AI Translate 2.2.8 - en to nl_NL translation catalogue (184 entries)

en: Short Description
nl_NL: Korte beschrijving

en: AI-powered translation for WordPress & WooCommerce. Automatically translate your site in 35+ languages with your brand's unique tone of voice. Fast caching, SEO-friendly, and cost-effective.
nl_NL: AI-vertaling voor WordPress & WooCommerce. Vertaal uw site automatisch in 35+ talen met de unieke toon van uw merk. Snelle caching, SEO-vriendelijk en kosteneffectief.

en: AI Translate for WordPress &amp; WooCommerce. Multilingual SEO with translated slugs &amp; 35+ languages. Fast caching, unique Tone of Voice &amp; low AI costs.
nl_NL: AI Translate voor WordPress & WooCommerce. Meertalige SEO met vertaalde slugs en 35+ talen. Snelle caching, unieke toon en lage AI-kosten.

en: Description
nl_NL: Beschrijving

en: AI Translate automatically translates your entire website using advanced artificial intelligence. The plugin translates pages, posts, titles, menus, and more in real time while customers and bots visit your website in their perferred language. Use cache warming to improve performance for first visitors.
nl_NL: AI Translate vertaalt automatisch uw gehele website met behulp van geavanceerde kunstmatige intelligentie. De plugin vertaalt pagina's, berichten, titels, menu's en meer in realtime terwijl klanten en bots uw website bezoeken in hun voorkeurstaal. Gebruik cache warming om de prestaties voor eerste bezoekers te verbeteren.

en: What makes AI Translate unique?
nl_NL: Wat maakt AI Translate uniek?

en: Features
nl_NL: Functies

en: Installation
nl_NL: Installatie

en: Frequently Asked Questions
nl_NL: Veelgestelde Vragen

en: What are the costs for using AI Translate?
nl_NL: Wat zijn de kosten voor het gebruik van AI Translate?

en: Which languages are supported?
nl_NL: Welke talen worden ondersteund?

en: How does caching work?
nl_NL: Hoe werkt caching?

en: Does AI Translate work with all themes?
nl_NL: Werkt AI Translate met alle thema's?

en: How is my privacy protected?
nl_NL: Hoe wordt mijn privacy beschermd?

en: What happens if the AI service is unavailable?
nl_NL: Wat gebeurt er als de AI-service niet beschikbaar is?

en: How can I optimize performance?
nl_NL: Hoe kan ik de prestaties optimaliseren?

en: Can I use AI Translate for a multilingual webshop?
nl_NL: Kan ik AI Translate gebruiken voor een meertalige webshop?

en: How often are translations updated?
nl_NL: Hoe vaak worden vertalingen bijgewerkt?

en: Is AI Translate SEO-friendly?
nl_NL: Is AI Translate SEO-vriendelijk?

en: What do I need to do if a language is not translated ?
nl_NL: Wat moet ik doen als een taal niet wordt vertaald?

en: Can I customize the AI prompts?
nl_NL: Kan ik de AI-prompts aanpassen?

en: What's the difference between "Enabled Languages" and "Detectable Languages"?
nl_NL: Wat is het verschil tussen "Ingeschakelde talen" en "Detecteerbare talen"?

en: Configuration
nl_NL: Configuratie

en: API Settings
nl_NL: API-instellingen

en: Language Settings
nl_NL: Taalinstellingen

en: Cache Settings
nl_NL: Cache-instellingen

en: Advanced Settings
nl_NL: Geavanceerde instellingen

en: Usage
nl_NL: Gebruik

en: Recommended Model Selection
nl_NL: Aanbevolen modelselectie

en: Development
nl_NL: Ontwikkeling

en: External Services
nl_NL: Externe services

en: Data Handling
nl_NL: Gegevensbehandeling

en: Requirements
nl_NL: Vereisten

en: Provided by
nl_NL: Verzorgd door

en: <strong>🌐 Automatic Translation</strong> - Pages, posts, and custom post types are automatically translated
nl_NL: <strong>🌐 Automatische Vertaling</strong> - Pagina's, berichten en aangepaste berichttypen worden automatisch vertaald

en: <strong>✨ Smart AI</strong> - Generates a summary of your site for context-aware translations.
nl_NL: <strong>✨ Slimme AI</strong> - Genereert een samenvatting van uw site voor contextbewuste vertalingen.

