Anarcho Notepad - en to it_IT translation catalogue (156 entries)

en:  by
it_IT:  da

en:  in category "
it_IT:  nella categoria "

en:  of the
it_IT:  delle

en:  queries in
it_IT:  richieste in

en:  seconds
it_IT:  secondi

en: (Edit)
it_IT: (Modifica)

en: (Post author)
it_IT: (Autore dell’articolo)

en: About the Author
it_IT: Riguardo l’Autore

en: About widget - "What is this place?"
it_IT: Widget informativo - “Cos’è questo posto?”

en: Also you can use an existing PO file that placed in the "languages" folder, in order to make corrections.
it_IT: Inoltre, puoi trovare il file PO nella cartella “languages” per effettuare correzioni.

en: And many more...
it_IT: E molte altre…

en: Archive by category
it_IT: Archivia per categoria

en: Archive by date
it_IT: Archivia per data

en: Archive by month
it_IT: Archivia per mese

en: Archive by tag
it_IT: Archivia per tag

en: Archive by year
it_IT: Archivia per anno

en: Archives:
it_IT: Archivi:

en: Articles posted by
it_IT: Articoli pubblicati da

en: Author's Notepad
it_IT: Author’s Notepad

en: Author(s):
it_IT: Autore/i:

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Background Color
it_IT: Colore di Sfondo

en: Background Size
it_IT: Dimensione dello Sfondo

en: Better SEO
it_IT: SEO migliorata

en: Better typography
it_IT: Tipografia migliore

en: Block "About Author" below posts
it_IT: Blocco “Riguardo l’Autore” sotto i post

en: Built-in Breadcrumbs
it_IT: Breadcrumb integrati

en: Built-in Pagination
it_IT: Paginazione integrata

en: Built-in iconic font "Font Awesome"
it_IT: Iconico font “Font Awesome” integrato

en: Category:
it_IT: Categoria:

en: Center
it_IT: Centro

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione commenti

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Contain
it_IT: Adatta

en: Continue reading
it_IT: Continua a leggere

en: Copyright 2020. All rights reserved.
it_IT: Copyright 2020. Tutti i diritti sono riservati.

en: Copyright after post
it_IT: Copyright dopo gli articoli

en: Copyright in footer
it_IT: Copyright nel footer

en: Cover
it_IT: Copri

en: Cross browser compatible (work smooth in any modern browser)
it_IT: Compatibile con diversi browser (funziona fluidamente in qualsiasi browser moderno)

en: Custom background
it_IT: Sfondo personalizzato

en: Custom header image
it_IT: Immagine intestazione personalizzata

en: Custom menu
it_IT: Menu personalizzato

en: Custom text of copyright below posts
it_IT: Testo personalizzato di copyright sotto i post

en: Custom text of copyright in footer
it_IT: Testo personalizzato di copyright nel footer

en: Customize using "Google Web Fonts"
it_IT: Personalizza usando “Google Web Fonts”

en: Disable "Paper Search"
it_IT: Disabilita “Paper Serch”

en: Disable "Recent Posts Sticker"
it_IT: Disabilita “Sticker Articoli Recenti”

en: Disable "Red Date Ribbons"
it_IT: Disable “Data nel Nastro Rosso”

en: Disable RSS feed ribbon tag
it_IT: Disabilita il nastro del feed RSS

en: Disable block "About the Author"
it_IT: Disabilita blocco “Riguardo l’Autore”

en: Disable button "Scroll To Top"
it_IT: Disabilita il pulsante “Scorri Fino All’Inizio”

en: Disable widget "Friends & Links"
it_IT: Disabilita widget “Amici & Link”

en: Disable widget "What is this place?"
it_IT: Disabilita widget “Cos’è questo posto?”

en: EDIT
it_IT: MODIFICA

en: Easy to set up - Theme Customizer
it_IT: Facile da impostare - Personalizzatore del Tema

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad!
it_IT: Porta il tuo sito al passo successivo con una delle versioni PREMIUM di Anarcho: Author’s-Notepad e Simple-Notepad!

en: Enable "Breadcrumbs"
it_IT: Abilita "Breadcrumbs"

en: Enable "Page Navigation"
it_IT: Abilita “Navigazione Pagine”

en: Enable "Title animation"
it_IT: Abilita “Animazione titolo”

en: Enable Year in "Red Date Ribbons"
it_IT: Abilita Anno in “Data nel Nastro Rosso”

en: Explore our website
it_IT: Esplora il nostro sito web

en: Features
it_IT: Funzionalità

en: Font of posts (Google Fonts)
it_IT: Font degli articoli (Google Fonts)

en: Font size of posts
it_IT: Dimensione carattere degli articoli

en: Got more ideas? Tell us!
it_IT: Hai idee? Scrivicele!

en: Hand-coded, no WYSIWYG stuff
it_IT: Scritto a mano, nessuna roba WYSIWYG

en: Happy to enjoy the theme?
it_IT: Ti piace il tema?

