PublishPress Blocks 3.7.0 - en to hu-HU translation catalogue (1707 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Blocks has everything you need to build professional websites with the Gutenberg editor.
hu-HU: A PublishPress Blocks mindent tartalmaz, amire szüksége van professzionális weboldalak építéséhez a Gutenberg szerkesztővel.

en: Posted on
hu-HU: Közzétéve

en: Updated on
hu-HU: Frissítve

en: Posted
hu-HU: Közzétéve

en: ago
hu-HU: ezelőtt

en: Updated
hu-HU: Frissítve

en: Read More
hu-HU: További információk

en: Upgrade to Pro
hu-HU: Frissítés Pro verzióra

en: You're using PublishPress Blocks Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
hu-HU: A PublishPress Blocks ingyenes verzióját használja. A Pro verzió több funkcióval és támogatással rendelkezik. %sFrissítés Pro verzióra%s

en: No permission!
hu-HU: Nincs engedély!

en: Invalid nonce token!
hu-HU: Érvénytelen nonce token!

en: Error: wrong data
hu-HU: Hiba: helytelen adatok

en: Error: can't edit this feature
hu-HU: Hiba: nem lehet szerkeszteni ezt a funkciót

en: Error: wrong block type
hu-HU: Hiba: hibás blokk típus

en: Bad Request!
hu-HU: Hibás kérés!

en: Server error. Try again later!
hu-HU: Szerverhiba. Próbálja meg később!

en: Cannot validate captcha
hu-HU: Nem lehet érvényesíteni a captcha-t

en: Captcha validation error
hu-HU: Captcha érvényesítési hiba

en: Website Contact
hu-HU: Weboldal kapcsolat

en: You have received a contact from your website.
hu-HU: Kapott egy kapcsolatfelvételt a weboldaláról.

en: Name
hu-HU: Név

en: Email
hu-HU: E-mail

en: Date
hu-HU: Dátum

en: Message
hu-HU: Üzenet

en: Error while sending the form. Please try again.
hu-HU: Hiba történt az űrlap elküldésekor. Kérjük, próbálja meg újra.

en: Too many submissions. Please try again later.
hu-HU: Túl sok beküldés. Kérjük, próbálja újra később.

en: Captcha validated
hu-HU: Captcha érvényesítve

en: Captcha is empty
hu-HU: A captcha üres

en: Dashboard
hu-HU: dashboard

en: Block Permissions
hu-HU: Blokkengedélyek

en: Extra Blocks
hu-HU: További blokkok

en: Block Styles
hu-HU: Blokkstílusok

en: Block Controls
hu-HU: Blokkvezérlés

en: Block Usage
hu-HU: Blokkhasználat

en: Reusable Blocks
hu-HU: Újrahasználható blokkok

en: Auto Insert Blocks
hu-HU: Automatikus blokkbeillesztés

en: Settings
hu-HU: Beállítások

en: Blocks
hu-HU: Blokkok

en: This feature is disabled. In order to use, please enable back through %sDashboard%s.
hu-HU: Ez a funkció le van tiltva. A használathoz kérjük, engedélyezze újra a %sMenedzsment%s oldalon.

en: If you like %sPublishPress Blocks%s please leave us a %s rating. Thank you!
hu-HU: Ha tetszik a %sPublishPress Blokkok%s, kérjük, hagyjon egy %s értékelést. Köszönjük!

en: About PublishPress Blocks
hu-HU: A PublishPress Blokkokról

en: About
hu-HU: Rólunk

en: Documentation
hu-HU: Dokumentáció

en: Contact the PublishPress team
hu-HU: Lépjen kapcsolatba a PublishPress csapattal

en: Contact
hu-HU: Kapcsolat

en: PublishPress Blocks logo
hu-HU: PublishPress Blokkok logó

en: %s saved successfully!
hu-HU: %s sikeresen mentve!

en: %s can't be saved. Please try again.
hu-HU: %s nem menthető. Kérjük, próbálja újra.

en: Search blocks
hu-HU: Blokkok keresése

en: Enable or disable all blocks
hu-HU: Összes blokk engedélyezése vagy letiltása

en: To save this configuration, enable at least one block.
hu-HU: E konfiguráció mentéséhez engedélyezzen legalább egy blokkot.

en: Save Role Block Permissions
hu-HU: Szerepkör blokk engedélyezési beállításainak mentése

en: Save Permission for all Roles
hu-HU: Engedély mentése minden szerepkör számára

en: Loading...
hu-HU: Betöltés...

en: Scan Block Usage
hu-HU: Blokkhasználat beolvasása

en: Block Config
hu-HU: Blokk beállítás

en: Default configuration for this block is not available.
hu-HU: A blokk alapértelmezett konfigurációja nem érhető el.

en: Page not found. Go to %sDashboard%s
hu-HU: Az oldal nem található. Menjen a %sDashboard%s oldalra

en: Default
hu-HU: Alapértelmezett

en: Type field not defined
hu-HU: Típus mező nincs definiálva

en: User registration is currently not allowed.
hu-HU: A felhasználói regisztráció jelenleg nem engedélyezett.

en: Captcha must be checked!
hu-HU: A Captchát ellenőrizni kell!

en: Username or password is incorrect!
hu-HU: A felhasználónév vagy a jelszó helytelen!

en: Reusable Block
hu-HU: Újrahasználható blokk

en: All Reusable Blocks
hu-HU: Minden újrahasználható blokk

en: Add New
hu-HU: Új hozzáadása

en: Add New Reusable Block
hu-HU: Új újrahasználható blokk hozzáadása

en: Edit Reusable Block
hu-HU: Újrahasználható blokk szerkesztése

en: New Reusable Block
hu-HU: Új újrahasználható blokk

en: View Reusable Block
hu-HU: Újrahasználható blokk megtekintése

en: View Reusable Blocks
hu-HU: Újrahasználható blokkok megtekintése

en: Search Reusable Blocks
hu-HU: Újrahasználható blokkok keresése

en: No reusable blocks found.
hu-HU: Nincsenek újrahasználható blokkok.

en: No reusable blocks found in Trash.
hu-HU: Nincsenek újrahasználható blokkok a Lomtárban.

en: Parent Reusable Block:
hu-HU: Szülő újrahasználható blokk:

en: Reusable Block Archives
hu-HU: Újrahasználható Blokk Archívumok

en: Reusable Block Categories
hu-HU: Újrahasználható Blokk Kategóriák

en: Reusable Block Category
hu-HU: Újrahasználható Blokk Kategória

en: Block Categories
hu-HU: Blokk Kategóriák

en: All Block Categories
hu-HU: Összes Blokk Kategória

en: Edit Block Category
hu-HU: Blokk Kategória Szerkesztése

en: View Block Category
hu-HU: Blokk Kategória Megtekintése

en: Update Block Category
hu-HU: Blokk Kategória Frissítése

en: Add New Block Category
hu-HU: Új Blokk Kategória Hozzáadása

en: New Block Category Name
hu-HU: Új Blokk Kategória Neve

en: Parent Block Category
hu-HU: Szülő Blokk Kategória

en: Parent Block Category:
hu-HU: Szülő Blokk Kategória:

en: Search Block Categories
hu-HU: Blokk Kategóriák Keresése

en: Popular Block Categories
hu-HU: Népszerű Blokk Kategóriák

en: Separate block categories with commas
hu-HU: Különítsd el a blokk kategóriákat vesszőkkel

en: Add or remove block categories
hu-HU: Blokk kategóriák hozzáadása vagy eltávolítása

en: Choose from the most used block categories
hu-HU: Válassz a leggyakrabban használt blokk kategóriák közül

en: No block categories found.
hu-HU: Nincs blokk kategória találva.

en: Auto Insert Block
hu-HU: Automatikus Blokk Beillesztés

en: Add New Rule
hu-HU: Új Szabály Hozzáadása

en: Add New Auto Insert Block
hu-HU: Új automatikus beszúrási blokk hozzáadása

en: Edit Auto Insert Block
hu-HU: Automatikus beszúrási blokk szerkesztése

en: New Auto Insert Block
hu-HU: Új automatikus beszúrási blokk

en: View Auto Insert Block
hu-HU: Automatikus beszúrási blokk megtekintése

en: Search Auto Insert Blocks
hu-HU: Automatikus beszúrási blokkok keresése

en: No auto insert blocks found
hu-HU: Nincs automatikus beszúrási blokk található

en: No auto insert blocks found in trash
hu-HU: Nincs automatikus beszúrási blokk a kukában

en: Position
hu-HU: Pozíció

en: Targeting
hu-HU: Célzás

en: Block not found
hu-HU: A blokk nem található

en: Post Types: %s
hu-HU: Bejegyzéstípusok: %s

en: Authors: %s
hu-HU: Szerzők: %s

en: January
hu-HU: Január

en: February
hu-HU: Február

en: March
hu-HU: Március

en: April
hu-HU: Április

en: May
hu-HU: Május

en: June
hu-HU: Június

en: July
hu-HU: Július

en: August
hu-HU: Augusztus

en: September
hu-HU: Szeptember

en: October
hu-HU: Október

en: Post Created in: %s
hu-HU: Bejegyzés létrehozva: %s

en: Specific Post IDs: %s
hu-HU: Specifikus bejegyzés ID-k: %s

en: Exclude Post IDs: %s
hu-HU: Kizárt bejegyzés ID-k: %s

en: None
hu-HU: Nincs

en: Duplicate this auto insert rule
hu-HU: Másold ezt az automatikus beillesztési szabályt

en: Duplicate
hu-HU: Másolás

en: Invalid request
hu-HU: Érvénytelen kérés

en: Security check failed
hu-HU: A biztonsági ellenőrzés nem sikerült

en: You do not have permission to duplicate this item
hu-HU: Nincs jogosultsága ennek az elemnek a másolására

en: Auto insert block duplicated successfully. <a href="%s">Edit the new rule</a>
hu-HU: Az automatikus beillesztési blokk sikeresen másolva. <a href="%s">Szerkeszd az új szabályt</a>

en: Error duplicating auto insert block
hu-HU: Hiba az automatikus beillesztési blokk másolásakor

en: Copy
hu-HU: Másolás

en: Block Selection
hu-HU: Blokk kiválasztás

en: Position Settings
hu-HU: Pozíció beállítások

en: Targeting Options
hu-HU: Célzási lehetőségek

en: Rule Settings
hu-HU: Szabály beállítások

en: You do not have any reusable blocks.
hu-HU: Nincsenek újrahasználható blokkok.

en: Click here to add new reusable block
hu-HU: Kattints ide újrahasználható blokk hozzáadásához

en: Select a reusable block...
hu-HU: Válassz ki egy újrahasználható blokkot...

en: General
hu-HU: Általános

en: Beginning of post
hu-HU: Bejegyzés kezdete

en: End of post
hu-HU: Bejegyzés vége

en: Paragraph
hu-HU: Bekezdés

en: After Nth paragraph
hu-HU: Nth bekezdés után

en: Before Nth paragraph
hu-HU: Nth bekezdés előtt

en: Heading
hu-HU: Cím

en: After Nth heading
hu-HU: Nth cím után

en: Before Nth heading
hu-HU: Nth cím előtt

en: Any Block
hu-HU: Bármely blokk

en: After Nth block
hu-HU: Nth blokk után

en: Before Nth block
hu-HU: Nth blokk előtt

en: Specific Block
hu-HU: Specifikus blokk

en: After specific Nth block
hu-HU: Specifikus Nth blokk után

en: Before specific Nth block
hu-HU: Specifikus Nth blokk előtt

en: Insert Position
hu-HU: Beszúrási pozíció

en: The selected option requires the Pro version. Please select one of the general options or %1$sUpgrade to Pro%2$s.
hu-HU: A kiválasztott lehetőség a Pro verziót igényli. Kérlek válassz az általános lehetőségek közül vagy %1$sFrissíts a Pro-ra%2$s.

en: Position Number
hu-HU: Pozíció szám

en: Enter the number (e.g., 3 for "after 3rd heading").
hu-HU: Adja meg a számot (pl. 3 az "3. fejléc után").

en: Pro feature
hu-HU: Pro funkció

en: Exclude from counting
hu-HU: Kizárás a számításból

en: Image
hu-HU: Kép

en: List
hu-HU: Lista

en: Quote
hu-HU: Idézet

en: Separator
hu-HU: Elválasztó

en: Spacer
hu-HU: Térköz

en: Selected blocks will not be counted when determining position.
hu-HU: A kiválasztott blokkok nem lesznek számítva a pozíció meghatározásakor.

en: Search Block
hu-HU: Keresés blokk

en: Search and select blocks after this reusable block should be inserted.
hu-HU: Keresés és a blokkok kiválasztása, amelyek után ez a felhasználható blokk beillesztésre kerül.

en: Search blocks...
hu-HU: Blokkok keresése...

en: Post Types
hu-HU: Bejegyzés típusok

en: Taxonomies
hu-HU: Taxonómiák

en: You can restrict this block insertion to only post with specific taxonomy terms.
hu-HU: Ezt a blokkbeillesztést korlátozhatja csak a specifikus taxonómiai kifejezésekkel rendelkező bejegyzésekre.

en: Authors
hu-HU: Szerzők

en: Only target posts from specific authors.
hu-HU: Csak a specifikus szerzőktől származó bejegyzések célozhatók.

en: Search author...
hu-HU: Szerző keresése...

en: Post Created in Months
hu-HU: Bejegyzés létrehozva hónapokban

en: Target posts created in specific months of the year.
hu-HU: Célzott bejegyzések létrehozva az év bizonyos hónapjaiban.

en: Post Created in Years
hu-HU: Bejegyzés létrehozva években

en: Comma-separated list of years (e.g., 2023,2024,2025).
hu-HU: Vesszővel elválasztott évek listája (pl.: 2023,2024,2025).

en: Target Posts
hu-HU: Célzott bejegyzések

en: Search and select posts or enter their IDs to limit this rules to specific posts.
hu-HU: Keresés és bejegyzések kiválasztása, vagy az azonosítóik megadása, hogy ez a szabály a konkrét bejegyzésekre korlátozódjon.

en: Search posts...
hu-HU: Bejegyzések keresése...

en: OR
hu-HU: VAGY

en: Enter comma-separated list of post IDs to include (e.g., 123,456,789).
hu-HU: Adjon meg vesszővel elválasztott bejegyzés-azonosítókat, amelyeket be kell vonni (pl.: 123,456,789).

en: Exclude Posts
hu-HU: Bejegyzések kizárása

en: Search and select posts or enter their IDs to exclude them from auto insert.
hu-HU: Keresés és bejegyzések kiválasztása, vagy az azonosítóik megadása, hogy kizárja őket az automatikus beszúrásból.

en: Enter comma-separated post IDs to exclude (e.g., 123,456,789).
hu-HU: Adjon meg vesszővel elválasztott bejegyzés-azonosítókat a kizáráshoz (pl.: 123,456,789).

en: Priority
hu-HU: Prioritás

en: This option decides which rule runs first if you have multiple rules targeting the same position in a post. For example, 9 will run before 10.
hu-HU: Ez az opció dönti el, hogy melyik szabály fut először, ha több szabály is a bejegyzés ugyanazon helyére vonatkozik. Például, a 9-es szabály fut előbb, mint a 10-es.

en: Search terms...
hu-HU: Keresési kifejezések...

