PublishPress Blocks 3.7.0 - en to cs_CZ translation catalogue (1760 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Blocks has everything you need to build professional websites with the Gutenberg editor.
cs_CZ: PublishPress Blocks má vše, co potřebujete k vytvoření profesionálních webových stránek s editorem Gutenberg.

en: Posted on
cs_CZ: Publikováno

en: Updated on
cs_CZ: Aktualizováno

en: Posted
cs_CZ: Publikováno

en: ago
cs_CZ: před

en: Updated
cs_CZ: Aktualizováno

en: Read More
cs_CZ: Zjistit více

en: Upgrade to Pro
cs_CZ: Přechod na Pro

en: You're using PublishPress Blocks Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
cs_CZ: Používáte verzi PublishPress Blocks Free. Pro verze má více funkcí a podporu. %sPřechod na Pro%s

en: No permission!
cs_CZ: Žádné oprávnění!

en: Invalid nonce token!
cs_CZ: Neplatný nonce token!

en: Error: wrong data
cs_CZ: Chyba: nesprávná data

en: Error: can't edit this feature
cs_CZ: Chyba: nelze upravit tuto funkci

en: Error: wrong block type
cs_CZ: Chyba: špatný typ bloku

en: Bad Request!
cs_CZ: Špatný požadavek!

en: Server error. Try again later!
cs_CZ: Chyba serveru. Zkuste to prosím později!

en: Cannot validate captcha
cs_CZ: Nelze ověřit captcha

en: Captcha validation error
cs_CZ: Chyba ověření captcha

en: Website Contact
cs_CZ: Kontakty na webové stránky

en: You have received a contact from your website.
cs_CZ: Obdrželi jste kontakt z vašich webových stránek.

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Error while sending the form. Please try again.
cs_CZ: Chyba při odesílání formuláře. Zkuste to prosím znovu.

en: Too many submissions. Please try again later.
cs_CZ: Příliš mnoho odeslání. Zkuste to prosím později.

en: Captcha validated
cs_CZ: Captcha ověřena

en: Captcha is empty
cs_CZ: Captcha je prázdná

en: Container
cs_CZ: Kontejner

en: Contact Form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Login and Register
cs_CZ: Přihlásit se a registrovat

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Newsletter
cs_CZ: Zpravodaj

en: Search Bar
cs_CZ: Hledací lišta

en: Social Links
cs_CZ: Sociální odkazy

en: Testimonial
cs_CZ: Reference

en: Woo Products
cs_CZ: Woo produkty

en: Block Permissions
cs_CZ: Oprávnění bloků

en: Extra Blocks
cs_CZ: Extra bloky

en: Block Styles
cs_CZ: Styly bloků

en: Block Controls
cs_CZ: Ovládání bloků

en: Block Usage
cs_CZ: Použití bloků

en: Reusable Blocks
cs_CZ: Znovu použitelné bloky

en: Auto Insert Blocks
cs_CZ: Automaticky vkládat bloky

en: Post Notes
cs_CZ: Poznámky k příspěvkům

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Blocks
cs_CZ: Bloky

en: This feature is disabled. In order to use, please enable back through %sDashboard%s.
cs_CZ: Tato funkce je zakázána. Chcete-li ji použít, prosím aktivujte ji zpět přes %sDashboard%s.

en: If you like %sPublishPress Blocks%s please leave us a %s rating. Thank you!
cs_CZ: Pokud se vám %sPublishPress Blocks%s líbí, dejte nám prosím %s hodnocení. Děkujeme!

en: About PublishPress Blocks
cs_CZ: O PublishPress Blocks

en: About
cs_CZ: O

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Contact the PublishPress team
cs_CZ: Kontaktujte tým PublishPress

en: Contact
cs_CZ: Kontakt

en: PublishPress Blocks logo
cs_CZ: Logo PublishPress Blocks

en: %s saved successfully!
cs_CZ: %s úspěšně uloženo!

en: %s can't be saved. Please try again.
cs_CZ: %s nelze uložit. Prosím zkuste to znovu.

en: Choose which blocks are available to each user role, including default WordPress blocks.
cs_CZ: Vyberte, které bloky jsou k dispozici pro každou roli uživatele, včetně výchozích bloků WordPress.

en: To save this configuration, enable at least one block.
cs_CZ: Pro uložení této konfigurace povolte alespoň jeden blok.

en: Save %s Block Permissions
cs_CZ: Uložit oprávnění bloku %s

en: Save Permission for all Roles
cs_CZ: Uložit oprávnění pro všechny role

en: Search blocks
cs_CZ: Hledat bloky

en: Enable or disable all blocks for %s
cs_CZ: Povolit nebo zakázat všechny bloky pro %s

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Scan Block Usage
cs_CZ: Skenovat použití bloků

en: Scan your site to see where blocks are used across your posts.
cs_CZ: Prohledejte svůj web, abyste zjistili, kde jsou bloky používány ve vašich příspěvcích.

en: Block Config
cs_CZ: Konfigurace bloku

en: Default configuration for this block is not available.
cs_CZ: Výchozí konfigurace pro tento blok není k dispozici.

en: Page not found. Go to %sDashboard%s
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena. Přejděte na %sDashboard%s

en: Manage reusable blocks that can be inserted across your site.
cs_CZ: Spravujte opakovaně použitelné bloky, které lze vložit na vašem webu.

en: Create rules to automatically insert reusable blocks into posts by position, category, tag, or other criteria.
cs_CZ: Vytvořte pravidla pro automatické vkládání opakovaně použitelných bloků do příspěvků podle pozice, kategorie, štítku nebo jiných kritérií.

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Type field not defined
cs_CZ: Pole typu není definováno

en: User registration is currently not allowed.
cs_CZ: Registrace uživatelů je momentálně zakázána.

en: Captcha must be checked!
cs_CZ: Captcha musí být ověřena!

en: Username or password is incorrect!
cs_CZ: Uživatelské jméno nebo heslo je nesprávné!

en: Reusable Block
cs_CZ: Znovu použitelný blok

en: All Reusable Blocks
cs_CZ: Všechny znovu použitelné bloky

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New Reusable Block
cs_CZ: Přidat nový znovu použitelný blok

en: Edit Reusable Block
cs_CZ: Upravit znovu použitelný blok

en: New Reusable Block
cs_CZ: Nový znovu použitelný blok

en: View Reusable Block
cs_CZ: Zobrazit znovu použitelný blok

en: View Reusable Blocks
cs_CZ: Zobrazit znovu použitelné bloky

en: Search Reusable Blocks
cs_CZ: Hledat znovu použitelné bloky

en: No reusable blocks found.
cs_CZ: Žádné znovu použitelné bloky nebyly nalezeny.

en: No reusable blocks found in Trash.
cs_CZ: Žádné znovu použitelné bloky nebyly nalezeny v Koši.

en: Parent Reusable Block:
cs_CZ: Nadřazený znovu použitelný blok:

en: Reusable Block Archives
cs_CZ: Archivy znovu použitelných bloků

en: Reusable Block Categories
cs_CZ: Kategorie znovu použitelných bloků

en: Reusable Block Category
cs_CZ: Kategorie znovu použitelného bloku

en: Block Categories
cs_CZ: Kategorie bloků

en: All Block Categories
cs_CZ: Všechny kategorie bloků

en: Edit Block Category
cs_CZ: Upravit kategorii bloku

en: View Block Category
cs_CZ: Zobrazit kategorii bloku

en: Update Block Category
cs_CZ: Aktualizovat kategorii bloku

en: Add New Block Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii bloku

en: New Block Category Name
cs_CZ: Název nové kategorie bloku

en: Parent Block Category
cs_CZ: Nadřazená kategorie bloku

en: Parent Block Category:
cs_CZ: Nadřazená kategorie bloku:

en: Search Block Categories
cs_CZ: Hledat kategorie bloků

en: Popular Block Categories
cs_CZ: Oblíbené kategorie bloků

en: Separate block categories with commas
cs_CZ: Oddělte kategorie bloků čárkami

en: Add or remove block categories
cs_CZ: Přidat nebo odstranit kategorie bloků

en: Choose from the most used block categories
cs_CZ: Vyberte z nejpoužívanějších kategorií bloků

en: No block categories found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné kategorie bloků.

en: The results could not be loaded.
cs_CZ: Výsledky se nepodařilo načíst.

en: Please delete 1 character
cs_CZ: Prosím, smažte 1 znak

note: translators: %s: number of characters.
en: Please delete %s characters
cs_CZ: Prosím, smažte %s znaků

en: Please enter 1 or more characters
cs_CZ: Prosím, zadejte 1 nebo více znaků

note: translators: %s: number of characters.
en: Please enter %s or more characters
cs_CZ: Prosím, zadejte %s nebo více znaků

en: Loading more results...
cs_CZ: Načítání dalších výsledků...

en: You can only select 1 item
cs_CZ: Můžete vybrat pouze 1 položku

note: translators: %s: number of items.
en: You can only select %s items
cs_CZ: Můžete vybrat pouze %s položek

en: No results found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky

en: Searching...
cs_CZ: Hledání...

en: Remove all items
cs_CZ: Odstranit všechny položky

en: Remove item
cs_CZ: Odstranit položku

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Auto Insert Block
cs_CZ: Automaticky vložit blok

en: Add New Rule
cs_CZ: Přidat nové pravidlo

en: Add New Auto Insert Block
cs_CZ: Přidat nový blok automatického vložení

en: Edit Auto Insert Block
cs_CZ: Upravit blok automatického vložení

en: New Auto Insert Block
cs_CZ: Nový blok automatického vložení

en: View Auto Insert Block
cs_CZ: Zobrazit blok automatického vložení

en: Search Auto Insert Blocks
cs_CZ: Hledat bloky automatického vložení

en: No auto insert blocks found
cs_CZ: Žádné bloky automatického vložení nenalezeny

en: No auto insert blocks found in trash
cs_CZ: Žádné bloky automatického vložení nenalezeny v koši

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Targeting
cs_CZ: Cílení

en: Block not found
cs_CZ: Blok nenalezen

en: Post Types: %s
cs_CZ: Typy příspěvků: %s

en: Authors: %s
cs_CZ: Autoři: %s

en: January
cs_CZ: Leden

en: February
cs_CZ: Únor

en: March
cs_CZ: Březen

en: April
cs_CZ: Duben

en: May
cs_CZ: Květen

en: June
cs_CZ: Červen

en: July
cs_CZ: Červenec

en: August
cs_CZ: Srpen

en: September
cs_CZ: Září

en: October
cs_CZ: Říjen

en: November
cs_CZ: Listopad

en: December
cs_CZ: Prosinec

en: Post Created in: %s
cs_CZ: Příspěvek vytvořen: %s

en: Specific Post IDs: %s
cs_CZ: Specifické ID příspěvků: %s

en: Exclude Post IDs: %s
cs_CZ: Vyloučit ID příspěvků: %s

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Duplicate this auto insert rule
cs_CZ: Duplikovat toto pravidlo automatického vložení

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Invalid request
cs_CZ: Neplatný požadavek

en: Security check failed
cs_CZ: Kontrola zabezpečení selhala

en: You do not have permission to duplicate this item
cs_CZ: Nemáte oprávnění k duplikaci této položky

en: Auto insert block duplicated successfully. <a href="%s">Edit the new rule</a>
cs_CZ: Blok automatického vložení byl úspěšně duplikován. <a href="%s">Upravit nové pravidlo</a>

en: Error duplicating auto insert block
cs_CZ: Chyba při duplikaci bloku automatického vložení

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Block Selection
cs_CZ: Výběr bloku

en: Position Settings
cs_CZ: Nastavení pozice

en: Targeting Options
cs_CZ: Možnosti cílení

en: Rule Settings
cs_CZ: Nastavení pravidla

en: You do not have any reusable blocks.
cs_CZ: Nemáte žádné opakovaně použitelné bloky.

en: Click here to add new reusable block
cs_CZ: Klikněte sem pro přidání nového opakovaně použitelného bloku

en: Select a reusable block...
cs_CZ: Vyberte opakovaně použitelný blok...

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Beginning of post
cs_CZ: Začátek příspěvku

en: End of post
cs_CZ: Konec příspěvku

en: Paragraph
cs_CZ: Odstavec

en: After Nth paragraph
cs_CZ: Po N-tém odstavci

en: Before Nth paragraph
cs_CZ: Před N-tým odstavcem

en: Heading
cs_CZ: Nadpis

en: After Nth heading
cs_CZ: Po N-tém nadpisu

en: Before Nth heading
cs_CZ: Před N-tým nadpisem

en: Any Block
cs_CZ: Jakýkoli blok

en: After Nth block
cs_CZ: Po N-tém bloku

en: Before Nth block
cs_CZ: Před N-tým blokem

en: Specific Block
cs_CZ: Specifický blok

en: After specific Nth block
cs_CZ: Po specifickém N-tém bloku

en: Before specific Nth block
cs_CZ: Před specifickým N-tým blokem

en: Insert Position
cs_CZ: Pozice vložení

en: The selected option requires the Pro version. Please select one of the general options or %1$sUpgrade to Pro%2$s.
cs_CZ: Vybraná možnost vyžaduje verzi Pro. Prosím vyberte jednu z obecných možností nebo %1$sPřejděte na Pro%2$s.

en: Position Number
cs_CZ: Číslo pozice

en: Enter the number (e.g., 3 for "after 3rd heading").
cs_CZ: Zadejte číslo (např. 3 pro "po 3. nadpisu").

en: Pro feature
cs_CZ: Pro funkci

en: Exclude from counting
cs_CZ: Vyloučit z počítání

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: List
cs_CZ: Seznam

en: Quote
cs_CZ: Citace

en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

en: Spacer
cs_CZ: Mezera

en: Selected blocks will not be counted when determining position.
cs_CZ: Vybrané bloky nebudou započítány při určování pozice.

en: Search Block
cs_CZ: Hledat blok

en: Search and select blocks after this reusable block should be inserted.
cs_CZ: Hledejte a vyberte bloky, které by měly být vloženy po tomto znovupoužitelném bloku.

en: Search blocks...
cs_CZ: Hledat bloky...

en: Post Types
cs_CZ: Typy příspěvků

en: Taxonomies
cs_CZ: Taxonomie

en: You can restrict this block insertion to only post with specific taxonomy terms.
cs_CZ: Toto vložení bloku můžete omezit pouze na příspěvky se specifickými výrazy taxonomie.

en: Authors
cs_CZ: Autoři

en: Only target posts from specific authors.
cs_CZ: Cílit pouze na příspěvky od konkrétních autorů.

en: Search author...
cs_CZ: Hledat autora...

en: Post Created in Months
cs_CZ: Příspěvky vytvořené v měsících

en: Target posts created in specific months of the year.
cs_CZ: Cílové příspěvky vytvořené v konkrétních měsících roku.

en: Post Created in Years
cs_CZ: Příspěvek vytvořený v letech

en: Comma-separated list of years (e.g., 2023,2024,2025).
cs_CZ: Seznam let oddělený čárkami (např. 2023,2024,2025).

en: Target Posts
cs_CZ: Cílové příspěvky

en: Search and select posts or enter their IDs to limit this rules to specific posts.
cs_CZ: Hledejte a vyberte příspěvky nebo zadejte jejich ID, abyste omezili tato pravidla na konkrétní příspěvky.

en: Search posts...
cs_CZ: Hledat příspěvky...

en: OR
cs_CZ: NEBO

en: Enter comma-separated list of post IDs to include (e.g., 123,456,789).
cs_CZ: Zadejte seznam ID příspěvků oddělený čárkami, které chcete zahrnout (např. 123,456,789).

en: Exclude Posts
cs_CZ: Vyloučit příspěvky

en: Search and select posts or enter their IDs to exclude them from auto insert.
cs_CZ: Hledejte a vyberte příspěvky nebo zadejte jejich ID, abyste je vyloučili z automatického vložení.

en: Enter comma-separated post IDs to exclude (e.g., 123,456,789).
cs_CZ: Zadejte ID příspěvků oddělená čárkami, které chcete vyloučit (např. 123,456,789).

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: This option decides which rule runs first if you have multiple rules targeting the same position in a post. For example, 9 will run before 10.
cs_CZ: Tato možnost rozhoduje, které pravidlo se spustí jako první, pokud máte více pravidel cílených na stejné místo v příspěvku. Například 9 se spustí před 10.

en: Search terms...
cs_CZ: Hledací výrazy...