en: <strong>🌍 35+ Languages</strong> - Support for all major world languages and much more.
nl_NL: <strong>🌍 35+ Talen</strong> - Ondersteuning voor alle belangrijke wereldtalen en nog veel meer.

en: <strong>⚡ Fast Caching</strong> - Intelligent cache for better performance and lower costs.
nl_NL: <strong>⚡ Snelle Caching</strong> - Intelligente cache voor betere prestaties en lagere kosten.

en: <strong>🔄 Automatic Updates</strong> - Cache expires immediately of content when the original page changes .
nl_NL: <strong>🔄 Automatische updates</strong> - Cache verloopt direct wanneer de originele pagina verandert.

en: <strong>🔥 Cache-Warming</strong> - Have all pages pre-translated so they are immediately available to visitors.
nl_NL: <strong>🔥 Cache-warming</strong> - Laat alle pagina's voorvertalen zodat ze direct beschikbaar zijn voor bezoekers.

en: <strong>🍪 Remembers Preferences</strong> - Saves each visitor's language preference (via cookies).
nl_NL: <strong>🍪 Onthoudt voorkeuren</strong> - Slaat de taalvoorkeur van elke bezoeker op (via cookies).

en: <strong>🎨 Easy to Use</strong> - Simple language switcher in the left corner of your website.
nl_NL: <strong>🎨 Gebruiksvriendelijk</strong> - Eenvoudige taalwisselaar in de linkerbenedenhoek van uw website.

en: <strong>🔧 Flexible</strong> - Choose your own AI model (OpenAI, Deepseek, or other APIs).
nl_NL: <strong>🔧 Flexibel</strong> - Kies uw eigen AI-model (OpenAI, Deepseek of andere API's).

en: <strong>🔗 SEO-Friendly</strong> - Also translates URLs for better search engine optimization.
nl_NL: <strong>🔗 SEO-vriendelijk</strong> - Vertaalt ook URL's voor betere zoekmachine-optimalisatie.

en: Using a caching plugin like Jetpack, WP Rocket, or W3 Total Cache
nl_NL: Een caching-plugin gebruiken zoals Jetpack, WP Rocket of W3 Total Cache

en: Configuring Memcached or Redis for database caching
nl_NL: Memcached of Redis configureren voor databasecaching

en: Adjusting cache duration based on how often you update content
nl_NL: Cacheduur aanpassen op basis van hoe vaak u inhoud bijwerkt

en: <strong>🔑 API Provider</strong> - Select a provider of your AI translation API (e.g. OpenAI)
nl_NL: <strong>🔑 API Provider</strong> - Selecteer een provider van uw AI-vertaal-API (bijv. OpenAI)

en: <strong>🔐 API Key</strong> - Your API authentication key
nl_NL: <strong>🔐 API Key</strong> - Uw API authenticatiesleutel

en: <strong>🤖 Translation Model</strong> - Choose your preferred AI model
nl_NL: <strong>🤖 Translation Model</strong> - Kies uw voorkeurs AI-model

en: <strong>🌍 Default Language</strong> - The main language of your website
nl_NL: <strong>🌍 Standaardtaal</strong> - De hoofdtalen van uw website

en: <strong>🎯 Enabled Languages</strong> - Languages visible in the language switcher
nl_NL: <strong>🎯 Ingeschakelde Talen</strong> - Talen zichtbaar in de taalwisselaar

en: <strong>🔍 Detectable Languages</strong> - Automatic translation on browser match, but not in switcher
nl_NL: <strong>🔍 Detecteerbare Talen</strong> - Automatische vertaling bij browserovereenkomst, maar niet in wisselaar

