Advanced Crossword - en to ro_RO translation catalogue (194 entries)

en: (leave empty, or otherwise stated by developer)
ro_RO: (se lasă gol, sau se specifică altfel de către dezvoltator)

en: - To Save simply toggle back
ro_RO: - Pentru a salva pur și simplu comutați înapoi

en: 2.Generate Numbers
ro_RO: 2.Generarea numerelor

en: Across and Down Clues can be toggle visible by clicking on the down / up arrows
ro_RO: Indiciile transversale și descendente pot fi activate și dezactivate făcând clic pe săgețile de jos / sus

en: Across Clue
ro_RO: Clujul de peste

en: Across Clues
ro_RO: Peste indicii

en: Action
ro_RO: Acțiune

note: Name of the plugin
en: Advanced Crossword
ro_RO: Cuvinte încrucișate avansate

note: Description of the plugin
en: Advanced Crossword lets you have full control over the crossword created. From custom grid size to cell size, font size, colors and many more.
ro_RO: Advanced Crossword vă permite să aveți control total asupra cuvintelor încrucișate create. De la dimensiunea personalizată a grilei la dimensiunea celulelor, dimensiunea fontului, culori și multe altele.

en: Advanced Crossword License is not valid. Check the license or contact developer@tuskcode.com
ro_RO: Advanced Crossword License nu este valabilă. Verificați licența sau contactați developer@tuskcode.com

en: Alert message and labels
ro_RO: Mesaj de alertă și etichete

en: Alert Messages
ro_RO: Mesaje de alertă

en: Allow the player to view the solved puzzle after 
                                                        specific date and time. (Ideal when running competitions)
ro_RO: Permiteți jucătorului să vadă puzzle-ul rezolvat după ce
                                                        o anumită dată și oră. (Ideal atunci când se organizează concursuri)

en: Answer
ro_RO: Răspuns

en: Answers are available to view from
ro_RO: Răspunsurile sunt disponibile pentru a fi vizualizate la

en: Are you sure you want to clear all answer cells?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți toate celulele de răspuns?

en: Are you sure you want to clear all blank cells?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți toate celulele goale?

en: Are you sure you want to clear the puzzle?
ro_RO: Ești sigur că vrei să rezolvi puzzle-ul?

en: Are you sure you want to delete it?
ro_RO: Ești sigur că vrei să o ștergi?

en: Are you sure you want to Reset to Default the Settings?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să resetați setările implicite?

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Blank Cell
ro_RO: Celula goală

en: Blank Cell Colour
ro_RO: Culoarea celulei goale

en: Border Collapse
ro_RO: Prăbușirea frontierei

en: Button - Clear
ro_RO: Buton - Clear

en: Button - Close
ro_RO: Buton - Închide

en: Button - No
ro_RO: Buton - Nu

en: Button - Ok
ro_RO: Buton - Ok

en: Button - Report Bug
ro_RO: Buton - Raportează un bug

en: Button - Reset to Default
ro_RO: Buton - Resetare la valorile implicite

en: Button - Save
ro_RO: Buton - Salvare

en: Button - Yes
ro_RO: Buton - Da

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Cannot show
ro_RO: Nu se poate afișa

en: Cell
ro_RO: Celula

en: Cell Size
ro_RO: Dimensiunea celulei

en: Cell Text Colour
ro_RO: Culoarea textului celulei

en: Cell Text Font Size (rem)
ro_RO: Dimensiunea fontului textului celulei (rem)

en: Cell Width (px)
ro_RO: Lățimea celulei (px)

en: Checked / Unchecked Skip Filled Cells
ro_RO: Bifați / Debifați săriți celulele umplute

en: Clear All Answers
ro_RO: Ștergeți toate răspunsurile

en: Clear All Blanks
ro_RO: Ștergeți toate golurile

en: Clear Answer
ro_RO: Răspuns clar

en: Clear Clue
ro_RO: Indiciu clar

en: Clear clue and answer
ro_RO: Indiciu și răspuns clar

en: Clear Date
ro_RO: Data de ștergere

en: Clear Puzzle
ro_RO: Puzzle clar

en: Click on any cell to get started
ro_RO: Faceți clic pe orice celulă pentru a începe

