AesirX Consent 2.0.1 - en to dk translation catalogue (185 entries)

en: Settings
dk: Indstillinger

en: Problem with Aesirx Analytics plugin install
dk: Problem med installation af Aesirx Analytics plugin

en: Consent
dk: Samtykke

en: Database error occurred.
dk: Der opstod en databasefejl.

en: "start" filter is not correct
dk: "Start"-filteret er ikke korrekt

en: "end" filter is not correct
dk: "Slut"-filteret er ikke korrekt

en: Domain not found
dk: Domæne ikke fundet

en: There was a problem with the database query.
dk: Der var et problem med databaseforespørgslen.

en: Something went wrong
dk: Noget gik galt

en: There was a problem updating the data in the database.
dk: Der opstod et problem med at opdatere dataene i databasen.

en: The uuid parameter is required.
dk: Uuid-parameteren er påkrævet.

en: The consent parameter is required and must be a number.
dk: Samtykkeparameteren er påkrævet og skal være et tal.

en: Previous consent was not expired
dk: Det tidligere samtykke var ikke udløbet

en: Invalid token
dk: Ugyldig token

en: Visitor not found
dk: Besøgende ikke fundet

en: Previous consent still active
dk: Tidligere samtykke stadig aktivt

en: There was a problem querying the data in the database.
dk: Der opstod et problem med at forespørge dataene i databasen.

en: Invalid signature
dk: Ugyldig signatur

en: Wallet not found
dk: Tegnebog ikke fundet

en: Wallet nonce not found
dk: Wallet nonce ikke fundet

en: Nonce is not valid
dk: Nonce er ikke gyldig

en: Contract is not valid
dk: Kontrakten er ikke gyldig

en: The event uuid parameter is required.
dk: Eventets uuid-parameter er påkrævet.

en: Failed to update analytics events.
dk: Kunne ikke opdatere analytiske begivenheder.

en: Visitor event not found.
dk: Besøgsbegivenhed ikke fundet.

en: Failed to update analytics flows
dk: Opdatering af analyseflows mislykkedes

en: Address is not valid
dk: Adressen er ikke gyldig

en: Invalid signature.
dk: Ugyldig signatur.

en: Wallet not found.
dk: Tegnebog ikke fundet.

en: Nonce not found.
dk: Nonce ikke fundet.

en: Failed to update consent expiration.
dk: Opdatering af samtykkes udløb mislykkedes.

en: Failed to update nonce.
dk: Kunne ikke opdatere nonce.

en: Wrong URL format, domain not found
dk: Forkert URL-format, domæne ikke fundet

en: The domain sent in the new URL does not match the domain stored in the visitor document
dk: Domænet sendt i den nye URL matcher ikke domænet gemt i besøgsdokumentet

en: Permission denied!
dk: Adgang nægtet!

en: Error in tracking
dk: Fejl i sporing

note: Plugin Name of the plugin
en: AesirX Consent
dk: AesirX Samtykke

note: Description of the plugin
en: Aesirx Consent plugin. When you join forces with AesirX, you're not just becoming a Partner - you're also becoming a freedom fighter in the battle for privacy! Earn 25% Affiliate Commission <a href="https://aesirx.io/partner?utm_source=wpplugin&utm_medium=web&utm_campaign=wordpress&utm_id=aesirx&utm_term=wordpress&utm_content=analytics">[Click to Join]</a>
dk: AesirX samtykke-plugin. Når du slutter dig til AesirX, bliver du ikke kun en partner - du bliver også en frihedskæmper i kampen for privatlivets fred! Tjen 25% affiliatekommission <a href="https://aesirx.io/partner?utm_source=wpplugin&utm_medium=web&utm_campaign=wordpress&utm_id=aesirx&utm_term=wordpress&utm_content=analytics">[Klik for at deltage]</a>

en: Revoke your consent for data use whenever you wish.
dk: Tilbagetræk dit samtykke til brug af data, når du ønsker det.

en: Manage Decentralized Consent
dk: Administrer decentraliseret samtykke

en: Revoke Consent
dk: Tilbagetræk samtykke

en: Reject
dk: Afvis

en: Please connect your Web3 wallet
dk: Venligst tilslut din Web3-pung

en: Please sign the message on your wallet twice and wait for it to be saved.
dk: Underskriv venligst beskeden i din tegnebog to gange og vent på, at den bliver gemt.