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Archive
cs_CZ: Archiv

en: Accordion Settings
cs_CZ: Nastavení akordeonu

en: Bottom spacing
cs_CZ: Spodní odsazení

en: Initial Collapsed
cs_CZ: Počáteční sbalené

en: Header Settings
cs_CZ: Nastavení záhlaví

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Header Icon
cs_CZ: Ikona záhlaví

en: Plus Circle
cs_CZ: Kruh s plusem

en: Plus Circle Outline
cs_CZ: Obrys kruhu s plusem

en: Plus Square Outline
cs_CZ: Obrys čtverce s plusem

en: Unfold Arrow
cs_CZ: Šipka rozbalení

en: Horizontal Dots
cs_CZ: Horizontální tečky

en: Arrow Down
cs_CZ: Šipka dolů

en: Header Icon Color
cs_CZ: Barva ikony záhlaví

en: Body Settings
cs_CZ: Nastavení těla

en: Border Settings
cs_CZ: Nastavení okrajů

en: Border Style
cs_CZ: Styl okrajů

en: Solid
cs_CZ: Pevný

en: Dashed
cs_CZ: Čárkovaný

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Border Color
cs_CZ: Barva okrajů

en: Border Width
cs_CZ: Šířka okraje

en: Border Radius
cs_CZ: Poloměr okraje

en: Text and Color
cs_CZ: Text a barva

en: Text Size
cs_CZ: Velikost písma

en: Margin Settings
cs_CZ: Nastavení okrajů

en: Margin Top
cs_CZ: Horní okraj

en: Margin Right
cs_CZ: Pravý okraj

en: Margin Bottom
cs_CZ: Spodní okraj

en: Margin Left
cs_CZ: Levý okraj

en: Padding Settings
cs_CZ: Nastavení vnitřních okrajů

en: Padding Top
cs_CZ: Horní vnitřní okraj

en: Padding Right
cs_CZ: Pravý vnitřní okraj

en: Padding Bottom
cs_CZ: Spodní vnitřní okraj

en: Padding Left
cs_CZ: Levý vnitřní okraj

en: Hover Settings
cs_CZ: Nastavení pro najetí

en: Shadow Color
cs_CZ: Barva stínu

en: Shadow H Offset
cs_CZ: Horizontální offset stínu

en: Shadow V Offset
cs_CZ: Vertikální offset stínu

en: Shadow Blur
cs_CZ: Rozmazání stínu

en: Shadow Spread
cs_CZ: Rozšíření stínu

en: Transition Speed
cs_CZ: Rychlost přechodu

en: Click action
cs_CZ: Akce po kliknutí

en: Action on click
cs_CZ: Akce při kliknutí

en: Open image in a lightbox
cs_CZ: Otevřít obrázek v lightboxu

en: Open custom URL
cs_CZ: Otevřít vlastní URL

en: Open link in a new tab
cs_CZ: Otevřít odkaz v nové záložce

en: Image Size
cs_CZ: Velikost obrázku

en: Full width
cs_CZ: Celá šířka

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Title Color
cs_CZ: Barva názvu

en: Subtitle Color
cs_CZ: Barva podtitulu

en: Overlay Color
cs_CZ: Barva překryvu

en: Text Alignment
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Vertical Alignment
cs_CZ: Vertikální zarovnání

en: Top
cs_CZ: Nahoru

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Bottom
cs_CZ: Dolu

en: Horizontal Alignment
cs_CZ: Horizontální zarovnání

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Text Settings
cs_CZ: Nastavení textu

en: Icon Settings
cs_CZ: Nastavení ikony

en: Icon style
cs_CZ: Styl ikony

en: Pushpin
cs_CZ: Připínák

en: Configuration
cs_CZ: Konfigurace

en: Flag
cs_CZ: Vlajka

en: Star
cs_CZ: Hvězda

en: Checkmark
cs_CZ: Zaškrtnutí

en: Play
cs_CZ: Přehrát

en: Arrow Right
cs_CZ: Šipka vpravo

en: X Cross
cs_CZ: Křížek

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Info
cs_CZ: Informace

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Icon color
cs_CZ: Barva ikony

en: Icon Size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Line Height
cs_CZ: Výška řádku

en: Margin
cs_CZ: Okraj

en: Padding
cs_CZ: Výplň

en: Table Settings
cs_CZ: Nastavení tabulky

en: Max width
cs_CZ: Maximální šířka

en: Video Settings
cs_CZ: Nastavení videa

en: Open video in lightbox
cs_CZ: Otevřít video v lightboxu

en: Video Width
cs_CZ: Šířka videa

en: Video Height
cs_CZ: Výška videa

en: Custom Height
cs_CZ: Vlastní výška

en: Overlay color
cs_CZ: Barva překryvu

en: Play Button Settings
cs_CZ: Nastavení tlačítka pro přehrávání

en: Button Icon
cs_CZ: Ikona tlačítka

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Filled Circle
cs_CZ: Vyplněný kruh

en: Outline Circle
cs_CZ: Kruh s obrysem

en: Video Camera
cs_CZ: Video kamera

en: Filled Square
cs_CZ: Vyplněný čtverec

en: Star Sticker
cs_CZ: Hvězdičková nálepka

en: Button Size
cs_CZ: Velikost tlačítka

en: Button Color
cs_CZ: Barva tlačítka

en: General Settings
cs_CZ: Obecná nastavení

en: Number of columns
cs_CZ: Počet sloupců

en: Color Settings
cs_CZ: Nastavení barev

en: Header Color
cs_CZ: Barva záhlaví

en: Count Up Color
cs_CZ: Barva počítání

en: Description Color
cs_CZ: Barva popisu

en: Count Up Settings
cs_CZ: Nastavení počítání

en: Count Up Number Size
cs_CZ: Velikost čísla počítání

en: Location Settings
cs_CZ: Nastavení umístění

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: Map Settings
cs_CZ: Nastavení mapy

en: Zoom Level
cs_CZ: Úroveň přiblížení

en: Map style
cs_CZ: Styl mapy

en: Silver
cs_CZ: Stříbrná

en: Dark
cs_CZ: Tmavá

en: Night
cs_CZ: Noční

en: Aubergine
cs_CZ: Lilková

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Marker Settings
cs_CZ: Nastavení značky

en: Marker Title
cs_CZ: Název značky

en: Marker Description
cs_CZ: Popis značky

en: Icon 1 Settings
cs_CZ: Nastavení ikony 1

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon Color
cs_CZ: Barva ikony

en: Icon Link
cs_CZ: Odkaz na ikonu

en: Icon 2 Settings
cs_CZ: Nastavení ikony 2

en: Icon 3 Settings
cs_CZ: Nastavení ikony 3

en: Icon Alignment
cs_CZ: Zarovnání ikony

en: Icon Space
cs_CZ: Prostor pro ikonu

en: Load minimized
cs_CZ: Načíst minimalizováno

en: Table of Contents header title
cs_CZ: Název hlavičky obsahu

en: Anchor color
cs_CZ: Barva kotvy

en: Table of Contents Alignment
cs_CZ: Zarovnání obsahu

en: Tab Settings
cs_CZ: Nastavení záložek

en: Tabs Style
cs_CZ: Styl záložek

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontální

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: Active Tab Settings
cs_CZ: Nastavení aktivní záložky

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Avatar Settings
cs_CZ: Nastavení avatara

en: Border Radius (%)
cs_CZ: Poloměr okrajů (%)

en: Avatar Size
cs_CZ: Velikost avatara

en: Name Color
cs_CZ: Barva jména

en: Position Color
cs_CZ: Barva pozice

en: Layout Settings
cs_CZ: Nastavení rozložení

en: Number of Products
cs_CZ: Počet produktů

en: Text Label
cs_CZ: Textová značka

en: Name placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro jméno

en: Email placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro email

en: Message placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro zprávu

en: Submit label
cs_CZ: Odeslat

en: Success text
cs_CZ: Úspěšný text

en: Error text
cs_CZ: Chybový text

en: Input Color
cs_CZ: Barva vstupu

en: Submit Button Settings
cs_CZ: Nastavení tlačítka Odeslat

en: Border and Text Color
cs_CZ: Barva okraje a textu

en: Button Position
cs_CZ: Pozice tlačítka

en: Form Settings
cs_CZ: Nastavení formuláře

en: Form style
cs_CZ: Styl formuláře

en: Alternative
cs_CZ: Alternativa

en: Form width
cs_CZ: Šířka formuláře

en: First Name placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro jméno

en: Last Name placeholder
cs_CZ: Placeholder pro příjmení

en: Images Settings
cs_CZ: Nastavení obrázků

en: Open image in lightbox
cs_CZ: Otevřít obrázek v lightboxu

en: Open custom link
cs_CZ: Otevřít vlastní odkaz

en: Auto Height
cs_CZ: Automatická výška

en: Always show overlay
cs_CZ: Vždy zobrazit překryv

en: Hover Color
cs_CZ: Barva při najetí myší

en: Columns Settings
cs_CZ: Nastavení sloupců

en: Space between column
cs_CZ: Prostor mezi sloupci

en: Vertical space when collapsed
cs_CZ: Svislý prostor při sbalení

en: Collapsed order RTL
cs_CZ: Sbalený pořádek RTL

en: Row Settings
cs_CZ: Nastavení řádků

en: Vertical Align
cs_CZ: Svislé zarovnání

en: Middle
cs_CZ: Střední

en: Full Height
cs_CZ: Plná výška

en: Columns Wrapped
cs_CZ: Ovinuté sloupce

en: Wrapper Tag
cs_CZ: Obalová značka

en: Header
cs_CZ: Hlava

en: Section
cs_CZ: Sekce

en: Main
cs_CZ: Hlavní

en: Article
cs_CZ: Článek

en: Aside
cs_CZ: Vedlejší

en: Footer
cs_CZ: Patička

en: Content Max Width
cs_CZ: Maximální šířka obsahu

en: Content Min Height
cs_CZ: Minimální výška obsahu

en: Border style
cs_CZ: Styl okraje

en: Column Settings
cs_CZ: Nastavení sloupců

en: Text alignment
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Number of icons
cs_CZ: Počet ikon

en: Container Settings
cs_CZ: Nastavení kontejneru

en: Title Settings
cs_CZ: Nastavení názvu

en: Font Size (px)
cs_CZ: Velikost písma (px)

en: Line Height (px)
cs_CZ: Výška řádku (px)

en: HTML Tag
cs_CZ: HTML tag

en: Your styles have been saved!
cs_CZ: Vaše styly byly uloženy!

en: Style title
cs_CZ: Název stylu

en: copy
cs_CZ: kopírovat

en: Bold
cs_CZ: Tučné

en: Lighter
cs_CZ: Světlejší

en: Underline
cs_CZ: Podtržení

en: Overline
cs_CZ: Nadtržení

en: Line Through
cs_CZ: Přeškrtnutí

en: Scale Up
cs_CZ: Zvětšit

en: Scale Down
cs_CZ: Zmenšit

en: Lift Up
cs_CZ: Zvednout

en: Shift Right
cs_CZ: Posunout doprava

en: Rotate
cs_CZ: Otočit

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Spacing
cs_CZ: Mezery

en: Padding Top (px)
cs_CZ: Vnitřní okraj nahoře (px)

en: Padding Right (px)
cs_CZ: Vnitřní okraj vpravo (px)

en: Padding Bottom (px)
cs_CZ: Vnitřní okraj dole (px)

en: Padding Left (px)
cs_CZ: Vnitřní okraj vlevo (px)

en: Margin Top (px)
cs_CZ: Vnější okraj nahoře (px)

en: Margin Right (px)
cs_CZ: Vnější okraj vpravo (px)

en: Margin Bottom (px)
cs_CZ: Vnější okraj dole (px)

en: Margin Left (px)
cs_CZ: Vnější okraj vlevo (px)

en: Border Top Width (px)
cs_CZ: Šířka horního okraje (px)

en: Border Right Width (px)
cs_CZ: Šířka pravého okraje (px)

en: Border Bottom Width (px)
cs_CZ: Šířka dolního okraje (px)

en: Border Left Width (px)
cs_CZ: Šířka levého okraje (px)

en: Border Top Left Radius (px)
cs_CZ: Poloměr horního levého okraje (px)

en: Border Top Right Radius (px)
cs_CZ: Poloměr horního pravého okraje (px)

en: Border Bottom Right Radius (px)
cs_CZ: Poloměr dolního pravého okraje (px)

en: Border Bottom Left Radius (px)
cs_CZ: Poloměr dolního levého okraje (px)

en: Typography
cs_CZ: Typografie

en: Font
cs_CZ: Písmo

en: Font Family
cs_CZ: Rodina písem

en: Font Style
cs_CZ: Styl písma

en: Italic
cs_CZ: Kurzíva

en: Oblique
cs_CZ: Šikmé

en: Font Weight
cs_CZ: Tloušťka písma

en: Letter Spacing (px)
cs_CZ: Mezera mezi písmeny (px)

en: Text Align
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Justify
cs_CZ: Zarovnat

en: Text Decoration
cs_CZ: Dekorace textu

en: Text Transform
cs_CZ: Transformace textu

en: Capitalize
cs_CZ: Velká písmena

en: Uppercase
cs_CZ: Všechny velké písmena

en: Lowercase
cs_CZ: Malá písmena

en: Text Shadow
cs_CZ: Stín textu

en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: Display & Position
cs_CZ: Zobrazení & Umístění

en: Display
cs_CZ: Zobrazení

en: Block
cs_CZ: Blok

en: Inline
cs_CZ: In-line

en: Inline Block
cs_CZ: In-line blok

en: Grid
cs_CZ: Mřížka

en: Static
cs_CZ: Statický

en: Relative
cs_CZ: Relativní

en: Absolute
cs_CZ: Absolutní

en: Fixed
cs_CZ: Pevný

en: Sticky
cs_CZ: Lepivý

en: Sizing
cs_CZ: Velikost

en: Width (%)
cs_CZ: Šířka (%)

en: Height (px)
cs_CZ: Výška (px)

en: Max Width (px)
cs_CZ: Maximální šířka (px)

en: Min Width (px)
cs_CZ: Minimální šířka (px)

en: Max Height (px)
cs_CZ: Maximální výška (px)

en: Min Height (px)
cs_CZ: Minimální výška (px)

en: Flow
cs_CZ: Tok

en: Float
cs_CZ: Plovoucí

en: Clear
cs_CZ: Vymazat

en: Both
cs_CZ: Oba

en: Overflow
cs_CZ: Přetečení

en: Visible
cs_CZ: Viditelné

en: Hidden
cs_CZ: Skryté

en: Scroll
cs_CZ: Srolovat

en: Auto
cs_CZ: Automatické

en: Z-Index
cs_CZ: Z-index

en: Border
cs_CZ: Okraj

en: Left Border
cs_CZ: Levý okraj

en: Left Border Width (px)
cs_CZ: Šířka levého okraje (px)

en: Left Border Style
cs_CZ: Styl levého okraje

en: Double
cs_CZ: Dvojitý

en: Left Border Color
cs_CZ: Barva levého okraje

en: Right Border
cs_CZ: Pravý okraj

en: Right Border Width (px)
cs_CZ: Šířka pravého okraje (px)

en: Right Border Style
cs_CZ: Styl pravého okraje

en: Right Border Color
cs_CZ: Barva pravého okraje

en: Top Border
cs_CZ: Horní okraj

en: Top Border Width (px)
cs_CZ: Šířka horního okraje (px)

en: Top Border Style
cs_CZ: Styl horního okraje

en: Top Border Color
cs_CZ: Barva horního okraje

en: Bottom Border
cs_CZ: Dolní okraj

en: Bottom Border Width (px)
cs_CZ: Šířka dolního okraje (px)

en: Bottom Border Style
cs_CZ: Styl dolního okraje

en: Bottom Border Color
cs_CZ: Barva dolního okraje

en: Text Elements
cs_CZ: Textové prvky

en: Blockquote
cs_CZ: Citace

en: Padding (px)
cs_CZ: Vnitřní okraj (px)

en: Margin (px)
cs_CZ: Vnější okraj (px)

en: Lists
cs_CZ: Seznamy

en: List Margin (px)
cs_CZ: Okraj seznamu (px)

en: List Padding (px)
cs_CZ: Vnitřní okraj seznamu (px)

en: Item Margin Bottom (px)
cs_CZ: Okraj položky dole (px)

