BusiProf Pro 1.8.4 - en to pt_PT translation catalogue (267 entries)

en:  Client
pt_PT: Cliente

en: &larr; Older Comments
pt_PT: &larr; Comentários mais antigos

en: (DEVELOPER)
pt_PT: (PROGRAMADOR)

en: (Sales & Marketing)
pt_PT: (Comercial e Marketing)

en: 24/7 Support
pt_PT: Suporte 24/7

en: A responsive theme for all type of business that features multiple nav menus, several sidebars, and more. With pixel-perfect design, it's great for any blogger who wants a new look for their site. The theme is built using Twitter bootstrap.
pt_PT: Um tema responsivo para todos os tipos de empresas, com múltiplos menus de navegação, diversas barras laterais, etc. Tem um design perfeito que é excelente para qualquer blogger que pretende um novo aspecto para o seu site. O tema foi construído usando Twitter Bootstrap.

en: About Us
pt_PT: Sobre nós

en: About Us page settings
pt_PT: Página Sobre nós

en: Add Icon
pt_PT: Adicionar ícone

en: Add New
pt_PT: Adicionar novo

en: Add New Client
pt_PT: Adicionar novo cliente

en: Add New Member
pt_PT: Adicionar novo membro

en: Add New Project
pt_PT: Adicionar novo projecto

en: Add new Service
pt_PT: Adicionar novo serviço

en: Add new Testimonial
pt_PT: Adicionar novo testemunho

en: Add new field
pt_PT: Adicionar novo campo

en: Add new slide
pt_PT: Adicionar novo slider

en: Address one
pt_PT: Morada um

en: Address two
pt_PT: Morada dois

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
pt_PT: Depois de alterar a slug, por favor não se esqueça de guardar as ligações permanentes. Se não guardar, as ligações permanentes antigas não serão actualizadas.

en: All
pt_PT: Todos

en: All Clients
pt_PT: Todos os clientes

en: All Members
pt_PT: Todos os membros

en: All Projects
pt_PT: Todos os projetos

en: Animation
pt_PT: Animação

en: Animation speed
pt_PT: Velocidade da animação

en: Archive by category
pt_PT: Arquivo por categoria

en: Articles posted by
pt_PT: Artigos publicados por

en: Aside
pt_PT: Aparte

en: Awesome Services
pt_PT: Serviços espectaculares

en: Background Image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Background attachment
pt_PT: Comportamento do fundo

en: Blog Archive
pt_PT: Arquivo do blog

en: Blog meta settings
pt_PT: Metadados do blog

en: Blog section
pt_PT: Secção de blog

en: Blog-Fullwidth
pt_PT: Blog a toda a largura

en: Blog-Right-Sidebar
pt_PT: Blog com barra lateral direita

en: Blog-left-sidebar
pt_PT: Blog com barra à esquerda

en: Business cards
pt_PT: Cartões de visita

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
pt_PT: Busiprof: o tema perfeito para WordPress para programadores web e de aplicações

en: Button Link
pt_PT: Ligação do botão

en: Button Text
pt_PT: Texto do botão

en: Category Archive
pt_PT: Arquivo da categoria

en: Clean and usable UI kit
pt_PT: Kit UI limpo e utilizável

en: Click here permalinks setting
pt_PT: Clique aqui para abrir as opções das ligações permanentes

en: Click here to add Team
pt_PT: Clique aqui para adicionar equipa

en: Click here to add client
pt_PT: Clique aqui para adicionar cliente

en: Click here to add project
pt_PT: Clique aqui para adicionar projecto

en: Client Detail
pt_PT: Detalhes do cliente

en: Client Slider settings
pt_PT: Slider de clientes

en: Client slider
pt_PT: Slider de clientes

en: Client slug
pt_PT: Slug de clientes

en: Color
pt_PT: Cor

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Comment navigation
pt_PT: Navegação de comentários

en: Contact
pt_PT: Contacto

en: Contact page setting
pt_PT: Página de contactos

en: Copyright text
pt_PT: Texto de copyright

en: Custom CSS
pt_PT: CSS personalizado

en: Customizer Repeater
pt_PT: Repetidor

en: Daily Archive
pt_PT: Arquivo diário

en: Delete field
pt_PT: Eliminar campo

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Designation
pt_PT: Designação

