Easy AdSenser - en to it translation catalogue (141 entries)

en: %s uses the excellent Javascript/DHTML tooltips by %s
it: %s usa l'eccellente Javascript/DHTML tooltip di %s

en: (Adds a Google Search Box to your sidebar)
it: (Aggiungi un box di Ricerca Google nella tua Barra laterale)

en: (Appears in the Sidebar as  Widgets)
it: (Saranno visualizzati nella Barra laterale come Widget)

en: (Appears in the Sidebar as a Widget)
it: (Sar&agrave; visualizzato nella Barra laterale come Widget)

en: (Appears near the beginning of the post)
it: (Sar&agrave; visualizzato all'inizio di un post)

en: (Appears near the end of the post)
it: (Sar&agrave; visualizzato alla fine di un post)

en: (Appears near the middle of the post)
it: (Sar&agrave; visualizzato al centro di un post)

en: (Consider showing at least one link.)
it: (Considera la possibilit&agrave; di mostrare almeno un link.)

en: (Google policy allows no more than three ad blocks and three link units per page)
it: (La politica di Google impone il non utilizzo di oltre tre blocchi per le Unit&agrave; pubblicitarie e tre per gli Insiemi dei link per pagina)

en: (Title of the Google Search Widget)
it: Titolo del Widget Ricerca Google

en: (Where to show?)
it: (Dove lo mostro?)

en: A few easy steps to setup %s
it: Pochi passi per installare %s

en: Above Footer
it: Sopra il pi&egrave; pagina

en: Above Header
it: Sopra l'intestazione

en: Ad Alignment
it: Allineamento Ad

en: Ad Blocks in Your Posts
it: Blocchi Ad nei Tuoi Post

en: AdSense Link-Units Text
it: Insieme dei Link AdSense

en: AdSense Widget Text
it: Widget AdSense

en: Align Left
it: Sinistra

en: Align Right
it: Destra

en: All <code>&lt;div&gt;</code>s that <em>Easy AdSense</em> creates have the class attribute <code>adsense</code>. Furthermore, they have class attributes like <code>adsense-leadin</code>, <code>adsense-midtext</code>, <code>adsense-leadout</code>, <code>adsense-widget</code> and <code>adsense-lu</code> depending on the type. You can set the style for these classes in your theme <code>style.css</code> to control their appearance.<br />If this is all Greek to you, please leave the option unchecked.
it: Tutti i <code>div</code> creati da <em>Easy AdSense</em> hanno come classe <code>adsense</code>. Inoltre, si possono utilizzare le classi <code>adsense-leadin</code>, <code>adsense-midtext</code>, <code>adsense-leadout</code>, <code>adsense-widget</code> a seconda del tipo di elemento. È possibile impostare lo stile per queste classi usando il file di stile <code>style.css</code>. Se tutto questo ti suona come arabo, lascia l'opzione disabilitata.

en: All-in-One AdSense Control
it: Controllo Adsense Tutto-in-uno

en: Allow ad blocks in feeds. [Please report any problems with this option.]
it: Consenti blocchi Ad nei feed [Riporta qualsiasi problema riscontrato utilizzando quest'opzione]

en: Any number of ad blocks (At your own risk!)
it: Qualsiasi numero di blocchi Ad (Usalo a tuo rischio!)

en: Archive Pages
it: Pagine archivio

en: Attachment Page
it: Pagina correlata

en: Beginning of Post
it: All'inizio di ogni post

en: Below Footer
it: Sotto il pi&egrave; pagina

en: Below Header
it: Sotto l'intestazione

en: Bottom
it: Inferiore

en: Buy a book, <b>The Unreal Universe</b>
it: Compra il libro, <b>The Universe Unreal</ b>

en: Category Pages
it: Pagine di categoria

en: Center
it: Centro

en: Check out my other plugin efforts:
it: Visiona anche gli altri plugin da me realizzati:

en: Check out the FAQ and rate this plugin.
it: Controlla le FAQ e la votazione di questo plugin

en: Clean Database
it: Pulisci Database

en: Click for help
it: Clicca per ricevere aiuto

en: Custom Title:
it: Titolo personalizzato:

en: Cut and paste the AdSense code into the boxes below, deleting the existing text.
it: Taglia e incolla il codice Adsense nei box qui in basso, eliminando il testo esistente.

