BusiProf Pro 1.8.4 - en to nl_NL translation catalogue (253 entries)

en:  Client
nl_NL: Klant

en: &larr; Older Comments
nl_NL: &larr; Oudere reacties

en: (DESIGNER)
nl_NL: (ONTWERPER)

en: (DEVELOPER)
nl_NL: (ONTWIKKELAAR)

en: (Sales & Marketing)
nl_NL: (Verkoop & marketing)

en: 24/7 Support
nl_NL: 24/7 ondersteuning

en: A responsive theme for all type of business that features multiple nav menus, several sidebars, and more. With pixel-perfect design, it's great for any blogger who wants a new look for their site. The theme is built using Twitter bootstrap.
nl_NL: Een reponsive thema voor allerlei soorten bedrijven met meerdere navigatiemenu's, enkele zijbalken en meer. Met een tot de pixel perfect ontwerp, is het geweldig voor elke blogger die een nieuwe look voor hun site wil. Het thema is gebouwd met Twitter bootstrap.

en: About Us
nl_NL: Over ons

en: About Us page settings
nl_NL: Over ons pagina-instellingen

en: Add Icon
nl_NL: Icoon toevoegen

en: Add New
nl_NL: Nieuwe toevoegen

en: Add New Client
nl_NL: Nieuwe klant toevoegen

en: Add New Member
nl_NL: Nieuw teamlid toevoegen

en: Add New Project
nl_NL: Nieuw project toevoegen

en: Add new Service
nl_NL: Nieuwe dienst toevoegen

en: Add new Testimonial
nl_NL: Nieuwe recensie toevoegen

en: Add new field
nl_NL: Voeg een nieuw veld toe

en: Add new slide
nl_NL: Nieuwe slide toevoegen

en: Address one
nl_NL: Adres één

en: Address two
nl_NL: Adres twee

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
nl_NL: Vergeet niet om na het wijzigen van de slug de permalinks op te slaan. Zonder het opslaan worden de oude permalinks niet bijgewerkt.

en: All
nl_NL: Alles

en: All Clients
nl_NL: Alle klanten

en: All Members
nl_NL: Alle leden

en: All Projects
nl_NL: Alle projecten

en: Animation
nl_NL: Animatie

en: Animation speed
nl_NL: Snelheid animatie

en: Archive by category
nl_NL: Archief op categorie

en: Articles posted by
nl_NL: Artikelen geplaatst door

en: Awesome Services
nl_NL: Geweldige diensten

en: Background Image
nl_NL: Achtergrondafbeelding

en: Background attachment
nl_NL: Positionering achtergrond

en: Blog Archive
nl_NL: Blog archief

en: Blog meta settings
nl_NL: Blogmeta-instellingen

en: Blog section
nl_NL: Blog-sectie

en: Blog-Fullwidth
nl_NL: Blog-volledige-breedte

en: Blog-Right-Sidebar
nl_NL: Blog-zijbalk-rechts

en: Blog-left-sidebar
nl_NL: Blog-zijbalk-links

en: Business cards
nl_NL: Visitekaartjes

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
nl_NL: Busiprof: het perfecte WordPress-thema voor een app en webontwikkelaar

en: Button Link
nl_NL: Link knop

en: Button Text
nl_NL: Tekst knop

en: Category Archive
nl_NL: Categorie archief

en: Clean and usable UI kit
nl_NL: Nette en bruikbare UI-kit

en: Click here permalinks setting
nl_NL: Klik hier voor permalinks-instelling

en: Click here to add Team
nl_NL: Klik hier om een team toe te voegen

en: Click here to add client
nl_NL: Klik hier om een klant toe te voegen

en: Click here to add project
nl_NL: Klik hier om project toe te voegen

en: Client Detail
nl_NL: Klant details

en: Client Slider settings
nl_NL: Instellingen klant slider

en: Client slider
nl_NL: Klant slider

en: Client slug
nl_NL: Klant slug

en: Color
nl_NL: Kleur

en: Comment
nl_NL: Reactie

en: Comment navigation
nl_NL: Reactienavigatie

en: Contact page setting
nl_NL: Contactpagina-instelling

en: Copyright text
nl_NL: Copyright tekst

en: Custom CSS
nl_NL: Aangepaste CSS

en: Customizer Repeater
nl_NL: Customizer herhaler

en: Daily Archive
nl_NL: Dagelijks archief

en: Delete field
nl_NL: Verwijder veld

en: Description
nl_NL: Beschrijving

en: Designation
nl_NL: Bestemming

en: Direction
nl_NL: Richting

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Email us: themes@busiprof.com
nl_NL: Mail ons: themes@busiprof.com