en: Hello. My name is Arthur, and I'm a man behind the Anarcho-Notepad theme. I'm pleased to inform you that there are now two premium versions of this theme available: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad. These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are optimized for mobile devices by having a responsive/mobile friendly layout. Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions!
it_IT: Ciao. Mi chiamo Arthur e sono la persona dietro il tema Anarcho-Notepad. Sono lieto di informarti che ci sono due versioni premium disponibili: Author’s-Notepad e Simple-Notepad. Queste versioni premium hanno molte possibilità di personalizzazioni in più, design migliorato e molte migliorie funzionali. In più, entrambe sono ottimizzate per i dispositivi mobili usando un layout responsivo/mobile friendly. Porta il tuo sito al passo successivo con una delle versioni PREMIUM di Anarcho!

en: Help
it_IT: Aiuto

en: I'm not blaming you, but have you checked your address bar? There might be a typo in the URL.
it_IT: Non è colpa tua, hai controllato la barra degli indirizzi? Potrebbe esserci un errore di digitazione della URL.

en: If there isn't, you could try searching my website for the content you were looking for:
it_IT: Se non c’è puoi provare a fare una ricerca sul mio sito web:

en: If you have any questions or suggestions for improving and adding new features, feel free to %1$s contact us %2$s.
it_IT: Se hai domande o suggerimenti per migliorare o aggiungere nuove funzionalità, sentiti libero di %1$s contattarci %2$s.

en: If you want to help translate this theme, please use the POT file, that is included and placed in the "languages" folder, in order to create a translation files (*.po, *.mo). Just send the translation files (*.po, *.mo) to us ( %s ) and we will include the translation within the next theme update.
it_IT: Se vuoi aiutare a tradurre questo tema, puoi usare il file POT, incluso e posizionato nella cartella “languages”, per creare i file di traduzione (*.po, *.mo). Inviaci i file di traduzione (*.po, *.mo) a noi ( %s ) e li includeremo nei prossimi update del tema.

en: Improved design
it_IT: Design migliorato

en: Inspired by the idea of anarchy, we designed this free WordPress theme for your personal blogs and diaries. This theme is perfect for writers and artists. "Anarcho Notepad" can be easily customized and already translated to different languages. It utilizes latest HTML-5, CSS-3, PHP and WordPress native functions for creating the awesomeness that looks good on every browser. We are constantly adding new features to this theme to allow you to personalize it to your own needs. If you want a new feature or just want to be able to change something just ask us and we would be happy to add it. We are glad to present you the Most Anarchist WP-Theme Of All! Enjoy!
it_IT: Inspirato dall’idea di anarchia, creiamo temi WordPress gratuiti per blog personali e diari. Questo tema è perfetto per scrittori ed artisti. “Anarcho Notepad” può essere personalizzato facilmente ed è già tradotto in diverse lingue. Utilizza HTML-5, CSS-3, PHP e le funzioni native di WordPress per creare uno splendore visto su tutti i browser. Aggiungiamo in continuazione nuove funzionalità a questo tema per permetterti di personalizzarlo in base ai tuoi bisogni. Siamo lieti di presentarti il Più Anarchico Tema WP Di Sempre! Divertiti!

en: Inspired by the idea of anarchy, we designed this free WordPress theme for your personal blogs and diaries. This theme is perfect for writers and artists. "Anarcho Notepad" can be easily customized and already translated to different languages. It utilizes latest HTML-5, CSS-3, PHP and WordPress native functions for creating the awesomeness that looks good on every browser. We are constantly adding new features to this theme to allow you to personalize it to your own needs. We are glad to present you the Most Anarchist WP-Theme Of All! Enjoy!
it_IT: Inspirato dall’idea di anarchia, creiamo temi WordPress gratuiti per blog personali e diari. Questo tema è perfetto per scrittori ed artisti. “Anarcho Notepad” può essere personalizzato facilmente ed è già tradotto in diverse lingue. Utilizza HTML-5, CSS-3, PHP e le funzioni native di WordPress per creare uno splendore visto su tutti i browser. Aggiungiamo in continuazione nuove funzionalità a questo tema per permetterti di personalizzarlo in base ai tuoi bisogni. Siamo lieti di presentarti il Più Anarchico Tema WP Di Sempre! Divertiti!

en: LEAVE A COMMENT
it_IT: LASCIA UN COMMENTO

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Many of theme users would be delighted if you share your translation with the community. Thanks for your contribution!
it_IT: Molti utilizzatori del tema sarebbero grati se tu condividessi la traduzione con la community. Grazie per la tua collaborazione!

en: More features
it_IT: Altre funzionalità

en: More secure
it_IT: Più sicuro

en: More settings
it_IT: Più impostazioni

en: Need help with Anarcho-Notepad? Click here!
it_IT: Serve aiuto con Anarcho-Notepad? Clicca qui!