en: Click on the table cells to mark the blank cells
ro_RO: Faceți clic pe celulele tabelului pentru a marca celulele goale

en: Click on vertical / horizontal lines to change direction
ro_RO: Faceți clic pe liniile verticale / orizontale pentru a schimba direcția

en: Close Menu
ro_RO: Închideți meniul

en: Clue
ro_RO: Indiciu

en: Clue Display (Above / Below Puzzle)
ro_RO: Afișare indiciu (deasupra / sub puzzle)

en: Clue Display - Press on any cell to start
ro_RO: Afișare indiciu - Apăsați pe orice celulă pentru a începe

en: Clue No Size
ro_RO: Indiciu nr. dimensiune

en: Color Cell Text
ro_RO: Culoare Celula text

en: Cols Number
ro_RO: Cols Număr

en: Columns Number need to be greater than Zero
ro_RO: Numărul coloanelor trebuie să fie mai mare decât zero

en: Company / Organisation
ro_RO: Companie / Organizație

en: Confirm Clear Puzzle Text - Confirm Text
ro_RO: Confirmă textul de puzzle clar - Confirmă textul

en: Confirm Reset Setting to Default - Confirm Text
ro_RO: Confirmați Resetarea setărilor la setările implicite - Confirmați textul

en: Copied
ro_RO: Copiat

en: Copy
ro_RO: Copiați

en: Could not save the crossword puzzle
ro_RO: Nu s-a putut salva rebusul

en: Date
ro_RO: Data

en: Default Blank Cell Colour
ro_RO: Culoarea implicită a celulei goale

en: Default Focused Cell Colour
ro_RO: Culoarea implicită a celulei focalizate

en: Default Highlighted Cell Colour
ro_RO: Culoarea implicită a celulei evidențiate

en: Default settings for the user Menu
ro_RO: Setări implicite pentru utilizator Meniu

en: Default Sizes - Device / Fonts / Cells
ro_RO: Dimensiuni implicite - Dispozitiv / Fonturi / Celule

en: Direction can also be changed by clicking on Space / Enter key
ro_RO: Direcția poate fi schimbată și prin apăsarea tastei Space / Enter

en: Do not add "script" tags. Content will be sanitized as per post html allowed tags.
ro_RO: Nu adăugați etichete "script". Conținutul va fi curățat conform etichetelor permise de post html.

en: Domain License
ro_RO: Licență de domeniu

en: Down Clue
ro_RO: Jos Indiciu

en: Down Clues
ro_RO: În jos Indicii

en: Download Empty Puzzle as PDF
ro_RO: Descărcați Empty Puzzle în format PDF

en: Download Solved Puzzle as PDF
ro_RO: Descărcați Puzzle rezolvat în format PDF

en: Draw Blanks
ro_RO: Desenați spații libere

en: Email - Report Bug (If empty, will not show in menu option)
ro_RO: Email - Raportează o eroare (Dacă este gol, nu va apărea în opțiunea de meniu)

en: Enter the license number
ro_RO: Introduceți numărul de licență

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error Parsing Data
ro_RO: Eroare de analiză a datelor

en: Error: Plugin "Puzzle Crossword" requires a higher version of PHP to be running.
ro_RO: Eroare: Plugin-ul "Puzzle Crossword" necesită o versiune mai mare de PHP pentru a fi rulat.

en: Focused Cell Border
ro_RO: Granița celulelor focalizate

en: Focused Cell Colour Border
ro_RO: Culoarea celulei focalizate Margine de culoare

en: Font Size Cell Clue Number Text
ro_RO: Mărimea fontului Celula Indiciu Număr de indiciu Text

en: Font Size Cell Text
ro_RO: Mărimea fontului Textul celulei

en: General Labels
ro_RO: Etichete generale

en: Get Premium License
ro_RO: Obțineți licență Premium

en: Highlighted Cells
ro_RO: Celule evidențiate

en: Highlighted Cells Colour
ro_RO: Culoarea celulelor evidențiate

en: How to play the puzzle and customize it
ro_RO: Cum se joacă puzzle-ul și cum se personalizează

en: How to play the puzzle!
ro_RO: Cum se joacă puzzle-ul!