en: <strong>⏱️ Cache Duration (days)</strong> - How long translated content stays cached
nl_NL: <strong>⏱️ Cacheduur (dagen)</strong> - Hoe lang vertaalde inhoud gecached blijft

en: <strong>🗑️ Cache Management</strong> - Clear all cache, only transient cache, or cache per language
nl_NL: <strong>🗑️ Cachebeheer</strong> - Wis alle cache, alleen tijdelijke cache, of cache per taal

en: <strong>🔄 Automatic cache invalidation</strong> - Cache is only refreshed on content changes
nl_NL: <strong>🔄 Automatische cache-invalidatie</strong> - Cache wordt alleen vernieuwd bij inhoudswijzigingen

en: <strong>📄 Homepage Meta Description</strong> - Set a custom meta description that will be automatically translated.
nl_NL: <strong>📄 Homepage meta-beschrijving</strong> - Stel een aangepaste meta-beschrijving in die automatisch wordt vertaald.

en: <strong>✨ Auto-generate site context</strong> - Let the AI automatically analyze your site for better translations
nl_NL: <strong>✨ Sitecontext automatisch genereren</strong> - Laat de AI uw site automatisch analyseren voor betere vertalingen

en: <strong>📁 Location</strong> - Translations are cached in `/wp-content/uploads/ai-translate/cache/`
nl_NL: <strong>📁 Locatie</strong> - Vertalingen worden gecached in `/wp-content/uploads/ai-translate/cache/`

en: <strong>🧹 Auto-cleanup</strong> - Expired cache is automatically cleaned up
nl_NL: <strong>🧹 Automatisch opruimen</strong> - Verlopen cache wordt automatisch opgeruimd

en: <strong>🔧 Manual clearing</strong> - Clear cache manually via plugin settings
nl_NL: <strong>🔧 Handmatig wissen</strong> - Wis cache handmatig via plugininstellingen

en: <strong>💰 Deepseek</strong>: `deepseek-chat` - Slower, but more cost-effective
nl_NL: <strong>💰 Deepseek</strong>: `deepseek-chat` - Langzamer, maar kosteneffectiever

en: <strong>🔧 OpenRouter</strong>: Select google/gemini-2.5-flash-lite which has the best price/performance
nl_NL: <strong>🔧 OpenRouter</strong>: Selecteer google/gemini-2.5-flash-lite voor de beste prijs/prestatie

en: <strong>💡 Groq</strong>: Select openai/gpt-oss-120b  which is fast and the cheapest option.
nl_NL: <strong>💡 Groq</strong>: Selecteer openai/gpt-oss-120b; snel en de goedkoopste optie.

en: Gemini flash is the best price performance model available now. It is fast, support all languages and has low pricing.
nl_NL: Gemini flash is momenteel het beste prijs-prestatiemodel. Snel, ondersteunt alle talen en lage prijzen.

en: 🔗 Path-based language URLs for SEO
nl_NL: 🔗 Pad-gebaseerde taal-URL's voor SEO

en: 🚀 Support for more content types and translation improvements are in development
nl_NL: 🚀 Ondersteuning voor meer contenttypes en vertaalverbeteringen zijn in ontwikkeling

en: ⚡ Caching and API optimization are continuously improved
nl_NL: ⚡ Caching en API-optimalisatie worden continu verbeterd

en: 🔒 Only website content for translation is sent—no visitor IP or personal data
nl_NL: 🔒 Alleen website-inhoud voor vertaling wordt verzonden—geen bezoeker-IP of persoonlijke gegevens

en: 💾 All translations are cached locally; nothing is shared externally
nl_NL: 💾 Alle vertalingen worden lokaal gecached; niets wordt extern gedeeld

en: ✅ WordPress 5.0 or higher
nl_NL: ✅ WordPress 5.0 of hoger

en: ✅ PHP 8 or higher
nl_NL: ✅ PHP 8 of hoger

en: 🔑 API key for OpenAI, Deepseek, or compatible service
nl_NL: 🔑 API-sleutel voor OpenAI, Deepseek of compatibele service

en: Added cache warming for pages to admin.
nl_NL: Cache warming voor pagina's toegevoegd aan admin.