en: Home
hu-HU: Főoldal

en: Archive
hu-HU: Archívum

en: Search
hu-HU: Keresés

en: Accordion Settings
hu-HU: Akkord beállítások

en: Bottom spacing
hu-HU: Alsó térköz

en: Initial Collapsed
hu-HU: Kezdeti Összecsukva

en: Header Settings
hu-HU: Fejléc Beállítások

en: Background Color
hu-HU: Háttérszín

en: Text Color
hu-HU: Szöveg Szín

en: Header Icon
hu-HU: Fejléc Ikon

en: Plus
hu-HU: Plusz

en: Plus Circle
hu-HU: Plusz Kör

en: Plus Circle Outline
hu-HU: Plusz Kör Keret

en: Plus Square Outline
hu-HU: Plusz Négyzet Keret

en: Unfold Arrow
hu-HU: Kibővítő Nyíl

en: Horizontal Dots
hu-HU: Vízszintes Pontok

en: Arrow Down
hu-HU: Nyíl Lefelé

en: Header Icon Color
hu-HU: Fejléc Ikon Szín

en: Body Settings
hu-HU: Törzs Beállítások

en: Border Settings
hu-HU: Keret Beállítások

en: Border Style
hu-HU: Keret Stílus

en: Solid
hu-HU: Egységes

en: Dashed
hu-HU: Tört

en: Dotted
hu-HU: Pontos

en: Border Color
hu-HU: Keret Szín

en: Border Width
hu-HU: Keretszélesség

en: Border Radius
hu-HU: Keretradiusz

en: Text and Color
hu-HU: Szöveg és szín

en: Text Size
hu-HU: Szöveg mérete

en: Margin Settings
hu-HU: Margóbeállítások

en: Margin Top
hu-HU: Felső margó

en: Margin Right
hu-HU: Jobb margó

en: Margin Bottom
hu-HU: Alsó margó

en: Margin Left
hu-HU: Bal margó

en: Padding Settings
hu-HU: Padding beállítások

en: Padding Top
hu-HU: Felső padding

en: Padding Right
hu-HU: Jobb padding

en: Padding Bottom
hu-HU: Alsó padding

en: Padding Left
hu-HU: Bal padding

en: Hover Settings
hu-HU: Lebegő beállítások

en: Shadow Color
hu-HU: Árnyék színe

en: Shadow H Offset
hu-HU: Árnyék vízszintes eltolás

en: Shadow V Offset
hu-HU: Árnyék függőleges eltolás

en: Shadow Blur
hu-HU: Árnyék elmosódás

en: Shadow Spread
hu-HU: Árnyék terjedés

en: Transition Speed
hu-HU: Átmeneti sebesség

en: Click action
hu-HU: Kattintási művelet

en: Action on click
hu-HU: Művelet kattintáskor

en: Open image in a lightbox
hu-HU: Kép megnyitása egy lightboxban

en: Open custom URL
hu-HU: Egyedi URL megnyitása

en: Open link in a new tab
hu-HU: Hivatkozás megnyitása új lapon

en: Image Size
hu-HU: Kép mérete

en: Full width
hu-HU: Teljes szélesség

en: Height
hu-HU: Magasság

en: Width
hu-HU: Szélesség

en: Color
hu-HU: Szín

en: Title Color
hu-HU: Cím színe

en: Subtitle Color
hu-HU: Alcím színe

en: Overlay Color
hu-HU: Átfedés színe

en: Text Alignment
hu-HU: Szöveg igazítása

en: Vertical Alignment
hu-HU: Függőleges igazítás

en: Top
hu-HU: Felül

en: Center
hu-HU: Középen

en: Bottom
hu-HU: Alul

en: Horizontal Alignment
hu-HU: Vízszintes igazítás

en: Left
hu-HU: Balra

en: Right
hu-HU: Jobbra

en: Text Settings
hu-HU: Szövegbeállítások

en: Icon Settings
hu-HU: Ikonbeállítások

en: Icon style
hu-HU: Ikon stílus

en: Pushpin
hu-HU: Tű

en: Configuration
hu-HU: Konfiguráció

en: Flag
hu-HU: Zászló

en: Star
hu-HU: Csillag

en: Checkmark
hu-HU: Pipálás

en: Minus
hu-HU: Minusz

en: Play
hu-HU: Lejátszás

en: Arrow Right
hu-HU: Jobbra mutató nyíl

en: X Cross
hu-HU: X Kereszt

en: Warning
hu-HU: Figyelmeztetés

en: Help
hu-HU: Segítség

en: Info
hu-HU: Információ

en: Circle
hu-HU: Kör

en: Icon color
hu-HU: Ikon szín

en: Icon Size
hu-HU: Ikon méret

en: Line Height
hu-HU: Sor magasság

en: Margin
hu-HU: Margó

en: Padding
hu-HU: Párnázás

en: Table Settings
hu-HU: Táblázat beállítások

en: Max width
hu-HU: Maximális szélesség

en: Video Settings
hu-HU: Videó beállítások

en: Open video in lightbox
hu-HU: Videó megnyitása lightboxban

en: Video Width
hu-HU: Videó szélesség

en: Video Height
hu-HU: Videó magasság

en: Custom Height
hu-HU: Egyedi magasság

en: Overlay color
hu-HU: Átfedő szín

en: Play Button Settings
hu-HU: Lejátszó gomb beállítások

en: Button Icon
hu-HU: Gomb ikon

en: Normal
hu-HU: Normál

en: Filled Circle
hu-HU: Kitöltött kör

en: Outline Circle
hu-HU: Körvonalas kör

en: Video Camera
hu-HU: Videokamera

en: Filled Square
hu-HU: Kitöltött négyzet

en: Star Sticker
hu-HU: Csillag matrica

en: Button Size
hu-HU: Gomb méret

en: Button Color
hu-HU: Gomb színe

en: General Settings
hu-HU: Általános beállítások

en: Number of columns
hu-HU: Oszlopok száma

en: Color Settings
hu-HU: Színbeállítások

en: Header Color
hu-HU: Fejléc színe

en: Count Up Color
hu-HU: Számláló szín

en: Description Color
hu-HU: Leírás színe

en: Count Up Settings
hu-HU: Számláló beállítások

en: Count Up Number Size
hu-HU: Számláló szám mérete

en: Location Settings
hu-HU: Helymeghatározási beállítások

en: Latitude
hu-HU: Szélesség

en: Longitude
hu-HU: Hosszúság

en: Map Settings
hu-HU: Térkép beállítások

en: Zoom Level
hu-HU: Zoom szint

en: Map style
hu-HU: Térkép stílus

en: Silver
hu-HU: Ezüst

en: Dark
hu-HU: Sötét

en: Night
hu-HU: Éjszaka

en: Aubergine
hu-HU: Padlizsán

en: Custom
hu-HU: Személyre szabott

en: Marker Settings
hu-HU: Jelölő beállítások

en: Marker Title
hu-HU: Jelölő címe

en: Marker Description
hu-HU: Jelölő leírása

en: Icon 1 Settings
hu-HU: Ikon 1 beállításai

en: Icon
hu-HU: Ikon

en: Icon Color
hu-HU: Ikon szín

en: Icon Link
hu-HU: Ikon link

en: Icon 2 Settings
hu-HU: Ikon 2 beállítások

en: Icon 3 Settings
hu-HU: Ikon 3 beállítások

en: Icon Alignment
hu-HU: Ikon igazítás

en: Icon Space
hu-HU: Ikon távolság

en: Load minimized
hu-HU: Betöltés minimalizálva

en: Table of Contents header title
hu-HU: Tartalomjegyzék fejléc címe

en: Anchor color
hu-HU: Horgony szín

en: Table of Contents Alignment
hu-HU: Tartalomjegyzék igazítás

en: Tab Settings
hu-HU: Fül beállítások

en: Tabs Style
hu-HU: Fülek stílusa

en: Horizontal
hu-HU: Vízszintes

en: Vertical
hu-HU: Függőleges

en: Active Tab Settings
hu-HU: Aktív fül beállítások

en: Columns
hu-HU: Oszlopok

en: Avatar Settings
hu-HU: Avatar beállítások

en: Border Radius (%)
hu-HU: Keret sugár (%)

en: Avatar Size
hu-HU: Avatar méret

en: Name Color
hu-HU: Név szín

en: Position Color
hu-HU: Pozíció szín

en: Layout Settings
hu-HU: Elrendezési beállítások

en: Number of Products
hu-HU: Termékek száma

en: Text Label
hu-HU: Szöveg címke

en: Name placeholder
hu-HU: Név helykitöltő

en: Email placeholder
hu-HU: Email helykitöltő

en: Message placeholder
hu-HU: Üzenet helykitöltő

en: Submit label
hu-HU: Küldés címke

en: Success text
hu-HU: Siker szöveg

en: Error text
hu-HU: Hiba szöveg

en: Input Color
hu-HU: Bevitel szín

en: Submit Button Settings
hu-HU: Küldés gomb beállítások

en: Border and Text Color
hu-HU: Határ és szöveg szín

en: Button Position
hu-HU: Gomb pozíció

en: Form Settings
hu-HU: Űrlap beállítások

en: Form style
hu-HU: Űrlap stílus

en: Alternative
hu-HU: Alternatíva

en: Form width
hu-HU: Űrlap szélessége

en: First Name placeholder
hu-HU: Keresztnév helykitöltő

en: Last Name placeholder
hu-HU: Vezetéknév helyőrző

en: Images Settings
hu-HU: Képek beállításai

en: Open image in lightbox
hu-HU: Kép megnyitása lightboxban

en: Open custom link
hu-HU: Egyedi link megnyitása

en: Auto Height
hu-HU: Automatikus magasság

en: Always show overlay
hu-HU: Állandó fedél megjelenítése

en: Hover Color
hu-HU: Túlfolyás szín

en: Columns Settings
hu-HU: Oszlopok beállításai

en: Space between column
hu-HU: Távolság az oszlopok között

en: Vertical space when collapsed
hu-HU: Függőleges távolság összecsukva

en: Collapsed order RTL
hu-HU: Összecsukott sorrend RTL

en: Row Settings
hu-HU: Sor beállításai

en: Vertical Align
hu-HU: Függőleges igazítás

en: Middle
hu-HU: Középső

en: Full Height
hu-HU: Teljes magasság

en: Columns Wrapped
hu-HU: Oszlopok csomagolva

en: Wrapper Tag
hu-HU: Csomagoló címke

en: Header
hu-HU: Fejléc

en: Section
hu-HU: Szakasz

en: Main
hu-HU: Fő

en: Article
hu-HU: Cikk

en: Aside
hu-HU: Oldalsáv

en: Footer
hu-HU: Lábjegyzet

en: Content Max Width
hu-HU: Tartalom maximális szélessége

en: Content Min Height
hu-HU: Tartalom minimális magassága

en: Border style
hu-HU: Keretezési stílus

en: Column Settings
hu-HU: Oszlopbeállítások

en: Text alignment
hu-HU: Szöveg igazítása

en: Number of icons
hu-HU: Ikonok száma

en: Container Settings
hu-HU: Tartálybeállítások

en: Title Settings
hu-HU: Cím beállítások

en: Font Size (px)
hu-HU: Betűméret (px)

en: Line Height (px)
hu-HU: Sor magasság (px)

en: HTML Tag
hu-HU: HTML címke

en: Your styles have been saved!
hu-HU: A stílusok mentésre kerültek!

en: Style title
hu-HU: Stílus címe

en: copy
hu-HU: másolás

en: Bold
hu-HU: Félkövér

en: Lighter
hu-HU: Világosabb

en: Underline
hu-HU: Aláhúzás

en: Overline
hu-HU: Felső vonal

en: Line Through
hu-HU: Áthúzás

en: Scale Up
hu-HU: Növelés

en: Scale Down
hu-HU: Csökkentés

en: Lift Up
hu-HU: Felemelés

en: Shift Right
hu-HU: Elmozdítás jobbra

en: Rotate
hu-HU: Forgatás

en: Colors
hu-HU: Színek

en: Spacing
hu-HU: Távolság

en: Padding Top (px)
hu-HU: Felső párnázás (px)

en: Padding Right (px)
hu-HU: Jobb párnázás (px)

en: Padding Bottom (px)
hu-HU: Alsó párnázás (px)

en: Padding Left (px)
hu-HU: Bal párnázás (px)

en: Margin Top (px)
hu-HU: Felső margó (px)

en: Margin Right (px)
hu-HU: Jobb margó (px)

en: Margin Bottom (px)
hu-HU: Alsó margó (px)

en: Margin Left (px)
hu-HU: Bal margó (px)

en: Border Top Width (px)
hu-HU: Felső határ szélesség (px)

en: Border Right Width (px)
hu-HU: Jobb határ szélesség (px)

en: Border Bottom Width (px)
hu-HU: Alsó határ szélesség (px)

en: Border Left Width (px)
hu-HU: Bal határ szélesség (px)

en: Border Top Left Radius (px)
hu-HU: Felső bal sarok sugara (px)

en: Border Top Right Radius (px)
hu-HU: Felső jobb sarok sugara (px)

en: Border Bottom Right Radius (px)
hu-HU: Alsó jobb sarok sugara (px)

en: Border Bottom Left Radius (px)
hu-HU: Alsó bal sarok sugara (px)

en: Typography
hu-HU: Tipográfia

en: Font
hu-HU: Betűtípus

en: Font Family
hu-HU: Betűtípus család

en: Font Style
hu-HU: Betűtípus stílus

en: Italic
hu-HU: Dőlt

en: Oblique
hu-HU: Ferde

en: Font Weight
hu-HU: Betűtípus súly

en: Text
hu-HU: Szöveg

en: Letter Spacing (px)
hu-HU: Betűköz (px)

en: Text Align
hu-HU: Szöveg igazítás

en: Justify
hu-HU: Igazítás

en: Text Decoration
hu-HU: Szöveg díszítés

en: Text Transform
hu-HU: Szöveg átalakítás

en: Capitalize
hu-HU: Nagybetűsíteni

en: Uppercase
hu-HU: NAGYBETŰS

en: Lowercase
hu-HU: Kisbetűs

en: Text Shadow
hu-HU: Szöveg árnyék

en: Layout
hu-HU: Elrendezés

en: Display & Position
hu-HU: Megjelenés és helyzet

en: Display
hu-HU: Megjelenés

en: Block
hu-HU: Blokk

en: Inline Block
hu-HU: Inline blokk

en: Grid
hu-HU: Rács

en: Static
hu-HU: Statikus

en: Relative
hu-HU: Relatív

en: Absolute
hu-HU: Abszolút

en: Fixed
hu-HU: Fix

en: Sticky
hu-HU: Tapadó

en: Sizing
hu-HU: Méret

en: Width (%)
hu-HU: Szélesség (%)

en: Height (px)
hu-HU: Magasság (px)

en: Max Width (px)
hu-HU: Maximális szélesség (px)

en: Min Width (px)
hu-HU: Minimális szélesség (px)

en: Max Height (px)
hu-HU: Maximális magasság (px)

en: Min Height (px)
hu-HU: Minimális magasság (px)

en: Flow
hu-HU: Áramlás

en: Float
hu-HU: Lebegés

en: Clear
hu-HU: Tisztítás

en: Both
hu-HU: Mindkettő

en: Overflow
hu-HU: Túlcsordulás

en: Visible
hu-HU: Látható

en: Hidden
hu-HU: Rejtett

en: Scroll
hu-HU: Görgetés

en: Auto
hu-HU: Automatikus

en: Z-Index
hu-HU: Z-index

en: Border
hu-HU: Keret

en: Left Border
hu-HU: Bal keret

en: Left Border Width (px)
hu-HU: Bal keret szélessége (px)

en: Left Border Style
hu-HU: Bal keret stílusa

en: Double
hu-HU: Dupla

en: Left Border Color
hu-HU: Bal keret színe

en: Right Border
hu-HU: Jobb keret

en: Right Border Width (px)
hu-HU: Jobb keret szélessége (px)

en: Right Border Style
hu-HU: Jobb keret stílusa

en: Right Border Color
hu-HU: Jobb keret színe

en: Top Border
hu-HU: Felső keret

en: Top Border Width (px)
hu-HU: Felső keret szélessége (px)

en: Top Border Style
hu-HU: Felső keret stílusa

en: Top Border Color
hu-HU: Felső keret színe

en: Bottom Border
hu-HU: Alsó szegély

en: Bottom Border Width (px)
hu-HU: Alsó szegély szélessége (px)

en: Bottom Border Style
hu-HU: Alsó szegély stílus

en: Bottom Border Color
hu-HU: Alsó szegély szín

en: Text Elements
hu-HU: Szöveges elemek

en: Blockquote
hu-HU: Idézet

en: Padding (px)
hu-HU: Párnázás (px)

en: Margin (px)
hu-HU: Margó (px)

en: Lists
hu-HU: Listák

en: List Margin (px)
hu-HU: Lista margó (px)

en: List Padding (px)
hu-HU: Lista párnázás (px)