en: Saving...
dk: Gemmer...

en: Please connect to your wallet
dk: Forbind venligst til din tegnebog

en: Connecting
dk: Forbinder

en: TRACKING AND DATA PRIVACY PREFERENCES
dk: SPORING OG DATA PRIVATLIVSPRÆFERENCER

en: About
dk: Om

en: Details
dk: Detaljer

en: Decentralized Consent
dk: Decentraliseret samtykke

en: Manage Your Consent Preferences
dk: Administrer dine samtykkepræferencer

en: Choose how we use your data: "Reject" data collection, allow tracking ["Consent"], or use "Decentralized Consent" for more control over your personal data.
dk: Vælg hvordan vi bruger dine data: 'Afvis' dataindsamling, tillad sporing ['Samtykke'], eller brug 'Decentraliseret Samtykke' for mere kontrol over dine personlige data & belønninger.

en: Choose how we use your data: "Reject" data collection, allow tracking ["Consent"].
dk: Vælg hvordan vi bruger dine data: "Afvis" dataindsamling, tillad sporing ["Samtykke"].

en: By consenting, you allow us to collect & use your data for:
dk: Ved at give samtykke tillader du os at indsamle & bruge dine data til:

en: Analytics & Behavioral Data: To improve our services & personalize your experience.
dk: Analytik & adfærdsdata: For at forbedre vores tjenester & personliggøre din oplevelse.

en: Form Data: When you contact us.
dk: Formulardata: Når du kontakter os.

en: Please note
dk: Bemærk venligst

en: We do not share your data with third parties without your explicit consent.
dk: Vi deler ikke dine data med tredjeparter uden dit udtrykkelige samtykke.

en: You can opt-in later for specific features without giving blanket consent.
dk: Du kan tilmelde dig senere for specifikke funktioner uden at give generel samtykke.

en: For more details, refer to our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>privacy policy.</a>
dk: For flere detaljer henvises til vores <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>privatlivspolitik.</a>

en: Benefits
dk: Fordele

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Control your data:</span> Choose your preferred level of data collection & tracking.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Kontrollér dine data:</span> Vælg dit foretrukne niveau af dataindsamling & sporing.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Earn rewards:</span> Participate in decentralized consent for privacy & rewards.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Tjen belønninger:</span> Deltag i decentraliseret samtykke for privatlivets fred og belønninger.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Transparent data collection practices:</span> Understand how your data is collected & used.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Gennemsigtige dataindsamlingspraksisser:</span> Forstå hvordan dine data indsamles & bruges.

en: Understanding Your Privacy Choices
dk: Forstå dine privatlivsvalg

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Reject:</span> No data will be collected or loaded except for anonymized page views & rejections. Some personalization features may be disabled.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Afvis:</span> Ingen data vil blive indsamlet eller indlæst undtagen anonymiserede sidevisninger & afvisninger. Nogle personaliseringsfunktioner kan være deaktiveret.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Consent:</span> First & third-party tracking data will be collected to enhance your experience.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Samtykke:</span> Første- og tredjeparts sporing data vil blive indsamlet for at forbedre din oplevelse.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentralized Consent:</span> Choose Decentralized Wallets or Decentralized Wallet + Shield of Privacy. Both options let you manage & revoke consent on-site or through AesirX dApp, plus earn rewards from digital marketing activities.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentraliseret Samtykke:</span> Vælg Decentraliserede Tegnebøger eller Decentraliseret Tegnebog + Privatlivsskjold. Begge muligheder lader dig administrere og tilbagekalde samtykke på stedet eller gennem AesirX dApp, plus tjene belønninger fra digitale marketingaktiviteter.