en: Direction
pt_PT: Direcção

en: Email us: themes@busiprof.com
pt_PT: Envie-nos um email: themes@busiprof.com

en: Enable Client section
pt_PT: Activar secção de clientes

en: Enable Client slider
pt_PT: Activar slider de clientes

en: Enable Google Maps
pt_PT: Activar Google Maps

en: Enable Home Blog section
pt_PT: Activar blog na página inicial

en: Enable Home Client section
pt_PT: Activar secção de clientes na página inicial

en: Enable Home Project section
pt_PT: Activar secção de projectos na página inicial

en: Enable Home Team section
pt_PT: Activar secção de equipa

en: Enable Home Testimonial section
pt_PT: Activar secção de testemunhos

en: Enable Infobar
pt_PT: Activar a barra de informação

en: Enable Services on homepage
pt_PT: Activar serviços na página inicial

en: Enable Team section
pt_PT: Activar secção de equipa

en: Enable Testimonial section
pt_PT: Activar secção de testemunhos

en: Enable background image
pt_PT: Activar imagem de fundo

en: Enable background image overlay
pt_PT: Activar sobreposição na imagem de fundo

en: Enable contact information
pt_PT: Activar informação de contacto

en: Enable custom color skin
pt_PT: Permitir cor do tema personalizada

en: Enable footer's social icons
pt_PT: Activar ícones das redes sociais no rodapé

en: Enable front page
pt_PT: Activar a página inicial

en: Enable logo text
pt_PT: Activar logótipo em texto

en: Enable slider
pt_PT: Activar slider

en: Enter Logo Height
pt_PT: Insira a altura do logótipo

en: Enter Logo Width
pt_PT: Insira a largura do logótipo

en: Error 404
pt_PT: Erro 404

en: Facebook URL
pt_PT: URL do Facebook

en: Find all icons
pt_PT: Veja todos os ícones

en: Font Awesome icon
pt_PT: Ícone do Font Awesome

en: Footer copyright settings
pt_PT: Copyright de rodapé

en: Footer widget area
pt_PT: Widgets do rodapé

en: Front page
pt_PT: Página inicial

en: General settings
pt_PT: Definições gerais

en: Go Back
pt_PT: Voltar

en: Google Maps URL
pt_PT: URL do Google Maps

en: GooglePlus URL
pt_PT: URL do GooglePlus

en: Graphic design
pt_PT: Design gráfico

en: Graphic design & web design
pt_PT: Design gráfico e web

en: Header logo settings
pt_PT: Logótipo do cabeçalho

en: Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.
pt_PT: Aqui pode adicionar uma pequena biografia sobre o proprietário ou equipa do estabelecimento. Aqui pode adicionar uma pequena biografia sobre o proprietário ou equipa do estabelecimento. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.

en: Hide post meta from blog pages, archive pages, categories, author, etc.
pt_PT: Esconder metadados das páginas do blog, páginas de arquivo, categorias, autores, etc.

en: Home
pt_PT: Início

en: Homepage Two
pt_PT: Página inicial dois

en: Homepage section settings
pt_PT: Secções da página inicial

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image type
pt_PT: Tipo de imagem

en: Infobar settings
pt_PT: Barra de informação

en: Infobar text
pt_PT: Texto da barra de informação

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
pt_PT: É um facto há muito estabelecido que um leitor será distraído pelo conteúdo legível de uma página ao olhar para o layout.

en: Leave a Reply
pt_PT: Deixe uma resposta

en: Leave a comment
pt_PT: Deixe o seu comentário

en: Link
pt_PT: Ligação

en: LinkedIn URL
pt_PT: URL do LinkedIn

en: Logged in as
pt_PT: Sessão iniciada como

en: Logout
pt_PT: Terminar sessão

en: Logout of this account
pt_PT: Terminar sessão desta conta.

en: Meet The Team
pt_PT: Conheça a equipa

en: Meet our clients
pt_PT: Conheça os nossos clientes

en: Member Details
pt_PT: Detalhes dos membros

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Monthly Archive
pt_PT: Arquivo mensal

en: More Services
pt_PT: Mais serviços

en: Multimedia
pt_PT: Multimédia

en: Name
pt_PT: Nome

en: New Link
pt_PT: Nova ligação

en: Newer Comments &rarr;
pt_PT: Comentários mais recentes &rarr;

