Advanced Crossword - en to el translation catalogue (198 entries)

en: (leave empty, or otherwise stated by developer)
el: (αφήστε το κενό ή δηλώστε το διαφορετικά από τον προγραμματιστή)

en: - To Save simply toggle back
el: - Για να αποθηκεύσετε απλά γυρίστε πίσω

en: 2.Generate Numbers
el: 2.Δημιουργία αριθμών

en: Across Clue
el: Απέναντι Clue

en: Across Clues
el: Απέναντι από τα στοιχεία

en: Across and Down Clues can be toggle visible by clicking on the down / up arrows
el: Οι ενδείξεις προς τα πάνω και προς τα κάτω μπορούν να αλλάξουν την ορατότητα κάνοντας κλικ στα βέλη προς τα κάτω/πάνω

en: Action
el: Δράση

en: Advanced Crossword
el: Προηγμένο σταυρόλεξο

en: Advanced Crossword License is not valid. Check the license or contact developer@tuskcode.com
el: Η Advanced Crossword License δεν είναι έγκυρη. Ελέγξτε την άδεια χρήσης ή επικοινωνήστε με το developer@tuskcode.com

en: Advanced Crossword lets you have full control over the crossword created. From custom grid size to cell size, font size, colors and many more.
el: Το Σύνθετο σταυρόλεξο σας επιτρέπει να έχετε πλήρη έλεγχο του σταυρόλεξου που δημιουργείται. Από το προσαρμοσμένο μέγεθος του πλέγματος μέχρι το μέγεθος των κελιών, το μέγεθος της γραμματοσειράς, τα χρώματα και πολλά άλλα.

en: Alert Messages
el: Μηνύματα ειδοποίησης

en: Alert message and labels
el: Μήνυμα ειδοποίησης και ετικέτες

en: Allow the player to view the solved puzzle after 
                                                        specific date and time. (Ideal when running competitions)
el: Επιτρέψτε στον παίκτη να δει το λυμένο παζλ μετά από
                                                        συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα. (Ιδανικό για τη διεξαγωγή διαγωνισμών)

en: Answer
el: Απάντηση

en: Answers are available to view from
el: Οι απαντήσεις είναι διαθέσιμες από

en: Are you sure you want to Reset to Default the Settings?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε τις ρυθμίσεις στις προεπιλεγμένες

en: Are you sure you want to clear all answer cells?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε όλα τα κελιά απαντήσεων

en: Are you sure you want to clear all blank cells?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε όλα τα κενά κελιά

en: Are you sure you want to clear the puzzle?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να λύσετε το παζλ

en: Are you sure you want to delete it?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να το διαγράψετε

en: Back
el: Πίσω

en: Blank Cell
el: Κενό κελί

en: Blank Cell Colour
el: Χρώμα κενού κελιού

en: Border Collapse
el: Κατάρρευση των συνόρων

en: Button - Clear
el: Κουμπί - Εκκαθάριση

en: Button - Close
el: Κουμπί - Κλείσιμο

en: Button - No
el: Κουμπί - Όχι

en: Button - Ok
el: Κουμπί - Εντάξει

en: Button - Report Bug
el: Κουμπί - Αναφορά σφάλματος

en: Button - Reset to Default
el: Κουμπί - Επαναφορά στην προεπιλογή

en: Button - Save
el: Κουμπί - Αποθήκευση

en: Button - Yes
el: Κουμπί - Ναι

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cannot show
el: Δεν μπορεί να εμφανιστεί

en: Cell
el: Κύτταρο

en: Cell Size
el: Μέγεθος κυττάρου

en: Cell Text Colour
el: Χρώμα κειμένου κελιού

en: Cell Text Font Size (rem)
el: Μέγεθος γραμματοσειράς κειμένου κελιού (rem)

en: Cell Width (px)
el: Πλάτος κελιού (px)

en: Checked / Unchecked Skip Filled Cells
el: Επιλεγμένο / Μη επιλεγμένο Παράλειψη γεμάτων κελιών

en: Clear All Answers
el: Καθαρίστε όλες τις απαντήσεις

en: Clear All Blanks
el: Καθαρίστε όλα τα κενά

en: Clear Answer
el: Σαφής απάντηση

en: Clear Clue
el: Σαφής ένδειξη

en: Clear Date
el: Ημερομηνία εκκαθάρισης

en: Clear Puzzle
el: Σαφές παζλ

en: Clear clue and answer
el: Σαφής ένδειξη και απάντηση

en: Click on any cell to get started
el: Κάντε κλικ σε οποιοδήποτε κελί για να ξεκινήσετε