en: Our Commitment in Action
dk: Vores engagement i handling

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Privacy Protection:</span> Users have full control over their data, ensuring maximum privacy.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Beskyttelse af privatlivets fred:</span> Brugere har fuld kontrol over deres data, hvilket sikrer maksimal privatlivets fred.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Enables Compliance:</span> Using Shield of Privacy (SoP) ensures compliance with GDPR, CCPA, ePrivacy Directive, & other data protection regulations.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Muliggør Overholdelse:</span> Brug af Privacy Shield (SoP) sikrer overholdelse af GDPR, CCPA, ePrivacy-direktivet og andre databeskyttelsesregler.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Proactive Protection:</span> We enhance privacy measures to safeguard your data integrity.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Proaktiv Beskyttelse:</span> Vi forbedrer privatlivsbeskyttelsen for at sikre dine datas integritet.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Flexible Consent:</span> You can withdraw your consent anytime on-site or via our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://dapp.shield.aesirx.io' target='_blank'>dApp</a> (Decentralized Application).
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Fleksibelt samtykke:</span> Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage på stedet eller via vores <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://dapp.shield.aesirx.io' target='_blank'>dApp</a> (Decentraliseret Applikation).

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Learn More:</span> Discover our approach to data processing in our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>Privacy Policy</a>.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Lær mere:</span> Opdag vores tilgang til databehandling i vores <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>Privatlivspolitik</a>.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>For Businesses:</span> Enhance trust, secure user identities, & prevent breaches.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>For virksomheder:</span> Styrk tilliden, sikr brugeridentiteter & forebyg brud.

en: More info at <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://shield.aesirx.io' target='_blank'>https://shield.aesirx.io</a>.
dk: Mere info på <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://shield.aesirx.io' target='_blank'>https://shield.aesirx.io</a>.

en: Select your preferred decentralized consent option:
dk: Vælg din foretrukne decentraliserede samtykkemulighed:

en: Decentralized consent will be loaded
dk: Decentraliseret samtykke indlæses

en: Both first-party & third-party tracking data will be activated.
dk: Både førsteparts- og tredjeparts sporing data vil blive aktiveret.

en: All consented data will be collected.
dk: Alle samtykkede data vil blive indsamlet.

en: Users can revoke consent on-site at any time.
dk: Brugere kan til enhver tid tilbagekalde samtykke på stedet.

en: Decentralized Consent + Shield of Privacy
dk: Decentraliseret Samtykke + Beskyttelse af Privatliv

en: Users can revoke consent on-site or from the AesirX dApp at any time.
dk: Brugere kan tilbagekalde samtykke på stedet eller fra AesirX dApp når som helst.

en: Users can earn rewards from digital marketing activities.
dk: Brugere kan tjene belønninger fra digitale marketingaktiviteter.

en: Continue
dk: Fortsæt

en: Back
dk: Tilbage

en: You've chosen to reject data collection:
dk: Du har valgt at afvise dataindsamling:

en: Only anonymized page views & limited features will be available. To access all website features, including personalized content & enhanced functionality, please choose an option:
dk: Kun anonymiserede sidevisninger og begrænsede funktioner vil være tilgængelige. For at få adgang til alle webstedsfunktioner, inklusive personligt indhold og forbedret funktionalitet, vælg venligst en mulighed:

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Consent:</span> Allow data collection for analytics, form data (when you contact us), & behavioral & event tracking, with the option to opt-in for specific features.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Samtykke:</span> Tillad dataindsamling til analyse, formulardata (når du kontakter os) og adfærds- og begivenhedssporing, med mulighed for at tilmelde dig specifikke funktioner.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentralized Consent:</span> Allow data collection for analytics, form data (when you contact us), & behavioral & event tracking, with the option to revoke consent, opt-in for specific features, & earn rewards from digital marketing activities.
dk: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentraliseret samtykke:</span> Tillad dataindsamling til analyse, formulardata (når du kontakter os) og adfærds- og begivenhedssporing, med mulighed for at tilbagekalde samtykke, tilmelde sig specifikke funktioner og tjene belønninger fra digitale marketingaktiviteter.