en: Item Text Color
cs_CZ: Barva textu položky

en: Heading Elements
cs_CZ: Hlavičkové prvky

en: H1 Heading
cs_CZ: H1 nadpis

en: H2 Heading
cs_CZ: H2 nadpis

en: H3 Heading
cs_CZ: H3 nadpis

en: H4 Heading
cs_CZ: H4 nadpis

en: H5 Heading
cs_CZ: H5 nadpis

en: H6 Heading
cs_CZ: Nadpis H6

en: Heading Hover Effects
cs_CZ: Efekty při najetí na nadpis

en: H1 Hover Color
cs_CZ: Barva při najetí na H1

en: H2 Hover Color
cs_CZ: Barva při najetí na H2

en: H3 Hover Color
cs_CZ: Barva při najetí na H3

en: Link Elements
cs_CZ: Odkazové prvky

en: Link Base Styles
cs_CZ: Základní styly odkazů

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

en: Link Hover States
cs_CZ: Stavy odkazu při najetí

en: Hover Text Decoration
cs_CZ: Dekorace textu při najetí

en: Hover Background
cs_CZ: Pozadí při najetí

en: Hover Font Weight
cs_CZ: Hmotnost písma při najetí

en: Links in Headings
cs_CZ: Odkazy v nadpisech

en: H1 Link Color
cs_CZ: Barva odkazu H1

en: H2 Link Color
cs_CZ: Barva odkazu H2

en: H3 Link Color
cs_CZ: Barva odkazu H3

en: H1 Link Hover Color
cs_CZ: Barva odkazu při najetí na H1

en: H2 Link Hover Color
cs_CZ: Barva odkazu při najetí na H2

en: Media Elements
cs_CZ: Mediální prvky

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Border Radius (px)
cs_CZ: Poloměr okraje (px)

en: Border Width (px)
cs_CZ: Šířka okraje (px)

en: Max Width (%)
cs_CZ: Maximální šířka (%)

en: Box Shadow
cs_CZ: Stín krabice

en: Image Hover Effects
cs_CZ: Efekty při najetí na obrázek

en: Hover Transform
cs_CZ: Transformace při najetí

en: Hover Opacity
cs_CZ: Průhlednost při najetí

en: Hover Filter
cs_CZ: Filtr při najetí

en: Grayscale
cs_CZ: Šedá škála

en: Sepia
cs_CZ: Sépie

en: Blur
cs_CZ: Rozmazání

en: Brightness
cs_CZ: Jas

en: Contrast
cs_CZ: Kontrast

en: Hover Border Color
cs_CZ: Barva okraje při najetí

en: Videos
cs_CZ: Videa

en: Container Elements
cs_CZ: Prvky kontejneru

en: Div Containers
cs_CZ: Div kontejnery

en: Sections
cs_CZ: Sekce

en: Container Hover Effects
cs_CZ: Efekty při najetí na kontejner

en: Div Hover Background
cs_CZ: Pozadí divu při najetí

en: Div Hover Shadow
cs_CZ: Stín při najetí na div

en: Section Hover Background
cs_CZ: Pozadí při najetí na sekci

en: Interactive Elements
cs_CZ: Interaktivní prvky

en: Buttons
cs_CZ: Tlačítka

en: Button Hover States
cs_CZ: Stavy tlačítka při najetí

en: Hover Text Color
cs_CZ: Barva textu při najetí

en: Hover Shadow
cs_CZ: Stín při najetí

en: Form Inputs
cs_CZ: Vstupy formuláře

en: Controls saved successfully!
cs_CZ: Ovládací prvky byly úspěšně uloženy!

en: Blocks saved successfully!
cs_CZ: Bloky byly úspěšně uloženy!

en: Settings saved successfully!
cs_CZ: Nastavení byla úspěšně uložena!

en: Configure display controls that schedule blocks or restrict visibility by user role and other conditions.
cs_CZ: Konfigurujte zobrazení ovládacích prvků, které plánují bloky nebo omezují viditelnost podle uživatelské role a dalších podmínek.

en: Presets
cs_CZ: Předvolby

en: Controls
cs_CZ: Ovládací prvky

en: Enable or disable controls for all blocks
cs_CZ: Povolit nebo zakázat ovládací prvky pro všechny bloky

en: Save Blocks
cs_CZ: Uložit bloky

en: Schedule
cs_CZ: Harmonogram

en: Choose when to start showing and/or stop showing your blocks.
cs_CZ: Vyberte, kdy začít zobrazovat a/nebo přestat zobrazovat vaše bloky.

en: This block control is available on:
cs_CZ: Tento ovládací prvek bloku je k dispozici na:

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

en: Widgets
cs_CZ: Widgety

en: Site Editor
cs_CZ: Editor stránek

en: User roles
cs_CZ: Uživatelské role

en: Choose which users can see your blocks.
cs_CZ: Vyberte, které uživatele mohou vidět vaše bloky.

en: Device Type
cs_CZ: Typ zařízení

en: Choose the device type to show your blocks on.
cs_CZ: Vyberte typ zařízení, na kterém se mají zobrazit vaše bloky.

en: Device Width
cs_CZ: Šířka zařízení

en: Choose the device width to show your blocks on.
cs_CZ: Vyberte šířku zařízení, na kterém se mají zobrazit vaše bloky.

en: Term archives
cs_CZ: Termínové archivy

en: Choose on which taxonomies and terms archive pages your blocks can be displayed.
cs_CZ: Vyberte, na kterých stránkách archivu taxonomií a termínů se mohou zobrazit vaše bloky.

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Choose in which pages your blocks can be displayed.
cs_CZ: Vyberte, na kterých stránkách se mohou zobrazit vaše bloky.

en: Browser & Device
cs_CZ: Prohlížeč & Zařízení

en: Choose which browsers and devices can see your blocks.
cs_CZ: Vyberte, které prohlížeče a zařízení mohou vidět vaše bloky.

en: Operating System
cs_CZ: Operační systém

en: Choose which operating systems can see your blocks.
cs_CZ: Vyberte, které operační systémy mohou vidět vaše bloky.

en: Show or hide blocks based on cookie values.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt bloky na základě hodnot cookie.

en: User Meta
cs_CZ: Uživatelská meta

en: Show or hide blocks based on user meta values.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt bloky na základě hodnot uživatelské meta.

en: Post Meta
cs_CZ: Meta příspěvku

en: Show or hide blocks based on post meta values.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt bloky na základě hodnot metadat příspěvku.

en: Query String
cs_CZ: Dotazovací řetězec

en: Show or hide blocks based on URL query parameters.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt bloky na základě parametrů dotazu URL.

en: Capabilities
cs_CZ: Oprávnění

en: Show or hide blocks based on user capabilities.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt bloky na základě oprávnění uživatele.

en: Save Controls
cs_CZ: Uložit ovládací prvky

en: Loading presets...
cs_CZ: Načítání předvoleb...

en: Button - PublishPress
cs_CZ: Tlačítko - PublishPress

en: Icon - PublishPress
cs_CZ: Ikona - PublishPress

en: Image - PublishPress
cs_CZ: Obrázek - PublishPress

en: List - PublishPress
cs_CZ: Seznam - PublishPress

en: Table - PublishPress
cs_CZ: Tabulka - PublishPress

en: Tabs - PublishPress
cs_CZ: Karty - PublishPress

en: Columns - PublishPress
cs_CZ: Sloupce - PublishPress

en: Column - PublishPress
cs_CZ: Sloupec - PublishPress

en: Contact Form - PublishPress
cs_CZ: Kontaktní formulář - PublishPress

en: Count Up - PublishPress
cs_CZ: Počítat nahoru - PublishPress

en: Images Slider - PublishPress
cs_CZ: Skluzavka obrázků - PublishPress

en: Map - PublishPress
cs_CZ: Mapa - PublishPress

en: Newsletter - PublishPress
cs_CZ: Zpravodaj - PublishPress

en: Social Links - PublishPress
cs_CZ: Sociální odkazy - PublishPress

en: Table of Contents - PublishPress
cs_CZ: Obsah - PublishPress

en: Testimonial - PublishPress
cs_CZ: Reference - PublishPress

en: Woo Products - PublishPress
cs_CZ: Woo produkty - PublishPress

en: Show content in collapsible panels that expand when clicked.
cs_CZ: Zobrazte obsah v rozbalovacích panelech, které se rozšiřují po kliknutí.

en: Add a customizable call-to-action button with colors, sizes and icons.
cs_CZ: Přidejte přizpůsobitelné tlačítko výzvy k akci s barvami, velikostmi a ikonami.

en: Insert a vector icon from a large library, with size and color controls.
cs_CZ: Vložte vektorovou ikonu z rozsáhlé knihovny s ovládáním velikosti a barvy.

en: Display an image with extra styling, captions and link options.
cs_CZ: Zobrazte obrázek s dalším stylováním, popisky a možnostmi odkazu.

en: Build styled ordered or unordered lists with custom icons.
cs_CZ: Vytvořte stylizované číslované nebo nečíslované seznamy s vlastními ikonami.

en: Create responsive tables with styling and per-cell formatting.
cs_CZ: Vytvořte responzivní tabulky se stylingem a formátováním pro každou buňku.

en: Organize content into horizontal or vertical tabbed sections.
cs_CZ: Organizujte obsah do horizontálních nebo vertikálních sekcí s kartami.

en: Embed a self-hosted or external video with a custom poster image.
cs_CZ: Vložte samostatně hostovaný nebo externí video s vlastním obrázkem plakátu.

en: Lay out content in flexible, responsive multi-column rows.
cs_CZ: Usaďte obsah do flexibilních, responzivních více sloupcových řad.

en: A single column used inside the Columns block.
cs_CZ: Jednoduchý sloupec použitý uvnitř bloku Sloupce.

en: Wrap blocks in a styled container with background, padding and borders.
cs_CZ: Zabalte bloky do stylizované nádoby s pozadím, paddingem a okraji.

en: Add a customizable contact form that emails submissions to you.
cs_CZ: Přidejte přizpůsobitelný kontaktní formulář, který vám pošle odeslané údaje e-mailem.

en: Animate numbers counting up to highlight stats and milestones.
cs_CZ: Animujte čísla, která se počítají nahoru, aby se zvýraznily statistiky a milníky.

en: Show multiple images in a responsive carousel slider.
cs_CZ: Zobrazte více obrázků v responzivním karuselu.

en: Present an icon or image with a heading and text in a styled box.
cs_CZ: Prezentujte ikonu nebo obrázek s nadpisem a textem ve stylizované krabici.

en: Embed an interactive Google Map with custom markers.
cs_CZ: Vložte interaktivní Google Mapu s vlastními značkami.

en: Collect email subscribers with a customizable signup form.
cs_CZ: Shromažďujte e-mailové odběratele pomocí přizpůsobitelného registračního formuláře.

en: Display a front-end login and registration form.
cs_CZ: Zobrazte formulář pro přihlášení a registraci na front-endu.

en: Add a styled site search bar anywhere on your pages.
cs_CZ: Přidejte stylizovaný vyhledávací panel na vaše stránky kdekoli.

en: Link to your social profiles with a row of social icons.
cs_CZ: Propojte své sociální profily s řadou sociálních ikon.

en: Generate an automatic table of contents from your headings.
cs_CZ: Vygenerujte automatický obsah z vašich nadpisů.

en: Showcase customer testimonials with photo, name and role.
cs_CZ: Prezentujte zákaznické reference s fotografií, jménem a rolí.

en: Display WooCommerce products in a customizable grid.
cs_CZ: Zobrazte produkty WooCommerce v přizpůsobitelné mřížce.

en: Display a countdown timer to a specific date or event.
cs_CZ: Zobrazte odpočítávání do konkrétního data nebo události.

en: Highlight a single feature with an icon, title and description.
cs_CZ: Zvýrazněte jednu funkci ikonou, názvem a popisem.

en: Compare pricing plans side by side with features and buttons.
cs_CZ: Porovnejte cenové plány vedle sebe s funkcemi a tlačítky.

en: Manage the extra PublishPress blocks available in the editor, including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
cs_CZ: Spravujte extra bloky PublishPress dostupné v editoru, včetně zobrazení obsahu, posuvníků, tlačítek, ikon, karet, akordeonů a dalších.

en: Enable / disable this block
cs_CZ: Povolit / zakázat tento blok

en: Configure
cs_CZ: Konfigurovat

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: No blocks available. Please go to a post edit (without saving either modifying anything). Then come back to Block Settings to see the blocks list.
cs_CZ: Žádné bloky nejsou k dispozici. Prosím, přejděte do úprav příspěvku (aniž byste cokoliv ukládali nebo měnili). Poté se vraťte do nastavení bloků, abyste viděli seznam bloků.

en: Content Display
cs_CZ: Zobrazení obsahu

en: Default thumbnail
cs_CZ: Výchozí miniatura

en: Reset to default
cs_CZ: Obnovit na výchozí hodnoty

en: Set the default post thumbnail to use in Content Display blocks for posts without a featured image.
cs_CZ: Nastavte výchozí náhled příspěvku, který se má použít v blocích zobrazení obsahu pro příspěvky bez vybraného obrázku.

en: Select default thumbnail
cs_CZ: Vybrat výchozí náhled

en: Use this image
cs_CZ: Použít tento obrázek

en: block
cs_CZ: blok

en: Add new style
cs_CZ: Přidat nový styl

en: Create and manage custom CSS styles that editors can quickly apply to blocks.
cs_CZ: Vytvořte a spravujte vlastní styly CSS, které mohou editoři rychle aplikovat na bloky.

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Example text with this style
cs_CZ: Ukázkový text s tímto stylem

en: View Extended Preview
cs_CZ: Zobrazit rozšířený náhled

en: Class name
cs_CZ: Název třídy

en: This option help you identify specific custom styles in the list
                                                (usually set this same as the custom style's background color)
cs_CZ: Tato možnost vám pomůže identifikovat specifické vlastní styly v seznamu
                                                (obvykle nastavte stejnou hodnotu jako pozadí vlastního stylu)

en: Identification color
cs_CZ: Identifikační barva

en: Style Builder
cs_CZ: Tvůrce stylů

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Hint: Use "Ctrl + Space" for auto completion
cs_CZ: Nápověda: Použijte "Ctrl + Mezerník" pro automatické doplňování

en: Headings
cs_CZ: Nadpisy

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: Media
cs_CZ: Média

en: Containers
cs_CZ: Kontajnery

en: Interactive
cs_CZ: Interaktivní

en: Save styles
cs_CZ: Uložit styly

en: Use this dashboard to turn PublishPress Blocks features on or off.
cs_CZ: Použijte tento dashboard k zapnutí nebo vypnutí funkcí bloků PublishPress.

en: You can control who can use each block, including default WordPress blocks.
cs_CZ: Můžete řídit, kdo může používat každý blok, včetně výchozích bloků WordPress.

en: Enable extra blocks including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
cs_CZ: Povolte další bloky včetně zobrazení obsahu, posuvníků, tlačítek, ikon, záložek, akordeonů a dalších.

en: You can add your own CSS styles for your blocks. Anyone editing posts can quickly add the styles to blocks.
cs_CZ: Můžete přidat vlastní CSS styly pro vaše bloky. Každý, kdo upravuje příspěvky, může rychle přidat styly do bloků.

en: This feature adds display controls for blocks. You can schedule when blocks are shown, and add user role restrictions.
cs_CZ: Tato funkce přidává ovládací prvky zobrazení pro bloky. Můžete naplánovat, kdy se bloky zobrazí, a přidat omezení rolí uživatelů.

en: You can scan the posts on your website for blocks usage.
cs_CZ: Můžete prohledat příspěvky na vašem webu pro použití bloků.

en: This feature enables a submenu to manage your Reusable Blocks.
cs_CZ: Tato funkce umožňuje podmenu pro správu vašich opakovatelných bloků.

en: Automatically insert reusable blocks into posts based on position, categories, tags, and other criteria.
cs_CZ: Automaticky vložte opakované bloky do příspěvků na základě pozice, kategorií, štítků a dalších kritérií.

en: Adds an "Add Note" button to the block editor toolbar and a Post Notes admin page to review all notes across your posts (requires WordPress 6.9+).
cs_CZ: Přidává tlačítko "Přidat poznámku" na panel nástrojů editoru bloků a stránku administrace Poznámky příspěvku pro prohlížení všech poznámek napříč vašimi příspěvky (vyžaduje WordPress 6.9+).

en: Core Blocks Features
cs_CZ: Funkce základních bloků

en: Add Google Fonts support to core blocks including paragraphs and headings.
cs_CZ: Přidejte podporu Google Fonts do základních bloků včetně odstavců a nadpisů.

en: Find all the editorial notes for your posts in one place.
cs_CZ: Najděte všechny redakční poznámky k vašim příspěvkům na jednom místě.

en: All post types
cs_CZ: Všechny typy příspěvků

en: All statuses
cs_CZ: Všechny stavy

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Resolved
cs_CZ: Vyřešeno

en: Search by post title…
cs_CZ: Hledat podle názvu příspěvku…

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Reset
cs_CZ: Resetovat

note: translators: %d: number of notes
en: %d note | %d notes
cs_CZ[0]: %d poznámka
cs_CZ[1]: %d poznámky
cs_CZ[2]: %d poznámek

en: Post Type
cs_CZ: post type

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Status
cs_CZ: Stav

en: No notes found.
cs_CZ: Žádné poznámky nenalezeny.

