Activity Log for MCP 1.0.0 - en to fr-FR translation catalogue (199 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
fr-FR: Journal d'activité pour MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
fr-FR: Surveillez, sécurisez et gérez l'activité des agents IA sur votre site WordPress. Enregistre les requêtes MCP (Model Context Protocol), détecte les menaces et vous offre un interrupteur d'arrêt. Non affilié à Anthropic ni au projet Model Context Protocol.

en: MCP Logs
fr-FR: Journaux MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
fr-FR: Surveillez les requêtes API REST liées à MCP effectuées sur votre site WordPress.

en: Date From
fr-FR: Date de début

en: Date To
fr-FR: Date de fin

en: Ability
fr-FR: Capacité

en: User
fr-FR: Utilisateur

en: Filter
fr-FR: Filtrer

en: Reset Filters
fr-FR: Réinitialiser les filtres

en: Date / Time
fr-FR: Date / Heure

en: Response
fr-FR: Réponse

en: Method
fr-FR: Méthode

en: API Endpoint
fr-FR: Point de terminaison API

en: Details
fr-FR: Détails

en: View
fr-FR: Voir

en: No MCP requests found
fr-FR: Aucune requête MCP trouvée

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
fr-FR: Les requêtes MCP apparaîtront ici lorsqu'elles seront effectuées sur votre site WordPress.

en: Loading...
fr-FR: Chargement...

en: Error loading data
fr-FR: Erreur lors du chargement des données

en: Request Details
fr-FR: Détails de la requête

en: Close
fr-FR: Fermer

en: Session ID
fr-FR: ID de session

en: Request Information
fr-FR: Informations sur la requête

en: Response Information
fr-FR: Informations sur la réponse

en: Request Body
fr-FR: Corps de la requête

en: Response Data
fr-FR: Données de la réponse

en: Server Namespace
fr-FR: Espace de noms du serveur

en: Guest
fr-FR: Invité

en: All Abilities
fr-FR: Toutes les capacités

en: All Users
fr-FR: Tous les utilisateurs

en: of
fr-FR: de

en: Previous
fr-FR: Précédent

en: Next
fr-FR: Suivant

en: Copy
fr-FR: Copier

en: Copied!
fr-FR: Copié !

en: Status
fr-FR: Statut

en: Success
fr-FR: Succès

en: Failed
fr-FR: Échec

en: Unknown
fr-FR: Inconnu

en: MCP Method
fr-FR: Méthode MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
fr-FR: La requête a réussi, mais la capacité MCP a échoué lors de l’exécution.

en: Clear All Logs
fr-FR: Effacer tous les journaux

en: Clearing...
fr-FR: Effacement...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les journaux ? Cette action est irréversible.

en: Failed to clear logs. Please try again.
fr-FR: Échec de l’effacement des journaux. Veuillez réessayer.

en: Export CSV
fr-FR: Exporter CSV

en: Exporting...
fr-FR: Exportation...

en: per page
fr-FR: par page

en: Sort ascending
fr-FR: Trier par ordre croissant

en: Sort descending
fr-FR: Trier par ordre décroissant

en: Redirect
fr-FR: Rediriger

en: Client Error
fr-FR: Erreur client

en: Server Error
fr-FR: Erreur serveur

en: Pending
fr-FR: En attente

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr-FR: Vous n’avez pas les permissions suffisantes pour accéder à cette page.

en: Unknown User
fr-FR: Utilisateur inconnu

en: Analytics
fr-FR: Analytique

en: Abilities that provide analytical data and insights.
fr-FR: Fonctionnalités fournissant des données et des analyses analytiques.

en: Get MCP Activity
fr-FR: Obtenir l’activité MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
fr-FR: Récupérer un journal paginé des interactions MCP/IA avec des filtres optionnels.

en: Get MCP Stats
fr-FR: Obtenir les statistiques MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
fr-FR: Obtenir des statistiques résumées : nombre total de requêtes, nombre de succès/erreurs, taux de réussite, appels par outil et sessions uniques.

en: Get Activity By Session
fr-FR: Obtenir l’activité par session

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
fr-FR: Récupérer les entrées du journal pour un ID de session MCP spécifique, ordonnées chronologiquement. Utilisez exclude_bodies=true pour obtenir un résumé léger sans les charges utiles des requêtes/réponses.

en: Search MCP Activity
fr-FR: Rechercher dans l’activité MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
fr-FR: Recherche en texte intégral dans les routes, noms d’outils, corps des requêtes et corps des réponses.

en: Analyze MCP Errors
fr-FR: Analyser les erreurs MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
fr-FR: Lister les exécutions d’outils échouées récentes et les erreurs HTTP avec tous les détails.

en: Get Tool Performance
fr-FR: Obtenir la performance des outils

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
fr-FR: Métriques par outil : nombre d’appels, succès/erreurs, taux d’erreur, et utilisateurs uniques. Filtrer éventuellement sur un seul outil.

en: Clear Old Logs
fr-FR: Effacer les anciens journaux

en: Delete log entries older than a specified date.
fr-FR: Supprimer les entrées de journal plus anciennes qu’une date spécifiée.

en: (no title)
fr-FR: (pas de titre)

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
fr-FR[0]: %d élément sélectionné
fr-FR[1]: %d éléments sélectionnés

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
fr-FR[0]: %d élément
fr-FR[1]: %d éléments