en: Database has been cleaned. All your options for this plugin (for all themes) have been removed.
it: Il database &egrave; stato pulito. Tutte le impostazioni salvate per questo plugin (per tutti i temi) sono state rimosse.

en: Decide how to align and show the code in your blog posts.
it: Decidi il tipo di allineamento e visualizzazione del codice nei post del blog.

en: Discard all your changes and load defaults. (Are you quite sure?)
it: Sei sicuro di voler annullare tutti i cambiamenti per ritornare alle impostazioni di default?

en: Due to the large number of support questions (most of which are answered by cutting and pasting the FAQ) I cannot offer free support any more.
it: A causa del gran numero di domande di supporto (rispondendo per la maggior parte effettuando un copia incolla dalle FAQ precedenti) non siamo pi&ugrave; in grado di offrire assistenza gratuita.

en: End of Page
it: Fine della pagina

en: End of Post
it: Fine del post

en: Error locating the admin page!
    Ensure admin.php exists, or reinstall the plugin.
it: Pagina di amministrazione non trovata! Controlla che il file admin.php esista, oppure reinstalla il plugin.

en: Force Mid-post Ad
it: Forza annuncio Centro-post

en: Front Page
it: Pagina frontale

en: Generate AdSense code (from http://adsense.google.com &rarr; AdSense Setup &rarr; Get Ads).
it: Genera un codice AdSense (da http://adsense.google.com &rarr; Impostazioni AdSense &rarr; Ottieni annunci).

en: Google Policy says that you may not direct user attention to the ads via arrows or other graphical gimmicks. Please convince yourself that showing a mouseover decoration does not violate this Google statement before enabling this option.
it: La politica di Google dice che l'attenzione degli utenti non deve essere manipolata con frecce o altri trucchi grafici per incrementare i click sugli annunci. Siate convinti che l'effetto "mouseover" non violi la presente dichiarazione di Google prima di abilitare questa opzione.

en: Google Search Widget
it: Widget di Ricerca Google

en: Hide Title
it: Nascondi titolo

en: Home Page
it: Prima pagina

en: Home Page and Front Page are the same for most blogs
it: "Prima pagina" e "Pagina frontale" sono le stesse nella maggior parte dei blog

en: How to Control AdSense on Each Post
it: Come inserire il codice Adsense in ogni post

en: How to Set it up
it: Come impostarlo

en: If you want to use the widgets, drag and drop them at %s Appearance (or Design) &rarr; Widgets %s
it: Se vuoi usare i widget, trascinalo nel men&ugrave; %s Aspetto &rarr; Widget %s

en: Instructions
it: Istruzioni

en: It puts ads like this into your <em>existing</em> posts.
it: Inserisci pubblicità all'interno dei post <em>precedentemente inseriti</em>.

en: Kill this plugin. (Are you quite sure?)
it: Elimina questo plugin. (Sei veramente sicuro?)

en: Lead-in AdSense Text
it: Inizio-post AdSense

en: Link Unit Title:
it: Titolo Insieme dei link

en: Link Units?
it: Numero di link?

en: Link-backs to
it: Link di ritorno verso

en: Make a donation
it: Effettua una donazione

en: Margin:
it: Margine:

en: Mid-Post AdSense Text
it: Centro-post AdSense

en: Middle
it: Intermedia

en: My lean and mean AdSense plugin. No mess, no fuss.
it: Il mio semplice e misero plugin AdSense. Nessun disordine, nessuna complicazione.

en: Need to control ad blocks on each post?
it: Hai bisogno di controllare i blocchi Ad per ogni post?