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: (deleted)
cs_CZ: (smazáno)

en: Block Features
cs_CZ: Funkce bloku

en: Legacy
cs_CZ: Dědictví

en: License
cs_CZ: Licence

en: Maps
cs_CZ: Mapy

en: Email & Forms
cs_CZ: E-mail a formuláře

en: Data Export
cs_CZ: Export dat

en: Select Role
cs_CZ: Vyberte roli

en: Disable all block adding
cs_CZ: Zakázat přidávání všech bloků

en: Prevent users in %1s role from adding new block to posts.
cs_CZ: Zabránit uživatelům v roli %1s v přidávání nových bloků do příspěvků.

en: Disable the Pattern Directory
cs_CZ: Zakázat adresář vzorů

en: Disable the pattern directory for users in %1s role.
cs_CZ: Zakázat adresář vzorů pro uživatele v roli %1s.

en: Disable the Openverse
cs_CZ: Zakázat Openverse

en: Disable Openverse for users in %1s role.
cs_CZ: Zakázat Openverse pro uživatele v roli %1s.

en: Save Image Settings
cs_CZ: Uložit nastavení obrázku

en: Download Contacts Form data
cs_CZ: Stáhnout data z kontaktního formuláře

en: Data stored through Contact form blocks.
cs_CZ: Data uložená prostřednictvím bloků kontaktního formuláře.

en: Download Newsletter Form data
cs_CZ: Stáhnout data z newsletterového formuláře

en: Data stored through Newsletter form blocks.
cs_CZ: Data uložená prostřednictvím bloků newsletterového formuláře.

en: These email settings apply to messages sent through PublishPress Contact form block.
cs_CZ: Tato nastavení e-mailu se vztahují na zprávy odeslané prostřednictvím bloku kontaktního formuláře PublishPress.

en: Sender name
cs_CZ: Jméno odesílatele

en: Sender email
cs_CZ: E-mail odesílatele

en: Email title
cs_CZ: Název e-mailu

en: Email receiver
cs_CZ: Příjemce e-mailu

en: Save Form Settings
cs_CZ: Uložit nastavení formuláře

en: Blocks icon color
cs_CZ: Barva ikony bloků

en: Apply in admin to blocks from PublishPress Blocks plugin.
cs_CZ: Použít v administraci pro bloky z pluginu PublishPress Blocks.

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Legacy Blocks
cs_CZ: Bloky dědictví

en: These older blocks are turned off by default on new sites. Enable any you want to use in the editor.
cs_CZ: Tyto starší bloky jsou ve výchozím nastavení na nových stránkách vypnuty. Povolte jakékoli, které chcete používat v editoru.

note: translators: %s: block name
en: Enable the %s block
cs_CZ: Povolit blok %s

en: Legacy Features
cs_CZ: Funkce dědictví

en: Older features, turned off by default on new sites.
cs_CZ: Starší funkce, ve výchozím nastavení na nových stránkách vypnuty.

en: Gallery lightbox
cs_CZ: Galerie lightbox

en: Open gallery images as a lightbox style popup
cs_CZ: Otevřít obrázky galerie jako popup ve stylu lightboxu

en: Image caption
cs_CZ: Popis obrázku

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Display caption text on images loaded as lightbox in galleries.
cs_CZ: Zobrazit text popisku na obrázcích načtených jako lightbox v galeriích.

en: Save Legacy Settings
cs_CZ: Uložit nastavení dědictví

en: Google API key
cs_CZ: Google API klíč

en: How to create a Google API Key
cs_CZ: Jak vytvořit Google API klíč

en: A Google API key is required to use the Map block without any warning.
cs_CZ: Pro použití bloku Map je vyžadován Google API klíč bez jakýchkoli upozornění.

en: Save Maps Settings
cs_CZ: Uložit nastavení map

en: Block toolbar icon
cs_CZ: Ikona panelu bloků

en: Show an "Add note" icon in the block toolbar (next to Bold, Italic and Link). It opens the WordPress Notes feature for the selected block.
cs_CZ: Zobrazit ikonu "Přidat poznámku" na panelu nástrojů bloku (vedle tučného písma, kurzívy a odkazu). Otevře funkci poznámek WordPress pro vybraný blok.

en: Save Post Notes Settings
cs_CZ: Uložit nastavení poznámek k příspěvku

en: Use the Google reCAPTCHA to avoid spam in PublishPress Blocks forms. Get credentials for your domain by registering %shere%s.
cs_CZ: Použijte Google reCAPTCHA, aby se zabránilo spamu ve formulářích PublishPress Blocks. Získejte přihlašovací údaje pro svou doménu registrací %shere%s.

en: Enable reCAPTCHA
cs_CZ: Povolit reCAPTCHA

en: Site key
cs_CZ: Klíč pro web

en: required
cs_CZ: požadováno

en: Secret key
cs_CZ: Tajný klíč

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Auto detect
cs_CZ: Automatické detekování

en: Language codes list
cs_CZ: Seznam jazykových kódů

en: Theme
cs_CZ: Šablona

en: Light
cs_CZ: Světlá

en: Invisible
cs_CZ: Neviditelný

en: We strongly recommend not using Invisible reCAPTCHA if you have more than 1 Newsletter or Contact forms block in a page.
cs_CZ: Důrazně doporučujeme nepoužívat Neviditelný reCAPTCHA, pokud máte na stránce více než 1 blok Zpravodaj nebo Kontaktní formuláře.

en: Save reCAPTCHA Settings
cs_CZ: Uložit nastavení reCAPTCHA

en: Countdown
cs_CZ: Odpočet

en: Easily create a customizable countdown.
cs_CZ: Snadno vytvořte přizpůsobitelný odpočet.

en: Pricing Table
cs_CZ: Cenová tabulka

en: Easily create a customizable pricing table.
cs_CZ: Snadno vytvořte přizpůsobitelnou cenovou tabulku.

en: Feature
cs_CZ: Funkce

en: Use block to create a list inside the Feature List" block.
cs_CZ: Použijte blok pro vytvoření seznamu uvnitř bloku „Seznam funkcí“.

en: Feature List
cs_CZ: Seznam funkcí

en: Gutenberg is not detected! Activate it or
cs_CZ: Gutenberg nebyl detekován! Aktivujte ho nebo

en: Install Gutenberg Now!
cs_CZ: Nainstalujte Gutenberg nyní!

en: We require at least Gutenberg version
cs_CZ: Požadujeme alespoň verzi Gutenberg

en: Please update Gutenberg then comeback later!
cs_CZ: Prosím aktualizujte Gutenberg a vraťte se později!

en: Change date
cs_CZ: Změnit datum

en: F
cs_CZ: P

en: PublishPress Blocks Pro supports Timezone configuration.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje konfiguraci časového pásma.

en: Icon List
cs_CZ: Seznam ikon

en: Search icons
cs_CZ: Hledat ikony

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Filled
cs_CZ: Vyplněné

en: Outlined
cs_CZ: Obrysové

en: Rounded
cs_CZ: Zaoblené

en: Two-Tone
cs_CZ: Dvou tónové

en: Sharp
cs_CZ: Ostré

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Notice
cs_CZ: Poznámka

en: This accordion block has been replaced by a new and better one.
                                     This block will be removed in a future version.
                                     Please transform this to an Accordion Item block
                                     and drag them into new Adv. Accordion block as soon as possible.
cs_CZ: Tento akordeonový blok byl nahrazen novým a lepším. 
                                     Tento blok bude odstraněn v budoucí verzi. 
                                     Prosím, převeďte to na blok položky akordeonu 
                                     a co nejdříve je přetáhněte do nového pokročilého bloku akordeonu.

en: Define space to next block. This will override Block spacing option (Frontend view only)
cs_CZ: Definujte prostor k dalšímu bloku. To přepíše možnost rozestupu bloku (pouze zobrazení na frontendu)

en: Header Icon Style
cs_CZ: Styl ikony hlavičky

en: Body Color Settings
cs_CZ: Nastavení barvy těla

en: Border width
cs_CZ: Šířka okraje

en: Border radius
cs_CZ: Poloměr okraje

en: Accordions State
cs_CZ: Stav akordeonů

en: Make all accordions collapsed by default, enable this setting to apply to all accordions.
cs_CZ: Způsobit, aby byly všechny akordeony ve výchozím nastavení sbalené, povolte toto nastavení, aby se použilo na všechny akordeony.

en: Enter header…
cs_CZ: Zadejte hlavičku…

en: Accordion (deprecated) - PublishPress
cs_CZ: Akordeon (zastaralé) - PublishPress

en: Create a sliding accordion display for your content.
cs_CZ: Vytvořte posuvný akordeon pro svůj obsah.

en: accordion
cs_CZ: akordeon

en: list
cs_CZ: seznam

en: faq
cs_CZ: časté dotazy

en: Define space between each accordion (Frontend view only)
cs_CZ: Definujte prostor mezi jednotlivými akordeony (pouze náhled na frontendu)

en: Make all accordions collapsed by default.
cs_CZ: Změnit všechny akordeony na sbalené jako výchozí.

en: Expand All
cs_CZ: Rozbalit vše

en: Make all accordions expanded by default.
cs_CZ: Změnit všechny akordeony na rozbalené jako výchozí.

en: Header Tag
cs_CZ: Značka záhlaví

en: Accordion Item - PublishPress
cs_CZ: Položka akordeonu - PublishPress

en: Header text
cs_CZ: Text záhlaví

en: Advanced Accordion
cs_CZ: Pokročilý akordeon

en: Refresh
cs_CZ: Obnovit

en: advanced accordion
cs_CZ: pokročilý akordeon

en: Groove
cs_CZ: Drážka

en: Ridge
cs_CZ: Hřeben

en: Inset
cs_CZ: Vložení

en: Outset
cs_CZ: Výstup

en: Advanced Button
cs_CZ: Pokročilé tlačítko

en: Add text…
cs_CZ: Přidat text…

en: Button link
cs_CZ: Odkaz tlačítka

en: Link URL
cs_CZ: Odkaz URL

en: Open in new tab
cs_CZ: Otevřít v novém okně

en: Text/Color
cs_CZ: Text/barva

en: Text size
cs_CZ: Velikost textu

en: Margin top
cs_CZ: Okraj nahoře

en: Margin right
cs_CZ: Okraj vpravo

en: Margin bottom
cs_CZ: Okraj dole

en: Margin left
cs_CZ: Okraj vlevo

en: Padding top
cs_CZ: Polstrování nahoře

en: Padding right
cs_CZ: Polstrování vpravo

en: Padding bottom
cs_CZ: Polstrování dole

en: Padding left
cs_CZ: Polstrování vlevo

en: Hover
cs_CZ: Při najetí myší

en: Shadow
cs_CZ: Stín

en: Opacity (%)
cs_CZ: Průhlednost (%)

en: Transition speed (ms)
cs_CZ: Rychlost přechodu (ms)

en: Shadow H offset
cs_CZ: H offset stínu

en: Shadow V offset
cs_CZ: V offset stínu

en: Shadow blur
cs_CZ: Stínový rozmazání

en: Shadow spread
cs_CZ: Stínový rozptyl

en: Display icon
cs_CZ: Zobrazit ikonu

en: Icon Library (Material Icon)
cs_CZ: Knihovna ikon (Materiálová ikona)

en: Icon Selection
cs_CZ: Výběr ikony

en: Icon Size (px)
cs_CZ: Velikost ikony (px)

en: Icon Position
cs_CZ: Pozice ikony

en: Icon Spacing (px)
cs_CZ: Mezera mezi ikonou a textem (px)

en: Spacing between icon and text
cs_CZ: Mezera mezi ikonou a textem

en: PublishPress Blocks Pro supports icons in buttons.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje ikony v tlačítkách.

en: Button block with more options and styles.
cs_CZ: Tlačítkový blok s více možnostmi a styly.

en: button
cs_CZ: tlačítko

en: advanced button
cs_CZ: pokročilé tlačítko

en: link
cs_CZ: odkaz

en: Squared
cs_CZ: Čtvercový

en: Squared Outline
cs_CZ: Čtvercový obrys

en: Advanced Icon
cs_CZ: Pokročilá ikona

en: Icon Count
cs_CZ: Počet ikon

en: Number of Icons
cs_CZ: Počet ikon

en: Icon Style
cs_CZ: Styl ikony

en: Stacked
cs_CZ: Skládané

en: Icon Background
cs_CZ: Pozadí ikony

en: Border Size(px)
cs_CZ: Velikost okraje(px)

en: Border Radius(%)
cs_CZ: Poloměr okraje(%)

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Link Target
cs_CZ: Cíl odkazu

en: Same Window
cs_CZ: Stejné okno

en: New Window
cs_CZ: Nové okno

en: Title for Accessibility
cs_CZ: Název pro přístupnost

en: Unit
cs_CZ: Jednotka

en: Icon block with more options and styles.
cs_CZ: Blok ikony s více možnostmi a styly.

en: icon
cs_CZ: ikona

en: advanced icon
cs_CZ: pokročilá ikona

en: Advanced Image
cs_CZ: Pokročilý obrázek

en: Change image
cs_CZ: Změnit obrázek

en: Remove image
cs_CZ: Odebrat obrázek

en: Enter URL…
cs_CZ: Zadejte URL…

en: Open link in new tab
cs_CZ: Otevřít odkaz v novém panelu

en: Focal Point Picker
cs_CZ: Výběr ohniskového bodu

en: Overlay opacity default
cs_CZ: Výchozí neprůhlednost překryvu

en: Overlay opacity hover
cs_CZ: Průhlednost překryvu na najetí

en: Open media library
cs_CZ: Otevřít knihovnu médií

en: Enter title…
cs_CZ: Zadejte název…

en: Enter subtitle…
cs_CZ: Zadejte podtitul…

en: Image/photo block with more options and styles.
cs_CZ: Obrázkový/blok s fotografiemi s dalšími možnostmi a styly.

en: image
cs_CZ: obrázek

en: advanced image
cs_CZ: pokročilý obrázek

en: photo
cs_CZ: fotografie

en: Checkmark 2
cs_CZ: Zaškrtnutí 2

en: Checkmark 3
cs_CZ: Zaškrtnutí 3

en: Arrow right
cs_CZ: Šipka doprava

en: Arrow right 2
cs_CZ: Šipka doprava 2

en: X Cross 2
cs_CZ: X Kříž 2

en: Advanced List
cs_CZ: Pokročilý seznam

en: Refresh this list when it conflict with other lists styles
cs_CZ: Obnovit tento seznam, když je v konfliktu s jinými styly seznamů

en: List icon
cs_CZ: Ikona seznamu

en: Icon size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Line height
cs_CZ: Výška řádku

en: List block with custom icons and styles.
cs_CZ: Blok seznamu s vlastními ikonami a styly.

en: advanced list
cs_CZ: pokročilý seznam

en: List item
cs_CZ: Položka seznamu

en: Type a list item
cs_CZ: Zadejte položku seznamu

en: List item - PublishPress
cs_CZ: Položka seznamu - PublishPress

en: Insert a list item inside List block.
cs_CZ: Vložte položku seznamu do bloku seznamu.

en: At least 1 row of current section must present.
cs_CZ: Musí být přítomna alespoň 1 řada aktuální sekce.

en: Cannot select multi cells from difference section!
cs_CZ: Nelze vybrat více buněk z jiné sekce!

en: Advanced Table
cs_CZ: Pokročilá tabulka

en: Column Count
cs_CZ: Počet sloupců

en: Row Count
cs_CZ: Počet řádků

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Hint: Hold CTRL key for multi cells selection. Hold SHIFT key for range cells selection.
cs_CZ: Nápověda: Držte klávesu CTRL pro výběr více buněk. Držte klávesu SHIFT pro výběr rozsahu buněk.