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: No Links found
pt_PT: Nenhuma ligação encontrada

en: No links found in trash
pt_PT: Nenhuma ligação encontrada no lixo

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
pt_PT: Nota: Alguns ícones podem não ser mostrados aqui. Pode ver toda a lista de ícones em %1$s.

en: Nothing found
pt_PT: Não foi encontrado nada

en: Number of displayed projects
pt_PT: Número de projectos apresentados

en: Number of shown clients
pt_PT: Número de clientes apresentados

en: OFF
pt_PT: Não

en: ON
pt_PT: Sim

en: Oops! Page not found!
pt_PT: Ups! Página não encontrada!

en: Open link in new tab
pt_PT: Abrir ligação num novo separador

en: Open link in new tab:
pt_PT: Abrir ligação num novo separador:

en: Our Team
pt_PT: A nossa equipa

en: Our Testimonials
pt_PT: Os nossos testemunhos

en: Page
pt_PT: Página

en: Page Fullwidth
pt_PT: Página a toda a largura

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Popular
pt_PT: Populares

en: Posts tagged
pt_PT: Conteúdos com etiquetas

en: Predefined colors
pt_PT: Cores pré-definidas

en: Predefined default background
pt_PT: Fundos pré-definidos

en: Predefined default backgrounds
pt_PT: Fundos pré-definidos

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Primary Menu
pt_PT: Menu principal

en: Print media
pt_PT: Impressão

en: Project
pt_PT: Projeto

en: Project Archive page settings
pt_PT: Arquivo de projectos

en: Project Details
pt_PT: Detalhes do projecto

en: Project With Category
pt_PT: Projecto categorizado

en: Project categories
pt_PT: Categorias de projectos

en: Project page settings
pt_PT: Página de projectos

en: Project section
pt_PT: Secção de projectos

en: Project settings
pt_PT: Projectos

en: Project slug
pt_PT: Slug de projectos

en: Project-2-column
pt_PT: Projecto-2-colunas

en: Project-3-column
pt_PT: Projecto-3-colunas

en: Project-4-column
pt_PT: Projecto-4-colunas

en: Project’s category slug
pt_PT: Slug da categoria de projectos

en: Quick contact
pt_PT: Contacto rápido

en: Quote
pt_PT: Citação

en: Read More
pt_PT: Ler mais

en: Recent
pt_PT: Recente

en: Recent Blog
pt_PT: Novo no blog

en: Recent Blog setting
pt_PT: Blog

en: Recent Project category
pt_PT: Categoria de projectos recentes

en: Recent Projects
pt_PT: Projectos recentes

en: Remove Icon
pt_PT: Remover ícone

en: Reply
pt_PT: Responder

en: Responsive WP theme
pt_PT: Tema WP responsivo

en: Responsive design
pt_PT: Design responsivo

en: SEO Friendly URL
pt_PT: URL optimizado para SEO

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search Links
pt_PT: Procurar ligações

en: Search results for
pt_PT: Resultados da pesquisa por

en: Section 1
pt_PT: Secção 1

en: Section 2
pt_PT: Secção 2

en: Section 3
pt_PT: Secção 3

en: Section 4
pt_PT: Secção 4

en: Section 5
pt_PT: Secção 5

en: Section 6
pt_PT: Secção 6

en: Section 7
pt_PT: Secção 7

en: Select column layout
pt_PT: Seleccione o layout de colunas

en: Send Message
pt_PT: Enviar mensagem

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Service Detail
pt_PT: Detalhes do serviço

en: Service content
pt_PT: Conteúdo

en: Service page settings
pt_PT: Página de serviços

en: Service section
pt_PT: Secção de serviços

en: Service settings
pt_PT: Serviços

en: Sidebar widget area
pt_PT: Widgets da barra lateral

en: Skin color
pt_PT: Cor do tema

en: Skype URL
pt_PT: URL do Skype

en: Slide
pt_PT: Deslizar

en: Slide Format
pt_PT: Formato do slider

en: Slider Content
pt_PT: Conteúdo

en: Slider Detail
pt_PT: Detalhes do slider

en: Slider settings
pt_PT: Slider

en: Slideshow speed
pt_PT: Velocidade da apresentação

en: Social icons
pt_PT: Ícones de redes sociais

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt_PT: Lamentamos, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor, volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Sorry, your nonce did not verify.
pt_PT: Desculpe, o seu nonce não foi verificado.

