Anarcho Notepad - en to pt_BR translation catalogue (159 entries)

en:  by
pt_BR:  por

en:  in category "
pt_BR:  na categoria "

en:  of the
pt_BR:  da

en:  queries in
pt_BR:  consultas em

en:  seconds
pt_BR:  segundos

en: (Edit)
pt_BR: (Editar)

en: (Post author)
pt_BR: (Autor do post)

en: About the Author
pt_BR: Sobre o Autor

en: About widget - "What is this place?"
pt_BR: Sobre o widget - "O que é este lugar?"

en: Also you can use an existing PO file that placed in the "languages" folder, in order to make corrections.
pt_BR: Além disso, você pode usar um arquivo PO existente na pasta "languages", para fazer as correções.

en: And many more...
pt_BR: E muito mais...

en: Archive by category
pt_BR: Arquivo por categoria

en: Archive by date
pt_BR: Arquivo por data

en: Archive by month
pt_BR: Arquivo por mês

en: Archive by tag
pt_BR: Arquivo por tag

en: Archive by year
pt_BR: Arquivo por ano

en: Archives:
pt_BR: Arquivos:

en: Articles posted by
pt_BR: Artigos publicados por

en: Author(s):
pt_BR: Autor(es):

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Auto (Default)
pt_BR: Automático (Padrão)

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Background Size
pt_BR: Tamanho do plano de fundo

en: Better SEO
pt_BR: SEO melhorado

en: Better typography
pt_BR: Tipografia melhorada

en: Block "About Author" below posts
pt_BR: Bloco "Sobre o autor" no fim dos posts

en: Built-in Breadcrumbs
pt_BR: Breadcrumbs integrado

en: Built-in Pagination
pt_BR: Paginação Integrada

en: Built-in iconic font "Font Awesome"
pt_BR: Fonte icônica incorporada "Font Awesome"

en: CSS3 Inside
pt_BR: Feito com CSS3

en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Center
pt_BR: Centro

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de comentários

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão fechados.

en: Contain
pt_BR: Conter

en: Continue reading
pt_BR: Continue lendo

en: Copyright after post
pt_BR: Copyright após a postagem

en: Copyright in footer
pt_BR: Copyright no rodapé

en: Cross browser compatible (work smooth in any modern browser)
pt_BR: Compatível com vários navegadores (trabalhe suave em qualquer navegador moderno)

en: Custom background
pt_BR: Fundo personalizado

en: Custom header image
pt_BR: Imagem personalizada no cabeçalho

en: Custom menu
pt_BR: Menu personalizado

en: Custom text of copyright below posts
pt_BR: Texto personalizado de Copyright no fim dos posts

en: Custom text of copyright in footer
pt_BR: Texto personalizado de copyright no rodapé

en: Customize using "Google Web Fonts"
pt_BR: Personalize usando "Google Web Fonts"

en: Disable "Paper Search"
pt_BR: Desativar "Pesquisa de Papel"

en: Disable "Recent Posts Sticker"
pt_BR: Desativar "Adesivo de postagens recentes"

en: Disable "Red Date Ribbons"
pt_BR: Desativar "Fitas vermelhas de data"

en: Disable RSS feed ribbon tag
pt_BR: Desativar tag da faixa de opções de feeds RSS

en: Disable block "About the Author"
pt_BR: Desativar bloco "Sobre o Autor"

en: Disable button "Scroll To Top"
pt_BR: Desativar botão "Voltar ao Topo"

en: Disable widget "Friends & Links"
pt_BR: Desativar a caixa "Amigos & Links"

en: Disable widget "What is this place?"
pt_BR: Desativar a caixa "O que é este lugar?"

en: EDIT
pt_BR: EDITAR

en: Easy to set up - Theme Customizer
pt_BR: Fácil configurar - Personalizador de Tema

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad!
pt_BR: Eleve seu site ao próximo nível, atualizando para uma das versões PREMIUM Anarcho: o Author's-Notepad e o Simple-Notepad!

en: Enable "Breadcrumbs"
pt_BR: Ativar "Breadcrumbs"

en: Enable "Page Navigation"
pt_BR: Ativar "Navegação de página"

en: Enable "Title animation"
pt_BR: Ativar "Animação do Título"

en: Enable Year in "Red Date Ribbons"
pt_BR: Ativar o Ano na "Faixa vermelha de data"

en: Explore our website
pt_BR: Explore o nosso site

en: Features
pt_BR: Recursos

en: Font of posts (Google Fonts)
pt_BR: Fonte das postagens (Google Fonts)

en: Font size of posts
pt_BR: Tamanho de fonte das postagens

en: Footer Area 1
pt_BR: Rodapé 1

en: Footer Area 2
pt_BR: Rodapé 2

en: Footer Area 3
pt_BR: Rodapé 3

en: Got more ideas? Tell us!
pt_BR: Tem mais ideias? Diga-nos!