en: Add Row Before
cs_CZ: Přidat řádek před

en: Add Row After
cs_CZ: Přidat řádek po

en: Delete Row
cs_CZ: Smazat řádek

en: Add Column Before
cs_CZ: Přidat sloupec před

en: Add Column After
cs_CZ: Přidat sloupec po

en: Delete Column
cs_CZ: Smazat sloupec

en: Split Merged Cells
cs_CZ: Rozdělit sloučené buňky

en: Merge Cells
cs_CZ: Sloučit buňky

en: Border Top
cs_CZ: Horní okraj

en: Border Right
cs_CZ: Pravý okraj

en: Border Bottom
cs_CZ: Dolní okraj

en: Border Left
cs_CZ: Levý okraj

en: Border All
cs_CZ: Všechny okraje

en: Border None
cs_CZ: Žádný okraj

en: Border Vertical
cs_CZ: Svislý okraj

en: Border Horizontal
cs_CZ: Vodorovný okraj

en: Border Inner
cs_CZ: Vnitřní okraj

en: Border Outer
cs_CZ: Vnější okraj

en: Align left
cs_CZ: Zarovnat vlevo

en: Align center
cs_CZ: Zarovnat na střed

en: Align right
cs_CZ: Zarovnat vpravo

en: Align justify
cs_CZ: Zarovnat do bloku

en: Align top
cs_CZ: Zarovnat nahoru

en: Align middle
cs_CZ: Zarovnat na střed vertikálně

en: Align bottom
cs_CZ: Zarovnat dolů

en: Edit Table
cs_CZ: Upravit tabulku

en: Refresh table (Use this after using undo or redo)
cs_CZ: Obnovit tabulku (Použijte to po použití zpět nebo znovu)

en: Max width (px)
cs_CZ: Maximální šířka (px)

en: Set this to 0 to make max-width is 100%
cs_CZ: Nastavte to na 0, aby maximální šířka byla 100%

en: Fixed width table cells
cs_CZ: Pevné šířky buněk tabulky

en: Table header
cs_CZ: Hlavička tabulky

en: Table footer
cs_CZ: Patička tabulky

en: Border collapsed
cs_CZ: Složené okraje

en: Cell Settings
cs_CZ: Nastavení buněk

en: Horizontal Align
cs_CZ: Horizontální zarovnání

en: Table block with more styles and functions.
cs_CZ: Tabulka blok s více styly a funkcemi.

en: table
cs_CZ: tabulka

en: advanced table
cs_CZ: pokročilá tabulka

en: cell
cs_CZ: buňka

en: Stripes
cs_CZ: Pruhy

en: Tab 1
cs_CZ: Záložka 1

en: Tab 2
cs_CZ: Záložka 2

en: Tab 3
cs_CZ: Záložka 3

en: Tab Header
cs_CZ: Hlavička záložky

en: mobile
cs_CZ: mobilní

en: Advanced Tabs
cs_CZ: Pokročilé karty

en: Tabs Settings
cs_CZ: Nastavení karet

en: Initial Open Tab
cs_CZ: Počáteční otevřená karta

en: Tab Colors
cs_CZ: Barvy karet

en: Active Tab Background Color
cs_CZ: Barva pozadí aktivní karty

en: Active Tab Text Color
cs_CZ: Barva textu aktivní karty

en: Body Colors
cs_CZ: Barvy těla

en: Title…
cs_CZ: Název…

en: HTML Anchor
cs_CZ: HTML kotva

en: Move back
cs_CZ: Přesunout zpět

en: Move forward
cs_CZ: Přesunout dopředu

en: Duplicate tab
cs_CZ: Duplikovat kartu

en: Remove tab
cs_CZ: Odstranit kartu

en: Add tab
cs_CZ: Přidat kartu

en: Create horizontal or vertical tabs to display your content.
cs_CZ: Vytvořte horizontální nebo vertikální karty pro zobrazení vašeho obsahu.

en: tabs
cs_CZ: karty

en: advanced tabs
cs_CZ: pokročilé karty

en: cards
cs_CZ: karty

en: Tab Item - PublishPress
cs_CZ: Položka karty - PublishPress

en: tab
cs_CZ: záložka

en: Advanced Video
cs_CZ: Pokročilé video

en: Change image preview
cs_CZ: Změnit náhled obrázku

en: Remove image preview
cs_CZ: Odstranit náhled obrázku

en: Open video in light box
cs_CZ: Otevřít video v light boxu

en: Lightbox offers additional display options.
cs_CZ: Lightbox nabízí další možnosti zobrazení.

en: Autoplay
cs_CZ: Automatické přehrávání

en: Loop
cs_CZ: Smyčka

en: Muted
cs_CZ: Ztlumený

en: Playback Controls
cs_CZ: Ovládací prvky přehrávání

en: Play inline
cs_CZ: Přehrát inline

en: Video preloading
cs_CZ: Přednačítání videa

en: Video width
cs_CZ: Šířka videa

en: Video height
cs_CZ: Výška videa

en: Custom height
cs_CZ: Vlastní výška

en: Play Button Color
cs_CZ: Barva tlačítka přehrávání

en: Play Button
cs_CZ: Tlačítko přehrávání

en: Play Button Size
cs_CZ: Velikost tlačítka přehrávání

en: Select image preview
cs_CZ: Vyberte náhled obrázku

en: Youtube/Vimeo video URL/ID…
cs_CZ: URL/ID videa Youtube/Vimeo…

en: Fetch video content
cs_CZ: Načíst obsah videa

en: Load local video
cs_CZ: Načíst místní video

en: Current Video
cs_CZ: Aktuální video

en: Wrong video URL/ID. Please try another.
cs_CZ: Špatná URL/ID videa. Zkuste prosím jinou.

en: Not selected yet.
cs_CZ: Ještě nebylo vybráno.

en: Add more options and styles for videos in your Media Library.
cs_CZ: Přidejte další možnosti a styly pro videa ve vaší médiové knihovně.

en: advanced video
cs_CZ: pokročilé video

en: embed
cs_CZ: vložit

en: media
cs_CZ: média

en: One column
cs_CZ: Jeden sloupec

en: Two columns; equal split
cs_CZ: Dva sloupce; rovnoměrné rozdělení

en: Two columns; two-thirds, one-third split
cs_CZ: Dva sloupce; rozdělení dvě třetiny, jedna třetina

en: Two columns; one-third, two-thirds split
cs_CZ: Dva sloupce; rozdělení jedna třetina, dvě třetiny

en: Two columns; one-quarter, three-quarters split
cs_CZ: Dva sloupce; rozdělení čtvrtina, tři čtvrtiny

en: Two columns; three-quarters, one-quarter split
cs_CZ: Dva sloupce; rozdělení tři čtvrtiny, čtvrtina

en: Two columns; one-fifth, four-fifths split
cs_CZ: Dva sloupce; rozdělení jedna pětina, čtyři pětiny

en: Two columns; four-fifths, one-fifth split
cs_CZ: Dva sloupce; rozdělení čtyři pětiny, jedna pětina

en: Three columns; equal split
cs_CZ: Tři sloupce; rovnoměrné rozdělení

en: Three columns; wider one-half left column
cs_CZ: Tři sloupce; širší levý sloupec jedna polovina

en: Three columns; wider one-half right column
cs_CZ: Tři sloupce; širší pravý sloupec jedna polovina

en: Three columns; wider one-half center column
cs_CZ: Tři sloupce; širší středový sloupec jedna polovina

en: Three columns; wider three-fifths center column
cs_CZ: Tři sloupce; širší středový sloupec tři pětiny

en: Three columns; wider three-fifths left column
cs_CZ: Tři sloupce; širší levý sloupec tři pětiny

en: Three columns; wider three-fifths right column
cs_CZ: Tři sloupce; širší sloupec napravo tří pětin

en: Three columns; wider four-sixths center column
cs_CZ: Tři sloupce; širší sloupec uprostřed čtyř šestin

en: Four columns; equal split
cs_CZ: Čtyři sloupce; rovnoměrné rozdělení

en: Four columns; wider one-half left column
cs_CZ: Čtyři sloupce; širší sloupec nalevo jedné poloviny

en: Four columns; wider one-half right column
cs_CZ: Čtyři sloupce; širší sloupec napravo jedné poloviny

en: Four columns; wider two-fifths right column
cs_CZ: Čtyři sloupce; širší sloupec napravo dvou pětin

en: Four columns; wider two-fifths left column
cs_CZ: Čtyři sloupce; širší sloupec nalevo dvou pětin

en: Five columns; equal split
cs_CZ: Pět sloupců; rovnoměrné rozdělení

en: Six columns; equal split
cs_CZ: Šest sloupců; rovnoměrné rozdělení

en: Three: 100 - 1/2 - 1/2
cs_CZ: Tři: 100 - 1/2 - 1/2

en: Three: 1/2 - 1/2 - 100
cs_CZ: Tři: 1/2 - 1/2 - 100

en: Four: Two Columns
cs_CZ: Čtyři: Dvě sloupce

en: Six: Two Columns
cs_CZ: Šest: Dvě sloupce

en: Six: Three Columns
cs_CZ: Šest: Tři sloupce

en: Columns Manager
cs_CZ: Správce sloupců

en: Choose a columns layout
cs_CZ: Vyberte rozložení sloupců

en: Vertical Align Top
cs_CZ: Vertikální zarovnání nahoru

en: Vertical Align Middle
cs_CZ: Vertikální zarovnání na střed

en: Vertical Align Bottom
cs_CZ: Vertikální zarovnání dolů

en: Inner Columns Full Height
cs_CZ: Vnitřní sloupce na plnou výšku

en: Columns Manager
cs_CZ: Správce sloupců

en: Responsive Settings
cs_CZ: Responzivní nastavení

en: Space between columns
cs_CZ: Mezera mezi sloupci

en: Collapsed Order RTL
cs_CZ: Složený pořadí RTL

en:  Padding
cs_CZ:  Odstup

en:  Margin
cs_CZ:  Okraj

en: If your columns overflow they available space, they will be placed on a new line.
cs_CZ: Pokud vaše sloupce překročí dostupný prostor, budou umístěny na nový řádek.

en: Content Max Height
cs_CZ: Maximální výška obsahu

en: Create flexible layouts for your content with advanced options and styles.
cs_CZ: Vytvořte flexibilní rozložení pro svůj obsah s pokročilými možnostmi a styly.

en: columns
cs_CZ: sloupce

en: columns manager
cs_CZ: správce sloupců

en: row
cs_CZ: řádek

en: layout
cs_CZ: rozložení

en: Available:
cs_CZ: Dostupné:

en: Set to 0 = auto. This will override predefine layout styles. Recommend for experience users!
cs_CZ: Nastavte na 0 = auto. To přepíše předdefinované styly rozložení. Doporučeno pro zkušené uživatele!

en: Border radius (px)
cs_CZ: Poloměr okraje (px)

en:  text alignment
cs_CZ:  zarovnání textu

en: Unit (px)
cs_CZ: Jednotka (px)

en: Column in row.
cs_CZ: Sloupec v řádku.

en: We strongly recommend to enable Google reCAPTCHA to avoid spam.
cs_CZ: Doporučujeme silně povolit Google reCAPTCHA, aby se zabránilo spamu.

en: You can enable it in Settings
cs_CZ: Můžete to povolit v Nastavení

en: Email sender
cs_CZ: Odesílatel e-mailu

en: An email will be sent to the admin email (by default) whenever a contact form is submitted. You can change it in
cs_CZ: E-mail bude odeslán na administrátorský e-mail (ve výchozím nastavení) vždy, když je odeslán kontaktní formulář. Můžete to změnit v

en: settings
cs_CZ: nastavení

en: Name input placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro jméno

en: Email input placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro e-mail

en: Message input placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro zprávu

en: Submit text
cs_CZ: Odeslat

en: Empty field warning text
cs_CZ: Varování o prázdném poli

en: Submit success text
cs_CZ: Úspěšné odeslání

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Text color
cs_CZ: Barva textu

en: Border color
cs_CZ: Barva okraje

en: Border and Text
cs_CZ: Okraj a text

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Button border radius
cs_CZ: Poloměr okraje tlačítka

en: Button position
cs_CZ: Pozice tlačítka

en: Fastest way to create a contact form for your page.
cs_CZ: Nejrychlejší způsob, jak vytvořit kontaktní formulář pro vaši stránku.

en: contact
cs_CZ: kontakt

en: form
cs_CZ: formulář

en: Container - PublishPress
cs_CZ: Kontejner - PublishPress

en: Block for containing other blocks.
cs_CZ: Blok pro obsahující další bloky.

en: container
cs_CZ: kontejner

en: Count Up
cs_CZ: Počítat nahoru

en: Counter Number Size
cs_CZ: Velikost čísla počítadla

en: Counter Up Symbol
cs_CZ: Symbol počítadla nahoru

en: After
cs_CZ: Po

en: Before
cs_CZ: Před

en: Use toggle buttons above to define symbol placement before/after the number (toggle on is after).
cs_CZ: Použijte přepínací tlačítka výše pro určení umístění symbolu před/po čísle (přepnutí zapnuto je po).

en: Enter text…
cs_CZ: Zadejte text…

en: Create an animated display for important numbers.
cs_CZ: Vytvořte animovaný displej pro důležitá čísla.

en: numbers
cs_CZ: čísla

en: count
cs_CZ: počet

en: increase
cs_CZ: zvýšit

en: Select a block style
cs_CZ: Vyberte styl bloku

en: Block styles
cs_CZ: Styly bloků

en: This option let you add custom styles for the current block.
cs_CZ: Tato možnost vám umožňuje přidat vlastní styly pro aktuální blok.

en: PublishPress Blocks Settings
cs_CZ: Nastavení bloků PublishPress

en: Inherit from global settings
cs_CZ: Dědit z globálních nastavení

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: Original
cs_CZ: Původní

en: Large
cs_CZ: Velký

en: These settings will override the PublishPress Blocks global settings.
cs_CZ: Tato nastavení přepíší globální nastavení bloků PublishPress.

en: Editor width
cs_CZ: Šířka editoru

en: Change your editor width
cs_CZ: Změňte šířku svého editoru

en: Columns Visual Guide
cs_CZ: Vizualní průvodce sloupci

en: Border to materialize PublishPress Blocks Column block
cs_CZ: Okraj pro materializaci bloku sloupce PublishPress Blocks

en: Images Slider
cs_CZ: Skluzavka obrázků

en: Image Slider Block
cs_CZ: Blok skluzavky obrázků

en: No images selected. Adding images to start using this block.
cs_CZ: Žádné obrázky nejsou vybrány. Přidejte obrázky, abyste mohli začít používat tento blok.

en: Add images
cs_CZ: Přidat obrázky

en: Image Settings
cs_CZ: Nastavení obrázků

en: Auto height
cs_CZ: Automatická výška

en: Enable RTL
cs_CZ: Povolit RTL

en: Title
cs_CZ: Název

en: Move Left
cs_CZ: Posunout vlevo

en: Move Right
cs_CZ: Posunout vpravo

en: Add image
cs_CZ: Přidat obrázek

en: Display your images in a slider.
cs_CZ: Zobrazte své obrázky v posuvníku.

en: slide
cs_CZ: snad

en: gallery
cs_CZ: galerie

en: photos
cs_CZ: fotografie

en: Info Box
cs_CZ: Informační box

en: Font Size
cs_CZ: Velikost písma

en: Click to change logo
cs_CZ: Klikněte pro změnu loga

en: Site logo
cs_CZ: Logo webu

en: Register…
cs_CZ: Registrace…

en: Welcome text…
cs_CZ: Vítejte text…

en: Username label…
cs_CZ: Štítek uživatelského jména…

en: Password label…
cs_CZ: Štítek hesla…

en: Remember me…
cs_CZ: Zapamatovat si mě…

en: Login…
cs_CZ: Přihlásit se…

en: Lost password…
cs_CZ: Ztracené heslo…

en: Back…
cs_CZ: Zpět…

en: Email label…
cs_CZ: Štítek e-mailu…

en: Login/Register Form
cs_CZ: Přihlašovací/Registrační formulář

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Switch View
cs_CZ: Přepnout zobrazení

en: Form State
cs_CZ: Stav formuláře

en: Initial Form
cs_CZ: Počáteční formulář

en: Form that show on load.
cs_CZ: Formulář, který se zobrazuje při načtení.

