Activity Log for MCP 1.0.0 - en to ja translation catalogue (205 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
ja: MCPのアクティビティログ

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
ja: WordPressサイト上のAIエージェントの活動を監視、保護、管理します。MCP（モデルコンテキストプロトコル）リクエストを記録し、脅威を検出し、キルスイッチを提供します。Anthropicやモデルコンテキストプロトコルプロジェクトとは関係ありません。

note: Author of the plugin
en: Riaan Knoetze
ja: リアン・クノエッツェ

en: MCP Logs
ja: MCPログ

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
ja: WordPressサイトに対して行われるMCP関連のREST APIリクエストを監視します。

en: Date From
ja: 開始日

en: Date To
ja: 終了日

en: Ability
ja: 権限

en: User
ja: ユーザー

en: Filter
ja: フィルター

en: Reset Filters
ja: フィルターをリセット

en: Date / Time
ja: 日時

en: Response
ja: レスポンス

en: Method
ja: メソッド

en: API Endpoint
ja: APIエンドポイント

en: Details
ja: 詳細

en: View
ja: 表示

en: No MCP requests found
ja: MCPリクエストが見つかりません

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
ja: WordPressサイトにMCPリクエストが行われると、ここに表示されます。

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Error loading data
ja: データの読み込みエラー

en: Request Details
ja: リクエストの詳細

en: Close
ja: 閉じる

en: Session ID
ja: セッションID

en: Request Information
ja: リクエスト情報

en: Response Information
ja: レスポンス情報

en: Request Body
ja: リクエストボディ

en: Response Data
ja: レスポンスデータ

en: Server Namespace
ja: サーバーネームスペース

en: Guest
ja: ゲスト

en: All Abilities
ja: すべての権限

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: Page
ja: ページ

en: of
ja: の

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Copy
ja: コピー

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Status
ja: ステータス

en: Success
ja: 成功

en: Failed
ja: 失敗

en: Unknown
ja: 不明

en: MCP Method
ja: MCP メソッド

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
ja: リクエストは成功しましたが、実行中に MCP 権限が失敗しました。

en: Clear All Logs
ja: すべてのログをクリア

en: Clearing...
ja: クリア中...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
ja: すべてのログを削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Failed to clear logs. Please try again.
ja: ログのクリアに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Export CSV
ja: CSV をエクスポート

en: Exporting...
ja: エクスポート中...

en: per page
ja: ページごと

en: Sort ascending
ja: 昇順で並べ替え

en: Sort descending
ja: 降順で並べ替え

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Client Error
ja: クライアントエラー

en: Server Error
ja: サーバーエラー

en: Pending
ja: 保留中

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Unknown User
ja: 不明なユーザー

en: Analytics
ja: アナリティクス

en: Abilities that provide analytical data and insights.
ja: 分析データとインサイトを提供する機能。

en: Get MCP Activity
ja: MCPアクティビティを取得

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
ja: オプションのフィルター付きでページ分割されたMCP/AIの対話ログを取得します。

en: Get MCP Stats
ja: MCP統計を取得

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
ja: 総リクエスト数、成功/エラー数、成功率、ツールごとの呼び出し数、一意のセッション数の統計を取得します。

en: Get Activity By Session
ja: セッション別アクティビティを取得

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
ja: 特定のMCPセッションIDのログエントリを時系列で取得します。exclude_bodies=trueを使用するとリクエスト/レスポンスペイロードなしの軽量サマリーを取得できます。

en: Search MCP Activity
ja: MCPアクティビティを検索

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
ja: ルート、ツール名、リクエストボディ、レスポンスボディに対する全文検索。

en: Analyze MCP Errors
ja: MCPエラーを分析

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
ja: 最近の失敗したツール実行とHTTPエラーを詳細付きでリスト表示。

en: Get Tool Performance
ja: ツールパフォーマンスを取得

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
ja: ツール別のメトリクス：呼び出し回数、成功/エラー数、エラー率、一意のユーザー数。オプションで単一ツールに絞り込み可能。