en: Item Margin Bottom (px)
hu-HU: Elem alsó margó (px)

en: Item Text Color
hu-HU: Elem szövegszín

en: Heading Elements
hu-HU: Fejléc elemek

en: H1 Heading
hu-HU: H1 fejléc

en: H2 Heading
hu-HU: H2 fejléc

en: H3 Heading
hu-HU: H3 fejléc

en: H4 Heading
hu-HU: H4 fejléc

en: H5 Heading
hu-HU: H5 fejléc

en: H6 Heading
hu-HU: H6 Cím

en: Heading Hover Effects
hu-HU: Cím lebegő effektusok

en: H1 Hover Color
hu-HU: H1 lebegő szín

en: H2 Hover Color
hu-HU: H2 lebegő szín

en: H3 Hover Color
hu-HU: H3 lebegő szín

en: Link Elements
hu-HU: Linkelemek

en: Link Base Styles
hu-HU: Link alapstílusok

en: Link Color
hu-HU: Link szín

en: Link Hover States
hu-HU: Link lebegő állapotok

en: Hover Text Decoration
hu-HU: Lebegő szöveg díszítés

en: Hover Background
hu-HU: Lebegő háttér

en: Hover Font Weight
hu-HU: Lebegő betűtípus súly

en: Links in Headings
hu-HU: Linkek a címekben

en: H1 Link Color
hu-HU: H1 link szín

en: H2 Link Color
hu-HU: H2 link szín

en: H3 Link Color
hu-HU: H3 link szín

en: H1 Link Hover Color
hu-HU: H1 link lebegő szín

en: H2 Link Hover Color
hu-HU: H2 link lebegő szín

en: Media Elements
hu-HU: Médiaelemek

en: Images
hu-HU: Képek

en: Border Radius (px)
hu-HU: Szegély sugár (px)

en: Border Width (px)
hu-HU: Szegély szélesség (px)

en: Max Width (%)
hu-HU: Maximális szélesség (%)

en: Box Shadow
hu-HU: Doboz árnyék

en: Image Hover Effects
hu-HU: Kép lebegő effektusok

en: Hover Transform
hu-HU: Lebegő transzformáció

en: Hover Opacity
hu-HU: Lebegő átlátszóság

en: Hover Filter
hu-HU: Lebegő szűrő

en: Grayscale
hu-HU: Szürkeárnyalatos

en: Sepia
hu-HU: Szeppia

en: Blur
hu-HU: Elmosás

en: Brightness
hu-HU: Fényerő

en: Contrast
hu-HU: Kontraszt

en: Hover Border Color
hu-HU: Lebegő szegély szín

en: Videos
hu-HU: Videók

en: Container Elements
hu-HU: Tartály elemek

en: Div Containers
hu-HU: Div tartályok

en: Sections
hu-HU: Szakaszok

en: Container Hover Effects
hu-HU: Tartály lebegő effektusok

en: Div Hover Background
hu-HU: Div lebegő háttér

en: Div Hover Shadow
hu-HU: Div lebegő árnyék

en: Section Hover Background
hu-HU: Szakasz lebegő háttér

en: Interactive Elements
hu-HU: Interaktív elemek

en: Buttons
hu-HU: Gombok

en: Button Hover States
hu-HU: Gomb lebegő állapotok

en: Hover Text Color
hu-HU: Lebegő szöveg szín

en: Hover Shadow
hu-HU: Lebegő árnyék

en: Form Inputs
hu-HU: Űrlapbeviteli mezők

en: Controls saved successfully!
hu-HU: A vezérlők sikeresen mentve!

en: Blocks saved successfully!
hu-HU: A blokkok sikeresen mentve!

en: Settings saved successfully!
hu-HU: A beállítások sikeresen mentve!

en: Presets
hu-HU: Előbeállítások

en: Controls
hu-HU: Vezérlők

en: Enable or disable controls for all blocks
hu-HU: Vezérlők engedélyezése vagy letiltása az összes blokkhoz

en: Save Blocks
hu-HU: Blokkok mentése

en: Schedule
hu-HU: Ütemezés

en: Choose when to start showing and/or stop showing your blocks.
hu-HU: Válaszd ki, mikor kezdjék el megjeleníteni és/vagy mikor álljanak le a blokkok megjelenítése.

en: This block control is available on:
hu-HU: Ez a blokk vezérlő elérhető itt:

en: Post
hu-HU: Bejegyzés

en: Widgets
hu-HU: Widgetek

en: Site Editor
hu-HU: Webhely szerkesztő

en: User roles
hu-HU: Felhasználói szerepek

en: Choose which users can see your blocks.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely felhasználók láthatják a blokkjaidat.

en: Device Type
hu-HU: Eszköz típusa

en: Choose the device type to show your blocks on.
hu-HU: Válaszd ki az eszköz típusát, amelyen meg szeretnéd jeleníteni a blokkjaidat.

en: Device Width
hu-HU: Eszköz szélessége

en: Choose the device width to show your blocks on.
hu-HU: Válaszd ki az eszköz szélességét, amelyen meg szeretnéd jeleníteni a blokkjaidat.

en: Term archives
hu-HU: Kifejezés archívumok

en: Choose on which taxonomies and terms archive pages your blocks can be displayed.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely taxonómiák és kifejezések archívum oldalain jelenhetnek meg a blokkjaid.

en: Pages
hu-HU: Oldalak

en: Choose in which pages your blocks can be displayed.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely oldalakon jelenhetnek meg a blokkjaid.

en: Browser & Device
hu-HU: Böngésző és Eszköz

en: Choose which browsers and devices can see your blocks.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely böngészők és eszközök láthatják a blokkjaidat.

en: Operating System
hu-HU: Operációs rendszer

en: Choose which operating systems can see your blocks.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely operációs rendszerek láthatják a blokkjaidat.

en: Cookie
hu-HU: Süti

en: Show or hide blocks based on cookie values.
hu-HU: Blokkok megjelenítése vagy elrejtése süti értékek alapján.

en: User Meta
hu-HU: Felhasználói meta

en: Show or hide blocks based on user meta values.
hu-HU: Blokkok megjelenítése vagy elrejtése felhasználói meta értékek alapján.

en: Post Meta
hu-HU: Bejegyzés meta

en: Show or hide blocks based on post meta values.
hu-HU: Blokkok megjelenítése vagy elrejtése a bejegyzés metaértékei alapján.

en: Query String
hu-HU: Lekérdezési sztring

en: Show or hide blocks based on URL query parameters.
hu-HU: Blokkok megjelenítése vagy elrejtése az URL lekérdezési paraméterei alapján.

en: Capabilities
hu-HU: Képességek

en: Show or hide blocks based on user capabilities.
hu-HU: Blokkok megjelenítése vagy elrejtése a felhasználói képességek alapján.

en: Save Controls
hu-HU: Beállítások mentése

en: Loading presets...
hu-HU: Előbeállítások betöltése...

en: Accordion - PublishPress
hu-HU: Akkordió - PublishPress

en: Button - PublishPress
hu-HU: Gomb - PublishPress

en: Icon - PublishPress
hu-HU: Ikon - PublishPress

en: Image - PublishPress
hu-HU: Kép - PublishPress

en: List - PublishPress
hu-HU: Lista - PublishPress

en: Table - PublishPress
hu-HU: Táblázat - PublishPress

en: Tabs - PublishPress
hu-HU: Fülek - PublishPress

en: Video - PublishPress
hu-HU: Videó - PublishPress

en: Columns - PublishPress
hu-HU: Oszlopok - PublishPress

en: Column - PublishPress
hu-HU: Oszlop - PublishPress

en: Contact Form - PublishPress
hu-HU: Kapcsolatfelvételi űrlap - PublishPress

en: Count Up - PublishPress
hu-HU: Számláló - PublishPress

en: Images Slider - PublishPress
hu-HU: Képek csúszka - PublishPress

en: Info Box - PublishPress
hu-HU: Info doboz - PublishPress

en: Map - PublishPress
hu-HU: Térkép - PublishPress

en: Newsletter - PublishPress
hu-HU: Hírlevél - PublishPress

en: Social Links - PublishPress
hu-HU: Közösségi linkek - PublishPress

en: Table of Contents - PublishPress
hu-HU: Tartalomjegyzék - PublishPress

en: Testimonial - PublishPress
hu-HU: Ajánlás - PublishPress

en: Woo Products - PublishPress
hu-HU: Woo termékek - PublishPress

en: Edit
hu-HU: Szerkesztés

en: No blocks available. Please go to a post edit (without saving either modifying anything). Then come back to Block Settings to see the blocks list.
hu-HU: Nincsenek elérhető blokkok. Kérlek, menj egy bejegyzés szerkesztésére (anélkül, hogy bármit elmentenél vagy módosítanál). Ezután térj vissza a Blokk beállításokhoz, hogy lásd a blokkok listáját.

en: Save
hu-HU: Mentés

en: block
hu-HU: blokk

en: Add new style
hu-HU: Új stílus hozzáadása

en: Delete
hu-HU: Törlés

en: Preview
hu-HU: Előnézet

en: Example text with this style
hu-HU: Példa szöveg ezzel a stílussal

en: View Extended Preview
hu-HU: Kiterjesztett előnézet megtekintése

en: Class name
hu-HU: Osztálynév

en: This option help you identify specific custom styles in the list
                                                (usually set this same as the custom style's background color)
hu-HU: Ez az opció segít azonosítani a konkrét egyedi stílusokat a listában
                                                (általában állítsd be ugyanolyan színre, mint az egyedi stílus háttérszíne)

en: Identification color
hu-HU: Azonosító szín

en: Style Builder
hu-HU: Stílus készítő

en: Custom CSS
hu-HU: Egyedi CSS

en: Hint: Use "Ctrl + Space" for auto completion
hu-HU: Tipp: Használja a "Ctrl + Space" billentyűkombinációt az automatikus kitöltéshez

en: Headings
hu-HU: Címek

en: Links
hu-HU: Hivatkozások

en: Media
hu-HU: Média

en: Containers
hu-HU: Tartályok

en: Interactive
hu-HU: Interaktív

en: Save styles
hu-HU: Stílusok mentése

en: You can control who can use each block, including default WordPress blocks.
hu-HU: Irányíthatja, hogy ki használhatja az egyes blokkokat, beleértve az alapértelmezett WordPress blokkokat.

en: Enable extra blocks including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
hu-HU: Engedélyezze a további blokkokat, beleértve a tartalom megjelenítéseket, csúszkákat, gombokat, ikonokat, lapokat, akordeonokat és egyebeket.

en: You can add your own CSS styles for your blocks. Anyone editing posts can quickly add the styles to blocks.
hu-HU: Saját CSS stílusokat adhat hozzá a blokkjaidhoz. Bárki, aki posztokat szerkeszt, gyorsan hozzáadhatja a stílusokat a blokkokhoz.

en: This feature adds display controls for blocks. You can schedule when blocks are shown, and add user role restrictions.
hu-HU: Ez a funkció megjelenítési vezérlőket ad a blokkokhoz. Ütemezheti, mikor jelennek meg a blokkok, és felhasználói szerepkör-korlátozásokat adhat hozzá.

en: You can scan the posts on your website for blocks usage.
hu-HU: Átvizsgálhatja a weboldalán található posztokat a blokkok használata érdekében.

en: This feature enables a submenu to manage your Reusable Blocks.
hu-HU: Ez a funkció egy almennyt engedélyez a Használható blokkok kezelésére.

en: Automatically insert reusable blocks into posts based on position, categories, tags, and other criteria.
hu-HU: Automatikusan beszúrhatja a használható blokkokat a posztokba a pozíció, kategóriák, címkék és egyéb kritériumok alapján.

en: Core Blocks Features
hu-HU: Alap blokkok funkciói

en: Add Google Fonts support to core blocks including paragraphs and headings.
hu-HU: Adjon Google Fonts támogatást az alap blokkokhoz, beleértve a bekezdéseket és címeket.

en: Block Features
hu-HU: Blokk funkciók

en: Maps
hu-HU: Térképek

en: Email & Forms
hu-HU: E-mail & Űrlapok

en: Data Export
hu-HU: Adat exportálás

en: License
hu-HU: Licenc

en: Select Role
hu-HU: Szerep kiválasztása

en: Disable all block adding
hu-HU: Minden blokk hozzáadásának letiltása

en: Prevent users in %1s role from adding new block to posts.
hu-HU: Megakadályozza, hogy a %1s szerepű felhasználók új blokkot adjanak hozzá a bejegyzésekhez.

en: Disable the Pattern Directory
hu-HU: A minta könyvtár letiltása

en: Disable the pattern directory for users in %1s role.
hu-HU: A minta könyvtár letiltása a %1s szerepű felhasználók számára.

en: Disable the Openverse
hu-HU: Az Openverse letiltása

en: Disable Openverse for users in %1s role.
hu-HU: Az Openverse letiltása a %1s szerepű felhasználók számára.

en: Save Image Settings
hu-HU: Képbeállítások mentése

en: Download Contacts Form data
hu-HU: Kapcsolatok űrlap adatainak letöltése

en: Data stored through Contact form blocks.
hu-HU: Adatok tárolva a Kapcsolati űrlap blokkokon keresztül.

en: Download Newsletter Form data
hu-HU: Hírlap űrlap adatainak letöltése

en: Data stored through Newsletter form blocks.
hu-HU: Adatok tárolva a Hírlap űrlap blokkokon keresztül.

en: These email settings apply to messages sent through PublishPress Contact form block.
hu-HU: Ezek az e-mail beállítások a PublishPress Kapcsolati űrlap blokk által küldött üzenetekre vonatkoznak.

en: Sender name
hu-HU: Feladó neve

en: Sender email
hu-HU: Feladó e-mail

en: Email title
hu-HU: Email cím

en: Email receiver
hu-HU: Email címzett

en: Save Form Settings
hu-HU: Űrlapbeállítások mentése

en: Display PublishPress branding
hu-HU: PublishPress márka megjelenítése

en: PublishPress logo and links in the footer of the admin pages
hu-HU: PublishPress logó és linkek az admin oldalak láblécében

en: Enable blocks spacing
hu-HU: Blokkok közötti térköz engedélyezése

en: Vertical spacing between blocks
hu-HU: Függőleges térköz a blokkok között

en: Blocks spacing
hu-HU: Blokkok közötti térköz

en: Blocks icon color
hu-HU: Blokkok ikon színe

en: Apply in admin to blocks from PublishPress Blocks plugin.
hu-HU: Alkalmazás az adminban a PublishPress Blocks bővítmény blokkjaira.

en: Gutenberg editor width
hu-HU: Gutenberg szerkesztő szélessége

en: Large
hu-HU: Nagy

en: Enable columns visual guide
hu-HU: Oszlopok vizuális útmutatójának engedélyezése

en: Visual guide for PublishPress Blocks Columns block
hu-HU: Vizuális útmutató a PublishPress Blocks Oszlop blokkjához

en: Remove autop
hu-HU: Autop eltávolítása

en: Autop WordPress function is used to prevent unwanted paragraphs to be added
hu-HU: Az Autop WordPress funkciót arra használják, hogy megakadályozzák a nem kívánt bekezdések hozzáadását

en: Save General Settings
hu-HU: Általános beállítások mentése

en: Open galleries in lightbox
hu-HU: Galériák megnyitása lightboxban

en: Open gallery images as a lightbox style popup
hu-HU: Galéria képek megnyitása lightbox stílusú felugró ablakban

en: Image caption
hu-HU: Kép felirat

en: Disabled
hu-HU: Letiltva

en: Overlay
hu-HU: Átfedés

en: Display caption text on images loaded as lightbox in galleries.
hu-HU: Képek feliratozásának megjelenítése, amelyek lightbox-ként töltődnek be a galériákban.

en: Default thumbnail
hu-HU: Alapértelmezett miniatűr

en: Reset to default
hu-HU: Visszaállítás az alapértelmezett értékre

en: Set the default post thumbnail to use in Content Display blocks for posts without featured image.
hu-HU: Állítsa be az alapértelmezett bejegyzés miniatűrjét, amelyet a tartalom megjelenítő blokkokban használhat a kiemelt kép nélküli bejegyzésekhez.