en: Login
cs_CZ: Přihlásit se

en: Register
cs_CZ: Registrovat

en: Redirect After Login
cs_CZ: Přesměrování po přihlášení

en: Current Page
cs_CZ: Aktuální stránka

en: Custom redirect link
cs_CZ: Vlastní přesměrovací odkaz

en: Form Width (px)
cs_CZ: Šířka formuláře (px)

en: Show Logo
cs_CZ: Zobrazit logo

en: Logo Width (px)
cs_CZ: Šířka loga (px)

en: Show input field icon
cs_CZ: Zobrazit ikonu vstupního pole

en: Show register/header link
cs_CZ: Zobrazit odkaz na registraci/horní část

en: Header color
cs_CZ: Barva hlavičky

en: Show lost password link
cs_CZ: Zobrazit odkaz na zapomenuté heslo

en: Input placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro vstup

en: Login input placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro přihlášení

en: Username input placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro uživatelské jméno

en: Use in register form
cs_CZ: Použít v registračním formuláři

en: Text/Input Color
cs_CZ: Barva textu/vstupu

en: Input background color
cs_CZ: Barva pozadí vstupu

en: Input color
cs_CZ: Barva vstupu

en: Submit Button Hover
cs_CZ: Barva tlačítka odeslat při najetí myší

en: Hover Colors
cs_CZ: Barvy při najetí myší

en: Shadow color
cs_CZ: Barva stínu

en: Registration Form
cs_CZ: Registrační formulář

en: Registration for your website is currently disabled, enable it in WordPress General settings to use registration form
cs_CZ: Registrace pro váš web je momentálně zakázána, povolte ji v obecných nastaveních WordPressu, abyste mohli používat registrační formulář

en: Welcome back
cs_CZ: Vítejte zpět

en: Username or Email
cs_CZ: Uživatelské jméno nebo e-mail

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Remember me
cs_CZ: Pamatuj si mě

en: LOGIN
cs_CZ: PŘIHLÁSIT SE

en: REGISTER
cs_CZ: REGISTROVAT SE

en: Don't have an account?
cs_CZ: Nemáte účet?

en: Register now
cs_CZ: Zaregistrujte se nyní

en: Register new account
cs_CZ: Registrovat nový účet

en: Lost your password?
cs_CZ: Zapomněli jste heslo?

en: Login and Register - PublishPress
cs_CZ: Přihlásit se a registrovat - PublishPress

en: Create a login form for your post/page.
cs_CZ: Vytvořte přihlašovací formulář pro svůj příspěvek/stránku.

en: No matching address found!
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná odpovídající adresa!

en: Map settings
cs_CZ: Nastavení mapy

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Use Lat/Lng
cs_CZ: Použít Lat/Lng

en: Enter address…
cs_CZ: Zadejte adresu…

en: Fetch Location
cs_CZ: Získat polohu

en: Current
cs_CZ: Aktuální

en: Location
cs_CZ: Poloha

en: Use Address
cs_CZ: Použít adresu

en: Enter latitude…
cs_CZ: Zadejte zeměpisnou šířku…

en: Enter longitude…
cs_CZ: Zadejte zeměpisnou délku…

en: Zoom level
cs_CZ: Úroveň přiblížení

en: Marker Icon (27x43 px)
cs_CZ: Ikona značky (27x43 px)

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Choose icon
cs_CZ: Vybrat ikonu

en: Marker icon
cs_CZ: Ikona značky

en: Enter custom title…
cs_CZ: Zadejte vlastní název…

en: Marker description
cs_CZ: Popis značky

en: Enter custom description…
cs_CZ: Zadejte vlastní popis…

en: Open marker tooltip
cs_CZ: Otevřít nápovědu k značce

en: Map styles
cs_CZ: Styly mapy

en: Custom map style is recommended for experienced users only.
cs_CZ: Vlastní styl mapy je doporučen pouze pro zkušené uživatele.

en: Standard
cs_CZ: Standardní

en: Custom code
cs_CZ: Vlastní kód

en: Invalid JSON
cs_CZ: Neplatný JSON

en: Paste your custom map styles in json format into the text field. You can create your own map styles by follow one of these links:
cs_CZ: Vložte své vlastní styly mapy ve formátu json do textového pole. Můžete si vytvořit vlastní styly mapy podle jednoho z těchto odkazů:

en: Enter your json code here…
cs_CZ: Zadejte svůj json kód zde…

en: No API Key Provided!
cs_CZ: Žádný poskytnutý API klíč!

en: Opps! Look like you have not configured your Google API Key yet. Add an API Key and refresh the page to start using Map Block. This is a requirement enforced by Google.
cs_CZ: Omlouváme se! Vypadá to, že jste ještě nenakonfigurovali svůj Google API klíč. Přidejte API klíč a obnovte stránku, abyste mohli začít používat Map Block. Toto je požadavek, který vynucuje Google.

en: Add Google API Key in Settings
cs_CZ: Přidejte Google API klíč v nastavení

en: Display a location using Google Maps.
cs_CZ: Zobrazit umístění pomocí Google Maps.

en: google map
cs_CZ: google mapa

en: location
cs_CZ: umístění

en: address
cs_CZ: adresa

en: Newsletter Settings
cs_CZ: Nastavení zpravodaje

en: Form width (px)
cs_CZ: Šířka formuláře (px)

en: First Name input placeholder
cs_CZ: Placeholder pro jméno

en: Last Name input placeholder
cs_CZ: Placeholder pro příjmení

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Fastest way to create a newsletter form for your page.
cs_CZ: Nejrychlejší způsob, jak vytvořit formulář pro zpravodaj pro vaši stránku.

en: newsletter
cs_CZ: zpravodaj

en: You need to fill all fields!
cs_CZ: Musíte vyplnit všechna pole!

en: Email is valid.
cs_CZ: Email je platný.

en: Use a valid email address!
cs_CZ: Použijte platnou emailovou adresu!

en: Submitted with success!
cs_CZ: Úspěšně odesláno!

en: Theme Settings
cs_CZ: Nastavení tématu

en: Preset
cs_CZ: Přednastavení

en: Selecting or resetting a preset will override your current design configuration.
cs_CZ: Výběr nebo resetování přednastavení přepíše vaši aktuální konfiguraci designu.

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for accordions.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje několik předem vytvořených designů pro akordeony.

en: Font Weight + Style
cs_CZ: Tloušťka a styl písma

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in accordions.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje Google Fonts v akordeonech.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in buttons.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje Google Fonts v tlačítkách.

en: Link rel
cs_CZ: Odkaz rel

en: PublishPress Blocks Pro includes nofollow and noreferrer support.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro zahrnuje podporu nofollow a noreferrer.

en: Font Settings
cs_CZ: Nastavení písma

en: Force styling
cs_CZ: Nutit stylování

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid your font being overridden
cs_CZ: To přidává !important do CSS na frontendu, aby se zabránilo přepsání vašeho písma

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts for paragraphs and headings.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje Google Fonts pro odstavce a nadpisy.

en: PublishPress Blocks Pro support Text alignment for Count Up block.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje zarovnání textu pro blok Časovač.

en: Header & Description
cs_CZ: Nadpis & Popis

en: Header size
cs_CZ: Velikost nadpisu

en: Description size
cs_CZ: Velikost popisu

en: PublishPress Blocks Pro supports Custom header and description size for Count Up block.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje vlastní velikost nadpisu a popisu pro blok Časovač.

en: Want more features in your %s blocks?
cs_CZ: Chcete více funkcí ve vašich %s blocích?

en: Content Tags
cs_CZ: Štítky obsahu

en: Title tag
cs_CZ: Tag názvu

en: Subtitle tag
cs_CZ: Tag podtitulu

en: PublishPress Blocks Pro supports different heading sizes for the image text.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje různé velikosti nadpisů pro text obrázku.

en: Autoplay Speed
cs_CZ: Rychlost automatického přehrávání

en: Change interval between slides in miliseconds.
cs_CZ: Změňte interval mezi snímky v milisekundách.

en: PublishPress Blocks Pro supports AutoPlay and custom speed for slides.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje AutoPlay a vlastní rychlost pro snímky.

en: Disable this if you want to include the Title as alt attribute without displaying the title over the image.
cs_CZ: Deaktivujte to, pokud chcete zahrnout název jako alt atribut bez zobrazení názvu nad obrázkem.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide titles.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje více stylových možností pro názvy snímků.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide text.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje více stylových možností pro text snímků.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom colors for the list text.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje vlastní barvy pro text seznamu.

en: Slider View Autoplay
cs_CZ: Automatické přehrávání zobrazení posuvníku

en: PublishPress Blocks Pro supports autoplay speed control for the slider view.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje ovládání rychlosti automatického přehrávání pro zobrazení posuvníku.

en: Line height (em)
cs_CZ: Výška řádku (em)

en: Color (hover)
cs_CZ: Barva (při najetí)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the content display.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje více stylových možností pro zobrazení obsahu.

en: Featured Image
cs_CZ: Hlavní obrázek

en: Custom image size
cs_CZ: Vlastní velikost obrázku

en: Image width
cs_CZ: Šířka obrázku

en: Uncheck "auto" to set a custom width
cs_CZ: Zrušte zaškrtnutí "auto", abyste nastavili vlastní šířku

en: Image height
cs_CZ: Výška obrázku

en: Uncheck "auto" to set a custom height
cs_CZ: Zrušte zaškrtnutí "auto", abyste nastavili vlastní výšku

en: Force custom size
cs_CZ: Nucená vlastní velikost

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid custom size being overridden. Disable if breaks the layout.
cs_CZ: To přidává !important do CSS na frontendu, aby se zabránilo přepsání vlastní velikosti. Deaktivujte, pokud to narušuje rozložení.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom image options.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje vlastní možnosti obrázků.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the info display.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje více stylových možností pro zobrazení informací.

en: Color for links
cs_CZ: Barva pro odkazy

en: Color for links (hover)
cs_CZ: Barva pro odkazy (při najetí myší)

en: Tags and Categories
cs_CZ: Štítky a Kategorie

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the taxonomy display.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje více stylových možností pro zobrazení taxonomy.

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Read more link
cs_CZ: Odkaz na přečtení více

en: Text Decoration (hover)
cs_CZ: Dekorace textu (při najetí myší)

en: Text Color (hover)
cs_CZ: Barva textu (při najetí myší)

en: Background Color (hover)
cs_CZ: Barva pozadí (při najetí myší)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the read more display.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje více stylových možností pro zobrazení odkazu na přečtení více.

en: Border Color (hover)
cs_CZ: Barva okraje (při najetí myší)

en: Enable padding
cs_CZ: Povolit odsazení

en: Accordion
cs_CZ: Akordeon

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for tabs.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje několik předem připravených návrhů pro záložky.

en: Spacing below
cs_CZ: Mezera dole

en: You can set a negative spacing below that depends on border width
cs_CZ: Můžete nastavit negativní mezeru dole, která závisí na šířce okraje

en: Spacing on the right
cs_CZ: Mezera vpravo

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in tabs.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje Google Fonts v záložkách.

en: PublishPress Blocks Pro supports text alignment for testimonials.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje zarovnání textu pro reference.

en: Content Size
cs_CZ: Velikost obsahu

en: Name size
cs_CZ: Velikost názvu

en: Position size
cs_CZ: Velikost pozice

en: PublishPress Blocks Pro supports custom sizes for names, job positions, and descriptions.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje vlastní velikosti pro jména, pracovní pozice a popisy.

en: The leading post on top, the rest in 2 columns below
cs_CZ: Vedoucí příspěvek nahoře, zbytek ve 2 sloupcích dole

en: The leading post on top, the rest in 3 columns below
cs_CZ: Vedoucí příspěvek nahoře, zbytek ve 3 sloupcích dole

en: The leading post on top, the rest in 4 columns below
cs_CZ: Vedoucí příspěvek nahoře, zbytek ve 4 sloupcích dole

en: The leading post on top, the rest in 5 columns below
cs_CZ: Vedoucí příspěvek nahoře, zbytek ve 5 sloupcích dole

en: All posts in 2 columns grid
cs_CZ: Všechny příspěvky ve 2 sloupcích mřížky

en: All posts in 3 columns grid
cs_CZ: Všechny příspěvky ve 3 sloupcích mřížky

en: All posts in 4 columns grid
cs_CZ: Všechny příspěvky ve 4 sloupcích mřížky

en: All posts in 5 columns grid
cs_CZ: Všechny příspěvky ve 5 sloupcích mřížky

en: The leading post in the left, 1 post in the right
cs_CZ: Vedoucí příspěvek vlevo, 1 příspěvek vpravo

en: The leading post in the left, 2 posts in the right
cs_CZ: Vedoucí příspěvek vlevo, 2 příspěvky vpravo

en: The leading post in the left, 3 posts in the right
cs_CZ: Vedoucí příspěvek vlevo, 3 příspěvky vpravo

en: The leading post in the left, 4 posts in the right
cs_CZ: Vedoucí příspěvek vlevo, 4 příspěvky vpravo

en: The leading post in the left, 5 posts in the right
cs_CZ: Vedoucí příspěvek vlevo, 5 příspěvků vpravo

en: The leading post in the right, 1 post in the left
cs_CZ: Hlavní příspěvek vpravo, 1 příspěvek vlevo

en: The leading post in the right, 2 posts in the left
cs_CZ: Hlavní příspěvek vpravo, 2 příspěvky vlevo

en: The leading post in the right, 3 posts in the left
cs_CZ: Hlavní příspěvek vpravo, 3 příspěvky vlevo

en: The leading post in the right, 4 posts in the left
cs_CZ: Hlavní příspěvek vpravo, 4 příspěvky vlevo

en: The leading post in the right, 5 posts in the left
cs_CZ: Hlavní příspěvek vpravo, 5 příspěvků vlevo

en: The leading post on top, the rest of posts below
cs_CZ: Hlavní příspěvek nahoře, ostatní příspěvky níže

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 1 post in the right
cs_CZ: Hlavní příspěvek nahoře, níže 2 sloupce s 1 příspěvkem vlevo a 1 příspěvkem vpravo

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 2 posts in the right
cs_CZ: Hlavní příspěvek nahoře, níže 2 sloupce s 1 příspěvkem vlevo a 2 příspěvky vpravo

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 3 posts in the right
cs_CZ: Hlavní příspěvek nahoře, níže 2 sloupce s 1 příspěvkem vlevo a 3 příspěvky vpravo

en: For all posts
cs_CZ: Pro všechny příspěvky

en: For the first post
cs_CZ: Pro první příspěvek

en: For the first 2 posts
cs_CZ: Pro první 2 příspěvky

en: For the first 3 posts
cs_CZ: Pro první 3 příspěvky

en: For the first 4 posts
cs_CZ: Pro první 4 příspěvky

en: For the first 5 posts
cs_CZ: Pro první 5 příspěvků

en: Slider View Settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení posuvníku

en: Headline
cs_CZ: Nadpis

en: Frontpage View Settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení na úvodní stránce

en: Boxed
cs_CZ: Rámeček

en: Space between columns and rows
cs_CZ: Prostor mezi sloupci a řádky

en: Newspaper View Settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení novin

en: Masonry View Settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení dlaždic

en: Post Settings
cs_CZ: Nastavení příspěvku

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: To enable filters, clear Advanced Filters > Display these posts only
cs_CZ: Pro povolení filtrů, zrušte zaškrtnutí pokročilých filtrů > Zobrazit pouze tyto příspěvky

en: Show content with these Categories
cs_CZ: Zobrazit obsah s těmito kategoriemi

en: Show content with these Tags
cs_CZ: Zobrazit obsah s těmito štítky

en: Type a tag
cs_CZ: Zadejte štítek

en: Show content with these
cs_CZ: Zobrazit obsah s těmito

en: All
cs_CZ: Vše

en: Only shows posts written by the user viewing the block
cs_CZ: Zobrazuje pouze příspěvky napsané uživatelem, který zobrazuje blok

en: Exclude current post
cs_CZ: Vyloučit aktuální příspěvek

en: If this post is listed in the block, you can exclude it.
cs_CZ: Pokud je tento příspěvek uveden v bloku, můžete jej vyloučit.

en: Exclude these posts
cs_CZ: Vyloučit tyto příspěvky

en: Search by title
cs_CZ: Hledat podle názvu

en: Offset the first posts
cs_CZ: Posunout první příspěvky

en: Advanced Filters
cs_CZ: Pokročilé filtry

en: Display these posts only
cs_CZ: Zobrazit pouze tyto příspěvky

en: Search Posts
cs_CZ: Hledat příspěvky

en: Enter Post IDs
cs_CZ: Zadejte ID příspěvků

en: Enter post IDs separated by commas (e.g., 123, 456, 789)
cs_CZ: Zadejte ID příspěvků oddělená čárkami (např. 123, 456, 789)

en: PublishPress Blocks Pro supports filters for content.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje filtry pro obsah.