en: Implement partial caching of extremely large pages timing out on the API limits.
nl_NL: Partiële caching geïmplementeerd voor extreem grote pagina's die door API-limieten time-outen.

en: Admin user language preferred over site language for admin page translation.
nl_NL: Voorkeur voor de taal van de beheerder in plaats van de taal van de site voor het vertalen van de admin pagina.

en: Support for Wordpress 6.9
nl_NL: Ondersteuning voor WordPress 6.9

en: Issue with language parameter on home page fixed.
nl_NL: Probleem met taalparameter op startpagina opgelost.

en: Issue with search not keeping language code fixed.
nl_NL: Probleem met zoeken dat taalcode niet behoudt opgelost.

en: Improved validation of models, checking account and provider information.
nl_NL: Verbeterde validatie van modellen, controle van account- en providerinformatie.

en: Dual caching strategy for object oriented caching implemented.
nl_NL: Dubbele cachingstrategie voor objectgeoriënteerde caching geïmplementeerd.

en: Support for multi domain caching.
nl_NL: Ondersteuning voor multidomein-caching.

en: Added options for placing the Language switcher button on your site.
nl_NL: Opties toegevoegd voor het plaatsen van de taalwisselaar knop op uw site.

en: Implemented stop API calls in admin to avoid cost.
nl_NL: Stop API-aanroepen in admin geïmplementeerd om kosten te vermijden.

en: Improved caching and reduce API calls of UI elements.
nl_NL: Verbeterde caching en verminderde API-aanroepen van UI-elementen.

en: Fix menu issue with elementor theme
nl_NL: Menuprobleem met Elementor-thema opgelost

en: Improve system prompt (role, what and how).
nl_NL: Systeemprompt verbeterd (rol, wat en hoe).

en: Improve website context generator (what is the website about).
nl_NL: Websitecontext-generator verbeterd (waar de website over gaat).

en: Improve admin UX.
nl_NL: Admin UX verbeterd.

en: Fix issue with language switcher in some specific themes.
nl_NL: Probleem met taalwisselaar in sommige thema's opgelost.

en: All enabled and detectable languages added to Wordpress sitemap (/wp-sitemap.xml)
nl_NL: Alle ingeschakelde en detecteerbare talen toegevoegd aan WordPress-sitemap (/wp-sitemap.xml)

en: Adviced models on top per API provider.
nl_NL: Aanbevolen modellen bovenaan per API-provider.

en: Code base refactoring. Improve performance and security, thighening code.
nl_NL: Codebase refactoring. Betere prestaties en beveiliging, code aangescherpt.

en: Better detect usable models from OpenAI.
nl_NL: Beter detecteren van bruikbare modellen van OpenAI.

en: Change language switcher url to fixed urls instead of query param.
nl_NL: Taalwisselaar-URL gewijzigd naar vaste URL's in plaats van queryparameter.

en: Added NAV menu item for language switcher.
nl_NL: NAV-menu-item voor taalwisselaar toegevoegd.

en: Fixed JS issue with speculationrules
nl_NL: JS-probleem met speculationrules opgelost

en: Removed debug logging.
nl_NL: Debug-logging verwijderd.

en: Fix browser language detection.
nl_NL: Browser-taaldetectie opgelost.

en: Fix admin setting selecting default language.
nl_NL: Beheerinstelling voor standaardtaal selecteren opgelost.