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: No posts by this author.
it_IT: Nessun post da questo autore.

en: Not Found
it_IT: Non Trovato

en: Numbers of recent posts in sidebar
it_IT: Numero di articoli recenti nella sidebar

en: Optimized load time
it_IT: Tempi di carica ottimizzati

en: PREMIUM versions
it_IT: Versioni PREMIUM

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page Not Found
it_IT: Pagina Non Trovata

en: Page without date
it_IT: Pagina senza data

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Paste here small text about you and/or about your site.
it_IT: Incolla qui un piccolo testo su di te e/o sul tuo sito.

en: Permanent Link to
it_IT: Link Permanente a

en: Post
it_IT: Articolo

en: Post navigation
it_IT: Navigazione articolo

en: Posted
it_IT: Pubblicato

en: Posts navigation
it_IT: Navigazione articoli

en: Posts:
it_IT: Articolo:

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Primary
it_IT: Primario

en: Profile:
it_IT: Profilo:

en: Put here your scripts
it_IT: Metti qui i tuoi script

en: RTL compatible (right to left)
it_IT: Compatibile RTL (da destra a sinistra)

en: Ready for translation (Translated to 13 languages)
it_IT: Pronto per la traduzione (Tradotto in 13 lingue)

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Responsive layout
it_IT: Layout responsivo

en: Scripts
it_IT: Script

en: Scripts after posts
it_IT: Script dopo gli articoli

en: Scripts at the beginning of the posts
it_IT: Script all’inizio degli articoli

en: Scripts at the end of the posts
it_IT: Script alla fine degli articoli

en: Scripts before posts
it_IT: Script prima degli articoli

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search for:
it_IT: Cerca:

en: Search results for
it_IT: Risultati di ricerca per

en: Show info line in footer
it_IT: Mostra la riga informativa nel footer

en: Site Tagline color
it_IT: Colore del Motto del sito

en: Site Tagline font (Google Fonts)
it_IT: Font Motto del sito (Google Fonts)

en: Site Title color
it_IT: Colore del Titolo del sito

en: Site Title font (Google Fonts)
it_IT: Font del Titolo del sito (Google Fonts)

en: Site Title position
it_IT: Posizione del Titolo del sito

en: Sitemap Page
it_IT: Pagina della mappa del sito

en: Sorry for your result nothing found
it_IT: Spiacente, non è stato trovato niente

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
it_IT: Scusa, stai cercando qualcosa che non è qui.

en: Stuff
it_IT: Cose

en: Template page "HTML map of the website"
it_IT: Template per “mappa del sito HTML”

en: Template page "Without date"
it_IT: Template per “Senza data”

en: Thank you very much for your contribution!
it_IT: Grazie mille per la tua collaborazione!

en: Thanks for your support!
it_IT: Grazie per il tuo supporto!

en: Thanks to all who helped us translate this theme into other languages!
it_IT: Grazie a chiunque abbia aiutato a tradurre questo tema in altre lingue!

en: Theme "Anarcho Notepad"
it_IT: Tema "Anarcho Notepad"

en: Theme Info
it_IT: Info sul Tema

en: These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are <b>optimized for mobile devices</b> by having a responsive/mobile friendly layout.
it_IT: Queste versioni premium hanno molte possibilità di personalizzazioni in più, design migliorato e molte migliorie funzionali. In più, entrambe sono <b>ottimizzate per i dispositivi mobili</b> usando un layout responsivo/mobile friendly.

en: This theme is ready for translation. It written on <strong>English</strong> and translated into:
it_IT: Questo tema è pronto per la traduzione. Scritto originariamente in <strong>Inglese</strong> e tradotto in:

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: Upgrade the Anarcho-Notepad theme to PREMIUM version!
it_IT: Effettua l’upgrade del tema Anarcho-Notepad alla versione PREMIUM!

en: View all posts by %s
it_IT: Visualizza tutti gli articoli di %s

en: We're very sorry, but the page you requested has not been found! It may have been moved or deleted.
it_IT: Ci dispiace ma la pagina che cerchi non è stata trovata! Potrebbe essere stata spostata o eliminata.

en: Website:
it_IT: Sito Web:

en: Widget ready (in sidebar and footer)
it_IT: Widget pronti (nella sidebare e nel footer)

en: Widgets in this area will be shown below "Friends & Links".
it_IT: I widget in questa area verranno mostrati sotto “Amici & Link”.

en: Widgets in this area will be shown below "Pages".
it_IT: I widget in questa area verranno mostrati sotto “Pagine”.

en: Widgets in this area will be shown below "Recent Posts".
it_IT: I widget in questa area verranno mostrati sotto “Articoli Recenti”.

en: Widgets in this area will be shown below "What is this place?".
it_IT: I widget in questa area verranno mostrati sotto “Cos’è questo posto?”.

en: Widgets in this area will be shown center.
it_IT: I widget in questa area verranno mostrati al centro.

en: Widgets in this area will be shown left.
it_IT: I widget in questa area verranno mostrati a sinistra.

en: Widgets in this area will be shown right.
it_IT: I widget in questa area verranno mostrati a destra.

en: WooCommerce supported
it_IT: WooCommerce supportato

en: Write your search and hit Enter
it_IT: Scrivi cosa cerchi e premi Invio

en: You got it
it_IT: Hai capito

en: You&apos;re currently reading
it_IT: Stai leggendo

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il commento è in attesa di moderazione.

en: or please DONATE
it_IT: o fai una DONAZIONE