en: Google API key
hu-HU: Google API kulcs

en: How to create a Google API Key
hu-HU: Hogyan lehet létrehozni egy Google API kulcsot

en: A Google API key is required to use the Map block without any warning.
hu-HU: Google API kulcs szükséges a térkép blokk használatához figyelmeztetés nélkül.

en: Save Maps Settings
hu-HU: Térképbeállítások mentése

en: Use the Google reCAPTCHA to avoid spam in PublishPress Blocks forms. Get credentials for your domain by registering %shere%s.
hu-HU: Használja a Google reCAPTCHA-t a spam elkerülésére a PublishPress blokkok űrlapjaiban. Szerezze meg a hitelesítő adatokat a domaine számára a %shere%s regisztrálásával.

en: Enable reCAPTCHA
hu-HU: reCAPTCHA engedélyezése

en: Site key
hu-HU: Webhely kulcs

en: required
hu-HU: kötelező

en: Secret key
hu-HU: Titkos kulcs

en: Language
hu-HU: Nyelv

en: Auto detect
hu-HU: Automatikus észlelés

en: Language codes list
hu-HU: Nyelvkódok listája

en: Theme
hu-HU: Téma

en: Light
hu-HU: Világos

en: Invisible
hu-HU: Láthatatlan

en: We strongly recommend not using Invisible reCAPTCHA if you have more than 1 Newsletter or Contact forms block in a page.
hu-HU: Erősen javasoljuk, hogy ne használja a Láthatatlan reCAPTCHA-t, ha több mint 1 Hírlevél vagy Kapcsolat űrlap blokk található egy oldalon.

en: Save reCAPTCHA Settings
hu-HU: reCAPTCHA beállítások mentése

en: Countdown
hu-HU: Visszaszámlálás

en: Easily create a customizable countdown.
hu-HU: Könnyen létrehozhat egy testreszabható visszaszámlálást.

en: Pricing Table
hu-HU: Árazási táblázat

en: Easily create a customizable pricing table.
hu-HU: Könnyen létrehozhat egy testreszabható árazási táblázatot.

en: Feature
hu-HU: Funkció

en: Use block to create a list inside the Feature List" block.
hu-HU: Használja a blokkot, hogy listát hozzon létre a Funkció Lista blokkban.

en: Feature List
hu-HU: Funkció Lista

en: Gutenberg is not detected! Activate it or
hu-HU: A Gutenberg nem észlelhető! Aktiválja vagy

en: Install Gutenberg Now!
hu-HU: Telepítse a Gutenberget most!

en: We require at least Gutenberg version
hu-HU: Legalább a Gutenberg

en: Please update Gutenberg then comeback later!
hu-HU: Kérjük, frissítse a Gutenberget, majd térjen vissza később!

en: Change date
hu-HU: Dátum módosítása

en: M
hu-HU: H

en: W
hu-HU: K

en: F
hu-HU: P

en: AM
hu-HU: DE

en: PM
hu-HU: DU

en: PublishPress Blocks Pro supports Timezone configuration.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja az időzóna konfigurálását.

en: Icon List
hu-HU: Ikon lista

en: Search icons
hu-HU: Ikonok keresése

en: Style
hu-HU: Stílus

en: Filled
hu-HU: Töltött

en: Outlined
hu-HU: Vázolt

en: Rounded
hu-HU: Kerekített

en: Two-Tone
hu-HU: Két színű

en: Sharp
hu-HU: Éles

en: Apply
hu-HU: Alkalmaz

en: Notice
hu-HU: Figyelmeztetés

en: This accordion block has been replaced by a new and better one.
                                     This block will be removed in a future version.
                                     Please transform this to an Accordion Item block
                                     and drag them into new Adv. Accordion block as soon as possible.
hu-HU: Ez az akordeon blokk egy új és jobb blokkra lett cserélve.
                                     Ez a blokk a jövőbeli verzióban eltávolításra kerül.
                                     Kérjük, alakítsa át ezt egy Akordeon Elem blokká,
                                     és húzza be az új Haladó Akordeon blokkba a lehető leghamarabb.

en: Define space to next block. This will override Block spacing option (Frontend view only)
hu-HU: Határozza meg a következő blokkhoz szükséges helyet. Ez felülírja a blokk térköz beállítást (csak frontend nézetben)

en: Header Icon Style
hu-HU: Fejléc ikon stílus

en: Body Color Settings
hu-HU: Törzs színbeállítások

en: Border width
hu-HU: Szegély szélesség

en: Border radius
hu-HU: Szegély lekerekítése

en: Accordions State
hu-HU: Akordeon állapotok

en: Make all accordions collapsed by default, enable this setting to apply to all accordions.
hu-HU: Minden akordeont alapértelmezés szerint összecsukva állítson be, engedélyezze ezt a beállítást, hogy minden akordeonra érvényes legyen.

en: Enter header…
hu-HU: Fejléc beírása…

en: Accordion (deprecated) - PublishPress
hu-HU: Harmonikás (elavult) - PublishPress

en: Create a sliding accordion display for your content.
hu-HU: Hozzon létre egy csúszó harmonikás megjelenítést a tartalmához.

en: accordion
hu-HU: harmonika

en: list
hu-HU: lista

en: faq
hu-HU: gyik

en: Define space between each accordion (Frontend view only)
hu-HU: Határozza meg a távolságot minden harmonika között (csak frontend nézet)

en: Make all accordions collapsed by default.
hu-HU: Az összes harmonikát alapértelmezetten összehúzva.

en: Expand All
hu-HU: Összes kibővítése

en: Make all accordions expanded by default.
hu-HU: Az összes harmonikát alapértelmezetten kibővítve.

en: Header Tag
hu-HU: Fejléc címke

en: Accordion Item - PublishPress
hu-HU: Harmonikás elem - PublishPress

en: Header text
hu-HU: Fejléc szöveg

en: Advanced Accordion
hu-HU: Fejlett harmonika

en: Refresh
hu-HU: Frissítés

en: advanced accordion
hu-HU: fejlett harmonika

en: Groove
hu-HU: Barázda

en: Ridge
hu-HU: Gerinc

en: Inset
hu-HU: Belső

en: Outset
hu-HU: Külső

en: Advanced Button
hu-HU: Fejlett gomb

en: Add text…
hu-HU: Szöveg hozzáadása…

en: Button link
hu-HU: Gomb hivatkozás

en: Link URL
hu-HU: Hivatkozás URL

en: Open in new tab
hu-HU: Megnyitás új lapon

en: Text/Color
hu-HU: Szöveg/Szín

en: Text size
hu-HU: Szöveg méret

en: Margin top
hu-HU: Felső margó

en: Margin right
hu-HU: Jobb margó

en: Margin bottom
hu-HU: Alsó margó

en: Margin left
hu-HU: Bal margó

en: Padding top
hu-HU: Felső párna

en: Padding right
hu-HU: Jobb párna

en: Padding bottom
hu-HU: Alsó párna

en: Padding left
hu-HU: Bal párna

en: Hover
hu-HU: Túlmutatás

en: Shadow
hu-HU: Árnyék

en: Opacity (%)
hu-HU: Átlátszóság (%)

en: Transition speed (ms)
hu-HU: Átmeneti sebesség (ms)

en: Shadow H offset
hu-HU: Árnyék H eltolás

en: Shadow V offset
hu-HU: Árnyék V eltolás

en: Shadow blur
hu-HU: Árnyék elmosódás

en: Shadow spread
hu-HU: Árnyék terjedés

en: Display icon
hu-HU: Ikon megjelenítése

en: Icon Library (Material Icon)
hu-HU: Ikon könyvtár (Material Icon)

en: Icon Selection
hu-HU: Ikon kiválasztás

en: Icon Size (px)
hu-HU: Ikon mérete (px)

en: Icon Position
hu-HU: Ikon pozíció

en: Icon Spacing (px)
hu-HU: Ikon távolság (px)

en: Spacing between icon and text
hu-HU: Távolság az ikon és a szöveg között

en: PublishPress Blocks Pro supports icons in buttons.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja az ikonokat a gombokban.

en: Button block with more options and styles.
hu-HU: Gomb blokk több lehetőséggel és stílussal.

en: button
hu-HU: gomb

en: advanced button
hu-HU: fejlett gomb

en: Squared
hu-HU: Négyzetes

en: Squared Outline
hu-HU: Négyzetes kontúrral

en: Advanced Icon
hu-HU: Fejlett ikon

en: Icon Count
hu-HU: Ikonok száma

en: Number of Icons
hu-HU: Ikonok száma

en: Icon Style
hu-HU: Ikon stílus

en: Stacked
hu-HU: Rétegzett

en: Icon Background
hu-HU: Ikon háttér

en: Border Size(px)
hu-HU: Határ mérete(px)

en: Border Radius(%)
hu-HU: Határ sugara(%)

en: Link
hu-HU: Hivatkozás

en: Link Target
hu-HU: Hivatkozás cél

en: Same Window
hu-HU: Ugyanabban az ablakban

en: New Window
hu-HU: Új ablakban

en: Title for Accessibility
hu-HU: Cím az akadálymentességhez

en: Unit
hu-HU: Mértékegység

en: Icon block with more options and styles.
hu-HU: Ikon blokk több lehetőséggel és stílussal.

en: icon
hu-HU: ikon

en: advanced icon
hu-HU: fejlett ikon

en: Advanced Image
hu-HU: Fejlett kép

en: Change image
hu-HU: Kép módosítása

en: Remove image
hu-HU: Kép eltávolítása

en: Enter URL…
hu-HU: URL megadása…

en: Open link in new tab
hu-HU: Hivatkozás megnyitása új lapon

en: Focal Point Picker
hu-HU: Fókuszpont választó

en: Overlay opacity default
hu-HU: Áttetszőség alapértelmezett

en: Overlay opacity hover
hu-HU: Átlátszóság lebegés

en: Open media library
hu-HU: Média könyvtár megnyitása

en: Enter title…
hu-HU: Cím megadása…

en: Enter subtitle…
hu-HU: Alaírás megadása…

en: Image/photo block with more options and styles.
hu-HU: Kép/fotó blokk több lehetőséggel és stílussal.

en: image
hu-HU: kép

en: advanced image
hu-HU: haladó kép

en: photo
hu-HU: fotó

en: box
hu-HU: doboz

en: Checkmark 2
hu-HU: Pipa 2

en: Checkmark 3
hu-HU: Pipa 3

en: Minus 2
hu-HU: Minusz 2

en: Plus 2
hu-HU: Plusz 2

en: Arrow right
hu-HU: Jobbra nyíl

en: Arrow right 2
hu-HU: Jobbra nyíl 2

en: X Cross 2
hu-HU: X Kereszt 2

en: Advanced List
hu-HU: Haladó lista

en: Refresh this list when it conflict with other lists styles
hu-HU: Frissítse ezt a listát, amikor ütközik más listák stílusaival

en: List icon
hu-HU: Lista ikon

en: Icon size
hu-HU: Ikon méret

en: Line height
hu-HU: Sorköz

en: List block with custom icons and styles.
hu-HU: Lista blokk egyedi ikonokkal és stílusokkal.

en: advanced list
hu-HU: haladó lista

en: List item
hu-HU: Listaelem

en: Type a list item
hu-HU: Írj be egy listaelemet

en: List item - PublishPress
hu-HU: Listaelem - PublishPress

en: Insert a list item inside List block.
hu-HU: Beszúrás egy listaelem a Lista blokkba.

en: At least 1 row of current section must present.
hu-HU: Legalább 1 sor jelen kell legyen a jelenlegi szakaszban.

en: Cannot select multi cells from difference section!
hu-HU: Nem lehet több cellát kiválasztani különböző szakaszból!

en: Advanced Table
hu-HU: Haladó táblázat

en: Column Count
hu-HU: Oszlopok száma

en: Row Count
hu-HU: Sorok száma

en: Create
hu-HU: Létrehozás

en: Hint: Hold CTRL key for multi cells selection. Hold SHIFT key for range cells selection.
hu-HU: Tipp: Tartsd lenyomva a CTRL billentyűt a több cellás kijelöléshez. Tartsd lenyomva a SHIFT billentyűt a tartományos cellák kijelöléséhez.

en: Add Row Before
hu-HU: Sor hozzáadása elött

en: Add Row After
hu-HU: Sor hozzáadása után

en: Delete Row
hu-HU: Sor törlése

en: Add Column Before
hu-HU: Oszlop hozzáadása elött

en: Add Column After
hu-HU: Oszlop hozzáadása után

en: Delete Column
hu-HU: Oszlop törlése

en: Split Merged Cells
hu-HU: Összevonás felbontása

en: Merge Cells
hu-HU: Cellák egyesítése

en: Border Top
hu-HU: Felső szegély

en: Border Right
hu-HU: Jobb szegély

en: Border Bottom
hu-HU: Alsó szegély

en: Border Left
hu-HU: Bal szegély

en: Border All
hu-HU: Minden szegély

en: Border None
hu-HU: Nincs szegély

en: Border Vertical
hu-HU: Függőleges szegély

en: Border Horizontal
hu-HU: Vízszintes szegély

en: Border Inner
hu-HU: Belső szegély

en: Border Outer
hu-HU: Külső szegély

en: Align left
hu-HU: Balra igazítás

en: Align center
hu-HU: Középre igazítás

en: Align right
hu-HU: Jobbra igazítás

en: Align justify
hu-HU: Sorkizárás

en: Align top
hu-HU: Fent igazítás

en: Align middle
hu-HU: Középen igazítás

en: Align bottom
hu-HU: Lent igazítás

en: Edit Table
hu-HU: Táblázat szerkesztése

en: Refresh table (Use this after using undo or redo)
hu-HU: Táblázat frissítése (Használja ezt visszavonás vagy újra végrehajtás után)

en: Max width (px)
hu-HU: Max. szélesség (px)

en: Set this to 0 to make max-width is 100%
hu-HU: Állítsa ezt 0-ra, hogy a max. szélesség 100% legyen

en: Fixed width table cells
hu-HU: Rögzített szélességű táblázatcellák

en: Table header
hu-HU: Táblázat fejléc

en: Table footer
hu-HU: Táblázat lábléc

en: Border collapsed
hu-HU: Összevonásos keret

en: Cell Settings
hu-HU: Cellabeállítások

en: Horizontal Align
hu-HU: Vízszintes igazítás

en: Table block with more styles and functions.
hu-HU: Táblázat blokk több stílussal és funkcióval.

en: table
hu-HU: táblázat

en: advanced table
hu-HU: fejlett táblázat

en: data
hu-HU: adat

en: Stripes
hu-HU: Csíkok

en: Tab 1
hu-HU: Fül 1

en: Tab 2
hu-HU: Fül 2

en: Tab 3
hu-HU: Fül 3

en: Tab Header
hu-HU: Fül fejléc

en: desktop
hu-HU: asztali

en: mobile
hu-HU: mobil

en: Advanced Tabs
hu-HU: Fejlett fül

en: Tabs Settings
hu-HU: Fülbeállítások

en: Initial Open Tab
hu-HU: Kezdő fül megnyitása

en: Tab Colors
hu-HU: Fül színek

en: Active Tab Background Color
hu-HU: Aktív fül háttérszíne

en: Active Tab Text Color
hu-HU: Aktív fül szövegszíne

en: Body Colors
hu-HU: Test színek

en: Title…
hu-HU: Cím…

en: HTML Anchor
hu-HU: HTML horgony

en: Move back
hu-HU: Vissza

en: Move forward
hu-HU: Előre

en: Duplicate tab
hu-HU: Fül másolása

en: Remove tab
hu-HU: Fül eltávolítása

en: Add tab
hu-HU: Fül hozzáadása

en: Create horizontal or vertical tabs to display your content.
hu-HU: Hozzon létre vízszintes vagy függőleges füleket a tartalmának megjelenítéséhez.

en: tabs
hu-HU: fülek

en: advanced tabs
hu-HU: fejlett fülek

en: cards
hu-HU: kártyák

en: Tab Item - PublishPress
hu-HU: Fülelem - PublishPress

en: tab
hu-HU: fül

en: Advanced Video
hu-HU: Fejlett videó

en: Change image preview
hu-HU: Kép előnézet módosítása

en: Remove image preview
hu-HU: Kép előnézet eltávolítása

en: Open video in light box
hu-HU: Videó megnyitása fénydobozban

en: Lightbox offers additional display options.
hu-HU: A fénydoboz további megjelenítési lehetőségeket kínál.