en: Click on the table cells to mark the blank cells
el: Κάντε κλικ στα κελιά του πίνακα για να επισημάνετε τα κενά κελιά

en: Click on vertical / horizontal lines to change direction
el: Κάντε κλικ στις κάθετες/οριζόντιες γραμμές για να αλλάξετε κατεύθυνση

en: Close Menu
el: Κλείσιμο μενού

en: Clue
el: Στοιχείο

en: Clue Display (Above / Below Puzzle)
el: Εμφάνιση στοιχείων (πάνω/κάτω από το παζλ)

en: Clue Display - Press on any cell to start
el: Οθόνη ενδείξεων - Πατήστε σε οποιοδήποτε κελί για να ξεκινήσετε

en: Clue No Size
el: Στοιχείο Όχι Μέγεθος

en: Clue Number Font Size (rem)
el: Στοιχείο Αριθμός γραμματοσειράς Μέγεθος γραμματοσειράς (rem)

en: Color Cell Text
el: Χρώμα Κείμενο κελιού

en: Cols Number
el: Αριθμός Cols

en: Columns Number need to be greater than Zero
el: Ο αριθμός των στηλών πρέπει να είναι μεγαλύτερος από το μηδέν

en: Company / Organisation
el: Εταιρεία / Οργανισμός

en: Confirm Clear Puzzle Text - Confirm Text
el: Επιβεβαίωση Εκκαθάριση κειμένου παζλ - Επιβεβαίωση κειμένου

en: Confirm Reset Setting to Default - Confirm Text
el: Επιβεβαίωση Επαναφορά της ρύθμισης στην προεπιλογή - Επιβεβαίωση κειμένου

en: Copied
el: Αντιγραφή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Could not save the crossword puzzle
el: Δεν μπόρεσε να αποθηκεύσει το σταυρόλεξο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Default Blank Cell Colour
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κενού κελιού

en: Default Focused Cell Colour
el: Προεπιλεγμένο χρώμα εστιασμένου κελιού

en: Default Highlighted Cell Colour
el: Προεπιλεγμένο χρώμα επισημασμένου κελιού

en: Default Sizes - Device / Fonts / Cells
el: Προεπιλεγμένα μεγέθη - Συσκευή / Γραμματοσειρές / Κελιά

en: Default settings for the user Menu
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις για το μενού χρήστη

en: Desktop
el: Επιτραπέζια επιφάνεια εργασίας

en: Direction can also be changed by clicking on Space / Enter key
el: Η κατεύθυνση μπορεί επίσης να αλλάξει κάνοντας κλικ στο πλήκτρο Space / Enter

en: Do not add "script" tags. Content will be sanitized as per post html allowed tags.
el: Μην προσθέτετε ετικέτες "script". Το περιεχόμενο θα καθαριστεί σύμφωνα με τις επιτρεπόμενες ετικέτες της html ανάρτησης.

en: Domain License
el: Άδεια χρήσης τομέα

en: Down Clue
el: Κάτω στοιχείο

en: Down Clues
el: Κάτω ενδείξεις

en: Download Empty Puzzle as PDF
el: Κατεβάστε το Empty Puzzle ως PDF

en: Download Solved Puzzle as PDF
el: Κατεβάστε το λυμένο παζλ ως PDF

en: Draw Blanks
el: Σχεδιάστε κενά

en: Email - Report Bug (If empty, will not show in menu option)
el: Email - Αναφορά σφάλματος (Αν είναι κενό, δεν θα εμφανιστεί στην επιλογή μενού)

en: Enter the license number
el: Πληκτρολογήστε τον αριθμό της άδειας

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error Parsing Data
el: Σφάλμα ανάλυσης δεδομένων

en: Error: Plugin "Puzzle Crossword" requires a higher version of PHP to be running.
el: Σφάλμα: Απαιτείται υψηλότερη έκδοση της PHP για να εκτελεστεί.

en: Focused Cell Border
el: Επικεντρωμένο σύνορο κυττάρων

en: Focused Cell Colour Border
el: Επικεντρωμένο κελί Χρώμα Border

en: Font Size Cell Clue Number Text
el: Μέγεθος γραμματοσειράς Κελί Κείμενο αριθμού ενδείξεων

en: Font Size Cell Text
el: Μέγεθος γραμματοσειράς Κείμενο κελιού

en: General
el: Γενικά

en: General Labels
el: Γενικές ετικέτες

en: Get Premium License
el: Αποκτήστε άδεια Premium

en: Highlighted Cells
el: Επισημασμένα κελιά

en: Highlighted Cells Colour
el: Επισημασμένα κελιά Χρώμα

en: How to play the puzzle and customize it
el: Πώς να παίξετε το παζλ και να το προσαρμόσετε

en: How to play the puzzle!
el: Πώς να παίξετε το παζλ!

en: IMPORTANT
el: ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

en: If left empty no input restriction is applied.
el: Εάν παραμείνει κενό, δεν εφαρμόζεται κανένας περιορισμός εισόδου.

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Input Answer Cell
el: Κελί απάντησης εισόδου

en: Inside Print Page - Company Logo - .jpeg/.png (can be left blank)
el: Εσωτερική σελίδα εκτύπωσης - Λογότυπο εταιρείας - .jpeg/.png (μπορεί να παραμείνει κενό)

en: Inside Print Page - Company Name (can be left blank)
el: Εσωτερική σελίδα εκτύπωσης - Όνομα εταιρείας (μπορεί να παραμείνει κενό)

en: Invalid Character, no symbols or numbers allowed
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας, δεν επιτρέπονται σύμβολα ή αριθμοί

en: Invalid Email
el: Μη έγκυρο email

en: Invalid Input Character
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας εισόδου

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Laptop
el: Φορητός υπολογιστής

en: Latest Version Available
el: Τελευταία διαθέσιμη έκδοση

en: License
el: Άδεια

en: License Active
el: Άδεια Ενεργή

en: License Date last checked
el: Άδεια Ημερομηνία τελευταίου ελέγχου

en: License Version
el: Έκδοση άδειας χρήσης

en: License is valid. Thank you for using our product. We much appreciate it.
el: Η άδεια ισχύει. Σας ευχαριστούμε για τη χρήση του προϊόντος μας. Το εκτιμούμε πολύ.

en: Licensing Server Url
el: Url διακομιστή αδειοδότησης

en: Menu
el: Μενού

en: Menu Label
el: Ετικέτα μενού

en: Minimal version of PHP required:
el: Απαιτείται ελάχιστη έκδοση της PHP:

en: Mobile
el: Κινητό

en: Name
el: Όνομα

en: Navigate with the Arrow (up, down, left, right)
el: Πλοήγηση με τα βέλη (πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά)

en: New Crossword
el: Νέο σταυρόλεξο

en: No
el: Όχι

en: No message set.
el: Δεν έχει οριστεί μήνυμα.

en: Ok, Got it!
el: Εντάξει, το βρήκα!

en: Only to characters A to Z and a to z
el: Μόνο στους χαρακτήρες A έως Z και a έως z

en: PDF - Empty Puzzle
el: PDF - Άδειο παζλ

en: PDF - Solved Puzzle
el: PDF - Λυμένο παζλ

en: Page not verified
el: Σελίδα που δεν έχει επαληθευτεί

en: Placeholder example will restrict the input only to characters from A to Z and a to z (lowercase and uppercase)
el: Το παράδειγμα με τον τίτλο θέσης θα περιορίσει την εισαγωγή μόνο σε χαρακτήρες από το A έως το Z και από το a έως το z (πεζά και κεφαλαία)

en: Premium Feature
el: Χαρακτηριστικό Premium

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print - Current State
el: Εκτύπωση - Τρέχουσα κατάσταση

en: Print - Empty Puzzle
el: Εκτύπωση - Άδειο παζλ

en: Print - Include Clues
el: Εκτύπωση - Συμπεριλάβετε ενδείξεις

en: Print Current State of the Puzzle
el: Εκτύπωση Τρέχουσα κατάσταση του παζλ

en: Print Empty Puzzle
el: Εκτύπωση Άδειο παζλ

en: Print labels
el: Εκτύπωση ετικετών

en: Puzzle
el: Παζλ

en: Puzzle Information
el: Πληροφορίες παζλ

en: Puzzle Menu
el: Μενού παζλ

en: Puzzle Name Required
el: Απαιτείται όνομα παζλ

en: Puzzle Name:
el: Όνομα παζλ:

en: Puzzle Saved Successfully
el: Παζλ αποθηκεύτηκε επιτυχώς

en: Puzzle not found
el: Το παζλ δεν βρέθηκε

en: Remember My Settings
el: Θυμηθείτε τις ρυθμίσεις μου

en: Remember Settings
el: Θυμηθείτε τις ρυθμίσεις

en: Report Bug
el: Αναφορά σφάλματος

en: Reset to Default
el: Επαναφορά στην προεπιλογή

en: Restrict Input
el: Περιορισμός εισόδου

en: Reveal
el: Αποκάλυψη

en: Reveal Cell - Confirm Text
el: Αποκάλυψη κελιού - Επιβεβαίωση κειμένου

en: Reveal Clue - Confirm Text
el: Αποκάλυψη στοιχείων - Επιβεβαίωση κειμένου

en: Reveal Date Time - Denied Message (show Date and Time by adding {date_time} )
el: Αποκάλυψη ημερομηνίας ώρας - Μήνυμα απόρριψης (εμφάνιση ημερομηνίας και ώρας με την προσθήκη {date_time} )

en: Reveal Puzzle - Confirm Text
el: Αποκάλυψη παζλ - Επιβεβαίωση κειμένου

en: Reveal Selected Cell?
el: Αποκάλυψη επιλεγμένου κελιού

en: Reveal Selected Clue?
el: Αποκαλύψτε επιλεγμένο στοιχείο

en: Reveal Solved Puzzle?
el: Αποκάλυψη λυμένου γρίφου

en: Reveal Text Info
el: Αποκάλυψη πληροφοριών κειμένου

en: Rows Number
el: Αριθμός σειρών

en: Rows Number need to be greater than Zero
el: Ο αριθμός σειρών πρέπει να είναι μεγαλύτερος από το μηδέν

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save & Back
el: Αποθήκευση & Επιστροφή

en: Save Progress
el: Αποθήκευση προόδου

en: Save Puzzle Text - Fading Text
el: Αποθήκευση κειμένου παζλ - Κείμενο που ξεθωριάζει

en: Save and Generate Clues
el: Αποθήκευση και δημιουργία ενδείξεων

en: Saved
el: Αποθηκευμένο

en: Saving ...
el: Εξοικονόμηση ...

en: Screen Max Width
el: Μέγιστο πλάτος οθόνης

en: See documentation / video on how to do it
el: Δείτε τεκμηρίωση/βίντεο για το πώς να το κάνετε

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings - Customize the puzzle
el: Ρυθμίσεις - Προσαρμογή του παζλ

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show Answers From
el: Εμφάνιση απαντήσεων από

en: Show Cell Size Adjustment option
el: Εμφάνιση της επιλογής Προσαρμογή μεγέθους κελιών

en: Show Font Size Adjustment Option
el: Εμφάνιση επιλογής ρύθμισης μεγέθους γραμματοσειράς

en: Show Font Size Clue No Adjustment Option
el: Εμφάνιση μεγέθους γραμματοσειράς Υπόδειξη Δεν υπάρχει επιλογή ρύθμισης

en: Show Information about the Puzzle to the player
el: Εμφάνιση πληροφοριών σχετικά με το παζλ στον παίκτη

en: Show Information from Template (custom html in case the editor does not work)
el: Εμφάνιση πληροφοριών από το πρότυπο (προσαρμοσμένη html σε περίπτωση που ο επεξεργαστής δεν λειτουργεί)

en: Show Menu to front end users
el: Εμφάνιση μενού στους χρήστες του front end

en: Show Print Current State of Puzzle
el: Εμφάνιση εκτύπωσης Τρέχουσα κατάσταση του παζλ

en: Show Print Empty Puzzle
el: Εμφάνιση Εκτύπωση Άδειο παζλ

en: Show Remember Settings
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων Remember Settings (Απομνημόνευση ρυθμίσεων)

en: Show Timer
el: Εμφάνιση χρονοδιακόπτη

en: Sizes
el: Μεγέθη

en: Skip Filled Cells
el: Παράλειψη γεμισμένων κελιών

en: Support & Updates End Date
el: Ημερομηνία λήξης υποστήριξης και ενημερώσεων

en: Text Size
el: Μέγεθος κειμένου

en: The page did not pass the verification test
el: Η σελίδα δεν πέρασε τον έλεγχο επαλήθευσης

en: Time
el: Χρόνος

en: Toggle Cells No
el: Εναλλαγή κελιών Όχι

en: Use Javascript Regular expression to Restrict input:
el: Χρήση Javascript Regular expression για τον περιορισμό της εισόδου:

en: User Menu
el: Μενού χρήστη

en: User Menu Labels
el: Ετικέτες μενού χρήστη

en: Validate License
el: Επικύρωση άδειας

en: Version
el: Έκδοση

en: View
el: Προβολή

en: Yes
el: Ναι

en: Your server's PHP version:
el: Η έκδοση PHP του διακομιστή σας:
