lietuvių
vi_VN: Tiếng Lithuania

en: Light Contrast
vi_VN: Độ tương phản Sáng

en: Line Height
vi_VN: Chiều cao Dòng

en: Line Height (Default)
vi_VN: Chiều cao Dòng (Mặc định)

en: Live Preview
vi_VN: Xem trước Trực tiếp

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
vi_VN: Phóng to văn bản đã chọn để tăng khả năng đọc và truy cập

en: Magyar
vi_VN: Tiếng Hungary

en: Main Content
vi_VN: Nội dung chính

en: Maybe later
vi_VN: Vielleicht später

en: Middle left
vi_VN: Giữa trái

en: Middle right
vi_VN: Giữa phải

en: Missing Alt-Text
vi_VN: Thiếu văn bản thay thế

en: Mobile
vi_VN: Di động

en: Module Labels
vi_VN: Nhãn Mô-đun

en: Modules
vi_VN: Mô-đun

en: Monochrome
vi_VN: Đơn sắc

en: Mute Sounds
vi_VN: Tắt Tiếng

en: Navigate the site using only the keyboard
vi_VN: Điều hướng trang web chỉ bằng bàn phím

en: Navigation
vi_VN: Điều hướng

en: Nederlands
vi_VN: Tiếng Hà Lan

en: Next
vi_VN: Tiếp

en: No images found in Media Library.
vi_VN: Không tìm thấy hình ảnh trong Thư viện Phương tiện.

en: No images match this filter.
vi_VN: Không có hình ảnh phù hợp với bộ lọc này.

en: No, it’s not  good enough
vi_VN: Nein, es ist nicht gut genug

en: No, it’s not good enough
vi_VN: Nein, es ist nicht gut genug

en: Norsk
vi_VN: Tiếng Na Uy

en: Not Now
vi_VN: Không phải bây giờ

en: Ok, you deserve it
vi_VN: Được, bạn xứng đáng với nó

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
vi_VN: OneTap là plugin WordPress đa ngôn ngữ được thiết kế để truy cập website liền mạch. Với cài đặt một cú nhấp đơn giản, nó đảm bảo trang web của bạn đáp ứng các tiêu chuẩn truy cập mà không gặp rắc rối. Được xây dựng cho hiệu suất, cung cấp môi trường web bao quát, thân thiện với người dùng cho tất cả khách truy cập.

en: Only for this session
vi_VN: Chỉ cho phiên này

en: Open the OneTap Toolbar with URL
vi_VN: Mở Thanh công cụ OneTap bằng URL

en: Open with URL
vi_VN: Mở bằng URL

en: Orientation Modules
vi_VN: Mô-đun Định hướng

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
vi_VN: Lưu ý: Tạo tuyên bố mới sẽ tự động ghi đè phiên bản trước đó.

en: Polski
vi_VN: Tiếng Ba Lan

en: Português
vi_VN: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Português (Brasil)
vi_VN: Tiếng Bồ Đào Nha (Brazil)

en: Powered by
vi_VN: Được cung cấp bởi

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Read Page
vi_VN: Đọc Trang

en: Readable Font
vi_VN: Phông chữ Dễ đọc

en: Reading Line
vi_VN: Dòng Đọc

en: Reading Mask
vi_VN: Mặt nạ Đọc

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
vi_VN: Hồ sơ truy cập sẵn sàng sử dụng cho các nhu cầu người dùng khác nhau.

en: Reduces distractions, improves focus
vi_VN: Giảm phiền nhiễu, cải thiện tập trung

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
vi_VN: Loại bỏ hình ảnh gây phân tâm để có trải nghiệm duyệt web sạch sẽ và tập trung hơn

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
vi_VN: Xóa văn bản "Powered by OneTap" khỏi Thanh công cụ ở phần đầu trang web của bạn.

en: Reset Settings
vi_VN: Đặt lại Cài đặt

en: Română
vi_VN: Tiếng Romania

en: Saturation
vi_VN: Độ bão hòa

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save hours
vi_VN: Tiết kiệm giờ

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
vi_VN: Tiết kiệm giờ, tăng SEO & Truy cập

en: See Documentation
vi_VN: Xem Tài liệu

en: Seizure Safe Profile
vi_VN: Hồ sơ An toàn cho Co giật

en: Select Language
vi_VN: Chọn Ngôn ngữ

en: Select your accessibility profile
vi_VN: Chọn hồ sơ truy cập của bạn

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
vi_VN: Đặt màu thương hiệu của riêng bạn để cá nhân hóa giao diện của plugin.