en: Autoplay
hu-HU: Automatikus lejátszás

en: Loop
hu-HU: Ismétlés

en: Muted
hu-HU: Némított

en: Playback Controls
hu-HU: Lejátszási vezérlők

en: Play inline
hu-HU: Lejátszás inline

en: Video preloading
hu-HU: Videó előtöltés

en: Metadata
hu-HU: Metaadatok

en: Video width
hu-HU: Videó szélessége

en: Video height
hu-HU: Videó magassága

en: Custom height
hu-HU: Egyedi magasság

en: Play Button Color
hu-HU: Lejátszó gomb színe

en: Play Button
hu-HU: Lejátszó gomb

en: Play Button Size
hu-HU: Lejátszó gomb mérete

en: Select image preview
hu-HU: Kép előnézet kiválasztása

en: Youtube/Vimeo video URL/ID…
hu-HU: Youtube/Vimeo videó URL/ID…

en: Fetch video content
hu-HU: Videó tartalom lekérése

en: Load local video
hu-HU: Helyi videó betöltése

en: Current Video
hu-HU: Jelenlegi videó

en: Wrong video URL/ID. Please try another.
hu-HU: Hibás videó URL/ID. Kérlek próbálj meg egy másikat.

en: Not selected yet.
hu-HU: Még nincs kiválasztva.

en: Add more options and styles for videos in your Media Library.
hu-HU: További opciók és stílusok hozzáadása a videókhoz a Média könyvtáradban.

en: video
hu-HU: videó

en: advanced video
hu-HU: fejlett videó

en: embed
hu-HU: beágyazás

en: media
hu-HU: média

en: One column
hu-HU: Egy oszlop

en: Two columns; equal split
hu-HU: Két oszlop; egyenlő felosztás

en: Two columns; two-thirds, one-third split
hu-HU: Két oszlop; kétharmad, egyharmad felosztás

en: Two columns; one-third, two-thirds split
hu-HU: Két oszlop; egyharmad, kétharmad felosztás

en: Two columns; one-quarter, three-quarters split
hu-HU: Két oszlop; egynegyed, háromnegyed megoszlás

en: Two columns; three-quarters, one-quarter split
hu-HU: Két oszlop; háromnegyed, egynegyed megoszlás

en: Two columns; one-fifth, four-fifths split
hu-HU: Két oszlop; egyötöd, négyötöd megoszlás

en: Two columns; four-fifths, one-fifth split
hu-HU: Két oszlop; négyötöd, egyötöd megoszlás

en: Three columns; equal split
hu-HU: Három oszlop; egyenlő megoszlás

en: Three columns; wider one-half left column
hu-HU: Három oszlop; szélesebb bal oldali oszlop

en: Three columns; wider one-half right column
hu-HU: Három oszlop; szélesebb jobb oldali oszlop

en: Three columns; wider one-half center column
hu-HU: Három oszlop; szélesebb középső oszlop

en: Three columns; wider three-fifths center column
hu-HU: Három oszlop; szélesebb háromötöd középső oszlop

en: Three columns; wider three-fifths left column
hu-HU: Három oszlop; szélesebb háromötöd bal oldali oszlop

en: Three columns; wider three-fifths right column
hu-HU: Három oszlop; szélesebb háromötöd jobb oszlop

en: Three columns; wider four-sixths center column
hu-HU: Három oszlop; szélesebb négyhatod középső oszlop

en: Four columns; equal split
hu-HU: Négy oszlop; egyenlő felosztás

en: Four columns; wider one-half left column
hu-HU: Négy oszlop; szélesebb félsz left oszlop

en: Four columns; wider one-half right column
hu-HU: Négy oszlop; szélesebb félsz jobb oszlop

en: Four columns; wider two-fifths right column
hu-HU: Négy oszlop; szélesebb kétötöd jobb oszlop

en: Four columns; wider two-fifths left column
hu-HU: Négy oszlop; szélesebb kétötöd bal oszlop

en: Five columns; equal split
hu-HU: Öt oszlop; egyenlő felosztás

en: Six columns; equal split
hu-HU: Hat oszlop; egyenlő felosztás

en: Three: 100 - 1/2 - 1/2
hu-HU: Három: 100 - 1/2 - 1/2

en: Three: 1/2 - 1/2 - 100
hu-HU: Három: 1/2 - 1/2 - 100

en: Four: Two Columns
hu-HU: Négy: Két oszlop

en: Six: Two Columns
hu-HU: Hat: Két oszlop

en: Six: Three Columns
hu-HU: Hat: Három oszlop

en: Columns Manager
hu-HU: Oszlopkezelő

en: Choose a columns layout
hu-HU: Válasszon egy oszlopsémát

en: Vertical Align Top
hu-HU: Függőleges igazítás fent

en: Vertical Align Middle
hu-HU: Függőleges igazítás középen

en: Vertical Align Bottom
hu-HU: Függőleges igazítás lent

en: Inner Columns Full Height
hu-HU: Belső oszlopok teljes magassága

en: Columns Manager
hu-HU: Oszlopkezelő

en: Responsive Settings
hu-HU: Reszponzív beállítások

en: Space between columns
hu-HU: Tér a oszlopok között

en: Collapsed Order RTL
hu-HU: Összeomlott rend RTL

en:  Padding
hu-HU:  Párnázás

en:  Margin
hu-HU:  Margó

en: If your columns overflow they available space, they will be placed on a new line.
hu-HU: Ha az oszlopai túllépik a rendelkezésre álló helyet, új sorba kerülnek.

en: Content Max Height
hu-HU: Tartalom maximális magassága

en: Create flexible layouts for your content with advanced options and styles.
hu-HU: Hozzon létre rugalmas elrendezéseket a tartalmához fejlett opciókkal és stílusokkal.

en: columns
hu-HU: oszlopok

en: columns manager
hu-HU: oszlopkezelő

en: row
hu-HU: sor

en: layout
hu-HU: elrendezés

en: Available:
hu-HU: Elérhető:

en: Set to 0 = auto. This will override predefine layout styles. Recommend for experience users!
hu-HU: Állítsa 0-ra = automatikus. Ez felülírja az előre definiált elrendezési stílusokat. Tapasztalt felhasználóknak ajánlott!

en: Border radius (px)
hu-HU: Szegélyradiusz (px)

en:  text alignment
hu-HU:  szöveg igazítás

en: Unit (px)
hu-HU: Egység (px)

en: Column in row.
hu-HU: Oszlop a sorban.

en: Contact Form
hu-HU: Kapcsolatfelvételi űrlap

en: We strongly recommend to enable Google reCAPTCHA to avoid spam.
hu-HU: Fokozottan ajánljuk a Google reCAPTCHA engedélyezését a spam elkerülése érdekében.

en: You can enable it in Settings
hu-HU: Ezt a Beállításokban engedélyezheti

en: Email sender
hu-HU: Email küldő

en: An email will be sent to the admin email (by default) whenever a contact form is submitted. You can change it in
hu-HU: Egy email fog érkezni az admin email címre (alapértelmezés szerint) valahányszor egy kapcsolatfelvételi űrlapot benyújtanak. Ezt megváltoztathatja a

en: settings
hu-HU: beállításokban

en: Name input placeholder
hu-HU: Név mező helykitöltő szövege

en: Email input placeholder
hu-HU: Email mező helykitöltő szövege

en: Message input placeholder
hu-HU: Üzenet mező helykitöltő szövege

en: Submit text
hu-HU: Küldés szövege

en: Empty field warning text
hu-HU: Üres mező figyelmeztető szövege

en: Submit success text
hu-HU: Sikeres benyújtás szövege

en: Background color
hu-HU: Háttérszín

en: Text color
hu-HU: Szöveg szín

en: Border color
hu-HU: Keret szín

en: Border and Text
hu-HU: Keret és szöveg

en: Background
hu-HU: Háttér

en: Button border radius
hu-HU: Gomb keret sugara

en: Button position
hu-HU: Gomb helyzete

en: Fastest way to create a contact form for your page.
hu-HU: A leggyorsabb módja, hogy létrehozz egy kapcsolatfelvételi űrlapot az oldaladhoz.

en: contact
hu-HU: kapcsolat

en: form
hu-HU: űrlap

en: Container - PublishPress
hu-HU: Tartály - PublishPress

en: Block for containing other blocks.
hu-HU: Blokk más blokkok tartására.

en: container
hu-HU: tartály

en: Count Up
hu-HU: Számláló felfelé

en: Counter Number Size
hu-HU: Számláló szám mérete

en: Counter Up Symbol
hu-HU: Számláló felfelé szimbólum

en: After
hu-HU: Után

en: Before
hu-HU: Előtt

en: Use toggle buttons above to define symbol placement before/after the number (toggle on is after).
hu-HU: Használj váltógombokat a szimbólum elhelyezésének meghatározásához a szám előtt/után (a váltás bekapcsolva van, az után van).

en: Enter text…
hu-HU: Írj be szöveget…

en: Create an animated display for important numbers.
hu-HU: Hozzon létre egy animált megjelenítést a fontos számokhoz.

en: numbers
hu-HU: számok

en: count
hu-HU: szám

en: increase
hu-HU: növelés

en: Images Slider
hu-HU: Képek diavetítése

en: Image Slider Block
hu-HU: Kép diavetítő blokk

en: No images selected. Adding images to start using this block.
hu-HU: Nincsenek kiválasztott képek. Képek hozzáadása a blokk használatának megkezdéséhez.

en: Add images
hu-HU: Képek hozzáadása

en: Image Settings
hu-HU: Képbeállítások

en: Auto height
hu-HU: Automatikus magasság

en: Enable RTL
hu-HU: RTL engedélyezése

en: Title
hu-HU: Cím

en: Move Left
hu-HU: Mozgás balra

en: Move Right
hu-HU: Mozgás jobbra

en: Add image
hu-HU: Kép hozzáadása

en: Display your images in a slider.
hu-HU: Képei megjelenítése egy csúszkán.

en: slide
hu-HU: diavetítés

en: gallery
hu-HU: galéria

en: photos
hu-HU: fotók

en: Info Box
hu-HU: Információs doboz

en: Font Size
hu-HU: Betűméret

en: info
hu-HU: információ

en: Click to change logo
hu-HU: Kattintson a logó megváltoztatásához

en: Site logo
hu-HU: Webhely logó

en: Text…
hu-HU: Szöveg…

en: Register…
hu-HU: Regisztráció…

en: Welcome text…
hu-HU: Üdvözlő szöveg…

en: Username label…
hu-HU: Felhasználónév címke…

en: Password label…
hu-HU: Jelszó címke…

en: Remember me…
hu-HU: Emlékezz rám…

en: Login…
hu-HU: Bejelentkezés…

en: Lost password…
hu-HU: Elfelejtett jelszó…

en: Back…
hu-HU: Vissza…

en: Email label…
hu-HU: Email címke…

en: Login/Register Form
hu-HU: Bejelentkező/Regisztráló Űrlap

en: Options
hu-HU: Opciók

en: Switch View
hu-HU: Nézet váltása

en: Form State
hu-HU: Űrlap állapota

en: Initial Form
hu-HU: Kezdeti űrlap

en: Form that show on load.
hu-HU: Űrlap, amely betöltéskor látható.

en: Login
hu-HU: Bejelentkezés

en: Register
hu-HU: Regisztráció

en: Redirect After Login
hu-HU: Átirányítás bejelentkezés után

en: Current Page
hu-HU: Aktuális oldal

en: Custom redirect link
hu-HU: Egyedi átirányító link

en: Form Width (px)
hu-HU: Űrlap szélessége (px)

en: Show Logo
hu-HU: Logo megjelenítése

en: Logo Width (px)
hu-HU: Logó szélessége (px)

en: Show input field icon
hu-HU: Beviteli mező ikon megjelenítése

en: Show register/header link
hu-HU: Regisztrációs/fejléc link megjelenítése

en: Header color
hu-HU: Fejléc szín

en: Show lost password link
hu-HU: Elveszett jelszó link megjelenítése

en: Input placeholder
hu-HU: Beviteli helyőrző

en: Login input placeholder
hu-HU: Bejelentkezési beviteli helyőrző

en: Username input placeholder
hu-HU: Felhasználónév beviteli helyőrző

en: Use in register form
hu-HU: Használja a regisztrációs űrlapban

en: Text/Input Color
hu-HU: Szöveg/Beviteli szín

en: Input background color
hu-HU: Beviteli háttérszín

en: Input color
hu-HU: Beviteli szín

en: Submit Button Hover
hu-HU: Beküldés gomb lebegtetése

en: Hover Colors
hu-HU: Lebegtető színek

en: Shadow color
hu-HU: Árnyék szín

en: Registration Form
hu-HU: Regisztrációs űrlap

en: Registration for your website is currently disabled, enable it in WordPress General settings to use registration form
hu-HU: A weboldal regisztrációja jelenleg le van tiltva, engedélyezze a WordPress általános beállításaiban a regisztrációs űrlap használatához

en: Welcome back
hu-HU: Üdvözöljük újra

en: Username or Email
hu-HU: Felhasználónév vagy E-mail

en: Password
hu-HU: Jelszó

en: Username
hu-HU: Felhasználónév

en: Remember me
hu-HU: Emlékezz rám

en: LOGIN
hu-HU: BEJELENTKEZÉS

en: REGISTER
hu-HU: REGISZTRÁCIÓ

en: Don't have an account?
hu-HU: Nincs fiókja?

en: Register now
hu-HU: Regisztráljon most

en: Register new account
hu-HU: Új fiók regisztrálása

en: Lost your password?
hu-HU: Elfelejtette a jelszavát?

en: Login and Register - PublishPress
hu-HU: Bejelentkezés és Regisztráció - PublishPress

en: Create a login form for your post/page.
hu-HU: Hozzon létre bejelentkezési űrlapot a bejegyzéséhez/oldalához.

en: No matching address found!
hu-HU: Nincs megfelelő cím találva!

en: Map
hu-HU: Térkép

en: Map settings
hu-HU: Térkép beállítások

en: Address
hu-HU: Cím

en: Use Lat/Lng
hu-HU: Használja a Szélesség/Hosszúságot

en: Enter address…
hu-HU: Írja be a címet…

en: Fetch Location
hu-HU: Helyszín lekérdezése

en: Current
hu-HU: Jelenlegi

en: Location
hu-HU: Helyszín

en: Use Address
hu-HU: Cím használata

en: Enter latitude…
hu-HU: Írja be a szélességet…

en: Enter longitude…
hu-HU: Írja be a hosszúságot…

en: Zoom level
hu-HU: Zoom szint

en: Marker Icon (27x43 px)
hu-HU: Jelölő ikon (27x43 px)

en: Remove
hu-HU: Eltávolítás

en: Choose icon
hu-HU: Ikon kiválasztása

en: Marker icon
hu-HU: Jelölő ikon

en: Enter custom title…
hu-HU: Írja be a saját címet…

en: Marker description
hu-HU: Jelölő leírás

en: Enter custom description…
hu-HU: Írja be a saját leírást…

en: Open marker tooltip
hu-HU: Jelölő tooltip megnyitása

en: Map styles
hu-HU: Térkép stílusok

en: Custom map style is recommended for experienced users only.
hu-HU: Egyedi térképstílus használata csak tapasztalt felhasználóknak ajánlott.

en: Standard
hu-HU: Normál

en: Custom code
hu-HU: Egyedi kód

en: Invalid JSON
hu-HU: Érvénytelen JSON

en: Paste your custom map styles in json format into the text field. You can create your own map styles by follow one of these links:
hu-HU: Illessze be a saját térképstílusait json formátumban a szövegmezőbe. A következő hivatkozások egyikével létrehozhatja saját térképstílusait:

en: Enter your json code here…
hu-HU: Írja be a json kódját ide…

en: No API Key Provided!
hu-HU: Nincs megadva API kulcs!