en: You can revoke consent on the site or any explicit opt-in consent, such as payment processing, at any time
dk: Du kan tilbagekalde samtykke på siden eller enhver udtrykkelig indvilligelse, såsom betalingsbehandling, til enhver tid

en: Revoke Opt-In Consent
dk: Træk samtykke tilbage

en: Revoke Opt-In Consent for Payment Processing
dk: Træk samtykke til betalingsbehandling tilbage

en: Revoke Opt-In Consent for AesirX Privacy Advisor AI
dk: Træk samtykke til opt-in tilbage for AesirX Privacy Advisor AI

en: Revoke Consent for the site
dk: Træk samtykke tilbage for webstedet

en: Consent Management
dk: Samtykkeadministration

en: Gtag ID
dk: Gtag-ID

en: AesirX Consent Shield for Third-Party Plugins
dk: AesirX Consent Shield for tredjeparts plugins

en: Blocks selected third-party plugins from loading until user consent is given.
dk: Blokerer indlæsning af udvalgte tredjeparts-plugins, indtil brugersamtykke er givet.

en: Completely prevents the loading and execution of chosen third-party plugins before consent.
dk: Forhindrer fuldstændigt indlæsning og eksekvering af valgte tredjeparts plugins før samtykke.

en: No network requests are made to third-party servers, enabling maximum compliance with privacy regulations like GDPR and the ePrivacy Directive.
dk: Der foretages ingen netværksanmodninger til tredjepartsservere, hvilket muliggør maksimal overholdelse af privatlivsreguleringer som GDPR og ePrivacy-direktivet.

en: AesirX Consent Shield for Domain/Path-Based Blocking
dk: AesirX Samtykke Skjold til Domæne/Sti-baseret Blokering

en: Enter domain or path
dk: Indtast domæne eller sti

en: Removes scripts matching specified domains or paths from the browser until user consent is given.
dk: Fjerner scripts, der matcher angivne domæner eller stier, fra browseren indtil brugeren giver samtykke.

en: Blocks or removes scripts from running in the user's browser before consent is given.
dk: Blokerer eller fjerner scripts i brugerens browser, før samtykke er givet.

en: While it prevents scripts from executing, initial network requests may still occur, so it enhances privacy compliance under GDPR but may not fully meet the ePrivacy Directive requirements.
dk: Selvom det forhindrer scripts i at køre, kan der stadig forekomme indledende netværksanmodninger, så det forbedrer privatlivsoverholdelse under GDPR, men opfylder måske ikke fuldt ud kravene i ePrivacy-direktivet.

en: Script Blocking Options
dk: Indstillinger for blokering af scripts

en: Only Third-Party Hosts (default)
dk: Kun tredjeparts-hosts (standard)

en: Need Help? Access Our Comprehensive Documentation Hub
dk: Har du brug for hjælp? Få adgang til vores omfattende dokumentationshub

en: Could not insert consent
dk: Samtykke kunne ikke indsættes

en: Choose your tailored template
dk: Vælg din tilpassede skabelon

en: Domain
dk: Domæne

en: Configure how JavaScript is blocked based on user consent preferences.
dk: Konfigurer hvordan JavaScript blokeres baseret på brugerens samtykkepræferencer.

en: Blocks JavaScript from third-party domains, allowing first-party scripts to run normally & keep essential site functions intact.
dk: Blokere JavaScript fra tredjepartsdomæner, tillader førstepartsscript at køre normalt og holder essentielle webstedsfunktioner intakte.

en: Discover the latest features & best practices.
dk: Opdag de nyeste funktioner og bedste praksisser.

en: Save settings
dk: Gem indstillinger

en: Learn how to use AesirX Privacy Scanner with Consent Shield to detect privacy-intrusive elements, using the JetPack plugin as an example.
dk: Lær hvordan du bruger AesirX Privacy Scanner med Consent Shield til at opdage privatlivskrænkende elementer, ved brug af JetPack-plugin som eksempel.

en: To configure, input your Google Tag Manager Gtag ID & GTM ID in the designated fields. Once set up, Google Tag Manager will only load after the user provides consent.
dk: For at konfigurere skal du indtaste din Google Tag Manager Gtag-ID og GTM-ID i de angivne felter. Når det er opsat, vil Google Tag Manager kun indlæses, efter at brugeren har givet samtykke.