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Show Accessibility Statement
vi_VN: Hiển thị Tuyên bố Truy cập

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
vi_VN: Hiển thị viền chấm quanh biểu tượng thanh công cụ nổi khi nút được focus (ví dụ: điều hướng bàn phím).

en: Skip To Content
vi_VN: Chuyển đến nội dung

en: Slovenčina
vi_VN: Tiếng Slovakia

en: Slovenščina
vi_VN: Tiếng Slovenia

en: Srpski
vi_VN: Tiếng Serbia

en: Start with AltPilot.ai
vi_VN: Bắt đầu với AltPilot.ai

en: Statement
vi_VN: Tuyên bố

en: Stop Animations
vi_VN: Dừng Hoạt ảnh

en: Suomi
vi_VN: Tiếng Phần Lan

en: Support
vi_VN: Hỗ trợ

en: Svenska
vi_VN: Tiếng Thụy Điển

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
vi_VN: Chuyển sang phông chữ rõ ràng, dễ đọc hơn để cải thiện khả năng truy cập văn bản

en: Tablet
vi_VN: Máy tính bảng

en: Text Magnifier
vi_VN: Kính lúp Văn bản

en: This is a PRO Feature
vi_VN: Đây là tính năng PRO

en: Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ

en: Top left
vi_VN: Trên trái

en: Top right
vi_VN: Trên phải

en: Try 25 Images for Free
vi_VN: Thử 25 Hình ảnh Miễn phí

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
vi_VN: Hãy thử chọn bộ lọc khác để xem thêm hình ảnh của bạn.

en: Türkçe
vi_VN: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: Upgrade to OneTap PRO
vi_VN: Nâng cấp lên OneTap PRO

en: Upgrade to Pro
vi_VN: Nâng cấp lên Pro

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
vi_VN: Tải hình ảnh lên Thư viện phương tiện của bạn để bắt đầu quản lý văn bản thay thế tại đây.

en: Uploaded
vi_VN: Đã tải lên

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
vi_VN: Sử dụng mặt nạ để tập trung vào một khu vực cụ thể của văn bản và giảm phiền nhiễu

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
vi_VN: Sử dụng phông chữ chuyên dụng được thiết kế để tăng khả năng đọc cho người dùng mắc chứng khó đọc

en: Vertical (Default 15px)
vi_VN: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
vi_VN: Chế độ Khiếm thị

en: Website
vi_VN: Trang web

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
vi_VN: Khi bật, biểu tượng sẽ không được hiển thị trên thiết bị máy tính để bàn.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
vi_VN: Khi bật, biểu tượng sẽ không được hiển thị trên thiết bị di động.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
vi_VN: Khi bật, biểu tượng sẽ không được hiển thị trên thiết bị máy tính bảng.

en: Widget
vi_VN: Tiện ích

en: Widget Color
vi_VN: Màu Tiện ích

en: Widget Design
vi_VN: Thiết kế Tiện ích

en: Widget Position
vi_VN: Vị trí Tiện ích

en: Widget Position
vi_VN: Vị trí Tiện ích

en: With Alt Text
vi_VN: Có văn bản thay thế

en: Without Alt Text
vi_VN: Không có văn bản thay thế

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
vi_VN: Bạn có thể chỉnh sửa hoặc chèn Tuyên bố theo nhu cầu. Nhấp "Lưu cài đặt" để lưu các thay đổi của bạn.

en: You’re currently editing
vi_VN: Bạn đang chỉnh sửa

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
vi_VN: và tạo Văn bản Alt của bạn với AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
vi_VN: menu thả xuống biểu tượng

en: labels.
vi_VN: nhãn.

en: Čeština
vi_VN: Tiếng Séc

en: Ελληνικά
vi_VN: Tiếng Hy Lạp

en: Български
vi_VN: Tiếng Bulgaria

en: Македонија
vi_VN: Macedonia

en: Русский
vi_VN: Tiếng Nga

en: Українська
vi_VN: Tiếng Ukraina

en: ישראל
vi_VN: Israel

en: العربية
vi_VN: Tiếng Ả Rập

en: ایران
vi_VN: Iran

en: हिन्दी
vi_VN: Tiếng Hindi

en: ประเทศไทย
vi_VN: Thái Lan

en: 日本語
vi_VN: Tiếng Nhật

en: 简体中文
vi_VN: Tiếng Trung (Giản thể)

en: 한국어
vi_VN: Tiếng Hàn