en: Display Settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení

en: Columns (Tablet)
cs_CZ: Sloupce (tablet)

en: Columns (Mobile)
cs_CZ: Sloupce (mobil)

en: Display Featured Image
cs_CZ: Zobrazit hlavní obrázek

en: Enable Placeholder Image
cs_CZ: Povolit obrázek zástupce

en: If a post doesn't have a featured image, the placeholder image will be displayed instead
cs_CZ: Pokud příspěvek nemá hlavní obrázek, místo něj se zobrazí obrázek zástupce

en: Image opacity
cs_CZ: Průhlednost obrázku

en: Display Caption
cs_CZ: Zobrazit popis

en: Display Post Author
cs_CZ: Zobrazit autora příspěvku

en: Display Post Date
cs_CZ: Zobrazit datum příspěvku

en: Created Date
cs_CZ: Datum vytvoření

en: Updated Date
cs_CZ: Datum aktualizace

en: Post Date Format
cs_CZ: Formát data příspěvku

en: Display Post Time
cs_CZ: Zobrazit čas příspěvku

en: Custom Date Format
cs_CZ: Vlastní formát data

en: e.g., j F (for "9 July")
cs_CZ: např., j F (pro "9. července")

en: Use PHP date format. Leave empty for default.
cs_CZ: Použijte formát data PHP. Nechte prázdné pro výchozí.

en: Show Date Prefix
cs_CZ: Zobrazit předponu data

en: Absolute Created Date Prefix
cs_CZ: Předpona absolutního data vytvoření

en: For absolute dates (e.g., "Posted on 9 July")
cs_CZ: Pro absolutní data (např., "Publikováno 9. července")

en: Absolute Updated Date Prefix
cs_CZ: Předpona absolutního data aktualizace

en: For absolute dates (e.g., "Updated on 9 July")
cs_CZ: Pro absolutní data (např., "Aktualizováno 9. července")

en: Relative Created Date Prefix
cs_CZ: Předpona relativního data vytvoření

en: For relative dates (e.g., "Posted 2 hours ago")
cs_CZ: Pro relativní data (např., "Publikováno před 2 hodinami")

en: Relative Updated Date Prefix
cs_CZ: Předpona relativního data aktualizace

en: For relative dates (e.g., "Updated 2 hours ago")
cs_CZ: Pro relativní data (např., "Aktualizováno před 2 hodinami")

en: PublishPress Blocks Pro supports changing date prefix, and setting Custom Date Format.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje změnu předpony data a nastavení vlastního formátu data.

en: Display Comment Counts
cs_CZ: Zobrazit počty komentářů

en: Display Category
cs_CZ: Zobrazit kategorii

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Show & Link
cs_CZ: Zobrazit a propojit

en: Display Tags
cs_CZ: Zobrazit štítky

en: Display these taxonomies
cs_CZ: Zobrazit tyto taxonomie

en: Link above taxonomies
cs_CZ: Odkaz na výše uvedené taxonomie

en: Display Read More Link
cs_CZ: Zobrazit odkaz na více informací

en: Read more text
cs_CZ: Přečtěte si více textu

en: Display Post Excerpt
cs_CZ: Zobrazit úryvek příspěvku

en: First Post text as Excerpt
cs_CZ: Text prvního příspěvku jako úryvek

en: Display some part of first text found in post as excerpt.
cs_CZ: Zobrazit část prvního textu nalezeného v příspěvku jako úryvek.

en: Post Text Excerpt length
cs_CZ: Délka úryvku textu příspěvku

en: Text after title
cs_CZ: Text po názvu

en: Include text/HTML after title
cs_CZ: Zahrnout text/HTML po názvu

en: Text before read more
cs_CZ: Text před přečíst více

en: Include text/HTML before read more
cs_CZ: Zahrnout text/HTML před přečíst více

en: Info Section Layout
cs_CZ: Rozložení informační sekce

en: Info Section Order
cs_CZ: Pořadí informační sekce

en: Author, Date, Comments
cs_CZ: Autor, Datum, Komentáře

en: Date, Author, Comments
cs_CZ: Datum, Autor, Komentáře

en: Author, Comments, Date
cs_CZ: Autor, Komentáře, Datum

en: Date, Comments, Author
cs_CZ: Datum, Komentáře, Autor

en: Comments, Author, Date
cs_CZ: Komentáře, Autor, Datum

en: Comments, Date, Author
cs_CZ: Komentáře, Datum, Autor

en: Info Separator
cs_CZ: Oddělovač informací

en: Space
cs_CZ: Prostor

en: Character(s) to separate info items
cs_CZ: Znak(y) pro oddělení informačních položek

en: Hide Separators
cs_CZ: Skrýt oddělovače

en: Remove Date Separator
cs_CZ: Odstranit oddělovač data

en: Removes the automatic dash before date when not first element
cs_CZ: Odstraní automatickou pomlčku před datem, pokud není prvním prvkem

en: PublishPress Blocks Pro supports reorder of Author, Date, Comments, changing or hidding their separators.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje změnu pořadí Autor, Datum, Komentáře, změnu nebo skrytí jejich oddělovačů.

en: Reorder Sections
cs_CZ: Změnit pořadí sekcí

en: Sections order
cs_CZ: Pořadí sekcí

en: When the image in desktop floats next to the content, or is displayed as background, the image order is ignored. Also the image order in mobile can be ignored for some views.
cs_CZ: Když je obrázek na desktopu umístěn vedle obsahu nebo je zobrazen jako pozadí, je pořadí obrázků ignorováno. Také může být pořadí obrázků na mobilu ignorováno pro některé zobrazení.

en: PublishPress Blocks Pro supports reordering the items in the display.
cs_CZ: PublishPress Blocks Pro podporuje změnu pořadí položek v zobrazení.

en: Content Display Block
cs_CZ: Blok zobrazení obsahu

en: No posts found! Try to change filters or publish posts.
cs_CZ: Žádné příspěvky nebyly nalezeny! Zkuste změnit filtry nebo publikovat příspěvky.

en: Grid View
cs_CZ: Zobrazení v mřížce

en: List View
cs_CZ: Zobrazení v seznamu

en: Slider View
cs_CZ: Zobrazení v posuvníku

en: Frontpage View
cs_CZ: Zobrazení na úvodní stránce

en: Newspaper View
cs_CZ: Zobrazení novin

en: Masonry View
cs_CZ: Zobrazení v dlaždicích

en: Post Image
cs_CZ: Obrázek příspěvku

en: Content Display - PublishPress
cs_CZ: Zobrazení obsahu - PublishPress

en: Displays your content in grid, list, slider, frontpage, newspaper, and masonry views with beautiful layouts and styles.
cs_CZ: Zobrazuje váš obsah v mřížce, seznamu, posuvníku, na úvodní stránce, v novinách a v dlaždicích s krásnými rozvrženími a styly.

en: recent posts
cs_CZ: poslední příspěvky

en: latest posts
cs_CZ: nejnovější příspěvky

en: posts slide
cs_CZ: slideshow příspěvků

en: posts grid
cs_CZ: mřížka příspěvků

en: posts
cs_CZ: příspěvky

en: pages
cs_CZ: stránky

en: Created: Newest to oldest
cs_CZ: Vytvořeno: Nejnovější k nejstarším

en: Created: Oldest to newest
cs_CZ: Vytvořeno: Nejstarší k nejnovějším

en: Modified: Newest to oldest
cs_CZ: Upraveno: Nejnovější k nejstarším

en: Modified: Oldest to newest
cs_CZ: Upraveno: Nejstarší k nejnovějším

en: Post ID Descending
cs_CZ: ID příspěvku sestupně

en: Post ID Ascending
cs_CZ: ID příspěvku vzestupně

en: Randomize
cs_CZ: Náhodně

en: Comments, decreasing order
cs_CZ: Komentáře, sestupně

en: Comments, increasing order
cs_CZ: Komentáře, vzestupně

en: Series order
cs_CZ: Pořadí série

en: Order by
cs_CZ: Řadit podle

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Number of items
cs_CZ: Počet položek

en: Search Bar State
cs_CZ: Stav hledací lišty

en: Search Icon Settings
cs_CZ: Nastavení ikony hledání

en: Search icon on the right
cs_CZ: Ikona hledání vpravo

en: Search icon
cs_CZ: Ikona hledání

en: Search Input Settings
cs_CZ: Nastavení vstupu hledání

en: Search placeholder
cs_CZ: Zástupný text pro hledání

en: Search Button Settings
cs_CZ: Nastavení tlačítka hledání

en: Show submit button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko odeslání

en: Search button on the left
cs_CZ: Tlačítko hledání vlevo

en: Affect both input and button.
cs_CZ: Ovlivňuje jak vstup, tak tlačítko.

en: Search Bar - PublishPress
cs_CZ: Hledací lišta - PublishPress

en: Easy to create a search bar for your site.
cs_CZ: Snadné vytvoření hledací lišty pro váš web.

en: Classic
cs_CZ: Klasické

en: Add item
cs_CZ: Přidat položku

en: Remove selected item
cs_CZ: Odstranit vybranou položku

en: Preset Icons
cs_CZ: Přednastavené ikony

en: Type here to search…
cs_CZ: Zadejte zde pro hledání…

en: Custom icon
cs_CZ: Vlastní ikona

en: Upload/Choose
cs_CZ: Nahrát/Vybrat

en: Preset Icon Color
cs_CZ: Barva ikony přednastavení

en: Icons settings
cs_CZ: Nastavení ikon

en: Icon space
cs_CZ: Prostor pro ikonu

en: Social link icon
cs_CZ: Ikona odkazu na sociální sítě

en: Social link:
cs_CZ: Odkaz na sociální sítě:

en: Enter social link…
cs_CZ: Zadejte odkaz na sociální sítě…

en: Create a styling display of links to your social media profiles.
cs_CZ: Vytvořte stylový zobrazení odkazů na vaše profily na sociálních sítích.

en: social icons
cs_CZ: sociální ikony

en: shares
cs_CZ: sdílení

en: icon link
cs_CZ: odkaz na ikonu

en: Insert Table of Contents
cs_CZ: Vložit obsah

en: After manually changing the anchor, remember to refresh Table of Contents block to make the links work!
cs_CZ: Po ruční změně ukotvení nezapomeňte aktualizovat blok obsahu, aby odkazy fungovaly!

en: Table of Contents
cs_CZ: Obsah

en: Your current post/page has no headings. Try add some headings and update this block later
cs_CZ: Váš aktuální příspěvek/stránka nemá žádné nadpisy. Zkuste přidat nějaké nadpisy a později tento blok aktualizujte

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Update Table of Contents
cs_CZ: Aktualizovat obsah

en: Table of Contents settings
cs_CZ: Nastavení obsahu

en: Anchor Color
cs_CZ: Barva ukotvení

en: Show the table of contents of current post/page.
cs_CZ: Zobrazit obsah aktuálního příspěvku/stránky.

en: summary
cs_CZ: souhrn

en: table of content
cs_CZ: obsah

en: table of contents
cs_CZ: obsah

en: New Tab
cs_CZ: Nová karta

en: Enter your content.
cs_CZ: Zadejte svůj obsah.

en: Filler text (also placeholder text or dummy text) is text that shares some characteristics of a real written text, but is random or otherwise generated.
cs_CZ: Text pro výplň (také text pro zástupce nebo falešný text) je text, který sdílí některé charakteristiky skutečného psaného textu, ale je náhodný nebo jinak generovaný.

en: Tabs (deprecated) - PublishPress
cs_CZ: Karty (zastaralé) - PublishPress

en: Testimonial Settings
cs_CZ: Nastavení doporučení

en: Slider view
cs_CZ: Pohled na posuvník

en: Range in Normal view is 1-3, and in Slider view is 4-10.
cs_CZ: Rozsah v normálním zobrazení je 1-3, a v zobrazení posuvníku je 4-10.

en: Items to show
cs_CZ: Položky k zobrazení

en: Items to scroll
cs_CZ: Položky k posouvání

en: Slider Settings
cs_CZ: Nastavení posuvníku

en: Center mode
cs_CZ: Režim středu

en: Pause on hover
cs_CZ: Pauza při najetí myší

en: Auto play
cs_CZ: Automatické přehrávání

en: Autoplay speed (ms)
cs_CZ: Rychlost automatického přehrávání (ms)

en: Infinite Loop
cs_CZ: Nekonečná smyčka

en: Show dots
cs_CZ: Zobrazit tečky

en: Show arrows
cs_CZ: Zobrazit šipky

en: Arrow size
cs_CZ: Velikost šipky

en: Arrow border size
cs_CZ: Velikost okraje šipky

en: Arrow border radius (%)
cs_CZ: Poloměr okraje šipky (%)

en: Slider Colors
cs_CZ: Barvy posuvníku

en: Arrow and Border Color
cs_CZ: Barva šipky a okraje

en: Dots Color
cs_CZ: Barva teček

en: Display Avatar
cs_CZ: Zobrazit avatar

en: Avatar Colors
cs_CZ: Barvy avataru

en: Avatar Position
cs_CZ: Pozice avataru

en: right
cs_CZ: vpravo

en: Text Colors
cs_CZ: Barvy textu

en: Click to change avatar
cs_CZ: Klikněte pro změnu avataru

en: Show default avatar
cs_CZ: Zobrazit výchozí avatar

en: Block for creating personal or team/group information.
cs_CZ: Blok pro vytváření osobních nebo týmových/skupinových informací.

en: testimonial
cs_CZ: referenční

en: personal
cs_CZ: osobní

en: about
cs_CZ: o

en: Normal View
cs_CZ: Normální zobrazení

en: Products Settings
cs_CZ: Nastavení produktů

en: Product Status
cs_CZ: Stav produktu

en: Featured
cs_CZ: Doporučené

en: On Sale
cs_CZ: Ve slevě

en: Selected
cs_CZ: Vybrané

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Newest to oldest
cs_CZ: Nejnovější na nejstarší

en: Oldest to newest
cs_CZ: Nejstarší na nejnovější

en: Price: high to low
cs_CZ: Cena: od nejvyšší po nejnižší

en: Price: low to high
cs_CZ: Cena: od nejnižší po nejvyšší

en: Highest Rating first
cs_CZ: Nejvyšší hodnocení první

en: Most sale first
cs_CZ: Nejvíce prodávané první

en: Title: Alphabetical
cs_CZ: Název: Abecedně

en: Title: Alphabetical reversed
cs_CZ: Název: Abecedně zpětně

en: Add to cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: No products found.
cs_CZ: Žádné produkty nenalezeny.

en: Loading
cs_CZ: Načítání

en: Woo Products Block
cs_CZ: Woo produkty blok

en: WooCommerce has not been detected, make sure WooCommerce is installed and activated.
cs_CZ: WooCommerce nebyl detekován, ujistěte se, že je WooCommerce nainstalován a aktivován.

en: Try again
cs_CZ: Zkusit znovu

en: Listing your products in a easy way.
cs_CZ: Zobrazení vašich produktů snadným způsobem.

en: products list
cs_CZ: seznam produktů

en: price list
cs_CZ: ceník

en: Changes saved!
cs_CZ: Změny byly uloženy!

en:  Error: changes can't be saved.
cs_CZ:  Chyba: změny nelze uložit.

en: Default settings for
cs_CZ: Výchozí nastavení pro

en: Schedule #%d
cs_CZ: Rozvrh #%d

en: Now
cs_CZ: Nyní

en: Start showing
cs_CZ: Začít zobrazovat

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: Stop showing
cs_CZ: Přestat zobrazovat

en: Recurring
cs_CZ: Opakující se

en: If Recurring is enabled, this block will be displayed every year between the selected dates.
cs_CZ: Pokud je opakování povoleno, tento blok se bude zobrazovat každý rok mezi vybranými daty.

en: On these days (optional)
cs_CZ: V tyto dny (volitelné)

en: Between these times (optional)
cs_CZ: Mezi těmito časy (volitelné)

en: From
cs_CZ: Od

en: To
cs_CZ: Do

en: "To" time should be after "From" time!
cs_CZ: "Do" čas by měl být po čase "Od"!

en: Timezone
cs_CZ: Časové pásmo

en: All %s terms
cs_CZ: Všechny %s termíny

en: Selected %s terms
cs_CZ: Vybrané %s termíny

en: WordPress settings timezone
cs_CZ: Nastavení WordPress časové pásmo

en: Choose when to start showing and/or stop showing this block.
cs_CZ: Vyberte, kdy začít zobrazovat a/nebo přestat zobrazovat tento blok.