en: If left empty no input restriction is applied.
ro_RO: Dacă este lăsat gol, nu se aplică nicio restricție de intrare.

en: Info
ro_RO: Informații

en: Input Answer Cell
ro_RO: Intrare Răspuns Celula de răspuns

en: Inside Print Page - Company Logo - .jpeg/.png (can be left blank)
ro_RO: Pagina de tipar din interior - Logo-ul companiei - .jpeg/.png (poate fi lăsat gol)

en: Inside Print Page - Company Name (can be left blank)
ro_RO: Pagina de tipar din interior - Numele companiei (poate fi lăsat în alb)

en: Invalid Character, no symbols or numbers allowed
ro_RO: Caracter nevalabil, nu sunt permise simboluri sau numere

en: Invalid Email
ro_RO: Email invalid

en: Invalid Input Character
ro_RO: Caracter de intrare invalid

en: Labels
ro_RO: Etichete

en: Latest Version Available
ro_RO: Cea mai recentă versiune disponibilă

en: License
ro_RO: Licență

en: License Active
ro_RO: Licență activă

en: License Date last checked
ro_RO: Licență Data ultimei verificări

en: License is valid. Thank you for using our product. We much appreciate it.
ro_RO: Licența este valabilă. Vă mulțumim pentru utilizarea produsului nostru. Apreciem foarte mult acest lucru.

en: License Version
ro_RO: Versiunea de licență

en: Licensing Server Url
ro_RO: Url server de licențiere

en: Menu
ro_RO: Meniu

en: Menu Label
ro_RO: Etichetă meniu

en: Minimal version of PHP required:
ro_RO: Este necesară o versiune minimă de PHP:

en: Mobile
ro_RO: Mobil

en: Name
ro_RO: Nume

en: Navigate with the Arrow (up, down, left, right)
ro_RO: Navigați cu săgeata (sus, jos, stânga, dreapta)

en: New Crossword
ro_RO: Cuvinte încrucișate noi

en: No
ro_RO: Nu

en: No message set.
ro_RO: Nu s-a stabilit niciun mesaj.

en: Ok, Got it!
ro_RO: Bine, am înțeles!

en: Only to characters A to Z and a to z
ro_RO: Numai pentru caracterele de la A la Z și de la a la z

en: Page not verified
ro_RO: Pagina nu a fost verificată

en: PDF - Empty Puzzle
ro_RO: PDF - Puzzle gol

en: PDF - Solved Puzzle
ro_RO: PDF - Puzzle rezolvat

en: Placeholder example will restrict the input only to characters from A to Z and a to z (lowercase and uppercase)
ro_RO: Exemplul Placeholder va restricționa intrarea numai la caracterele de la A la Z și de la a la z (minuscule și majuscule)

en: Premium Feature
ro_RO: Caracteristica Premium

en: Print
ro_RO: Imprimare

en: Print - Current State
ro_RO: Imprimare - Stare curentă

en: Print - Empty Puzzle
ro_RO: Imprimă - Puzzle gol

en: Print - Include Clues
ro_RO: Imprimă - Includeți indicii

en: Print Current State of the Puzzle
ro_RO: Imprimă Situația actuală a puzzle-ului

en: Print Empty Puzzle
ro_RO: Imprimă Puzzle gol

en: Print labels
ro_RO: Imprimă etichete

en: Puzzle Information
ro_RO: Informații despre puzzle

en: Puzzle Menu
ro_RO: Meniul Puzzle

en: Puzzle Name Required
ro_RO: Numele puzzle-ului este necesar

en: Puzzle Name:
ro_RO: Nume puzzle:

en: Puzzle not found
ro_RO: Puzzle nu a fost găsit

en: Puzzle Saved Successfully
ro_RO: Puzzle salvat cu succes

en: Remember My Settings
ro_RO: Rețineți setările mele

en: Remember Settings
ro_RO: Memorează setările

en: Report Bug
ro_RO: Raportează un bug

en: Reset to Default
ro_RO: Resetare la valorile implicite

en: Restrict Input
ro_RO: Restricționarea intrării

en: Reveal
ro_RO: Dezvăluiți

en: Reveal Cell - Confirm Text
ro_RO: Dezvăluie celula - Confirmă textul

en: Reveal Clue - Confirm Text
ro_RO: Descoperă indiciul - Confirmă textul

en: Reveal Date Time - Denied Message (show Date and Time by adding {date_time} )
ro_RO: Reveal Date Time - Denied Message (afișați data și ora prin adăugarea {date_time} )

en: Reveal Puzzle - Confirm Text
ro_RO: Reveal Puzzle - Confirmă textul

en: Reveal Selected Cell?
ro_RO: Dezvăluirea celulei selectate?

en: Reveal Solved Puzzle?
ro_RO: Dezvăluirea puzzle-ului rezolvat?

en: Reveal Text Info
ro_RO: Dezvăluie informații despre text

en: Rows Number
ro_RO: Numărul de rânduri

en: Rows Number need to be greater than Zero
ro_RO: Numărul de rânduri trebuie să fie mai mare decât zero

en: Save
ro_RO: Salvați

en: Save & Back
ro_RO: Salvați și înapoi

en: Save and Generate Clues
ro_RO: Salvați și generați indicii

en: Save Progress
ro_RO: Salvați progresul

en: Save Puzzle Text - Fading Text
ro_RO: Salvează textul puzzle - text care se estompează

en: Saved
ro_RO: Salvat

en: Saving ...
ro_RO: Economisirea ...

en: Screen Max Width
ro_RO: Lățimea maximă a ecranului

en: See documentation / video on how to do it
ro_RO: Consultați documentația / videoclipul despre cum se face acest lucru

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings - Customize the puzzle
ro_RO: Setări - Personalizați puzzle-ul

en: Shortcode
ro_RO: Codul scurt

en: Show
ro_RO: Arată

en: Show Answers From
ro_RO: Afișați răspunsurile de la

en: Show Cell Size Adjustment option
ro_RO: Afișați opțiunea de ajustare a dimensiunii celulelor

en: Show Font Size Adjustment Option
ro_RO: Afișați opțiunea de ajustare a dimensiunii fontului

en: Show Font Size Clue No Adjustment Option
ro_RO: Afișează dimensiunea fontului Indiciu Fără opțiune de ajustare

en: Show Information about the Puzzle to the player
ro_RO: Afișează jucătorului informații despre puzzle

en: Show Information from Template (custom html in case the editor does not work)
ro_RO: Afișarea informațiilor din șablon (html personalizat în cazul în care editorul nu funcționează)

en: Show Menu to front end users
ro_RO: Afișați meniul pentru utilizatorii din față

en: Show Print Current State of Puzzle
ro_RO: Afișează Imprimă starea actuală a puzzle-ului

en: Show Print Empty Puzzle
ro_RO: Afișează Imprimă Puzzle gol

en: Show Remember Settings
ro_RO: Afișează Memorează setările

en: Show Timer
ro_RO: Afișați cronometrul

en: Sizes
ro_RO: Dimensiuni

en: Skip Filled Cells
ro_RO: Săriți celulele umplute

en: Support & Updates End Date
ro_RO: Data de încheiere a suportului și a actualizărilor

en: Tablet
ro_RO: Tabletă

en: Text Size
ro_RO: Dimensiunea textului

en: The page did not pass the verification test
ro_RO: Pagina nu a trecut testul de verificare

en: Time
ro_RO: Timp

en: Toggle Cells No
ro_RO: Comutarea celulelor Nu

en: Use Javascript Regular expression to Restrict input:
ro_RO: Utilizați expresia regulată Javascript pentru a restricționa intrările:

en: User Menu
ro_RO: Meniul utilizatorului

en: User Menu Labels
ro_RO: Etichete meniu utilizator

en: Validate License
ro_RO: Validarea licenței

en: Version
ro_RO: Versiunea

en: View
ro_RO: Vezi

en: View Answers From:
ro_RO: Vezi răspunsuri de la:

en: Yes
ro_RO: Da

en: Your server's PHP version:
ro_RO: Versiunea PHP a serverului dumneavoastră:
