Anarcho Notepad - en to uk_UA translation catalogue (169 entries)

en:  by
uk_UA:  від

en:  in category "
uk_UA:  в категоріі "

en:  mb
uk_UA:  мб

en:  of the
uk_UA:  з

en:  queries in
uk_UA:  запитів в

en:  seconds
uk_UA:  секунд

en: (Edit)
uk_UA: (Редактувати)

en: (Post author)
uk_UA: (Автор запису)

en: About the Author
uk_UA: Про Автора

en: About widget - "What is this place?"
uk_UA: Віджет - “What is this place?” (Що це за місце?)

en: Also you can use an existing PO file that placed in the "languages" folder, in order to make corrections.
uk_UA: Також ви можете використовувати існуючий файл PO, який поміщений в папку “languages”, для того, щоб внести поправки в уже існуючий переклад.

en: And many more...
uk_UA: І багато іншого…

en: Archive by category
uk_UA: Архів по категорії

en: Archive by date
uk_UA: Архів по даті

en: Archive by month
uk_UA: Архів по місяцю

en: Archive by tag
uk_UA: Архів по тегу

en: Archive by year
uk_UA: Архів по року

en: Archives:
uk_UA: Архіви:

en: Articles posted by
uk_UA: Статті, оприлюднени

en: Author(s):
uk_UA: Автор(и)

en: Author:
uk_UA: Автор:

en: Auto (Default)
uk_UA: Автоматично (Стандарт)

en: Background Color
uk_UA: Колір фону

en: Background Size
uk_UA: Розмір фону

en: Better SEO
uk_UA: Краща SEO

en: Better typography
uk_UA: Краща типографія

en: Block "About Author" below posts
uk_UA: Блок “Про автора" нижче записів

en: Built-in Breadcrumbs
uk_UA: Вбудовано “Хлібні крихти”

en: Built-in Pagination
uk_UA: Вбудовано розбиття на сторінці

en: Built-in iconic font "Font Awesome"
uk_UA: Вбудований шрифт-іконки "Font Awesome"

en: CSS3 Inside
uk_UA: CSS3 Всередині

en: Category:
uk_UA: Категорія:

en: Center
uk_UA: По центру

en: Comment navigation
uk_UA: Навігація по коментарям

en: Comments are closed.
uk_UA: Коментарі вимкнені.

en: Contain
uk_UA: Помістити

en: Continue reading
uk_UA: Продовжити читання

en: Copyright after post
uk_UA: Копірайт після запису

en: Copyright in footer
uk_UA: Копірайт в нижньому колонтитулі

en: Cover
uk_UA: Обкладинка

en: Cross browser compatible (work smooth in any modern browser)
uk_UA: Кросс-браузерна сумісність (працює гладко в будь-якому сучасному браузері)

en: Custom background
uk_UA: Користувацький фон

en: Custom header image
uk_UA: Користувацьке зображення в верхньому колонтитулі

en: Custom menu
uk_UA: Користувацьке меню

en: Custom text of copyright below posts
uk_UA: Користувацький текст копірайту нижче записів

en: Custom text of copyright in footer
uk_UA: Користувацький текст копірайту в нижньому колонтитулі

en: Customize using "Google Web Fonts"
uk_UA: Налаштування за допомогою “Google Web Fonts”

en: Disable "Paper Search"
uk_UA: Вимкнути "Сторінка пошуку"

en: Disable "Recent Posts Sticker"
uk_UA: Вимкнути "Стікер з останніми записами"

en: Disable "Red Date Ribbons"
uk_UA: Вимкнути "Червоні стрічки з датою"

en: Disable RSS feed ribbon tag
uk_UA: Вимкнути стрічку-іконку RSS каналу

en: Disable block "About the Author"
uk_UA: Вимкнути блок "Про Автора"

en: Disable button "Scroll To Top"
uk_UA: Вимкнути кнопку ”Нагору"

en: Disable widget "Friends & Links"
uk_UA: Вимкнути "Friends & Links" (Друзі та Посилання)

en: Disable widget "What is this place?"
uk_UA: Вимкнути "What is this place?" (Що це за місце?)

en: EDIT
uk_UA: Редагувати

en: Easy to set up - Theme Customizer
uk_UA: Простота установки - Theme Customizer

en: Edit
uk_UA: Редактувати

en: Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad!
uk_UA: Підніміть свій веб-сайт на новий рівень, оновившись до однієї з PREMIUM версій Anarcho: Author’s-Notepad і Simple-Notepad!

en: Enable "Breadcrumbs"
uk_UA: Увімкнути "Хлібні крихти"

en: Enable "Page Navigation"
uk_UA: Увімкнути "Посторінкова навігація"

en: Enable "Title animation"
uk_UA: Увімкнути "Анімація заголовка"

en: Enable Year in "Red Date Ribbons"
uk_UA: Показувати рік в "Червоні стрічки з датою"

en: Explore our website
uk_UA: Дослідіть наш веб-сайт

en: Features
uk_UA: Можливості

en: Font of posts (Google Fonts)
uk_UA: Шрифт записів (Google Fonts)

en: Font size of posts
uk_UA: Розмір шрифту в записах

en: Footer Area 1
uk_UA: Область колонтитула 1

en: Footer Area 2
uk_UA: Область колонтитула 2

en: Footer Area 3
uk_UA: Область колонтитула 3

en: Got more ideas? Tell us!
uk_UA: Є ще ідеї? Скажи мені!

en: HTML5 Inside
uk_UA: HTML5 Всередині

en: Hand-coded, no WYSIWYG stuff
uk_UA: Код написаний вручну, ніяких WYSIWYG

en: Happy to enjoy the theme?
uk_UA: Щасливий володар Anarcho-Notepad?

en: Hello. My name is Arthur, and I'm a man behind the Anarcho-Notepad theme. I'm pleased to inform you that there are now two premium versions of this theme available: the Author's-Notepad and the Simple-Notepad. These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are optimized for mobile devices by having a responsive/mobile friendly layout. Elevate your website to the next level by upgrading to one of the PREMIUM Anarcho versions!
uk_UA: Вітання! Мене звати Артур, Я той хто стоїть за темой Anarcho-Notepad. Я радий повідомити вам, що тепер доступні дві преміум версії цієї теми: это Author’s-Notepad і Simple-Notepad. Зверніть увагу на те, що вони мають набагато більш просунуті опції Customizer’а, набагато більш покращений дизайн та багато більше поліпшень. А також вони обидві оптимізовані для мобільних пристроїв (має responsive/mobile friendly макет). Підніміть ваш сайт на новий рівень шляхом оновлення теми Anarcho-Notepad до преміум версії!

en: Help
uk_UA: Допомога

en: I'm not blaming you, but have you checked your address bar? There might be a typo in the URL.
uk_UA: Я вас не звинувачую, але чи перевірили ви адресу? Можливо в URL у вас опечатка.

en: If there isn't, you could try searching my website for the content you were looking for:
uk_UA: Ви можете скористуватися пошуком на моєму сайті:

en: If you have any questions or suggestions for improving and adding new features, feel free to %1$s contact us %2$s.
uk_UA: Якщо у вас є які-небудь питання або пропозиції щодо поліпшення і додавання нових можливостей, не соромтеся %1$s зв'язатися з нами %2$s.

en: If you want to help translate this theme, please use the POT file, that is included and placed in the "languages" folder, in order to create a translation files (*.po, *.mo). Just send the translation files (*.po, *.mo) to us ( %s ) and we will include the translation within the next theme update.
uk_UA: Якщо ви бажаєте допомогти перевести цю тему, то будь ласка, використовуйте файл POT, який поміщений в каталог “languages”, для того, щоб створити файли перекладу (*.po, *.mo). Просто надішліть файли перекладу (*.po, *.mo) нам ( %s ) і ми включимо переклад в наступне оновлення теми.

en: Improved design
uk_UA: Вдосконалений дизайн

en: Inspired by the idea of anarchy, we designed this free WordPress theme for your personal blogs and diaries. This theme is perfect for writers and artists. "Anarcho Notepad" can be easily customized and already translated to different languages. It utilizes latest HTML-5, CSS-3, PHP and WordPress native functions for creating the awesomeness that looks good on every browser. We are constantly adding new features to this theme to allow you to personalize it to your own needs. We are glad to present you the Most Anarchist WP-Theme Of All! Enjoy!
uk_UA: Натхненні ідеєю анархії, ми розробили цю безкоштовну тему WordPress для ваших особистих блогів і щоденників. Ця тема ідеально підходить для письменників і художників. “Anarcho Notepad” може бути легко налаштований і вже переведений на різні мови. Вона використовує новітні HTML-5, CSS-3, PHP і нативні функції WordPress для створення чудовостей, які добре виглядають в будь-якому браузері. Ми постійно додаємо нові функції в цю тему, щоб ви могли налаштувати її під свої потреби. Ми раді представити вам саму анархістську WP-тему з усіх! Насолоджуйтесь!

en: LEAVE A COMMENT
uk_UA: ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

en: Left
uk_UA: Зліва

en: Many of theme users would be delighted if you share your translation with the community. Thanks for your contribution!
uk_UA: Багато з користувачів теми були б раді, якщо ви поділитеся своїм перекладом з спільнотою. Дякуемо за ваш внесок!

en: Meta
uk_UA: Мета

en: More features
uk_UA: Більше можливостей

en: More secure
uk_UA: Більш безпечний

en: More settings
uk_UA: Більше налаштувань

en: Need help with Anarcho-Notepad? Click here!
uk_UA: Потрібна допомога з Anarcho-Notepad? Натисніть тут!

en: Newer posts
uk_UA: Новіші записи

en: Next page
uk_UA: Наступна сторінка

en: No posts by this author.
uk_UA: Немає повідомлень цього автора.

en: Not Found
uk_UA: Не знайдено

en: Numbers of recent posts in sidebar
uk_UA: Число останніх записів в бічній панелі

en: Older posts
uk_UA: Старіші записи

en: Optimized load time
uk_UA: Оптимізований час завантаження

en: PREMIUM versions
uk_UA: PREMIUM версії

en: Page
uk_UA: Сторінка

en: Page Not Found
uk_UA: Сторiнка не знайдена

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

en: Paste here small text about you and/or about your site.
uk_UA: Впишіть сюди невеликий текст про себе i/чи про свій сайт.

en: Permanent Link to
uk_UA: Постійна посилання на

en: Pingback:
uk_UA: Сповіщення:

en: Post
uk_UA: Запис

en: Post navigation
uk_UA: Навігація по запису

en: Posted
uk_UA: Оприлюднено

en: Posts navigation
uk_UA: Навігація по записах

en: Posts:
uk_UA: Записи:

en: Previous page
uk_UA: Попередня сторінка

en: Primary
uk_UA: Головне

en: Profile:
uk_UA: Профіль:

en: Put here your scripts
uk_UA: Помістіть сюди свої скрипти

en: RTL compatible (right to left)
uk_UA: RTL сумісний (справа наліво)

en: Ready for translation (Translated to 13 languages)
uk_UA: Готовий до перекладу (Перекладено на 12 мов)

en: Reply
uk_UA: Відповісти

en: Responsive layout
uk_UA: Responsive макет

en: Scripts
uk_UA: Скрипти

en: Scripts after posts
uk_UA: Скрипты після записів

en: Scripts at the beginning of the posts
uk_UA: Скрипты на початку записів

en: Scripts at the end of the posts
uk_UA: Скрипты в кінці записів

en: Scripts before posts
uk_UA: Скрипти перед записами

en: Search
uk_UA: Пошук

en: Search for:
uk_UA: Знайти результати для:

en: Search results for
uk_UA: Знайти результати для

en: Show info line in footer
uk_UA: Відображати інфо-рядок в футере

en: Sidebar Area 1
uk_UA: Бічна зона 1

en: Sidebar Area 2
uk_UA: Бічна зона 2

en: Sidebar Area 3
uk_UA: Бічна зона 3

en: Sidebar Area 4
uk_UA: Бічна зона 4

en: Site Tagline color
uk_UA: Колір підзаголовка

en: Site Tagline font (Google Fonts)
uk_UA: Шрифт підзаголовка (Google Fonts)

en: Site Title color
uk_UA: Колір заголовка

en: Site Title font (Google Fonts)
uk_UA: Шрифт заголовка (Google Fonts)

en: Site Title position
uk_UA: Позиція заголовка

en: Sorry for your result nothing found
uk_UA: Вибачте, але по вашому запросу нічого не знайдено

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
uk_UA: Пробачте, але тут немає того, що ви шукаєте.

en: Stuff
uk_UA: Стафф

en: Template page "HTML map of the website"
uk_UA: Шаблон сторінки "HTML мапа сайту"

en: Template page "Without date"
uk_UA: Шаблон сторінки "Без дати"

en: Thank you very much for your contribution!
uk_UA: Спасибі вам велике за ваш внесок!

en: Thanks for your support!
uk_UA: Дякуємо за вашу підтримку!

en: Thanks to all who helped us translate this theme into other languages!
uk_UA: Дякуемо всіх, хто допоміг нам перекласти цю тему на інші мови!

en: Theme "Anarcho Notepad"
uk_UA: Тема "Anarcho Notepad"

en: Theme Info
uk_UA: Інфо про тему

en: These premium versions have significantly more customization options, improved design and many functional improvements. Importantly, both are <b>optimized for mobile devices</b> by having a responsive/mobile friendly layout.
uk_UA: Ці преміум-версії мають значно більше опцій налаштування, покращений дизайн і безліч функціональних поліпшень. Важливо відзначити, що вони обидві <b>оптимізовані для мобільних пристроїв</b> завдяки responsive/mobile friendly макету.

en: This theme is ready for translation. It written on <strong>English</strong> and translated into:
uk_UA: Ця тема готова до перекладу. Вона написана на <strong>English</strong> і переведена на:

en: Translation
uk_UA: Переклад

en: Upgrade the Anarcho-Notepad theme to PREMIUM version!
uk_UA: Оновити тему Anarcho-Notepad до преміум версії!

en: View all posts by %s
uk_UA: Переглянути всі записи від %s

en: We're very sorry, but the page you requested has not been found! It may have been moved or deleted.
uk_UA: Вибачте, але сторiнка, яку ви запрошуєте, не знайдена. Вона, можливо, переміщена або знищена.

en: Website:
uk_UA: Веб-сайт:

en: Widget ready (in sidebar and footer)
uk_UA: Готовий до віджетів (в бічній панелі і нижньому колонтитулі)

en: Widgets in this area will be shown below "Friends & Links".
uk_UA: Віджети у цій зоні будуть показані нижче "Друзі та посилання".

en: Widgets in this area will be shown below "Pages".
uk_UA: Віджети у цій зоні будуть показані нижче "Сторінки".

en: Widgets in this area will be shown below "Recent Posts".
uk_UA: Віджети у цій зоні будуть показані нижче "Останні записи".

en: Widgets in this area will be shown below "What is this place?".
uk_UA: Віджети у цій зоні будуть показані нижче "Що це за місце?".

en: Widgets in this area will be shown center.
uk_UA: Віджети у цій зоні будуть показані в центрі.

en: Widgets in this area will be shown left.
uk_UA: Віджети у цій зоні будуть показані зліва.

en: Widgets in this area will be shown right.
uk_UA: Віджети у цій зоні будуть показані справа.

en: WooCommerce supported
uk_UA: WooCommerce підтримується

en: Write your search and hit Enter
uk_UA: Впишіть слово і нажміть Enter

en: You got it
uk_UA: Ось воно

en: You&apos;re currently reading
uk_UA: Ви зараз читаєте

en: You&apos;re currently viewing
uk_UA: Ви зараз переглядаєте

en: Your comment is awaiting moderation.
uk_UA: Ваш коментар чекає перевірки.

en: by Space X-Chimp
uk_UA: від Space X-Chimp

en: in
uk_UA: в

en: or please DONATE
uk_UA: або будь-ласка підтримайте