en: Set permalink structure on initialization to post-name
nl_NL: Permalinkstructuur bij initialisatie ingesteld op postnaam

en: Fixed issue with existing meta tags in default language.
nl_NL: Probleem met bestaande meta-tags in standaardtaal opgelost

en: Exclude xml files from processing
nl_NL: XML-bestanden uitgesloten van verwerking

en: Added 10 languages.
nl_NL: 10 talen toegevoegd

en: Fix switching back and forth with default language
nl_NL: Wisselen heen en weer met standaardtaal opgelost

en: Fix race condition causing white pages for spiders/crawlers
nl_NL: Race condition die witte pagina's veroorzaakt voor spiders/crawlers opgelost

en: Fixed hreflang tags for default language
nl_NL: Hreflang-tags voor standaardtaal opgelost

en: Fix issue SEO engine inject that might mess up already troubled HTML
nl_NL: Probleem met SEO-engine-injectie opgelost dat mogelijk al problematische HTML verstoort

en: More efficient merge of translated output resulting in faster load
nl_NL: Efficiëntere merge van vertaalde output resulterend in snellere laadtijd

en: Detect untranslated text in cached pages and translated them
nl_NL: Onvertaalde tekst in gecachte pagina's gedetecteerd en vertaald

en: Reduced url length and system prompt to generate slug
nl_NL: URL-lengte en systeemprompt om slug te genereren verminderd

en: Placeholder translation improved
nl_NL: Placeholder-vertaling verbeterd

en: Total rework, changing the translation architecture
nl_NL: Totale herziening, wijziging van de vertaalarchitectuur

en: Reduced cost of translation (increasing batch)
nl_NL: Kosten van vertaling verlaagd (batch vergroten)

en: Great performance boost
nl_NL: Grote prestatieverbetering

en: Better support for third party plugins and themes
nl_NL: Betere ondersteuning voor plugins en thema's van derden

en: Fix pagination with pretty URL
nl_NL: Paginering met mooie URL opgelost

en: Remove hallucinated html tags from ALT image tags
nl_NL: Gehallucineerde HTML-tags uit ALT-afbeeldingstags verwijderd

en: Fix menu issues with translated URLs
nl_NL: Menuproblemen met vertaalde URL's opgelost

en: Implemented translated open graph tags
nl_NL: Vertaalde open graph-tags geïmplementeerd

en: Better prompting and reduced placeholder translation issues
nl_NL: Betere prompting en verminderde placeholder-vertaalproblemen

en: Added translation of (standard wordpress) translation functionality
nl_NL: Vertaling van (standaard WordPress) vertaalfunctionaliteit toegevoegd

en: Improved translation context and more translation freedom for AI
nl_NL: Verbeterde vertaalcontext en meer vertaalvrijheid voor AI

en: Improved caching and translation performance
nl_NL: Verbeterde caching en vertaalprestaties

en: Stable translated URLs: slugs only change if original changes
nl_NL: Stabiele vertaalde URL's: slugs veranderen alleen als origineel verandert

en: Added Greek and Romanian
nl_NL: Grieks en Roemeens toegevoegd

en: Fixed 404 redirects to correct language homepage
nl_NL: 404-omleidingen naar correcte taalstartpagina opgelost

en: Fixed cache clearing by language
nl_NL: Cache wissen per taal opgelost

en: Fixed non-Latin language URL translations
nl_NL: Niet-Latijnse taal-URL-vertalingen opgelost

en: Better AI prompting for tags/placeholders
nl_NL: Betere AI-prompting voor tags/placeholders

en: Improved contextual translation for single words/slugs
nl_NL: Verbeterde contextuele vertaling voor enkele woorden/slugs

en: Reduced API calls
nl_NL: API-aanroepen verminderd

en: Dynamic content support without breaking cache
nl_NL: Dynamische contentondersteuning zonder cache te breken

en: Added hreflang tags
nl_NL: Hreflang-tags toegevoegd

en: Automatic re-translation when original content changes
nl_NL: Automatische hervertaling wanneer originele inhoud verandert

en: Fixed language code issues for Ukrainian
nl_NL: Taalcode-problemen voor Oekraïens opgelost

en: Improved API settings UI
nl_NL: API-instellingen UI verbeterd

en: Custom post type support
nl_NL: Ondersteuning voor aangepast posttype

en: Improved non-Latin script URL translation
nl_NL: Verbeterde niet-Latijnse script-URL-vertaling