en: No ad blocks in posts.
it: Nessun blocco Ad nei post.

en: No wrap
it: Non incorporato

en: Number of Link Units widgets (&le; 3) [Google serves only three]:
it: Numero di Insiemi dei Link nei widget(&le; 3) [Google ne consente solo tre]:

en: Ok, all your settings have been discarded!
it: OK, tutte le tue impostazioni sono state annullate!

en: One ad block.
it: Un blocco Ad

en: Option on Google Policy
it: Opzioni sulla Politica di Google

en: Options (for the %s theme)
it: Opzioni (per il tema %s)

en: Other Options
it: Altre Opzioni

en: Pages (Ads only on Posts)
it: Pagine (Pubblicit&agrave; solo negli articoli):

en: Pages that come up when you click on category names
it: Pagine visualizzate quando si clicca sul nomi delle categorie

en: Pages that come up when you click on tag names
it: Pagine visualizzate quando si clicca sui nomi dei tag

en: Pages that come up when you click on year/month archives
it: Pagine visualizzate quando si clicca sull'archivio per anno/mese

en: Pages that show attachments
it: Pagine che mostrano gli allegati

en: Percentage of ad slots to share [Default: 5%]:
it: Percentuale di condivisione [Predefinito 5%]:

en: Position:
it: Posizione:

en: Post Lead-out AdSense Text
it: Fine-post Adsense

en: Prioritize sidebar widget. (Always shows the widget, if enabled.)
it: Priotit&agrave; del widget. (Mostra sempre il widget, se attivato)

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Reset Options
it: Resetta Opzioni

en: Save Changes
it: Salva Impostazioni

en: Save the changes as specified above
it: Salva le impostazioni specificate sopra

en: Save the options, and you are done!
it: Salva le opzioni per completare le operazioni!

en: Search Title
it: Scegli Titolo

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Updated.
it: Impostazioni Aggiornate

en: Share a small fraction of your ad space
it: Condividi una piccola parte del tuo spazio pubblicitario

en: Show a Google AdSense block in your sidebar as a widget
it: Mostra un blocco AdSense di Google nella sidebar come un widget

en: Show a Google Links Unit in your sidebar as a widget
it: Mostra un blocco di link di Google nella sidebar come un widget

en: Show a Google Search Box in your sidebar as a widget
it: Mostra una casella di ricerca di Google nella sidebar come un widget

en: Show a border around the ads?
it: Mostra bordo intorno gli annunci?

en: Show a link under every ad block.
it: Mostra un link sotto ogni blocco Ad.

en: Show no links to my blog anywhere (Are you sure?!)
it: Non mostrare link verso il mio blog (Sei sicuro?!)

en: Show the link at the bottom of your blog page.
it: Mostra il link alla fine della pagina del blog.

en: Show the link only under the first ad block.
it: Mostra il link solo sotto il primo blocco Ad.

en: Show the same border on the link units too?
it: Mostra lo stesso bordo su ogni link?

en: Show the same border on the sidebar widget as well?
it: Mostra lo stesso bordo nella "sidebar widget"?

en: Show:
it: Mostra:

en: Sidebar Widgets, Link Units or Google Search
it: Sidebar Widget, insieme di link o Google Search

en: Sponsored Links
it: Link Sponsorizzati

en: Starting version %3.1f, <em>%s</em> has an ad space sharing option, if you would like to support its future development. It gives you an option to share a small fraction of your ad slots (default is 5%%) to show the author's ads. Use the option (in "Support %s by Donating Ad Space") below to change the value, or turn it off (by entering 0%%).
it: A partire dalla versione %3.1f, <em>%s</ em> &egrave; uno spazio pubblicitario opzionale di condivisione, se volete sostenere il suo sviluppo futuro. Ti d&agrave; la possibilità di condividere una piccola parte degli spazi pubblicitari (di default &egrave; il 5%%) per mostrare gli annunci dell'autore. Utilizza questa opzione (in "Supporta %s donando uno spazio pubblicitario"), modificando il velore, oppure disattivandolo (inserendo 0%%).