en: Enable Client section
nl_NL: Klant-sectie inschakelen

en: Enable Client slider
nl_NL: Klant slider inschakelen

en: Enable Google Maps
nl_NL: Google Maps inschakelen

en: Enable Home Blog section
nl_NL: Blog-sectie homepagina inschakelen

en: Enable Home Client section
nl_NL: Klant-sectie homepagina inschakelen

en: Enable Home Project section
nl_NL: Project-sectie homepagina inschakelen

en: Enable Home Team section
nl_NL: Team-sectie home inschakelen

en: Enable Home Testimonial section
nl_NL: Recensie-sectie homepagina inschakelen

en: Enable Infobar
nl_NL: Informatiebalk inschakelen

en: Enable Services on homepage
nl_NL: Diensten op homepagina inschakelen

en: Enable Team section
nl_NL: Team-sectie inschakelen

en: Enable Testimonial section
nl_NL: Recensie-sectie inschakelen

en: Enable background image
nl_NL: Achtergrondafbeelding inschakelen

en: Enable background image overlay
nl_NL: Overlay achtegrondafbeelding inschakelen

en: Enable contact information
nl_NL: Contactinformatie inschakelen

en: Enable custom color skin
nl_NL: Aangepaste kleurenthema inschakelen

en: Enable footer's social icons
nl_NL: Sociale iconen footer inschakelen

en: Enable front page
nl_NL: Voorpagina inschakelen

en: Enable logo text
nl_NL: Tekstlogo inschakelen

en: Enable slider
nl_NL: Slider inschakelen

en: Enter Logo Height
nl_NL: Vul hoogte logo in

en: Enter Logo Width
nl_NL: Vul breedte logo in

en: Error 404
nl_NL: Fout 404

en: Find all icons
nl_NL: Alle iconen vinden

en: Font Awesome icon
nl_NL: Font Awesome-icoon

en: Footer copyright settings
nl_NL: Copyright footer-instellingen

en: Footer widget area
nl_NL: Footer widget ruimte

en: Front page
nl_NL: Startpagina

en: General settings
nl_NL: Algemene instellingen

en: Go Back
nl_NL: Ga terug

en: Graphic design
nl_NL: Grafisch ontwerp

en: Graphic design & web design
nl_NL: Grafisch ontwerp & web ontwerp

en: Header logo settings
nl_NL: Logo header-instellingen

en: Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.
nl_NL: Hier kun je een korte biografie van de eigenaar, staf of je vestiging toevoegen. Hier kun je een korte biografie van de eigenaar, staf of je vestiging toevoegen. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.

en: Hide post meta from blog pages, archive pages, categories, author, etc.
nl_NL: Berichtmeta van blogpagina's, archiefpagina's, categorieën, auteur, enz. verbergen.

en: Homepage Two
nl_NL: Homepagina twee

en: Homepage section settings
nl_NL: Instellingen homepaginasectie

en: Icon
nl_NL: Icoon

en: Image
nl_NL: Afbeelding

en: Image type
nl_NL: Type afbeelding

en: Infobar settings
nl_NL: Instellingen informatiebalk

en: Infobar text
nl_NL: Tekst informatiebalk

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
nl_NL: Het is een welbekend feit dat een lezer zal worden afgeleid van de leesbare inhoud van een pagina als deze naar zijn lay-out kijkt.

en: Leave a Reply
nl_NL: Geef een reactie

en: Leave a comment
nl_NL: Een reactie plaatsen

en: Logged in as
nl_NL: Ingelogd als

en: Logout
nl_NL: Uitloggen

en: Logout of this account
nl_NL: Uitloggen van dit account

en: Meet The Team
nl_NL: Ontmoet het team

en: Meet our clients
nl_NL: Ontmoet onze klanten

en: Member Details
nl_NL: Leden details

en: Message
nl_NL: Bericht

en: Monthly Archive
nl_NL: Maandelijks archief

en: More Services
nl_NL: Meer diensten

en: Name
nl_NL: Naam

en: New Link
nl_NL: Nieuwe link

en: Newer Comments &rarr;
nl_NL: Nieuwere reacties &rarr;

en: Next
nl_NL: Volgende

en: No Links found
nl_NL: Geen links gevonden

en: No links found in trash
nl_NL: Geen links in de prullenbak gevonden

en: None
nl_NL: Geen

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
nl_NL: Opmerking: enkele iconen worden hier niet weergeven. Je kunt een volledige lijst van iconen zien via %1$s.

en: Nothing found
nl_NL: Niets gevonden

en: Number of displayed projects
nl_NL: Aantal getoonde projecten

en: Number of shown clients
nl_NL: Aantal te tonen klanten

en: OFF
nl_NL: UIT

en: ON
nl_NL: AAN

en: Oops! Page not found!
nl_NL: Oeps! Pagina niet gevonden!

en: Open link in new tab
nl_NL: Link in nieuw tabblad openen

en: Open link in new tab:
nl_NL: Link in een nieuwe tab openen:

en: Our Team
nl_NL: Ons team

en: Our Testimonials
nl_NL: Onze recensies

en: Page
nl_NL: Pagina

en: Page Fullwidth
nl_NL: Pagina volledige breedte

en: Phone
nl_NL: Telefoon

en: Popular
nl_NL: Populair

en: Posts tagged
nl_NL: Berichten getagd

en: Predefined colors
nl_NL: Voorgedefinieerde kleuren

en: Predefined default background
nl_NL: Vooringestelde standaard achtergrond

en: Predefined default backgrounds
nl_NL: Vooringestelde standaard achtergronden

en: Previous
nl_NL: Vorige

en: Primary Menu
nl_NL: Primair menu

en: Print media
nl_NL: Drukwerk

en: Project Archive page settings
nl_NL: Instellingen archiefpagina project

en: Project Details
nl_NL: Project details

en: Project With Category
nl_NL: Project met categorie

en: Project categories
nl_NL: Projectcategorieën

en: Project page settings
nl_NL: Instellingen projectpagina

en: Project section
nl_NL: Project-sectie

en: Project settings
nl_NL: Project-instellingen

en: Project slug
nl_NL: Projectslug

en: Project-2-column
nl_NL: Project-2-kolom

en: Project-3-column
nl_NL: Project-3-kolom

en: Project-4-column
nl_NL: Project-4-kolom

en: Project’s category slug
nl_NL: Categorie slug van project

en: Quick contact
nl_NL: Snel contact opnemen

en: Quote
nl_NL: Citaat

en: Read More
nl_NL: Meer lezen

en: Recent Blog
nl_NL: Recente blog

en: Recent Blog setting
nl_NL: Instelling recente blog

en: Recent Project category
nl_NL: Recente projectcategorie

en: Recent Projects
nl_NL: Recente projecten

en: Remove Icon
nl_NL: Verwijder icoon

en: Reply
nl_NL: Beantwoorden

en: Responsive WP theme
nl_NL: Responsive WP-thema

en: Responsive design
nl_NL: Responsive ontwerp

en: SEO Friendly URL
nl_NL: SEO-vriendelijke URL

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Search Links
nl_NL: Links zoeken

en: Search results for
nl_NL: Zoekresultaten voor

en: Section 1
nl_NL: Sectie 1

en: Section 2
nl_NL: Sectie 2

en: Section 3
nl_NL: Sectie 3

en: Section 4
nl_NL: Sectie 4

en: Section 5
nl_NL: Sectie 5

en: Section 6
nl_NL: Sectie 6

en: Section 7
nl_NL: Sectie 7

en: Select column layout
nl_NL: Kolom-layout selecteren

en: Send Message
nl_NL: Verzend bericht

en: Service
nl_NL: Dienst

en: Service Detail
nl_NL: Dienst details

en: Service content
nl_NL: Inhoud dienst

en: Service page settings
nl_NL: Dienst pagina-instellingen

en: Service section
nl_NL: Dienst-sectie

en: Service settings
nl_NL: Dienst-instellingen

en: Sidebar widget area
nl_NL: Zijbalk widgetruimte

en: Skin color
nl_NL: Themakleur

en: Slide Format
nl_NL: Formaat slide

en: Slider Content
nl_NL: Inhoud slider

en: Slider Detail
nl_NL: Slider details

en: Slider settings
nl_NL: Slider-instellingen

en: Slideshow speed
nl_NL: Snelheid slideshow

en: Social icons
nl_NL: Social iconen

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nl_NL: Helaas, geen resultaten voldeden aan de zoekcriteria. Probeer het opnieuw met andere zoekwoorden.