en: Add Another Schedule
cs_CZ: Přidat další plán

en: Choose which users can see this block.
cs_CZ: Vyberte, kteří uživatelé mohou vidět tento blok.

en: Show to everyone
cs_CZ: Zobrazit všem

en: Hide from everyone
cs_CZ: Skrýt před všemi

en: Show to logged in users
cs_CZ: Zobrazit přihlášeným uživatelům

en: Show to logged out users
cs_CZ: Zobrazit odhlášeným uživatelům

en: Show to the selected user roles
cs_CZ: Zobrazit vybraným rolím uživatelů

en: Hide from the selected user roles
cs_CZ: Skrýt před vybranými rolími uživatelů

en: Select user roles
cs_CZ: Vybrat role uživatelů

en: Please select at least one user role.
cs_CZ: Prosím, vyberte alespoň jednu roli uživatele.

en: Set minimum and maximum screen widths for this block to display.
cs_CZ: Nastavte minimální a maximální šířku obrazovky pro zobrazení tohoto bloku.

en: Minimum width (px)
cs_CZ: Minimální šířka (px)

en: No minimum
cs_CZ: Žádná minimální

en: Maximum width (px)
cs_CZ: Maximální šířka (px)

en: No maximum
cs_CZ: Žádná maximální

en: Choose which devices this block should be visible on.
cs_CZ: Vyberte, na kterých zařízeních by měl být tento blok viditelný.

en: Desktop
cs_CZ: Počítač

en: Mobile
cs_CZ: Mobil

en: Browser
cs_CZ: Prohlížeč

en: Choose which browsers can see this block.
cs_CZ: Vyberte, které prohlížeče mohou tento blok vidět.

en: Select Browsers
cs_CZ: Vybrat prohlížeče

en: Search browsers
cs_CZ: Hledat prohlížeče

en: Approach
cs_CZ: Přístup

en: Show to selected browsers
cs_CZ: Zobrazit pro vybrané prohlížeče

en: Hide from selected browsers
cs_CZ: Skrýt před vybranými prohlížeči

en: Choose which operating systems can see this block.
cs_CZ: Vyberte, které operační systémy mohou tento blok vidět.

en: Select Operating Systems
cs_CZ: Vybrat operační systémy

en: Search operating systems
cs_CZ: Hledat operační systémy

en: Show to selected OS
cs_CZ: Zobrazit pro vybrané OS

en: Hide from selected OS
cs_CZ: Skrýt před vybranými OS

en: Show or hide block based on cookie values.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt blok na základě hodnot cookie.

en: Cookie Name
cs_CZ: Název cookie

en: Condition
cs_CZ: Podmínka

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Show block when condition matches
cs_CZ: Zobrazit blok, když podmínka odpovídá

en: Hide block when condition matches
cs_CZ: Skrýt blok, když podmínka odpovídá

en: Show or hide block based on user meta values.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt blok na základě hodnot uživatelských metadat.

en: Meta Key
cs_CZ: Klíč metadat

en: Show or hide block based on post meta values.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt blok na základě hodnot post metadat.

en: Show or hide block based on URL query parameters.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt blok na základě parametrů dotazu URL.

en: Query Parameters
cs_CZ: Parametry dotazu

en: Enter query parameter names, one per line
cs_CZ: Zadejte názvy parametrů dotazu, jeden na řádek

en: Logic
cs_CZ: Logika

en: All parameters must be present
cs_CZ: Všechny parametry musí být přítomny

en: Any parameter must be present
cs_CZ: Jakýkoli parametr musí být přítomný

en: Show or hide block based on user capabilities.
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt blok na základě schopností uživatele.

en: Select Capabilities
cs_CZ: Vyberte schopnosti

en: Search capabilities
cs_CZ: Hledat schopnosti

en: Show to users with selected capabilities
cs_CZ: Zobrazit uživatelům se zvolenými schopnostmi

en: Hide from users with selected capabilities
cs_CZ: Skrýt před uživateli se zvolenými schopnostmi

en: Show for selected terms
cs_CZ: Zobrazit pro vybrané termíny

en: Hide for selected terms
cs_CZ: Skrýt pro vybrané termíny

en: Select taxonomies
cs_CZ: Vyberte taxonomie

en: Search taxonomies
cs_CZ: Hledat taxonomie

en: Filter terms
cs_CZ: Filtrujte výrazy

en: Search terms
cs_CZ: Hledat výrazy

en: Use this filter to apply only to some terms.
cs_CZ: Použijte tento filtr, aby se aplikoval pouze na některé výrazy.

en: Choose in which pages this block can be displayed.
cs_CZ: Vyberte, na kterých stránkách může být tento blok zobrazen.

en: Show on the selected pages
cs_CZ: Zobrazit na vybraných stránkách

en: Hide on the selected pages
cs_CZ: Skrýt na vybraných stránkách

en: Select pages
cs_CZ: Vyberte stránky

en: Manage Presets
cs_CZ: Spravovat předvolby

en: Select Presets
cs_CZ: Vyberte předvolby

en: Search presets
cs_CZ: Hledat předvolby

en: Preset Logic
cs_CZ: Logika předvolby

en: Show if ANY preset matches
cs_CZ: Zobrazit, pokud se shoduje JAKÁKOLI předvolba

en: Show if ALL presets match
cs_CZ: Zobrazit, pokud se shodují VŠECHNY předvolby

en: Custom Rules
cs_CZ: Vlastní pravidla

en: Failed to create sample presets
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit ukázkové předvolby

en: Failed to load presets
cs_CZ: Nepodařilo se načíst předvolby

en: User Roles
cs_CZ: Uživatelské role

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Never modified
cs_CZ: Nikdy nebylo upraveno

en: Invalid date
cs_CZ: Neplatné datum

en: No presets yet
cs_CZ: Zatím žádné předvolby

en: You have not created any preset.
cs_CZ: Nevytvořil(a) jste žádnou předvolbu.

en: Preset Title
cs_CZ: Název předvolby

en: Enter preset name
cs_CZ: Zadejte název předvolby

en: Control Sets
cs_CZ: Sady ovládání

en: Show the block if any control set applies. Each set can contain multiple rules.
cs_CZ: Zobrazit blok, pokud platí nějaká sada ovládání. Každá sada může obsahovat více pravidel.

en: Add Control Set
cs_CZ: Přidat sadu ovládání

en: Deleting...
cs_CZ: Mazání...

en: Delete Preset
cs_CZ: Smazat předvolbu

en: Are you sure you want to delete preset?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat předvolbu?

en: Yes, Delete Preset.
cs_CZ: Ano, smazat předvolbu.

en: No, Cancel
cs_CZ: Ne, zrušit

en: No, Cancel.
cs_CZ: Ne, zrušit.

en: Saving...
cs_CZ: Ukládání...

en: Save Preset
cs_CZ: Uložit předvolbu

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Control Set
cs_CZ: Sada ovládání

en: Show the block if any rule applies. Rules are evaluated with AND logic.
cs_CZ: Zobrazit blok, pokud platí nějaké pravidlo. Pravidla se vyhodnocují logikou AND.

en: Add Rule
cs_CZ: Přidat pravidlo

en: Delete Set
cs_CZ: Smazat sadu

en: Are you sure you want to delete set?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat sadu?

en: Yes, Delete Set.
cs_CZ: Ano, smažte sadu.

en: AND
cs_CZ: A

en: No rules added yet. Add rules to define when this block should be visible.
cs_CZ: Zatím nebyla přidána žádná pravidla. Přidejte pravidla, abyste definovali, kdy by tento blok měl být viditelný.

en: Remove Rule
cs_CZ: Odstranit pravidlo

en: Are you sure you want to remove rule?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit pravidlo?

en: Yes, Remove Rule.
cs_CZ: Ano, odstraňte pravidlo.

en: Configuration for this rule type is missing.
cs_CZ: Konfigurace pro tento typ pravidla chybí.

en: Show to selected user roles
cs_CZ: Zobrazit vybraným rolím uživatelů

en: Hide from selected user roles
cs_CZ: Skrýt před vybranými rolemi uživatelů

en: Search roles
cs_CZ: Hledat role

en: Show when condition matches
cs_CZ: Zobrazit, když podmínka odpovídá

en: Hide when condition matches
cs_CZ: Skrýt, když podmínka odpovídá

en: Select Archive Types
cs_CZ: Vybrat typy archivu

en: Search archive types
cs_CZ: Hledat typy archivu

en: Show on selected archives
cs_CZ: Zobrazit na vybraných archivech

en: Hide from selected archives
cs_CZ: Skrýt před vybranými archivech

en: Select Pages
cs_CZ: Vybrat stránky

en: Search pages
cs_CZ: Hledat stránky

en: Show on selected pages
cs_CZ: Zobrazit na vybraných stránkách

en: Hide from selected pages
cs_CZ: Skrýt z vybraných stránek

en: Category Archives
cs_CZ: Archivy kategorií

en: Tag Archives
cs_CZ: Archivy štítků

en: Date Archives
cs_CZ: Archivy dat

en: Author Archives
cs_CZ: Archivy autorů

en: Edit Cancelled
cs_CZ: Úprava zrušena

en: Edit cancelled. Select another preset to edit or create a new one.
cs_CZ: Úprava zrušena. Vyberte jinou předvolbu k úpravě nebo vytvořte novou.

en: Preset Saved!
cs_CZ: Předvolba uložena!

en: Preset saved successfully! Choose another preset to edit or create a new one.
cs_CZ: Předvolba byla úspěšně uložena! Vyberte jinou předvolbu k úpravě nebo vytvořte novou.

en: Preset Deleted
cs_CZ: Předvolba smazána

en: Preset deleted. Select another preset to edit or create a new one.
cs_CZ: Předvolba byla smazána. Vyberte jinou předvolbu k úpravě nebo vytvořte novou.

en: Action Completed
cs_CZ: Akce dokončena

en: Operation completed. You can continue editing presets or create new ones.
cs_CZ: Operace byla dokončena. Můžete pokračovat v úpravách předvoleb nebo vytvořit nové.

en: Select a Preset to Edit
cs_CZ: Vyberte předvolbu k úpravě

en: Choose a preset from the list to edit its rules, or create a new preset to get started.
cs_CZ: Vyberte předvolbu ze seznamu k úpravě jejích pravidel, nebo vytvořte novou předvolbu, abyste začali.

en: No Presets Yet
cs_CZ: Žádné předvolby zatím

en: Create your first preset to start managing block visibility rules.
cs_CZ: Vytvořte svou první předvolbu pro správu pravidel viditelnosti bloků.

en: Samples Created!
cs_CZ: Vzorky vytvořeny!

en: Preset samples created successfully! Choose a preset to edit or create a new one.
cs_CZ: Ukázkové předvolby byly úspěšně vytvořeny! Vyberte předvolbu k úpravě nebo vytvořte novou.

en: Manage Your Presets
cs_CZ: Spravujte své předvolby

en: Select a preset to edit or create a new one to control block visibility.
cs_CZ: Vyberte předvolbu k úpravě nebo vytvořte novou pro řízení viditelnosti bloků.

en: Create New Preset
cs_CZ: Vytvořit novou předvolbu

en: Generate Samples
cs_CZ: Generovat ukázky

en: Total Presets
cs_CZ: Celkem předvoleb

en: Rules Created
cs_CZ: Vytvořené pravidla

en: Conditional Visibility
cs_CZ: Podmíněná viditelnost

en: Control when blocks appear based on user roles, devices, schedules, and more
cs_CZ: Řiďte, kdy se bloky zobrazují na základě uživatelských rolí, zařízení, plánů a dalších

en: User Targeting
cs_CZ: Cílení na uživatele

en: Show or hide content to specific user roles, logged-in status, or capabilities
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt obsah pro konkrétní uživatelské role, stav přihlášení nebo schopnosti

en: Scheduling
cs_CZ: Plánování

en: Set time-based rules to display content only during specific periods
cs_CZ: Nastavte pravidla na základě času pro zobrazení obsahu pouze během konkrétních období

en: Add New Preset
cs_CZ: Přidat novou předvolbu

en: Generate Sample Preset
cs_CZ: Generovat ukázkovou předvolbu

en: Welcome to Block Control Presets
cs_CZ: Vítejte v předvolbách pro řízení bloků

en: This screen allows you to create powerful visibility rules for your blocks.
cs_CZ: Tato obrazovka vám umožňuje vytvářet silná pravidla viditelnosti pro vaše bloky.

en: These preset rules are available when you're writing posts.
cs_CZ: Tato přednastavená pravidla jsou k dispozici, když píšete příspěvky.

en: Create Your First Preset
cs_CZ: Vytvořte svou první předvolbu

en: Generate Sample Presets
cs_CZ: Generovat ukázkové předvolby

en: Block Control Presets
cs_CZ: Předvolby blokové kontroly

en: Welcome to Block Usage
cs_CZ: Vítejte v používání bloků

en: This screen allows you to search for and find any usage of blocks on your site.
cs_CZ: Tato obrazovka vám umožňuje vyhledávat a najít jakékoli použití bloků na vašem webu.

en: Blocks Found
cs_CZ: Nalezené bloky

en: Posts Scanned
cs_CZ: Procházené příspěvky

en: Last Scan
cs_CZ: Poslední skenování

en: Scan Content
cs_CZ: Skenovat obsah

en: Find all blocks used across your posts, pages, and custom post types
cs_CZ: Najděte všechny bloky použité ve vašich příspěvcích, stránkách a vlastních typech příspěvků

en: Usage Analytics
cs_CZ: Analytika používání

en: See detailed statistics about block usage and locations
cs_CZ: Zobrazit podrobné statistiky o používání bloků a jejich umístění

en: Quick Navigation
cs_CZ: Rychlá navigace

en: Jump directly to posts containing specific blocks for editing
cs_CZ: Přejděte přímo na příspěvky obsahující konkrétní bloky k úpravě

en: locations
cs_CZ: umístění

en: instances
cs_CZ: instance

en: Name:
cs_CZ: Název:

en: Description:
cs_CZ: Popis:

en: Category:
cs_CZ: Kategorie:

en: Locations:
cs_CZ: Umístění:

en: Total instances:
cs_CZ: Celkové instance:

en: Edit Post
cs_CZ: Upravit příspěvek

en: View Post
cs_CZ: Zobrazit příspěvek

en: Blocks in this post:
cs_CZ: Bloky v tomto příspěvku:

en: No blocks found in this post.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný blok v tomto příspěvku.

en: This block was not found in any posts.
cs_CZ: Tento blok nebyl nalezen v žádných příspěvcích.

en: Last scan:
cs_CZ: Poslední skenování:

en: No scan history available for this block.
cs_CZ: Není k dispozici žádná historie skenování pro tento blok.

en: Click the Scan button to check for usage.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko Skenovat, abyste zkontrolovali použití.

en: Failed to load data from local storage. Please refresh the page.
cs_CZ: Nepodařilo se načíst data z místního úložiště. Prosím, obnovte stránku.

en: Initializing scan...
cs_CZ: Inicializace skenování...

en: Processing posts (%1$s/%2$s)
cs_CZ: Zpracovávám příspěvky (%1$s/%2$s)

en: Batch scan failed
cs_CZ: Skenování dávky selhalo

en: Scan completed successfully!
cs_CZ: Skenování bylo úspěšně dokončeno!

en: Scan failed:
cs_CZ: Skenování selhalo:

en: Failed to clear data. Please try again.
cs_CZ: Nepodařilo se vymazat data. Prosím, zkuste to znovu.

en: Limit Scan to Post Types:
cs_CZ: Omezit skenování na typy příspěvků:

en: Show Empty Blocks
cs_CZ: Zobrazit prázdné bloky

en: Clear All Data
cs_CZ: Vymazat všechna data

en: Scan data is stored in your browser to improve performance and handle large datasets. This keeps your WordPress database clean. Click to permanently delete all stored data.
cs_CZ: Data skenování jsou uložena ve vašem prohlížeči pro zlepšení výkonu a zpracování velkých datových sad. To udržuje vaši databázi WordPress čistou. Klikněte pro trvalé smazání všech uložených dat.

en: blocks
cs_CZ: bloky

en: Instances:
cs_CZ: Instance:

en: Not found in any posts
cs_CZ: Nalezeno v žádných příspěvcích

en: No scan history
cs_CZ: Žádná historie skenování

en: Details
cs_CZ: Podrobnosti

en: Error Loading blocks data...
cs_CZ: Chyba při načítání dat bloků...