en: Add Google API Key in Settings
hu-HU: Adja meg a Google API kulcsot a Beállításokban

en: Display a location using Google Maps.
hu-HU: Hely megjelenítése a Google Térképen.

en: google map
hu-HU: google térkép

en: location
hu-HU: hely

en: address
hu-HU: cím

en: Newsletter
hu-HU: Hírlevél

en: Newsletter Settings
hu-HU: Hírlevél beállítások

en: Form width (px)
hu-HU: Űrlap szélessége (px)

en: First Name input placeholder
hu-HU: Keresztnév bemeneti helyőrző

en: Last Name input placeholder
hu-HU: Vezetéknév bemeneti helyőrző

en: First Name
hu-HU: Keresztnév

en: Last Name
hu-HU: Vezetéknév

en: Fastest way to create a newsletter form for your page.
hu-HU: A leggyorsabb módja egy hírlevél űrlap létrehozásának az oldaladhoz.

en: newsletter
hu-HU: hírlevél

en: email
hu-HU: e-mail

en: Font Weight + Style
hu-HU: Betűtípus súly + stílus

en: Accordion
hu-HU: Akkordion

en: Tabs
hu-HU: Fülek

en: Content Display
hu-HU: Tartalom megjelenítése

en: Button
hu-HU: Gomb

en: Testimonial
hu-HU: Ajánlás

en: Hide
hu-HU: Elrejtés

en: The leading post on top, the rest in 2 columns below
hu-HU: A kiemelt bejegyzés fent, a többi 2 oszlopban lent

en: The leading post on top, the rest in 3 columns below
hu-HU: A kiemelt bejegyzés fent, a többi 3 oszlopban lent

en: The leading post on top, the rest in 4 columns below
hu-HU: A kiemelt bejegyzés fent, a többi 4 oszlopban lent

en: The leading post on top, the rest in 5 columns below
hu-HU: A kiemelt bejegyzés fent, a többi 5 oszlopban lent

en: All posts in 2 columns grid
hu-HU: Minden bejegyzés 2 oszlopos rácsban

en: All posts in 3 columns grid
hu-HU: Minden bejegyzés 3 oszlopos rácsban

en: All posts in 4 columns grid
hu-HU: Minden bejegyzés 4 oszlopos rácsban

en: All posts in 5 columns grid
hu-HU: Minden bejegyzés 5 oszlopos rácsban

en: The leading post in the left, 1 post in the right
hu-HU: A kiemelt bejegyzés bal oldalon, 1 bejegyzés jobbra

en: The leading post in the left, 2 posts in the right
hu-HU: A kiemelt bejegyzés bal oldalon, 2 bejegyzés jobbra

en: The leading post in the left, 3 posts in the right
hu-HU: A kiemelt bejegyzés bal oldalon, 3 bejegyzés jobbra

en: The leading post in the left, 4 posts in the right
hu-HU: A kiemelt bejegyzés bal oldalon, 4 bejegyzés jobbra

en: The leading post in the left, 5 posts in the right
hu-HU: A kiemelt bejegyzés bal oldalon, 5 bejegyzés jobbra

en: The leading post in the right, 1 post in the left
hu-HU: A vezető bejegyzés jobbra, 1 bejegyzés balra

en: The leading post in the right, 2 posts in the left
hu-HU: A vezető bejegyzés jobbra, 2 bejegyzés balra

en: The leading post in the right, 3 posts in the left
hu-HU: A vezető bejegyzés jobbra, 3 bejegyzés balra

en: The leading post in the right, 4 posts in the left
hu-HU: A vezető bejegyzés jobbra, 4 bejegyzés balra

en: The leading post in the right, 5 posts in the left
hu-HU: A vezető bejegyzés jobbra, 5 bejegyzés balra

en: The leading post on top, the rest of posts below
hu-HU: A vezető bejegyzés felül, a többi bejegyzés alul

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 1 post in the right
hu-HU: A vezető bejegyzés felül, alatta 2 oszlop 1 bejegyzéssel balra és 1 bejegyzéssel jobbra

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 2 posts in the right
hu-HU: A vezető bejegyzés felül, alatta 2 oszlop 1 bejegyzéssel balra és 2 bejegyzéssel jobbra

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 3 posts in the right
hu-HU: A vezető bejegyzés felül, alatta 2 oszlop 1 bejegyzéssel balra és 3 bejegyzéssel jobbra

en: For all posts
hu-HU: Minden bejegyzéshez

en: For the first post
hu-HU: Az első bejegyzéshez

en: For the first 2 posts
hu-HU: Az első 2 bejegyzéshez

en: For the first 3 posts
hu-HU: Az első 3 bejegyzéshez

en: For the first 4 posts
hu-HU: Az első 4 bejegyzéshez

en: For the first 5 posts
hu-HU: Az első 5 bejegyzéshez

en: Slider View Settings
hu-HU: Diavetítés nézet beállításai

en: Headline
hu-HU: Cím

en: Frontpage View Settings
hu-HU: Főoldali nézet beállításai

en: Boxed
hu-HU: Dobozos

en: Space between columns and rows
hu-HU: Térköz az oszlopok és sorok között

en: Newspaper View Settings
hu-HU: Újság nézet beállításai

en: Masonry View Settings
hu-HU: Masonery nézet beállításai

en: Post Settings
hu-HU: Post beállítások

en: Post Type
hu-HU: post type

en: Filters
hu-HU: Szűrők

en: To enable filters, clear Advanced Filters > Display these posts only
hu-HU: A szűrők engedélyezéséhez törölje az Haladó szűrők > Csak ezek a bejegyzések megjelenítése

en: Show content with these Categories
hu-HU: Tartalom megjelenítése ezekkel a kategóriákkal

en: Show content with these Tags
hu-HU: Tartalom megjelenítése ezekkel a címkékkel

en: Type a tag
hu-HU: Írjon be egy címkét

en: Show content with these
hu-HU: Tartalom megjelenítése ezekkel

en: Author
hu-HU: Szerző

en: All
hu-HU: Összes

en: Only shows posts written by the user viewing the block
hu-HU: Csak a blokkot néző felhasználó által írt bejegyzések jelennek meg

en: Exclude current post
hu-HU: Jelenlegi bejegyzés kizárása

en: If this post is listed in the block, you can exclude it.
hu-HU: Ha ez a bejegyzés szerepel a blokkban, kizárhatja.

en: Exclude these posts
hu-HU: Ezeknek a bejegyzéseknek a kizárása

en: Search by title
hu-HU: Keresés cím alapján

en: Offset the first posts
hu-HU: Az első bejegyzések eltolása

en: Advanced Filters
hu-HU: Haladó szűrők

en: Display these posts only
hu-HU: Csak ezek a bejegyzések megjelenítése

en: Search Posts
hu-HU: Bejegyzések keresése

en: Enter Post IDs
hu-HU: Írja be a bejegyzés azonosítókat

en: Enter post IDs separated by commas (e.g., 123, 456, 789)
hu-HU: Írja be a bejegyzés azonosítókat vesszővel elválasztva (pl.: 123, 456, 789)

en: PublishPress Blocks Pro supports filters for content.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a tartalom szűrőit.

en: Display Settings
hu-HU: Megjelenítési beállítások

en: Columns (Tablet)
hu-HU: Oszlopok (Tablet)

en: Columns (Mobile)
hu-HU: Oszlopok (Mobil)

en: Display Featured Image
hu-HU: Kiemelt kép megjelenítése

en: Enable Placeholder Image
hu-HU: Helyettesítő kép engedélyezése

en: If a post doesn't have a featured image, the placeholder image will be displayed instead
hu-HU: Ha egy bejegyzésnek nincs kiemelt képe, a helyettesítő kép jelenik meg helyette

en: Image opacity
hu-HU: Kép átlátszóság

en: Display Caption
hu-HU: Felirat megjelenítése

en: Display Post Author
hu-HU: Bejegyzés szerzőjének megjelenítése

en: Display Post Date
hu-HU: Bejegyzés dátumának megjelenítése

en: Created Date
hu-HU: Létrehozás dátuma

en: Updated Date
hu-HU: Frissítés dátuma

en: Post Date Format
hu-HU: Bejegyzés dátumformátuma

en: Display Post Time
hu-HU: Bejegyzés időpontjának megjelenítése

en: Custom Date Format
hu-HU: Egyedi dátumformátum

en: e.g., j F (for "9 July")
hu-HU: pl. j F (például "9 Július")

en: Use PHP date format. Leave empty for default.
hu-HU: Használj PHP dátumformátumot. Hagyj üresen az alapértelmezetthez.

en: Show Date Prefix
hu-HU: Dátumelőtag megjelenítése

en: Absolute Created Date Prefix
hu-HU: Abszolút létrehozott dátumelőtag

en: For absolute dates (e.g., "Posted on 9 July")
hu-HU: Abszolút dátumokhoz (pl. "Közzétéve: 9 Július")

en: Absolute Updated Date Prefix
hu-HU: Abszolút frissített dátumelőtag

en: For absolute dates (e.g., "Updated on 9 July")
hu-HU: Abszolút dátumokhoz (pl. "Frissítve: 9 Július")

en: Relative Created Date Prefix
hu-HU: Relatív létrehozott dátumelőtag

en: For relative dates (e.g., "Posted 2 hours ago")
hu-HU: Relatív dátumokhoz (pl. "Közzétéve: 2 órája")

en: Relative Updated Date Prefix
hu-HU: Relatív frissített dátumelőtag

en: For relative dates (e.g., "Updated 2 hours ago")
hu-HU: Relatív dátumokhoz (pl. "Frissítve: 2 órája")

en: PublishPress Blocks Pro supports changing date prefix, and setting Custom Date Format.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a dátumelőtag megváltoztatását és az egyéni dátumformátum beállítását.

en: Display Comment Counts
hu-HU: Megjegyzések számának megjelenítése

en: Display Category
hu-HU: Kategória megjelenítése

en: Show
hu-HU: Megjelenítés

en: Show & Link
hu-HU: Megjelenítés & Link

en: Display Tags
hu-HU: Címkék megjelenítése

en: Display these taxonomies
hu-HU: Ezeknek a taxonómiáknak a megjelenítése

en: Link above taxonomies
hu-HU: Link a fenti taxonómiákhoz

en: Display Read More Link
hu-HU: Tovább olvasás link megjelenítése

en: Read more text
hu-HU: További szöveg olvasása

en: Display Post Excerpt
hu-HU: Bejegyzés kivonatának megjelenítése

en: First Post text as Excerpt
hu-HU: Első bejegyzés szövege kivonatként

en: Display some part of first text found in post as excerpt.
hu-HU: A bejegyzésben található első szöveg egy részének megjelenítése kivonatként.

en: Post Text Excerpt length
hu-HU: Bejegyzés szöveg kivonat hossza

en: Text after title
hu-HU: Szöveg a cím után

en: Include text/HTML after title
hu-HU: Szöveg/HTML belefoglalása a cím után

en: Text before read more
hu-HU: Szöveg a továbbiakban olvasás előtt

en: Include text/HTML before read more
hu-HU: Szöveg/HTML belefoglalása a továbbiakban olvasás előtt

en: Info Section Layout
hu-HU: Információs szakasz elrendezése

en: Info Section Order
hu-HU: Információs szakasz sorrendje

en: Author, Date, Comments
hu-HU: Szerző, Dátum, Hozzászólások

en: Date, Author, Comments
hu-HU: Dátum, Szerző, Hozzászólások

en: Author, Comments, Date
hu-HU: Szerző, Hozzászólások, Dátum

en: Date, Comments, Author
hu-HU: Dátum, Hozzászólások, Szerző

en: Comments, Author, Date
hu-HU: Hozzászólások, Szerző, Dátum

en: Comments, Date, Author
hu-HU: Hozzászólások, Dátum, Szerző

en: Info Separator
hu-HU: Információ elválasztó

en: Space
hu-HU: Tér

en: Character(s) to separate info items
hu-HU: Karakter(ek) az információs elemek elválasztásához

en: Hide Separators
hu-HU: Elválasztók elrejtése

en: Remove Date Separator
hu-HU: Dátum elválasztó eltávolítása

en: Removes the automatic dash before date when not first element
hu-HU: Eltávolítja az automatikus kötőjelet a dátum előtt, ha nem az első elem

en: PublishPress Blocks Pro supports reorder of Author, Date, Comments, changing or hidding their separators.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a Szerző, Dátum, Hozzászólások átrendezését, valamint elválasztóik megváltoztatását vagy elrejtését.

en: Reorder Sections
hu-HU: Szakaszok átrendezése

en: Sections order
hu-HU: Szakaszok sorrendje

en: When the image in desktop floats next to the content, or is displayed as background, the image order is ignored. Also the image order in mobile can be ignored for some views.
hu-HU: Amikor a kép asztali nézetben a tartalom mellett lebeg, vagy háttérként jelenik meg, a kép sorrendje figyelmen kívül marad. A mobil nézetekben a kép sorrendje is figyelmen kívül hagyható lehet.

en: PublishPress Blocks Pro supports reordering the items in the display.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a megjelenésben lévő elemek átrendezését.

en: Content Display Block
hu-HU: Tartalom megjelenítési blokk

en: No posts found! Try to change filters or publish posts.
hu-HU: Nincsenek található bejegyzések! Próbálja meg megváltoztatni a szűrőket vagy közzétenni bejegyzéseket.

en: Grid View
hu-HU: Rács nézet

en: List View
hu-HU: Lista nézet

en: Slider View
hu-HU: Csúszka nézet

en: Frontpage View
hu-HU: Főoldali nézet

en: Newspaper View
hu-HU: Újság nézet

en: Masonry View
hu-HU: Masonry nézet

en: Post Image
hu-HU: Bejegyzés képe

en: Content Display - PublishPress
hu-HU: Tartalom megjelenítése - PublishPress

en: Displays your content in grid, list, slider, frontpage, newspaper, and masonry views with beautiful layouts and styles.
hu-HU: A tartalmát rács, lista, csúszka, főoldal, újság és masonry nézetekben jeleníti meg gyönyörű elrendezésekkel és stílusokkal.

en: recent posts
hu-HU: legutóbbi bejegyzések

en: latest posts
hu-HU: legújabb bejegyzések

en: posts slide
hu-HU: bejegyzések csúszka

en: posts grid
hu-HU: bejegyzések rács

en: posts
hu-HU: bejegyzések

en: pages
hu-HU: oldalak

en: Created: Newest to oldest
hu-HU: Létrehozva: Legújabbtól a legrégebbiig

en: Created: Oldest to newest
hu-HU: Létrehozva: Legrégebbitől a legújabbig

en: Modified: Newest to oldest
hu-HU: Módosítva: Legújabbtól a legrégebbiig

en: Modified: Oldest to newest
hu-HU: Módosítva: Legrégebbitől a legújabbig

en: Post ID Descending
hu-HU: Bejegyzés ID Csökkenő

en: Post ID Ascending
hu-HU: Bejegyzés ID Növekvő

en: Randomize
hu-HU: Véletlenszerű

en: Comments, decreasing order
hu-HU: Hozzászólások, csökkenő sorrend

en: Comments, increasing order
hu-HU: Hozzászólások, növekvő sorrend

en: Series order
hu-HU: Sorozat sorrend

en: Order by
hu-HU: Rendezés

en: Category
hu-HU: Kategória

en: Number of items
hu-HU: Tételek száma

en: Search Bar
hu-HU: Keresősáv

en: Search Bar State
hu-HU: Keresősáv állapot

en: Search Icon Settings
hu-HU: Keresőikon beállítások

en: Search icon on the right
hu-HU: Keresőikon jobbra

en: Search icon
hu-HU: Keresőikon

en: Search Input Settings
hu-HU: Keresési bemenet beállítások

en: Search placeholder
hu-HU: Keresési helyettesítő szöveg

en: Search Button Settings
hu-HU: Keresőgomb beállítások

en: Show submit button
hu-HU: Beküldés gomb megjelenítése

en: Search button on the left
hu-HU: Keresőgomb balra

en: Affect both input and button.
hu-HU: Mind a bemenetre, mind a gombra hat.

en: Search Bar - PublishPress
hu-HU: Keresősáv - PublishPress

en: Easy to create a search bar for your site.
hu-HU: Egyszerűen létrehozhat keresősávot az oldalához.