en: Clear Old Logs
ja: 古いログをクリア

en: Delete log entries older than a specified date.
ja: 指定した日付より古いログエントリを削除します。

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: Actions
ja: アクション

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
ja[0]: %d アイテムが選択されました

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
ja[0]: %d アイテム

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
ja[0]: %1$d / %2$d アイテム

en: Deselect all
ja: すべての選択を解除

en: Select all
ja: すべて選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Add filter
ja: フィルターを追加

en: Move left
ja: 左へ移動

en: Move right
ja: 右へ移動

en: Insert left
ja: 左に挿入

en: Insert right
ja: 右に挿入

en: Hide column
ja: 列を非表示

en: Properties
ja: プロパティ

en: Preview size
ja: プレビューサイズ

en: Navigate to item
ja: アイテムへ移動

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
ja: 行 %d

en: Density
ja: 密度

en: Table
ja: テーブル

en: Grid
ja: グリッド

en: List
ja: リスト

en: Activity
ja: アクティビティ

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
ja: リスト：%1$s

en: Search items
ja: アイテムを検索

en: Search
ja: 検索

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: No elements found
ja: 要素が見つかりません

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
ja: いずれにも該当しない

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s はいずれにも該当しない：</Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
ja: 含む

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は含む：</Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
ja: すべて含む

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s はすべて含む：</Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
ja: の間（含む）

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
ja: <Name>%1$s の間（含む）：</Name><Value>%2$s ～ %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
ja: 過去に

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は過去：</Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
ja: 超過

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は超過：</Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
ja: である

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は：</Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
ja: ではない

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次を含まない: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
ja: より小さい

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次より小さい: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
ja: より大きい

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次より大きい: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
ja: 以下

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次以下: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
ja: 以上

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次以上: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
ja: より前

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次より前: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
ja: より後

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次より後: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
ja: 次以前（含む）

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次以前または同日: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
ja: 次以降（含む）

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次以降または同日: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
ja: 含む

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次を含む: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
ja: 含まない

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次を含まない: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
ja: で始まる

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
ja: <Name>%1$s は次で始まる: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
ja: にある

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
ja: にない

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
ja: %1$s の不明な状態

en: Conditions
ja: 条件

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
ja: %1$s でフィルター

en: Reset
ja: リセット

en: Remove
ja: 削除

en: No results
ja: 結果なし

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
ja: ページ %1$d / %2$d

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Order
ja: 順序

en: Items per page
ja: ページごとの項目数

en: Reset view
ja: ビューのリセット

en: Appearance
ja: 外観

en: Days
ja: 日

en: Weeks
ja: 週

en: Months
ja: 月

en: Years
ja: 年

en: Days ago
ja: 日前

en: Weeks ago
ja: 週間前

en: Months ago
ja: か月前

en: Years ago
ja: 年前

en: Unit
ja: 単位

en: Required
ja: 必須

en: Optional
ja: 任意

en: Date time
ja: 日時

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Past week
ja: 過去1週間

en: Past month
ja: 過去1か月

en: Last 7 days
ja: 過去7日間

en: Last 30 days
ja: 過去30日間

en: Month to date
ja: 当月

en: Last year
ja: 前年

en: Year to date
ja: 今年

en: Custom
ja: カスタム

en: Date
ja: 日付

en: From
ja: 開始

en: To
ja: 終了

en: The max. value must be greater than the min. value.
ja: 最大値は最小値より大きくなければなりません。

en: Min.
ja: 最小

en: Max.
ja: 最大

en: Open color picker
ja: カラーピッカーを開く

en: Hide password
ja: パスワードを隠す

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: Value must be a valid email address.
ja: 値は有効なメールアドレスでなければなりません。

en: Value must be an integer.
ja: 値は整数でなければなりません。

en: Value must be a number.
ja: 値は数値でなければなりません。

en: True
ja: 真

en: False
ja: 偽

en: Value must be true, false, or undefined
ja: 値はtrue、false、または未定義でなければなりません

en: Value must be an array.
ja: 値は配列でなければなりません。

en: Every value must be a string.
ja: すべての値は文字列でなければなりません。

en: Value must be a valid color.
ja: 値は有効な色でなければなりません。

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
ja: 快適

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
ja: バランス

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
ja: コンパクト

[ctx: verb]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
ja: <div>ページ</div>%1$s<div>%2$dページ中</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
ja: 表示オプション