en: Path-based language URLs for SEO
nl_NL: Pad-gebaseerde taal-URL's voor SEO

en: Transient cache clearing option
nl_NL: Optie voor transient cache wissen

en: Better widget and link translation
nl_NL: Betere widget- en linkvertaling

en: Homepage meta description option
nl_NL: Homepage meta-beschrijving optie

en: API error handling with backoff
nl_NL: API-foutafhandeling met backoff

en: Detectable (auto-detect, no switcher) languages
nl_NL: Detecteerbare (auto-detect, geen schakelaar) talen

en: Improved cache statistics in admin
nl_NL: Verbeterde cachestatistieken in beheer

en: Remembers each visitor's language preference
nl_NL: Onthoudt de taalvoorkeur van elke bezoeker

en: Bugfixes and style improvements
nl_NL: Bugfixes en stijlverbeteringen

en: Improved hreflang original URL logic
nl_NL: Verbeterde hreflang originele URL-logica

en: Initial release with basic AI translation
nl_NL: Eerste release met basis AI-vertaling

en: 🎯 Smart AI Analysis
nl_NL: 🎯 Slimme AI-analyse

en: ⚡ Intelligent Caching
nl_NL: ⚡ Intelligente caching

en: 🌍 SEO-Friendly
nl_NL: 🌍 SEO-vriendelijk

en: 🌐 Automatic Translation
nl_NL: 🌐 Automatische vertaling

en: ✨ Smart AI
nl_NL: ✨ Slimme AI

en: 🌍 35+ Languages
nl_NL: 🌍 35+ talen

en: ⚡ Fast Caching
nl_NL: ⚡ Snelle Caching

en: 🔄 Automatic Updates
nl_NL: 🔄 Automatische updates

en: 🍪 Remembers Preferences
nl_NL: 🍪 Onthoudt voorkeuren

en: 🎨 Easy to Use
nl_NL: 🎨 Gebruiksvriendelijk

en: 🔧 Flexible
nl_NL: 🔧 Flexibel

en: 🔗 SEO-Friendly
nl_NL: 🔗 SEO-vriendelijk

en: Install the plugin
nl_NL: Installeer de plugin

en: Activate
nl_NL: Activeer

en: Configure
nl_NL: Configureren

en: Add API key
nl_NL: API-sleutel toevoegen

en: Tip for best performance
nl_NL: Tip voor beste prestaties

en: friendly permalinks
nl_NL: vriendelijke permalinks

en: Enabled Languages
nl_NL: Ingeschakelde talen

en: Detectable Languages
nl_NL: Detecteerbare talen

en: 🔐 API Key
nl_NL: 🔐 API-sleutel

en: 🤖 Translation Model
nl_NL: 🤖 Vertaalmodel

en: 🌍 Default Language
nl_NL: 🌍 Standaardtaal

en: 🎯 Enabled Languages
nl_NL: 🎯 Ingeschakelde talen

en: 🔍 Detectable Languages
nl_NL: 🔍 Detecteerbare talen

en: ⏱️ Cache Duration (days)
nl_NL: ⏱️ Cacheduur (dagen)

en: 🗑️ Cache Management
nl_NL: 🗑️ Cachebeheer

en: 🔄 Automatic cache invalidation
nl_NL: 🔄 Automatische cache-invalidatie

en: 📄 Homepage Meta Description
nl_NL: 📄 Homepage meta-beschrijving

en: ✨ Auto-generate site context
nl_NL: ✨ Sitecontext automatisch genereren

en: 📁 Location
nl_NL: 📁 Locatie

en: 🧹 Auto-cleanup
nl_NL: 🧹 Automatisch opruimen

en: 🔧 Manual clearing
nl_NL: 🔧 Handmatig wissen

en: # Good: Sequential crawling with adequate delays
nl_NL: # Goed: sequentieel crawlen met voldoende pauzes