en: HTML5 Inside
pt_BR: Feito com HTML5

en: Hand-coded, no WYSIWYG stuff
pt_BR: Codificado à mão, sem aquilo de WYSIWYG

en: Happy to enjoy the theme?
pt_BR: Feliz em apreciar o tema?

en: Hello. My name is Arthur, and I'm a man behind the Anarcho-Notepad theme. I'm pleased to inform you that there are now two premium versions of this theme available: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad. These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are optimized for mobile devices by having a responsive/mobile friendly layout. Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions!
pt_BR: Olá. Meu nome é Arthur, e eu sou o homem por trás do tema Anarcho-Notepad. É um prazer informar que existem no momento duas versões premium deste tema disponíveis: o Author's-Notepad e o Simple-Notepad. Essas versões premium têm significativamente mais opções de personalização, design aprimorado e muitas melhorias funcionais. É importante ressaltar que ambos são otimizados para dispositivos móveis por ter um layout responsivo / compatível com dispositivos móveis. Eleve seu site ao próximo nível, atualizando para uma das versões PREMIUM Anarcho!

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: If there isn't, you could try searching my website for the content you were looking for:
pt_BR: Se não houver, tente pesquisar no meu site o conteúdo que você estava procurando:

en: If you have any questions or suggestions for improving and adding new features, feel free to %1$s contact us %2$s.
pt_BR: Se você tiver alguma dúvida ou sugestão pra melhoria ou para adicionar novos recursos, fique à vontade para entrar em %1$s entrar em contato %2$s conosco.

en: If you want to help translate this theme, please use the POT file, that is included and placed in the "languages" folder, in order to create a translation files (*.po, *.mo). Just send the translation files (*.po, *.mo) to us ( %s ) and we will include the translation within the next theme update.
pt_BR: Se você quer ajudar a traduzir esse tema, por favor use o arquivo POT, que está incluso e pode ser encontrado na pasta "languages", para criar os arquivos de tradução (*.po, *.mo). Envie os arquivos da tradução (*.po, *.mo) pra nós ( %s ) e iremos incluir a tradução junto com a próxima atualização do tema.

en: Improved design
pt_BR: Design aprimorado

en: Inspired by the idea of anarchy, we designed this free WordPress theme for your personal blogs and diaries. This theme is perfect for writers and artists. "Anarcho Notepad" can be easily customized and already translated to different languages. It utilizes latest HTML-5, CSS-3, PHP and WordPress native functions for creating the awesomeness that looks good on every browser. We are constantly adding new features to this theme to allow you to personalize it to your own needs. We are glad to present you the Most Anarchist WP-Theme Of All! Enjoy!
pt_BR: Inspirados na ideia de anarquia, criamos este tema gratuito do WordPress para seus blogs e diários pessoais. Este tema é perfeito para escritores e artistas. O "Anarcho Notepad" pode ser facilmente personalizado e já está traduzido para diferentes idiomas. Ele utiliza as mais recentes funções nativas HTML-5, CSS-3, PHP e WordPress para criar a grandiosidade que fica bem em todos os navegadores. Estamos constantemente adicionando novos recursos a este tema para permitir que você o personalize de acordo com suas próprias necessidades. Temos o prazer de apresentar o tema WP mais anarquista de todos! Aproveite!

en: LEAVE A COMMENT
pt_BR: DEIXE UM COMENTÁRIO

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Many of theme users would be delighted if you share your translation with the community. Thanks for your contribution!
pt_BR: Muitos usuários do tema ficariam encantados se você compartilhasse sua tradução com a comunidade. Obrigado pela sua contribuição!

en: More features
pt_BR: Mais recursos

en: More secure
pt_BR: Mais seguro

en: More settings
pt_BR: Mais configurações

en: Need help with Anarcho-Notepad? Click here!
pt_BR: Precisa de ajuda com Anarcho-Notepad? Clique aqui!

en: Newer posts
pt_BR: Posts mais recentes

en: Next page
pt_BR: Próxima página

en: No posts by this author.
pt_BR: Nenhum post desse autor.

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

en: Numbers of recent posts in sidebar
pt_BR: Números de postagens recentes na barra lateral

en: Older posts
pt_BR: Posts mais antigos

en: Optimized load time
pt_BR: Tempo de carregamento otimizado

en: PREMIUM versions
pt_BR: Versões PREMIUM

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Not Found
pt_BR: Página não encontrada

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: Paste here small text about you and/or about your site.
pt_BR: Cole aqui um pequeno texto sobre você e/ou sobre o seu site.