en: Sorry, your nonce did not verify.
nl_NL: Sorry, je nonce kon niet worden geverifieerd.

en: Standard
nl_NL: Standaard

en: Subtitle
nl_NL: Ondertitel

en: Tag Archive
nl_NL: Tag archief

en: Team section
nl_NL: Team-sectie

en: Team setting
nl_NL: Instelling team

en: Template settings
nl_NL: Template-instellingen

en: Testimonial
nl_NL: Recensie

en: Testimonial Detail
nl_NL: Recensie details

en: Testimonial content
nl_NL: Inhoud recensie

en: Testimonial settings
nl_NL: Recensie-instellingen

en: Testimonials section
nl_NL: Recensies-sectie

en: Thank you
nl_NL: Bedankt

en: Theme Layout
nl_NL: Thema lay-out

en: Theme Layout Manager
nl_NL: Thema lay-out beheerder

en: Theme style settings
nl_NL: Themastijl-instellingen

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nl_NL: Dit bericht is beveiligd met een wachtwoord. Geef het wachtwoord om reacties te bekijken.

en: Title
nl_NL: Titel

en: To display your contact information
nl_NL: Om je contactinformatie te tonen

en: To display your recent posts
nl_NL: Om je recente berichten te tonen

en: Top header left area
nl_NL: Top header linkergebied

en: Top header right area
nl_NL: Top header rechtergebied

en: Unique Elements
nl_NL: Unieke elementen

en: Upload Image
nl_NL: Upload afbeelding

en: Upload client image using featured image
nl_NL: Klantafbeelding uploaden via uitgelichte afbeelding

en: Upload logo
nl_NL: Logo uploaden

en: User Friendly
nl_NL: Gebruiksvriendelijk

en: User friendly
nl_NL: Gebruiksvriendelijk

en: Video Url
nl_NL: Video URL

en: View Link
nl_NL: Link bekijken

en: WBR : Latest Posts
nl_NL: WBR: nieuwste berichten

en: WBR: Contact Widget
nl_NL: WBR: contact widget

en: WBR: Header Widget
nl_NL: WBR: header widget

en: We are a group of passionate designers and developers who love to create awesome WordPress themes with an amazing support and the coolest video documentation.
nl_NL: We zijn een groep gepassioneerde ontwerpers en ontwikkelaars die dol zijn op het maken van geweldige WordPress-thema's met een geweldige ondersteuning en de meest coole video-documentatie.

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
nl_NL: We zijn een groep gepassioneerde ontwerpers en ontwikkelaars die dol zijn op het maken van geweldige WordPress-thema's & het geven van ondersteuning. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes and giving support.
nl_NL: We zijn een groep gepassioneerde ontwerpers en ontwikkelaars die dol zijn op het maken van geweldige WordPress-thema's en het geven van ondersteuning.

en: We are group of passionate designers and developers who really love to create wordpress themes with amazing support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
nl_NL: We zijn een groep gepassioneerde ontwerpers en ontwikkelaars die dol zijn op het maken van geweldige WordPress-thema's met geweldige ondersteuning. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
nl_NL: Het spijt ons, maar de pagina die je zoekt bestaat niet.

en: Web Design
nl_NL: Webdesign

en: Web design
nl_NL: Web ontwerp

en: Web development
nl_NL: Web ontwikkeling

en: WooCommerce sidebar widget area
nl_NL: WooCommerce zijbalk widgetgebied

en: Yearly Archive
nl_NL: Jaarlijks archief

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
nl_NL: Je moet <a href="%s">ingelogd</a> zijn om een reactie te plaatsen

en: Your comment is awaiting moderation.
nl_NL: Je reactie is in afwachting van moderatie.

en: Your information has been sent.
nl_NL: Je informatie is verstuurd.

en: fade
nl_NL: vervagen

en: here
nl_NL: hier

en: horizontal
nl_NL: horizontaal

en: sent you a message from
nl_NL: heeft je een bericht gestuurd via

en: vertical
nl_NL: verticaal

en: wide
nl_NL: breed

en: ©2017 All Rights Reserved - Webriti. - Designed and Developed by
nl_NL: ©2017 Alle rechten voorbehouden - Webriti. - Ontworpen en ontwikkeld door