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
fr-FR[0]: %1$d sur %2$d élément
fr-FR[1]: %1$d sur %2$d éléments

en: Deselect all
fr-FR: Tout désélectionner

en: Select all
fr-FR: Tout sélectionner

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: Add filter
fr-FR: Ajouter un filtre

en: Move left
fr-FR: Déplacer à gauche

en: Move right
fr-FR: Déplacer à droite

en: Insert left
fr-FR: Insérer à gauche

en: Insert right
fr-FR: Insérer à droite

en: Hide column
fr-FR: Masquer la colonne

en: Properties
fr-FR: Propriétés

note: translators: 1: The label of the field e.g. "Date". 2: The value of the field, e.g.: "May 2022".
en: %1$s: %2$s
fr-FR: %1$s : %2$s

en: Preview size
fr-FR: Taille de l’aperçu

en: Navigate to item
fr-FR: Aller à l’élément

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
fr-FR: Ligne %d

note: translators: %s: The label of the field e.g. "Status".
en: %s: <groupName />
fr-FR: %s : <groupName />

en: Density
fr-FR: Densité

en: Table
fr-FR: Tableau

en: Grid
fr-FR: Grille

en: List
fr-FR: Liste

en: Activity
fr-FR: Activité

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
fr-FR: Liste de : %1$s

en: Search items
fr-FR: Rechercher des éléments

en: Search
fr-FR: Rechercher

en: No results found
fr-FR: Aucun résultat trouvé

en: No elements found
fr-FR: Aucun élément trouvé

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
fr-FR: N’est aucun de

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s n’est aucun de : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
fr-FR: Inclut

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s inclut : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
fr-FR: Inclut tout

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s inclut tout : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
fr-FR: Entre (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s entre (inc) : </Name><Value>%2$s et %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
fr-FR: Dans le passé

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est dans le passé : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
fr-FR: Plus de

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est supérieur à : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
fr-FR: Est

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
fr-FR: N'est pas

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s n'est pas : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
fr-FR: Inférieur à

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est inférieur à : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
fr-FR: Supérieur à

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est supérieur à : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
fr-FR: Inférieur ou égal

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est inférieur ou égal à : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
fr-FR: Supérieur ou égal

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est supérieur ou égal à : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
fr-FR: Avant

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est avant : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
fr-FR: Après

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est après : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
fr-FR: Avant (inclus)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est au plus tard le : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
fr-FR: Après (inclus)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s est à partir du : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
fr-FR: Contient

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s contient : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
fr-FR: Ne contient pas

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s ne contient pas : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
fr-FR: Commence par

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
fr-FR: <Name>%1$s commence par : </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
fr-FR: Le

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
fr-FR: Pas le

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
fr-FR: Statut inconnu pour %1$s

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
fr-FR: Filtrer par : %1$s

en: Reset
fr-FR: Réinitialiser

en: Remove
fr-FR: Supprimer

en: No results
fr-FR: Aucun résultat

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
fr-FR: Page %1$d sur %2$d

en: Current page
fr-FR: Page actuelle

en: Previous page
fr-FR: Page précédente

en: Next page
fr-FR: Page suivante

en: Layout
fr-FR: Disposition

en: Sort by
fr-FR: Trier par

en: Order
fr-FR: Ordre

en: Items per page
fr-FR: Éléments par page

en: Reset view
fr-FR: Réinitialiser la vue

en: Appearance
fr-FR: Apparence

en: Days
fr-FR: Jour

en: Weeks
fr-FR: Semaine

en: Months
fr-FR: Mois

en: Years
fr-FR: Année

en: Days ago
fr-FR: Il y a un jour

en: Weeks ago
fr-FR: Il y a une semaine

en: Months ago
fr-FR: Il y a un mois

en: Years ago
fr-FR: Il y a un an

en: Unit
fr-FR: Unité

en: Required
fr-FR: Obligatoire

en: Optional
fr-FR: Optionnel

en: Date time
fr-FR: Date et heure

en: Today
fr-FR: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr-FR: Hier

en: Past week
fr-FR: Semaine passée

en: Past month
fr-FR: Mois passé

en: Last 7 days
fr-FR: 7 derniers jours

en: Last 30 days
fr-FR: 30 derniers jours

en: Month to date
fr-FR: Mois en cours

en: Last year
fr-FR: Année dernière

en: Year to date
fr-FR: Année en cours

en: Custom
fr-FR: Personnalisé

en: From
fr-FR: De

en: To
fr-FR: À

en: The max. value must be greater than the min. value.
fr-FR: La valeur max. doit être supérieure à la valeur min.

en: Open color picker
fr-FR: Ouvrir le sélecteur de couleur

en: Hide password
fr-FR: Masquer le mot de passe

en: Show password
fr-FR: Afficher le mot de passe

en: Value must be a valid email address.
fr-FR: La valeur doit être une adresse e-mail valide.

en: Value must be an integer.
fr-FR: La valeur doit être un entier.

en: Value must be a number.
fr-FR: La valeur doit être un nombre.

en: True
fr-FR: Vrai

en: False
fr-FR: Faux

en: Value must be true, false, or undefined
fr-FR: La valeur doit être vrai, faux ou indéfini

en: Value must be an array.
fr-FR: La valeur doit être un tableau.

en: Every value must be a string.
fr-FR: Chaque valeur doit être une chaîne de caractères.

en: Value must be a valid color.
fr-FR: La valeur doit être une couleur valide.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
fr-FR: Confortable

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
fr-FR: Équilibré

[ctx: verb]
en: Filter
fr-FR: Filtrer

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
fr-FR: <div>Page</div>%1$s<div>sur %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
fr-FR: Options d’affichage