en: Permanent Link to
pt_BR: Link permanente para

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de post

en: Posted
pt_BR: Publicado

en: Posts navigation
pt_BR: Navegação por posts

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: Primary
pt_BR: Principal

en: Profile:
pt_BR: Perfil:

en: Put here your scripts
pt_BR: Coloque aqui seus scripts

en: RTL compatible (right to left)
pt_BR: Compatível com RTL (escrita da direita para esquerda)

en: Ready for translation (Translated to 13 languages)
pt_BR: Traduções prontas (Traduzido para 14 idiomas)

en: Reply
pt_BR: Responda

en: Responsive layout
pt_BR: Layout responsivo

en: Scripts after posts
pt_BR: Scripts após as postagens

en: Scripts at the beginning of the posts
pt_BR: Scripts no início das postagens

en: Scripts at the end of the posts
pt_BR: Scripts no fim das postagens

en: Scripts before posts
pt_BR: Scripts antes das postagens

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

en: Search results for
pt_BR: Resultados de busca para

en: Show info line in footer
pt_BR: Mostrar linha de informações no rodapé

en: Sidebar Area 1
pt_BR: Barra lateral 1

en: Sidebar Area 2
pt_BR: Barra lateral 2

en: Sidebar Area 3
pt_BR: Barra lateral 3

en: Sidebar Area 4
pt_BR: Barra lateral 4

en: Site Tagline color
pt_BR: Cor do slogan do site

en: Site Tagline font (Google Fonts)
pt_BR: Fonte do slogan do site (Google Fonts)

en: Site Title color
pt_BR: Cor do título do site

en: Site Title font (Google Fonts)
pt_BR: Fonte do título do site (Google Fonts)

en: Site Title position
pt_BR: Posição do Título do Site

en: Sorry for your result nothing found
pt_BR: Desculpe, mas nada coincide com seus termos de pesquisa

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
pt_BR: Desculpe, mas você está procurando por algo que não está aqui.

en: Stuff
pt_BR: Outras coisas

en: Template page "HTML map of the website"
pt_BR: Modelo de página "Mapa HTML do site"

en: Template page "Without date"
pt_BR: Modelo de página "Sem data"

en: Thank you very much for your contribution!
pt_BR: Muito obrigado por sua contribuição!

en: Thanks for your support!
pt_BR: Obrigado pelo seu apoio!

en: Thanks to all who helped us translate this theme into other languages!
pt_BR: Obrigado a todos que nos ajudaram a traduzir esse tema para outros idiomas!

en: Theme "Anarcho Notepad"
pt_BR: Tema "Anarcho Notepad"

en: Theme Info
pt_BR: Informações do tema

en: These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are <b>optimized for mobile devices</b> by having a responsive/mobile friendly layout.
pt_BR: Essas versões premium têm significativamente mais opções de personalização, design aprimorado e muitas melhorias funcionais. É importante ressaltar que ambos são <b> otimizados para dispositivos móveis </b> por ter um layout responsivo / compatível com dispositivos móveis.

en: This theme is ready for translation. It written on <strong>English</strong> and translated into:
pt_BR: Este tema está pronto para tradução. Ele foi escrito em <strong>inglês</strong> e traduzido para:

en: Translation
pt_BR: Tradução

en: Upgrade the Anarcho-Notepad theme to PREMIUM version!
pt_BR: Atualize o tema Anarcho-Notepad para a versão PREMIUM!

en: View all posts by %s
pt_BR: Ver todos posts por %s

en: We're very sorry, but the page you requested has not been found! It may have been moved or deleted.
pt_BR: Lamentamos, mas a página que você solicitou não foi encontrada! Pode ter sido movida ou excluída.

en: Website:
pt_BR: Site:

en: Widget ready (in sidebar and footer)
pt_BR: Widget pronto (na barra lateral e no rodapé)

en: Widgets in this area will be shown below "Friends & Links".
pt_BR: Os widgets nesta área serão mostrados abaixo de "Amigos & Links".

en: Widgets in this area will be shown below "Pages".
pt_BR: Os widgets nesta área serão mostrados abaixo de "Páginas".

en: Widgets in this area will be shown below "Recent Posts".
pt_BR: Os widgets nesta área serão mostrados abaixo de "Postagens Recentes".

en: Widgets in this area will be shown below "What is this place?".
pt_BR: Os widgets nesta área serão mostrados abaixo d "O que é este lugar?".

en: Widgets in this area will be shown center.
pt_BR: Os widgets nesta área serão mostrados ao centro.

en: Widgets in this area will be shown left.
pt_BR: Os widgets nesta área serão mostrados à esquerda.

en: Widgets in this area will be shown right.
pt_BR: Os widgets nesta área serão mostrados à direita.

en: WooCommerce supported
pt_BR: WooCommerce suportado

en: You&apos;re currently reading
pt_BR: Você está lendo agora

en: You&apos;re currently viewing
pt_BR: Você está lendo agora

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação.

en: by Space X-Chimp
pt_BR: por Space X-Chimp

en: in
pt_BR: em

en: or please DONATE
pt_BR: ou faça uma DOAÇÃO, por favor