en: <div class='input_information_content'>
              Remember to include the explicit purpose (e.g., analytics, marketing) in the consent text to inform users why GTM is being used.</div>
dk: <div class='input_information_content'>Husk at inkludere det eksplicitte formål (f.eks. analyse, marketing) i samtykketeksten for at informere brugerne om, hvorfor GTM anvendes.</div>

en: Explore How-To Guides, instructions, & tutorials to get the most from AesirX Consent Shield. Whether you're a developer or admin, find all you need to configure & optimize your privacy setup.
dk: Udforsk vejledninger, instruktioner og tutorials for at få mest muligt ud af AesirX Consent Shield. Uanset om du er udvikler eller administrator, find alt hvad du behøver for at konfigurere og optimere dit privatlivsopsætning.

en: Reset Consent
dk: Nulstil samtykke

en: Important: Permalink Settings Required
dk: Vigtigt: Indstillinger for permalinks er nødvendige

note: translators: 1: Permalink structure example, 2: Link to Permalink Settings page
en: Our plugin requires that your site use a pretty permalink structure (for example, %1$s) to work correctly.
                                It looks like your current settings are using the plain permalink format, which might cause issues.
                                Please %2$s to open your Permalink Settings.
                                Once there, select the "Post name" option (or another pretty permalink structure) and click "Save Changes."
dk: Vores plugin kræver, at dit site bruger en pæn permalink-struktur (for eksempel %1$s) for at fungere korrekt. Det ser ud til, at dine nuværende indstillinger bruger det enkle permalink-format, hvilket kan forårsage problemer. Venligst %2$s for at åbne dine permalink-indstillinger. Vælg derefter "Postnavn"-muligheden (eller en anden pæn permalink-struktur) og klik på "Gem ændringer."

en: click here
dk: Klik her

en: GTM General
dk: Generel GTM

en: Decentralized Consent Mode
dk: Decentraliseret samtykketilstand

en: GPC Compliance
dk: GPC-overensstemmelse

en: Enable GPC Support
dk: Aktivér GPC-understøttelse

en: Disable GPC Support
dk: Deaktiver GPC-understøttelse

en: To comply with Global Privacy Control (GPC), please download and upload the following file:
dk: For at overholde Global Privacy Control (GPC), download venligst og upload følgende fil:

en: Upload Instructions:
dk: Uploadinstruktioner:

en: Download the gpc.json file.
dk: Download gpc.json-filen.

en: Connect to your website via FTP or File Manager.
dk: Forbind til dit websted via FTP eller Filhåndtering.

en: Upload the file to: <code>/public_html/.well-known/gpc.json</code>
dk: Upload filen til: <code>/public_html/.well-known/gpc.json</code>

en: Reset Detail
dk: Nulstil detalje

en: Customize Reject Text
dk: Tilpas Afvis tekst

en: Reset Reject
dk: Nulstil Afvis

en: Customize
dk: Tilpas

en: Save
dk: Gem

en: Always active
dk: Altid aktiv

en: Domain/Path-Based
dk: Domæne/sti-baseret

en: Third-Party Plugins
dk: Tredjeparts plugins

en: Essential Tracking
dk: Væsentlige sporing

en: Required for the website to function (e.g, session cookies, security tracking).
dk: Påkrævet for at hjemmesiden kan fungere (f.eks. sessionscookies, sikkerhedssporing).

en: Functional Tracking
dk: Funktionel sporing

en: User preferencese & site enhancements (e.g, language setting, live chat).
dk: Brugerpræferencer og webstedsforbedringer (f.eks. sprogindstilling, livechat).

en: Analytics Tracking
dk: Analytics-sporing

en: Visitor behavior monitoring (e.g, Google Analytics, Matomo).
dk: Overvågning af besøgendes adfærd (f.eks. Google Analytics, Matomo).

en: Advertising Tracking
dk: Annoncesporing

en: Targeted advertising & remarketing (e.g, Facebook Pixel, Google Ads).
dk: Målrettet annoncering og remarketing (f.eks. Facebook Pixel, Google Ads).

en: Custom Tracking
dk: Tilpasset sporing

en: Any additional third-party integrations (e.g, customer support tools, CDNS).
dk: Enhver yderligere tredjepartsintegration (f.eks. kundesupportværktøjer, CDNS).

en: Opt-Out of tracking
dk: Fravælg sporing

en: This website uses tracking by default. You may opt out at any time.
dk: Denne hjemmeside bruger sporing som standard. Du kan til enhver tid framelde dig.