en: Classic
hu-HU: Klasszikus

en: Social Links
hu-HU: Közösségi linkek

en: Add item
hu-HU: Elem hozzáadása

en: Remove selected item
hu-HU: Kiválasztott elem eltávolítása

en: Preset Icons
hu-HU: Előre beállított ikonok

en: Type here to search…
hu-HU: Írj ide a kereséshez…

en: Custom icon
hu-HU: Egyedi ikon

en: Upload/Choose
hu-HU: Feltöltés/Választás

en: Preset Icon Color
hu-HU: Előre beállított ikon szín

en: Icons settings
hu-HU: Ikonbeállítások

en: Icon space
hu-HU: Ikon tér

en: Social link icon
hu-HU: Közösségi link ikon

en: Social link:
hu-HU: Közösségi link:

en: Enter social link…
hu-HU: Írja be a közösségi linket…

en: Create a styling display of links to your social media profiles.
hu-HU: Hozzon létre egy stílusos megjelenítést a közösségi média profiljaihoz vezető linkekhez.

en: social icons
hu-HU: közösségi ikonok

en: shares
hu-HU: megosztások

en: icon link
hu-HU: ikon link

en: Insert Table of Contents
hu-HU: Tartalomjegyzék beszúrása

en: After manually changing the anchor, remember to refresh Table of Contents block to make the links work!
hu-HU: Miután manuálisan megváltoztatta az horgonyt, ne felejtse el frissíteni a Tartalomjegyzék blokkot, hogy a linkek működjenek!

en: Table of Contents
hu-HU: Tartalomjegyzék

en: Your current post/page has no headings. Try add some headings and update this block later
hu-HU: A jelenlegi bejegyzésének/oldalának nincsenek címsorai. Próbáljon meg néhány címsort hozzáadni, és később frissítse ezt a blokkot

en: Update
hu-HU: Frissítés

en: Update Table of Contents
hu-HU: Tartalomjegyzék frissítése

en: Table of Contents settings
hu-HU: Tartalomjegyzék beállítások

en: Anchor Color
hu-HU: Horgony szín

en: Show the table of contents of current post/page.
hu-HU: Mutassa a jelenlegi bejegyzés/oldal tartalomjegyzékét.

en: summary
hu-HU: összegzés

en: table of content
hu-HU: tartalomjegyzék

en: table of contents
hu-HU: tartalomjegyzékek

en: New Tab
hu-HU: Új lap

en: Enter your content.
hu-HU: Írd be a tartalmadat.

en: Filler text (also placeholder text or dummy text) is text that shares some characteristics of a real written text, but is random or otherwise generated.
hu-HU: A kitöltő szöveg (más néven helykitöltő szöveg vagy ál szöveg) olyan szöveg, amely megoszt bizonyos jellemzőket egy valódi írott szöveggel, de véletlenszerű vagy más módon generált.

en: Tabs (deprecated) - PublishPress
hu-HU: Tabok (elavult) - PublishPress

en: Testimonial Settings
hu-HU: Ajánlás beállítások

en: Slider view
hu-HU: Csúszka nézet

en: Range in Normal view is 1-3, and in Slider view is 4-10.
hu-HU: A normál nézetben a tartomány 1-3, a csúszka nézetben pedig 4-10.

en: Items to show
hu-HU: Megjelenítendő elemek

en: Items to scroll
hu-HU: Görgetendő elemek

en: Slider Settings
hu-HU: Csúszka beállítások

en: Center mode
hu-HU: Középre állítás mód

en: Pause on hover
hu-HU: Szünet lebegéskor

en: Auto play
hu-HU: Automatikus lejátszás

en: Autoplay speed (ms)
hu-HU: Automatikus lejátszás sebessége (ms)

en: Infinite Loop
hu-HU: Végtelen ciklus

en: Show dots
hu-HU: Pontok megjelenítése

en: Show arrows
hu-HU: Nyilak megjelenítése

en: Arrow size
hu-HU: Nyíl mérete

en: Arrow border size
hu-HU: Nyíl keret mérete

en: Arrow border radius (%)
hu-HU: Nyíl keret sugara (%)

en: Slider Colors
hu-HU: Csúszka színei

en: Arrow and Border Color
hu-HU: Nyíl és keret színe

en: Dots Color
hu-HU: Pontok színe

en: Display Avatar
hu-HU: Avatar megjelenítése

en: Avatar Colors
hu-HU: Avatar színei

en: Avatar Position
hu-HU: Avatar pozíciója

en: right
hu-HU: jobbra

en: Text Colors
hu-HU: Szöveg színei

en: Click to change avatar
hu-HU: Kattintson az avatar megváltoztatásához

en: Show default avatar
hu-HU: Alapértelmezett avatar megjelenítése

en: Block for creating personal or team/group information.
hu-HU: Blokk személyes vagy csapat/csoport információk létrehozásához.

en: testimonial
hu-HU: ajánlás

en: personal
hu-HU: személyes

en: about
hu-HU: ról

en: Normal View
hu-HU: Normál nézet

en: Woo Products
hu-HU: Woo termékek

en: Products Settings
hu-HU: Termékbeállítások

en: Product Status
hu-HU: Termék státusza

en: Featured
hu-HU: Kiemelt

en: On Sale
hu-HU: Akciós

en: Selected
hu-HU: Kiválasztott

en: Order
hu-HU: Rendelés

en: Newest to oldest
hu-HU: Legújabbtól a legrégebbiig

en: Oldest to newest
hu-HU: Legrégebbitől a legújabbig

en: Price: high to low
hu-HU: Ár: magasról alacsonyra

en: Price: low to high
hu-HU: Ár: alacsonyról magasra

en: Highest Rating first
hu-HU: Legmagasabb értékelés először

en: Most sale first
hu-HU: Legtöbb eladás először

en: Title: Alphabetical
hu-HU: Cím: Ábécésorrend

en: Title: Alphabetical reversed
hu-HU: Cím: Fordított ábécésorrend

en: Add to cart
hu-HU: Hozzáadás a kosárhoz

en: No products found.
hu-HU: Nincsenek termékek.

en: Loading
hu-HU: Betöltés

en: Woo Products Block
hu-HU: Woo Products blokk

en: WooCommerce has not been detected, make sure WooCommerce is installed and activated.
hu-HU: A WooCommerce nem lett észlelve, győződjön meg róla, hogy a WooCommerce telepítve van és aktiválva van.

en: Try again
hu-HU: Próbálja újra

en: Listing your products in a easy way.
hu-HU: A termékek egyszerű módon történő listázása.

en: products list
hu-HU: termékek listája

en: price list
hu-HU: árlista

en: Select a block style
hu-HU: Válasszon blokkstílust

en: Block styles
hu-HU: Blokkstílusok

en: This option let you add custom styles for the current block.
hu-HU: Ez a lehetőség lehetővé teszi, hogy egyedi stílusokat adjon hozzá az aktuális blokkhoz.

en: PublishPress Blocks Settings
hu-HU: PublishPress Blokkok Beállításai

en: Inherit from global settings
hu-HU: Örökölje a globális beállításokat

en: Enable
hu-HU: Engedélyezve

en: Disable
hu-HU: Letiltva

en: Original
hu-HU: Eredeti

en: These settings will override the PublishPress Blocks global settings.
hu-HU: Ezek a beállítások felülírják a PublishPress Blokkok globális beállításait.

en: Editor width
hu-HU: Szerkesztő szélessége

en: Change your editor width
hu-HU: Változtassa meg a szerkesztő szélességét

en: Columns Visual Guide
hu-HU: Oszlopok vizuális útmutatója

en: Border to materialize PublishPress Blocks Column block
hu-HU: Határ a PublishPress Blokkok oszlop blokk megjelenítéséhez

en: You need to fill all fields!
hu-HU: Ki kell töltened az összes mezőt!

en: Email is valid.
hu-HU: Az e-mail érvényes.

en: Use a valid email address!
hu-HU: Használj érvényes e-mail címet!

en: Submitted with success!
hu-HU: Sikeresen benyújtva!

en: Theme Settings
hu-HU: Téma beállítások

en: Preset
hu-HU: Előbeállítás

en: Selecting or resetting a preset will override your current design configuration.
hu-HU: A beállított előre megadott értékek kiválasztása vagy visszaállítása felülírja a jelenlegi dizájn konfigurációdat.

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for accordions.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro több előre elkészített dizájnt támogat az akordeonokhoz.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in accordions.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a Google Fonts-ot az akordeonokban.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in buttons.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a Google Fonts-ot a gombokban.

en: PublishPress Blocks Pro includes nofollow and noreferrer support.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro tartalmaz nofollow és noreferrer támogatást.

en: Font Settings
hu-HU: Betűtípus beállítások

en: Force styling
hu-HU: Stílus kényszerítése

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid your font being overridden
hu-HU: Ez !important-ot ad a CSS-hez az előtérben, hogy elkerüljük a betűtípus felülírását

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts for paragraphs and headings.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a Google Fonts-ot bekezdésekhez és címekhez.

en: PublishPress Blocks Pro support Text alignment for Count Up block.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a szöveg igazítást a Count Up blokkhoz.

en: Header & Description
hu-HU: Fejléc & Leírás

en: Header size
hu-HU: Fejléc mérete

en: Description size
hu-HU: Leírás mérete

en: PublishPress Blocks Pro supports Custom header and description size for Count Up block.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a testreszabott fejléc és leírás méretét a Count Up blokkhoz.

en: Want more features in your %s blocks?
hu-HU: Több funkciót szeretnél a %s blokkokban?

en: PublishPress Blocks Pro supports different heading sizes for the image text.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogat különböző cím méreteket a képszöveghez.

en: Autoplay Speed
hu-HU: Automatikus lejátszási sebesség

en: Change interval between slides in miliseconds.
hu-HU: Változtasd meg a diák közötti intervallumot milliszekundumban.

en: PublishPress Blocks Pro supports AutoPlay and custom speed for slides.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja az automatikus lejátszást és a testreszabott sebességet a diákhoz.

en: Tag
hu-HU: Címke

en: Disable this if you want to include the Title as alt attribute without displaying the title over the image.
hu-HU: Kapcsold ki ezt, ha szeretnéd, hogy a cím alt attribútumként szerepeljen anélkül, hogy a cím megjelenne a képen.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide titles.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a diák címének több stílusváltozatát.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide text.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a diák szövegének több stílusváltozatát.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom colors for the list text.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a lista szövegének testreszabott színeit.

en: Slider View Autoplay
hu-HU: Diavetítés nézet automatikus lejátszás

en: PublishPress Blocks Pro supports autoplay speed control for the slider view.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja az automatikus lejátszás sebességszabályozását a diavetítés nézetben.

en: Line height (em)
hu-HU: Sorköz (em)

en: Color (hover)
hu-HU: Szín (hover)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the content display.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a tartalom megjelenítésének több stílusváltozatát.

en: Featured Image
hu-HU: Kiemelt kép

en: Custom image size
hu-HU: Testreszabott kép méret

en: auto
hu-HU: automatikus

en: Image width
hu-HU: Kép szélessége

en: Uncheck "auto" to set a custom width
hu-HU: Kapcsold ki az "automatikus" opciót a testreszabott szélesség beállításához

en: Image height
hu-HU: Kép magassága

en: Uncheck "auto" to set a custom height
hu-HU: Kapcsold ki az "automatikus" opciót a testreszabott magasság beállításához

en: Force custom size
hu-HU: Kényszerített testreszabott méret

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid custom size being overridden. Disable if breaks the layout.
hu-HU: Ez !important hozzáadása a CSS-hez az előtérben, hogy elkerülje a testreszabott méret felülírását. Kapcsold ki, ha megzavarja a dizájnt.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom image options.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a testreszabott képfelviteleket.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the info display.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a különböző stílusopciókat az információk megjelenítéséhez.

en: Color for links
hu-HU: Linkek színe

en: Color for links (hover)
hu-HU: Linkek színe (hover)

en: Tags and Categories
hu-HU: Címkék és kategóriák

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the taxonomy display.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a különböző stílusopciókat a taxonomy megjelenítéséhez.

en: Content
hu-HU: Tartalom

en: Read more link
hu-HU: Tovább olvasom link

en: Text Decoration (hover)
hu-HU: Szöveg díszítés (hover)

en: Text Color (hover)
hu-HU: Szöveg színe (hover)

en: Background Color (hover)
hu-HU: Háttérszín (hover)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the read more display.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a különböző stílusopciókat a tovább olvasom megjelenítéséhez.

en: Border Color (hover)
hu-HU: Határoló szín (hover)

en: Enable padding
hu-HU: Párnázás engedélyezése

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for tabs.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro számos előre elkészített dizájnt támogat a fülekhez.

en: Spacing below
hu-HU: Térköz alul

en: You can set a negative spacing below that depends on border width
hu-HU: Negatív térközt állíthat be alul, amely a keret szélességétől függ

en: Spacing on the right
hu-HU: Térköz jobbra

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in tabs.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a Google Fonts-t a fülekben.

en: PublishPress Blocks Pro supports text alignment for testimonials.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja a szöveg igazítást az ajánlásokhoz.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom sizes for names, job positions, and descriptions.
hu-HU: A PublishPress Blocks Pro támogatja az egyedi méreteket a nevek, munkakörök és leírások számára.

en: Changes saved!
hu-HU: Változtatások mentve!

en:  Error: changes can't be saved.
hu-HU: Hiba: a változtatások nem menthetők el.

en: Edit block
hu-HU: Blokk szerkesztése

en: default config
hu-HU: alapértelmezett konfiguráció

en: Schedule #%d
hu-HU: Ütemezés #%d

en: Now
hu-HU: Most

en: Start showing
hu-HU: Kezdje el megjeleníteni

en: Never
hu-HU: Soha

en: Stop showing
hu-HU: Állítsa le a megjelenítést

en: Recurring
hu-HU: Ismétlődő

en: If Recurring is enabled, this block will be displayed every year between the selected dates.
hu-HU: Ha az ismétlődő engedélyezve van, ez a blokk minden évben megjelenik a kiválasztott dátumok között.

en: On these days (optional)
hu-HU: Ezeken a napokon (opcionális)

en: Between these times (optional)
hu-HU: Ezek között az időpontok között (opcionális)

en: From
hu-HU: Tól

en: To
hu-HU: Ig

en: "To" time should be after "From" time!
hu-HU: "Az" időpontnak a "Tól" időpont után kell lennie!

en: Timezone
hu-HU: Időzóna

en: All %s terms
hu-HU: Összes %s kifejezés

en: Selected %s terms
hu-HU: Kiválasztott %s kifejezés

en: WordPress settings timezone
hu-HU: WordPress beállítások időzóna

en: Choose when to start showing and/or stop showing this block.
hu-HU: Válaszd ki, mikor kezdje el megjeleníteni és/vagy mikor álljon le ennek a blokkhoz a megjelenítése.

en: Add Another Schedule
hu-HU: További ütemezés hozzáadása

en: Choose which users can see this block.
hu-HU: Válaszd ki, mely felhasználók láthatják ezt a blokkot.

en: Show to everyone
hu-HU: Megjelenítés mindenkinek

en: Hide from everyone
hu-HU: Elrejtés mindenki elől

en: Show to logged in users
hu-HU: Megjelenítés bejelentkezett felhasználóknak

en: Show to logged out users
hu-HU: Megjelenítés kijelentkezett felhasználóknak

en: Show to the selected user roles
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott felhasználói szerepköröknek

en: Hide from the selected user roles
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott felhasználói szerepkörök elől

en: Select user roles
hu-HU: Felhasználói szerepkörök kiválasztása

en: Please select at least one user role.
hu-HU: Kérlek, válassz ki legalább egy felhasználói szerepkört.

en: Set minimum and maximum screen widths for this block to display.
hu-HU: Állítsd be a minimális és maximális képernyőszélességet ennek a blokk megjelenítéséhez.

en: Minimum width (px)
hu-HU: Minimális szélesség (px)

en: No minimum
hu-HU: Nincs minimális

en: Maximum width (px)
hu-HU: Maximális szélesség (px)

en: No maximum
hu-HU: Nincs maximális

en: Choose which devices this block should be visible on.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely eszközökön legyen látható ez a blokk.

en: Desktop
hu-HU: Asztali

en: Mobile
hu-HU: Mobil

en: Browser
hu-HU: Böngésző

en: Choose which browsers can see this block.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely böngészők láthatják ezt a blokkot.

en: Select Browsers
hu-HU: Böngészők kiválasztása

en: Search browsers
hu-HU: Böngészők keresése

en: Approach
hu-HU: Megközelítés

en: Show to selected browsers
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott böngészők számára

en: Hide from selected browsers
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott böngészők elől

en: Choose which operating systems can see this block.
hu-HU: Válaszd ki, hogy mely operációs rendszerek láthatják ezt a blokkot.

en: Select Operating Systems
hu-HU: Operációs rendszerek kiválasztása

en: Search operating systems
hu-HU: Operációs rendszerek keresése

en: Show to selected OS
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott OS számára

en: Hide from selected OS
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott OS elől

en: Show or hide block based on cookie values.
hu-HU: A blokk megjelenítése vagy elrejtése a cookie értékek alapján.

en: Cookie Name
hu-HU: Cookie neve

en: Condition
hu-HU: Feltétel

en: Value
hu-HU: Érték

en: Show block when condition matches
hu-HU: Blokk megjelenítése, amikor a feltétel megfelel

en: Hide block when condition matches
hu-HU: Blokk elrejtése, amikor a feltétel megfelel

en: Show or hide block based on user meta values.
hu-HU: Blokk megjelenítése vagy elrejtése a felhasználói meta értékek alapján.

en: Meta Key
hu-HU: Meta kulcs

en: Show or hide block based on post meta values.
hu-HU: Blokk megjelenítése vagy elrejtése a bejegyzés meta értékek alapján.

en: Show or hide block based on URL query parameters.
hu-HU: Blokk megjelenítése vagy elrejtése az URL lekérdezési paraméterek alapján.

en: Query Parameters
hu-HU: Lekérdezési paraméterek

en: Enter query parameter names, one per line
hu-HU: Írja be a lekérdezési paraméterek neveit, soronként egyet

en: Logic
hu-HU: Logika

en: All parameters must be present
hu-HU: Minden paraméternek jelen kell lennie

en: Any parameter must be present
hu-HU: Bármely paraméternek jelen kell lennie

en: Show or hide block based on user capabilities.
hu-HU: Blokk megjelenítése vagy elrejtése a felhasználói jogosultságok alapján.

en: Select Capabilities
hu-HU: Jogosultságok kiválasztása

en: Search capabilities
hu-HU: Jogosultságok keresése

en: Show to users with selected capabilities
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott jogosultságokkal rendelkező felhasználóknak

en: Hide from users with selected capabilities
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott jogosultságokkal rendelkező felhasználók elől

en: Show for selected terms
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott kifejezések esetén

en: Hide for selected terms
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott kifejezések esetén

en: Select taxonomies
hu-HU: Válassza ki a taxonomiákat

en: Search taxonomies
hu-HU: Keresés taxonomiák között

en: Filter terms
hu-HU: Szűrje a kifejezéseket

en: Search terms
hu-HU: Keresés kifejezések között

en: Use this filter to apply only to some terms.
hu-HU: Használja ezt a szűrőt, hogy csak néhány kifejezésre alkalmazza.

en: Choose in which pages this block can be displayed.
hu-HU: Válassza ki, hogy mely oldalakon jelenhet meg ez a blokk.

en: Show on the selected pages
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott oldalakon

en: Hide on the selected pages
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott oldalakon

en: Select pages
hu-HU: Oldalak kiválasztása

en: Manage Presets
hu-HU: Előbeállítások kezelése

en: Select Presets
hu-HU: Előbeállítások kiválasztása

en: Search presets
hu-HU: Előbeállítások keresése

en: Preset Logic
hu-HU: Előbeállítás logika

en: Show if ANY preset matches
hu-HU: Megjelenítés, ha BÁRMELY előbeállítás megfelel

en: Show if ALL presets match
hu-HU: Megjelenítés, ha MINDEN előbeállítás megfelel

en: Custom Rules
hu-HU: Egyedi szabályok

en: Failed to create sample presets
hu-HU: A minta előbeállítások létrehozása sikertelen

en: Failed to load presets
hu-HU: Az előbeállítások betöltése sikertelen

en: User Roles
hu-HU: Felhasználói szerepek

en: Page
hu-HU: Oldal

en: Never modified
hu-HU: Soha nem módosították

en: Invalid date
hu-HU: Érvénytelen dátum

en: No presets yet
hu-HU: Még nincsenek előbeállítások

en: You have not created any preset.
hu-HU: Még nem hoztál létre előbeállítást.

en: Preset Title
hu-HU: Előbeállítás címe

en: Enter preset name
hu-HU: Add meg az előbeállítás nevét

en: Control Sets
hu-HU: Kontrollkészletek

en: Show the block if any control set applies. Each set can contain multiple rules.
hu-HU: A blokk megjelenítése, ha bármely kontrollkészlet alkalmazható. Minden készlet több szabályt tartalmazhat.

en: Add Control Set
hu-HU: Kontrollkészlet hozzáadása

en: Deleting...
hu-HU: Törlés...

en: Delete Preset
hu-HU: Előbeállítás törlése

en: Are you sure you want to delete preset?
hu-HU: Biztos, hogy törölni szeretnéd az előbeállítást?

en: Yes, Delete Preset.
hu-HU: Igen, előbeállítás törlése.

en: No, Cancel
hu-HU: Nem, megszakítás

en: No, Cancel.
hu-HU: Nem, megszakítás.

en: Saving...
hu-HU: Mentés...

en: Save Preset
hu-HU: Előbeállítás mentése

en: Cancel
hu-HU: Megszerkesztés

en: Control Set
hu-HU: Kontrollkészlet

en: Show the block if any rule applies. Rules are evaluated with AND logic.
hu-HU: A blokk megjelenítése, ha bármely szabály alkalmazható. A szabályokat ÉS logikával értékelik.

en: Add Rule
hu-HU: Szabály hozzáadása

en: Delete Set
hu-HU: Készlet törlése

en: Are you sure you want to delete set?
hu-HU: Biztos benne, hogy törölni szeretné a készletet?

en: Yes, Delete Set.
hu-HU: Igen, készlet törlése.

en: AND
hu-HU: ÉS

en: No rules added yet. Add rules to define when this block should be visible.
hu-HU: Még nincs hozzáadott szabály. Szabályokat kell hozzáadni, hogy meghatározza, mikor legyen látható ez a blokk.

en: Remove Rule
hu-HU: Szabály eltávolítása

en: Are you sure you want to remove rule?
hu-HU: Biztos benne, hogy el szeretné távolítani a szabályt?

en: Yes, Remove Rule.
hu-HU: Igen, szabály eltávolítása.

en: Configuration for this rule type is missing.
hu-HU: A szabálytípus konfigurációja hiányzik.

en: Show to selected user roles
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott felhasználói szerepköröknek

en: Hide from selected user roles
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott felhasználói szerepkörök elől

en: Search roles
hu-HU: Szerepkörök keresése

en: Show when condition matches
hu-HU: Megjelenítés, amikor a feltétel teljesül

en: Hide when condition matches
hu-HU: Elrejtés, amikor a feltétel teljesül

en: Select Archive Types
hu-HU: Archívum típusok kiválasztása

en: Search archive types
hu-HU: Archívum típusok keresése

en: Show on selected archives
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott archívumokon

en: Hide from selected archives
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott archívumok elől

en: Select Pages
hu-HU: Oldalak kiválasztása

en: Search pages
hu-HU: Oldalak keresése

en: Show on selected pages
hu-HU: Megjelenítés a kiválasztott oldalakon

en: Hide from selected pages
hu-HU: Elrejtés a kiválasztott oldalakról

en: Category Archives
hu-HU: Kategória Archívumok

en: Tag Archives
hu-HU: Címke Archívumok

en: Date Archives
hu-HU: Dátum Archívumok

en: Author Archives
hu-HU: Szerző Archívumok

en: Edit Cancelled
hu-HU: Szerkesztés Megszakítva

en: Edit cancelled. Select another preset to edit or create a new one.
hu-HU: A szerkesztés megszakítva. Válasszon egy másik előbeállítást a szerkesztéshez, vagy hozzon létre egy újat.

en: Preset Saved!
hu-HU: Előbeállítás Mentve!

en: Preset saved successfully! Choose another preset to edit or create a new one.
hu-HU: Az előbeállítás sikeresen mentve! Válasszon egy másik előbeállítást a szerkesztéshez, vagy hozzon létre egy újat.

en: Preset Deleted
hu-HU: Előbeállítás Törölve

en: Preset deleted. Select another preset to edit or create a new one.
hu-HU: Az előbeállítás törölve. Válasszon egy másik előbeállítást a szerkesztéshez, vagy hozzon létre egy újat.

en: Action Completed
hu-HU: Művelet Befejezve

en: Operation completed. You can continue editing presets or create new ones.
hu-HU: A művelet befejezve. Folytathatja az előbeállítások szerkesztését, vagy újakat hozhat létre.

en: Select a Preset to Edit
hu-HU: Válasszon egy Előbeállítást a Szerkesztéshez

en: Choose a preset from the list to edit its rules, or create a new preset to get started.
hu-HU: Válasszon egy előbeállítást a listából a szabályok szerkesztéséhez, vagy hozzon létre egy új előbeállítást a kezdéshez.

en: No Presets Yet
hu-HU: Még Nincsenek Előbeállítások

en: Create your first preset to start managing block visibility rules.
hu-HU: Hozza létre az első előbeállítását, hogy elkezdhesse a blokk láthatósági szabályainak kezelését.

en: Samples Created!
hu-HU: Minták Létrehozva!

en: Preset samples created successfully! Choose a preset to edit or create a new one.
hu-HU: A beállított minták sikeresen létrejöttek! Válasszon egy beállítást a szerkesztéshez, vagy hozzon létre egy újat.

en: Manage Your Presets
hu-HU: A beállítások kezelése

en: Select a preset to edit or create a new one to control block visibility.
hu-HU: Válasszon egy beállítást a szerkesztéshez, vagy hozzon létre egy újat a blokkok láthatóságának vezérléséhez.

en: Create New Preset
hu-HU: Új beállítás létrehozása

en: Generate Samples
hu-HU: Minták generálása

en: Total Presets
hu-HU: Összes beállítás

en: Rules Created
hu-HU: Létrehozott szabályok

en: Conditional Visibility
hu-HU: Feltételes láthatóság

en: Control when blocks appear based on user roles, devices, schedules, and more
hu-HU: Irányítsa, hogy mikor jelenjenek meg a blokkok a felhasználói szerepek, eszközök, ütemtervek és egyéb tényezők alapján

en: User Targeting
hu-HU: Felhasználói célzás

en: Show or hide content to specific user roles, logged-in status, or capabilities
hu-HU: Tartalom megjelenítése vagy elrejtése adott felhasználói szerepek, bejelentkezési állapot vagy képességek alapján

en: Scheduling
hu-HU: Ütemezés

en: Set time-based rules to display content only during specific periods
hu-HU: Idő alapú szabályok beállítása a tartalom csak meghatározott időszakokban történő megjelenítésére

en: Add New Preset
hu-HU: Új beállítás hozzáadása

en: Generate Sample Preset
hu-HU: Minta beállítás generálása

en: Welcome to Block Control Presets
hu-HU: Üdvözöljük a Blokk Vezérlő Beállításoknál

en: This screen allows you to create powerful visibility rules for your blocks.
hu-HU: Ez a képernyő lehetővé teszi, hogy hatékony láthatósági szabályokat hozzon létre a blokkjaid számára.

en: These preset rules are available when you're writing posts.
hu-HU: Ezek a beállított szabályok elérhetők, amikor bejegyzéseket ír.

en: Create Your First Preset
hu-HU: Hozza létre az első beállítását

en: Generate Sample Presets
hu-HU: Minta beállítások generálása

en: Block Control Presets
hu-HU: Blokkvezérlő előbeállítások

en: Welcome to Block Usage
hu-HU: Üdvözöljük a Blokkhasználatnál

en: This screen allows you to search for and find any usage of blocks on your site.
hu-HU: Ez a képernyő lehetővé teszi, hogy keresést végezzen és megtalálja a blokkok bármilyen használatát az oldalán.

en: Blocks Found
hu-HU: Megtalált blokkok

en: Posts Scanned
hu-HU: Bejegyzések beolvasva

en: Last Scan
hu-HU: Utolsó beolvasás

en: Scan Content
hu-HU: Tartalom beolvasása

en: Find all blocks used across your posts, pages, and custom post types
hu-HU: Minden blokknak a bejegyzéseidben, oldalain és egyedi bejegyzéstípusokban való használatát megtalálni

en: Usage Analytics
hu-HU: Használati elemzés

en: See detailed statistics about block usage and locations
hu-HU: Részletes statisztikák megtekintése a blokkhasználatról és helyekről

en: Quick Navigation
hu-HU: Gyors navigáció

en: Jump directly to posts containing specific blocks for editing
hu-HU: Ugrás közvetlenül a konkrét blokkokat tartalmazó bejegyzésekhez szerkesztés céljából

en: locations
hu-HU: helyek

en: instances
hu-HU: esetek

en: Name:
hu-HU: Név:

en: Description:
hu-HU: Leírás:

en: Category:
hu-HU: Kategória:

en: Locations:
hu-HU: Helyek:

en: Total instances:
hu-HU: Összes eset:

en: Edit Post
hu-HU: Bejegyzés szerkesztése

en: View Post
hu-HU: Bejegyzés megtekintése

en: Blocks in this post:
hu-HU: Blokkok ebben a bejegyzésben:

en: No blocks found in this post.
hu-HU: Nincs blokk találva ebben a bejegyzésben.

en: This block was not found in any posts.
hu-HU: Ez a blokk nem található meg egyetlen bejegyzésben sem.

en: Last scan:
hu-HU: Utolsó szkennelés:

en: No scan history available for this block.
hu-HU: Nincs szkennelési előzmény elérhető ehhez a blokkjához.

en: Click the Scan button to check for usage.
hu-HU: Kattintson a Szkennelés gombra a használat ellenőrzéséhez.

en: Failed to load data from local storage. Please refresh the page.
hu-HU: Nem sikerült betölteni az adatokat a helyi tárolóból. Kérjük, frissítse az oldalt.

en: Initializing scan...
hu-HU: Szkennelés inicializálása...

en: Processing posts (%1$s/%2$s)
hu-HU: Bejegyzések feldolgozása (%1$s/%2$s)

en: Batch scan failed
hu-HU: A kötegelt szkennelés nem sikerült

en: Scan completed successfully!
hu-HU: A szkennelés sikeresen befejeződött!

en: Scan failed:
hu-HU: A szkennelés meghiúsult:

en: Failed to clear data. Please try again.
hu-HU: Nem sikerült törölni az adatokat. Kérjük, próbálja újra.

en: Limit Scan to Post Types:
hu-HU: A szkennelés korlátozása bejegyzés típusokra:

en: Filter
hu-HU: Szűrő

en: Show Empty Blocks
hu-HU: Üres blokkok megjelenítése

en: Clear All Data
hu-HU: Összes adat törlése

en: Scan data is stored in your browser to improve performance and handle large datasets. This keeps your WordPress database clean. Click to permanently delete all stored data.
hu-HU: A szkennelési adatok a böngészőjében tárolódnak a teljesítmény javítása és nagy adathalmazok kezelése érdekében. Ez segít tisztán tartani a WordPress adatbázisát. Kattintson a tárolt adatok véglegesen törléséhez.

en: blocks
hu-HU: blokkok

en: instance
hu-HU: példány

en: Instances:
hu-HU: Példányok:

en: Not found in any posts
hu-HU: Nem található egyetlen bejegyzésben sem

en: No scan history
hu-HU: Nincs beolvasható előzmény

en: Details
hu-HU: Részletek

en: Error Loading blocks data...
hu-HU: Hiba a blokkok adatainak betöltésekor...