en: Support %s by Donating Ad Space
it: Sostieni %s donando spazio pubblicitario

en: Support this Plugin!
it: Supporta questo Plugin!

en: Suppress
it: Disabilita

en: Suppress AdSense Ad Blocks on:
it: Disabilita il codice AdSense in:

en: Suppress Lead-in Ad
it: Disabilita annuncio Inizio-post

en: Suppress Lead-out Ad
it: Disabilita annuncio Fine-post

en: Suppress Link Units
it: Disabilita Insieme dei Link

en: Suppress Mid-post Ad
it: Disabilita annuncio Centro-post

en: Suppress Search Box
it: Disabilita Ricerca Google

en: Suppress Widget
it: Rimuovi Widget

en: Suppress in-line styles (Control ad-blocks using style.css)
it: Disabilita stili inline (Controlla lo stile del blocco degli annunci usando il file style.css)

en: Tag Pages
it: Pagine tag

en: Take a look at the Google policy option, and other options. The defaults should work.
it: Dai uno sguardo alle regole di Google e le altre opzioni. Quelle di default di solito vanno bene.

en: Text-wrapped
it: Incorporato nel testo

en: The <b>Database Cleanup</b> button discards all your AdSense settings you have saved so far for <b>all</b> the themes, including the current one. Use it only if you know that you won't be using these themes. Please be careful with all database operations -- keep a backup.
it: Il pulsante <b>Pulisci Database</b> elimina <b>tutte</b> le impostazioni di AdSense che finora sono state salvate relative ai temi, compreso quello attuale. Utilizzarlo solo se si &egrave; sicuri che non verranno utilizzati questi temi. Si prega di prestare la massima attenzione a tutte le operazioni effettuate con il database - effettua sempre una copia di backup del database.

en: The <b>Uninstall</b> button really kills %s after cleaning up all the options it wrote in your database. This is your only warning! Please be careful with all database operations -- keep a backup.
it: Il pulsante <b>Disinstalla</b> elimina %s dal database, e con esso tutte impostazioni salvate. Questo &egrave; solo un avviso! Si prega di prestare attenzione a tutte le operazioni effettuate con il database - effettua sempre una copia di backup del database.

en: This <b>Reset Options</b> button discards all your changes and loads the default options. This is your only warning!
it: <b>Resetta Opzioni</b> annulla tutti i cambiamenti caricando le impostazioni di default. Questo &egrave; solamente un avviso.

en: This plugin has been deactivated.
it: Questo plugin &egrave; stato disattivato.

en: Three ad blocks (including the side bar widget, if enabled).
it: Tre blocchi Ad (incluso il widget della barra laterale, se attivato).

en: To modify the color scheme of your themes with no CSS/Stylesheet editing.
it: Per modificare lo schema di colori dei temi senza editare file CSS/Stylesheet.

en: To translate LaTeX formulas like this [math](a+b)^2 = a^2 + b^2 + 2ab[/math] into this:
it: Per tradurre formule LaTeX come questa [math](a+b)^2 = a^2 + b^2 + 2ab[/math] in questa:

en: To translate any plugin (with internationalized strings) to your language.
it: Per tradurre qualsiasi plugin (con le stringhe internazionalizzate) nella tua lingua.

en: Top
it: Superiore

en: Two ad blocks.
it: Due blocchi Ad

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Widget Title:
it: Titolo Widget

en: Widgets for Your Sidebars
it: Widget per la barra laterale

en: [Appears in your posts and pages]
it: [Sar&agrave; visualizzato nei post e nelle pagine]

en: [Email Author]
it: [Contatta Autore via email]

en: [See <a href="widgets.php"> Appearance (or Design) &rarr; Widgets</a>]
it: [Vedi <a href="widgets.php"> Aspetto &rarr; Widget</a>]

en: or pay $3.95 per support question.
it: o pagare 3,95 dollari per avere ogni domanda effettuata.