en: Do Not Sell or Share My Personal Information (CCPA)
dk: Sælg eller del ikke mine personlige oplysninger (CCPA)

en: Disables third-party data sharing for California users.
dk: Deaktiverer tredjeparts datadeling for brugere i Californien.

en: Configurable Consent Logic
dk: Konfigurerbar samtykkelogik

en: Opt-In Mode (EU)
dk: Tilvalgstilstand (EU)

en: No tracking technologies are activated until a user explicitly gives consent. This is required by <strong>GDPR</strong> and <strong>ePrivacy Directive 5(3)</strong>.
dk: Ingen sporingsteknologier aktiveres, før en bruger udtrykkeligt giver sit samtykke. Dette er påkrævet i henhold til <strong>GDPR</strong> og <strong>e-databeskyttelsesdirektivet 5(3)</strong>.

en: Opt-Out Mode (California)
dk: Fravalgstilstand (Californien)

en: Tracking is allowed by default, but users must be able to opt out easily. This aligns with <strong>CCPA</strong> and similar U.S. privacy frameworks.
dk: Sporing er tilladt som standard, men brugere skal nemt kunne fravælge. Dette stemmer overens med <strong>CCPA</strong> og lignende amerikanske privatlivsrammer.

en: Do not sell or share options
dk: Sælg eller del ikke optioner

en: Yes
dk: Ja

en: No
dk: Ingen

en: Enable Geo-handling for Consent Mode
dk: Aktiver Geo-håndtering for samtykketilstand

en: Geo-Based Consent Rules
dk: Geo-baserede samtykkeregler

en: Browser Language
dk: Browsersprog

en: Time Zone
dk: Tidszone

en: Consent Mode
dk: Samtykketilstand

en: Allow Override
dk: Tillad tilsidesættelse

en: Language
dk: Sprog

en: Select Mode
dk: Vælg tilstand

en: Override
dk: Tilsidesæt

en: Default Consent Mode
dk: Standard samtykketilstand

en: Default Consent Mode improves Google Consent Mode 2.0 by not loading any tags until after consent is given, reducing compliance risks.
dk: Standard samtykketilstand forbedrer Google samtykketilstand 2.0 ved ikke at indlæse nogen tags, før der er givet samtykke, hvilket reducerer overholdelsesrisici.

en: Decentralized Consent Mode setup improves Google Consent Mode 2.0 by not loading any scripts, beacons, or tags until after consent is given, reducing compliance risks. It also includes Decentralized Consent, for more control over personal data.
dk: Opsætning af decentraliseret samtykketilstand forbedrer Google samtykketilstand 2.0 ved ikke at indlæse scripts, beacons eller tags, før der er givet samtykke, hvilket reducerer overholdelsesrisici. Det inkluderer også decentraliseret samtykke, for mere kontrol over personlige data og belønninger.

en: Choose how browser language and time zone are combined to determine consent rules:
dk: Vælg, hvordan browsersprog og tidszone kombineres for at bestemme samtykkeregler:

en: <strong>AND Logic (Stricter Match):</strong> Both language and time zone must match a region for its consent model to apply. Ideal for high-accuracy targeting.
dk: <strong>AND logik (strengere match):</strong> Både sprog og tidszone skal matche en region, for at dens samtykkemodel kan anvendes. Ideel til målretning med høj nøjagtighed.

en: <strong>OR Logic (More Flexible):</strong> Either language or time zone can match to apply a region’s consent model. Best for broader coverage based on user preferences.
dk: <strong>OR Logik (mere fleksibel):</strong> Enten sprog eller tidszone kan matche for at anvende en regions samtykkemodel. Bedst til bredere dækning baseret på brugerpræferencer.

en: Customize Consent Management Text
dk: Tilpas tekst til samtykkestyring

en: Customize Details Text
dk: Tilpas detaljeret tekst

en: Cookie Declaration
dk: Cookie-erklæring

en: Reset Cookie
dk: Nulstil Cookie

en: Always link your own website's Privacy Policy, not the AesirX example
dk: Link altid til dit eget websteds privatlivspolitik, ikke AesirX-eksemplet