en: Standard
pt_PT: Por omissão

en: Status
pt_PT: Estado

en: Subtitle
pt_PT: Subtítulo

en: Tag Archive
pt_PT: Arquivo de etiquetas

en: Team section
pt_PT: Secção de equipa

en: Team setting
pt_PT: Equipa

en: Team slug
pt_PT: Slug de equipa

en: Template settings
pt_PT: Modelos

en: Testimonial
pt_PT: Testemunhos

en: Testimonial Detail
pt_PT: Detalhes do testemunho

en: Testimonial content
pt_PT: Conteúdo

en: Testimonial settings
pt_PT: Testemunhos

en: Testimonials section
pt_PT: Secção de testemunhos

en: Thank you
pt_PT: Obrigado

en: Theme Layout
pt_PT: Layout do tema

en: Theme Layout Manager
pt_PT: Gestor de layout do tema

en: Theme style settings
pt_PT: Estilo do tema

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt_PT: Este conteúdo está protegido por senha. Introduza a senha para ver eventuais comentários.

en: Title
pt_PT: Título

en: To display your contact information
pt_PT: Para apresentar a sua informação de contacto.

en: To display your recent posts
pt_PT: Para apresentar os artigos mais recentes

en: Top header left area
pt_PT: Superior ao cabeçalho à esquerda

en: Top header right area
pt_PT: Superior ao cabeçalho à direita

en: Twitter URL
pt_PT: URL do Twitter

en: Unique Elements
pt_PT: Elementos únicos

en: Upload Image
pt_PT: Carregar imagem

en: Upload client image using featured image
pt_PT: Carregue a imagem do cliente usando a imagem de destaque

en: Upload logo
pt_PT: Carregar logótipo

en: User Friendly
pt_PT: Amigável para o utilizador

en: User friendly
pt_PT: Amigável para o utilizador

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Video Url
pt_PT: URL do vídeo

en: View Link
pt_PT: Ver ligação

en: WBR : Latest Posts
pt_PT: WBR: Artigos mais recentes

en: WBR: Contact Widget
pt_PT: WBR: Widget de contacto

en: WBR: Header Widget
pt_PT: WBR: Widget do cabeçalho

en: We are a group of passionate designers and developers who love to create awesome WordPress themes with an amazing support and the coolest video documentation.
pt_PT: Somos um apaixonado grupo de designers e programadores que adora criar temas WordPress espectaculares com excelente suporte e documentação vídeo.

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
pt_PT: Somos um apaixonado grupo de designers e programadores que adora criar temas WordPress espectaculares e fornecer suporte. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes and giving support.
pt_PT: Somos um apaixonado grupo de designers e programadores que adora criar temas WordPress espectaculares e fornecer suporte.

en: We are group of passionate designers and developers who really love to create wordpress themes with amazing support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
pt_PT: Somos um apaixonado grupo de designers e programadores que adora criar temas WordPress com um suporte espectacular. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
pt_PT: Desculpe, mas a página que procura não existe.

en: Web design
pt_PT: Design web

en: Web development
pt_PT: Desenvolvimento web

en: Website
pt_PT: Site

en: WooCommerce sidebar widget area
pt_PT: Widgets da barra lateral do WooCommerce

en: Yearly Archive
pt_PT: Arquivo anual

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
pt_PT: Tem de ter a <a href="%s">sessão iniciada</a> para publicar um comentário.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_PT: O seu comentário aguarda moderação.

en: Your information has been sent.
pt_PT: A sua informação foi enviada.

en: fade
pt_PT: Desvanecer

en: here
pt_PT: aqui

en: sent you a message from
pt_PT: enviou-lhe uma mensagem

en: slide
pt_PT: Deslizar

en: wide
pt_PT: largura total

en: ©2017 All Rights Reserved - Webriti. - Designed and Developed by
pt_PT: ©2017 Todos os direitos reservados - Webriti. - Desenhado e desenvolvido por
